MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to sv-SE translation catalogue (1008 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
sv-SE: MetaSlider ger dig kraften att skapa ett vackert bildspel, karusell eller galleri på din WordPress-webbplats.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
sv-SE: Denna funktion är tillgänglig med MetaSlider Galleri

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
sv-SE: Aktivera MetaSlider Galleri för att visa dina bilder i ett ljuslåda-fönster.

en: Activate MetaSlider Gallery
sv-SE: Aktivera MetaSlider Galleri

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
sv-SE: Installera MetaSlider Galleri för att visa dina bilder i ett ljuslåda-fönster.

en: Install MetaSlider Gallery
sv-SE: Installera MetaSlider Galleri

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
sv-SE: Krydda din sida med animerade lager och videobilder med MetaSlider Pro

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
sv-SE: Öka din intäkt och konvertering med videobilder och många fler funktioner från MetaSlider Pro

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
sv-SE: Vill du visa ditt bildspelsmedia inuti en ljuslåda?

en: weeks
sv-SE: veckor

en: Let's Start &rarr;
sv-SE: Då börjar vi &rarr;

en: Find out more &rarr;
sv-SE: Ta reda på mer &rarr;

en: Sign up &rarr;
sv-SE: Registrera dig &rarr;

en: Go there &rarr;
sv-SE: Gå dit &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
sv-SE: Klicka för att installera MetaSlider Gallery-pluginet &rarr;

en: Read more
sv-SE: Läs mer

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
sv-SE: Säkerhetskontrollen misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
sv-SE: Åtkomst nekad. Du har inte behörighet att slutföra denna uppgift.

en: Bad request
sv-SE: Felaktig begäran

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
sv-SE: Detta objekt existerar inte. Uppdatera sidan och försök igen.

en: The option was successfully updated
sv-SE: Alternativet har uppdaterats utan problem

en: The requested data does not exist.
sv-SE: De begärda uppgifterna finns inte.

en: The attempt to update the option failed.
sv-SE: Försöket att uppdatera alternativet misslyckades.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
sv-SE: Tack för att du använder MetaSlider, WordPress bildspel-pluginet

en: Dismiss
sv-SE: Avfärda

en: Invalid ad identifier
sv-SE: Ogiltig annonsidentifierare

en: There was an error dimissing the quickstart ad
sv-SE: Det uppstod ett fel vid avvisandet av snabbstartannonsen

en: The quickstart ad was successfully hidden!
sv-SE: Snabbstartannonsen har gömts framgångsrikt!

en: Caption
sv-SE: Bildtext

en: New Window
sv-SE: Nytt fönster

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
sv-SE: Bekräfta att du vill ta bort detta bildspel.

en: Undo
sv-SE: Ångra

en: Slide restored
sv-SE: Bild återställd

en: Slide deleted
sv-SE: Bild raderad

en: Success
sv-SE: Klart

en: Item was copied to your clipboard
sv-SE: Objektet har kopierats till ditt urklipp

en: Creating slideshow...
sv-SE: Skapar bildspel …

en: Press to undo
sv-SE: Tryck för att ångra

en: Select replacement image
sv-SE: Välj ersättningsbild

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
sv-SE: Varning: Denna inställning vänder sig enbart till avancerade utvecklare. Om du är osäker bör du låta rutan vara ikryssad.

en: Tone
sv-SE: Ton

en: Opacity
sv-SE: Opacitet

en: Shortcodes
sv-SE: Kortkoder

en: Hide on Smartphone
sv-SE: Dölj på smarta telefoner

en: Hide on Tablet
sv-SE: Dölj på läsplatta

en: Hide on Laptop
sv-SE: Dölj på bärbar dator

en: Hide on Desktop
sv-SE: Dölj på stationär dator

en: Add Button
sv-SE: Lägg till knapp

en: Close
sv-SE: Stäng

en: Insert
sv-SE: Infoga

en: Please enter a valid URL.
sv-SE: Ange en giltig URL.

en: Please enter link text for the button.
sv-SE: Vänligen ange länktext för knappen.

en: Open in new window
sv-SE: Öppna i nytt fönster

en: Button Color
sv-SE: Knappfärg

en: Text Color
sv-SE: Textfärg

en: Link Text
sv-SE: Länktext

en: The request format was not valid.
sv-SE: Förfrågans format var ogiltigt.

en: This slideshow is no longer available.
sv-SE: Detta bildspel är inte längre tillgängligt.

en: Nothing to import.
sv-SE: Inget att importera.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
sv-SE: Det här var inte ett bildspel, så vi kan inte ta bort det.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
sv-SE: Det här var inte ett bildspel, så vi kan inte uppdatera inställningen.

en: The title cannot be empty.
sv-SE: Rubriken kan inte vara tomt.

en: The field (%s) cannot be empty
sv-SE: Fältet (%s) kan inte vara tomt

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
sv-SE: Maximalt antal anpassade fält i inläggsflödesbildspel

en: Import slug not found
sv-SE: Importslug kunde inte hittas

en: Import data could not be processed
sv-SE: Importdata kunde inte bearbetas

en: We could not find any images to import.
sv-SE: Vi hittade inga bilder att importera.

en: New Slideshow
sv-SE: Nytt bildspel

en: Previous
sv-SE: Föregående

en: Next
sv-SE: Nästa

en: Import file is invalid.
sv-SE: Importfilen är ogiltig.

en: Failed to import video from URL: %s.
sv-SE: Misslyckades med att importera video från URL: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
sv-SE: Misslyckades med att importera textspår från URL: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
sv-SE: Misslyckades med att importera bild från URL: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
sv-SE: Endast http/https-URL:er är tillåtna.

en: URL does not point to an allowed file type.
sv-SE: URL:en pekar inte på en tillåten filtyp.

en: URL resolves to a disallowed address.
sv-SE: URL:en löses till en otillåten adress.

en: No themes found.
sv-SE: Inga teman hittades.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
sv-SE: Vi tog bort ditt valda tema eftersom det inte kunde hittas. Blev mappen borttagen?

en: You don't have any trashed slideshows.
sv-SE: Du har inga raderade bildspel.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
sv-SE: Du har inga bildspel än. Klicka %shär%s för att skapa ett nytt bildspel.

en: Restore
sv-SE: Återställ

en: Delete Permanently
sv-SE: Ta bort permanent

en: Trash
sv-SE: Papperskorg

en: Preview
sv-SE: Förhandsgranska

en: Title
sv-SE: Titel

en: Type of Slides
sv-SE: Typ av bilder

en: Number of Slides
sv-SE: Antal bilder

en: Theme
sv-SE: Tema

en: Created
sv-SE: Skapad

en: Shortcode
sv-SE: Snabbkod

en: Usage
sv-SE: Användning

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Click to copy shortcode.
sv-SE: Klicka för att kopiera kortkod.

en: Not found.
sv-SE: Hittades inte.

en: View Usage
sv-SE: Visa användning

en: Content Using This Slideshow
sv-SE: Innehåll som använder detta bildspel

en: Theme Setting
sv-SE: Temainställningar

en: Option
sv-SE: Alternativ

en: All Themes
sv-SE: Alla teman

en: (No Theme)
sv-SE: (Inget tema)

en: Logo
sv-SE: Logga

en: Slideshows
sv-SE: Bildspel

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
sv-SE[0]: %d bildspel flyttat till papperskorgen.
sv-SE[1]: %d bildspel flyttade till papperskorgen.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
sv-SE[0]: %d bildspel återställt från papperskorgen.
sv-SE[1]: %d bildspel återställda från papperskorgen.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
sv-SE[0]: %d bildspel permanent raderat.
sv-SE[1]: %d bildspel permanent raderade.

en: Slideshows permanently deleted.
sv-SE: Bildspel permanent borttagna.

en: Search
sv-SE: Sök

en: Browser upgrade required
sv-SE: Uppgradering av webbläsaren krävs

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
sv-SE: Det verkar som om du använder %s. Även om MetaSlider stöder %s på webbplatsens frontend där användare ser dina bildspel, så kräver vissa av de verktyg vi tillhandahåller här bakåt en modern webbläsare.

en: Update Internet Explorer
sv-SE: Uppdatera Internet Explorer

en: Loading...
sv-SE: Laddar in …

en: Main Options
sv-SE: Huvudalternativ

en: Width
sv-SE: Bredd

en: Slideshow width
sv-SE: Bildspelets bredd

en: Height
sv-SE: Höjd

en: Slideshow height
sv-SE: Bildspelets höjd

en: Arrows
sv-SE: Pilar

en: Show the Previous / Next arrows.
sv-SE: Visa pilar för föregående/nästa.

en: Hidden
sv-SE: Dold

en: Visible
sv-SE: Synlig

en: Visible On Hover
sv-SE: Synlig vid hovring

en: Navigation
sv-SE: Navigering

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
sv-SE: Visa navigeringsalternativ så att användare kan bläddra bland bilderna.

en: Dots
sv-SE: Punkter

en: Dots - Visible On Hover
sv-SE: Prickar - Synliga vid hovring

en: Thumbnails (Pro)
sv-SE: Miniatyrer (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
sv-SE: Miniatyrer – synliga vid hovring (Pro)

en: Filmstrip (Pro)
sv-SE: Filmremsa (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
sv-SE: Filmremsa - Synlig vid hovring (Pro)

en: 100% Width
sv-SE: 100&nbsp;% bred

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
sv-SE: Om utrymmet för bildspelet är större än inställningen "Bredd", kommer bildspelets utdata att utvidgas för att fylla hela det utrymmet.

en: Adjust Width to Target Element
sv-SE: Justera bredden till mål-elementet

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
sv-SE: Detta kommer att tvinga bildspelet att använda hela bredden av det mål-CSS-elementet (Beta). Resultatet kan variera från tema till tema.

en: Target Element
sv-SE: Målelement

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
sv-SE: Bildspelet kommer att använda hela bredden av detta målelement (Beta). Om målelementet inte är 'body' kan det hända att du behöver aktivera 'Centrera'.

