MetaSlider Slideshow 3.109.0 - en to tr_TR translation catalogue (1004 entries)

note: Description of the plugin
en: MetaSlider gives you the power to create a beautiful slideshow, carousel, or gallery on your WordPress site.
tr_TR: MetaSlider, WordPress sitenizde güzel bir slayt gösterisi, döngü veya galeri oluşturma gücünü size verir.

en: This feature is available with MetaSlider Gallery
tr_TR: Bu özellik MetaSlider Galerisi ile mevcuttur.

en: Activate MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
tr_TR: Slaytlarınızı bir açılır kutu penceresinde göstermek için MetaSlider Galerisi'ni etkinleştirin.

en: Activate MetaSlider Gallery
tr_TR: MetaSlider Galerisi'ni etkinleştir

en: Install MetaSlider Gallery to show your slides in a lightbox window.
tr_TR: Slaytlarınızı bir açılır kutu penceresinde göstermek için MetaSlider Galerisi'ni yükleyin.

en: Install MetaSlider Gallery
tr_TR: MetaSlider Galerisi'ni yükle

en: Spice up your site with animated layers and video slides with MetaSlider Slideshow Pro
tr_TR: MetaSlider Pro ile animasyonlu katmanlar ve video slaytları ile sitenizi renklendirin.

en: Increase your revenue and conversion with video slides and many more MetaSlider Slideshow Pro features
tr_TR: Video slaytları ve daha birçok MetaSlider Pro özelliği ile gelirlerinizi ve dönüşüm oranınızı artırın.

en: Do you want to display your slideshow media inside a lightbox?
tr_TR: Slayt gösterisi medya içeriğinizi bir açılır kutuda görüntülemek ister misiniz?

en: weeks
tr_TR: haftalar

en: Let's Start &rarr;
tr_TR: Başlayalım &rarr;

en: Find out more &rarr;
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin &rarr;

en: Sign up &rarr;
tr_TR: Kaydolun &rarr;

en: Go there &rarr;
tr_TR: Oraya gidin &rarr;

en: Click to install the MetaSlider Gallery plugin &rarr;
tr_TR: MetaSlider Galeri eklentisini yüklemek için tıklayın &rarr;

en: Read more
tr_TR: Daha fazla oku

en: The security check failed. Please refresh the page and try again.
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Access denied. Sorry, you do not have permission to complete this task.
tr_TR: Erişim reddedildi. Üzgünüm, bu görevi tamamlamak için izniniz yok.

en: Bad request
tr_TR: Geçersiz istek

en: This item does not exist. Please refresh the page and try again.
tr_TR: Bu öğe mevcut değil. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: The option was successfully updated
tr_TR: Seçenek başarıyla güncellendi

en: The requested data does not exist.
tr_TR: İstenilen veri mevcut değil.

en: The attempt to update the option failed.
tr_TR: Seçeneği güncelleme girişimi başarısız oldu.

en: Thanks for using MetaSlider, the WordPress slideshow plugin
tr_TR: MetaSlider'ı, WordPress slayt gösterisi eklentisini kullandığınız için teşekkürler

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Invalid ad identifier
tr_TR: Geçersiz reklam tanımlayıcısı

en: There was an error dimissing the quickstart ad
tr_TR: Hızlı başlangıç reklamını kapatma sırasında bir hata oluştu

en: The quickstart ad was successfully hidden!
tr_TR: Hızlı başlangıç reklamı başarıyla gizlendi!

en: Caption
tr_TR: Başlık

en: New Window
tr_TR: Yeni Pencere

en: Please confirm that you would like to delete this slideshow.
tr_TR: Bu slayt gösterisini silmek istediğinizi lütfen onaylayın.

