MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to cs_CZ translation catalogue (1020 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
cs_CZ: MetaSlider vám dává moc vytvořit krásnou prezentaci, karusel nebo galerii na vašem WordPress webu.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
cs_CZ: Tato funkce je k dispozici s MetaSlider Gallery

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
cs_CZ: Aktivujte MetaSlider Gallery, abyste zobrazili své snímky v okně lightbox.

en: Activate MetaSlider Gallery
cs_CZ: Aktivovat MetaSlider Gallery

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
cs_CZ: Nainstalujte MetaSlider Gallery, abyste zobrazili své snímky v okně lightbox.

en: Install MetaSlider Gallery
cs_CZ: Nainstalovat MetaSlider Gallery

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
cs_CZ: Oživte svůj web animovanými vrstvami a video snímky s MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
cs_CZ: Zvyšte své příjmy a konverzi s video snímky a mnoha dalšími funkcemi MetaSlider Pro

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
cs_CZ: Chcete zobrazit média vaší prezentace uvnitř okna lightbox?

en: weeks
cs_CZ: týdny

en: Let's Start &rarr;
cs_CZ: Začněme &rarr;

en: Find out more &rarr;
cs_CZ: Zjistit více &rarr;

en: Sign up &rarr;
cs_CZ: Zaregistrujte se &rarr;

en: Go there &rarr;
cs_CZ: Jděte tam &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
cs_CZ: Klikněte pro instalaci pluginu MetaSlider Gallery &rarr;

en: Read more
cs_CZ: Přečíst více

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
cs_CZ: Kontrola zabezpečení selhala. Prosím, obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
cs_CZ: Přístup odepřen. Omlouváme se, nemáte oprávnění k dokončení této úlohy.

en: Bad request
cs_CZ: Špatný požadavek

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
cs_CZ: Tato položka neexistuje. Prosím, obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: The option was successfully updated
cs_CZ: Možnost byla úspěšně aktualizována

en: The requested data does not exist.
cs_CZ: Požadovaná data neexistují.

en: The attempt to update the option failed.
cs_CZ: PokAttempt k aktualizaci možnosti selhal.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
cs_CZ: Děkujeme, že používáte MetaSlider, plugin pro prezentace WordPress

en: Dismiss
cs_CZ: Zavřít

en: Invalid ad identifier
cs_CZ: Neplatný identifikátor reklamy

en: There was an error dimissing the quickstart ad
cs_CZ: Došlo k chybě při zavírání reklamy quickstart

en: The quickstart ad was successfully hidden!
cs_CZ: Reklama quickstart byla úspěšně skryta!

en: Caption
cs_CZ: Popis

en: New Window
cs_CZ: Nové okno

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
cs_CZ: Prosím, potvrďte, že chcete smazat tuto prezentaci.

en: Undo
cs_CZ: Vrátit zpět

en: Slide restored
cs_CZ: Snímek obnoven

en: Slide deleted
cs_CZ: Snímek byl smazán

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Item was copied to your clipboard
cs_CZ: Položka byla zkopírována do vaší schránky

en: Creating slideshow...
cs_CZ: Vytvářím prezentaci...

en: Press to undo
cs_CZ: Stiskněte pro vrácení zpět

en: Select replacement image
cs_CZ: Vyberte náhradní obrázek

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
cs_CZ: Pozor: Toto nastavení je pouze pro pokročilé vývojáře. Pokud si nejste jisti, nechte zaškrtnuto.

en: Tone
cs_CZ: Tón

en: Opacity
cs_CZ: Průhlednost

en: Shortcodes
cs_CZ: Krátké kódy

en: Hide on Smartphone
cs_CZ: Skrýt na chytrém telefonu

en: Hide on Tablet
cs_CZ: Skrýt na tabletu

en: Hide on Laptop
cs_CZ: Skrýt na notebooku

en: Hide on Desktop
cs_CZ: Skrýt na desktopu

en: Add Button
cs_CZ: Přidat tlačítko

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Please enter a valid URL.
cs_CZ: Zadejte platnou URL.

en: Please enter link text for the button.
cs_CZ: Zadejte text odkazu pro tlačítko.

en: Open in new window
cs_CZ: Otevřít v novém okně

en: Button Color
cs_CZ: Barva tlačítka

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Link Text
cs_CZ: Text odkazu

en: The request format was not valid.
cs_CZ: Formát požadavku nebyl platný.

en: This slideshow is no longer available.
cs_CZ: Tento slideshow již není k dispozici.

en: Nothing to import.
cs_CZ: Není co importovat.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
cs_CZ: Toto nebyl slideshow, takže ho nemůžeme smazat.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
cs_CZ: Toto nebyl slideshow, takže nemůžeme aktualizovat nastavení.

en: The title cannot be empty.
cs_CZ: Název nemůže být prázdný.

en: The field (%s) cannot be empty
cs_CZ: Pole (%s) nemůže být prázdné

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
cs_CZ: Maximální počet vlastních polí v posuvnících příspěvků

en: Import slug not found
cs_CZ: Importní slug nebyl nalezen

en: Import data could not be processed
cs_CZ: Importní data nemohla být zpracována

en: We could not find any images to import.
cs_CZ: Nenašli jsme žádné obrázky k importu.

en: New Slideshow
cs_CZ: Nový slideshow

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Další

en: Import file is invalid.
cs_CZ: Importní soubor je neplatný.

en: Failed to import video from URL: %s.
cs_CZ: Nepodařilo se importovat video z URL: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
cs_CZ: Nepodařilo se importovat textovou stopu z URL: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
cs_CZ: Nepodařilo se importovat obrázek z URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
cs_CZ: Povolené jsou pouze URL adresy http/https.

en: URL does not point to an allowed file type.
cs_CZ: URL neodkazuje na povolený typ souboru.

en: URL resolves to a disallowed address.
cs_CZ: URL odkazuje na nepovolenou adresu.

en: No themes found.
cs_CZ: Žádné motivy nebyly nalezeny.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
cs_CZ: Odstranili jsme vybraný motiv, protože nebyl nalezen. Byla složka smazána?

en: You don't have any trashed slideshows.
cs_CZ: Nemáte žádné smazané prezentace.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
cs_CZ: Zatím nemáte žádné prezentace. Klikněte %shere%s pro vytvoření nové prezentace.

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Delete Permanently
cs_CZ: Trvale smazat

en: Trash
cs_CZ: Koš

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Title
cs_CZ: Název

en: Type of Slides
cs_CZ: Typ snímků

en: Number of Slides
cs_CZ: Počet snímků

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: Usage
cs_CZ: Použití

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Click to copy shortcode.
cs_CZ: Klikněte pro zkopírování shortcode.

en: Not found.
cs_CZ: Nalezeno nebylo.

en: View Usage
cs_CZ: Zobrazit použití

en: Content Using This Slideshow
cs_CZ: Obsah používající tuto prezentaci

en: Theme Setting
cs_CZ: Nastavení motivu

en: Option
cs_CZ: Možnost

en: All Themes
cs_CZ: Všechny motivy

en: (No Theme)
cs_CZ: (Žádný motiv)

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Slideshows
cs_CZ: Prezentace

en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
cs_CZ[0]: %d prezentace přesunuta do Koše.
cs_CZ[1]: %d prezentací přesunuto do Koše.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
cs_CZ[0]: %d prezentace obnovena z Koše.
cs_CZ[1]: %d prezentací obnoveno z Koše.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
cs_CZ[0]: %d prezentace trvale smazána.
cs_CZ[1]: %d prezentací trvale smazáno.

en: Slideshows permanently deleted.
cs_CZ: Prezentace trvale smazány.

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Browser upgrade required
cs_CZ: Vyžaduje se aktualizace prohlížeče

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
cs_CZ: Vypadá to, že používáte %s. Zatímco MetaSlider podporuje %s na frontendu webových stránek, kde uživatelé vidí vaše prezentace, některé nástroje, které zde poskytujeme, vyžadují moderní prohlížeč.

en: Update Internet Explorer
cs_CZ: Aktualizovat Internet Explorer

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Main Options
cs_CZ: Hlavní možnosti

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Slideshow width
cs_CZ: Šířka prezentace

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Slideshow height
cs_CZ: Výška prezentace

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Show the Previous / Next arrows.
cs_CZ: Zobrazit šipky Předchozí / Další.

en: Hidden
cs_CZ: Skryto

en: Visible
cs_CZ: Viditelné

en: Visible On Hover
cs_CZ: Viditelné při najetí myší

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
cs_CZ: Zobrazit možnosti navigace, aby uživatelé mohli procházet snímky.

en: Dots
cs_CZ: Tečky

en: Dots - Visible On Hover
cs_CZ: Tečky - Viditelné při najetí myší

en: Thumbnails (Pro)
cs_CZ: Miniatury (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
cs_CZ: Miniatury - Viditelné při najetí myší (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
cs_CZ: Filmstrip - Viditelné při najetí myší (Pro)

en: 100% Width
cs_CZ: 100% Šířka

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
cs_CZ: Pokud je prostor pro prezentaci větší než nastavení "Šířka", výstup prezentace se rozšíří, aby zaplnil celý tento prostor.

en: Adjust Width to Target Element
cs_CZ: Upravit šířku na cílový prvek

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
cs_CZ: Tímto se prezentace vynutí, aby využila celou šířku cílového CSS prvku (Beta). Výsledek se může lišit v závislosti na motivu.

en: Target Element
cs_CZ: Cílový prvek

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
cs_CZ: Prezentace bude využívat celou šířku tohoto cílového prvku (Beta). Pokud cílový prvek není 'body', možná budete muset povolit 'Středové zarovnání'.

en: Center Align
cs_CZ: Středové zarovnání

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
cs_CZ: Zarovnejte prezentaci na střed v dostupném prostoru na vašem webu.

en: Hide Arrows On
cs_CZ: Skrýt šipky na

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje šipky na šířkách obrazovky menších než %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje šipky na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje šipky na šířkách obrazovky rovno nebo větších než %spx.

en: Hide Navigation On
cs_CZ: Skrýt navigaci na

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje navigaci na šířkách obrazovky menších než %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje navigaci na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje navigaci na šířkách obrazovky rovno nebo větších než %spx.

