MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to id-ID translation catalogue (1004 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
id-ID: MetaSlider memberi Anda kekuatan untuk membuat slideshow, carousel, atau galeri yang indah di situs WordPress Anda.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
id-ID: Fitur ini tersedia dengan MetaSlider Gallery

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
id-ID: Aktifkan MetaSlider Gallery untuk menampilkan slide Anda dalam jendela lightbox.

en: Activate MetaSlider Gallery
id-ID: Aktifkan MetaSlider Gallery

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
id-ID: Instal MetaSlider Gallery untuk menampilkan slide Anda dalam jendela lightbox.

en: Install MetaSlider Gallery
id-ID: Instal MetaSlider Gallery

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
id-ID: Tambah semangat situs Anda dengan lapisan animasi dan slide video dengan MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
id-ID: Tingkatkan pendapatan dan konversi Anda dengan slide video dan banyak fitur MetaSlider Pro lainnya

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
id-ID: Apakah Anda ingin menampilkan media slideshow Anda di dalam lightbox?

en: weeks
id-ID: minggu

en: Let's Start &rarr;
id-ID: Mari Mulai &rarr;

en: Find out more &rarr;
id-ID: Temukan lebih banyak &rarr;

en: Sign up &rarr;
id-ID: Daftar &rarr;

en: Go there &rarr;
id-ID: Pergi ke sana &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
id-ID: Klik untuk menginstal plugin Galeri MetaSlider &rarr;

en: Read more
id-ID: Baca lebih lanjut

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
id-ID: Pemeriksaan keamanan gagal. Silakan segarkan halaman dan coba lagi.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
id-ID: Akses ditolak. Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk menyelesaikan tugas ini.

en: Bad request
id-ID: Permintaan tidak valid

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
id-ID: Item ini tidak ada. Silakan segarkan halaman dan coba lagi.

en: The option was successfully updated
id-ID: Opsi berhasil diperbarui

en: The requested data does not exist.
id-ID: Data yang diminta tidak ada.

en: The attempt to update the option failed.
id-ID: Upaya untuk memperbarui opsi gagal.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
id-ID: Terima kasih telah menggunakan MetaSlider, plugin slideshow WordPress

en: Dismiss
id-ID: Tutup

en: Invalid ad identifier
id-ID: Pengenal iklan tidak valid

en: There was an error dimissing the quickstart ad
id-ID: Terjadi kesalahan saat menutup iklan quickstart

en: The quickstart ad was successfully hidden!
id-ID: Iklan quickstart berhasil disembunyikan!

en: Caption
id-ID: Keterangan

en: New Window
id-ID: Jendela Baru

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
id-ID: Silakan konfirmasi bahwa Anda ingin menghapus slideshow ini.

en: Undo
id-ID: Batal

en: Slide restored
id-ID: Slide dipulihkan

en: Slide deleted
id-ID: Slide dihapus

en: Success
id-ID: Sukses

en: Item was copied to your clipboard
id-ID: Item telah disalin ke clipboard Anda

en: Creating slideshow...
id-ID: Membuat tayangan slide...

en: Press to undo
id-ID: Tekan untuk membatalkan

en: Select replacement image
id-ID: Pilih gambar pengganti

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
id-ID: Hati-hati: Pengaturan ini hanya untuk pengembang tingkat lanjut. Jika Anda tidak yakin, biarkan dicentang.

en: Tone
id-ID: Nada

en: Opacity
id-ID: Opasitas

en: Shortcodes
id-ID: Kode pendek

en: Hide on Smartphone
id-ID: Sembunyikan di Smartphone

en: Hide on Tablet
id-ID: Sembunyikan di Tablet

en: Hide on Laptop
id-ID: Sembunyikan di Laptop

en: Hide on Desktop
id-ID: Sembunyikan di Desktop

en: Add Button
id-ID: Tambah Tombol

en: Close
id-ID: Tutup

en: Insert
id-ID: Sisipkan

en: Please enter a valid URL.
id-ID: Silakan masukkan URL yang valid.

en: Please enter link text for the button.
id-ID: Silakan masukkan teks tautan untuk tombol.

en: Open in new window
id-ID: Buka di jendela baru

en: Button Color
id-ID: Warna Tombol

en: Text Color
id-ID: Warna Teks

en: Link Text
id-ID: Teks Tautan

en: The request format was not valid.
id-ID: Format permintaan tidak valid.

en: This slideshow is no longer available.
id-ID: Slideshow ini tidak lagi tersedia.

en: Nothing to import.
id-ID: Tidak ada yang bisa diimpor.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
id-ID: Ini bukan slideshow, jadi kami tidak dapat menghapusnya.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
id-ID: Ini bukan slideshow, jadi kami tidak dapat memperbarui pengaturannya.

en: The title cannot be empty.
id-ID: Judul tidak boleh kosong.

en: The field (%s) cannot be empty
id-ID: Field (%s) tidak boleh kosong

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
id-ID: Jumlah Maksimum Custom Field dalam Post Feed Sliders

en: Import slug not found
id-ID: Slug impor tidak ditemukan

en: Import data could not be processed
id-ID: Data impor tidak dapat diproses

en: We could not find any images to import.
id-ID: Kami tidak dapat menemukan gambar untuk diimpor.

en: New Slideshow
id-ID: Slideshow Baru

en: Previous
id-ID: Sebelumnya

en: Next
id-ID: Selanjutnya

en: Import file is invalid.
id-ID: File impor tidak valid.

en: Failed to import video from URL: %s.
id-ID: Gagal mengimpor video dari URL: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
id-ID: Gagal mengimpor trek teks dari URL: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
id-ID: Gagal mengimpor gambar dari URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
id-ID: Hanya URL http/https yang diperbolehkan.

en: URL does not point to an allowed file type.
id-ID: URL tidak mengarah ke jenis file yang diperbolehkan.

en: URL resolves to a disallowed address.
id-ID: URL mengarah ke alamat yang tidak diperbolehkan.

en: No themes found.
id-ID: Tidak ada tema yang ditemukan.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
id-ID: Kami telah menghapus tema yang Anda pilih karena tidak dapat ditemukan. Apakah folder tersebut telah dihapus?

en: You don't have any trashed slideshows.
id-ID: Anda tidak memiliki slideshow yang dihapus.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
id-ID: Anda belum memiliki slideshow. Klik %shere%s untuk membuat slideshow baru.

en: Restore
id-ID: Pulihkan

en: Delete Permanently
id-ID: Hapus Permanen

en: Trash
id-ID: Tempat Sampah

en: Preview
id-ID: Pratinjau

en: Title
id-ID: Judul

en: Type of Slides
id-ID: Tipe Slides

en: Number of Slides
id-ID: Jumlah Slides

en: Theme
id-ID: Tema

en: Created
id-ID: Dibuat

en: Usage
id-ID: Penggunaan

en: Edit
id-ID: Sunting

en: Click to copy shortcode.
id-ID: Klik untuk menyalin shortcode.

en: Not found.
id-ID: Tidak ditemukan.

en: View Usage
id-ID: Lihat Penggunaan

en: Content Using This Slideshow
id-ID: Konten Menggunakan Slideshow Ini

en: Theme Setting
id-ID: Pengaturan Tema

en: Option
id-ID: Opsi

en: All Themes
id-ID: Semua Tema

en: (No Theme)
id-ID: (Tidak Ada Tema)

en: Slideshows
id-ID: Slideshow

en: Add New
id-ID: Tambah Baru

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
id-ID[0]: %d slideshow dipindahkan ke Tempat Sampah.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
id-ID[0]: %d slideshow dipulihkan dari Tempat Sampah.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
id-ID[0]: %d slideshow dihapus secara permanen.

en: Slideshows permanently deleted.
id-ID: Slideshow dihapus secara permanen.

en: Search
id-ID: Cari

en: Browser upgrade required
id-ID: Pembaruan browser diperlukan

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
id-ID: Sepertinya Anda menggunakan %s. Meskipun MetaSlider mendukung %s di frontend situs web tempat pengguna melihat slideshow Anda, beberapa alat yang kami sediakan di sini memerlukan browser modern.

en: Update Internet Explorer
id-ID: Perbarui Internet Explorer

en: Loading...
id-ID: Memuat...

en: Main Options
id-ID: Opsi Utama

en: Width
id-ID: Lebar

en: Slideshow width
id-ID: Lebar slideshow

en: Height
id-ID: Tinggi

en: Slideshow height
id-ID: Tinggi Slideshow

en: Arrows
id-ID: Panah

en: Show the Previous / Next arrows.
id-ID: Tampilkan panah Sebelumnya / Berikutnya.

en: Hidden
id-ID: Tersembunyi

en: Visible
id-ID: Tampil

en: Visible On Hover
id-ID: Tampil Saat Melayang

en: Navigation
id-ID: Navigasi

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
id-ID: Tampilkan opsi navigasi agar pengguna dapat menjelajahi slide.

en: Dots
id-ID: Titik

en: Dots - Visible On Hover
id-ID: Titik - Tampil Saat Melayang

en: Thumbnails (Pro)
id-ID: Thumbnail (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
id-ID: Thumbnail - Tampil Saat Melayang (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
id-ID: Filmstrip - Tampil Saat Melayang (Pro)

en: 100% Width
id-ID: Lebar 100%

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
id-ID: Jika ruang untuk slideshow lebih besar dari pengaturan "Lebar", output slideshow akan diperluas untuk mengisi semua ruang tersebut.

en: Adjust Width to Target Element
id-ID: Sesuaikan Lebar ke Elemen Target

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
id-ID: Ini akan memaksa slideshow untuk menggunakan lebar penuh dari elemen CSS target (Beta). Hasil dapat bervariasi dari tema ke tema.

en: Target Element
id-ID: Elemen Target

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
id-ID: Slideshow akan menggunakan lebar penuh dari elemen target ini (Beta). Jika elemen target bukan 'body', Anda mungkin perlu mengaktifkan 'Pusat Rata'.

en: Center Align
id-ID: Pusat Rata

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
id-ID: Pusat rata slideshow di ruang yang tersedia di situs web Anda.

en: Hide Arrows On
id-ID: Sembunyikan Panah Di

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan panah pada lebar layar kurang dari %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan panah pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan panah pada lebar layar sama dengan atau lebih besar dari %spx.