en: Center Align
sv-SE: Centrerat

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
sv-SE: Centrera bildspelet i det tillgängliga utrymmet på din webbplats.

en: Hide Arrows On
sv-SE: Dölj pilar på

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja pilar på skärmbredder mindre än %spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja pilar på skärmbredder från %1$spx till %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja pilar på skärmbredder lika med eller större än %spx.

en: Hide Navigation On
sv-SE: Dölj navigering på

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja navigationen på skärmbredder mindre än %spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja navigationen på skärmbredder från %1$spx till %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja navigationen på skärmbredder lika med eller större än %spx.

en: Hide Captions On
sv-SE: Dölj bildtexter vid

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildtexterna på skärmbredder mindre än %spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildtexterna på skärmbredder från %1$spx till %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildtexterna på skärmbredder lika med eller större än %spx.

en: Hide Slideshow On
sv-SE: Dölj bildspel på

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildspelet på skärmbredder mindre än %spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildspelet på skärmbredder från %1$spx till %2$spx.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer inställningen att dölja bildspelet på skärmbredder lika med eller större än %spx.

en: Open In Gallery
sv-SE: Öppna i Galleri

en: Transition Options
sv-SE: Övergångsalternativ

en: Transition Effect
sv-SE: Övergångseffekt

en: This animation is used when changing slides.
sv-SE: Denna animation används när bilder byts.

en: Fade
sv-SE: Tona

en: Slide
sv-SE: Bild

en: Zooming
sv-SE: Zoomande

en: Flip
sv-SE: Vänd

en: Random
sv-SE: Slumpat

en: Swirl
sv-SE: Virvel

en: Rain
sv-SE: Regn

en: Straight
sv-SE: Rakt

en: Slice Down
sv-SE: Skiva ned

en: Slice Up
sv-SE: Persienner uppåt

en: Slice Up Left
sv-SE: Skiva uppåt åt vänster

en: Slide Up Down
sv-SE: Glid uppåt och nedåt

en: Slice Up Down Left
sv-SE: Skiva uppåt, nedåt, åt vänster

en: Fold
sv-SE: Vik samman

en: Slide in Right
sv-SE: Glid in höger

en: Slide in Left
sv-SE: Glid in vänster

en: Box Random
sv-SE: Box Slumpmässigt

en: Box Rain
sv-SE: Box regn

en: Box Rain Reverse
sv-SE: Box omvänt regn

en: Box Rain Grow
sv-SE: Box Regn Växa

en: Box Rain Grow Reverse
sv-SE: Box regn väx och vänd

en: Slide Delay
sv-SE: Fördröjning mellan bilder

en: How long to display each slide, in milliseconds.
sv-SE: Hur länge varje bild ska visas, i millisekunder.

en: Transition Speed
sv-SE: Övergångshastighet

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
sv-SE: Välj hastigheten på animationen i millisekunder. Du kan välja animationen i fältet "Övergångseffekt".

en: Number of Slices
sv-SE: Antal persienner

en: Number of Squares
sv-SE: Antal rutor

en: Number of squares
sv-SE: Antal fyrkanter

en: Slide Direction
sv-SE: Skjutriktning

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
sv-SE: Välj den riktning som bilderna ska röra sig. Vertikalt fungerar inte om "Karuselläge" är aktiverat eller "Övergångseffekt" är inställd på "Fade".

en: Horizontal
sv-SE: Horisontell

en: Vertical
sv-SE: Vertikal

en: Reverse
sv-SE: Omvänd

en: Reverse the slide direction.
sv-SE: Omvänd glidrikting.

en: Image Animation
sv-SE: Bildanimering

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
sv-SE: Denna funktion lägger till gradvis acceleration och inbromsning till bildövergångar, istället för plötsliga starter och stopp. Denna funktion fungerar endast med "Bild" övergångseffekt.

en: Extra Effect
sv-SE: Extra effekter

en: Extra effect for slides.
sv-SE: Extra effekt för bilder.

en: None
sv-SE: Ingen

en: Fade In
sv-SE: Tona in

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
sv-SE: Detta lägger till en animation när bildspelet laddas. Det använder endast "Fade" övergångseffekt.

en: Carousel Options
sv-SE: Karusellalternativ

en: Carousel Mode
sv-SE: Karusellläge

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
sv-SE: Visa flera bilder samtidigt. Utdata från bildspelet kommer som standard att använda 100% bredd och 'Bild' övergångseffekt.

en: Loop Carousel Continuously
sv-SE: Loopa karusellen kontinuerligt

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
sv-SE: Oändlig loop av bilder när karusellläge är aktiverat. Detta alternativ inaktiverar pilar och navigering. Bildspelets bredd måste vara mindre än eller lika med bredden på containern där det är insatt.

en: Carousel Margin
sv-SE: Karusellmarginal

en: Pixel margin between slides in carousel.
sv-SE: Marginal i pixlar mellan bilder i karusellen.

en: Display Minimum
sv-SE: Visa minimum

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
sv-SE: Minimalt antal bilder som ska visas samtidigt i karusellen.

en: Display Maximum
sv-SE: Visa maximum

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
sv-SE: Maximalt antal bilder som ska visas samtidigt i karusellen. Ställ in på 0 för att justera automatiskt.

en: Slides per Navigation Click
sv-SE: Bilder per navigeringsklick

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
sv-SE: Antal bilder att flytta när du klickar på nästa eller föregående.

en: Force Height
sv-SE: Tvinga höjd

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
sv-SE: Om bildspelet ser litet ut, tvinga bildspelets höjd när du använder karusellläge. Observera att när detta är aktiverat kan bilderna se beskurna ut.

en: Image Options
sv-SE: Bildalternativ

en: Image Crop
sv-SE: Bildbeskärning

en: Smart Crop
sv-SE: Smart beskärning

en: Disabled
sv-SE: Inaktiverad

en: Disabled (Smart Pad)
sv-SE: Inaktiverad (Smart Pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
sv-SE: Smart beskärning säkerställer att dina responsiva bilder beskärs till ett förhållande som ger en konsekvent storlek på bildspelet.

en: Image Crop Source
sv-SE: Bildbeskärningskälla

en: Slideshow width/height
sv-SE: Bildspelsbredd/höjd

en: Custom width/height (Pro)
sv-SE: Anpassad bredd/höjd (Pro)

en: Image Crop Size
sv-SE: Bildbeskärningsstorlek

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
sv-SE: Detta kommer att öka storleken på bilderna i ditt bildspel. Större bilder har högre kvalitet. Mindre bilder laddas snabbare.

en: Lazy Load Images
sv-SE: Uppskjuten inläsning av bilder

en: Advanced Options
sv-SE: Avancerade alternativ

en: Auto Play
sv-SE: Autospela

en: Transition between slides automatically.
sv-SE: Övergång mellan bilder automatiskt.

en: Play / Pause Button
sv-SE: Spela / Pausa-knapp

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
sv-SE: Detta gör att användaren kan pausa eller återuppta automatisk uppspelning av bildspelet.

en: Show Play / Pause Button Text
sv-SE: Visa text för Spela / Pausa-knapp

en: Show text options for Play / Pause Button
sv-SE: Visa textalternativ för Spela / Pausa-knapp

en: Play Text
sv-SE: Spela-text

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
sv-SE: Ange text för Spela/Pausa-knappen. Lämna fältet tomt för att endast använda ikonen.

en: Pause Text
sv-SE: Pausa-text

en: Progress Bar
sv-SE: Förloppsindikator

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
sv-SE: Visar en visuell indikator som visar tiden kvar till nästa bild.

en: Hover Pause
sv-SE: Gör paus när markören befinner sig över objektet

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
sv-SE: Gör paus i bildvisningen när markören befinner sig över bildspelet, återuppta därefter.

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
sv-SE: Om du väljer "Loopa oändligt", kommer bilderna att loopa oändligt. Om du väljer "Stanna på första bild efter looping", kommer bildspelet att stanna på den första bilden efter att ha visat alla objekt. Om du väljer "Stanna på sista bild", kommer bilderna att stanna på den sista bilden.

en: Loop Endlessly
sv-SE: Loopa oändligt

en: Stop On Last Slide
sv-SE: Stanna på sista bild

en: Stop On First Slide After Looping
sv-SE: Stanna på första bild efter looping

en: Smooth Height
sv-SE: Mjuk höjd

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
sv-SE: Tillåt navigering att följa bildens höjd mjukt.

en: Slide Order
sv-SE: Bildordning

en: Newest First
sv-SE: Nyast först

en: Oldest First
sv-SE: Äldsta först

en: A to Z (by filename)
sv-SE: A till Ö (efter filnamn)

en: Z to A (by filename)
sv-SE: Ö till A (efter filnamn)

en: Drag-and-drop
sv-SE: Dra och släpp

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
sv-SE: Välj ordningen i vilken bilder visas i bildspelet. Detta påverkar front-end visningen.

en: Touch Swipe
sv-SE: Touch-svep

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
sv-SE: Tillåt touch-svep navigering av slidern på touch-aktiverade enheter.

en: Loading Indicator
sv-SE: Laddningsindikator

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
sv-SE: Visar en visuell indikator medan bildspelet laddas.

en: Previous Text
sv-SE: Föregående text

en: Set the text for the "previous" direction item.
sv-SE: Ange texten för elementet i riktning "föregående".

en: Next Text
sv-SE: Nästa text

en: Set the text for the "next" direction item.
sv-SE: Ange texten för elementet i riktning "nästa".

en: Square Delay
sv-SE: Fördröjning av fyrkanter

en: Delay between squares in ms.
sv-SE: Fördröjning mellan kvadrater i ms.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
sv-SE: Opacitet för titel och navigering, mellan 0 och 1.

en: Caption Speed
sv-SE: Hastighet för bildtexter

en: Set the fade in speed of the caption.
sv-SE: Ställ in infade-hastigheten för texten.

en: Container Options
sv-SE: Behållaralternativ

en: Container Box
sv-SE: Behållarbox

en: Customize the slideshow's container box.
sv-SE: Anpassa bildspelets behållarbox.

en: Accessibility Options
sv-SE: Tillgänglighetsalternativ

en: Keyboard Controls
sv-SE: Tangentbordskontroller

en: Use arrow keys to get to the next slide.
sv-SE: Använd piltangenterna för att komma till nästa bild.

en: Tabindex For Navigation
sv-SE: Tabindex för navigering

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
sv-SE: Detta hjälper till att göra bildspelsnavigeringen mer tillgänglig.