en: Hide Captions On
cs_CZ: Skrýt popisky na

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje popisky na šířkách obrazovky menších než %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje popisky na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje popisky na šířkách obrazovky rovno nebo větších než %spx.

en: Hide Slideshow On
cs_CZ: Skrýt prezentaci na

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje prezentaci na šířkách obrazovky menších než %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje prezentaci na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, skryje prezentaci na šířkách obrazovky rovno nebo větších než %spx.

en: Open In Gallery
cs_CZ: Otevřít v galerii

en: Transition Options
cs_CZ: Možnosti přechodu

en: Transition Effect
cs_CZ: Efekt přechodu

en: This animation is used when changing slides.
cs_CZ: Tato animace se používá při přechodu mezi snímky.

en: Fade
cs_CZ: Zeslabení

en: Slide
cs_CZ: Posun

en: Zooming
cs_CZ: Přiblížení

en: Flip
cs_CZ: Otáčení

en: Random
cs_CZ: Náhodné

en: Swirl
cs_CZ: Vír

en: Rain
cs_CZ: Déšť

en: Straight
cs_CZ: Přímý

en: Slice Down
cs_CZ: Skrýt dolů

en: Slice Up
cs_CZ: Skrýt nahoru

en: Slice Up Left
cs_CZ: Skrýt nahoru vlevo

en: Slide Up Down
cs_CZ: Posun nahoru dolů

en: Slice Up Down Left
cs_CZ: Skrýt nahoru dolů vlevo

en: Fold
cs_CZ: Skládání

en: Slide in Right
cs_CZ: Vjezd zprava

en: Slide in Left
cs_CZ: Vjezd zleva

en: Box Random
cs_CZ: Náhodný box

en: Box Rain
cs_CZ: Box déšť

en: Box Rain Reverse
cs_CZ: Box déšť obráceně

en: Box Rain Grow
cs_CZ: Box déšť růst

en: Box Rain Grow Reverse
cs_CZ: Box déšť růst obráceně

en: Slide Delay
cs_CZ: Zpoždění vjezdu

en: How long to display each slide, in milliseconds.
cs_CZ: Jak dlouho zobrazovat každý snímek, v milisekundách.

en: Transition Speed
cs_CZ: Rychlost přechodu

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
cs_CZ: Vyberte rychlost animace v milisekundách. Animaci můžete vybrat v poli "Efekt přechodu".

en: Number of Slices
cs_CZ: Počet plátků

en: Number of Squares
cs_CZ: Počet čtverců

en: Number of squares
cs_CZ: Počet čtverců

en: Slide Direction
cs_CZ: Směr vjezdu

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
cs_CZ: Vyberte směr, kterým se snímky posunou. Vertikální nebude fungovat, pokud je povolen "Režim karuselu" nebo je "Efekt přechodu" nastaven na "Zeslabení".

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Reverse
cs_CZ: Obráceně

en: Reverse the slide direction.
cs_CZ: Obraťte směr snímku.

en: Image Animation
cs_CZ: Animace obrázků

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
cs_CZ: Tato funkce přidává postupné zrychlení a zpomalení přechodů snímků, místo náhlých začátků a zastavení. Tato funkce funguje pouze se efektem přechodu "Snímání".

en: Extra Effect
cs_CZ: Extra efekt

en: Extra effect for slides.
cs_CZ: Další efekt pro snímky.

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Fade In
cs_CZ: Závoj

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
cs_CZ: To přidává animaci při načítání prezentace. Používá pouze efekt přechodu "Závoj".

en: Carousel Options
cs_CZ: Možnosti karuselu

en: Carousel Mode
cs_CZ: Režim karuselu

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
cs_CZ: Zobrazit více snímků najednou. Výstup prezentace se ve výchozím nastavení nastaví na 100% šířku a efekt přechodu 'Snímání'.

en: Loop Carousel Continuously
cs_CZ: Nepřetržité smyčkové karusely

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
cs_CZ: Nekonečná smyčka snímků, když je povolen režim karuselu. Tato možnost zakáže šipky a navigaci. Šířka prezentace musí být menší nebo rovna šířce kontejneru, do kterého je vložena.

en: Carousel Margin
cs_CZ: Okraj karuselu

en: Pixel margin between slides in carousel.
cs_CZ: Pixelový okraj mezi snímky v karuselu.

en: Display Minimum
cs_CZ: Minimální zobrazení

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
cs_CZ: Minimální počet snímků, které mají být zobrazeny zároveň v karuselu.

en: Display Maximum
cs_CZ: Maximální zobrazení

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
cs_CZ: Maximální počet snímků, které mají být zobrazeny zároveň v karuselu. Nastavte na 0 pro automatické přizpůsobení.

en: Slides per Navigation Click
cs_CZ: Snímky na kliknutí na navigaci

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
cs_CZ: Počet snímků, které se mají posunout při kliknutí na další nebo předchozí.

en: Force Height
cs_CZ: Síla výšky

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
cs_CZ: Pokud se prezentace obrázků zdá malá, nastavte výšku prezentace při použití režimu Carousel. Vezměte prosím na vědomí, že pokud je povoleno, mohou se snímky zdát oříznuté.

en: Image Options
cs_CZ: Možnosti obrázku

en: Image Crop
cs_CZ: Oříznout obrázek

en: Smart Crop
cs_CZ: Inteligentní oříznutí

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Disabled (Smart Pad)
cs_CZ: Zakázáno (Inteligentní pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
cs_CZ: Inteligentní oříznutí zajišťuje, že vaše responzivní snímky jsou oříznuty na poměr, který výsledně dává konzistentní velikost prezentace.

en: Image Crop Source
cs_CZ: Zdroj oříznutí obrázku

en: Slideshow width/height
cs_CZ: Šířka/výška prezentace

en: Custom width/height (Pro)
cs_CZ: Vlastní šířka/výška (Pro)

en: Image Crop Size
cs_CZ: Velikost oříznutí obrázku

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
cs_CZ: To zvýší velikost obrázků ve vaší prezentaci. Větší obrázky mají vyšší kvalitu. Menší obrázky se načítají rychleji.

en: Lazy Load Images
cs_CZ: Pomalé načítání obrázků

en: Advanced Options
cs_CZ: Pokročilé možnosti

en: Auto Play
cs_CZ: Automatické přehrávání

en: Transition between slides automatically.
cs_CZ: Přechod mezi snímky automaticky.

en: Play / Pause Button
cs_CZ: Tlačítko Přehrát / Pozastavit

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
cs_CZ: Toto umožňuje uživateli pozastavit nebo obnovit automatické přehrávání prezentace.

en: Show Play / Pause Button Text
cs_CZ: Zobrazit text tlačítka Přehrát / Pozastavit

en: Show text options for Play / Pause Button
cs_CZ: Zobrazit textové možnosti pro tlačítko Přehrát / Pozastavit

en: Play Text
cs_CZ: Text pro Přehrát

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
cs_CZ: Zadejte text pro tlačítko Přehrát/Pozastavit. Nechte pole prázdné, pokud chcete použít pouze ikonu.

en: Pause Text
cs_CZ: Text pro Pozastavit

en: Progress Bar
cs_CZ: Progresivní lišta

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
cs_CZ: Zobrazuje vizuální indikátor ukazující zbývající čas do dalšího snímku.

en: Hover Pause
cs_CZ: Pozastavit při najetí

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
cs_CZ: Pozastavte prezentaci při najetí na posuvník, poté obnovte, když už na něm nebudete.

en: Loop
cs_CZ: Smyčka

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
cs_CZ: Pokud zvolíte "Smyčka bez konce", snímky se budou opakovat nekonečně. Pokud zvolíte "Zastavit na prvním snímku po smyčce", prezentace se zastaví na prvním snímku po zobrazení všech položek. Pokud zvolíte "Zastavit na posledním snímku", snímky se zastaví na posledním snímku.

en: Loop Endlessly
cs_CZ: Smyčka bez konce

en: Stop On Last Slide
cs_CZ: Zastavit na posledním snímku

en: Stop On First Slide After Looping
cs_CZ: Zastavit na prvním snímku po smyčce

en: Smooth Height
cs_CZ: Hladká výška

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
cs_CZ: Umožnit navigaci, aby hladce sledovala výšku snímku.

en: Slide Order
cs_CZ: Pořadí snímků

en: Newest First
cs_CZ: Nejnovější nejdříve

en: Oldest First
cs_CZ: Nejstarší nejdříve

en: A to Z (by filename)
cs_CZ: A do Z (podle názvu souboru)

en: Z to A (by filename)
cs_CZ: Z do A (podle názvu souboru)

en: Drag-and-drop
cs_CZ: Přetáhnout a pustit

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
cs_CZ: Vyberte pořadí, ve kterém se snímky zobrazují v prezentaci. To ovlivňuje zobrazení na frontend.

en: Touch Swipe
cs_CZ: Dotykové přejetí

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
cs_CZ: Povolit navigaci přejetím po posuvníku na zařízeních s dotykovým ovládáním.

en: Loading Indicator
cs_CZ: Indikátor načítání

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
cs_CZ: Zobrazuje vizuální indikátor, zatímco se prezentace načítá.

en: Previous Text
cs_CZ: Předchozí text

en: Set the text for the "previous" direction item.
cs_CZ: Nastavte text pro položku směru "předchozí".

en: Next Text
cs_CZ: Další text

en: Set the text for the "next" direction item.
cs_CZ: Nastavte text pro položku směru "další".

en: Square Delay
cs_CZ: Zpoždění čtverce

en: Delay between squares in ms.
cs_CZ: Zpoždění mezi čtverci v ms.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
cs_CZ: Průhlednost názvu a navigace, mezi 0 a 1.

en: Caption Speed
cs_CZ: Rychlost popisku

en: Set the fade in speed of the caption.
cs_CZ: Nastavte rychlost vyblednutí popisku.

en: Container Options
cs_CZ: Možnosti kontejneru

en: Container Box
cs_CZ: Kontejnerové okno

en: Customize the slideshow's container box.
cs_CZ: Přizpůsobte kontejnerové okno slideshow.

en: Accessibility Options
cs_CZ: Možnosti přístupnosti

en: Keyboard Controls
cs_CZ: Ovládání klávesnicí

en: Use arrow keys to get to the next slide.
cs_CZ: Použijte šipkové klávesy pro přechod na další snímek.

en: Tabindex For Navigation
cs_CZ: Tabindex pro navigaci

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
cs_CZ: To pomáhá učinit navigaci slideshow přístupnější.