en: Hide Navigation On
id-ID: Sembunyikan Navigasi Di

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan navigasi pada lebar layar kurang dari %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan navigasi pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan navigasi pada lebar layar sama dengan atau lebih besar dari %spx.

en: Hide Captions On
id-ID: Sembunyikan Keterangan Di

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan keterangan pada lebar layar kurang dari %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan keterangan pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan keterangan pada lebar layar sama dengan atau lebih besar dari %spx.

en: Hide Slideshow On
id-ID: Sembunyikan Slideshow Di

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan slideshow pada lebar layar kurang dari %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan slideshow pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan slideshow pada lebar layar sama dengan atau lebih besar dari %spx.

en: Open In Gallery
id-ID: Buka di Galeri

en: Transition Options
id-ID: Opsi Transisi

en: Transition Effect
id-ID: Efek Transisi

en: This animation is used when changing slides.
id-ID: Animasi ini digunakan saat mengganti slide.

en: Fade
id-ID: Pudar

en: Slide
id-ID: Geser

en: Zooming
id-ID: Zoom

en: Flip
id-ID: Balik

en: Random
id-ID: Acak

en: Swirl
id-ID: Pusaran

en: Rain
id-ID: Hujan

en: Straight
id-ID: Lurus

en: Slice Down
id-ID: Iris Bawah

en: Slice Up
id-ID: Iris Atas

en: Slice Up Left
id-ID: Iris Atas Kiri

en: Slide Up Down
id-ID: Geser Atas Bawah

en: Slice Up Down Left
id-ID: Iris Atas Bawah Kiri

en: Fold
id-ID: Lipat

en: Slide in Right
id-ID: Geser dari Kanan

en: Slide in Left
id-ID: Geser dari Kiri

en: Box Random
id-ID: Kotak Acak

en: Box Rain
id-ID: Kotak Hujan

en: Box Rain Reverse
id-ID: Kotak Hujan Terbalik

en: Box Rain Grow
id-ID: Kotak Hujan Membesar

en: Box Rain Grow Reverse
id-ID: Kotak Hujan Membesar Terbalik

en: Slide Delay
id-ID: Penundaan Geser

en: How long to display each slide, in milliseconds.
id-ID: Berapa lama untuk menampilkan setiap slide, dalam milidetik.

en: Transition Speed
id-ID: Kecepatan Transisi

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
id-ID: Pilih kecepatan animasi dalam milidetik. Anda dapat memilih animasi di bidang "Efek Transisi".

en: Number of Slices
id-ID: Jumlah Irisan

en: Number of Squares
id-ID: Jumlah Kotak

en: Number of squares
id-ID: Jumlah kotak

en: Slide Direction
id-ID: Arah Geser

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
id-ID: Pilih arah yang akan digeser. Vertikal tidak akan berfungsi jika "Mode Karusel" diaktifkan atau "Efek Transisi" diatur ke "Memudar".

en: Vertical
id-ID: Vertikal

en: Reverse
id-ID: Terbalik

en: Reverse the slide direction.
id-ID: Balikkan arah geser.

en: Image Animation
id-ID: Animasi Gambar

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
id-ID: Fitur ini menambahkan percepatan dan perlambatan secara bertahap pada transisi slide, bukan awal dan akhir yang mendadak. Fitur ini hanya berfungsi dengan Efek Transisi "Slide".

en: Extra Effect
id-ID: Efek Tambahan

en: Extra effect for slides.
id-ID: Efek tambahan untuk slide.

en: None
id-ID: Tidak ada

en: Fade In
id-ID: Memudar Masuk

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
id-ID: Ini menambahkan animasi saat tayangan slide dimuat. Ini hanya menggunakan efek transisi "Memudar".

en: Carousel Options
id-ID: Opsi Karousel

en: Carousel Mode
id-ID: Mode Karousel

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
id-ID: Menampilkan beberapa slide sekaligus. Output tayangan slide akan secara default menggunakan lebar 100% dan Efek Transisi 'Slide'.

en: Loop Carousel Continuously
id-ID: Putar Karousel Secara Kontinu

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
id-ID: Putaran slide tak terbatas saat Mode Karousel diaktifkan. Opsi ini menonaktifkan panah dan navigasi. Lebar tayangan slide harus kurang dari atau sama dengan lebar wadah tempat ia dimasukkan.

en: Carousel Margin
id-ID: Margin Karousel

en: Pixel margin between slides in carousel.
id-ID: Margin piksel antara slide dalam karousel.

en: Display Minimum
id-ID: Tampilkan Minimum

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
id-ID: Jumlah minimum slide yang ditampilkan sekaligus dalam karousel.

en: Display Maximum
id-ID: Tampilkan Maksimum

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
id-ID: Jumlah maksimum slide yang ditampilkan sekaligus dalam karousel. Atur ke 0 untuk menyesuaikan secara otomatis.

en: Slides per Navigation Click
id-ID: Slide per Klik Navigasi

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
id-ID: Jumlah slide yang akan dipindahkan saat mengklik selanjutnya atau sebelumnya.

en: Force Height
id-ID: Tinggi Paksa

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
id-ID: Jika tayangan slide terlihat kecil, paksa tinggi tayangan slide saat menggunakan mode Carousel. Harap dicatat ketika diaktifkan slide mungkin terlihat terpotong.

en: Image Options
id-ID: Opsi Gambar

en: Image Crop
id-ID: Potong Gambar

en: Smart Crop
id-ID: Potong Cerdas

en: Standard
id-ID: Standar

en: Disabled
id-ID: Dinonaktifkan

en: Disabled (Smart Pad)
id-ID: Dinonaktifkan (Smart Pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
id-ID: Potong Cerdas memastikan slide responsif Anda dipotong dengan rasio yang menghasilkan ukuran tayangan slide yang konsisten.

en: Image Crop Source
id-ID: Sumber Potong Gambar

en: Slideshow width/height
id-ID: Lebar/tinggi tayangan slide

en: Custom width/height (Pro)
id-ID: Lebar/tinggi kustom (Pro)

en: Image Crop Size
id-ID: Ukuran Potong Gambar

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
id-ID: Ini akan meningkatkan ukuran gambar di tayangan slide Anda. Gambar yang lebih besar memiliki kualitas yang lebih tinggi. Gambar yang lebih kecil dimuat lebih cepat.

en: Lazy Load Images
id-ID: Muat Gambar Secara Lambat

en: Advanced Options
id-ID: Opsi Lanjutan

en: Auto Play
id-ID: Putar Otomatis

en: Transition between slides automatically.
id-ID: Transisi antar slide secara otomatis.

en: Play / Pause Button
id-ID: Tombol Putar / Jeda

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
id-ID: Ini memungkinkan pengguna untuk menjeda atau melanjutkan Putar Otomatis pada tayangan slide.

en: Show Play / Pause Button Text
id-ID: Tampilkan Teks Tombol Putar / Jeda

en: Show text options for Play / Pause Button
id-ID: Tampilkan opsi teks untuk Tombol Putar / Jeda

en: Play Text
id-ID: Teks Putar

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
id-ID: Masukkan teks untuk Tombol Putar/Jeda. Biarkan kolom kosong untuk menggunakan hanya ikon.

en: Pause Text
id-ID: Teks Jeda

en: Progress Bar
id-ID: Bilah Kemajuan

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
id-ID: Menampilkan indikator visual yang menunjukkan waktu yang tersisa sebelum slide berikutnya.

en: Hover Pause
id-ID: Jeda Hover

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
id-ID: Jeda tayangan slide saat mengarahkan mouse di atas slider, lalu lanjutkan saat tidak lagi mengarahkan mouse.

en: Loop
id-ID: Ulangi

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
id-ID: Jika Anda memilih "Ulangi tanpa henti", slide akan diulang tanpa batas. Jika Anda memilih "Berhenti di slide pertama setelah mengulang", tayangan slide akan berhenti di slide pertama setelah menampilkan semua item. Jika Anda memilih "Berhenti di slide terakhir", slide akan berhenti di slide terakhir.

en: Loop Endlessly
id-ID: Ulangi Tanpa Henti

en: Stop On Last Slide
id-ID: Berhenti Di Slide Terakhir

en: Stop On First Slide After Looping
id-ID: Berhenti Di Slide Pertama Setelah Mengulang

en: Smooth Height
id-ID: Tinggi Halus

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
id-ID: Izinkan navigasi mengikuti tinggi slide dengan mulus.

en: Slide Order
id-ID: Urutan Slide

en: Newest First
id-ID: Terbaru Terlebih Dahulu

en: Oldest First
id-ID: Terlama Terlebih Dahulu

en: A to Z (by filename)
id-ID: A ke Z (berdasarkan nama file)

en: Z to A (by filename)
id-ID: Z ke A (berdasarkan nama file)

en: Drag-and-drop
id-ID: Seret dan Lepas

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
id-ID: Pilih urutan di mana slide muncul dalam tayangan slide. Ini mempengaruhi tampilan frontend.

en: Touch Swipe
id-ID: Gesek Sentuh

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
id-ID: Izinkan navigasi gesek sentuh pada slider di perangkat yang mendukung sentuhan.

en: Loading Indicator
id-ID: Indikator Memuat

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
id-ID: Menampilkan indikator visual saat tayangan slide sedang dimuat.

en: Previous Text
id-ID: Teks Sebelumnya

en: Set the text for the "previous" direction item.
id-ID: Atur teks untuk item arah "sebelumnya".

en: Next Text
id-ID: Teks Berikutnya

en: Set the text for the "next" direction item.
id-ID: Atur teks untuk item arah "berikutnya".

en: Square Delay
id-ID: Penundaan Persegi

en: Delay between squares in ms.
id-ID: Penundaan antara persegi dalam ms.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
id-ID: Opasitas judul dan navigasi, antara 0 dan 1.

en: Caption Speed
id-ID: Kecepatan Keterangan

en: Set the fade in speed of the caption.
id-ID: Atur kecepatan memudar dari keterangan.

en: Container Options
id-ID: Opsi Kontainer

en: Container Box
id-ID: Kotak Kontainer

en: Customize the slideshow's container box.
id-ID: Sesuaikan kotak kontainer slideshow.

en: Accessibility Options
id-ID: Opsi Aksesibilitas

en: Keyboard Controls
id-ID: Kontrol Keyboard

en: Use arrow keys to get to the next slide.
id-ID: Gunakan tombol panah untuk menuju slide berikutnya.

en: Tabindex For Navigation
id-ID: Tabindex Untuk Navigasi

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
id-ID: Ini membantu membuat navigasi slideshow lebih dapat diakses.