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
sv-SE: Om Autoplay är aktiverat, gör detta att skärmläsare meddelar att bilderna ändras.

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
sv-SE: Detta används på navigeringsknappen för den aktiva bilden. Det hjälper skärmläsare att förstå vilken bild som är aktiv.

en: Developer Options
sv-SE: Utvecklaralternativ

en: CSS Classes
sv-SE: CSS-klasser

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
sv-SE: Skriv in anpassade CSS-klasser som ska tillämpas på slider-wrappern. Separera flera klasser med ett mellanslag.

en: Print CSS
sv-SE: Skriv ut CSS

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
sv-SE: Avmarkera detta om du vill inkludera din egen CSS.

en: Print JS
sv-SE: Skriv ut JS

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
sv-SE: Avmarkera detta om du vill inkludera din egen Javascript.

en: No Conflict Mode
sv-SE: Konfliktskyddat läge

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
sv-SE: Fördröj att lägga till flexslider-klassen till bildspelet.

en: Trashed Slides
sv-SE: Bilder i papperskorgen

en: View trashed slides
sv-SE: Visa bilder i papperskorgen

en: Add a new slide
sv-SE: Lägg till en ny bild

en: Add Slide
sv-SE: Lägg till bild

en: Save & open the preview
sv-SE: Spara och öppna förhandsgranskningen

en: Add a new slideshow
sv-SE: Lägg till ett nytt bildspel

en: New
sv-SE: Nytt

en: Duplicate this slideshow
sv-SE: Duplicera detta bildspel

en: Duplicate
sv-SE: Duplicera

en: Add CSS
sv-SE: Lägg till CSS

en: Save slideshow
sv-SE: Spara bildspel

en: Save
sv-SE: Spara

en: Return to Published Slides
sv-SE: Återgå till publicerade bilder

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Help Center
sv-SE: Hjälpcenter

en: Import
sv-SE: Importera

en: Export
sv-SE: Exportera

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
sv-SE: MetaSliderQuickstart-klassen finns inte.

en: Creating slideshow... Please wait!
sv-SE: Skapar bildspel... Vänligen vänta!

en: Redirecting...
sv-SE: Omdirigerar...

en: Quick Start
sv-SE: Snabbstart

en: Start with a demo
sv-SE: Börja med en demo

en: Use your own media
sv-SE: Använd dina egna medier

en: Blank slideshow
sv-SE: Tomt bildspel

en: Import a demo slideshow
sv-SE: Importera ett demobildspel

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
sv-SE: Använd exempelbilder för att snabbt skapa ett nytt bildspel.

en: Slide Type
sv-SE: Bildtyp

en: Image
sv-SE: Bild

en: External Image
sv-SE: Extern bild

en: External Video
sv-SE: Extern video

en: Custom HTML
sv-SE: Anpassad HTML

en: Post Feed
sv-SE: Inläggsflöde

en: Layer Slide
sv-SE: Bild med skikt

en: Local Video
sv-SE: Lokal video

en: Features
sv-SE: Funktioner

en: Boxed
sv-SE: Inramad

en: Full-width
sv-SE: Full bredd

en: Carousel
sv-SE: Karusell

en: Thumbnail Navigation
sv-SE: Tumnagelnavigering

en: Video Caption
sv-SE: Videotext

en: Hero Image
sv-SE: Hero-bild

en: Animation Type
sv-SE: Animationstyp

en: The Events Calendar
sv-SE: Evenemangskalendern

en: WordPress Posts
sv-SE: WordPress-inlägg

en: Base
sv-SE: Bas

en: Highway
sv-SE: Motorväg

en: Outline
sv-SE: Skiss

en: Parallel
sv-SE: Parallell

en: Praise Loop
sv-SE: Beröm Loop

en: Precognition
sv-SE: Förhandskunskap

en: Simply Dark
sv-SE: Enkelt Mörk

en: Social Play
sv-SE: Socialt Spel

en: Undertone
sv-SE: Underton

en: Visage
sv-SE: Ansikte

en: Free and Pro
sv-SE: Gratis och Pro

en: Free only
sv-SE: Endast gratis

en: Pro only
sv-SE: Endast Pro

en: Reset Filters
sv-SE: Återställ Filter

en: No demos match your filters.
sv-SE: Inga demonstrationer matchar dina filter.

en: Create %s slideshow?
sv-SE: Skapa %s bildspel?

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Yes, please!
sv-SE: Ja tack!

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
sv-SE: Uppgradera nu för att låsa upp denna demovisning!

en: Upgrade now
sv-SE: Uppgradera nu

en: Create a slideshow with your images
sv-SE: Skapa ett bildspel med dina bilder

en: Choose your own images to start a new slideshow.
sv-SE: Välj dina egna bilder för att starta ett nytt bildspel.

en: Uploading images...
sv-SE: Laddar upp bilder …

en: Open Media Library
sv-SE: Öppna mediabibliotek

en: Theme Editor
sv-SE: Temaredigerare

en: Create your own MetaSlider Themes
sv-SE: Skapa dina egna MetaSlider-teman

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
sv-SE: Tema-redigeraren är ett enkelt och kraftfullt sätt att designa teman som exakt passar din webbplats.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
sv-SE: Tema-redigeraren låter dig anpassa nästan varje aspekt av dina bildspelsteman. Du kan ändra pilar, navigation, bildtexter, Spela / Paus-knappen och andra detaljer om bildspelet.

en: Comparison Chart
sv-SE: Jämförelsediagram

en: Free
sv-SE: Gratis

en: Installed
sv-SE: Installerad

en: Create unlimited slideshows
sv-SE: Skapa obegränsade bildspel

en: Create and manage as many slideshows as you need.
sv-SE: Skapa och hantera så många bildspel som du behöver.

en: Regular updates
sv-SE: Regelbundna uppdateringar

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
sv-SE: Vi håller MetaSlider kompatibel med de senaste versionerna av WordPress.

en: Intelligent image cropping
sv-SE: Intelligent bildskärning

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
sv-SE: Unik Smart Crop-funktionalitet säkerställer att dina bilder är perfekt anpassade.

en: Toggle your slide's visibility
sv-SE: Slå på/av visningen av dina bilder

en: Hide any slide, without having to delete them.
sv-SE: Dölj valfri bild, utan att behöva ta bort dem.

en: Thumbnail navigation
sv-SE: Miniatyrnavigering

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
sv-SE: Tillåt användare att bläddra i dina bildspel med hjälp av miniatyrnavigation.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
sv-SE: Lägg till YouTube-, Vimeo- och TikTok-bilder

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
sv-SE: Inkludera enkelt videor som är värd för YouTube, Vimeo eller TikTok.

en: Add local video slides
sv-SE: Lägg till lokala videobilder

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
sv-SE: Skapa bildspel med videor från ditt WordPress mediebibliotek.

en: Add external video slides
sv-SE: Lägg till externa videobilder

en: Create slideshows with external videos.
sv-SE: Skapa bildspel med externa videor.

en: Extra premium themes
sv-SE: Extra premiumteman

en: Add slide layers
sv-SE: Lägg till bildskikt

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
sv-SE: Lägg till ytterligare skikt i dina bilder med över 50 tillgängliga övergångseffekter.

en: Add Post Feed slides
sv-SE: Lägg till Post Feed-bilder

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
sv-SE: Bygg enkelt bilder utifrån dina WordPress-inlägg.

en: Add Custom HTML slides
sv-SE: Lägg till anpassade HTML-bilder

en: Design slides using images, HTML and CSS
sv-SE: Designa bilder med hjälp av bilder, HTML och CSS

en: Add Post Images slides
sv-SE: Lägg till inläggsbilder som bilder

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
sv-SE: Extrahera bilder från det aktuella inlägget och visa dem som bilder.

en: Add custom CSS
sv-SE: Lägg till anpassad CSS

en: Customize your slideshows to fit with your website.
sv-SE: Anpassa dina bildspel så att de passar din webbplats.

en: Schedule your slides
sv-SE: Schemalägg dina bilder

en: Add a start/end date to individual slides.
sv-SE: Lägg till start- och slutdatum för enskilda bilder.

en: WooCommerce integrations
sv-SE: WooCommerce-integrationer

en: Display your products as slides with support for product galleries.
sv-SE: Visa dina produkter som bilder med stöd för produktgallerier.

en: Advanced Custom Fields integrations
sv-SE: Integrationer med Advanced Custom Fields

en: Display ACF image and gallery fields.
sv-SE: Visa ACF-bilder och gallerifält.

en: The Events Calendar integrations
sv-SE: Integrationer med The Events Calendar

en: Display your events as slides.
sv-SE: Visa dina evenemang som bilder.

en: Repeating Slides support
sv-SE: Stöd för upprepande bilder

en: Repeat a slide multiple times.
sv-SE: Upprepa en bild flera gånger.

en: Premium support
sv-SE: Premiumsupport

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
sv-SE: Få dina specifika frågor besvarade direkt av våra experter.

en: Custom delay for this slide
sv-SE: Anpassad fördröjning för denna bild

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
sv-SE: Kräver att inställningen för automatisk uppspelning är aktiverad för detta bildspel. När den är aktiv på videobilder styrs uppspelningen (av användaren eller automatisk videouppspelning) när bildspelet går vidare.

