MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to ar translation catalogue (1057 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
ar: يمنحك MetaSlider القدرة على إنشاء عرض شرائح جميل أو كاروسيل أو معرض على موقع WordPress الخاص بك.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
ar: هذه الميزة متاحة مع معرض MetaSlider

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
ar: قم بتنشيط معرض MetaSlider لعرض الشرائح الخاصة بك في نافذة ضوء.

en: Activate MetaSlider Gallery
ar: قم بتنشيط معرض MetaSlider

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
ar: قم بتثبيت معرض MetaSlider لعرض الشرائح الخاصة بك في نافذة ضوء.

en: Install MetaSlider Gallery
ar: قم بتثبيت معرض MetaSlider

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
ar: أضف لمسة مميزة لموقعك مع طبقات متحركة وشرائح فيديو باستخدام MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
ar: زد من إيراداتك ومعدل التحويل الخاص بك مع شرائح الفيديو والعديد من ميزات MetaSlider Pro الأخرى

en: Can you translate? Want to improve MetaSlider Slideshow for speakers of your language?
ar: هل يمكنك الترجمة؟ هل تريد تحسين MetaSlider للمتحدثين بلغتك؟

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
ar: هل تريد عرض وسائط عرض الشرائح الخاصة بك داخل نافذة ضوء؟

en: weeks
ar: أسابيع

en: Let's Start &rarr;
ar: لنبدأ &rarr;

en: Find out more &rarr;
ar: اكتشف المزيد &rarr;

en: Sign up &rarr;
ar: سجل &rarr;

en: Go there &rarr;
ar: اذهب إلى هناك &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
ar: انقر لتثبيت ملحق معرض MetaSlider &rarr;

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
ar: فشل فحص الأمان. يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
ar: تم رفض الوصول. عذراً، ليس لديك إذن لإكمال هذه المهمة.

en: Bad request
ar: طلب غير صالح

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
ar: هذا العنصر غير موجود. يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى.

en: The option was successfully updated
ar: تم تحديث الخيار بنجاح

en: The requested data does not exist.
ar: البيانات المطلوبة غير موجودة.

en: The attempt to update the option failed.
ar: فشل محاولة تحديث الخيار.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
ar: شكراً لاستخدامك MetaSlider، ملحق عرض الشرائح الخاص بـ WordPress

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Invalid ad identifier
ar: معرف الإعلان غير صالح

en: There was an error dimissing the quickstart ad
ar: حدث خطأ في تجاهل إعلان البداية السريعة

en: The quickstart ad was successfully hidden!
ar: تم إخفاء إعلان البداية السريعة بنجاح!

en: URL
ar: رابط

en: Caption
ar: عنوان

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
ar: يرجى تأكيد أنك ترغب في حذف هذا العرض التقديمي.

en: Undo
ar: تراجع

en: Slide restored
ar: تم استعادة الشريحة

en: Slide deleted
ar: تم حذف الشريحة

en: Success
ar: نجاح

en: Item was copied to your clipboard
ar: تم نسخ العنصر إلى الحافظة الخاصة بك

en: Creating slideshow...
ar: جارٍ إنشاء عرض الشرائح...

en: Press to undo
ar: اضغط للتراجع

en: Select replacement image
ar: اختر صورة بديلة

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
ar: تحذير: هذا الإعداد مخصص للمطورين المتقدمين فقط. إذا كنت غير متأكد، اتركه محددًا.

en: Tone
ar: اللون

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Shortcodes
ar: الرموز القصيرة

en: Hide on Smartphone
ar: إخفاء على الهاتف الذكي

en: Hide on Tablet
ar: إخفاء على الجهاز اللوحي

en: Hide on Laptop
ar: إخفاء على الكمبيوتر المحمول

en: Hide on Desktop
ar: إخفاء على الكمبيوتر المكتبي

en: Add Button
ar: إضافة زر

en: Close
ar: إغلاق

en: Insert
ar: إدراج

en: Please enter a valid URL.
ar: يرجى إدخال عنوان URL صالح.

en: Please enter link text for the button.
ar: يرجى إدخال نص الرابط للزر.

en: Open in new window
ar: فتح في نافذة جديدة

en: Button Color
ar: لون الزر

en: Text Color
ar: لون النص

en: Link Text
ar: نص الرابط

en: The request format was not valid.
ar: تنسيق الطلب لم يكن صالحاً.

en: This slideshow is no longer available.
ar: هذا العرض التقديمي لم يعد متاحاً.

en: Nothing to import.
ar: لا يوجد شيء للاستيراد.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
ar: لم يكن هذا عرضاً تقديمياً، لذا لا يمكننا حذفه.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
ar: لم يكن هذا عرضاً تقديمياً، لذا لا يمكننا تحديث الإعداد.

en: The title cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون العنوان فارغاً.

en: The field (%s) cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون الحقل (%s) فارغاً

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
ar: الحد الأقصى لعدد الحقول المخصصة في شرائح تغذية المنشورات

en: Import slug not found
ar: لم يتم العثور على شريحة الاستيراد

en: Import data could not be processed
ar: لم يكن بالإمكان معالجة بيانات الاستيراد

en: We could not find any images to import.
ar: لم نتمكن من العثور على أي صور للاستيراد.

en: New Slideshow
ar: عرض تقديمي جديد

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Import file is invalid.
ar: ملف الاستيراد غير صالح.

en: Failed to import video from URL: %s.
ar: فشل في استيراد الفيديو من URL: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
ar: فشل في استيراد مسار النص من URL: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
ar: فشل في استيراد الصورة من URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
ar: يُسمح فقط بروابط http/https.

en: URL does not point to an allowed file type.
ar: الرابط لا يشير إلى نوع ملف مسموح به.

en: URL resolves to a disallowed address.
ar: الرابط يحل إلى عنوان غير مسموح به.

en: No themes found.
ar: لم يتم العثور على أي ثيمات.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
ar: لقد أزلنا الثيم الذي اخترته لأنه لم يتم العثور عليه. هل تم حذف المجلد؟

en: You don't have any trashed slideshows.
ar: لا تملك أي عروض شرائح محذوفة.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
ar: لا تملك أي عروض شرائح بعد. انقر %shere%s لإنشاء عرض شرائح جديد.

en: Restore
ar: استعادة

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل نهائي

en: Trash
ar: سلة المحذوفات

en: Preview
ar: معاينة

en: Title
ar: العنوان

en: Type of Slides
ar: نوع الشرائح

en: Number of Slides
ar: عدد الشرائح

en: Theme
ar: ثيم

en: Created
ar: أنشئ في

en: Shortcode
ar: shortcode

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Edit
ar: تعديل

en: Click to copy shortcode.
ar: انقر لنسخ shortcode.

en: Not found.
ar: لم يتم العثور على.

en: View Usage
ar: عرض الاستخدام

en: Content Using This Slideshow
ar: المحتوى باستخدام هذا العرض التقديمي

en: Theme Setting
ar: إعداد السمة

en: Option
ar: الخيار

en: All Themes
ar: جميع الثيمات

en: (No Theme)
ar: (لا يوجد ثيم)

en: Filter
ar: تصفية

en: Logo
ar: الشعار

en: Slideshows
ar: العروض التقديمية

en: Add New
ar: إضافة جديدة

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
ar[0]: %d عرض تقديمي تم نقله إلى سلة المهملات.
ar[1]: %d عروض تقديمية تم نقلها إلى سلة المهملات.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
ar[0]: %d عرض تقديمي تم استعادته من سلة المهملات.
ar[1]: %d عروض تقديمية تم استعادتها من سلة المهملات.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
ar[0]: %d عرض تقديمي تم حذفه بشكل دائم.
ar[1]: %d عروض تقديمية تم حذفها بشكل دائم.

en: Slideshows permanently deleted.
ar: تم حذف العروض التقديمية بشكل دائم.

en: Search
ar: بحث

en: Browser upgrade required
ar: تحديث المتصفح مطلوب

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
ar: يبدو أنك تستخدم %s. على الرغم من أن MetaSlider يدعم %s في الواجهة الأمامية للموقع حيث يرى المستخدمون عروضك التقديمية، إلا أن بعض الأدوات التي نقدمها هنا تتطلب متصفحًا حديثًا.

en: Microsoft Internet Explorer 11
ar: مايكروسوفت إنترنت إكسبلورر 11

en: Update Internet Explorer
ar: تحديث إنترنت إكسبلورر

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Main Options
ar: الخيارات الرئيسية

en: Width
ar: العرض

en: Slideshow width
ar: عرض العرض التقديمي

en: px
ar: بكسل

en: Height
ar: الارتفاع

en: Slideshow height
ar: ارتفاع عرض الشرائح

en: Arrows
ar: سهم

en: Show the Previous / Next arrows.
ar: عرض أسهم السابق / التالي.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Visible
ar: مرئي

en: Visible On Hover
ar: مرئي عند التحويم

en: Navigation
ar: تنقل

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
ar: عرض خيارات التنقل حتى يتمكن المستخدمون من تصفح الشرائح.

en: Dots
ar: نقاط

en: Dots - Visible On Hover
ar: نقاط - مرئي عند التحويم

en: Thumbnails (Pro)
ar: مصغرات (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
ar: مصغرات - مرئي عند التحويم (Pro)

en: Filmstrip (Pro)
ar: شريط الفيلم (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
ar: شريط الفيلم - مرئي عند التحويم (Pro)

en: 100% Width
ar: عرض 100%

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
ar: إذا كانت المساحة لعرض الشرائح أكبر من إعداد "العرض"، فسوف يتوسع الناتج لعرض الشرائح لملء كل تلك المساحة.

en: Adjust Width to Target Element
ar: تعديل العرض لعنصر الهدف

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
ar: سيؤدي ذلك إلى إجبار عرض الشرائح على استخدام العرض الكامل لعنصر CSS المستهدف (بيتا). قد يختلف الناتج من ثيم إلى آخر.

en: Target Element
ar: عنصر الهدف

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
ar: ستستخدم عرض الشرائح العرض الكامل لهذا العنصر الهدف (بيتا). إذا لم يكن العنصر الهدف هو 'الجسم'، فقد تحتاج إلى تفعيل 'محاذاة المركز'.

en: Center Align
ar: محاذاة المركز

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
ar: قم بمحاذاة عرض الشرائح في المساحة المتاحة على موقعك الإلكتروني.