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
cs_CZ: Pokud je povoleno automatické přehrávání, způsobí to, že čtečky obrazovky oznámí, že se snímky mění.

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
cs_CZ: To se používá na navigačním tlačítku pro aktivní snímek. Pomáhá čtečkám obrazovky pochopit, který snímek je aktivní.

en: Developer Options
cs_CZ: Možnosti vývojáře

en: CSS Classes
cs_CZ: CSS třídy

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
cs_CZ: Zadejte vlastní CSS třídy, které se použijí na obal slideru. Oddělte více tříd mezerou.

en: Print CSS
cs_CZ: Tisk CSS

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
cs_CZ: Zrušte zaškrtnutí, pokud chcete zahrnout vlastní CSS.

en: Print JS
cs_CZ: Tisk JS

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
cs_CZ: Zrušte zaškrtnutí, pokud chcete zahrnout vlastní Javascript.

en: No Conflict Mode
cs_CZ: Režim bez konfliktů

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
cs_CZ: Zpoždění při přidávání třídy flexslider do prezentace.

en: Trashed Slides
cs_CZ: Odstraněné snímky

en: View trashed slides
cs_CZ: Zobrazit odstraněné snímky

en: Add a new slide
cs_CZ: Přidat nový snímek

en: Add Slide
cs_CZ: Přidat snímek

en: Save & open the preview
cs_CZ: Uložit a otevřít náhled

en: Add a new slideshow
cs_CZ: Přidat novou prezentaci

en: New
cs_CZ: Nové

en: Duplicate this slideshow
cs_CZ: Duplikovat tuto prezentaci

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Add CSS
cs_CZ: Přidat CSS

en: Save slideshow
cs_CZ: Uložit prezentaci

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Return to Published Slides
cs_CZ: Vrátit se k publikovaným snímkům

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Help Center
cs_CZ: Centrum nápovědy

en: Import
cs_CZ: Importovat

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
cs_CZ: Třída MetaSliderQuickstart neexistuje.

en: Creating slideshow... Please wait!
cs_CZ: Vytváření prezentace... Prosím, čekejte!

en: Redirecting...
cs_CZ: Přesměrování...

en: Quick Start
cs_CZ: Rychlý start

en: Start with a demo
cs_CZ: Začněte s ukázkou

en: Use your own media
cs_CZ: Použijte svá vlastní média

en: Blank slideshow
cs_CZ: Prázdná prezentace

en: Import a demo slideshow
cs_CZ: Importovat ukázkovou prezentaci

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
cs_CZ: Použijte ukázkové snímky pro rychlé vytvoření nové prezentace.

en: Slide Type
cs_CZ: Typ snímku

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: External Image
cs_CZ: Externí obrázek

en: External Video
cs_CZ: Externí video

en: Custom HTML
cs_CZ: Vlastní HTML

en: Post Feed
cs_CZ: Příspěvek s obsahem

en: Layer Slide
cs_CZ: Snímek vrstvy

en: Local Video
cs_CZ: Místní video

en: Features
cs_CZ: Funkce

en: Boxed
cs_CZ: Rámovaný

en: Full-width
cs_CZ: Na celou šířku

en: Carousel
cs_CZ: Karusel

en: Thumbnail Navigation
cs_CZ: Navigace podle miniatur

en: Video Caption
cs_CZ: Popis videa

en: Hero Image
cs_CZ: Hlavní obrázek

en: Animation Type
cs_CZ: Typ animace

en: Integration
cs_CZ: Integrace

en: The Events Calendar
cs_CZ: Kalendář událostí

en: WordPress Posts
cs_CZ: Příspěvky WordPress

en: Base
cs_CZ: Základ

en: Blend
cs_CZ: Mix

en: Bubble
cs_CZ: Bublina

en: Cascade
cs_CZ: Kaskáda

en: Clarity
cs_CZ: Jasnost

en: Cubic
cs_CZ: Krychlový

en: Focus
cs_CZ: Fokus

en: Hero
cs_CZ: Hrdina

en: Highway
cs_CZ: Dálnice

en: Outline
cs_CZ: Obrys

en: Parallel
cs_CZ: Paralelní

en: Praise Loop
cs_CZ: Pochvala Loop

en: Precognition
cs_CZ: Předtucha

en: Simply Dark
cs_CZ: Jednoduše temné

en: Social Play
cs_CZ: Sociální hra

en: Undertone
cs_CZ: Podtón

en: Visage
cs_CZ: Tvář

en: Free and Pro
cs_CZ: Zdarma a Pro

en: Free only
cs_CZ: Pouze zdarma

en: Pro only
cs_CZ: Pouze Pro

en: Reset Filters
cs_CZ: Resetovat filtry

en: No demos match your filters.
cs_CZ: Žádné ukázky neodpovídají vašim filtrům.

en: Create %s slideshow?
cs_CZ: Vytvořit %s prezentaci?

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Yes, please!
cs_CZ: Ano, prosím!

en: Demo
cs_CZ: Ukázka

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
cs_CZ: Aktualizujte nyní, abyste odemkli tuto ukázkovou prezentaci!

en: Upgrade now
cs_CZ: Aktualizujte nyní

en: Create a slideshow with your images
cs_CZ: Vytvořte prezentaci s vašimi obrázky

en: Choose your own images to start a new slideshow.
cs_CZ: Vyberte si vlastní obrázky, abyste začali novou prezentaci.

en: Uploading images...
cs_CZ: Nahrávání obrázků...

en: Open Media Library
cs_CZ: Otevřít Knihovnu médií

en: Theme Editor
cs_CZ: Editor motivů

en: Create your own MetaSlider Themes
cs_CZ: Vytvořte si vlastní motivy MetaSlider

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
cs_CZ: Editor motivů je snadný a výkonný způsob, jak navrhnout motivy, které přesně odpovídají vašemu webu.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
cs_CZ: Editor motivů vám umožňuje přizpůsobit téměř každý aspekt vašich motivů prezentací. Můžete změnit šipky, navigaci, popisky, tlačítko Přehrát / Pauza a další detaily prezentace.

en: Comparison Chart
cs_CZ: Srovnávací tabulka

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Installed
cs_CZ: Nainstalováno

en: Create unlimited slideshows
cs_CZ: Vytvořte neomezené prezentace

en: Create and manage as many slideshows as you need.
cs_CZ: Vytvářejte a spravujte tolik prezentací, kolik potřebujete.

en: Regular updates
cs_CZ: Pravidelné aktualizace

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
cs_CZ: Udržujeme MetaSlider kompatibilní s nejnovějšími verzemi WordPressu.

en: Intelligent image cropping
cs_CZ: Inteligentní ořezávání obrázků

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
cs_CZ: Jedinečná funkce Smart Crop zajišťuje, že vaše snímky jsou dokonale přizpůsobeny.

en: Toggle your slide's visibility
cs_CZ: Přepínání viditelnosti vašich snímků

en: Hide any slide, without having to delete them.
cs_CZ: Skrýt jakýkoli snímek, aniž byste je museli mazat.

en: Thumbnail navigation
cs_CZ: Navigace pomocí miniatur

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
cs_CZ: Umožněte uživatelům procházet vaše prezentace pomocí navigace miniaturami.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
cs_CZ: Přidat snímky z YouTube, Vimeo a TikTok

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
cs_CZ: Snadno zahrňte videa hostovaná na YouTube, Vimeo nebo TikTok.

en: Add local video slides
cs_CZ: Přidat místní video snímky

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
cs_CZ: Vytvořte prezentace s videi z vaší mediální knihovny WordPressu.

en: Add external video slides
cs_CZ: Přidat externí video snímky

en: Create slideshows with external videos.
cs_CZ: Vytvořte prezentace s externími videi.

en: Extra premium themes
cs_CZ: Extra prémiové šablony

en: Add slide layers
cs_CZ: Přidat vrstvy snímků

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
cs_CZ: Přidejte vrstvy k vašim snímkům s více než 50 dostupnými přechodovými efekty.

en: Add Post Feed slides
cs_CZ: Přidat snímky s příspěvkovým kanálem

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
cs_CZ: Snadno vytvářejte snímky na základě vašich příspěvků ve WordPressu.

en: Add Custom HTML slides
cs_CZ: Přidat vlastní HTML snímky

en: Design slides using images, HTML and CSS
cs_CZ: Navrhněte snímky pomocí obrázků, HTML a CSS

en: Add Post Images slides
cs_CZ: Přidat snímky s obrázky příspěvků

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
cs_CZ: Extrahovat obrázky z aktuálního příspěvku a zobrazit je jako snímky.

en: Add custom CSS
cs_CZ: Přidat vlastní CSS

en: Customize your slideshows to fit with your website.
cs_CZ: Přizpůsobte si své prezentace, aby odpovídaly vaší webové stránce.

en: Schedule your slides
cs_CZ: Naplánujte si své snímky

en: Add a start/end date to individual slides.
cs_CZ: Přidat datum začátku/konce k jednotlivým snímkům.

en: WooCommerce integrations
cs_CZ: Integrace WooCommerce

en: Display your products as slides with support for product galleries.
cs_CZ: Zobrazte své produkty jako snímky s podporou produktových galerií.

en: Advanced Custom Fields integrations
cs_CZ: Integrace Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
cs_CZ: Zobrazte pole ACF pro obrázky a galerie.

en: The Events Calendar integrations
cs_CZ: Integrace The Events Calendar

en: Display your events as slides.
cs_CZ: Zobrazte své akce jako snímky.

en: Repeating Slides support
cs_CZ: Podpora opakujících se snímků

en: Repeat a slide multiple times.
cs_CZ: Opakujte snímek několikrát.