en: Repeat this slide
sv-SE: Upprepa denna bild

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
sv-SE: Bilden upprepas efter det angivna antalet originalbilder fram till slutet av bildspelet. Om flera bilder har denna funktion aktiverad beaktas endast de originala (icke-upprepade) bilderna när positionerna för de upprepade bilderna bestäms.

en: Custom thumbnail
sv-SE: Anpassad miniatyr

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
sv-SE: När navigeringen är miniaturbilder eller filmremsa, välj en miniaturbild för att ersätta standardbilden.

en: Custom CSS classes
sv-SE: Anpassade CSS-klasser

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
sv-SE: Lägg till anpassade CSS-klasser åtskilda med tomma mellanslag till slide li-taggen.

en: Crop Position
sv-SE: Beskärningsposition

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
sv-SE: Välj hur bilder beskärs om de är för stora för bildspelet. Detta fungerar om "Smart Crop" är valt i inställningarna för "Bildbeskärning".

en: Top Left
sv-SE: Uppe till vänster

en: Top Center
sv-SE: Uppe centrerat

en: Top Right
sv-SE: Uppe till höger

en: Center Left
sv-SE: Centrerat vänster

en: Center Center
sv-SE: Centrerat mitten

en: Center Right
sv-SE: Centrerat höger

en: Bottom Left
sv-SE: Nere till vänster

en: Bottom Center
sv-SE: Nere centrerat

en: Bottom Right
sv-SE: Nere till höger

en: Re-crop image
sv-SE: Beskär bild igen

en: Image Link URL
sv-SE: Bildlänk URL

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
sv-SE: När besökare klickar på din bildslide, kommer de att tas till denna URL. Alternativt, om ditt tema har en knapp, kommer länken att tillämpas på knappen.

en: New window
sv-SE: Nytt fönster

en: Open link in a new window
sv-SE: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Image Link Alt Text
sv-SE: Bildlänk Alt-text

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
sv-SE: Denna text används av sökmotorer och besökare som använder skärmläsare. Att lägga till Alt-text för länkar rekommenderas starkt.

en: Enter text here
sv-SE: Skriv text här

en: Hide slide on:
sv-SE: Dölj slide på:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
sv-SE: När denna inställning är aktiverad kommer den att dölja sliden på skärmstorlekar lika med eller större än %spx

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
sv-SE: När denna inställning är aktiverad kommer den att dölja sliden på skärmstorlekar från %1$spx till %2$spx

en: Hide caption on:
sv-SE: Dölj bildtext på:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
sv-SE: När denna inställning är aktiverad kommer den att dölja bildtexten på skärmstorlekar lika med eller större än %spx

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
sv-SE: När denna inställning är aktiverad kommer den att dölja bildtexten på skärmstorlekar från %1$spx till %2$spx

en: Schedule this slide
sv-SE: Schemalägg denna slide

en: %s time
sv-SE: %s tid

en: UTC%s timezone
sv-SE: UTC%s tidszon

en: %sUses your settings timezone%s
sv-SE: %sAnvänder din inställnings tidszon%s

en: Current server time
sv-SE: Nuvarande servertid

en: Image Title Text
sv-SE: Bildens text för TITLE

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
sv-SE: Besökare kommer att se denna text om de hovrar över din bildbild. Att lägga till titeltext är användbart men inte nödvändigt.

en: Enable this to inherit the image title
sv-SE: Aktivera detta för att ärva bildrubriken

en: Use the image title
sv-SE: Använd bildrubriken

en: Image Alt Text
sv-SE: Bildens text för ALT

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
sv-SE: Denna text används av sökmotorer och besökare som använder skärmläsare. Att lägga till Alt-text rekommenderas starkt.

en: Enable this to inherit the image alt text
sv-SE: Aktivera detta för att ärva bildens alt-text

en: Use the image alt text
sv-SE: Använd bildens alt-text

en: Nature Site
sv-SE: Naturplats

en: Travel Itinerary
sv-SE: Reseplan

en: City Guide
sv-SE: Stadsguide

en: Black and White Photography
sv-SE: Svartvitt fotografi

en: Productivity Guide
sv-SE: Produktivitetsguide

en: Real Estate Listings
sv-SE: Fastighetsannonser

en: Landscape Photography
sv-SE: Landskapsfotografi

en: Client Logos
sv-SE: Klientloggor

en: Wildlife Photography
sv-SE: Djurfotografi

en: Images
sv-SE: Bilder

en: Image Carousel
sv-SE: Bildkarusell

en: Image Carousel with Captions
sv-SE: Bildkarusell med bildtexter

en: Creative Process
sv-SE: Kreativ process

en: Architecture
sv-SE: Arkitektur

en: Emerging Perspectives
sv-SE: Framväxande Perspektiv

en: Sporting Spirit
sv-SE: Sportig anda

en: Marathon Journey
sv-SE: Marathonresa

en: Cars Display
sv-SE: Bilar Visning

en: Watch Shop Hero
sv-SE: Klockbutikens Hjälte

en: Creative Agency Hero
sv-SE: Kreativ Byrå Hjälte

en: Fashion Trends
sv-SE: Mode Trender

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
sv-SE: Underhållning YouTube Shorts Flöde

en: Album Cover Showcase
sv-SE: Albumomslag Utställning

en: Business Presentation
sv-SE: Affärspresentation

en: Books by Genre
sv-SE: Böcker efter Genre

en: Testimonials
sv-SE: Omdömen

en: Skincare Routine Guide
sv-SE: Hudvårdsrutin Guider

en: Indoor Plant Selection Guide
sv-SE: Inomhusväxt Urvalsguide

en: TikTok Vertical Videos
sv-SE: TikTok Vertikala Videor

en: Daily Routine Videos
sv-SE: Dagliga Rutinvideor

en: Coffee Brewing Guide
sv-SE: Kaffe Bryggningsguide

en: Upcoming City Events
sv-SE: Kommande Stads Evenemang

en: Product Categories
sv-SE: Produktkategorier

en: Recent WooCommerce Products
sv-SE: Nyligen WooCommerce Produkter

en: Latest News Posts
sv-SE: Senaste Nyhetsinlägg

en: Product Demo
sv-SE: Produktdemo

en: Trending Videos
sv-SE: Trenderande Videor

en: Hotel Rooms
sv-SE: Hotellrum

en: Client Testimonials
sv-SE: Kundutlåtanden

en: Meet the Team
sv-SE: Möt Teamet

en: Curated Videos
sv-SE: Kuraterade Videor

en: Natural Skincare Presentation
sv-SE: Naturlig Hudvårdspresentation

en: YouTube Shorts Carousel
sv-SE: YouTube Shorts Karusell

en: TikTok Carousel
sv-SE: TikTok Karusell

en: Layer Slides
sv-SE: Lagerbilder

en: WooCommerce Carousel
sv-SE: WooCommerce Karusell

en: Bold Motion
sv-SE: Djärv Rörelse

en: Playful Pets
sv-SE: Lekfulla husdjur

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
sv-SE: Dina inställningar kanske inte sparas korrekt på grund av en konfiguration på din server. %s är för närvarande inställt på %s, men vi rekommenderar en inställning på 4000. Vänligen se %s för mer information. php.ini-filen laddas från här: %s

en: this article
sv-SE: denna artikel

en: Warning:
sv-SE: Varning:

en: Title:
sv-SE: Rubrik:

en: Select Slider:
sv-SE: Välj bildspel:

en: No slideshows found
sv-SE: Inga bildspel hittade

en: The requested image does not exist. Please try again.
sv-SE: Den efterfrågade bilden finns inte. Försök igen.

en: The image was successfully updated.
sv-SE: Bilden har uppdaterats utan problem.

en: There was an error updating the image. Please try again
sv-SE: Det uppstod ett fel vid uppdateringen av bilden. Försök igen

en: There was an error while updating the database. Please try again.
sv-SE: Det uppstod ett fel vid uppdatering av databasen. Försök igen.

en: Trash slide
sv-SE: Skräpslide

en: Update slide image
sv-SE: Uppdatera bild

en: Duplicate slide
sv-SE: Duplicera slide

en: Hide slide
sv-SE: Dölj slide

en: This isn't a valid image format. Please try again.
sv-SE: Detta är inte ett giltigt bildformat. Försök igen.

en: Access denied
sv-SE: Åtkomst nekad

en: Image Slide
sv-SE: Bildsida

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
sv-SE: Varning: Bilddata finns inte. Ladda upp bilden igen.