en: Hide Arrows On
ar: إخفاء الأسهم عند

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء الأسهم على عرض الشاشة أقل من %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء الأسهم على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء الأسهم على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx.

en: Hide Navigation On
ar: إخفاء التنقل عند

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التنقل على عرض الشاشة أقل من %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التنقل على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التنقل على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx.

en: Hide Captions On
ar: إخفاء التسمية عند

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التسمية على عرض الشاشة أقل من %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التسمية على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء التسمية على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx.

en: Hide Slideshow On
ar: إخفاء عرض الشرائح عند

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء عرض الشرائح على عرض الشاشة أقل من %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء عرض الشرائح على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه الإعدادات بإخفاء عرض الشرائح على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx.

en: Open In Gallery
ar: فتح في المعرض

en: Transition Options
ar: خيارات الانتقال

en: Transition Effect
ar: تأثير الانتقال

en: This animation is used when changing slides.
ar: يتم استخدام هذه الرسوم المتحركة عند تغيير الشرائح.

en: Fade
ar: تلاشي

en: Slide
ar: انزلاق

en: Zooming
ar: تكبير

en: Flip
ar: قلب

en: Random
ar: عشوائي

en: Swirl
ar: دوامة

en: Rain
ar: مطر

en: Straight
ar: مستقيم

en: Slice Down
ar: شريحة لأسفل

en: Slice Up
ar: شريحة لأعلى

en: Slice Up Left
ar: شريحة لأعلى يسار

en: Slide Up Down
ar: شريحة لأعلى لأسفل

en: Slice Up Down Left
ar: شريحة لأعلى لأسفل يسار

en: Fold
ar: طوي

en: Slide in Right
ar: الانزلاق من اليمين

en: Slide in Left
ar: الانزلاق من اليسار

en: Box Random
ar: صندوق عشوائي

en: Box Rain
ar: صندوق مطر

en: Box Rain Reverse
ar: صندوق مطر عكسي

en: Box Rain Grow
ar: صندوق مطر متزايد

en: Box Rain Grow Reverse
ar: صندوق مطر متزايد عكسي

en: Slide Delay
ar: تأخير الانزلاق

en: How long to display each slide, in milliseconds.
ar: مدة عرض كل شريحة، بالميلي ثانية.

en: Transition Speed
ar: سرعة الانتقال

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
ar: اختر سرعة الرسوم المتحركة بالميلي ثانية. يمكنك اختيار الرسوم المتحركة في حقل "تأثير الانتقال".

en: Number of Slices
ar: عدد الشرائح

en: Number of Squares
ar: عدد المربعات

en: Number of squares
ar: عدد المربعات

en: Slide Direction
ar: اتجاه الانزلاق

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
ar: اختر الاتجاه الذي ستتحرك فيه الشرائح. الاتجاه العمودي لن يعمل إذا كان "وضع العجلة" مفعلاً أو تم تعيين "تأثير الانتقال" إلى "تلاشي".

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Reverse
ar: عكسي

en: Reverse the slide direction.
ar: عكس اتجاه الانزلاق.

en: Image Animation
ar: تحريك الصورة

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
ar: تضيف هذه الميزة تسارعًا وتباطؤًا تدريجيًا في انتقالات الشرائح، بدلاً من البدء والتوقف المفاجئ. تعمل هذه الميزة فقط مع تأثير الانتقال "شريحة".

en: Extra Effect
ar: تأثير إضافي

en: Extra effect for slides.
ar: تأثير إضافي للشرائح.

en: None
ar: لا شيء

en: Ken Burns (Pro)
ar: كين بيرنز (محترف)

en: Fade In
ar: تلاشي تدريجي

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
ar: يضيف هذا حركة عند تحميل عرض الشرائح. يستخدم فقط تأثير الانتقال "تلاشي".

en: Carousel Options
ar: خيارات الكاروسيل

en: Carousel Mode
ar: وضع الكاروسيل

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
ar: عرض عدة شرائح في وقت واحد. سيستخدم الإخراج الافتراضي لعرض الشرائح عرضًا بنسبة 100% وتأثير الانتقال 'شريحة'.

en: Loop Carousel Continuously
ar: تكرار الكاروسيل باستمرار

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
ar: حلقة غير محدودة من الشرائح عند تفعيل وضع الكاروسيل. تعطل هذه الخيار الأسهم والتنقل. يجب أن يكون عرض عرض الشرائح أقل من أو يساوي عرض الحاوية التي تم إدراجه فيها.

en: Carousel Margin
ar: هامش الكاروسيل

en: Pixel margin between slides in carousel.
ar: هامش بكسل بين الشرائح في الكاروسيل.

en: Display Minimum
ar: عرض الحد الأدنى

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
ar: الحد الأدنى لعدد الشرائح التي يجب عرضها في نفس الوقت في الكاروسيل.

en: Display Maximum
ar: عرض الحد الأقصى

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
ar: الحد الأقصى لعدد الشرائح التي يجب عرضها في نفس الوقت في الكاروسيل. اضبط على 0 للتعديل تلقائيًا.

en: Slides per Navigation Click
ar: شرائح لكل نقرة تنقل

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
ar: عدد الشرائح التي تتحرك عند النقر على التالي أو السابق.

en: Force Height
ar: ارتفاع مضغوط

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
ar: إذا كانت عرض الشرائح تبدو صغيرة، فرض ارتفاع عرض الشرائح عند استخدام وضع الكاروسيل. يرجى ملاحظة أنه عند التمكين، قد تبدو الشرائح مقصوصة.

en: Image Options
ar: خيارات الصورة

en: Image Crop
ar: قص الصورة

en: Smart Crop
ar: قص ذكي

en: Standard
ar: قياسي

en: Disabled
ar: معطل

en: Disabled (Smart Pad)
ar: معطل (الباد الذكي)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
ar: يضمن القص الذكي أن الشرائح المتجاوبة الخاصة بك مقصوصة بالنسبة تؤدي إلى حجم عرض شرائح متسق.

en: Image Crop Source
ar: مصدر قص الصورة

en: Slideshow width/height
ar: عرض/ارتفاع عرض الشرائح

en: Custom width/height (Pro)
ar: عرض/ارتفاع مخصص (محترف)

en: Image Crop Size
ar: حجم قص الصورة

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
ar: سيؤدي ذلك إلى زيادة حجم الصور في عرض الشرائح الخاص بك. الصور الأكبر ذات جودة أعلى. الصور الأصغر تُحمّل بشكل أسرع.

en: Lazy Load Images
ar: تحميل الصور عند الحاجة

en: Advanced Options
ar: خيارات متقدمة

en: Auto Play
ar: تشغيل تلقائي

en: Transition between slides automatically.
ar: الانتقال بين الشرائح تلقائيًا.

en: Play / Pause Button
ar: زر التشغيل / الإيقاف المؤقت

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
ar: يسمح للمستخدم بإيقاف التشغيل التلقائي أو استئنافه في عرض الشرائح.

en: Show Play / Pause Button Text
ar: عرض نص زر التشغيل / الإيقاف المؤقت

en: Show text options for Play / Pause Button
ar: عرض خيارات النص لزر التشغيل / الإيقاف المؤقت

en: Play Text
ar: نص التشغيل

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
ar: أدخل نصًا لزر التشغيل / الإيقاف المؤقت. اترك الحقل فارغًا لاستخدام الأيقونة فقط.

en: Pause Text
ar: نص الإيقاف المؤقت

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
ar: يعرض مؤشرًا بصريًا يُظهر الوقت المتبقي قبل الشريحة التالية.

en: Hover Pause
ar: إيقاف مؤقت عند التحويم

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
ar: أوقف عرض الشرائح عند التحويم فوق الشريحة، ثم استئناف عند عدم التحويم.

en: Loop
ar: تكرار

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
ar: إذا اخترت "تكرار بلا حدود"، ستتكرر الشرائح بلا نهاية. إذا اخترت "توقف عند الشريحة الأولى بعد التكرار"، سيتوقف عرض الشرائح عند الشريحة الأولى بعد عرض جميع العناصر. إذا اخترت "توقف عند الشريحة الأخيرة"، ستتوقف الشرائح عند الشريحة الأخيرة.

en: Loop Endlessly
ar: تكرار بلا حدود

en: Stop On Last Slide
ar: التوقف عند الشريحة الأخيرة

en: Stop On First Slide After Looping
ar: التوقف عند الشريحة الأولى بعد التكرار

en: Smooth Height
ar: ارتفاع سلس

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
ar: السماح بالتنقل لمتابعة ارتفاع الشريحة بسلاسة.

en: Slide Order
ar: ترتيب الشرائح

en: Newest First
ar: الأحدث أولاً

en: Oldest First
ar: الأقدم أولاً

en: A to Z (by filename)
ar: من A إلى Z (حسب اسم الملف)

en: Z to A (by filename)
ar: من Z إلى A (حسب اسم الملف)

en: Drag-and-drop
ar: سحب وإفلات

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
ar: حدد الترتيب الذي تظهر به الشرائح في عرض الشرائح. هذا يؤثر على عرض الواجهة الأمامية.

en: Touch Swipe
ar: سحب باللمس

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
ar: السماح بالتنقل بالسحب باللمس للمنزلق على الأجهزة التي تدعم اللمس.

en: Loading Indicator
ar: مؤشر التحميل

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
ar: يعرض مؤشرًا بصريًا أثناء تحميل عرض الشرائح.

en: Previous Text
ar: نص السابق

en: Set the text for the "previous" direction item.
ar: حدد النص لعنصر الاتجاه "السابق".

en: Next Text
ar: نص التالي

en: Set the text for the "next" direction item.
ar: حدد النص لعنصر الاتجاه "التالي".

en: Square Delay
ar: تأخير المربع

en: Delay between squares in ms.
ar: التأخير بين المربعات بالميلي ثانية.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
ar: شفافية العنوان والملاحة، بين 0 و 1.

en: Caption Speed
ar: سرعة التسمية

en: Set the fade in speed of the caption.
ar: حدد سرعة التلاشي لتسمية العنوان.

en: Container Options
ar: خيارات الحاوية

en: Container Box
ar: صندوق الحاوية

en: Customize the slideshow's container box.
ar: خصص صندوق الحاوية لعرض الشرائح.