en: Premium support
cs_CZ: Prémiová podpora

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
cs_CZ: Nechte své konkrétní dotazy zodpovědět přímo našimi odborníky.

en: Custom delay for this slide
cs_CZ: Vlastní zpoždění pro tento snímek

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
cs_CZ: Vyžaduje, aby bylo pro tuto prezentaci povoleno nastavení automatického přehrávání. Když je aktivní na video snímcích, ovládání přehrávání (uživatelem nebo automatickým přehráváním videa) určuje, kdy se prezentace posune dál.

en: Repeat this slide
cs_CZ: Opakovat tento snímek

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
cs_CZ: Snímek se opakuje po zadaném počtu původních snímků až do konce posuvníku. Pokud má více snímků tuto funkci povolenou, při určování pozic opakovaných snímků se zohledňují pouze původní (neopakované) snímky.

en: Custom thumbnail
cs_CZ: Vlastní miniatura

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
cs_CZ: Pokud je navigace nastavena na miniatury nebo filmový pás, vyberte miniaturu, kterou chcete nahradit výchozí.

en: Custom CSS classes
cs_CZ: Vlastní CSS třídy

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS třídy oddělené mezerami do tagu snímku li.

en: Crop Position
cs_CZ: Pozice ořezu

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
cs_CZ: Vyberte, jak budou obrázky ořezány, pokud jsou příliš velké pro prezentaci. To funguje, pokud je v nastavení "Ořez obrázku" vybrána možnost "Inteligentní ořez".

en: Top Left
cs_CZ: Nahoru vlevo

en: Top Center
cs_CZ: Nahoru na střed

en: Top Right
cs_CZ: Nahoru vpravo

en: Center Left
cs_CZ: Na střed vlevo

en: Center Center
cs_CZ: Na střed na střed

en: Center Right
cs_CZ: Na střed vpravo

en: Bottom Left
cs_CZ: Dole vlevo

en: Bottom Center
cs_CZ: Dole na střed

en: Bottom Right
cs_CZ: Dole vpravo

en: Re-crop image
cs_CZ: Znovu oříznout obrázek

en: Image Link URL
cs_CZ: URL odkazu na obrázek

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
cs_CZ: Když návštěvníci kliknou na váš obrázkový snímek, budou přesměrováni na tuto URL. Alternativně, pokud má vaše téma tlačítko, odkaz bude aplikován na tlačítko.

en: New window
cs_CZ: Nové okno

en: Open link in a new window
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém okně

en: Image Link Alt Text
cs_CZ: Alternativní text odkazu na obrázek

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
cs_CZ: Tento text používají vyhledávače a návštěvníci používající čtečky obrazovky. Přidání alternativního textu k odkazům se velmi doporučuje.

en: Enter text here
cs_CZ: Zadejte text sem

en: Hide slide on:
cs_CZ: Skrýt snímek na:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, tento nastavení skryje snímek na šířkách obrazovky rovných nebo větších než %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, tento nastavení skryje snímek na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx

en: Hide caption on:
cs_CZ: Skrýt popis na:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, tento nastavení skryje popis na šířkách obrazovky rovných nebo větších než %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena, tento nastavení skryje popis na šířkách obrazovky od %1$spx do %2$spx

en: Schedule this slide
cs_CZ: Naplánovat tento snímek

en: %s time
cs_CZ: %s čas

en: UTC%s timezone
cs_CZ: UTC%s časové pásmo

en: %sUses your settings timezone%s
cs_CZ: %sPoužívá časové pásmo podle vašich nastavení%s

en: Current server time
cs_CZ: Aktuální čas serveru

en: Image Title Text
cs_CZ: Text názvu obrázku

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
cs_CZ: Návštěvníci uvidí tento text, pokud se nad vaší obrázkovou prezentací zastaví myší. Přidání textu názvu je užitečné, ale není povinné.

en: Enable this to inherit the image title
cs_CZ: Povolit, aby se zdědil název obrázku

en: Use the image title
cs_CZ: Použít název obrázku

en: Image Alt Text
cs_CZ: Alternativní text obrázku

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
cs_CZ: Tento text používají vyhledávače a návštěvníci používající čtečky obrazovky. Přidání alternativního textu je velmi doporučeno.

en: Enable this to inherit the image alt text
cs_CZ: Povolit, aby se zdědil alternativní text obrázku

en: Use the image alt text
cs_CZ: Použít alternativní text obrázku

en: Nature Site
cs_CZ: Přírodní místo

en: Travel Itinerary
cs_CZ: Cestovní itinerář

en: City Guide
cs_CZ: Městský průvodce

en: Black and White Photography
cs_CZ: Černobílá fotografie

en: Productivity Guide
cs_CZ: Průvodce produktivitou

en: Real Estate Listings
cs_CZ: Seznamy nemovitostí

en: Landscape Photography
cs_CZ: Krajinná fotografie

en: Client Logos
cs_CZ: Loga klientů

en: Wildlife Photography
cs_CZ: Fotografie volně žijících živočichů

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Image Carousel
cs_CZ: Obrázkový karusel

en: Image Carousel with Captions
cs_CZ: Obrázkový karusel s popisky

en: Creative Process
cs_CZ: Kreativní proces

en: Architecture
cs_CZ: Architektura

en: Emerging Perspectives
cs_CZ: Vynořující se perspektivy

en: Sporting Spirit
cs_CZ: Sportovní duch

en: Marathon Journey
cs_CZ: Maratónská cesta

en: Cars Display
cs_CZ: Zobrazení aut

en: Watch Shop Hero
cs_CZ: Hrdina obchodu s hodinkami

en: Creative Agency Hero
cs_CZ: Hrdina kreativní agentury

en: Fashion Trends
cs_CZ: Módní trendy

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
cs_CZ: Krátké videa na YouTube o zábavě

en: Album Cover Showcase
cs_CZ: Ukázka obalu alba

en: Business Presentation
cs_CZ: Obchodní prezentace

en: Books by Genre
cs_CZ: Knihy podle žánru

en: Testimonials
cs_CZ: Reference

en: Skincare Routine Guide
cs_CZ: Průvodce péčí o pleť

en: Indoor Plant Selection Guide
cs_CZ: Průvodce výběrem pokojových rostlin

en: TikTok Vertical Videos
cs_CZ: Vertikální videa na TikToku

en: Daily Routine Videos
cs_CZ: Videá denní rutiny

en: Coffee Brewing Guide
cs_CZ: Průvodce přípravou kávy

en: Upcoming City Events
cs_CZ: Nadcházející městské akce

en: Product Categories
cs_CZ: Kategorie produktů

en: Recent WooCommerce Products
cs_CZ: Nedávné produkty WooCommerce

en: Latest News Posts
cs_CZ: Nejnovější příspěvky zpráv

en: Product Demo
cs_CZ: Ukázka produktu

en: Trending Videos
cs_CZ: Trendy videa

en: Hotel Rooms
cs_CZ: Hotelové pokoje

en: Client Testimonials
cs_CZ: Reference klientů

en: Meet the Team
cs_CZ: Seznamte se s týmem

en: Curated Videos
cs_CZ: Kurátorovaná videa

en: Natural Skincare Presentation
cs_CZ: Prezentace přírodní péče o pleť

en: YouTube Shorts Carousel
cs_CZ: Karusel YouTube Shorts

en: TikTok Carousel
cs_CZ: Karusel TikTok

en: Layer Slides
cs_CZ: Snímky vrstev

en: WooCommerce Carousel
cs_CZ: Karusel WooCommerce

en: Bold Motion
cs_CZ: Odvážný pohyb

en: Playful Pets
cs_CZ: Hraví mazlíčci

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
cs_CZ: Vaše nastavení se možná neukládá správně kvůli konfiguraci na vašem serveru. %s je aktuálně nastavena na %s, ale doporučujeme nastavení 4000. Pro více informací se podívejte na %s. Soubor php.ini se načítá odsud: %s

en: this article
cs_CZ: tento článek

en: Warning:
cs_CZ: Upozornění:

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: Select Slider:
cs_CZ: Vyberte posuvník:

en: No slideshows found
cs_CZ: Žádné prezentace nenalezeny

en: The requested image does not exist. Please try again.
cs_CZ: Požadovaný obrázek neexistuje. Zkuste to prosím znovu.

en: The image was successfully updated.
cs_CZ: Obrázek byl úspěšně aktualizován.

en: There was an error updating the image. Please try again
cs_CZ: Došlo k chybě při aktualizaci obrázku. Zkuste to prosím znovu

en: There was an error while updating the database. Please try again.
cs_CZ: Došlo k chybě při aktualizaci databáze. Zkuste to prosím znovu.

en: Trash slide
cs_CZ: Snímek do koše

en: Update slide image
cs_CZ: Aktualizovat obrázek snímku

en: Duplicate slide
cs_CZ: Duplikovat snímek

en: Hide slide
cs_CZ: Skrýt snímek

en: This isn't a valid image format. Please try again.
cs_CZ: Toto není platný formát obrázku. Zkuste to prosím znovu.

en: Access denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Image Slide
cs_CZ: Obrázkový snímek

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
cs_CZ: Upozornění: Data obrázku neexistují. Prosím, znovu nahrajte obrázek.