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Link
sv-SE: Länk

en: Device
sv-SE: Enhet

en: Crop
sv-SE: Beskär

en: Schedule
sv-SE: Schemaläggning

en: Advanced
sv-SE: Avancerad

en: View Slide Details
sv-SE: Visa slideinformation

en: Edit Slideshow
sv-SE: Redigera bildspel

en: Play
sv-SE: Spela

en: Pause
sv-SE: Pausa

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
sv-SE: MetaSlider Pro är installerad men är föråldrad. Du kan uppdatera den %shär%s. Lär dig mer om denna avisering %shär%s

en: Slideshow Pro
sv-SE: Bildspel Pro

en: Slideshow
sv-SE: Bildspel

en: Settings & Help
sv-SE: Inställningar och hjälp

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: All Slideshows
sv-SE: Alla bildspel

en: Create Slideshow
sv-SE: Skapa bildspel

en: Add to slideshow
sv-SE: Lägg till i bildspelet

en: Image Folder
sv-SE: Bildmapp

en: Post Images
sv-SE: Inläggsbilder

en: The slide was successfully restored
sv-SE: Bilden har återskapats

en: The attempt to restore the slide failed.
sv-SE: Försöket att återställa bilden misslyckades.

en: The slide was successfully trashed
sv-SE: Bilden har lagts i papperskorgen

en: The slide was permanently deleted
sv-SE: Bildspelet raderades permanent

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
sv-SE: Vänligen överväg att flytta dina bilder till <b>FlexSlider</b>. Vi lägger till alla nya MetaSlider-funktioner till detta alternativ. <a href="%s">Läs mer</a>.

en: Slide permanently deleted.
sv-SE: Bildspelet raderades permanent.

en: Slide restored.
sv-SE: Bild återställt.

en: Toggle slide reorder panel
sv-SE: Växla panel för ordning av bilder

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
sv-SE: Du ser bilder som har slängts, vilka automatiskt kommer att raderas om %s dagar.

en: Move slideshow to trash
sv-SE: Flytta bildspel till papperskorg

en: Add slideshow
sv-SE: Lägg till bildspel

en: Choose slideshow
sv-SE: Välj bildspel

en: Insert slideshow
sv-SE: Infoga bildspel

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
sv-SE: Skapa bildspel genom att lägga till text, videoklipp och mer till dina bilder

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
sv-SE: Med lagerbilder kan du skapa vackra, stiliga lager av olika element.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
sv-SE: Du börjar med en bild och kan sedan lägga till text, video, färger, animationer, fler bilder och till och med kortkoder.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
sv-SE: Skapa bildspel med dina Vimeo-videoklipp

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
sv-SE: Med Vimeo-bilder kan du bygga vackra bildspel med dina Vimeo-videoklipp.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
sv-SE: Vimeo-bilder visar dina videor med automatisk uppspelning, ljud av, möjligheten att dölja kontroller och mycket mer.

en: Create slideshows with your YouTube videos
sv-SE: Skapa bildspel med dina YouTube-videoklipp

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
sv-SE: Med YouTube-bilder kan du bygga vackra bildspel med dina YouTube-videoklipp.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
sv-SE: YouTube-bilder visar dina videor med automatisk uppspelning, ljud av, lat laddning, möjligheten att dölja kontroller och mycket mer.

en: Create slideshows with your posts
sv-SE: Skapa bildspel med dina inlägg

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
sv-SE: Med Post Feed-bilder kan du bygga bildspel med dina senaste inlägg, evenemang eller WooCommerce-produkter.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
sv-SE: Post Feed-bilder visar automatiskt dina inlägg med bilder, text, anpassade fält och mycket mer.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
sv-SE: Skapa bildspel med bilder lagrade utanför WordPress

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
sv-SE: Med externa URL-bilder kan du ladda bilder direkt från icke-WordPress-källor som CDN:er eller bildvärdar.

en: Create slideshows with videos in your media library
sv-SE: Skapa bildspel med videoklipp i ditt mediabibliotek

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
sv-SE: Med lokala videobilder kan du bygga vackra bildspel med videor i ditt WordPress mediabibliotek.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
sv-SE: Lokala videobilder visar dina MP4-, WebM- och MOV-videor med omslagsbilder, automatisk uppspelning, ljudavstängning, lat laddning, möjlighet att dölja kontroller och mycket mer.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
sv-SE: Skapa bildspel med videoklipp lagrade utanför WordPress

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
sv-SE: Med externa videobilder kan du lägga till videor direkt från icke-WordPress-källor.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
sv-SE: Externa videobilder visar dina MP4-, WebM- och MOV-videor. Funktioner inkluderar textundertexter, omslagsbilder, automatisk uppspelning, ljudavstängning, lat laddning, möjlighet att dölja kontroller och mycket mer.

en: Create slideshows with custom HTML
sv-SE: Skapa bildspel med anpassad HTML

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
sv-SE: Med anpassade HTML-bilder kan du designa bilder med bilder, HTML och CSS. Detta ger dig fullständig kontroll över layouten och stilen.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
sv-SE: Skapa bildspel med TikTok-videor

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
sv-SE: En TikTok-bild kommer att visa en video i ditt bildspel direkt från TikTok.com.

en: Create slideshows with images from a folder
sv-SE: Skapa bildspel med bilder från en mapp

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
sv-SE: Bildmappens bildtyp extraherar bilder från en angiven mapp och visar dem som bilder.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
sv-SE: Denna bildtyp visar bilder från mappar i ditt WordPress-mediebibliotek.

en: Create slideshows with Post Images
sv-SE: Skapa bildspel med inläggsbilder

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
sv-SE: Bildtypen för inläggsbilder extraherar bilder från det aktuella inlägget och visar dem som bilder.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
sv-SE: Denna bildtyp stöder utvalda bilder, bilder från inläggsinnehåll, WooCommerce-gallerier, bilder och gallerier från avancerade anpassade fält.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
sv-SE: Skapa bildspel med dina WooCommerce-produkter

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
sv-SE: Med WooCommerce-bilder kan du skapa bildspel med dina WooCommerce-produkter.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
sv-SE: WooCommerce-bilder visar automatiskt dina produkter med bilder, text, anpassade fält och mycket mer.

en: Premium Support
sv-SE: Premiumsupport

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Leave a review
sv-SE: Lämna en recension

en: Uploading...
sv-SE: Laddar upp …

en: Upload Complete
sv-SE: Uppladdning slutförd

en: Import file is missing
sv-SE: Importfil saknas

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
sv-SE: Du försökte redigera en bildspel som inte finns. Kanske har den flyttats till papperskorgen?

en: Background
sv-SE: Bakgrund

en: Default
sv-SE: Standard

en: Hover
sv-SE: Hovra

en: Icon Colors
sv-SE: Ikonfärger

en: Icon Size
sv-SE: Ikonstorlek

en: Border Color
sv-SE: Ramfärg

en: Border Width
sv-SE: Rambredd

en: Border Style
sv-SE: Ramstil

en: Dotted
sv-SE: Prickad

en: Dashed
sv-SE: Streckad

en: Distance from Navigation
sv-SE: Avstånd från navigering

en: Border Radius
sv-SE: Ramradie

en: Opacity (default)
sv-SE: Opacitet (standard)

en: Opacity (hover)
sv-SE: Opacitet (hover)

en: Active
sv-SE: Aktiv

en: Numbers Underline Color
sv-SE: Färg på understrykning av siffror

en: Numbers Color
sv-SE: Färg på siffror

en: Numbers Size
sv-SE: Storlek på siffror

en: Numbers Line Height
sv-SE: Radavstånd för siffror

en: Distance Between Numbers
sv-SE: Avstånd mellan siffror

en: Colors
sv-SE: Färger

en: Links
sv-SE: Länkar

en: Font Size
sv-SE: Textstorlek

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
sv-SE: Teckenstorleken använder em-enheter. Visningen är relativ till din temas CSS, så förhandsvisningen kan vara annorlunda än frontendvisningen.

en: Line Height
sv-SE: Radhöjd

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
sv-SE: Radavståndet använder em-enheter. Visningen är relativ till din temas CSS, så förhandsvisningen kan vara annorlunda än frontendvisningen.

en: Text Align
sv-SE: Textjustering

en: Left
sv-SE: Vänster

en: Right
sv-SE: Höger

en: Center
sv-SE: Centrerat

en: Vertical Position
sv-SE: Vertikal position

en: Top
sv-SE: Toppen

en: Bottom
sv-SE: Botten

en: Vertical Position Offset
sv-SE: Offset för vertikal position

en: Based on "Position".
sv-SE: Baserat på ”Position”.

en: Horizontal Position
sv-SE: Horisontell position

en: Horizontal Position Offset
sv-SE: Horisontell Positionsförskjutning

en: Based on "Horizontal Position".
sv-SE: Baserat på ”Horisontell position”.

en: Distance from Edge
sv-SE: Avstånd från kant

en: Alignment
sv-SE: Justering

en: Dots Border Radius
sv-SE: Punktgränsradie

en: Dots Width
sv-SE: Punktbredd

en: Dots Height
sv-SE: Punkthöjd

en: Distance Between Dots
sv-SE: Avstånd mellan punkter

en: Number Underline Width
sv-SE: Nummer understrykningens bredd

en: Numbers Underline Style
sv-SE: Nummer understrykningens stil

en: Numbers
sv-SE: Nummer

en: Number Size
sv-SE: Nummerstorlek

en: Number Line Height
sv-SE: Nummerlinjehöjd

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
sv-SE: Teckenstorleken använder rem-enheter. Visningen är relativ till din temas CSS, så förhandsvisningen kan vara annorlunda än frontendvisningen.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
sv-SE: Radavståndet använder rem-enheter. Visningen är relativ till din temas CSS, så förhandsvisningen kan vara annorlunda än frontendvisningen.

en: Dots Border Width
sv-SE: Punktgränsbred

en: Visible in active and hover navigation dot
sv-SE: Synlig i aktiv och svävande navigeringspunkt

en: Dots Border Style
sv-SE: Punktgränsstil

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
sv-SE: Denna bakgrundsfärg används när en bild inte fyller hela bredden och höjden på bildområdet.

en: Based on "Vertical Position".
sv-SE: Baserat på ”Vertikal position”.

en: Distance from Center
sv-SE: Avstånd från centrum

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
sv-SE: Bitono är ett minimalistiskt tema med ett 2-färgschema. Rekommenderas för bild-, extern bild- och inläggsflödesbilder.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
sv-SE: Clarity fokuserar på tillgänglighet. Det har lättlästa typsnitt och en enkel, distraktionsfri gränssnitt.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
sv-SE: Databold är ett modernt affärstema med gott om plats för dina bildtexter. Databold rekommenderas för bild-, extern bild- och inläggsflödesbilder.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
sv-SE: Draxler är ett stiligt tema som placerar navigeringspilarna i det övre högra hörnet. Det finns också gott om plats för dina bildtexter.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
sv-SE: Med en inbyggd knapp med anpassad länk integrerar Nexus sömlöst viktiga punkter och interaktiva element, vilket gör din presentation både engagerande och navigerbar.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
sv-SE: Ett standard bildspel med en modern design och stora, tydliga pilar.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
sv-SE: Ett rent, subtilt tema som innehåller blockpilar och djärv design.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
sv-SE: En rolig, cirkulär design för att förbättra din webbplats. Detta tema fungerar bra med mörka bilder

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
sv-SE: En smart, samtida design som är byggd för att smälta in sömlöst i vilket tema som helst.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
sv-SE: Detta tema placerar kontrollerna vertikalt för ett unikt utseende.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
sv-SE: En futuristisk och linjär design som har en unik, horisontell navigering.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
sv-SE: Denna lätta design använder siffror för navigeringen. Navigeringen, bildtexten och pilarna delar samma rad.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
sv-SE: Detta tema har en speciell extra funktionalitet som använder bildtitlar som bildnavigering.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
sv-SE: Om du vill använda bildtitlarna som navigering kan du göra det genom att redigera bildtiteln i mediebiblioteket eller manuellt på bilden (SEO-fliken).