en: Accessibility Options
ar: خيارات الوصول

en: Keyboard Controls
ar: تحكمات لوحة المفاتيح

en: Use arrow keys to get to the next slide.
ar: استخدم مفاتيح الأسهم للانتقال إلى الشريحة التالية.

en: Tabindex For Navigation
ar: فهرس التبويب للتنقل

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
ar: هذا يساعد في جعل تنقل عرض الشرائح أكثر سهولة.

en: ARIA Live
ar: ARIA مباشر

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
ar: إذا كانت خاصية التشغيل التلقائي مفعلة، فإن هذا يتسبب في أن تعلن برامج قراءة الشاشة أن الشرائح تتغير.

en: ARIA Current
ar: ARIA الحالي

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
ar: يستخدم هذا على زر التنقل للشريحة النشطة. يساعد برامج قراءة الشاشة على فهم أي شريحة نشطة.

en: Developer Options
ar: خيارات المطور

en: CSS Classes
ar: فئات CSS

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
ar: أدخل فئات CSS مخصصة لتطبيقها على غلاف المتزلج. افصل بين الفئات المتعددة بمسافة.

en: Print CSS
ar: طباعة CSS

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
ar: قم بإلغاء تحديد هذا إذا كنت ترغب في تضمين CSS الخاص بك.

en: Print JS
ar: طباعة JS

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
ar: قم بإلغاء تحديد هذا إذا كنت ترغب في تضمين Javascript الخاص بك.

en: No Conflict Mode
ar: وضع عدم التعارض

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
ar: تأخير إضافة فئة flexslider إلى عرض الشرائح.

en: Trashed Slides
ar: شرائح محذوفة

en: View trashed slides
ar: عرض الشرائح المحذوفة

en: Add a new slide
ar: إضافة شريحة جديدة

en: Add Slide
ar: إضافة شريحة

en: Save & open the preview
ar: حفظ & فتح المعاينة

en: Add a new slideshow
ar: إضافة عرض شرائح جديد

en: New
ar: جديد

en: Duplicate this slideshow
ar: تكرار هذا العرض الشرائحي

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Add CSS
ar: إضافة CSS

en: Save slideshow
ar: حفظ عرض الشرائح

en: Save
ar: حفظ

en: Return to Published Slides
ar: العودة إلى الشرائح المنشورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Help Center
ar: مركز المساعدة

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
ar: فئة MetaSliderQuickstart غير موجودة.

en: Creating slideshow... Please wait!
ar: جارٍ إنشاء عرض الشرائح... يرجى الانتظار!

en: Redirecting...
ar: جارٍ إعادة التوجيه...

en: Quick Start
ar: البدء السريع

en: Start with a demo
ar: ابدأ بعرض توضيحي

en: Use your own media
ar: استخدم وسائطك الخاصة

en: Blank slideshow
ar: عرض شرائح فارغ

en: Import a demo slideshow
ar: استيراد عرض شرائح توضيحي

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
ar: استخدم الشرائح النموذجية لإنشاء عرض شرائح جديد بسرعة.

en: Slide Type
ar: نوع الشريحة

en: Image
ar: صورة

en: Vimeo
ar: فيميو

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: TikTok
ar: تيك توك

en: External Image
ar: صورة خارجية

en: External Video
ar: فيديو خارجي

en: Custom HTML
ar: HTML مخصص

en: Post Feed
ar: تغذية المنشورات

en: Layer Slide
ar: شريحة الطبقة

en: Local Video
ar: فيديو محلي

en: Features
ar: الميزات

en: Boxed
ar: مربع

en: Full-width
ar: بملء العرض

en: Carousel
ar: دوّار

en: Thumbnail Navigation
ar: تنقل المصغرات

en: Video Caption
ar: تسمية الفيديو

en: Hero Image
ar: صورة بطل

en: Animation Type
ar: نوع الرسوم المتحركة

en: Ken Burns
ar: كين بيرنز

en: Integration
ar: التكامل

en: The Events Calendar
ar: تقويم الأحداث

en: WordPress Posts
ar: مقالات ووردبريس

en: Architekt
ar: أركيتيكت

en: Base
ar: أساسي

en: Bitono
ar: بيتون

en: Blend
ar: خلط

en: Bubble
ar: فقاعة

en: Cascade
ar: شلال

en: Clarity
ar: وضوح

en: Cubic
ar: مكعب

en: Databold
ar: داتابولد

en: Disjoint
ar: منفصل

en: Draxler
ar: دراكسلر

en: Focus
ar: تركيز

en: Handimart
ar: هنديمارت

en: Hero
ar: بطل

en: Highway
ar: الطريق السريع

en: Jenga
ar: جينغا

en: Nami
ar: نامي

en: Nexus
ar: نكسس

en: Outline
ar: مخطط

en: Parallel
ar: متوازي

en: Praise Loop
ar: دورة المدح

en: Precognition
ar: الاستبصار

en: Radix
ar: راديكس

en: Retsu
ar: ريستو

en: Revelio
ar: ريفليو

en: Simply Dark
ar: ببساطة مظلم

en: Social Play
ar: اللعب الاجتماعي

en: Tandem
ar: تاندم

en: Undertone
ar: تحت النغمة

en: Visage
ar: الوجه

en: Zonora
ar: زونورا

en: Free and Pro
ar: مجاني واحترافي

en: Free only
ar: مجاني فقط

en: Pro only
ar: احترافي فقط

en: Reset Filters
ar: إعادة تعيين الفلاتر

en: No demos match your filters.
ar: لا توجد عروض تجريبية تطابق مرشحاتك.

en: Create %s slideshow?
ar: إنشاء عرض شرائح %s؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Yes, please!
ar: نعم، من فضلك!

en: Demo
ar: عرض تجريبي

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
ar: قم بالتحديث الآن لإلغاء قفل عرض الشرائح التجريبي هذا!

en: Upgrade now
ar: قم بالتحديث الآن

en: Create a slideshow with your images
ar: إنشاء عرض شرائح باستخدام صورك

en: Choose your own images to start a new slideshow.
ar: اختر صورك الخاصة لبدء عرض شرائح جديد.

en: Uploading images...
ar: جارٍ تحميل الصور...

en: Open Media Library
ar: فتح مكتبة الوسائط

en: Theme Editor
ar: محرر القالب

en: Create your own MetaSlider Themes
ar: إنشاء قوالب MetaSlider الخاصة بك

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
ar: محرر القالب هو وسيلة سهلة وفعالة لتصميم قوالب تتناسب تمامًا مع موقعك.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
ar: يتيح لك محرر القالب تخصيص تقريبًا كل جانب من جوانب قوالب عرض الشرائح الخاصة بك. يمكنك تغيير الأسهم، الملاحة، التسميات، زر التشغيل / الإيقاف، وغيرها من تفاصيل عرض الشرائح.

en: Comparison Chart
ar: جدول المقارنة

en: Free
ar: مجاني

en: Pro
ar: محترف

en: Installed
ar: مثبت

en: Create unlimited slideshows
ar: إنشاء عدد غير محدود من عروض الشرائح

en: Create and manage as many slideshows as you need.
ar: قم بإنشاء وإدارة العديد من عروض الشرائح كما تحتاج.

en: Regular updates
ar: تحديثات منتظمة

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
ar: نحن نحافظ على توافق MetaSlider مع أحدث إصدارات WordPress.

en: Intelligent image cropping
ar: قص الصور الذكي

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
ar: تضمن وظيفة Smart Crop الفريدة أن يتم تغيير حجم الشرائح الخاصة بك بشكل مثالي.

en: Toggle your slide's visibility
ar: قم بتبديل رؤية شريحتك

en: Hide any slide, without having to delete them.
ar: اخفِ أي شريحة، دون الحاجة إلى حذفها.

en: Thumbnail navigation
ar: تنقل الصور المصغرة

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
ar: اسمح للمستخدمين بتصفح عروض الشرائح الخاصة بك باستخدام تنقل الصور المصغرة.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
ar: أضف شرائح YouTube وVimeo وTikTok

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
ar: قم بإضافة مقاطع فيديو مستضافة من YouTube أو Vimeo أو TikTok بسهولة.

en: Add local video slides
ar: أضف شرائح فيديو محلية

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
ar: أنشئ عروض شرائح بمقاطع فيديو من مكتبة وسائط WordPress الخاصة بك.

en: Add external video slides
ar: أضف شرائح فيديو خارجية

en: Create slideshows with external videos.
ar: أنشئ عروض شرائح بمقاطع فيديو خارجية.

en: Extra premium themes
ar: ثيمات إضافية متميزة

en: Add slide layers
ar: أضف طبقات الشرائح

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
ar: أضف طبقات إلى الشرائح الخاصة بك مع أكثر من 50 تأثير انتقال متاح.

en: Add Post Feed slides
ar: أضف شرائح تغذية المشاركات

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
ar: قم ببناء شرائح بسهولة استنادًا إلى مشاركات WordPress الخاصة بك.

en: Add Custom HTML slides
ar: أضف شرائح HTML مخصصة

en: Design slides using images, HTML and CSS
ar: تصميم الشرائح باستخدام الصور و HTML و CSS

en: Add Post Images slides
ar: إضافة شرائح صور المنشور

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
ar: استخراج الصور من المنشور الحالي وعرضها كشرائح.

en: Add custom CSS
ar: إضافة CSS مخصص

en: Customize your slideshows to fit with your website.
ar: تخصيص عروض الشرائح لتناسب موقعك الإلكتروني.

en: Schedule your slides
ar: جدولة الشرائح الخاصة بك

en: Add a start/end date to individual slides.
ar: إضافة تاريخ بدء/نهاية للشرائح الفردية.

en: WooCommerce integrations
ar: تكاملات WooCommerce

en: Display your products as slides with support for product galleries.
ar: عرض منتجاتك كشرائح مع دعم معارض المنتجات.

en: Advanced Custom Fields integrations
ar: تكاملات Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
ar: عرض حقول الصور والمعرض الخاصة بـ ACF.

en: The Events Calendar integrations
ar: تكاملات تقويم الأحداث

en: Display your events as slides.
ar: عرض أحداثك كشرائح.

en: Repeating Slides support
ar: دعم الشرائح المتكررة

en: Repeat a slide multiple times.
ar: تكرار شريحة عدة مرات.

en: Premium support
ar: دعم متميز

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
ar: اجعل استفساراتك المحددة تُعالج مباشرة بواسطة خبرائنا.