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
id-ID: Jika Autoplay diaktifkan, ini menyebabkan pembaca layar mengumumkan bahwa slide sedang berubah.

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
id-ID: Ini digunakan pada tombol navigasi untuk slide aktif. Ini membantu pembaca layar memahami slide mana yang aktif.

en: Developer Options
id-ID: Opsi Pengembang

en: CSS Classes
id-ID: Kelas CSS

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
id-ID: Masukkan kelas CSS kustom untuk diterapkan pada pembungkus slider. Pisahkan beberapa kelas dengan spasi.

en: Print CSS
id-ID: CSS Cetak

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
id-ID: Hapus centang ini jika Anda ingin menyertakan CSS Anda sendiri.

en: Print JS
id-ID: JS Cetak

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
id-ID: Hapus centang ini jika Anda ingin menyertakan Javascript Anda sendiri.

en: No Conflict Mode
id-ID: Mode Tanpa Konflik

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
id-ID: Tunda menambahkan kelas flexslider ke slideshow.

en: Trashed Slides
id-ID: Slide Dibuang

en: View trashed slides
id-ID: Lihat slide yang dibuang

en: Add a new slide
id-ID: Tambahkan slide baru

en: Add Slide
id-ID: Tambahkan Slide

en: Save & open the preview
id-ID: Simpan & buka pratinjau

en: Add a new slideshow
id-ID: Tambahkan slideshow baru

en: New
id-ID: Baru

en: Duplicate this slideshow
id-ID: Duplikasi slideshow ini

en: Duplicate
id-ID: Duplikasi

en: Add CSS
id-ID: Tambahkan CSS

en: Save slideshow
id-ID: Simpan slideshow

en: Save
id-ID: Simpan

en: Return to Published Slides
id-ID: Kembali ke Slide yang Diterbitkan

en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: Help Center
id-ID: Pusat Bantuan

en: Import
id-ID: Impor

en: Export
id-ID: Ekspor

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
id-ID: Kelas MetaSliderQuickstart tidak ada.

en: Creating slideshow... Please wait!
id-ID: Membuat tayangan slide... Harap tunggu!

en: Redirecting...
id-ID: Mengalihkan...

en: Quick Start
id-ID: Panduan Singkat

en: Start with a demo
id-ID: Mulai dengan demo

en: Use your own media
id-ID: Gunakan media Anda sendiri

en: Blank slideshow
id-ID: Tayangan slide kosong

en: Import a demo slideshow
id-ID: Impor tayangan slide demo

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
id-ID: Gunakan slide contoh untuk dengan cepat membuat tayangan slide baru.

en: Slide Type
id-ID: Jenis Slide

en: Image
id-ID: Gambar

en: External Image
id-ID: Gambar Eksternal

en: External Video
id-ID: Video Eksternal

en: Custom HTML
id-ID: HTML Kustom

en: Post Feed
id-ID: Umumkan Feed

en: Layer Slide
id-ID: Slide Layer

en: Local Video
id-ID: Video Lokal

en: Features
id-ID: Fitur

en: Boxed
id-ID: Dikotak

en: Full-width
id-ID: Lebar penuh

en: Carousel
id-ID: Karousel

en: Thumbnail Navigation
id-ID: Navigasi Miniatur

en: Video Caption
id-ID: Keterangan Video

en: Hero Image
id-ID: Gambar Utama

en: Animation Type
id-ID: Tipe Animasi

en: Integration
id-ID: Integrasi

en: The Events Calendar
id-ID: Kalender Acara

en: WordPress Posts
id-ID: Posting WordPress

en: Architekt
id-ID: Arsitek

en: Base
id-ID: Dasar

en: Clarity
id-ID: Kejelasan

en: Cubic
id-ID: Kubik

en: Disjoint
id-ID: Terpisah

en: Focus
id-ID: Fokus

en: Hero
id-ID: Pahlawan

en: Highway
id-ID: Jalan Raya

en: Outline
id-ID: Garis Besar

en: Parallel
id-ID: Paralel

en: Praise Loop
id-ID: Pujian Loop

en: Precognition
id-ID: Pra-kognisi

en: Simply Dark
id-ID: Sederhana Gelap

en: Social Play
id-ID: Permainan Sosial

en: Undertone
id-ID: Nada

en: Visage
id-ID: Wajah

en: Free and Pro
id-ID: Gratis dan Pro

en: Free only
id-ID: Hanya gratis

en: Pro only
id-ID: Hanya Pro

en: Reset Filters
id-ID: Atur Ulang Filter

en: No demos match your filters.
id-ID: Tidak ada demo yang cocok dengan filter Anda.

en: Create %s slideshow?
id-ID: Buat slideshow %s?

en: Cancel
id-ID: Batal

en: Yes, please!
id-ID: Ya, silakan!

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
id-ID: Tingkatkan sekarang untuk membuka kunci slideshow demo ini!

en: Upgrade now
id-ID: Tingkatkan sekarang

en: Create a slideshow with your images
id-ID: Buat slideshow dengan gambar Anda

en: Choose your own images to start a new slideshow.
id-ID: Pilih gambar Anda sendiri untuk memulai slideshow baru.

en: Uploading images...
id-ID: Mengunggah gambar...

en: Open Media Library
id-ID: Buka Perpustakaan Media

en: Theme Editor
id-ID: Editor Tema

en: Create your own MetaSlider Themes
id-ID: Buat Tema MetaSlider Anda sendiri

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
id-ID: Editor Tema adalah cara yang mudah dan kuat untuk merancang tema yang sesuai dengan situs Anda.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
id-ID: Editor Tema memungkinkan Anda untuk menyesuaikan hampir setiap aspek dari tema slideshow Anda. Anda dapat mengubah panah, navigasi, keterangan, tombol Putar / Jeda, dan detail slideshow lainnya.

en: Comparison Chart
id-ID: Tabel Perbandingan

en: Free
id-ID: Gratis

en: Installed
id-ID: Terpasang

en: Create unlimited slideshows
id-ID: Buat slideshow tanpa batas

en: Create and manage as many slideshows as you need.
id-ID: Buat dan kelola sebanyak mungkin slideshow yang Anda butuhkan.

en: Regular updates
id-ID: Pembaruan rutin

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
id-ID: Kami menjaga MetaSlider tetap kompatibel dengan versi terbaru dari WordPress.

en: Intelligent image cropping
id-ID: Pemotongan gambar yang cerdas

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
id-ID: Fungsi Smart Crop yang unik memastikan slide Anda terukur sempurna.

en: Toggle your slide's visibility
id-ID: Alihkan visibilitas slide Anda

en: Hide any slide, without having to delete them.
id-ID: Sembunyikan slide mana pun, tanpa harus menghapusnya.

en: Thumbnail navigation
id-ID: Navigasi thumbnail

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
id-ID: Izinkan pengguna untuk menjelajahi tayangan slide Anda menggunakan navigasi thumbnail.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
id-ID: Tambah slide YouTube, Vimeo, dan TikTok

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
id-ID: Dengan mudah menyertakan video yang dihosting oleh YouTube, Vimeo, atau TikTok.

en: Add local video slides
id-ID: Tambah slide video lokal

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
id-ID: Buat tayangan slide dengan video dari perpustakaan media WordPress Anda.

en: Add external video slides
id-ID: Tambah slide video eksternal

en: Create slideshows with external videos.
id-ID: Buat tayangan slide dengan video eksternal.

en: Extra premium themes
id-ID: Tema premium ekstra

en: Add slide layers
id-ID: Tambah lapisan slide

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
id-ID: Tambah lapisan ke slide Anda dengan lebih dari 50 efek transisi yang tersedia.

en: Add Post Feed slides
id-ID: Tambah slide Post Feed

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
id-ID: Dengan mudah buat slide berdasarkan pos WordPress Anda.

en: Add Custom HTML slides
id-ID: Tambah slide HTML Kustom

en: Design slides using images, HTML and CSS
id-ID: Rancang slide menggunakan gambar, HTML, dan CSS

en: Add Post Images slides
id-ID: Tambahkan slide Gambar Post

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
id-ID: Ekstrak gambar dari pos saat ini dan tampilkan sebagai slide.

en: Add custom CSS
id-ID: Tambahkan CSS kustom

en: Customize your slideshows to fit with your website.
id-ID: Sesuaikan tayangan slide Anda agar sesuai dengan situs web Anda.

en: Schedule your slides
id-ID: Jadwalkan slide Anda

en: Add a start/end date to individual slides.
id-ID: Tambahkan tanggal mulai/berakhir untuk slide individu.

en: WooCommerce integrations
id-ID: Integrasi WooCommerce

en: Display your products as slides with support for product galleries.
id-ID: Tampilkan produk Anda sebagai slide dengan dukungan untuk galeri produk.

en: Advanced Custom Fields integrations
id-ID: Integrasi Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
id-ID: Tampilkan bidang gambar dan galeri ACF.

en: The Events Calendar integrations
id-ID: Integrasi The Events Calendar

en: Display your events as slides.
id-ID: Tampilkan acara Anda sebagai slide.

en: Repeating Slides support
id-ID: Dukungan Slide Berulang

en: Repeat a slide multiple times.
id-ID: Ulangi slide beberapa kali.

en: Premium support
id-ID: Dukungan Premium

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
id-ID: Dapatkan pertanyaan spesifik Anda dijawab langsung oleh para ahli kami.

en: Custom delay for this slide
id-ID: Penundaan kustom untuk slide ini

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
id-ID: Memerlukan pengaturan Putar otomatis diaktifkan untuk tayangan slide ini. Saat aktif pada slide video, pemutaran (oleh pengguna atau pemutaran otomatis video) mengontrol saat tayangan slide maju.