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
sv-SE: Detta tema har en unik design som ger den ett sofistikerat utseende.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
sv-SE: En djärv och tydlig design som fungerar bra på mörkare bilder.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
sv-SE: Ett minimalistiskt tema som inte stör så att du kan visa dina vackra bilder. Bäst att använda med bildspel.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
sv-SE: Cascade är ett minimalistiskt tema som är idealiskt för vertikal rullning.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
sv-SE: Nivo Light-temat inkluderas här för äldre ändamål. Obs: Fungerar bara med Nivo Slider

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
sv-SE: Nivo Bar-temat inkluderas här för äldre ändamål. Obs: Fungerar bara med Nivo Slider

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
sv-SE: Nivo Dark-temat inkluderas här för äldre ändamål. Obs: Fungerar bara med Nivo Slider

en: minimalist
sv-SE: minimalistisk

en: 2 columns
sv-SE: 2 kolumner

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
sv-SE: Ett 2-kolumners minimalistiskt tema för att dela upp dina bilder och bildtexter.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
sv-SE: Bild, extern URL och inläggsflödesbilder visas i 2 kolumner, medan de andra bildtyperna visas i 1 kolumn.

en: videos
sv-SE: videoklipp

en: vertical
sv-SE: vertikalt

en: A theme to showcase vertical images and videos.
sv-SE: Ett tema för att visa upp vertikala bilder och videoklipp.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
sv-SE: Idealisk för bilder, inläggsflödesbilder, YouTube- och Vimeo-vertikala videor.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
sv-SE: Ett dynamiskt bildspelstema som betonar den aktiva bilden genom att skala den större än de omgivande bilderna, vilket skapar en hjälte-lik fokuspunkt som drar betraktarens uppmärksamhet.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
sv-SE: Det bör användas med 100% bredd och karuselläge inaktiverat, övergångseffekt inställd på slide och centrerad justering aktiverad. Fungerar för närvarande på alla bildtyper utom externa bilder och Tiktok-videor.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
sv-SE: Ett bildspelstema som avslöjar bildtexter vid hover, vilket ger en dynamisk känsla till portföljer och utställningar.

en: Best used on slideshows with captions.
sv-SE: Bäst att använda på bildspel med bildtexter.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
sv-SE: Ett modernt bildspelstema med bildtexter placerade högst upp, som visar funktioner med elegant stil.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
sv-SE: När du använder detta tema med karuselläge, justera inställningen för karusellmarginal för att skapa utrymme mellan bilderna.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
sv-SE: Ett dynamiskt bildspelstema som betonar den aktiva bilden genom att använda gråskala och opacitet för de omgivande bilderna, vilket skapar en fokuspunkt som drar betraktarens uppmärksamhet.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
sv-SE: Ett dynamiskt bildspelstema för att visa testimonials som framhäver den aktiva bilden genom att använda gråskala för de omgivande bilderna, vilket skapar en fokuspunkt som drar tittarens uppmärksamhet.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
sv-SE: Bäst att använda med bildspel. Det bör också användas med dolda pilar, karusell-läge avaktiverat, övergångseffekt inställd på glidning, smart beskärning aktiverad och beskärningskälla inställd på "Anpassad bredd/höjd".

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
sv-SE: Bild-, extern bild-, inläggsflöde-, lokal video- och extern videoslides visas i 2 kolumner, medan de andra slidetyperna visas i 1 kolumn.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
sv-SE: Ett modernt tema med 2 rader för att dela dina bilder och bildtexter, idealiskt för WooCommerce-produkter.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
sv-SE: Ett stiligt tema som är idealiskt för WooCommerce-produkter.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
sv-SE: Ett modernt tema med en ren design för att visa dina bildtexter under bilderna.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
sv-SE: Bildtexter från bild-, extern bild-, lokal video-, extern video-, YouTube- och Vimeo-slides visas under bildspelet.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
sv-SE: För att lägga till en knapp till Nexus-temat, ange URL:en och knapptexten i "Länk"-fliken.

en: Button
sv-SE: Knapp

en: Click Here
sv-SE: Klicka här

en: Border
sv-SE: Ram

en: Text and Numbers
sv-SE: Text och nummer

en: Color
sv-SE: Färg

en: Font Size for Active Number
sv-SE: Teckenstorlek för aktiv siffra

en: Line Height for Active Number
sv-SE: Radavstånd för aktiv siffra

en: Font Size for Count Number
sv-SE: Teckenstorlek för antal siffra

en: Line Height for Count Number
sv-SE: Radavstånd för antal siffra

en: Previous Slide
sv-SE: Föregående bild

en: Next Slide
sv-SE: Nästa bild

en: Preparing 1 slide...
sv-SE: Förbereder 1 bild...

en: 1 slide added successfully
sv-SE: 1 bild tillagd framgångsrikt

en: Slide Types
sv-SE: Bildtyper

en: Opening add slide UI...
sv-SE: Öppnar användargränssnittet för att lägga till bild...

en: Closing add slide UI...
sv-SE: Stänger användargränssnittet för att lägga till bild...

en: Updating slide...
sv-SE: Uppdaterar bild...

en: Slide updated successfully
sv-SE: Bild uppdaterad framgångsrikt

en: Stop on first slide after looping
sv-SE: Stoppa på första bilden efter loopning

en: Unsplash Library
sv-SE: Unsplash-bibliotek

en: Crop position saved and image cropped
sv-SE: Beskärningsposition sparad och bild beskuren

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
sv-SE: Det uppstod ett fel vid sparande av beskärningsposition eller beskärning av bilden

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
sv-SE: Enhetsalternativ är aktiverade för denna bild. Justera med hjälp av fliken Enhet.

en: CSS Manager notice opened
sv-SE: CSS-hanterarens meddelande öppnat

en: CSS Manager notice closed
sv-SE: CSS-hanterarens meddelande stängt

en: CSS Manager
sv-SE: CSS-hanterare

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
sv-SE: Lägg enkelt till anpassad CSS till dina bildspel för att skapa den perfekta designen för dina sidor.

en: Built-in text editor full of features.
sv-SE: Inbyggd textredigerare full av funktioner.

en: Loads only on the front-end where needed.
sv-SE: Laddas endast på frontend där det behövs.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
sv-SE: Inkluderar recept för att lösa vanliga scenarier.

en: Analytics notice opened
sv-SE: Analysmeddelande öppnat

en: Analytics notice closed
sv-SE: Analysmeddelande stängt

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
sv-SE: Vi skulle också vilja skicka dig sällsynta e-postmeddelanden med viktiga säkerhets- och funktionsuppdateringar. Se vår %s för mer information.

en: privacy policy
sv-SE: integritetspolicy

en: Agree and continue
sv-SE: Godkänn och fortsätt

en: No thanks
sv-SE: Nej tack

en: Duplicating...
sv-SE: Duplicerar...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
sv-SE: För att redigera denna bild, klicka på "Återställ" och sedan "Återgå till publicerade bilder"

en: Saving...
sv-SE: Sparar...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
sv-SE: Sparar %s bilder. Detta kan ta en stund.

en: Saving %s slides.
sv-SE: Sparar %s bilder.

en: Slideshow saved
sv-SE: Bildspel sparat

en: Duplicated successfully. Reloading...
sv-SE: Duplicerat framgångsrikt. Laddar om...

en: Settings saved
sv-SE: Inställningar sparade

en: Still working... %s slides remaining...
sv-SE: Arbetar fortfarande... %s bilder kvar...

en: Tour cancelled successfully
sv-SE: Tur avbruten framgångsrikt

en: Tour cancelled unsuccessfully
sv-SE: Tur avbruten utan framgång

en: Are you sure?
sv-SE: Är du säker?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
sv-SE: Detta bildspel kommer att flyttas till "Papperskorgen" området.

en: Confirm
sv-SE: Bekräfta

en: Invalid nonce token
sv-SE: Ogiltig nonce-token

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
sv-SE: Kan inte fortsätta på grund av ogiltig nonce-token.

en: Something went wrong
sv-SE: Något gick fel

en: Preparing slideshow for duplication...
sv-SE: Förbereder bildspel för duplicering...

en: Doing something...
sv-SE: Gör något...

en: No error message provided.
sv-SE: Ingen felmeddelande angiven.

en: Undefined error occurred
sv-SE: Odefinierat fel inträffade

en: No error message reported.
sv-SE: Inget felmeddelande rapporterat.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
sv-SE: Vi rekommenderar att du aktiverar %1$s"Rekommenderade temaalternativ"%2$s för att automatiskt justera inställningarna för bildspel när du väljer ett nytt tema.

en: Saving theme...
sv-SE: Sparar tema...

en: Theme saved
sv-SE: Tema sparat

en: Slideshow Theme
sv-SE: Bildspels-tema

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
sv-SE: Detta tema designades för FlexSlider. Vänligen välj FlexSlider-alternativet för bästa visning.

en: Dismiss this notice.
sv-SE: Avvisa detta meddelande.