en: Custom delay for this slide
ar: تأخير مخصص لهذه الشريحة

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
ar: يتطلب تمكين إعداد التشغيل التلقائي لهذه العرض الشرائحي. عند تفعيله على شرائح الفيديو، يتحكم التشغيل (بواسطة المستخدم أو التشغيل التلقائي للفيديو) في موعد تقدم العرض الشرائحي.

en: Repeat this slide
ar: كرر هذه الشريحة

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
ar: تُكرر الشريحة بعد العدد المحدد من الشرائح الأصلية حتى نهاية العارض. إذا كانت هناك شرائح متعددة تحتوي على هذه الميزة مفعلة، يتم اعتبار الشرائح الأصلية (غير المكررة) فقط عند تحديد مواقع الشرائح المكررة.

en: Custom thumbnail
ar: صورة مصغرة مخصصة

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
ar: عند اختيار التنقل كصور مصغرة أو شريط فيلم، اختر صورة مصغرة لاستبدال الصورة الافتراضية.

en: Custom CSS classes
ar: فئات CSS مخصصة

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
ar: أضف فئات CSS مخصصة مفصولة بمسافات فارغة إلى علامة الشريحة li.

en: Crop Position
ar: موضع القص

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
ar: اختر كيفية قص الصور إذا كانت أكبر من اللازم للعرض التقديمي. يعمل هذا إذا تم اختيار "قص ذكي" في إعدادات "قص الصورة".

en: Top Left
ar: أعلى يسار

en: Top Center
ar: أعلى مركز

en: Top Right
ar: أعلى يمين

en: Center Left
ar: مركز يسار

en: Center Center
ar: مركز مركز

en: Center Right
ar: مركز يمين

en: Bottom Left
ar: أسفل يسار

en: Bottom Center
ar: أسفل مركز

en: Bottom Right
ar: أسفل يمين

en: Re-crop image
ar: إعادة قص الصورة

en: Image Link URL
ar: رابط الصورة URL

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
ar: عندما ينقر الزوار على شريحة الصورة الخاصة بك، سيتم توجيههم إلى هذا الرابط. بدلاً من ذلك، إذا كان لديك زر في التصميم الخاص بك، سيتم تطبيق الرابط على الزر.

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: Open link in a new window
ar: فتح الرابط في نافذة جديدة

en: Image Link Alt Text
ar: نص بديل لرابط الصورة

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
ar: يستخدم محركات البحث والزوار الذين يستخدمون برامج قراءة الشاشة هذا النص. يُوصى بشدة بإضافة نص بديل للروابط.

en: Enter text here
ar: أدخل النص هنا

en: Hide slide on:
ar: إخفاء الشريحة على:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
ar: عند تمكين هذا الإعداد، سيؤدي إلى إخفاء الشريحة على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
ar: عند تمكين هذا الإعداد، سيؤدي إلى إخفاء الشريحة على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx

en: Hide caption on:
ar: إخفاء التسمية على:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
ar: عند تمكين هذا الإعداد، سيؤدي إلى إخفاء التسمية على عرض الشاشة يساوي أو أكبر من %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
ar: عند تمكين هذا الإعداد، سيؤدي إلى إخفاء التسمية على عرض الشاشة من %1$spx إلى %2$spx

en: Schedule this slide
ar: جدولة هذه الشريحة

en: %s time
ar: %s الوقت

en: UTC%s timezone
ar: توقيت UTC%s

en: %sUses your settings timezone%s
ar: %s يستخدم إعدادات منطقتك الزمنية%s

en: Current server time
ar: الوقت الحالي للخادم

en: Image Title Text
ar: نص عنوان الصورة

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
ar: سيشاهد الزوار هذا النص إذا قاموا بتحريك المؤشر فوق شريحة الصورة الخاصة بك. إضافة نص العنوان مفيدة ولكنها ليست مطلوبة.

en: Enable this to inherit the image title
ar: قم بتمكين هذا لوراثة عنوان الصورة

en: Use the image title
ar: استخدم عنوان الصورة

en: Image Alt Text
ar: نص بديل للصورة

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
ar: يستخدم محركات البحث والزوار الذين يستخدمون برامج قراءة الشاشة هذا النص. من المستحسن بشدة إضافة نص بديل.

en: Enable this to inherit the image alt text
ar: قم بتمكين هذا لوراثة نص بديل الصورة

en: Use the image alt text
ar: استخدم نص بديل الصورة

en: Nature Site
ar: موقع الطبيعة

en: Travel Itinerary
ar: خط سير السفر

en: City Guide
ar: دليل المدينة

en: Black and White Photography
ar: تصوير بالأبيض والأسود

en: Productivity Guide
ar: دليل الإنتاجية

en: Real Estate Listings
ar: قوائم العقارات

en: Landscape Photography
ar: تصوير المناظر الطبيعية

en: Client Logos
ar: شعارات العملاء

en: Wildlife Photography
ar: تصوير الحياة البرية

en: Images
ar: الصور

en: Image Carousel
ar: دوار الصور

en: Image Carousel with Captions
ar: دوار الصور مع التعليقات

en: Creative Process
ar: العملية الإبداعية

en: Architecture
ar: الهندسة المعمارية

en: Emerging Perspectives
ar: وجهات نظر ناشئة

en: Sporting Spirit
ar: روح رياضية

en: Marathon Journey
ar: رحلة الماراثون

en: Cars Display
ar: عرض السيارات

en: Watch Shop Hero
ar: بطل متجر الساعات

en: Creative Agency Hero
ar: بطل وكالة إبداعية

en: Fashion Trends
ar: اتجاهات الموضة

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
ar: خلاصة فيديوهات يوتيوب للترفيه

en: Album Cover Showcase
ar: عرض غلاف الألبوم

en: Business Presentation
ar: عرض الأعمال

en: Books by Genre
ar: الكتب حسب النوع

en: Testimonials
ar: شهادات

en: Skincare Routine Guide
ar: دليل روتين العناية بالبشرة

en: Indoor Plant Selection Guide
ar: دليل اختيار النباتات الداخلية

en: TikTok Vertical Videos
ar: فيديوهات عمودية على تيك توك

en: Daily Routine Videos
ar: فيديوهات الروتين اليومي

en: Coffee Brewing Guide
ar: دليل تحضير القهوة

en: Upcoming City Events
ar: الأحداث القادمة في المدينة

en: Product Categories
ar: فئات المنتجات

en: Recent WooCommerce Products
ar: أحدث منتجات WooCommerce

en: Latest News Posts
ar: أحدث منشورات الأخبار

en: Product Demo
ar: عرض المنتج

en: Trending Videos
ar: الفيديوهات الرائجة

en: Hotel Rooms
ar: غرف الفنادق

en: Client Testimonials
ar: شهادات العملاء

en: Meet the Team
ar: تعرف على الفريق

en: Curated Videos
ar: فيديوهات مختارة

en: Natural Skincare Presentation
ar: عرض العناية بالبشرة الطبيعية

en: YouTube Shorts Carousel
ar: شريط يوتيوب القصير

en: TikTok Carousel
ar: شريط تيك توك

en: Layer Slides
ar: شرائح الطبقة

en: WooCommerce Carousel
ar: شريط WooCommerce

en: Bold Motion
ar: حركة جريئة

en: Playful Pets
ar: حيوانات أليفة مرحة

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
ar: قد لا يتم حفظ إعداداتك بشكل صحيح بسبب تكوين على خادمك. %s تم تعيينه حاليًا إلى %s، لكننا نوصي بإعداد بقيمة 4000. يرجى مراجعة %s لمزيد من المعلومات. يتم تحميل ملف php.ini من هنا: %s

en: this article
ar: هذه المقالة

en: Warning:
ar: تحذير:

en: Title:
ar: العنوان:

en: Select Slider:
ar: اختر السلايدر:

en: No slideshows found
ar: لم يتم العثور على عروض الشرائح

en: The requested image does not exist. Please try again.
ar: الصورة المطلوبة غير موجودة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The image was successfully updated.
ar: تم تحديث الصورة بنجاح.

en: There was an error updating the image. Please try again
ar: حدث خطأ أثناء تحديث الصورة. يرجى المحاولة مرة أخرى

en: There was an error while updating the database. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث قاعدة البيانات. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Trash slide
ar: شريحة المهملات

en: Update slide image
ar: تحديث صورة الشريحة

en: Duplicate slide
ar: تكرار الشريحة

en: Hide slide
ar: إخفاء الشريحة

en: This isn't a valid image format. Please try again.
ar: هذا ليس تنسيق صورة صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Access denied
ar: تم رفض الوصول

en: Image Slide
ar: شريحة الصورة

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
ar: تحذير: بيانات الصورة غير موجودة. يرجى إعادة تحميل الصورة.

en: General
ar: عام

en: Link
ar: رابط

en: SEO
ar: تحسين محركات البحث

en: Device
ar: جهاز

en: Crop
ar: قص

en: Schedule
ar: جدول

en: Advanced
ar: متقدم

en: View Slide Details
ar: عرض تفاصيل الشريحة

en: Edit Slideshow
ar: تعديل عرض الشرائح

en: Play
ar: تشغيل

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
ar: تم تثبيت MetaSlider Pro ولكنه قديم. يمكنك تحديثه %shere%s. تعرف على المزيد حول هذا الإشعار %shere%s

en: Slideshow Pro
ar: عرض الشرائح برو

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Settings & Help
ar: الإعدادات والمساعدة

en: Upgrade to Pro
ar: ترقية إلى Pro

en: All Slideshows
ar: جميع العروض التقديمية

en: Create Slideshow
ar: إنشاء عرض تقديمي

en: Add to slideshow
ar: إضافة إلى العرض التقديمي

en: Image Folder
ar: مجلد الصور

en: Post Images
ar: صور المنشور

en: The slide was successfully restored
ar: تم استعادة الشريحة بنجاح

en: The attempt to restore the slide failed.
ar: فشل محاولة استعادة الشريحة.

en: The slide was successfully trashed
ar: تم نقل الشريحة إلى سلة المهملات بنجاح

en: The slide was permanently deleted
ar: تم حذف الشريحة بشكل دائم

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
ar: يرجى النظر في نقل الشرائح الخاصة بك إلى <b>FlexSlider</b>. نحن نضيف جميع ميزات MetaSlider الجديدة إلى هذا الخيار. <a href="%s">اكتشف المزيد</a>.