en: Repeat this slide
id-ID: Ulang slide ini

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
id-ID: Slide diulang setelah jumlah slide asli yang ditentukan hingga akhir slider. Jika beberapa slide memiliki fitur ini diaktifkan, hanya slide asli (tidak diulang) yang dipertimbangkan saat menentukan posisi slide yang diulang.

en: Custom thumbnail
id-ID: Thumbnail kustom

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
id-ID: Saat Navigasi adalah Thumbnail atau Filmstrip, pilih thumbnail untuk menggantikan yang default.

en: Custom CSS classes
id-ID: Kelas CSS kustom

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
id-ID: Tambahkan kelas CSS kustom yang dipisahkan dengan spasi kosong ke tag li slide.

en: Crop Position
id-ID: Posisi Pemotongan

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
id-ID: Pilih bagaimana gambar dipotong jika terlalu besar untuk tayangan slide. Ini berfungsi jika "Pemotongan Cerdas" dipilih dalam pengaturan "Pemotongan Gambar".

en: Top Left
id-ID: Atas Kiri

en: Top Center
id-ID: Atas Tengah

en: Top Right
id-ID: Atas Kanan

en: Center Left
id-ID: Tengah Kiri

en: Center Center
id-ID: Tengah Tengah

en: Center Right
id-ID: Tengah Kanan

en: Bottom Left
id-ID: Bawah Kiri

en: Bottom Center
id-ID: Bawah Tengah

en: Bottom Right
id-ID: Bawah Kanan

en: Re-crop image
id-ID: Potong ulang gambar

en: Image Link URL
id-ID: URL Tautan Gambar

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
id-ID: Ketika pengunjung mengklik slide gambar Anda, mereka akan dibawa ke URL ini. Sebagai alternatif, jika tema Anda memiliki tombol, tautan akan diterapkan pada tombol tersebut.

en: New window
id-ID: Jendela baru

en: Open link in a new window
id-ID: Buka tautan di jendela baru

en: Image Link Alt Text
id-ID: Teks Alt Tautan Gambar

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
id-ID: Teks ini digunakan oleh mesin pencari dan pengunjung yang menggunakan pembaca layar. Menambahkan teks Alt untuk tautan sangat dianjurkan.

en: Enter text here
id-ID: Masukkan teks di sini

en: Hide slide on:
id-ID: Sembunyikan slide di:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan slide pada lebar layar yang sama dengan atau lebih besar dari %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan slide pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx

en: Hide caption on:
id-ID: Sembunyikan keterangan di:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan keterangan pada lebar layar yang sama dengan atau lebih besar dari %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
id-ID: Ketika diaktifkan, pengaturan ini akan menyembunyikan keterangan pada lebar layar %1$spx hingga %2$spx

en: Schedule this slide
id-ID: Jadwalkan slide ini

en: %s time
id-ID: %s waktu

en: UTC%s timezone
id-ID: zona waktu UTC%s

en: %sUses your settings timezone%s
id-ID: %sMenggunakan zona waktu pengaturan Anda%s

en: Current server time
id-ID: Waktu server saat ini

en: Image Title Text
id-ID: Teks Judul Gambar

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
id-ID: Pengunjung akan melihat teks ini jika mereka mengarahkan kursor ke slide gambar Anda. Menambahkan teks Judul berguna tetapi tidak diperlukan.

en: Enable this to inherit the image title
id-ID: Aktifkan ini untuk mewarisi judul gambar

en: Use the image title
id-ID: Gunakan judul gambar

en: Image Alt Text
id-ID: Teks Alt Gambar

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
id-ID: Teks ini digunakan oleh mesin pencari dan pengunjung yang menggunakan pembaca layar. Menambahkan teks Alt sangat dianjurkan.

en: Enable this to inherit the image alt text
id-ID: Aktifkan ini untuk mewarisi teks alt gambar

en: Use the image alt text
id-ID: Gunakan teks alt gambar

en: Nature Site
id-ID: Situs Alam

en: Travel Itinerary
id-ID: Rencana Perjalanan

en: City Guide
id-ID: Panduan Kota

en: Black and White Photography
id-ID: Fotografi Hitam Putih

en: Productivity Guide
id-ID: Panduan Produktivitas

en: Real Estate Listings
id-ID: Daftar Properti

en: Landscape Photography
id-ID: Fotografi Lanskap

en: Client Logos
id-ID: Logo Klien

en: Wildlife Photography
id-ID: Fotografi Satwa Liar

en: Images
id-ID: Gambar

en: Image Carousel
id-ID: Karousel Gambar

en: Image Carousel with Captions
id-ID: Karousel Gambar dengan Keterangan

en: Creative Process
id-ID: Proses Kreatif

en: Architecture
id-ID: Arsitektur

en: Emerging Perspectives
id-ID: Perspektif Muncul

en: Sporting Spirit
id-ID: Semangat Olahraga

en: Marathon Journey
id-ID: Perjalanan Marathon

en: Cars Display
id-ID: Tampilan Mobil

en: Watch Shop Hero
id-ID: Pahlawan Toko Jam

en: Creative Agency Hero
id-ID: Pahlawan Agensi Kreatif

en: Fashion Trends
id-ID: Tren Fashion

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
id-ID: Feed YouTube Shorts Hiburan

en: Album Cover Showcase
id-ID: Pameran Sampul Album

en: Business Presentation
id-ID: Presentasi Bisnis

en: Books by Genre
id-ID: Buku berdasarkan Genre

en: Testimonials
id-ID: Testimoni

en: Skincare Routine Guide
id-ID: Panduan Rutinitas Perawatan Kulit

en: Indoor Plant Selection Guide
id-ID: Panduan Pemilihan Tanaman Indoor

en: TikTok Vertical Videos
id-ID: Video Vertikal TikTok

en: Daily Routine Videos
id-ID: Video Rutinitas Harian

en: Coffee Brewing Guide
id-ID: Panduan Penyeduhan Kopi

en: Upcoming City Events
id-ID: Acara Kota yang Akan Datang

en: Product Categories
id-ID: Kategori Produk

en: Recent WooCommerce Products
id-ID: Produk WooCommerce Terbaru

en: Latest News Posts
id-ID: Posting Berita Terbaru

en: Product Demo
id-ID: Demo Produk

en: Trending Videos
id-ID: Video Trending

en: Hotel Rooms
id-ID: Kamar Hotel

en: Client Testimonials
id-ID: Testimoni Klien

en: Meet the Team
id-ID: Temui Tim

en: Curated Videos
id-ID: Video Kurasi

en: Natural Skincare Presentation
id-ID: Presentasi Perawatan Kulit Alami

en: YouTube Shorts Carousel
id-ID: Karousel YouTube Shorts

en: TikTok Carousel
id-ID: Karousel TikTok

en: Layer Slides
id-ID: Slide Layer

en: WooCommerce Carousel
id-ID: Karousel WooCommerce

en: Bold Motion
id-ID: Gerakan Bold

en: Playful Pets
id-ID: Hewan Peliharaan yang Ceria

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
id-ID: Pengaturan Anda mungkin tidak disimpan dengan benar karena konfigurasi di server Anda. %s saat ini disetel ke %s, tetapi kami merekomendasikan pengaturan 4000. Silakan lihat %s untuk informasi lebih lanjut. File php.ini dimuat dari sini: %s

en: this article
id-ID: artikel ini

en: Warning:
id-ID: Peringatan:

en: Title:
id-ID: Judul:

en: Select Slider:
id-ID: Pilih Slider:

en: No slideshows found
id-ID: Tidak ada slideshow yang ditemukan

en: The requested image does not exist. Please try again.
id-ID: Gambar yang diminta tidak ada. Silakan coba lagi.

en: The image was successfully updated.
id-ID: Gambar telah berhasil diperbarui.

en: There was an error updating the image. Please try again
id-ID: Terjadi kesalahan saat memperbarui gambar. Silakan coba lagi

en: There was an error while updating the database. Please try again.
id-ID: Terjadi kesalahan saat memperbarui basis data. Silakan coba lagi.

en: Trash slide
id-ID: Slide sampah

en: Update slide image
id-ID: Perbarui gambar slide

en: Duplicate slide
id-ID: Duplikat slide

en: Hide slide
id-ID: Sembunyikan slide

en: This isn't a valid image format. Please try again.
id-ID: Ini bukan format gambar yang valid. Silakan coba lagi.

en: Access denied
id-ID: Akses ditolak

en: Image Slide
id-ID: Slide Gambar

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
id-ID: Peringatan: Data gambar tidak ada. Silakan unggah kembali gambar.

en: General
id-ID: Umum

en: Link
id-ID: Tautan

en: Device
id-ID: Perangkat

en: Schedule
id-ID: Jadwal

en: Advanced
id-ID: Lanjutan

en: View Slide Details
id-ID: Lihat Detail Slide

en: Play
id-ID: Putar

en: Pause
id-ID: Jeda

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
id-ID: MetaSlider Pro telah diinstal tetapi sudah kadaluarsa. Anda dapat memperbaruinya %shere%s. Pelajari lebih lanjut tentang pemberitahuan ini %shere%s

en: Settings & Help
id-ID: Pengaturan & Bantuan

en: Upgrade to Pro
id-ID: Tingkatkan ke Pro

en: All Slideshows
id-ID: Semua Slideshow

en: Create Slideshow
id-ID: Buat Slideshow

en: Add to slideshow
id-ID: Tambahkan ke slideshow

en: Image Folder
id-ID: Folder Gambar

en: Post Images
id-ID: Gambar Postingan

en: The slide was successfully restored
id-ID: Slide berhasil dipulihkan

en: The attempt to restore the slide failed.
id-ID: Upaya untuk memulihkan slide gagal.

en: The slide was successfully trashed
id-ID: Slide berhasil dibuang

en: The slide was permanently deleted
id-ID: Slide telah dihapus secara permanen

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
id-ID: Silakan pertimbangkan untuk memindahkan slide Anda ke <b>FlexSlider</b>. Kami menambahkan semua fitur MetaSlider baru ke opsi ini. <a href="%s">Cari tahu lebih lanjut</a>.

en: Slide permanently deleted.
id-ID: Slide dihapus secara permanen.

en: Slide restored.
id-ID: Slide dipulihkan.