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Device
cs_CZ: Zařízení

en: Crop
cs_CZ: Oříznout

en: Schedule
cs_CZ: Plán

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: View Slide Details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti o snímku

en: Edit Slideshow
cs_CZ: Upravit prezentaci

en: Play
cs_CZ: Přehrát

en: Pause
cs_CZ: Pauza

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
cs_CZ: MetaSlider Pro je nainstalován, ale je zastaralý. Můžete ho aktualizovat %shere%s. Další informace o této zprávě %shere%s

en: Slideshow
cs_CZ: Prezentace obrázků

en: Settings & Help
cs_CZ: Nastavení & Nápověda

en: Upgrade to Pro
cs_CZ: Přejít na Pro

en: All Slideshows
cs_CZ: Všechny prezentace

en: Create Slideshow
cs_CZ: Vytvořit prezentaci

en: Add to slideshow
cs_CZ: Přidat do prezentace

en: Image Folder
cs_CZ: Složka obrázků

en: Post Images
cs_CZ: Obrázky příspěvků

en: The slide was successfully restored
cs_CZ: Snímek byl úspěšně obnoven

en: The attempt to restore the slide failed.
cs_CZ: Pokusu o obnovení snímku se nezdařil.

en: The slide was successfully trashed
cs_CZ: Snímek byl úspěšně přesunut do koše

en: The slide was permanently deleted
cs_CZ: Snímek byl trvale smazán

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
cs_CZ: Zvažte přesunutí svých snímků do <b>FlexSlider</b>. Přidáváme všechny nové funkce MetaSlider k této možnosti. <a href="%s">Zjistit více</a>.

en: Slide permanently deleted.
cs_CZ: Snímek trvale smazán.

en: Slide restored.
cs_CZ: Snímek obnoven.

en: Toggle slide reorder panel
cs_CZ: Přepnout panel pro přeuspořádání snímků

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
cs_CZ: Zobrazujete snímky, které byly přesunuty do koše, které budou automaticky smazány za %s dní.

en: Move slideshow to trash
cs_CZ: Přesunout prezentaci do koše

en: Add slideshow
cs_CZ: Přidat prezentaci

en: Choose slideshow
cs_CZ: Vyberte prezentaci

en: Insert slideshow
cs_CZ: Vložte prezentaci

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
cs_CZ: Vytvořte snímky přidáním textu, videí a dalších prvků k vašim obrázkům

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
cs_CZ: S vrstvami snímků můžete vytvořit krásné, stylové vrstvy různých prvků.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
cs_CZ: Začnete s obrázkem a poté můžete přidat text, video, barvy, animace, další obrázky a dokonce i zkrácené kódy.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
cs_CZ: Vytvářejte prezentace se svými videi Vimeo

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
cs_CZ: Se snímky Vimeo můžete vytvářet krásné prezentace se svými videi Vimeo.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
cs_CZ: Snímky Vimeo zobrazí vaše videa s automatickým přehráváním, ztlumením, možností skrýt ovládací prvky a mnohem více.

en: Create slideshows with your YouTube videos
cs_CZ: Vytvářejte prezentace se svými videi YouTube

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
cs_CZ: Se snímky YouTube můžete vytvářet krásné prezentace se svými videi YouTube.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
cs_CZ: Snímky YouTube zobrazí vaše videa s automatickým přehráváním, ztlumením, načítáním na pozadí, možností skrýt ovládací prvky a mnohem více.

en: Create slideshows with your posts
cs_CZ: Vytvářejte prezentace se svými příspěvky

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
cs_CZ: Se snímky z příspěvků můžete vytvářet prezentace se svými nejnovějšími příspěvky, událostmi nebo produkty WooCommerce.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
cs_CZ: Snímky z příspěvků automaticky zobrazí vaše příspěvky s obrázky, textem, vlastními poli a mnohem více.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
cs_CZ: Vytvářejte prezentace s obrázky uloženými mimo WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
cs_CZ: Se snímky externího URL můžete načítat obrázky přímo z ne-WordPress zdrojů, jako jsou CDN nebo hostitelé obrázků.

en: Create slideshows with videos in your media library
cs_CZ: Vytvářejte prezentace s videi ve vaší knihovně médií

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
cs_CZ: Se snímky místního videa můžete vytvářet krásné prezentace s videi ve vaší WordPress knihovně médií.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
cs_CZ: Místní video snímky budou zobrazovat vaše videa MP4, WebM a MOV s obalovými obrázky, automatickým přehráváním, ztlumením, lazy load, možností skrýt ovládací prvky a mnohem více.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
cs_CZ: Vytvořte prezentace se videi uloženými mimo WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
cs_CZ: S externími video snímky můžete přidávat videa přímo z ne-WordPress zdrojů.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
cs_CZ: Externí video snímky budou zobrazovat vaše videa MP4, WebM a MOV. Mezi funkce patří textové popisky, obalové obrázky, automatické přehrávání, ztlumení, lazy load, možnost skrýt ovládací prvky a mnohem více.

en: Create slideshows with custom HTML
cs_CZ: Vytvořte prezentace s vlastním HTML

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
cs_CZ: S vlastním HTML snímky můžete navrhovat snímky pomocí obrázků, HTML a CSS. To vám dává úplnou kontrolu nad rozvržením a stylováním.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
cs_CZ: Vytvořte prezentace s TikTok videi

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
cs_CZ: Snímek TikTok zobrazí video ve vaší prezentaci přímo z TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
cs_CZ: Vytvořte prezentace s obrázky z adresáře

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
cs_CZ: Typ snímku Image Folder extrahuje obrázky z určeného adresáře a zobrazuje je jako snímky.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
cs_CZ: Tento typ snímku zobrazuje obrázky z adresářů ve vaší WordPress knihovně médií.

en: Create slideshows with Post Images
cs_CZ: Vytvořte prezentace s obrázky příspěvků

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
cs_CZ: Typ snímku Post Images extrahuje obrázky z aktuálního příspěvku a zobrazuje je jako snímky.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
cs_CZ: Tento typ snímku podporuje doporučené obrázky, obrázky obsahu příspěvků, galerie WooCommerce, obrázky a galerie z pokročilých vlastních polí.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
cs_CZ: Vytvořte prezentace se svými produkty WooCommerce

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
cs_CZ: S WooCommerce snímky můžete vytvářet prezentace se svými produkty WooCommerce.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
cs_CZ: WooCommerce snímky automaticky zobrazí vaše produkty s obrázky, textem, vlastními poli a mnohem více.

en: Premium Support
cs_CZ: Prémiová podpora

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Leave a review
cs_CZ: Zanechat recenzi

en: Uploading...
cs_CZ: Nahrávání...

en: Upload Complete
cs_CZ: Nahrávání dokončeno

en: Import file is missing
cs_CZ: Importovaný soubor chybí

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
cs_CZ: Pokusili jste se upravit prezentaci, která neexistuje. Možná byla přesunuta do koše?

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Hover
cs_CZ: Přesunout

en: Icon Colors
cs_CZ: Barvy ikony

en: Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Border Color
cs_CZ: Barva okraje

en: Border Width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Border Style
cs_CZ: Styl okraje

en: Solid
cs_CZ: Jednoduchý

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Distance from Navigation
cs_CZ: Vzdálenost od navigace

en: Border Radius
cs_CZ: Poloměr okraje

en: Opacity (default)
cs_CZ: Průhlednost (výchozí)

en: Opacity (hover)
cs_CZ: Průhlednost (při najetí)

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Numbers Underline Color
cs_CZ: Barva podtržení čísel

en: Numbers Color
cs_CZ: Barva čísel

en: Numbers Size
cs_CZ: Velikost čísel

en: Numbers Line Height
cs_CZ: Výška řádku čísel

en: Distance Between Numbers
cs_CZ: Vzdálenost mezi čísly

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Font Size
cs_CZ: Velikost písma

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
cs_CZ: Velikost písma používá jednotky em. Zobrazení je relativní k CSS vaší šablony, takže náhled se může lišit od zobrazení na frontend.

en: Line Height
cs_CZ: Výška řádku

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
cs_CZ: Výška řádku používá jednotky em. Zobrazení je relativní k CSS vaší šablony, takže náhled se může lišit od zobrazení na frontend.

en: Text Align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Vertical Position
cs_CZ: Vertikální pozice

en: Top
cs_CZ: Nahoru

en: Bottom
cs_CZ: Dolu

en: Vertical Position Offset
cs_CZ: Offset vertikální pozice

en: Based on "Position".
cs_CZ: Na základě "Pozice".

en: Horizontal Position
cs_CZ: Horizontální pozice

en: Horizontal Position Offset
cs_CZ: Horizontální posun pozice

en: Based on "Horizontal Position".
cs_CZ: Na základě "Horizontální pozice".

en: Distance from Edge
cs_CZ: Vzdálenost od okraje

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: Dots Border Radius
cs_CZ: Poloměr okrajů teček

en: Dots Width
cs_CZ: Šířka teček

en: Dots Height
cs_CZ: Výška teček

en: Distance Between Dots
cs_CZ: Vzdálenost mezi tečkami

en: Number Underline Width
cs_CZ: Šířka podtržení čísla

en: Numbers Underline Style
cs_CZ: Styl podtržení čísel

en: Numbers
cs_CZ: Čísla

en: Number Size
cs_CZ: Velikost čísla

en: Number Line Height
cs_CZ: Výška řádku čísla

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
cs_CZ: Velikost písma používá jednotky rem. Zobrazení je relativní k CSS vaší šablony, takže náhled se může lišit od zobrazení na frontend.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
cs_CZ: Výška řádku používá jednotky rem. Zobrazení je relativní k CSS vaší šablony, takže náhled se může lišit od zobrazení na frontend.

en: Dots Border Width
cs_CZ: Šířka okraje teček

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Visible in active and hover navigation dot
cs_CZ: Viditelné v aktivní a hover navigaci tečky

en: Dots Border Style
cs_CZ: Styl okraje teček

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
cs_CZ: Tato barva pozadí se používá, když snímek nezaplní celou šířku a výšku oblasti snímku.

en: Based on "Vertical Position".
cs_CZ: Na základě "Vertikální pozice".

en: Distance from Center
cs_CZ: Vzdálenost od středu

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
cs_CZ: Bitono je minimalistické téma s dvoubarevným schématem. Doporučuje se pro snímky Obraz, Externí obraz a Příspěvek.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
cs_CZ: Clarity se zaměřuje na přístupnost. Má snadno čitelné písma a přehledné rozhraní bez rozptýlení.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
cs_CZ: Databold je moderní, obchodní téma s mnoha místy pro vaše popisky. Databold se doporučuje pro snímky Obraz, Externí obraz a Příspěvek.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
cs_CZ: Draxler je stylové téma, které umisťuje navigační šipky do pravého horního rohu. Je také dostatek místa pro vaše popisky.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
cs_CZ: Nexus nabízí vestavěné tlačítko s vlastním odkazem, které bezproblémově integruje klíčové body a interaktivní prvky, což činí vaši prezentaci poutavou a snadno ovladatelnou.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
cs_CZ: Standardní rozložení prezentace s moderním designem a velkými, jasnými šipkami.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
cs_CZ: Čisté, decentní téma, které obsahuje blokové šipky a odvážný design.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
cs_CZ: Zábavný, kruhový design, který osvěží vaši stránku. Toto téma dobře funguje s tmavými obrázky