en: Slide permanently deleted.
ar: تم حذف الشريحة بشكل دائم.

en: Slide restored.
ar: تم استعادة الشريحة.

en: Toggle slide reorder panel
ar: تبديل لوحة إعادة ترتيب الشرائح

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
ar: أنت تشاهد الشرائح التي تم نقلها إلى سلة المهملات، والتي سيتم حذفها تلقائيًا في %s يومًا.

en: Move slideshow to trash
ar: نقل العرض التقديمي إلى سلة المهملات

en: Add slideshow
ar: إضافة عرض تقديمي

en: Choose slideshow
ar: اختر عرض الشرائح

en: Insert slideshow
ar: أدخل عرض الشرائح

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
ar: أنشئ شرائح عن طريق إضافة نصوص، فيديوهات والمزيد إلى صورك

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
ar: مع شرائح الطبقات، يمكنك إنشاء طبقات جميلة وأنيقة من عناصر مختلفة.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
ar: تبدأ بصورة ثم يمكنك إضافة نص، فيديو، ألوان، رسوم متحركة، المزيد من الصور، وحتى أكواد قصيرة.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
ar: أنشئ عروض الشرائح باستخدام فيديوهاتك من Vimeo

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
ar: مع شرائح Vimeo، يمكنك بناء عروض شرائح جميلة باستخدام فيديوهاتك من Vimeo.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
ar: ستعرض شرائح Vimeo فيديوهاتك مع التشغيل التلقائي، كتم الصوت، القدرة على إخفاء عناصر التحكم، والمزيد.

en: Create slideshows with your YouTube videos
ar: أنشئ عروض الشرائح باستخدام فيديوهاتك من YouTube

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
ar: مع شرائح YouTube، يمكنك بناء عروض شرائح جميلة باستخدام فيديوهاتك من YouTube.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
ar: ستعرض شرائح YouTube فيديوهاتك مع التشغيل التلقائي، كتم الصوت، التحميل البطيء، القدرة على إخفاء عناصر التحكم، والمزيد.

en: Create slideshows with your posts
ar: أنشئ عروض الشرائح باستخدام منشوراتك

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
ar: مع شرائح تغذية المنشورات، يمكنك بناء عروض شرائح باستخدام أحدث منشوراتك، فعالياتك، أو منتجات WooCommerce.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
ar: ستعرض شرائح تغذية المنشورات تلقائيًا منشوراتك مع الصور، النصوص، الحقول المخصصة، والمزيد.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
ar: أنشئ عروض الشرائح باستخدام صور مخزنة خارج WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
ar: مع شرائح عنوان URL الخارجي، يمكنك تحميل الصور مباشرة من مصادر غير WordPress مثل CDNs أو استضافة الصور.

en: Create slideshows with videos in your media library
ar: أنشئ عروض الشرائح باستخدام الفيديوهات في مكتبة الوسائط الخاصة بك

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
ar: مع شرائح الفيديو المحلي، يمكنك بناء عروض شرائح جميلة باستخدام الفيديوهات في مكتبة الوسائط الخاصة بك في WordPress.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
ar: ستظهر شرائح الفيديو المحلية مقاطع الفيديو MP4 و WebM و MOV الخاصة بك مع صور الغلاف، التشغيل التلقائي، كتم الصوت، التحميل البطيء، القدرة على إخفاء عناصر التحكم، والمزيد.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
ar: إنشاء عروض شرائح مع مقاطع الفيديو المخزنة خارج WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
ar: مع شرائح الفيديو الخارجية، يمكنك إضافة مقاطع الفيديو مباشرة من مصادر غير WordPress.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
ar: ستظهر شرائح الفيديو الخارجية مقاطع الفيديو MP4 و WebM و MOV الخاصة بك. تشمل الميزات التسميات النصية، صور الغلاف، التشغيل التلقائي، كتم الصوت، التحميل البطيء، القدرة على إخفاء عناصر التحكم، والمزيد.

en: Create slideshows with custom HTML
ar: إنشاء عروض شرائح باستخدام HTML مخصص

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
ar: مع شرائح HTML المخصصة، يمكنك تصميم الشرائح باستخدام الصور وHTML وCSS. هذا يمنحك تحكمًا كاملاً في التخطيط والتصميم.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
ar: إنشاء عروض شرائح باستخدام مقاطع فيديو TikTok

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
ar: ستعرض شريحة TikTok فيديو في عرض الشرائح الخاص بك مباشرة من TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
ar: إنشاء عروض شرائح باستخدام صور من مجلد

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
ar: يستخرج نوع شريحة مجلد الصور الصور من مجلد محدد ويعرضها كشرائح.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
ar: يعرض هذا النوع من الشرائح الصور من المجلدات في مكتبة الوسائط الخاصة بك في WordPress.

en: Create slideshows with Post Images
ar: إنشاء عروض شرائح مع صور المشاركات

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
ar: يستخرج نوع شريحة صور المشاركات الصور من المشاركة الحالية ويعرضها كشرائح.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
ar: يدعم هذا النوع من الشرائح الصور المميزة، وصور محتوى المشاركات، ومعارض WooCommerce، وصور وم galleries Advanced Custom Fields.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
ar: إنشاء عروض شرائح مع منتجات WooCommerce الخاصة بك

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
ar: مع شرائح WooCommerce، يمكنك بناء عروض شرائح مع منتجات WooCommerce الخاصة بك.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
ar: ستعرض شرائح WooCommerce منتجاتك تلقائيًا مع الصور والنصوص والحقول المخصصة، والمزيد.

en: Premium Support
ar: الدعم المتميز

en: Support
ar: الدعم

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Leave a review
ar: اترك مراجعة

en: Uploading...
ar: جاري التحميل...

en: Upload Complete
ar: اكتمل التحميل

en: Import file is missing
ar: ملف الاستيراد مفقود

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
ar: حاولت تعديل عرض الشرائح الذي لا exists. ربما تم نقله إلى سلة المهملات؟

en: Background
ar: خلفية

en: Default
ar: افتراضي

en: Hover
ar: تحويم

en: Icon Colors
ar: ألوان الأيقونات

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border Width
ar: عرض الحدود

en: Border Style
ar: نمط الحدود

en: Solid
ar: صلب

en: Dotted
ar: منقط

en: Dashed
ar: مخطط

en: Distance from Navigation
ar: المسافة من التنقل

en: Border Radius
ar: نصف قطر الحدود

en: Opacity (default)
ar: الشفافية (افتراضي)

en: Opacity (hover)
ar: الشفافية (عند التحويم)

en: Active
ar: نشط

en: Numbers Underline Color
ar: لون تسطير الأرقام

en: Numbers Color
ar: لون الأرقام

en: Numbers Size
ar: حجم الأرقام

en: Numbers Line Height
ar: ارتفاع سطر الأرقام

en: Distance Between Numbers
ar: المسافة بين الأرقام

en: Colors
ar: الألوان

en: Text
ar: النص

en: Links
ar: الروابط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
ar: حجم الخط يستخدم وحدات em. العرض نسبي إلى CSS الخاص بنمطك لذا قد يختلف المعاينة عن العرض في الواجهة الأمامية.

en: Line Height
ar: ارتفاع السطر

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
ar: ارتفاع السطر يستخدم وحدات em. العرض نسبي إلى CSS الخاص بنمطك لذا قد يختلف المعاينة عن العرض في الواجهة الأمامية.

en: Text Align
ar: محاذاة النص

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Center
ar: وسط

en: Vertical Position
ar: الموقع العمودي

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Vertical Position Offset
ar: إزاحة الموقع العمودي

en: Based on "Position".
ar: استنادًا إلى "الموقع".

en: Horizontal Position
ar: الموقع الأفقي

en: Horizontal Position Offset
ar: إزاحة الموقع الأفقي

en: Based on "Horizontal Position".
ar: استنادًا إلى "الموقع الأفقي".

en: Distance from Edge
ar: المسافة من الحافة

en: Alignment
ar: محاذاة

en: Dots Border Radius
ar: نصف قطر حدود النقاط

en: Dots Width
ar: عرض النقاط

en: Dots Height
ar: ارتفاع النقاط

en: Distance Between Dots
ar: المسافة بين النقاط

en: Number Underline Width
ar: عرض خط تحت الرقم

en: Numbers Underline Style
ar: نمط خط تحت الأرقام

en: Numbers
ar: الأرقام

en: Number Size
ar: حجم الرقم

en: Number Line Height
ar: ارتفاع خط الرقم

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
ar: حجم الخط يستخدم وحدات rem. العرض نسبي إلى CSS الخاص بنمطك لذا قد يختلف المعاينة عن العرض في الواجهة الأمامية.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
ar: ارتفاع السطر يستخدم وحدات rem. العرض نسبي إلى CSS الخاص بنمطك لذا قد يختلف المعاينة عن العرض في الواجهة الأمامية.

en: Dots Border Width
ar: عرض حدود النقاط

en: Position
ar: الموقع

en: Visible in active and hover navigation dot
ar: مرئي في النقطة النشطة ونقطة التمرير

en: Dots Border Style
ar: نمط حدود النقاط

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
ar: يتم استخدام لون الخلفية هذا عندما لا يملأ الشريحة العرض والارتفاع الكاملين لمنطقة الشريحة.

en: Based on "Vertical Position".
ar: استنادًا إلى "الموضع العمودي".

en: Distance from Center
ar: المسافة من المركز

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
ar: Bitono هو قالب بسيط يحتوي على نظام ألوان من لونين. موصى به لشرائح الصور، والصور الخارجية، وتغذية المنشورات.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
ar: Clarity تركز على إمكانية الوصول. تحتوي على خطوط سهلة القراءة، وواجهة مباشرة خالية من المشتتات.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
ar: Databold هو قالب حديث للأعمال يحتوي على مساحة كبيرة لتعليقاتك. يُوصى به لشرائح الصور، والصور الخارجية، وتغذية المنشورات.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
ar: Draxler هو قالب أنيق يضع أسهم التنقل في الزاوية العليا اليمنى. هناك أيضًا مساحة كبيرة لتعليقاتك.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
ar: يتميز بزر مدمج برابط مخصص، يتكامل Nexus بسلاسة مع النقاط الرئيسية والعناصر التفاعلية، مما يجعل عرضك التقديمي جذابًا وسهل التنقل.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
ar: تخطيط عرض الشرائح القياسي بتصميم حديث وأسهم كبيرة وواضحة.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
ar: قالب نظيف ودقيق يتميز بأسهم كتلية وتصميم جريء.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
ar: تصميم دائري ممتع لإضاءة موقعك. يعمل هذا القالب جيدًا مع الصور الداكنة