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Slide restored
tr_TR: Slayt geri yüklendi

en: Slide deleted
tr_TR: Slayt silindi

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Item was copied to your clipboard
tr_TR: Öğe panonuza kopyalandı

en: Creating slideshow...
tr_TR: Slayt gösterisi oluşturuluyor...

en: Press to undo
tr_TR: Geri almak için basın

en: Select replacement image
tr_TR: Yerine geçecek resmi seçin

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
tr_TR: Dikkat: Bu ayar yalnızca ileri düzey geliştiriciler içindir. Emin değilseniz, işaretli bırakın.

en: Tone
tr_TR: Ton

en: Opacity
tr_TR: Saydamlık

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa kodlar

en: Hide on Smartphone
tr_TR: Akıllı Telefonlarda Gizle

en: Hide on Tablet
tr_TR: Tabletlerde Gizle

en: Hide on Laptop
tr_TR: Dizüstü Bilgisayarlarda Gizle

en: Hide on Desktop
tr_TR: Masaüstü Bilgisayarlarda Gizle

en: Add Button
tr_TR: Buton Ekle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Please enter a valid URL.
tr_TR: Lütfen geçerli bir URL girin.

en: Please enter link text for the button.
tr_TR: Lütfen buton için bağlantı metni girin.

en: Open in new window
tr_TR: Yeni pencerede aç

en: Button Color
tr_TR: Düğme Rengi

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Link Text
tr_TR: Bağlantı Metni

en: The request format was not valid.
tr_TR: İstek formatı geçerli değildi.

en: This slideshow is no longer available.
tr_TR: Bu slayt gösterisi artık mevcut değil.

en: Nothing to import.
tr_TR: İçe aktarılacak bir şey yok.

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
tr_TR: Bu bir slayt gösterisi değildi, bu yüzden silemeyiz.

en: This was not a slideshow, so we cannot update the setting.
tr_TR: Bu bir slayt gösterisi değildi, bu yüzden ayarı güncelleyemeyiz.

en: The title cannot be empty.
tr_TR: Başlık boş olamaz.

en: The field (%s) cannot be empty
tr_TR: Alan (%s) boş olamaz

en: Maximum Number of Custom Field in Post Feed Sliders
tr_TR: Gönderi Akış Slaytlarında Özel Alanların Maksimum Sayısı

en: Import slug not found
tr_TR: İçe aktarım slug'ı bulunamadı

en: Import data could not be processed
tr_TR: İçe aktarma verisi işlenemedi

en: We could not find any images to import.
tr_TR: İçe aktaracak herhangi bir resim bulamadık.

en: New Slideshow
tr_TR: Yeni Slayt Gösterisi

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Import file is invalid.
tr_TR: İçe aktarma dosyası geçersiz.

en: Failed to import video from URL: %s.
tr_TR: URL'den video içe aktarılamadı: %s.

en: Failed to import text track from URL: %s.
tr_TR: URL'den metin parçası içe aktarılamadı: %s.

en: Failed to import image from URL: %s.
tr_TR: URL'den görüntü içe aktarılamadı: %s.

en: Only http/https URLs are allowed.
tr_TR: Sadece http/https URL'leri kabul edilmektedir.

en: URL does not point to an allowed file type.
tr_TR: URL, izin verilen bir dosya türüne işaret etmiyor.

en: URL resolves to a disallowed address.
tr_TR: URL, yasaklı bir adrese çözülüyor.

en: No themes found.
tr_TR: Tema bulunamadı.

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
tr_TR: Bulunamadığı için seçtiğiniz temayı kaldırdık. Klasör silindi mi?

en: You don't have any trashed slideshows.
tr_TR: Hiç çöp kutusundaki slayt gösteriniz yok.

en: You don't have any slideshows yet. Click %shere%s to create a new slideshow.
tr_TR: Henüz hiçbir slayt gösteriniz yok. Yeni bir slayt gösterisi oluşturmak için %shere%s tıklayın.