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
cs_CZ: Chytrý, současný design, který je navržen tak, aby se bezproblémově začlenil do jakéhokoli tématu.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
cs_CZ: Toto téma umisťuje ovládací prvky svisle pro jedinečný vzhled.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
cs_CZ: Futuristický a lineární design, který má jedinečnou, horizontální navigaci.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
cs_CZ: Tento lehký design používá čísla pro navigaci. Navigace, popis a šipky sdílejí stejný řádek.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
cs_CZ: Toto téma má speciální dodatečnou funkčnost, která používá názvy obrázků jako navigaci snímku.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
cs_CZ: Pokud chcete použít názvy obrázků jako navigaci, můžete tak učinit úpravou názvu obrázku v mediální knihovně nebo ručně na snímku (SEO karta).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
cs_CZ: Toto téma má jedinečný design, který mu dodává sofistikovaný vzhled.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
cs_CZ: Odvážný a jasný design, který dobře funguje na tmavších obrázcích.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
cs_CZ: Minimalistická šablona, která se vyhýbá pozornosti, abyste mohli předvést své krásné obrázky. Nejlépe se používá s Image Slides.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
cs_CZ: Cascade je minimalistická šablona ideální pro vertikální posouvání.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
cs_CZ: Šablona Nivo Light zahrnutá zde pro účely zpětné kompatibility. Poznámka: funguje pouze s Nivo Slider

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
cs_CZ: Šablona Nivo Bar zahrnutá zde pro účely zpětné kompatibility. Poznámka: funguje pouze s Nivo Slider

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
cs_CZ: Šablona Nivo Dark zahrnutá zde pro účely zpětné kompatibility. Poznámka: funguje pouze s Nivo Slider

en: minimalist
cs_CZ: minimalistický

en: 2 columns
cs_CZ: 2 sloupce

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
cs_CZ: Minimalistická šablona se 2 sloupci pro rozdělení vašich obrázků a popisků.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
cs_CZ: Snímky typu Obrázek, Externí URL a Příspěvek jsou zobrazeny ve 2 sloupcích, zatímco ostatní typy snímků jsou zobrazeny v 1 sloupci.

en: videos
cs_CZ: videí

en: vertical
cs_CZ: vertikální

en: A theme to showcase vertical images and videos.
cs_CZ: Šablona pro zobrazení vertikálních obrázků a videí.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
cs_CZ: Ideální pro obrázky, snímky z Příspěvků, vertikální videa YouTube a Vimeo.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
cs_CZ: Dynamická šablona prezentace, která zdůrazňuje aktivní snímek tím, že jej zvětšuje na větší než okolní snímky, čímž vytváří hrdinský bod zaměření, který přitahuje pozornost diváka.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
cs_CZ: Měla by být používána s 100% šířkou a carousel módem vypnutým, efekt přechodu nastaveným na posun a centrováním zapnutým. Momentálně funguje na všech typech snímků kromě externích obrázků a videí Tiktok.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
cs_CZ: Šablona prezentace, která odhaluje popisky při najetí myší, přidává dynamický prvek do portfolií a výstav.

en: Best used on slideshows with captions.
cs_CZ: Nejlépe se používá na prezentacích s popisky.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
cs_CZ: Moderní šablona prezentace s popisky umístěnými nahoře, předvádějící funkce s elegantním stylem.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
cs_CZ: Při použití této šablony s carousel módem upravte nastavení okraje carouselu, abyste vytvořili prostor mezi snímky.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
cs_CZ: Dynamická šablona prezentace, která zdůrazňuje aktivní snímek použitím šedé škály a opacity pro okolní snímky, čímž vytváří bod zaměření, který přitahuje pozornost diváka.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
cs_CZ: Dynamická téma slideshow pro zobrazení referencí, která zdůrazňuje aktivní snímek pomocí odstínů šedi pro okolní snímky, čímž vytváří ohniskový bod, který přitahuje pozornost diváka.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
cs_CZ: Nejlépe se používá se snímky obrázků. Mělo by se také používat se skrytými šipkami, režim carouselu vypnutý, efekt přechodu nastavený na posun, chytré oříznutí povolené a zdroj oříznutí nastavený na "Vlastní šířka/výška".

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
cs_CZ: Snímky obrázků, externích obrázků, příspěvků, místního videa a externího videa jsou zobrazeny ve 2 sloupcích, zatímco ostatní typy snímků jsou zobrazeny v 1 sloupci.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
cs_CZ: Moderní téma se 2 řadami pro rozdělení vašich obrázků a titulků, ideální pro produkty WooCommerce.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
cs_CZ: Stylové téma, ideální pro produkty WooCommerce.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
cs_CZ: Moderní téma s čistým designem pro zobrazení vašich titulků pod snímky.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
cs_CZ: Titulky z obrázků, externích obrázků, místního videa, externího videa, YouTube a Vimeo snímků jsou zobrazeny pod slideshow.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
cs_CZ: Chcete-li přidat tlačítko do tématu Nexus, zadejte URL a text tlačítka do karty "Odkaz".

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Click Here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Border
cs_CZ: Okraj

en: Text and Numbers
cs_CZ: Text a čísla

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Font Size for Active Number
cs_CZ: Velikost písma pro aktivní číslo

en: Line Height for Active Number
cs_CZ: Výška řádku pro aktivní číslo

en: Font Size for Count Number
cs_CZ: Velikost písma pro číslo počítání

en: Line Height for Count Number
cs_CZ: Výška řádku pro číslo počítání

en: Previous Slide
cs_CZ: Předchozí snímek

en: Next Slide
cs_CZ: Další snímek

en: Preparing 1 slide...
cs_CZ: Připravuje se 1 snímek...

en: 1 slide added successfully
cs_CZ: 1 snímek byl úspěšně přidán

en: Slide Types
cs_CZ: Typy snímků

en: Opening add slide UI...
cs_CZ: Otevírá se uživatelské rozhraní pro přidání snímku...

en: Closing add slide UI...
cs_CZ: Zavírá se uživatelské rozhraní pro přidání snímku...

en: Updating slide...
cs_CZ: Aktualizuji snímek...

en: Slide updated successfully
cs_CZ: Snímek byl úspěšně aktualizován

en: Stop on first slide after looping
cs_CZ: Zastavit na prvním snímku po smyčce

en: Unsplash Library
cs_CZ: Knihovna Unsplash

en: Crop position saved and image cropped
cs_CZ: Pozice oříznutí byla uložena a obrázek oříznut

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
cs_CZ: Při ukládání pozice oříznutí nebo oříznutí obrázku došlo k chybě

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
cs_CZ: Možnosti zařízení jsou pro tento snímek povoleny. Upravte pomocí karty Zařízení.

en: CSS Manager notice opened
cs_CZ: Oznámení správce CSS otevřeno

en: CSS Manager notice closed
cs_CZ: Oznámení správce CSS zavřeno

en: CSS Manager
cs_CZ: Správce CSS

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
cs_CZ: Snadno přidejte vlastní CSS do svých prezentací a vytvořte tak perfektní design pro své stránky.

en: Built-in text editor full of features.
cs_CZ: Vestavěný textový editor plný funkcí.

en: Loads only on the front-end where needed.
cs_CZ: Načítá se pouze na front-endu, kde je to potřeba.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
cs_CZ: Zahrnuje recepty na řešení běžných scénářů.

en: Analytics notice opened
cs_CZ: Oznámení analytiky otevřeno

en: Analytics notice closed
cs_CZ: Oznámení analytiky zavřeno

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
cs_CZ: Rádi bychom vám také posílali příležitostné e-maily s důležitými aktualizacemi zabezpečení a funkcí. Podívejte se na naši %s pro více informací.

en: privacy policy
cs_CZ: zásady ochrany osobních údajů

en: Agree and continue
cs_CZ: Souhlasím a pokračuji

en: No thanks
cs_CZ: Ne, děkuji

en: Duplicating...
cs_CZ: Duplikování...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
cs_CZ: Chcete-li upravit tuto prezentaci, klikněte na "Obnovit" a poté na "Vrátit se k publikovaným snímkům"

en: Saving...
cs_CZ: Ukládání...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
cs_CZ: Ukládání %s snímků. Může to chvíli trvat.

en: Saving %s slides.
cs_CZ: Ukládání %s snímků.

en: Slideshow saved
cs_CZ: Prezentace uložena

en: Duplicated successfully. Reloading...
cs_CZ: Úspěšně duplikováno. Načítání...

en: Settings saved
cs_CZ: Nastavení uložena

en: Still working... %s slides remaining...
cs_CZ: Stále se pracuje... zbývá %s snímků...

en: Tour cancelled successfully
cs_CZ: Prohlídka byla úspěšně zrušena

en: Tour cancelled unsuccessfully
cs_CZ: Prohlídka byla neúspěšně zrušena

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jisti?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
cs_CZ: Tato prezentace bude přesunuta do oblasti "Koš".