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
ar: تصميم ذكي وعصري مصمم للاختلاط بسلاسة مع أي قالب.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
ar: يضع هذا القالب عناصر التحكم عموديًا للحصول على مظهر فريد.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
ar: تصميم مستقبلي وخطي له تنقل أفقي فريد.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
ar: يستخدم هذا التصميم الخفيف الأرقام للتنقل. يتشارك التنقل والتعليق والأسهم نفس السطر.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
ar: يمتلك هذا القالب وظيفة إضافية خاصة تستخدم عناوين الصور كتنقل للشرائح.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
ar: إذا كنت ترغب في استخدام عناوين الصور كتنقل، يمكنك القيام بذلك عن طريق تعديل عنوان الصورة في مكتبة الوسائط أو يدويًا على الشريحة (علامة SEO).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
ar: يمتلك هذا القالب تصميمًا فريدًا يمنحه مظهرًا أنيقًا.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
ar: تصميم جريء وواضح يعمل بشكل جيد على الصور الداكنة.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
ar: ثيم بسيط يبتعد عن الطريق حتى تتمكن من عرض صورك الجميلة. الأفضل استخدامه مع شرائح الصور.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
ar: كاسكيد هو ثيم بسيط مثالي للانزلاق العمودي.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
ar: ثيم نيفو لايت المضمن هنا لأغراض قديمة. ملاحظة: يعمل فقط مع منزلق نيفو

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
ar: ثيم نيفو بار المضمن هنا لأغراض قديمة. ملاحظة: يعمل فقط مع منزلق نيفو

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
ar: ثيم نيفو دارك المضمن هنا لأغراض قديمة. ملاحظة: يعمل فقط مع منزلق نيفو

en: minimalist
ar: بسيط

en: 2 columns
ar: عمودان

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
ar: ثيم بسيط من عمودين لتقسيم صورك وكتاباتك.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
ar: شرائح الصور، وروابط URL الخارجية، وتغذيات المشاركات تعرض في عمودين، بينما تعرض أنواع الشرائح الأخرى في عمود واحد.

en: videos
ar: مقاطع الفيديو

en: vertical
ar: عمودي

en: A theme to showcase vertical images and videos.
ar: ثيم لعرض الصور ومقاطع الفيديو العمودية.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
ar: مثالي للصور، وشرائح تغذية المشاركات، ومقاطع الفيديو العمودية على يوتيوب وفيميو.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
ar: ثيم عرض شرائح ديناميكي يبرز الشريحة النشطة من خلال تكبيرها أكبر من الشرائح المحيطة، مما يخلق نقطة محورية تشبه البطل تجذب انتباه المشاهد.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
ar: يجب استخدامه مع عرض كامل 100٪ وتعطيل وضع الدائرة، وضبط تأثير الانتقال إلى انزلاق وتمكين محاذاة المركز. يعمل حالياً على جميع أنواع الشرائح باستثناء الصور الخارجية ومقاطع فيديو تيك توك.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
ar: ثيم عرض شرائح يكشف عن الكتابات عند التمرير، مما يضيف لمسة ديناميكية إلى المحافظ والعروض.

en: Best used on slideshows with captions.
ar: الأفضل استخدامه في عروض الشرائح مع الكتابات.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
ar: ثيم عرض شرائح حديث مع الكتابات الموضوعة في الأعلى، يعرض الميزات بأناقة ناعمة.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
ar: عند استخدام هذا الثيم مع وضع الدائرة، اضبط إعداد هامش الدائرة لإنشاء مساحة بين الشرائح.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
ar: ثيم عرض شرائح ديناميكي يبرز الشريحة النشطة باستخدام تدرج الرمادي وشفافية الشرائح المحيطة، مما يخلق نقطة محورية تجذب انتباه المشاهد.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
ar: ثيم عرض شرائح ديناميكي لعرض الشهادات يبرز الشريحة النشطة باستخدام تدرج الرمادي للشرائح المحيطة، مما يخلق نقطة تركيز تجذب انتباه المشاهد.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
ar: يستخدم بشكل أفضل مع شرائح الصور. يجب أيضًا استخدامه مع الأسهم المخفية، وتعطيل وضع الكاروسيل، وضبط تأثير الانتقال إلى الشريحة، وتمكين القص الذكي، وضبط مصدر القص إلى "عرض/ارتفاع مخصص".

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
ar: تُعرض شرائح الصورة، والصورة الخارجية، وتغذية المنشورات، والفيديو المحلي، والفيديو الخارجي في عمودين، بينما تُعرض أنواع الشرائح الأخرى في عمود واحد.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
ar: ثيم حديث مكون من صفين لتقسيم صورك وعناوينك، مثالي لمنتجات WooCommerce.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
ar: ثيم أنيق مثالي لمنتجات WooCommerce.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
ar: ثيم حديث بتصميم نظيف لعرض عناوينك أسفل الشرائح.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
ar: تُعرض العناوين من شرائح الصورة، والصورة الخارجية، والفيديو المحلي، والفيديو الخارجي، وYouTube وVimeo أسفل عرض الشرائح.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
ar: لإضافة زر إلى ثيم Nexus، أدخل عنوان URL ونص الزر في علامة تبويب "الرابط".

en: Button
ar: زر

en: Click Here
ar: انقر هنا

en: Border
ar: حدود

en: Text and Numbers
ar: النص والأرقام

en: Color
ar: لون

en: Font Size for Active Number
ar: حجم الخط للرقم النشط

en: Line Height for Active Number
ar: ارتفاع السطر للرقم النشط

en: Font Size for Count Number
ar: حجم الخط لعدد العد

en: Line Height for Count Number
ar: ارتفاع السطر لعدد العد

en: Previous Slide
ar: الشريحة السابقة

en: Next Slide
ar: الشريحة التالية

en: Preparing 1 slide...
ar: جارٍ تحضير شريحة واحدة...

en: 1 slide added successfully
ar: تم إضافة شريحة واحدة بنجاح

en: Slide Types
ar: أنواع الشرائح

en: Opening add slide UI...
ar: جارٍ فتح واجهة إضافة شريحة...

en: Closing add slide UI...
ar: جارٍ إغلاق واجهة إضافة شريحة...

en: Updating slide...
ar: جارٍ تحديث الشريحة...

en: Slide updated successfully
ar: تم تحديث الشريحة بنجاح

en: Stop on first slide after looping
ar: التوقف عند الشريحة الأولى بعد التكرار

en: Unsplash Library
ar: مكتبة Unsplash

en: Crop position saved and image cropped
ar: تم حفظ موضع القص والصورة مقصوصة

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
ar: حدث خطأ عند حفظ موضع القص أو قص الصورة

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
ar: خيارات الجهاز مفعلة لهذه الشريحة. قم بضبطها باستخدام علامة التبويب "الجهاز".

en: CSS Manager notice opened
ar: تم فتح إشعار مدير CSS

en: CSS Manager notice closed
ar: تم إغلاق إشعار مدير CSS

en: CSS Manager
ar: مدير CSS

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
ar: أضف CSS مخصص بسهولة إلى عروض الشرائح الخاصة بك لإنشاء التصميم المثالي لمواقعك.

en: Built-in text editor full of features.
ar: محرر نصوص مدمج مليء بالميزات.

en: Loads only on the front-end where needed.
ar: يتم تحميله فقط في الواجهة الأمامية حيثما كان ذلك ضروريًا.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
ar: يتضمن وصفات لحل السيناريوهات الشائعة.

en: Analytics notice opened
ar: تم فتح إشعار التحليلات

en: Analytics notice closed
ar: تم إغلاق إشعار التحليلات

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
ar: نود أيضًا أن نرسل لك رسائل بريد إلكتروني غير متكررة تحتوي على تحديثات مهمة للأمان والميزات. راجع %s لمزيد من التفاصيل.

en: privacy policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Agree and continue
ar: أوافق وأتابع

en: No thanks
ar: لا، شكرًا

en: Duplicating...
ar: جاري التكرار...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
ar: لتحرير هذه الشريحة، انقر على "استعادة" ثم "العودة إلى الشرائح المنشورة"

en: Saving...
ar: جاري الحفظ...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
ar: جاري حفظ %s شريحة. قد يستغرق هذا بضع لحظات.

en: Saving %s slides.
ar: جاري حفظ %s شريحة.

en: Slideshow saved
ar: تم حفظ عرض الشرائح

en: Duplicated successfully. Reloading...
ar: تم التكرار بنجاح. جارٍ إعادة التحميل...

en: Settings saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Still working... %s slides remaining...
ar: لا يزال العمل جارٍ... %s شرائح متبقية...

en: Tour cancelled successfully
ar: تم إلغاء الجولة بنجاح

en: Tour cancelled unsuccessfully
ar: فشلت عملية إلغاء الجولة

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
ar: سيتم نقل هذا العرض التقديمي إلى منطقة "سلة المهملات".