en: Toggle slide reorder panel
id-ID: Alihkan panel urut slide

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
id-ID: Anda sedang melihat slide yang telah dibuang, yang akan dihapus secara otomatis dalam %s hari.

en: Move slideshow to trash
id-ID: Pindahkan slideshow ke tempat sampah

en: Add slideshow
id-ID: Tambahkan slideshow

en: Choose slideshow
id-ID: Pilih tayangan slide

en: Insert slideshow
id-ID: Sisipkan tayangan slide

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
id-ID: Buat slide dengan menambahkan teks, video, dan lainnya ke gambar Anda

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
id-ID: Dengan slide Layer, Anda dapat membuat lapisan elemen yang berbeda yang indah dan bergaya.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
id-ID: Anda mulai dengan gambar dan kemudian dapat menambahkan teks, video, warna, animasi, gambar lainnya, dan bahkan shortcode.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
id-ID: Buat tayangan slide dengan video Vimeo Anda

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
id-ID: Dengan slide Vimeo, Anda dapat membuat tayangan slide yang indah dengan video Vimeo Anda.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
id-ID: Slide Vimeo akan menampilkan video Anda dengan pemutaran otomatis, suara mati, kemampuan untuk menyembunyikan kontrol, dan banyak lagi.

en: Create slideshows with your YouTube videos
id-ID: Buat tayangan slide dengan video YouTube Anda

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
id-ID: Dengan slide YouTube, Anda dapat membuat tayangan slide yang indah dengan video YouTube Anda.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
id-ID: Slide YouTube akan menampilkan video Anda dengan pemutaran otomatis, suara mati, pemuatan malas, kemampuan untuk menyembunyikan kontrol, dan banyak lagi.

en: Create slideshows with your posts
id-ID: Buat tayangan slide dengan pos Anda

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
id-ID: Dengan slide Feed Pos, Anda dapat membangun tayangan slide dengan pos terbaru, acara, atau produk WooCommerce Anda.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
id-ID: Slide Feed Pos akan secara otomatis menampilkan pos Anda dengan gambar, teks, bidang khusus, dan banyak lagi.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
id-ID: Buat tayangan slide dengan gambar yang disimpan di luar WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
id-ID: Dengan slide URL Eksternal, Anda dapat memuat gambar langsung dari sumber non-WordPress seperti CDN atau host gambar.

en: Create slideshows with videos in your media library
id-ID: Buat tayangan slide dengan video di perpustakaan media Anda

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
id-ID: Dengan slide Video Lokal, Anda dapat membangun tayangan slide yang indah dengan video di perpustakaan media WordPress Anda.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
id-ID: Slide Video Lokal akan menampilkan video MP4, WebM, dan MOV Anda dengan gambar sampul, pemutaran otomatis, bisukan, pemuatan malas, kemampuan untuk menyembunyikan kontrol, dan banyak lagi.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
id-ID: Buat tayangan slide dengan video yang disimpan di luar WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
id-ID: Dengan slide Video Eksternal, Anda dapat menambahkan video langsung dari sumber non-WordPress.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
id-ID: Slide Video Eksternal akan menampilkan video MP4, WebM, dan MOV Anda. Fitur termasuk teks keterangan, gambar sampul, pemutaran otomatis, bisukan, pemuatan malas, kemampuan untuk menyembunyikan kontrol, dan banyak lagi.

en: Create slideshows with custom HTML
id-ID: Buat tayangan slide dengan HTML kustom

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
id-ID: Dengan slide HTML Kustom, Anda dapat merancang slide menggunakan gambar, HTML, dan CSS. Ini memberikan Anda kontrol penuh atas tata letak dan gaya.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
id-ID: Buat tayangan slide dengan Video TikTok

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
id-ID: Slide TikTok akan menampilkan video dalam tayangan slide Anda langsung dari TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
id-ID: Buat tayangan slide dengan gambar dari folder

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
id-ID: Tipe slide Gambar Folder mengekstrak gambar dari folder yang ditentukan dan menampilkannya sebagai slide.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
id-ID: Tipe slide ini menampilkan gambar dari folder di Perpustakaan Media WordPress Anda.

en: Create slideshows with Post Images
id-ID: Buat tayangan slide dengan Gambar Pos

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
id-ID: Tipe slide Gambar Pos mengekstrak gambar dari pos saat ini dan menampilkannya sebagai slide.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
id-ID: Tipe slide ini mendukung gambar unggulan, gambar konten pos, galeri WooCommerce, gambar dan galeri Advanced Custom Fields.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
id-ID: Buat tayangan slide dengan produk WooCommerce Anda

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
id-ID: Dengan slide WooCommerce, Anda dapat membangun tayangan slide dengan produk WooCommerce Anda.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
id-ID: Slide WooCommerce akan secara otomatis menampilkan produk Anda dengan gambar, teks, bidang kustom, dan banyak lagi.

en: Premium Support
id-ID: Dukungan Premium

en: Support
id-ID: Dukungan

en: Documentation
id-ID: Dokumentasi

en: Leave a review
id-ID: Tinggalkan ulasan

en: Uploading...
id-ID: Mengunggah...

en: Upload Complete
id-ID: Unggahan selesai

en: Import file is missing
id-ID: File impor tidak ada

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
id-ID: Anda mencoba untuk mengedit slideshow yang tidak ada. Mungkin itu telah dipindahkan ke tempat sampah?

en: Background
id-ID: Latar Belakang

en: Icon Colors
id-ID: Warna Ikon

en: Icon Size
id-ID: Ukuran Ikon

en: Border Color
id-ID: Warna Border

en: Border Width
id-ID: Lebar Border

en: Border Style
id-ID: Gaya Border

en: Dotted
id-ID: Titik-titik

en: Dashed
id-ID: Putus-putus

en: Distance from Navigation
id-ID: Jarak dari Navigasi

en: Border Radius
id-ID: Radius Border

en: Opacity (default)
id-ID: Opasitas (default)

en: Opacity (hover)
id-ID: Opasitas (hover)

en: Active
id-ID: Aktif

en: Numbers Underline Color
id-ID: Warna Garis Bawah Angka

en: Numbers Color
id-ID: Warna Angka

en: Numbers Size
id-ID: Ukuran Angka

en: Numbers Line Height
id-ID: Tinggi Garis Angka

en: Distance Between Numbers
id-ID: Jarak Antara Angka

en: Colors
id-ID: Warna

en: Text
id-ID: Teks

en: Links
id-ID: Tautan

en: Font Size
id-ID: Ukuran Font

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
id-ID: Ukuran Font menggunakan unit em. Tampilan relatif terhadap CSS tema Anda sehingga pratinjau mungkin berbeda dari tampilan frontend.

en: Line Height
id-ID: Tinggi Garis

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
id-ID: Tinggi Baris menggunakan unit em. Tampilan relatif terhadap CSS tema Anda sehingga pratinjau mungkin berbeda dari tampilan frontend.

en: Text Align
id-ID: Penyelarasan Teks

en: Left
id-ID: Kiri

en: Right
id-ID: Kanan

en: Center
id-ID: Tengah

en: Vertical Position
id-ID: Posisi Vertikal

en: Top
id-ID: Atas

en: Bottom
id-ID: Bawah

en: Vertical Position Offset
id-ID: Offset Posisi Vertikal

en: Based on "Position".
id-ID: Berdasarkan "Posisi".

en: Horizontal Position
id-ID: Posisi Horizontal

en: Horizontal Position Offset
id-ID: Offset Posisi Horizontal

en: Based on "Horizontal Position".
id-ID: Berdasarkan "Posisi Horizontal".

en: Distance from Edge
id-ID: Jarak dari Tepi

en: Alignment
id-ID: Penyelarasan

en: Dots Border Radius
id-ID: Radius Border Titik

en: Dots Width
id-ID: Lebar Titik

en: Dots Height
id-ID: Tinggi Titik

en: Distance Between Dots
id-ID: Jarak Antar Titik

en: Number Underline Width
id-ID: Lebar Garis Bawah Nomor

en: Numbers Underline Style
id-ID: Gaya Garis Bawah Angka

en: Numbers
id-ID: Angka

en: Number Size
id-ID: Ukuran Angka

en: Number Line Height
id-ID: Tinggi Garis Angka

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
id-ID: Ukuran Font menggunakan unit rem. Tampilan relatif terhadap CSS tema Anda sehingga pratinjau mungkin berbeda dari tampilan frontend.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
id-ID: Tinggi Baris menggunakan unit rem. Tampilan relatif terhadap CSS tema Anda sehingga pratinjau mungkin berbeda dari tampilan frontend.

en: Dots Border Width
id-ID: Lebar Border Titik

en: Position
id-ID: Posisi

en: Visible in active and hover navigation dot
id-ID: Tampak di titik navigasi aktif dan hover

en: Dots Border Style
id-ID: Gaya Border Titik

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
id-ID: Warna latar belakang ini digunakan ketika sebuah slide tidak mengisi seluruh lebar dan tinggi area slide.

en: Based on "Vertical Position".
id-ID: Berdasarkan "Posisi Vertikal".

en: Distance from Center
id-ID: Jarak dari Pusat

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
id-ID: Bitono adalah tema minimalis dengan skema 2 warna. Direkomendasikan untuk slide Gambar, Gambar Eksternal, dan Feed Post.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
id-ID: Clarity berfokus pada aksesibilitas. Ini memiliki font yang mudah dibaca, dan antarmuka yang sederhana serta bebas gangguan.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
id-ID: Databold adalah tema bisnis modern dengan banyak ruang untuk keterangan Anda. Databold direkomendasikan untuk slide Gambar, Gambar Eksternal, dan Feed Post.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
id-ID: Draxler adalah tema yang stylish yang menempatkan panah navigasi di sudut kanan atas. Ada juga banyak ruang untuk keterangan Anda.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
id-ID: Dengan tombol bawaan yang memiliki tautan kustom, Nexus mengintegrasikan poin-poin kunci dan elemen interaktif dengan mulus, menjadikan presentasi Anda menarik dan mudah dinavigasi.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
id-ID: Tata letak slideshow standar dengan desain modern dan panah besar yang jelas.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
id-ID: Tema yang bersih dan halus yang menampilkan panah blok dan desain yang tegas.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
id-ID: Desain bulat yang menyenangkan untuk mempercerah situs Anda. Tema ini bekerja dengan baik dengan gambar gelap.