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Trash
tr_TR: Çöp Kutusu

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Type of Slides
tr_TR: Slayt Türü

en: Number of Slides
tr_TR: Slayt Sayısı

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Shortcode
tr_TR: shortcode

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Click to copy shortcode.
tr_TR: shortcode kopyalamak için tıklayın.

en: Not found.
tr_TR: Bulunamadı.

en: View Usage
tr_TR: Kullanımı Görüntüle

en: Content Using This Slideshow
tr_TR: Bu Slayt Gösterisini Kullanan İçerik

en: Theme Setting
tr_TR: Tema Ayarı

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: All Themes
tr_TR: Tüm Temalar

en: (No Theme)
tr_TR: (Tema Yok)

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Slideshows
tr_TR: Slayt Gösterileri

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

note: Translators: %d is the number of slideshows moved to the Trash.
en: %d slideshow moved to the Trash. | %d slideshows moved to the Trash.
tr_TR[0]: %d slayt gösterisi Çöp Kutusuna taşındı.
tr_TR[1]: %d slayt gösterisi Çöp Kutusuna taşındı.

note: Translators: %d is the number of slideshows restored from the Trash.
en: %d slideshow restored from the Trash. | %d slideshows restored from the Trash.
tr_TR[0]: %d slayt gösterisi Çöp Kutusundan geri yüklendi.
tr_TR[1]: %d slayt gösterisi Çöp Kutusundan geri yüklendi.

note: Translators: %d is the number of slideshows permanently deleted.
en: %d slideshow permanently deleted. | %d slideshows permanently deleted.
tr_TR[0]: %d slayt gösterisi kalıcı olarak silindi.
tr_TR[1]: %d slayt gösterisi kalıcı olarak silindi.

en: Slideshows permanently deleted.
tr_TR: Slayt gösterileri kalıcı olarak silindi.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Browser upgrade required
tr_TR: Tarayıcı güncellemesi gerekli

en: It looks like you are using %s. While MetaSlider does support %s on the frontend of the website where users see your slideshows, some of the tools we provide back here require a modern browser.
tr_TR: Görünüşe göre %s kullanıyorsunuz. MetaSlider, kullanıcıların slayt gösterilerinizi gördüğü web sitesinin ön yüzünde %s'yi desteklese de, burada sunduğumuz bazı araçlar modern bir tarayıcı gerektirir.

en: Update Internet Explorer
tr_TR: Internet Explorer'ı Güncelle

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Main Options
tr_TR: Ana Seçenekler

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Slideshow width
tr_TR: Slayt gösterisi genişliği

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Slideshow height
tr_TR: Slayt gösterisi yüksekliği

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Show the Previous / Next arrows.
tr_TR: Önceki / Sonraki okları göster.

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visible On Hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde Görünür

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Show navigation options so that users can browse the slides.
tr_TR: Kullanıcıların slaytları gezinebilmesi için navigasyon seçeneklerini göster.

en: Dots
tr_TR: Noktalar

en: Dots - Visible On Hover
tr_TR: Noktalar - Üzerine gelindiğinde Görünür

en: Thumbnails (Pro)
tr_TR: Küçük Resimler (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover (Pro)
tr_TR: Küçük Resimler - Üzerine gelindiğinde Görünür (Pro)

en: Filmstrip (Pro)
tr_TR: Film Şeridi (Pro)

en: Filmstrip - Visible On Hover (Pro)
tr_TR: Film Şeridi - Üzerine gelindiğinde Görünür (Pro)

en: 100% Width
tr_TR: %100 Genişlik

en: If the space for the slideshow is larger than the "Width" setting, the slideshow output will expand to fill all of that space.
tr_TR: Eğer slayt gösterisi için alan, "Genişlik" ayarından daha büyükse, slayt gösterisi çıktısı tüm bu alanı dolduracak şekilde genişleyecektir.

en: Adjust Width to Target Element
tr_TR: Genişliği Hedef Eleman ile Ayarla

en: This will force the slideshow to use the full width of the target CSS element (Beta). Result may vary from theme to theme.
tr_TR: Bu, slayt gösterisinin hedef CSS elemanının tam genişliğini kullanmasını zorunlu kılacaktır (Beta). Sonuç tema değiştikçe farklılık gösterebilir.