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Invalid nonce token
ar: رمز nonce غير صالح

en: OK
ar: حسناً

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
ar: غير قادر على المتابعة بسبب رمز nonce غير صالح.

en: Something went wrong
ar: حدث خطأ ما

en: Preparing slideshow for duplication...
ar: جارٍ إعداد عرض الشرائح للتكرار...

en: Doing something...
ar: جارٍ فعل شيء...

en: No error message provided.
ar: لم يتم توفير رسالة خطأ.

en: Undefined error occurred
ar: حدث خطأ غير محدد

en: No error message reported.
ar: لم يتم الإبلاغ عن أي رسالة خطأ.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
ar: نوصي بتمكين %1$s"خيارات الثيم الموصى بها"%2$s لضبط إعدادات عرض الشرائح تلقائيًا عند اختيار ثيم جديد.

en: Saving theme...
ar: جارٍ حفظ الثيم...

en: Theme saved
ar: تم حفظ الثيم

en: Slideshow Theme
ar: ثيم عرض الشرائح

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
ar: تم تصميم هذا الثيم لـ FlexSlider. يرجى اختيار خيار FlexSlider للحصول على أفضل عرض.

en: Dismiss this notice.
ar: تجاهل هذا الإشعار.

en: theme
ar: ثيم

en: Legacy
ar: قديم

en: Custom theme
ar: ثيم مخصص

en: Remove
ar: إزالة

en: Change
ar: تغيير

en: Select a custom theme
ar: اختر سمة مخصصة

en: All themes
ar: جميع السمات

en: Upgrade now to unlock this theme!
ar: قم بالترقية الآن لفتح هذه السمة!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
ar: قم بالترقية الآن لإنشاء سمات مخصصة خاصة بك!

en: You can create your own themes with our theme editor
ar: يمكنك إنشاء سماتك الخاصة باستخدام محرر السمات لدينا

en: Get started
ar: ابدأ الآن

en: Theme Details
ar: تفاصيل السمة

en: Theme Instructions
ar: تعليمات السمة

en: Tags
ar: العلامات

en: Style Details
ar: تفاصيل النمط

en: This style was created with the Theme Editor.
ar: تم إنشاء هذا النمط باستخدام محرر السمات.

en: This theme was created through the theme editor.
ar: تم إنشاء هذه السمة من خلال محرر السمات.

en: How To Use
ar: كيفية الاستخدام

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
ar: اختر سمة على اليسار لاستخدامها في عرض الشرائح هذا. انقر على السمة لمزيد من التفاصيل.

en: Error: No themes were found.
ar: خطأ: لم يتم العثور على سمات.

en: Preview slideshow
ar: معاينة عرض الشرائح

en: Select
ar: حدد

en: Dark / Light Mode (Use L key)
ar: الوضع الداكن / الفاتح (استخدم مفتاح L)

en: Toggle full width (Use F key)
ar: تبديل العرض الكامل (استخدم مفتاح F)

en: Desktop preview
ar: معاينة سطح المكتب

en: Laptop preview
ar: معاينة الكمبيوتر المحمول

en: Tablet preview
ar: معاينة الجهاز اللوحي

en: Smartphone preview
ar: معاينة الهاتف الذكي

en: Exit preview
ar: الخروج من المعاينة

en: This feature is not fully supported in this browser.
ar: هذه الميزة غير مدعومة بالكامل في هذا المتصفح.

en: Media caption
ar: تسمية الوسائط

en: Media description
ar: وصف الوسائط

en: Manual entry
ar: إدخال يدوي

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
ar: سيؤدي ذلك إلى تجاوز خيار لون رابط التسمية في منطقة "القالب" في الشريط الجانبي الأيمن.

en: Enter text that will appear with your image slide.
ar: أدخل نص سيظهر مع شريحة الصورة الخاصة بك.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
ar: يتم التحديث تلقائيًا مباشرة من مكتبة وسائط WP

en: No default was found
ar: لم يتم العثور على إعداد افتراضي

en: You may use HTML here
ar: يمكنك استخدام HTML هنا

en: Filter by type
ar: التصفية حسب النوع

en: All media items
ar: جميع عناصر الوسائط

en: Search Unsplash API
ar: البحث في واجهة برمجة تطبيقات Unsplash

en: Search unsplash.com...
ar: البحث في unsplash.com...

en: Load more
ar: تحميل المزيد

en: Photo by %s on Unsplash
ar: صورة بواسطة %s على Unsplash

en: Photo on Unsplash
ar: صورة على Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
ar: فتح علامة تبويب Unsplash...

en: Unsplash tab closed
ar: تم إغلاق علامة تبويب Unsplash

en: No photots found.
ar: لم يتم العثور على صور.

en: Photo by %s
ar: صورة بواسطة %s

en: Deselect
ar: إلغاء التحديد

en: Attachment Details
ar: تفاصيل المرفق

en: view original
ar: عرض النسخة الأصلية

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Portfolio
ar: محفظة الأعمال

en: Alt Text
ar: نص بديل

en: Description
ar: وصف

en: Quality
ar: جودة

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
ar: يمكن استخدام جميع الصور المنشورة على Unsplash مجانًا.

en: view license
ar: عرض الترخيص

en: Complete!
ar: مكتمل!

en: Crunching...
ar: جاري المعالجة...

en: Import Slides
ar: استيراد الشرائح

en: Import slides
ar: استيراد الشرائح

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
ar: لا توجد لديك أي شرائح لمعاينتها حالياً. إذا كنت ترغب، يمكننا استيراد بعض الشرائح الصور لك.

en: No valid files found
ar: لم يتم العثور على ملفات صالحة

en: Drag and drop interface not available.
ar: واجهة السحب والإفلات غير متاحة.

en: Drop images here
ar: اسحب الصور هنا

en: Press %s to save or %s to cancel.
ar: اضغط %s للحفظ أو %s للإلغاء.

en: Shortcode copied
ar: تم نسخ shortcode

en: Shortcode unable to be copied automatically
ar: تعذر نسخ shortcode تلقائياً

en: Failed to open utility modal...
ar: فشل في فتح نافذة الأداة...

en: Opening utility modal...
ar: جارٍ فتح نافذة الأداة...

en: Closing utility modal...
ar: جارٍ إغلاق نافذة الأداة...

en: No slides
ar: لا توجد شرائح

en: Current
ar: الحالية

en: last updated: %s
ar: آخر تحديث: %s

en: Viewing 1 slideshow
ar: عرض 1 عرض شرائح

en: Viewing %s out of %s slideshows
ar: عرض %s من %s عرض شرائح

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
ar: ابحث عن عروض الشرائح (اضغط ctrl + / للتركيز)‎

en: Searching slideshows...
ar: جارٍ البحث عن عروض الشرائح...

en: 1 slideshow
ar: 1 عرض شرائح

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
ar: عرض %s من %s عروض الشرائح (%s تم تحميلها)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
ar: جارٍ فهرسة %s عروض الشرائح في التخزين المحلي...

en: All Slideshows loaded
ar: تم تحميل جميع عروض الشرائح

en: Fetching slideshows...
ar: جارٍ جلب عروض الشرائح...

en: Finished
ar: تم الانتهاء

en: Indexing slideshows... %s remaining
ar: جارٍ فهرسة عروض الشرائح... %s متبقية

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
ar: هذه الميزة غير مدعومة بالكامل في Internet Explorer 11 وقد تواجه أوقات نتائج بحث بطيئة.

en: Sort by title
ar: ترتيب حسب العنوان

en: Sort by modified date
ar: ترتيب حسب تاريخ التعديل

en: Filter slideshows‎
ar: تصفية عروض الشرائح‎

en: Searching...
ar: جارٍ البحث...

en: Updating...
ar: جارٍ التحديث...

en: Load all
ar: تحميل الكل

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Load remaining %s slideshows
ar: تحميل %s عروض الشرائح المتبقية

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
ar: اضغط لمسح ذاكرة التخزين المؤقت لعروض الشرائح من متصفح الويب الخاص بك

en: Loading slideshows...
ar: جارٍ تحميل عروض الشرائح...

en: Browse slideshows
ar: تصفح عروض الشرائح

en: Collapse
ar: طي

en: Press to expand
ar: اضغط للتوسيع

en: Copy all
ar: نسخ الكل

en: All settings saved
ar: تم حفظ جميع الإعدادات

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
ar: هنا ستجد الوثائق، ودرجين من الدعم للاختيار من بينهم. بالإضافة إلى ذلك، يمكنك تزويدنا بمعلومات إضافية تتعلق بموقعك الإلكتروني، الخادم، إلخ.

en: Documentation 📚
ar: الوثائق 📚

en: Visit documentation
ar: زيارة الوثائق

en: Free Basic Support 🚀
ar: دعم أساسي مجاني 🚀

en: Visit wordpress.org
ar: زيارة wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
ar: دعم متميز مدفوع 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
ar: يمكن للمستخدمين المدفوعين من الإضافة المتميزة فتح تذكرة في مركز الدعم الخاص بنا للحصول على دعم مخصص وأوقات استجابة أسرع.

en: Visit metaslider.com
ar: زيارة metaslider.com

en: Site Information
ar: معلومات الموقع

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
ar: لراحتك، يمكنك نسخ معلومات الموقع الأساسية للمساعدة في تسريع عملية تصحيح الأخطاء. تأكد من التحقق من عدم تضمين أي معلومات شخصية قد ترغب في الاحتفاظ بها خاصة.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
ar: قم بتغيير العنوان الافتراضي الذي سيتم استخدامه عند إنشاء عرض تقديمي جديد. استخدم %s وسيتم استبداله بمعرف العرض التقديمي الحالي.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
ar: إذا كنت عضوًا محترفًا، أدخل مفتاح الترخيص الخاص بك هنا لتلقي التحديثات. %s

en: Upgrade here
ar: ترقية هنا

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Thumbnail (Pro)
ar: صورة مصغرة (محترف)

en: Thumbnails - Visible On Hover
ar: الصور المصغرة - مرئية عند التمرير

en: Filmstrip
ar: شريط الأفلام

en: Filmstrip - Visible On Hover
ar: شريط الفيلم - مرئي عند التمرير

en: Slideshow settings saved
ar: تم حفظ إعدادات عرض الشرائح

en: Global settings saved
ar: تم حفظ الإعدادات العامة

en: Pro settings saved
ar: تم حفظ إعدادات المحترفين

en: Slideshow Defaults
ar: افتراضيات عرض الشرائح

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
ar: قم بتحديث الإعدادات الافتراضية المستخدمة عند إنشاء عروض الشرائح الجديدة.

en: Default Slideshow Title
ar: عنوان عرض الشرائح الافتراضي

en: Change the default title
ar: تغيير العنوان الافتراضي

en: Default Base Image Width
ar: عرض الصورة الأساسية الافتراضي

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
ar: قم بتحديث العرض الافتراضي للصورة الأساسية. سيتم استخدام ذلك لأبعاد عرض الشرائح وقطع الصورة الأساسية.

en: Change the default width
ar: تغيير العرض الافتراضي

en: Default Base Image Height
ar: ارتفاع الصورة الأساسية الافتراضي

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
ar: قم بتحديث الارتفاع الافتراضي للصورة الأساسية. سيتم استخدام ذلك لقص الصورة الأساسية وأبعاد عرض الشرائح. إذا تم ضبطه على 100% عرض، سيقوم الارتفاع بالتكيف وفقًا لذلك.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
ar: بينما سيتم استخدام العرض والارتفاع المحددين أعلاه للقص (إذا تم تمكينه) وأبعاد عرض الشرائح الأساسية، يمكنك أيضًا ضبط عرض الشرائح لتمتد إلى حاويتها.