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
id-ID: Desain yang pintar dan kontemporer yang dirancang untuk menyatu dengan mulus ke dalam tema apa pun.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
id-ID: Tema ini menempatkan kontrol secara vertikal untuk tampilan yang unik.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
id-ID: Desain futuristik dan linier yang memiliki navigasi horizontal yang unik.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
id-ID: Desain ringan ini menggunakan angka untuk navigasi. Navigasi, keterangan, dan panah berbagi garis yang sama.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
id-ID: Tema ini memiliki fungsionalitas tambahan khusus yang menggunakan judul gambar sebagai navigasi slide.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
id-ID: Jika Anda ingin menggunakan judul gambar sebagai navigasi, Anda dapat melakukannya dengan mengedit judul gambar di perpustakaan media atau secara manual di slide (tab SEO).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
id-ID: Tema ini memiliki desain unik yang memberikannya tampilan yang canggih.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
id-ID: Desain yang tegas dan jelas yang bekerja dengan baik pada gambar yang lebih gelap.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
id-ID: Tema minimalis yang tidak mengganggu sehingga Anda dapat menampilkan gambar-gambar indah Anda. Terbaik digunakan dengan Gambar Slide.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
id-ID: Cascade adalah tema minimalis yang ideal untuk sliding vertikal.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
id-ID: Tema Nivo Light yang disertakan di sini untuk tujuan warisan. Catatan: hanya berfungsi dengan Nivo Slider

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
id-ID: Tema Nivo Bar yang disertakan di sini untuk tujuan warisan. Catatan: hanya berfungsi dengan Nivo Slider

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
id-ID: Tema Nivo Dark yang disertakan di sini untuk tujuan warisan. Catatan: hanya berfungsi dengan Nivo Slider

en: minimalist
id-ID: minimalis

en: 2 columns
id-ID: 2 kolom

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
id-ID: Tema minimalis 2 kolom untuk membagi gambar dan keterangan Anda.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
id-ID: Gambar, URL Eksternal dan slide Post Feed ditampilkan dalam 2 kolom, sedangkan tipe slide lainnya ditampilkan dalam 1 kolom.

en: videos
id-ID: video

en: vertical
id-ID: vertikal

en: A theme to showcase vertical images and videos.
id-ID: Tema untuk menampilkan gambar dan video vertikal.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
id-ID: Ideal untuk gambar, slide Post Feed, video vertikal YouTube dan Vimeo.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
id-ID: Tema slideshow dinamis yang menekankan slide aktif dengan memperbesarnya dibandingkan slide sekitarnya, menciptakan titik fokus seperti pahlawan yang menarik perhatian penonton.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
id-ID: Harus digunakan dengan Lebar 100% dan Mode Karusel dinonaktifkan, Efek Transisi diatur ke Slide dan Pusatkan diaktifkan. Saat ini berfungsi pada semua tipe slide kecuali Gambar Eksternal dan Video Tiktok.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
id-ID: Tema slideshow yang mengungkapkan keterangan saat hover, menambahkan sentuhan dinamis pada portofolio dan pameran.

en: Best used on slideshows with captions.
id-ID: Terbaik digunakan pada slideshow dengan keterangan.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
id-ID: Tema slideshow modern dengan keterangan yang diposisikan di bagian atas, menampilkan fitur dengan keanggunan yang ramping.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
id-ID: Saat menggunakan tema ini dengan Mode Karusel, sesuaikan pengaturan Margin Karusel untuk menciptakan ruang antara slide.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
id-ID: Tema slideshow dinamis yang menekankan slide aktif dengan menggunakan skala abu-abu dan opasitas untuk slide sekitarnya, menciptakan titik fokus yang menarik perhatian penonton.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
id-ID: Tema slideshow dinamis untuk menampilkan testimonial yang menekankan slide aktif dengan menggunakan skala abu-abu untuk slide sekitarnya, menciptakan titik fokus yang menarik perhatian penonton.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
id-ID: Terbaik digunakan dengan slide Gambar. Ini juga harus digunakan dengan Panah Tersembunyi, Mode Karusel dinonaktifkan, Efek Transisi diatur ke Slide, Pemotongan Pintar diaktifkan dan Sumber Pemotongan diatur ke "Lebar/tinggi kustom".

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
id-ID: Slide Gambar, Gambar Eksternal, Umpan Postingan, Video Lokal, dan Video Eksternal ditampilkan dalam 2 kolom, sementara jenis slide lainnya ditampilkan dalam 1 kolom.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
id-ID: Tema modern dengan 2 baris untuk membagi gambar dan keterangan Anda yang ideal untuk produk WooCommerce.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
id-ID: Tema bergaya yang ideal untuk produk WooCommerce.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
id-ID: Tema modern dengan desain bersih untuk menampilkan keterangan Anda di bawah slide.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
id-ID: Keterangan dari slide Gambar, Gambar Eksternal, Video Lokal, Video Eksternal, YouTube, dan Vimeo ditampilkan di bawah slideshow.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
id-ID: Untuk menambahkan tombol ke tema Nexus, masukkan URL dan teks tombol ke dalam tab "Tautan".

en: Button
id-ID: Tombol

en: Click Here
id-ID: Klik Di Sini

en: Border
id-ID: Batas

en: Text and Numbers
id-ID: Teks dan Angka

en: Color
id-ID: Warna

en: Font Size for Active Number
id-ID: Ukuran Font untuk Angka Aktif

en: Line Height for Active Number
id-ID: Tinggi Baris untuk Angka Aktif

en: Font Size for Count Number
id-ID: Ukuran Font untuk Angka Hitung

en: Line Height for Count Number
id-ID: Tinggi Baris untuk Angka Hitung

en: Previous Slide
id-ID: Slide Sebelumnya

en: Next Slide
id-ID: Slide Berikutnya

en: Preparing 1 slide...
id-ID: Menyiapkan 1 slide...

en: 1 slide added successfully
id-ID: 1 slide berhasil ditambahkan

en: Slide Types
id-ID: Jenis Slide

en: Opening add slide UI...
id-ID: Membuka antarmuka tambah slide...

en: Closing add slide UI...
id-ID: Menutup antarmuka tambah slide...

en: Updating slide...
id-ID: Memperbarui slide...

en: Slide updated successfully
id-ID: Slide berhasil diperbarui

en: Stop on first slide after looping
id-ID: Berhenti pada slide pertama setelah looping

en: Unsplash Library
id-ID: Perpustakaan Unsplash

en: Crop position saved and image cropped
id-ID: Posisi crop disimpan dan gambar dicrop

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
id-ID: Terjadi kesalahan saat menyimpan posisi crop atau mencrop gambar

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
id-ID: Opsi perangkat diaktifkan untuk slide ini. Sesuaikan menggunakan tab Perangkat.

en: CSS Manager notice opened
id-ID: Pemberitahuan Pengelola CSS dibuka

en: CSS Manager notice closed
id-ID: Pemberitahuan Pengelola CSS ditutup

en: CSS Manager
id-ID: Pengelola CSS

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
id-ID: Dengan mudah menambahkan CSS kustom ke slideshow Anda untuk membuat desain yang sempurna untuk situs Anda.

en: Built-in text editor full of features.
id-ID: Editor teks bawaan penuh fitur.

en: Loads only on the front-end where needed.
id-ID: Muat hanya di front-end di tempat yang dibutuhkan.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
id-ID: Termasuk resep untuk menyelesaikan skenario umum.

en: Analytics notice opened
id-ID: Pemberitahuan Analitik dibuka

en: Analytics notice closed
id-ID: Pemberitahuan Analitik ditutup

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
id-ID: Kami juga ingin mengirimkan email yang tidak terlalu sering dengan pembaruan keamanan dan fitur penting. Lihat %s kami untuk lebih jelasnya.

en: privacy policy
id-ID: kebijakan privasi

en: Agree and continue
id-ID: Setuju dan lanjutkan

en: No thanks
id-ID: Tidak, terima kasih

en: Duplicating...
id-ID: Menggandakan...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
id-ID: Untuk mengedit slide ini, klik "Pulihkan" dan kemudian "Kembali ke Slide yang Dipublikasikan"

en: Saving...
id-ID: Menyimpan...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
id-ID: Menyimpan %s slide. Ini mungkin memerlukan beberapa saat.

en: Saving %s slides.
id-ID: Menyimpan %s slide.

en: Slideshow saved
id-ID: Slideshow disimpan

en: Duplicated successfully. Reloading...
id-ID: Berhasil digandakan. Memuat ulang...

en: Settings saved
id-ID: Pengaturan disimpan

en: Still working... %s slides remaining...
id-ID: Masih bekerja... %s slide tersisa...

en: Tour cancelled successfully
id-ID: Tur dibatalkan dengan sukses

en: Tour cancelled unsuccessfully
id-ID: Tur dibatalkan tidak berhasil

en: Are you sure?
id-ID: Apakah Anda yakin?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
id-ID: Slideshow ini akan dipindahkan ke area "Sampah".

en: Confirm
id-ID: Konfirmasi

en: Invalid nonce token
id-ID: Token nonce tidak valid

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
id-ID: Tidak dapat melanjutkan karena token nonce tidak valid.

en: Something went wrong
id-ID: Terjadi kesalahan

en: Preparing slideshow for duplication...
id-ID: Mempersiapkan tayangan slide untuk duplikasi...

en: Doing something...
id-ID: Sedang melakukan sesuatu...

en: No error message provided.
id-ID: Tidak ada pesan kesalahan yang diberikan.

en: Undefined error occurred
id-ID: Kesalahan yang tidak terdefinisi terjadi

en: No error message reported.
id-ID: Tidak ada pesan kesalahan yang dilaporkan.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
id-ID: Kami sarankan Anda mengaktifkan %1$s"Opsi Tema yang Direkomendasikan"%2$s untuk secara otomatis menyesuaikan pengaturan tayangan slide saat memilih tema baru.

en: Saving theme...
id-ID: Menyimpan tema...

en: Theme saved
id-ID: Tema disimpan

en: Slideshow Theme
id-ID: Tema Tayangan Slide

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
id-ID: Tema ini dirancang untuk FlexSlider. Silakan pilih opsi FlexSlider untuk tampilan terbaik.