en: theme
sv-SE: tema

en: Custom theme
sv-SE: Anpassat tema

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: Change
sv-SE: Ändra

en: Select a custom theme
sv-SE: Välj ett anpassat tema

en: All themes
sv-SE: Alla teman

en: Upgrade now to unlock this theme!
sv-SE: Uppgradera nu för att låsa upp detta tema!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
sv-SE: Uppgradera nu för att bygga dina egna anpassade teman!

en: You can create your own themes with our theme editor
sv-SE: Du kan skapa dina egna teman med vår tema-redigerare

en: Get started
sv-SE: Kom igång

en: Theme Details
sv-SE: Temadetaljer

en: Theme Instructions
sv-SE: Tema-instruktioner

en: Tags
sv-SE: Taggar

en: Style Details
sv-SE: Stil-detaljer

en: This style was created with the Theme Editor.
sv-SE: Denna stil skapades med Tema-redigeraren.

en: This theme was created through the theme editor.
sv-SE: Detta tema skapades genom tema-redigeraren.

en: How To Use
sv-SE: Hur man använder

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
sv-SE: Välj ett tema till vänster för att använda på detta bildspel. Klicka på temat för mer detaljer.

en: Error: No themes were found.
sv-SE: Fel: Inga teman hittades.

en: Preview slideshow
sv-SE: Förhandsgranska bildspel

en: Select
sv-SE: Välj

en: Dark / Light Mode (Use L key)
sv-SE: Mörkt / Ljust läge (Använd L-tangenten)

en: Toggle full width (Use F key)
sv-SE: Växla hel bredd (Använd F-tangenten)

en: Desktop preview
sv-SE: Skrivbordsförhandsvisning

en: Laptop preview
sv-SE: Laptopförhandsvisning

en: Tablet preview
sv-SE: Surfplattans förhandsvisning

en: Smartphone preview
sv-SE: Smartphoneförhandsvisning

en: Exit preview
sv-SE: Avsluta förhandsvisning

en: This feature is not fully supported in this browser.
sv-SE: Denna funktion stöds inte fullt ut i denna webbläsare.

en: Media caption
sv-SE: Medietext

en: Media description
sv-SE: Mediebeskrivning

en: Manual entry
sv-SE: Manuell inmatning

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
sv-SE: Detta kommer att åsidosätta alternativet för Länkfärg för bildtext i området "Tema" i den högra sidopanelen.

en: Enter text that will appear with your image slide.
sv-SE: Ange text som kommer att visas med din bildslide.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
sv-SE: Uppdateras automatiskt direkt från WP Mediebibliotek

en: No default was found
sv-SE: Ingen standard hittades

en: You may use HTML here
sv-SE: Du kan använda HTML här

en: Filter by type
sv-SE: Filtrera efter typ

en: All media items
sv-SE: Alla medieobjekt

en: Search Unsplash API
sv-SE: Sök Unsplash API

en: Search unsplash.com...
sv-SE: Sök på unsplash.com...

en: Load more
sv-SE: Ladda mer

en: Photo by %s on Unsplash
sv-SE: Foto av %s på Unsplash

en: Photo on Unsplash
sv-SE: Foto på Unsplash

en: Opening Unsplash tab...
sv-SE: Öppnar Unsplash-flik...

en: Unsplash tab closed
sv-SE: Unsplash-flik stängd

en: No photots found.
sv-SE: Inga foton hittades.

en: Photo by %s
sv-SE: Foto av %s

en: Deselect
sv-SE: Avmarkera

en: Attachment Details
sv-SE: Bifogade detaljer

en: view original
sv-SE: visa original

en: Profile
sv-SE: Profil

en: Portfolio
sv-SE: Portfölj

en: Alt Text
sv-SE: Alternativ text

en: Description
sv-SE: Beskrivning

en: Quality
sv-SE: Kvalitet

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
sv-SE: Alla foton publicerade på Unsplash kan användas gratis.

en: view license
sv-SE: visa licens

en: Complete!
sv-SE: Klart!

en: Crunching...
sv-SE: Bearbetar...

en: Import Slides
sv-SE: Importera bilder

en: Import slides
sv-SE: Importera bilder

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
sv-SE: Du har för närvarande inga bilder att förhandsgranska. Om du vill kan vi importera några bildbilder åt dig.

en: No valid files found
sv-SE: Inga giltiga filer hittades

en: Drag and drop interface not available.
sv-SE: Dra och släpp-gränssnittet är inte tillgängligt.

en: Drop images here
sv-SE: Släpp bilder här

en: Press %s to save or %s to cancel.
sv-SE: Tryck på %s för att spara eller %s för att avbryta.

en: Shortcode copied
sv-SE: shortcode kopierad

en: Shortcode unable to be copied automatically
sv-SE: shortcode kan inte kopieras automatiskt

en: Failed to open utility modal...
sv-SE: Misslyckades med att öppna verktygsmodal...

en: Opening utility modal...
sv-SE: Öppnar verktygsmodal...

en: Closing utility modal...
sv-SE: Stänger verktygsmodal...

en: No slides
sv-SE: Inga bilder

en: Current
sv-SE: Aktuell

en: last updated: %s
sv-SE: senast uppdaterad: %s

en: Viewing 1 slideshow
sv-SE: Visar 1 bildspel

en: Viewing %s out of %s slideshows
sv-SE: Visar %s av %s bildspel

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
sv-SE: Sök bildspel (Tryck ctrl + / för att fokusera)‎

en: Searching slideshows...
sv-SE: Söker bildspel...

en: 1 slideshow
sv-SE: 1 bildspel

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
sv-SE: Visar %s av %s bildspel (%s laddade)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
sv-SE: Indexerar %s bildspel i lokal lagring...

en: All Slideshows loaded
sv-SE: Alla bildspel har laddats

en: Fetching slideshows...
sv-SE: Hämtar bildspel...

en: Finished
sv-SE: Avslutat

en: Indexing slideshows... %s remaining
sv-SE: Indexerar bildspel... %s kvar

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
sv-SE: Denna funktion stöds inte fullt ut i Internet Explorer 11 och du kan uppleva långsamma sökresultat.

en: Sort by title
sv-SE: Sortera efter titel

en: Sort by modified date
sv-SE: Sortera efter ändrad datum

en: Filter slideshows‎
sv-SE: Filtrera bildspel‎

en: Searching...
sv-SE: Söker...

en: Updating...
sv-SE: Uppdaterar...

en: Load all
sv-SE: Ladda allt

en: Clear cache
sv-SE: Rensa cache

en: Load remaining %s slideshows
sv-SE: Ladda återstående %s bildspel

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
sv-SE: Tryck för att rensa bildspels-cachen från din webbläsare

en: Loading slideshows...
sv-SE: Laddar bildspel...

en: Browse slideshows
sv-SE: Bläddra i bildspel

en: Collapse
sv-SE: Dölj

en: Press to expand
sv-SE: Tryck för att expandera

en: Copy all
sv-SE: Kopiera allt

en: All settings saved
sv-SE: Alla inställningar sparade

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
sv-SE: Här hittar du dokumentation och två supportnivåer att välja mellan. Dessutom kan du ge oss extra information specifik för din webbplats, server, etc.

en: Documentation 📚
sv-SE: Dokumentation 📚

en: Visit documentation
sv-SE: Besök dokumentationen

en: Free Basic Support 🚀
sv-SE: Kostnadsfri grundsupport 🚀

en: Visit wordpress.org
sv-SE: Besök wordpress.org

en: Paid Premium Support 🌟
sv-SE: Betald premiumsupport 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
sv-SE: Betalda användare av premiumtillägget kan öppna ett ärende på vårt privata supportcenter för att få personlig support och snabbare svarstider.

en: Visit metaslider.com
sv-SE: Besök metaslider.com

en: Site Information
sv-SE: Webbplatsinformation

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
sv-SE: För din bekvämlighet kan du kopiera den grundläggande webbplatsinformationen innan du hjälper oss att påskynda felsökningsprocessen. Se till att verifiera att ingen personlig information ingår som du kanske vill hålla privat.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
sv-SE: Ändra den förvalda titeln som kommer att användas när du skapar ett nytt bildspel. Använd %s och det kommer att ersättas med det aktuella bildspels-ID:t.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
sv-SE: Om du är en proffsmedlem, ange din licensnyckel här för att få uppdateringar. %s

en: Upgrade here
sv-SE: Uppgradera här

en: Thumbnail
sv-SE: Miniatyrbild

en: Thumbnail (Pro)
sv-SE: Miniatyrbild (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover
sv-SE: Miniatyrbilder - Synliga vid hovring

en: Filmstrip - Visible On Hover
sv-SE: Filmremsa - Synlig vid hovring

en: Slideshow settings saved
sv-SE: Inställningar för bildspel sparade

en: Global settings saved
sv-SE: Globala inställningar sparade

en: Pro settings saved
sv-SE: Pro-inställningar sparade

en: Slideshow Defaults
sv-SE: Standardinställningar för bildspel

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
sv-SE: Uppdatera standardinställningarna som används när nya bildspel skapas.

en: Default Slideshow Title
sv-SE: Standardtitel för bildspel

en: Change the default title
sv-SE: Ändra standardtiteln

en: Default Base Image Width
sv-SE: Standardbredd för basbild

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
sv-SE: Uppdatera standardbredden för basbilden. Detta kommer att användas för bildspelsdimensionerna och beskärningen av basbilden.

en: Change the default width
sv-SE: Ändra standardbredden

en: Default Base Image Height
sv-SE: Standardhöjd för basbild

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
sv-SE: Uppdatera standardhöjden för basbilden. Detta kommer att användas för beskärning av basbilden och bildspelsdimensionerna. Om den ställs in på 100% bredd, kommer höjden att skalas därefter.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
sv-SE: Även om bredden och höjden som definieras ovan kommer att användas för beskärning (om aktiverat) och basbildspelens dimensioner, kan du också ställa in bildspelet att sträcka sig till sin behållare.