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Invalid nonce token
cs_CZ: Neplatný nonce token

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
cs_CZ: Nelze pokračovat kvůli neplatnému nonce tokenu.

en: Something went wrong
cs_CZ: Něco se pokazilo

en: Preparing slideshow for duplication...
cs_CZ: Připravuji prezentaci pro duplikaci...

en: Doing something...
cs_CZ: Dělám něco...

en: No error message provided.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta žádná chybová zpráva.

en: Undefined error occurred
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě

en: No error message reported.
cs_CZ: Nebyla hlášena žádná chybová zpráva.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
cs_CZ: Doporučujeme vám povolit %1$s"Doporučené možnosti motivu"%2$s pro automatické nastavení prezentace při výběru nového motivu.

en: Saving theme...
cs_CZ: Ukládám motiv...

en: Theme saved
cs_CZ: Motiv uložen

en: Slideshow Theme
cs_CZ: Motiv prezentace

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
cs_CZ: Tento motiv byl navržen pro FlexSlider. Prosím, zvolte možnost FlexSlider pro nejlepší zobrazení.

en: Dismiss this notice.
cs_CZ: Odmítnout tuto zprávu.

en: theme
cs_CZ: motiv

en: Legacy
cs_CZ: Zastaralý

en: Custom theme
cs_CZ: Vlastní motiv

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: Select a custom theme
cs_CZ: Vyberte vlastní motiv

en: All themes
cs_CZ: Všechny motivy

en: Upgrade now to unlock this theme!
cs_CZ: Získejte upgrade nyní a odemkněte tento motiv!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
cs_CZ: Získejte upgrade nyní a vytvořte si vlastní motivy!

en: You can create your own themes with our theme editor
cs_CZ: Můžete si vytvořit vlastní motivy pomocí našeho editoru motivů

en: Get started
cs_CZ: Začněte

en: Theme Details
cs_CZ: Podrobnosti o motivu

en: Theme Instructions
cs_CZ: Pokyny k motivu

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Style Details
cs_CZ: Podrobnosti o stylu

en: This style was created with the Theme Editor.
cs_CZ: Tento styl byl vytvořen pomocí editoru motivů.

en: This theme was created through the theme editor.
cs_CZ: Tento motiv byl vytvořen prostřednictvím editoru motivů.

en: How To Use
cs_CZ: Jak používat

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
cs_CZ: Vyberte motiv vlevo, který chcete použít v této prezentaci. Klikněte na motiv pro více podrobností.

en: Error: No themes were found.
cs_CZ: Chyba: Nebyly nalezeny žádné motivy.

en: Preview slideshow
cs_CZ: Náhled prezentace

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Dark / Light Mode (Use L key)
cs_CZ: Tmavý / Světlý režim (Použijte klávesu L)

en: Toggle full width (Use F key)
cs_CZ: Přepnout na celou šířku (Použijte klávesu F)

en: Desktop preview
cs_CZ: Náhled na desktopu

en: Laptop preview
cs_CZ: Náhled na laptopu

en: Tablet preview
cs_CZ: Náhled na tabletu

en: Smartphone preview
cs_CZ: Náhled na smartphonu

en: Exit preview
cs_CZ: Ukončit náhled

en: This feature is not fully supported in this browser.
cs_CZ: Tato funkce není v tomto prohlížeči plně podporována.

en: Media caption
cs_CZ: Popis média

en: Media description
cs_CZ: Popis médií

en: Manual entry
cs_CZ: Ruční zadání

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
cs_CZ: Toto přepíše možnost Barva odkazu popisku v oblasti "Téma" pravého postranního panelu.

en: Enter text that will appear with your image slide.
cs_CZ: Zadejte text, který se zobrazí s vaší obrázkovou prezentací.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
cs_CZ: Automaticky se aktualizuje přímo z WP Knihovny médií

en: No default was found
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná výchozí hodnota

en: You may use HTML here
cs_CZ: Zde můžete použít HTML

en: Filter by type
cs_CZ: Filtr podle typu

en: All media items
cs_CZ: Všechny položky médií

en: Search Unsplash API
cs_CZ: Hledat Unsplash API

en: Search unsplash.com...
cs_CZ: Hledat na unsplash.com...

en: Load more
cs_CZ: Načíst více

en: Photo by %s on Unsplash
cs_CZ: Foto od %s na Unsplash

en: Photo on Unsplash
cs_CZ: Foto na Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
cs_CZ: Otevírám kartu Unsplash...

en: Unsplash tab closed
cs_CZ: Karta Unsplash byla uzavřena

en: No photots found.
cs_CZ: Žádné fotografie nenalezeny.

en: Photo by %s
cs_CZ: Foto od %s

en: Deselect
cs_CZ: Zrušit výběr

en: Attachment Details
cs_CZ: Podrobnosti o příloze

en: view original
cs_CZ: zobrazit originál

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Alt Text
cs_CZ: Alternativní text

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Quality
cs_CZ: Kvalita

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
cs_CZ: Všechny fotografie zveřejněné na Unsplash mohou být použity zdarma.

en: view license
cs_CZ: zobrazit licenci

en: Complete!
cs_CZ: Dokončeno!

en: Crunching...
cs_CZ: Zpracovávám...

en: Import Slides
cs_CZ: Importovat snímky

en: Import slides
cs_CZ: Importovat snímky

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
cs_CZ: Aktuálně nemáte žádné snímky k náhledu. Pokud chcete, můžeme pro vás importovat nějaké obrázkové snímky.

en: No valid files found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné platné soubory

en: Drag and drop interface not available.
cs_CZ: Rozhraní pro přetahování není k dispozici.

en: Drop images here
cs_CZ: Sem vložte obrázky

en: Press %s to save or %s to cancel.
cs_CZ: Stiskněte %s pro uložení nebo %s pro zrušení.

en: Shortcode copied
cs_CZ: Shortcode zkopírován

en: Shortcode unable to be copied automatically
cs_CZ: Shortcode nelze automaticky zkopírovat

en: Failed to open utility modal...
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít modal pro nástroje...

en: Opening utility modal...
cs_CZ: Otevírám modal pro nástroje...

en: Closing utility modal...
cs_CZ: Zavírám modal pro nástroje...

en: No slides
cs_CZ: Žádné snímky

en: Current
cs_CZ: Aktuální

en: last updated: %s
cs_CZ: naposledy aktualizováno: %s

en: Viewing 1 slideshow
cs_CZ: Zobrazuji 1 prezentaci

en: Viewing %s out of %s slideshows
cs_CZ: Zobrazuji %s z %s prezentací

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
cs_CZ: Hledat prezentace (Stiskněte ctrl + / pro zaostření)‎

en: Searching slideshows...
cs_CZ: Hledání prezentací...

en: 1 slideshow
cs_CZ: 1 prezentace

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
cs_CZ: Zobrazuji %s z %s prezentací (%s načteno)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
cs_CZ: Indexování %s prezentací do místního úložiště...

en: All Slideshows loaded
cs_CZ: Všechny prezentace byly načteny

en: Fetching slideshows...
cs_CZ: Načítání prezentací...

en: Finished
cs_CZ: Dokončeno

en: Indexing slideshows... %s remaining
cs_CZ: Indexování prezentací... zbývá %s

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
cs_CZ: Tato funkce není plně podporována v Internet Exploreru 11 a můžete zaznamenat pomalé časy výsledků vyhledávání.

en: Sort by title
cs_CZ: Třídit podle názvu

en: Sort by modified date
cs_CZ: Třídit podle data úpravy

en: Filter slideshows‎
cs_CZ: Filtruj prezentace‎

en: Searching...
cs_CZ: Hledání...

en: Updating...
cs_CZ: Aktualizace...

en: Load all
cs_CZ: Načíst vše

en: Clear cache
cs_CZ: Vymazat mezipaměť

en: Load remaining %s slideshows
cs_CZ: Načíst zbývající %s prezentací

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
cs_CZ: Stiskněte pro vymazání mezipaměti prezentací z vašeho webového prohlížeče

en: Loading slideshows...
cs_CZ: Načítání prezentací...

en: Browse slideshows
cs_CZ: Procházet prezentace

en: Collapse
cs_CZ: Sbalit

en: Press to expand
cs_CZ: Stiskněte pro rozbalení

en: Copy all
cs_CZ: Kopírovat vše

en: All settings saved
cs_CZ: Všechny nastavení byla uložena

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
cs_CZ: Zde najdete dokumentaci a dvě úrovně podpory, ze kterých si můžete vybrat. Dále nám můžete poskytnout další informace specifické pro vaši webovou stránku, server atd.

en: Documentation 📚
cs_CZ: Dokumentace 📚

en: Visit documentation
cs_CZ: Navštivte dokumentaci

en: Free Basic Support 🚀
cs_CZ: Bezplatná základní podpora 🚀

en: Visit wordpress.org
cs_CZ: Navštivte wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
cs_CZ: Placená prémiová podpora 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
cs_CZ: Placené uživatelé prémiového pluginu mohou otevřít tiket v našem soukromém centru podpory, aby získali personalizovanou podporu a rychlejší časy odpovědí.

en: Visit metaslider.com
cs_CZ: Navštivte metaslider.com

en: Site Information
cs_CZ: Informace o stránce

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
cs_CZ: Pro vaše pohodlí si můžete zkopírovat základní informace o stránce předem, abyste nám pomohli urychlit proces odstraňování chyb. Ujistěte se, že neobsahují žádné osobní informace, které byste chtěli uchovat v soukromí.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
cs_CZ: Změňte výchozí název, který bude použit při vytváření nové prezentace. Použijte %s a bude nahrazen aktuálním ID prezentace.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
cs_CZ: Pokud jste členem pro, zadejte sem svůj licenční klíč pro příjem aktualizací. %s

en: Upgrade here
cs_CZ: Zde se upgradujte

en: Thumbnail
cs_CZ: Miniatura

en: Thumbnail (Pro)
cs_CZ: Miniatura (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover
cs_CZ: Miniatury - Viditelné při najetí myší

en: Filmstrip - Visible On Hover
cs_CZ: Filmstrip - Viditelné při přejetí myší

en: Slideshow settings saved
cs_CZ: Nastavení prezentace uloženo

en: Global settings saved
cs_CZ: Globální nastavení uloženo

en: Pro settings saved
cs_CZ: Pro nastavení uloženo

en: Slideshow Defaults
cs_CZ: Výchozí nastavení prezentace

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
cs_CZ: Aktualizujte výchozí nastavení používané při vytváření nových prezentací.

en: Default Slideshow Title
cs_CZ: Výchozí název prezentace

en: Change the default title
cs_CZ: Změnit výchozí název

en: Default Base Image Width
cs_CZ: Výchozí šířka základního obrázku

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
cs_CZ: Aktualizujte výchozí šířku základního obrázku. To bude použito pro rozměry prezentace a ořezávání základního obrázku.

en: Change the default width
cs_CZ: Změnit výchozí šířku

en: Default Base Image Height
cs_CZ: Výchozí výška základního obrázku

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
cs_CZ: Aktualizujte výchozí výšku základního obrázku. To bude použito pro ořezávání základního obrázku a rozměry prezentace. Pokud je nastavena na 100% šířky, výška se přizpůsobí.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
cs_CZ: Zatímco šířka a výška definované výše budou použity pro ořezávání (pokud je povoleno) a základní rozměry prezentace, můžete také nastavit prezentaci, aby se roztáhla na svůj kontejner.

en: Default Navigation
cs_CZ: Výchozí navigace

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
cs_CZ: Změnit výchozí navigaci při vytváření nové prezentace.

en: Change the default transition between slides.
cs_CZ: Změnit výchozí přechod mezi snímky.

en: Global Settings
cs_CZ: Globální nastavení

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
cs_CZ: Aktualizujte nastavení používaná pro všechny prezentace na vašem webu.