en: Dismiss this notice.
id-ID: Tutup pemberitahuan ini.

en: theme
id-ID: tema

en: Legacy
id-ID: Warisan

en: Custom theme
id-ID: Tema kustom

en: Remove
id-ID: Hapus

en: Change
id-ID: Ubah

en: Select a custom theme
id-ID: Pilih tema kustom

en: All themes
id-ID: Semua tema

en: Upgrade now to unlock this theme!
id-ID: Tingkatkan sekarang untuk membuka tema ini!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
id-ID: Tingkatkan sekarang untuk membuat tema kustom Anda sendiri!

en: You can create your own themes with our theme editor
id-ID: Anda dapat membuat tema Anda sendiri dengan editor tema kami

en: Get started
id-ID: Mulai

en: Theme Details
id-ID: Detail Tema

en: Theme Instructions
id-ID: Instruksi Tema

en: Tags
id-ID: Tag

en: Style Details
id-ID: Detail Gaya

en: This style was created with the Theme Editor.
id-ID: Gaya ini dibuat dengan Editor Tema.

en: This theme was created through the theme editor.
id-ID: Tema ini dibuat melalui editor tema.

en: How To Use
id-ID: Cara Menggunakan

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
id-ID: Pilih tema di sebelah kiri untuk digunakan pada slideshow ini. Klik tema untuk detail lebih lanjut.

en: Error: No themes were found.
id-ID: Kesalahan: Tidak ada tema yang ditemukan.

en: Preview slideshow
id-ID: Pratayang slideshow

en: Select
id-ID: Pilih

en: Dark / Light Mode (Use L key)
id-ID: Mode Gelap / Terang (Gunakan tombol L)

en: Toggle full width (Use F key)
id-ID: Alihkan lebar penuh (Gunakan tombol F)

en: Desktop preview
id-ID: Prabaca desktop

en: Laptop preview
id-ID: Prabaca laptop

en: Tablet preview
id-ID: Prabaca tablet

en: Smartphone preview
id-ID: Prabaca smartphone

en: Exit preview
id-ID: Keluar dari prabaca

en: This feature is not fully supported in this browser.
id-ID: Fitur ini tidak sepenuhnya didukung di browser ini.

en: Media caption
id-ID: Keterangan media

en: Media description
id-ID: Deskripsi media

en: Manual entry
id-ID: Entri manual

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
id-ID: Ini akan menggantikan opsi Warna Tautan Keterangan di area "Tema" di sidebar kanan.

en: Enter text that will appear with your image slide.
id-ID: Masukkan teks yang akan muncul bersama slide gambar Anda.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
id-ID: Secara otomatis memperbarui langsung dari WP Media Library

en: No default was found
id-ID: Tidak ada default yang ditemukan

en: You may use HTML here
id-ID: Anda dapat menggunakan HTML di sini

en: Filter by type
id-ID: Filter berdasarkan jenis

en: All media items
id-ID: Semua item media

en: Search Unsplash API
id-ID: Cari Unsplash API

en: Search unsplash.com...
id-ID: Cari unsplash.com...

en: Load more
id-ID: Muat lebih banyak

en: Photo by %s on Unsplash
id-ID: Foto oleh %s di Unsplash

en: Photo on Unsplash
id-ID: Foto di Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
id-ID: Membuka tab Unsplash...

en: Unsplash tab closed
id-ID: Tab Unsplash ditutup

en: No photots found.
id-ID: Tidak ada foto yang ditemukan.

en: Photo by %s
id-ID: Foto oleh %s

en: Deselect
id-ID: Batalkan pilihan

en: Attachment Details
id-ID: Detail Lampiran

en: view original
id-ID: lihat asli

en: Profile
id-ID: Profil

en: Portfolio
id-ID: Portofolio

en: Alt Text
id-ID: Teks Alt

en: Description
id-ID: Deskripsi

en: Quality
id-ID: Kualitas

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
id-ID: Semua foto yang dipublikasikan di Unsplash dapat digunakan secara gratis.

en: view license
id-ID: lihat lisensi

en: Complete!
id-ID: Selesai!

en: Crunching...
id-ID: Memproses...

en: Import Slides
id-ID: Impor Slide

en: Import slides
id-ID: Impor slide

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
id-ID: Anda saat ini tidak memiliki slide untuk dilihat. Jika Anda mau, kami bisa mengimpor beberapa slide gambar untuk Anda.

en: No valid files found
id-ID: Tidak ada file yang valid ditemukan

en: Drag and drop interface not available.
id-ID: Antarmuka drag and drop tidak tersedia.

en: Drop images here
id-ID: Jatuhkan gambar di sini

en: Press %s to save or %s to cancel.
id-ID: Tekan %s untuk menyimpan atau %s untuk membatalkan.

en: Shortcode copied
id-ID: Shortcode disalin

en: Shortcode unable to be copied automatically
id-ID: Shortcode tidak dapat disalin secara otomatis

en: Failed to open utility modal...
id-ID: Gagal membuka modal utilitas...

en: Opening utility modal...
id-ID: Membuka modal utilitas...

en: Closing utility modal...
id-ID: Menutup modal utilitas...

en: No slides
id-ID: Tidak ada slide

en: Current
id-ID: Saat ini

en: last updated: %s
id-ID: terakhir diperbarui: %s

en: Viewing 1 slideshow
id-ID: Melihat 1 tayangan slide

en: Viewing %s out of %s slideshows
id-ID: Melihat %s dari %s tayangan slide

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
id-ID: Cari tayangan slide (Tekan ctrl + / untuk fokus)‎

en: Searching slideshows...
id-ID: Mencari tayangan slide...

en: 1 slideshow
id-ID: 1 tayangan slide

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
id-ID: Melihat %s dari %s tayangan slide (%s dimuat)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
id-ID: Mengindeks %s tayangan slide ke penyimpanan lokal...

en: All Slideshows loaded
id-ID: Semua Tayangan Slide dimuat

en: Fetching slideshows...
id-ID: Mengambil tayangan slide...

en: Finished
id-ID: Selesai

en: Indexing slideshows... %s remaining
id-ID: Mengindeks tayangan slide... %s tersisa

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
id-ID: Fitur ini tidak sepenuhnya didukung di Internet Explorer 11 dan Anda mungkin mengalami waktu hasil pencarian yang lambat.

en: Sort by title
id-ID: Urutkan berdasarkan judul

en: Sort by modified date
id-ID: Urutkan berdasarkan tanggal modifikasi

en: Filter slideshows‎
id-ID: Filter tayangan slide‎

en: Searching...
id-ID: Mencari...

en: Updating...
id-ID: Memperbarui...

en: Load all
id-ID: Muat semua

en: Clear cache
id-ID: Bersihkan cache

en: Load remaining %s slideshows
id-ID: Muat %s tayangan slide yang tersisa

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
id-ID: Tekan untuk membersihkan cache tayangan slide dari peramban web Anda

en: Loading slideshows...
id-ID: Memuat tayangan slide...

en: Browse slideshows
id-ID: Jelajahi tayangan slide

en: Collapse
id-ID: Kecilkan

en: Press to expand
id-ID: Tekan untuk memperluas

en: Copy all
id-ID: Salin semua

en: All settings saved
id-ID: Semua pengaturan disimpan

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
id-ID: Di sini Anda akan menemukan dokumentasi, dan dua tingkat dukungan untuk dipilih. Selain itu, Anda dapat memberikan kami informasi tambahan yang spesifik untuk situs web, server, dll.

en: Documentation 📚
id-ID: Dokumentasi 📚

en: Visit documentation
id-ID: Kunjungi dokumentasi

en: Free Basic Support 🚀
id-ID: Dukungan Dasar Gratis 🚀

en: Visit wordpress.org
id-ID: Kunjungi wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
id-ID: Dukungan Premium Berbayar 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
id-ID: Pengguna berbayar dari plugin premium dapat membuka tiket di pusat dukungan pribadi kami untuk menerima dukungan pribadi dan waktu respons yang lebih cepat.

en: Visit metaslider.com
id-ID: Kunjungi metaslider.com

en: Site Information
id-ID: Informasi Situs

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
id-ID: Untuk kenyamanan Anda, Anda dapat menyalin informasi dasar situs sebelum membantu kami mempercepat proses debugging. Pastikan untuk memverifikasi bahwa tidak ada informasi pribadi yang termasuk yang mungkin ingin Anda jaga tetap pribadi.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
id-ID: Ubah judul default yang akan digunakan saat membuat slideshow baru. Gunakan %s dan itu akan digantikan dengan ID slideshow saat ini.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
id-ID: Jika Anda adalah anggota pro, masukkan kunci lisensi Anda di sini untuk menerima pembaruan. %s

en: Upgrade here
id-ID: Tingkatkan di sini

en: Thumbnails - Visible On Hover
id-ID: Thumbnail - Terlihat Saat Hover

en: Filmstrip - Visible On Hover
id-ID: Filmstrip - Terlihat Saat Hover

en: Slideshow settings saved
id-ID: Pengaturan slideshow tersimpan

en: Global settings saved
id-ID: Pengaturan global tersimpan

en: Pro settings saved
id-ID: Pengaturan pro tersimpan

en: Slideshow Defaults
id-ID: Pengaturan Default Slideshow

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
id-ID: Perbarui pengaturan default yang digunakan saat membuat slideshow baru.

en: Default Slideshow Title
id-ID: Judul Slideshow Default

en: Change the default title
id-ID: Ubah judul default

en: Default Base Image Width
id-ID: Lebar Gambar Dasar Default

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
id-ID: Perbarui lebar default untuk gambar dasar. Ini akan digunakan untuk dimensi slideshow dan pemotongan gambar dasar.

en: Change the default width
id-ID: Ubah lebar default

en: Default Base Image Height
id-ID: Tinggi Gambar Dasar Default

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
id-ID: Perbarui tinggi default untuk gambar dasar. Ini akan digunakan untuk pemotongan gambar dasar dan dimensi slideshow. Jika diatur ke lebar 100%, tinggi akan disesuaikan sesuai.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
id-ID: Sementara lebar dan tinggi yang didefinisikan di atas akan digunakan untuk pemotongan (jika diaktifkan) dan dimensi slideshow dasar, Anda juga dapat mengatur slideshow untuk meregang ke wadahnya.