en: Default Navigation
sv-SE: Standardnavigation

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
sv-SE: Ändra standardnavigationen när ett nytt bildspel skapas.

en: Change the default transition between slides.
sv-SE: Ändra den standardövergång som används mellan bilder.

en: Global Settings
sv-SE: Globala inställningar

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
sv-SE: Uppdatera inställningarna som används för alla bildspel på din webbplats.

en: License Key
sv-SE: Licensnyckel

en: Update license key
sv-SE: Uppdatera licensnyckel

en: Enable Device Settings
sv-SE: Aktivera enhetsinställningar

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
sv-SE: Lägg till alternativ för att dölja bilder, bildtexter, pilar, navigation och bildspel per skärmstorlek.

en: Device Settings
sv-SE: Enhetsinställningar

en: Set breakpoints for different screen sizes
sv-SE: Ställ in brytpunkter för olika skärmstorlekar

en: Desktop
sv-SE: Skrivbord

en: Disable Legacy Libraries
sv-SE: Inaktivera äldre bibliotek

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
sv-SE: Denna inställning gör att du kan inaktivera de äldre bildspelsbiblioteken: Nivo Slider, Coin Slider och Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
sv-SE: Vi rekommenderar att du inaktiverar dessa bibliotek. Du kan säkert inaktivera biblioteken. Inga av dina bildspel använder de äldre biblioteken.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
sv-SE: Du har för närvarande %s bildspel som använder äldre bibliotek.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
sv-SE: Du har för närvarande %s bildspel som använder äldre bibliotek.

en: Enable Frontend Edit Links
sv-SE: Aktivera redigeringslänkar för frontend

en: Last
sv-SE: Sista

en: First
sv-SE: Första

en: New slides order
sv-SE: Ny ordning för bilder

en: Select the position for new added slides.
sv-SE: Välj position för nyinlagda bilder.

en: Disable Legacy Widget
sv-SE: Inaktivera legacy-widget

en: Enable TinyMCE
sv-SE: Aktivera TinyMCE

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
sv-SE: TinyMCE är en WYSIWYG-redigerare som du kan använda i bildtexter.

en: Fix Touch Swipe
sv-SE: Fixera Touch Swipe

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
sv-SE: Om Touch Swipe inte fungerar som förväntat, aktivera denna inställning.

en: Recommended Theme Options
sv-SE: Rekommenderade temaalternativ

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
sv-SE: Tillämpa automatiskt rekommenderade bildspelsalternativ när du väljer ett tema. Detta kommer att ersätta vissa av de tidigare alternativen.

en: Dashboard Settings
sv-SE: Inställningar för Dashboard

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
sv-SE: Ställ in standard sorteringsalternativ och antal objekt per sida för din Dashboard.

en: Slideshow ID
sv-SE: Bildspels-ID

en: Date Created
sv-SE: Skapad datum

en: Sort Slideshows By
sv-SE: Sortera bildspel efter

en: Ascending
sv-SE: Stigande

en: Descending
sv-SE: Fallande

en: Order By
sv-SE: Ordna efter

en: Items Per Page
sv-SE: Objekt per sida

en: Pro Settings
sv-SE: Pro-inställningar

en: Flush Cache when Saving Changes
sv-SE: Töm cache när du sparar ändringar

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
sv-SE: Denna inställning gör att du automatiskt kan tömma cachen när du sparar ändringar i bildspelet. Stöder WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize och WP Fastest Cache-plugin.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
sv-SE: Maximalt antal anpassade fält i inläggsflödet och WooCommerce-bildspel

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
sv-SE: Välj hur många anpassade fält som ska visas i rullgardinsmenyn när du infogar taggar.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
sv-SE: Ändra det maximala antalet anpassade fält för inläggsflödet och WooCommerce

en: Enable Legacy Theme Editor
sv-SE: Aktivera den gamla temaeditorn

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
sv-SE: Denna inställning gör att du kan aktivera den gamla temaeditorn.

en: The data in this file does not appear to be valid.
sv-SE: Data i denna fil verkar inte vara giltig.

en: Found %s slideshows
sv-SE: Hittade %s bildspel

en: You have no slideshows to import
sv-SE: Du har inga bildspel att importera

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
sv-SE: Exportfilen kommer från en lokal webbplats. Export från en lokal webbplats kan orsaka problem under importen. Detta beror på att bilder och videor måste vara tillgängliga från en aktiv server.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
sv-SE: Vissa bilder saknas. Vänligen se till att alla bilder är tillgängliga från källwebbplatsen innan du importerar.

en: Important!
sv-SE: Viktigt!

en: Continue
sv-SE: Fortsätt

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
sv-SE: Importerar %s bildspel... Detta kan ta en minut

en: Import successful
sv-SE: Import lyckades

en: Load slideshows
sv-SE: Ladda bildspel

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
sv-SE: Om du har en exportfil kan du ladda upp den här för att behandlas. Information om varje bildspel kommer att presenteras nedan. Du kommer att kunna bekräfta innan importen.

en: Importing... Please wait
sv-SE: Importerar... Vänligen vänta

en: Processing...
sv-SE: Bearbetar...

en: Upload file
sv-SE: Ladda upp fil

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
sv-SE: Importfilen verkar ha genererats på en lokal utvecklingssida. Vissa bilder eller videor kanske inte importeras på grund av begränsningar i WordPress uppladdningssystem.

en: Click the Import button to begin the import process.
sv-SE: Klicka på Importera-knappen för att börja importprocessen.

en: Import %s slideshows
sv-SE: Importera %s bildspel

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
sv-SE: Välj de bildspel du vill importera nedan. Klicka sedan här för att importera dem.

en: Post Feed slide
sv-SE: Post Feed bild

en: External slide
sv-SE: Extern bild

en: WooCommerce slide
sv-SE: WooCommerce bild

en: Image Folder slide
sv-SE: Bildmapp bild

en: Local Video slide
sv-SE: Lokal video bild

en: External Video slide
sv-SE: Extern video bild

en: Custom HTML slide
sv-SE: Anpassad HTML bild

en: Layer slide
sv-SE: Lager bild

en: Image not found<br>%s
sv-SE: Bild hittades inte<br>%s

en: No slides found
sv-SE: Inga bilder hittades

en: Loading %s slideshows...
sv-SE: Laddar %s bildspel...

en: You have no slideshows to export
sv-SE: Du har inga bildspel att exportera

en: Exporting %s slideshows...
sv-SE: Exporterar %s bildspel...

en: Export successful
sv-SE: Exporten lyckades

en: No slideshows found.
sv-SE: Inga bildspel hittades.

en: Create a new slideshow now
sv-SE: Skapa ett nytt bildspel nu

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
sv-SE: Om du har endast några få bildspel kommer vi att förbereda dem automatiskt. Om du har många bildspel, klicka på "Ladda"-knappen.

en: Choose the slideshows you wish to export.
sv-SE: Välj de bildspel du vill exportera.

en: Click the "Export" button.
sv-SE: Klicka på "Exportera"-knappen.

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
sv-SE: En .json-fil kommer automatiskt att laddas ner med all din bildspelsdata.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
sv-SE: Några anteckningar om att exportera bilder och videor från bildspel:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
sv-SE: Export från en localhost-sajt kan orsaka problem under importen. Detta beror på att bilder och videor måste vara tillgängliga från en aktiv server.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
sv-SE: Du har %s bildspel som kan exporteras. Information om varje bildspel kommer att presenteras nedan.

en: Refresh
sv-SE: Uppdatera

en: Load
sv-SE: Ladda

en: Export %s slideshows
sv-SE: Exportera %s bildspel

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
sv-SE: Välj de bildspel du vill exportera nedan, klicka sedan här för att exportera dem.

en: Failed to open the settings page...
sv-SE: Misslyckades med att öppna inställningssidan...

en: Opening settings page...
sv-SE: Öppnar inställningssidan...

en: Page not found: %s
sv-SE: Sidan hittades inte: %s

en: Add a slide
sv-SE: Lägg till en bild

en: Select images
sv-SE: Välj bilder

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
sv-SE: Du kan enkelt lägga till en bild från ett av alternativen här. Dessutom erbjuder vi gratis bilder från Unsplash-biblioteket.

en: Next step
sv-SE: Nästa steg

en: Search unsplash
sv-SE: Sök unsplash

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
sv-SE: Välj en bild från vänster, eller sök efter ett ämne här för att få upp fler bilder.

en: Hide step
sv-SE: Dölj steg

en: Create your slide
sv-SE: Skapa din bildspel

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
sv-SE: Efter att du har valt en bild, tryck här för att skapa din bildspel.

en: Preview Slideshow
sv-SE: Förhandsgranska bildspel

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
sv-SE: Nu när du har några bilder inställda kan du förhandsgranska ditt bildspel genom att trycka här.

en: Slideshow settings
sv-SE: Inställningar för bildspel

en: Edit slideshow
sv-SE: Redigera bildspel

en: Additional CSS Class
sv-SE: Ytterligare CSS-klass

en: Refresh preview
sv-SE: Uppdatera förhandsvisning

en: Loading slideshows list...
sv-SE: Laddar lista över bildspel...

en: Create one now!
sv-SE: Skapa en nu!

en: Loading slideshow
sv-SE: Laddar bildspel

en: Update preview
sv-SE: Uppdatera förhandsvisning

en: Select a slideshow
sv-SE: Välj ett bildspel

en: Normal width
sv-SE: Normal bredd

en: Wide width
sv-SE: Bred bredd

en: Full width
sv-SE: Full bredd

en: slider
sv-SE: reglage

en: slideshow
sv-SE: bildspel

en: gallery
sv-SE: galleri

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt + P keys)
sv-SE:  (Använd Alt + P tangenter)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
sv-SE: eller

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
sv-SE: %s med %s pixlar

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
sv-SE: Tryck Enter

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
sv-SE: Avbryt

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
sv-SE: %s bilder