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: Update license key
cs_CZ: Aktualizovat licenční klíč

en: Enable Device Settings
cs_CZ: Povolit nastavení zařízení

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
cs_CZ: Přidat možnost skrýt snímky, popisky, šipky, navigaci a prezentaci podle velikosti obrazovky.

en: Device Settings
cs_CZ: Nastavení zařízení

en: Set breakpoints for different screen sizes
cs_CZ: Nastavit breakpointy pro různé velikosti obrazovky

en: Smartphone
cs_CZ: Chytrý telefon

en: Laptop
cs_CZ: Notebook

en: Desktop
cs_CZ: Počítač

en: Disable Legacy Libraries
cs_CZ: Deaktivovat staré knihovny

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
cs_CZ: Tato nastavení vám umožňuje deaktivovat staré knihovny prezentací: Nivo Slider, Coin Slider a Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
cs_CZ: Doporučujeme deaktivovat tyto knihovny. Můžete bezpečně deaktivovat knihovny. Žádná z vašich prezentací nepoužívá staré knihovny.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
cs_CZ: Aktuálně máte %s prezentací, které používají staré knihovny.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
cs_CZ: Aktuálně máte %s prezentaci, která používá staré knihovny.

en: Enable Frontend Edit Links
cs_CZ: Povolit odkazy pro úpravy na frontendu

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: First
cs_CZ: První

en: New slides order
cs_CZ: Nové pořadí snímků

en: Select the position for new added slides.
cs_CZ: Vyberte pozici pro nově přidané snímky.

en: Disable Legacy Widget
cs_CZ: Deaktivovat starý widget

en: Enable TinyMCE
cs_CZ: Povolit TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
cs_CZ: TinyMCE je WYSIWYG editor, který můžete použít v popiscích snímků.

en: Fix Touch Swipe
cs_CZ: Opravit dotykové přetahování

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
cs_CZ: Pokud dotykové přetahování nefunguje podle očekávání, povolte toto nastavení.

en: Recommended Theme Options
cs_CZ: Doporučené možnosti motivu

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
cs_CZ: Automaticky použít doporučené možnosti prezentace při výběru motivu. To nahradí některé z předchozích možností.

en: Dashboard Settings
cs_CZ: Nastavení dashboardu

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
cs_CZ: Nastavte výchozí možnosti třídění a položky na stránku pro váš dashboard.

en: Slideshow ID
cs_CZ: ID prezentace

en: Date Created
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Sort Slideshows By
cs_CZ: Třídit prezentace podle

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Order By
cs_CZ: Řadit podle

en: Items Per Page
cs_CZ: Položky na stránku

en: Pro Settings
cs_CZ: Pro nastavení

en: Flush Cache when Saving Changes
cs_CZ: Vyprázdnit mezipaměť při ukládání změn

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
cs_CZ: Toto nastavení vám umožňuje automaticky vyprázdnit mezipaměť při ukládání změn v prezentacích. Podporuje pluginy WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize a WP Fastest Cache.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
cs_CZ: Maximální počet vlastních polí v příspěvcích a snímcích WooCommerce

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
cs_CZ: Vyberte, kolik vlastních polí se zobrazí v rozbalovacím menu při vkládání štítků.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
cs_CZ: Změnit maximální počet vlastních polí pro příspěvky a WooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
cs_CZ: Povolit editor motivů pro starší verze

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
cs_CZ: Toto nastavení vám umožňuje povolit editor motivů pro starší verze.

en: The data in this file does not appear to be valid.
cs_CZ: Data v tomto souboru se zdají být neplatná.

en: Found %s slideshows
cs_CZ: Nalezeno %s prezentací

en: You have no slideshows to import
cs_CZ: Nemáte žádné prezentace k importu

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
cs_CZ: Exportní soubor pochází z místního webu. Export z místního webu může při importu způsobit problémy. Je to proto, že obrázky a videa musí být přístupná z živého serveru.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
cs_CZ: Některé obrázky chybí. Před importem se prosím ujistěte, že jsou všechny obrázky přístupné z webu zdroje.

en: Important!
cs_CZ: Důležité!

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
cs_CZ: Importuji %s prezentací... To může chvíli trvat

en: Import successful
cs_CZ: Import úspěšný

en: Load slideshows
cs_CZ: Načíst prezentace

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
cs_CZ: Pokud máte exportní soubor, můžete jej zde nahrát k zpracování. Informace o každé prezentaci budou zobrazeny níže. Před importem budete moci potvrdit.

en: Importing... Please wait
cs_CZ: Importuji... Prosím čekejte

en: Processing...
cs_CZ: Zpracovávám...

en: Upload file
cs_CZ: Nahrát soubor

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
cs_CZ: Importní soubor se zdá být generován na místním vývojovém webu. Některé obrázky nebo videa nemusí být importovány kvůli omezením v systému nahrávání WordPress.

en: Click the Import button to begin the import process.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko Importovat, abyste zahájili proces importu.

en: Import %s slideshows
cs_CZ: Importovat %s prezentací

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
cs_CZ: Vyberte prezentace, které chcete importovat níže. Poté klikněte sem pro jejich import.

en: Post Feed slide
cs_CZ: Slide z příspěvku

en: External slide
cs_CZ: Externí slide

en: Image Folder slide
cs_CZ: Slide z obrázkové složky

en: Local Video slide
cs_CZ: Slide s místním videem

en: External Video slide
cs_CZ: Externí video slide

en: Custom HTML slide
cs_CZ: Vlastní HTML slide

en: Layer slide
cs_CZ: Slide s vrstvou

en: Image not found<br>%s
cs_CZ: Obrázek nenalezen<br>%s

en: No slides found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné snímky

en: Loading %s slideshows...
cs_CZ: Načítám %s prezentací...

en: You have no slideshows to export
cs_CZ: Nemáte žádné prezentace k exportu

en: Exporting %s slideshows...
cs_CZ: Exportování %s prezentací...

en: Export successful
cs_CZ: Export úspěšný

en: No slideshows found.
cs_CZ: Žádné prezentace nebyly nalezeny.

en: Create a new slideshow now
cs_CZ: Vytvořte novou prezentaci nyní

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
cs_CZ: Pokud máte pouze několik prezentací, připravíme je automaticky. Pokud máte mnoho prezentací, klikněte na tlačítko "Načíst".

en: Choose the slideshows you wish to export.
cs_CZ: Vyberte prezentace, které chcete exportovat.

en: Click the "Export" button.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "Exportovat".

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
cs_CZ: Soubor .json bude automaticky stažen se všemi vašimi daty prezentace.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
cs_CZ: Několik poznámek k exportu obrázků a videí prezentací:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
cs_CZ: Exportování z lokálního serveru může způsobit problémy při importu. To je způsobeno tím, že obrázky a videa musí být přístupné z živého serveru.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
cs_CZ: Máte %s prezentací, které lze exportovat. Informace o každé prezentaci budou uvedeny níže.

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: Load
cs_CZ: Načíst

en: Export %s slideshows
cs_CZ: Exportovat %s prezentací

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
cs_CZ: Vyberte prezentace, které chcete exportovat níže, a poté klikněte zde pro jejich export.

en: Failed to open the settings page...
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít stránku nastavení...

en: Opening settings page...
cs_CZ: Otevírání stránky nastavení...

en: Page not found: %s
cs_CZ: Stránka nenalezena: %s

en: Add a slide
cs_CZ: Přidat snímek

en: Select images
cs_CZ: Vyberte obrázky

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
cs_CZ: Obrázek můžete snadno přidat z jedné z možností zde. Dále poskytujeme zdarma obrázky z knihovny Unsplash.

en: Next step
cs_CZ: Další krok

en: Search unsplash
cs_CZ: Hledat unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
cs_CZ: Vyberte obrázek zleva nebo hledejte jakékoli téma zde, abyste zobrazili více obrázků.

en: Hide step
cs_CZ: Skrýt krok

en: Create your slide
cs_CZ: Vytvořte svou prezentaci

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
cs_CZ: Jakmile vyberete obrázek, stiskněte zde pro vytvoření své prezentace.

en: Preview Slideshow
cs_CZ: Náhled prezentace

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
cs_CZ: Nyní, když máte nastavené některé snímky, můžete náhled své prezentace zobrazit stisknutím zde.

en: Slideshow settings
cs_CZ: Nastavení prezentace

en: Edit slideshow
cs_CZ: Upravit prezentaci

en: Additional CSS Class
cs_CZ: Další třída CSS

en: Refresh preview
cs_CZ: Obnovit náhled

en: Loading slideshows list...
cs_CZ: Načítání seznamu prezentací...

en: Create one now!
cs_CZ: Vytvořte jednu nyní!

en: Loading slideshow
cs_CZ: Načítání prezentace

en: Update preview
cs_CZ: Aktualizovat náhled

en: Select a slideshow
cs_CZ: Vyberte prezentaci

en: Normal width
cs_CZ: Normální šířka

en: Wide width
cs_CZ: Široká šířka

en: Full width
cs_CZ: Celá šířka

en: slider
cs_CZ: posuvník

en: slideshow
cs_CZ: prezentace

en: gallery
cs_CZ: galerie

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt + P keys)
cs_CZ:  (Použijte klávesy Alt + P)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
cs_CZ: nebo

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
cs_CZ: %s o %s pixelech

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
cs_CZ: Vstoupit

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
cs_CZ: Únik

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
cs_CZ: %s snímků