en: Default Navigation
id-ID: Navigasi Default

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
id-ID: Ubah navigasi default saat membuat slideshow baru.

en: Change the default transition between slides.
id-ID: Ubah transisi default antara slide.

en: Global Settings
id-ID: Pengaturan Global

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
id-ID: Perbarui pengaturan yang digunakan untuk semua slideshow di situs Anda.

en: License Key
id-ID: Kunci Lisensi

en: Update license key
id-ID: Perbarui kunci lisensi

en: Enable Device Settings
id-ID: Aktifkan Pengaturan Perangkat

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
id-ID: Tambahkan opsi untuk menyembunyikan slide, keterangan, panah, navigasi, dan tayangan slide per ukuran layar.

en: Device Settings
id-ID: Pengaturan Perangkat

en: Set breakpoints for different screen sizes
id-ID: Atur titik henti untuk ukuran layar yang berbeda

en: Disable Legacy Libraries
id-ID: Nonaktifkan Perpustakaan Legacy

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
id-ID: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk menonaktifkan perpustakaan tayangan slide legacy: Nivo Slider, Coin Slider, dan Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
id-ID: Kami merekomendasikan untuk menonaktifkan perpustakaan ini. Anda dapat dengan aman menonaktifkan perpustakaan tersebut. Tidak ada tayangan slide Anda yang menggunakan perpustakaan legacy.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
id-ID: Anda saat ini memiliki %s tayangan slide yang menggunakan perpustakaan legacy.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
id-ID: Anda saat ini memiliki %s tayangan slide yang menggunakan perpustakaan legacy.

en: Enable Frontend Edit Links
id-ID: Aktifkan Tautan Edit Frontend

en: Last
id-ID: Terakhir

en: First
id-ID: Pertama

en: New slides order
id-ID: Urutan slide baru

en: Select the position for new added slides.
id-ID: Pilih posisi untuk slide yang baru ditambahkan.

en: Disable Legacy Widget
id-ID: Nonaktifkan Widget Lama

en: Enable TinyMCE
id-ID: Aktifkan TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
id-ID: TinyMCE adalah editor WYSIWYG yang dapat Anda gunakan dalam keterangan slide.

en: Fix Touch Swipe
id-ID: Perbaiki Geser Sentuh

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
id-ID: Jika Geser Sentuh tidak berfungsi seperti yang diharapkan, aktifkan pengaturan ini.

en: Recommended Theme Options
id-ID: Opsi Tema yang Disarankan

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
id-ID: Secara otomatis terapkan opsi slideshow yang disarankan saat memilih tema. Ini akan menggantikan beberapa opsi sebelumnya.

en: Dashboard Settings
id-ID: Pengaturan Dashboard

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
id-ID: Atur opsi pengurutan default dan item per halaman untuk Dashboard Anda.

en: Slideshow ID
id-ID: ID Slideshow

en: Date Created
id-ID: Tanggal Dibuat

en: Sort Slideshows By
id-ID: Urutkan Slideshow Berdasarkan

en: Ascending
id-ID: Menaik

en: Descending
id-ID: Menurun

en: Order By
id-ID: Urutkan Berdasarkan

en: Items Per Page
id-ID: Item Per Halaman

en: Pro Settings
id-ID: Pengaturan Pro

en: Flush Cache when Saving Changes
id-ID: Bersihkan Cache saat Menyimpan Perubahan

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
id-ID: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk secara otomatis membersihkan cache saat menyimpan perubahan slideshow. Mendukung plugin WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize, dan WP Fastest Cache.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
id-ID: Jumlah Maksimum Field Kustom dalam Feed Post dan Slide WooCommerce

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
id-ID: Pilih berapa banyak field kustom yang akan ditampilkan dalam menu dropdown saat Anda menyisipkan tag.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
id-ID: Ubah jumlah maksimum field kustom untuk Feed Post dan WooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
id-ID: Aktifkan Editor Tema Legacy

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
id-ID: Pengaturan ini memungkinkan Anda untuk mengaktifkan Editor Tema Legacy.

en: The data in this file does not appear to be valid.
id-ID: Data dalam file ini tampaknya tidak valid.

en: Found %s slideshows
id-ID: Ditemukan %s slideshow

en: You have no slideshows to import
id-ID: Anda tidak memiliki slideshow untuk diimpor

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
id-ID: File ekspor berasal dari situs lokal. Mengekspor dari situs lokal dapat menyebabkan masalah selama impor. Ini karena gambar dan video perlu dapat diakses dari server yang hidup.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
id-ID: Beberapa gambar hilang. Harap pastikan semua gambar dapat diakses dari situs web sumber sebelum mengimpor.

en: Important!
id-ID: Penting!

en: Continue
id-ID: Lanjutkan

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
id-ID: Mengimpor %s slideshow... Ini mungkin memakan waktu satu menit

en: Import successful
id-ID: Impor berhasil

en: Load slideshows
id-ID: Muat slideshow

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
id-ID: Jika Anda memiliki file ekspor, Anda dapat mengunggahnya di sini untuk diproses. Informasi tentang setiap slideshow akan disajikan di bawah. Anda akan dapat mengonfirmasi sebelum mengimpor.

en: Importing... Please wait
id-ID: Mengimpor... Harap tunggu

en: Processing...
id-ID: Memproses...

en: Upload file
id-ID: Unggah file

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
id-ID: File impor tampaknya telah dihasilkan di situs pengembangan lokal. Beberapa gambar atau video mungkin tidak diimpor karena batasan dalam sistem unggah WordPress.

en: Click the Import button to begin the import process.
id-ID: Klik tombol Impor untuk memulai proses impor.

en: Import %s slideshows
id-ID: Impor %s tayangan slide

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
id-ID: Pilih tayangan slide yang ingin Anda impor di bawah ini. Kemudian klik di sini untuk mengimpornya.

en: Post Feed slide
id-ID: Slide Umpan Pos

en: External slide
id-ID: Slide Eksternal

en: WooCommerce slide
id-ID: Slide WooCommerce

en: Image Folder slide
id-ID: Slide Folder Gambar

en: Local Video slide
id-ID: Slide Video Lokal

en: External Video slide
id-ID: Slide Video Eksternal

en: Custom HTML slide
id-ID: Slide HTML Kustom

en: Layer slide
id-ID: Slide Layer

en: Image not found<br>%s
id-ID: Gambar tidak ditemukan<br>%s

en: No slides found
id-ID: Tidak ada slide ditemukan

en: Loading %s slideshows...
id-ID: Memuat %s tayangan slide...

en: You have no slideshows to export
id-ID: Anda tidak memiliki tayangan slide untuk diekspor

en: Exporting %s slideshows...
id-ID: Mengekspor %s tayangan slide...

en: Export successful
id-ID: Ekspor berhasil

en: No slideshows found.
id-ID: Tidak ada tayangan slide ditemukan.

en: Create a new slideshow now
id-ID: Buat tayangan slide baru sekarang

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
id-ID: Jika Anda hanya memiliki beberapa tayangan slide, kami akan menyiapkannya secara otomatis. Jika Anda memiliki banyak tayangan slide, klik tombol "Muat".

en: Choose the slideshows you wish to export.
id-ID: Pilih tayangan slide yang ingin Anda ekspor.

en: Click the "Export" button.
id-ID: Klik tombol "Ekspor".

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
id-ID: File .json akan diunduh secara otomatis dengan semua data tayangan slide Anda.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
id-ID: Beberapa catatan tentang mengekspor gambar dan video tayangan slide:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
id-ID: Mengekspor dari situs localhost dapat menyebabkan masalah saat impor. Ini karena gambar dan video perlu dapat diakses dari server langsung.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
id-ID: Anda memiliki %s tayangan slide yang dapat diekspor. Informasi tentang setiap tayangan slide akan disajikan di bawah.

en: Refresh
id-ID: Muat ulang

en: Load
id-ID: Muat

en: Export %s slideshows
id-ID: Ekspor %s tayangan slide

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
id-ID: Pilih tayangan slide yang ingin Anda ekspor di bawah, lalu klik di sini untuk mengekspornya.

en: Failed to open the settings page...
id-ID: Gagal membuka halaman pengaturan...

en: Opening settings page...
id-ID: Membuka halaman pengaturan...

en: Page not found: %s
id-ID: Halaman tidak ditemukan: %s

en: Add a slide
id-ID: Tambah slide

en: Select images
id-ID: Pilih gambar

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
id-ID: Anda dapat dengan mudah menambahkan gambar dari salah satu opsi di sini. Selain itu, kami menyediakan gambar gratis dari perpustakaan Unsplash.

en: Next step
id-ID: Langkah berikutnya

en: Search unsplash
id-ID: Cari unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
id-ID: Pilih gambar dari sebelah kiri, atau cari topik apa pun di sini untuk menampilkan lebih banyak gambar.

en: Hide step
id-ID: Sembunyikan langkah

en: Create your slide
id-ID: Buat slide Anda

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
id-ID: Setelah Anda memilih gambar, tekan di sini untuk membuat slide Anda.

en: Preview Slideshow
id-ID: Prabaca Slideshow

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
id-ID: Sekarang Anda telah mengatur beberapa slide, Anda dapat melihat prabaca slideshow Anda dengan menekan di sini.

en: Slideshow settings
id-ID: Pengaturan slideshow

en: Additional CSS Class
id-ID: Kelas CSS Tambahan

en: Refresh preview
id-ID: Segarkan prabaca

en: Loading slideshows list...
id-ID: Memuat daftar slideshow...

en: Create one now!
id-ID: Buat satu sekarang!

en: Loading slideshow
id-ID: Memuat slideshow

en: Update preview
id-ID: Perbarui prabaca

en: Select a slideshow
id-ID: Pilih slideshow

en: Normal width
id-ID: Lebar normal

en: Wide width
id-ID: Lebar lebar

en: Full width
id-ID: Lebar penuh

en: gallery
id-ID: galeri

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt + P keys)
id-ID:  (Gunakan tombol Alt + P)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
id-ID: atau

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
id-ID: %s oleh %s piksel

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
id-ID: Masukkan

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
id-ID: %s slide