en: Default Navigation
ar: التنقل الافتراضي

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
ar: تغيير التنقل الافتراضي عند إنشاء عرض شرائح جديد.

en: Change the default transition between slides.
ar: تغيير الانتقال الافتراضي بين الشرائح.

en: Global Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
ar: قم بتحديث الإعدادات المستخدمة لجميع عروض الشرائح على موقعك.

en: License Key
ar: مفتاح الترخيص

en: Update license key
ar: تحديث مفتاح الترخيص

en: Enable Device Settings
ar: تمكين إعدادات الجهاز

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
ar: إضافة خيار لإخفاء الشرائح، والتسميات، والأسهم، والتصفح، وعرض الشرائح حسب حجم الشاشة.

en: Device Settings
ar: إعدادات الجهاز

en: Set breakpoints for different screen sizes
ar: تعيين نقاط التوقف لأحجام الشاشات المختلفة

en: Smartphone
ar: هاتف ذكي

en: Tablet
ar: جهاز لوحي

en: Laptop
ar: حاسوب محمول

en: Desktop
ar: حاسوب مكتبي

en: Disable Legacy Libraries
ar: تعطيل المكتبات القديمة

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
ar: تسمح لك هذه الإعدادات بتعطيل مكتبات عرض الشرائح القديمة: Nivo Slider وCoin Slider وResponsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
ar: نوصي بتعطيل هذه المكتبات. يمكنك تعطيل المكتبات بأمان. لا تستخدم أي من عروض الشرائح لديك المكتبات القديمة.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
ar: لديك حالياً %s عروض شرائح تستخدم المكتبات القديمة.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
ar: لديك حالياً %s عرض شرائح يستخدم المكتبات القديمة.

en: Enable Frontend Edit Links
ar: تمكين روابط تحرير الواجهة الأمامية

en: Last
ar: الأخير

en: First
ar: الأول

en: New slides order
ar: ترتيب الشرائح الجديدة

en: Select the position for new added slides.
ar: حدد الموضع للشرائح الجديدة المضافة.

en: Disable Legacy Widget
ar: تعطيل أداة Legacy

en: Enable TinyMCE
ar: تفعيل TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
ar: TinyMCE هو محرر WYSIWYG يمكنك استخدامه في تسميات الشرائح.

en: Fix Touch Swipe
ar: إصلاح السحب باللمس

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
ar: إذا لم يعمل السحب باللمس كما هو متوقع، قم بتمكين هذا الإعداد.

en: Recommended Theme Options
ar: خيارات القالب الموصى بها

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
ar: تطبيق خيارات العرض التقديمي الموصى بها تلقائيًا عند اختيار قالب. سيؤدي ذلك إلى استبدال بعض الخيارات السابقة.

en: Dashboard Settings
ar: إعدادات لوحة التحكم

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
ar: حدد خيارات الفرز الافتراضية والعناصر لكل صفحة للوحة التحكم الخاصة بك.

en: Slideshow ID
ar: معرف العرض التقديمي

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Sort Slideshows By
ar: فرز العروض التقديمية بواسطة

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Descending
ar: تنازلي

en: Order By
ar: ترتيب بواسطة

en: Items Per Page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Pro Settings
ar: إعدادات المحترفين

en: Flush Cache when Saving Changes
ar: تخزين الذاكرة المؤقتة عند حفظ التغييرات

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتخزين الذاكرة المؤقتة تلقائيًا عند حفظ تغييرات عرض الشرائح. يدعم الإضافات WP Rocket وWP Super Cache وW3 Total Cache وWP-Optimize وWP Fastest Cache.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
ar: الحد الأقصى لعدد الحقول المخصصة في تغذية المنشورات وشرائح WooCommerce

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
ar: اختر عدد الحقول المخصصة التي ستظهر في القائمة المنسدلة عند إدراج العلامات.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
ar: تغيير الحد الأقصى للحقول المخصصة لتغذية المنشورات وWooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
ar: تفعيل محرر القالب القديم

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتفعيل محرر القالب القديم.

en: The data in this file does not appear to be valid.
ar: يبدو أن البيانات في هذا الملف غير صالحة.

en: Found %s slideshows
ar: تم العثور على %s عرض شرائح

en: You have no slideshows to import
ar: ليس لديك أي عروض شرائح للاستيراد

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
ar: ملف التصدير من موقع محلي. قد يؤدي التصدير من موقع محلي إلى مشاكل أثناء الاستيراد. وذلك لأن الصور ومقاطع الفيديو تحتاج إلى أن تكون متاحة من خادم مباشر.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
ar: بعض الصور مفقودة. يرجى التأكد من أن جميع الصور متاحة من موقع الويب المصدر قبل الاستيراد.

en: Important!
ar: مهم!

en: Continue
ar: استمر

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
ar: استيراد %s عروض شرائح... قد يستغرق ذلك دقيقة

en: Import successful
ar: تم الاستيراد بنجاح

en: Load slideshows
ar: تحميل عروض الشرائح

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
ar: إذا كان لديك ملف تصدير، يمكنك رفعه هنا ليتم معالجته. سيتم عرض معلومات حول كل عرض شرائح أدناه. ستكون قادرًا على التأكيد قبل الاستيراد.

en: Importing... Please wait
ar: جارٍ الاستيراد... الرجاء الانتظار

en: Processing...
ar: جارٍ المعالجة...

en: Upload file
ar: رفع الملف

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
ar: يبدو أن ملف الاستيراد تم إنشاؤه على موقع تطوير محلي. قد لا يتم استيراد بعض الصور أو الفيديوهات بسبب القيود في نظام رفع WordPress.

en: Click the Import button to begin the import process.
ar: انقر على زر الاستيراد لبدء عملية الاستيراد.

en: Import %s slideshows
ar: استيراد %s عرض شرائح

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
ar: حدد عروض الشرائح التي ترغب في استيرادها أدناه. ثم انقر هنا لاستيرادها.

en: Post Feed slide
ar: شريحة تغذية المنشورات

en: External slide
ar: شريحة خارجية

en: WooCommerce slide
ar: شريحة WooCommerce

en: Image Folder slide
ar: شريحة مجلد الصور

en: Local Video slide
ar: شريحة فيديو محلي

en: External Video slide
ar: شريحة فيديو خارجي

en: Custom HTML slide
ar: شريحة HTML مخصصة

en: Layer slide
ar: شريحة طبقة

en: Image not found<br>%s
ar: الصورة غير موجودة<br>%s

en: No slides found
ar: لم يتم العثور على شرائح

en: Loading %s slideshows...
ar: جارٍ تحميل %s عرض شرائح...

en: You have no slideshows to export
ar: ليس لديك أي عروض شرائح لتصديرها

en: Exporting %s slideshows...
ar: جاري تصدير %s عرض الشرائح...

en: Export successful
ar: تم التصدير بنجاح

en: No slideshows found.
ar: لم يتم العثور على عروض شرائح.

en: Create a new slideshow now
ar: أنشئ عرض شرائح جديد الآن

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
ar: إذا كان لديك عدد قليل فقط من عروض الشرائح، سنقوم بإعدادها تلقائيًا. إذا كان لديك العديد من عروض الشرائح، انقر على زر "تحميل".

en: Choose the slideshows you wish to export.
ar: اختر عروض الشرائح التي ترغب في تصديرها.

en: Click the "Export" button.
ar: انقر على زر "تصدير".

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
ar: سيتم تنزيل ملف .json تلقائيًا مع جميع بيانات عرض الشرائح الخاص بك.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
ar: بعض الملاحظات حول تصدير صور وفيديوهات عروض الشرائح:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
ar: قد يسبب التصدير من موقع localhost مشاكل أثناء الاستيراد. وذلك لأن الصور والفيديوهات تحتاج إلى أن تكون متاحة من خادم مباشر.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
ar: لديك %s عروض شرائح يمكن تصديرها. ستظهر معلومات عن كل عرض شرائح أدناه.

en: Refresh
ar: تحديث

en: Load
ar: تحميل

en: Export %s slideshows
ar: تصدير %s عروض شرائح

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
ar: حدد عروض الشرائح التي ترغب في تصديرها أدناه، ثم انقر هنا لتصديرها.

en: Failed to open the settings page...
ar: فشل في فتح صفحة الإعدادات...

en: Opening settings page...
ar: جاري فتح صفحة الإعدادات...

en: Page not found: %s
ar: الصفحة غير موجودة: %s

en: Add a slide
ar: أضف شريحة

en: Select images
ar: اختر الصور

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
ar: يمكنك بسهولة إضافة صورة من أحد الخيارات هنا. بالإضافة إلى ذلك، نقدم صوراً مجانية من مكتبة Unsplash.

en: Next step
ar: الخطوة التالية

en: Search unsplash
ar: ابحث في Unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
ar: اختر صورة من اليسار، أو ابحث عن أي موضوع هنا لعرض المزيد من الصور.

en: Hide step
ar: اخفِ الخطوة

en: Create your slide
ar: أنشئ شريحتك

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
ar: بعد أن تختار صورة، اضغط هنا لإنشاء شريحتك.

en: Preview Slideshow
ar: معاينة عرض الشرائح

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
ar: الآن بعد أن قمت بإعداد بعض الشرائح، يمكنك معاينة عرض الشرائح بالضغط هنا.

en: Slideshow settings
ar: إعدادات عرض الشرائح

en: Edit slideshow
ar: تحرير عرض الشرائح

en: Additional CSS Class
ar: فئة CSS إضافية

en: Refresh preview
ar: تحديث المعاينة

en: Loading slideshows list...
ar: جارٍ تحميل قائمة عروض الشرائح...

en: Create one now!
ar: أنشئ واحدة الآن!

en: Loading slideshow
ar: جارٍ تحميل عرض الشرائح

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Select a slideshow
ar: اختر عرض شرائح

en: Normal width
ar: عرض عادي

en: Wide width
ar: عرض واسع

en: Full width
ar: عرض كامل

en: slider
ar: منزلق

en: slideshow
ar: عرض تقديمي

en: gallery
ar: معرض

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt + P keys)
ar:  (استخدم مفاتيح Alt + P)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
ar: أو

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
ar: %s بكسل %s

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
ar: أدخل

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
ar: هروب

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
ar: %s شرائح