en: Target Element
tr_TR: Hedef Eleman

en: The slideshow will use the full width of this target element (Beta). If the target element is not 'body', you may need to enable 'Center Align'.
tr_TR: Slayt gösterimi bu hedef elemanın tam genişliğini kullanacaktır (Beta). Hedef eleman 'body' değilse, 'Merkez Hizala' seçeneğini etkinleştirmeniz gerekebilir.

en: Center Align
tr_TR: Merkez Hizala

en: Center align the slideshow in the available space on your website.
tr_TR: Slayt gösterimini web sitenizdeki mevcut alanda merkezde hizalayın.

en: Hide Arrows On
tr_TR: Okları Gizle

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths less than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'den daha küçük ekran genişliklerinde okları gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths of %1$spx to %2$spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %1$spx ile %2$spx arasındaki ekran genişliklerinde okları gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the arrows on screen widths equal to or greater than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'e eşit veya daha büyük ekran genişliklerinde okları gizleyecektir.

en: Hide Navigation On
tr_TR: Navigasyonu Gizle

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths less than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'den daha küçük ekran genişliklerinde navigasyonu gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths of %1$spx to %2$spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %1$spx ile %2$spx arasındaki ekran genişliklerinde navigasyonu gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the navigation on screen widths equal to or greater than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'e eşit veya daha büyük ekran genişliklerinde navigasyonu gizleyecektir.

en: Hide Captions On
tr_TR: Başlıkları Gizle

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths less than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'den daha küçük ekran genişliklerinde başlıkları gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths of %1$spx to %2$spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %1$spx ile %2$spx arasındaki ekran genişliklerinde başlıkları gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the captions on screen widths equal to or greater than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'e eşit veya daha büyük ekran genişliklerinde başlıkları gizleyecektir.

en: Hide Slideshow On
tr_TR: Slayt Gösterimini Gizle

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths less than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'den daha küçük ekran genişliklerinde slayt gösterimini gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths of %1$spx to %2$spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %1$spx ile %2$spx arasındaki ekran genişliklerinde slayt gösterimini gizleyecektir.

en: When enabled this setting will hide the slideshow on screen widths equal to or greater than %spx.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, %spx'e eşit veya daha büyük ekran genişliklerinde slayt gösterimini gizleyecektir.

en: Open In Gallery
tr_TR: Galeride Aç

en: Transition Options
tr_TR: Geçiş Seçenekleri

en: Transition Effect
tr_TR: Geçiş Efekti

en: This animation is used when changing slides.
tr_TR: Bu animasyon slaytlar arasında geçiş yaparken kullanılır.

en: Slide in Right
tr_TR: Sağa Kaydır

en: Slide in Left
tr_TR: Sola Kaydır

en: Box Random
tr_TR: Kutu Rastgele

en: Box Rain
tr_TR: Kutu Yağmur

en: Box Rain Reverse
tr_TR: Kutu Yağmur Ters

en: Box Rain Grow
tr_TR: Kutu Yağmur Büyü

en: Box Rain Grow Reverse
tr_TR: Kutu Yağmur Büyü Ters

en: Slide Delay
tr_TR: Kaydırma Gecikmesi

en: How long to display each slide, in milliseconds.
tr_TR: Her slaytın görüntülenme süresi, milisaniye cinsinden.

en: Transition Speed
tr_TR: Geçiş Hızı

en: Choose the speed of the animation in milliseconds. You can select the animation in the "Transition Effect" field.
tr_TR: Animasyonun hızını milisaniye cinsinden seçin. Animasyonu "Geçiş Efekti" alanında seçebilirsiniz.

en: Number of Slices
tr_TR: Dilim Sayısı

en: Number of Squares
tr_TR: Kare Sayısı

en: Number of squares
tr_TR: kare sayısı

en: Slide Direction
tr_TR: Kaydırma Yönü

en: Select the direction that slides will move. Vertical will not work if "Carousel mode" is enabled or "Transition Effect" is set to "Fade".
tr_TR: Slaytların hareket edeceği yönü seçin. Dikey, "Carousel modu" etkinleştirildiğinde veya "Geçiş Efekti" "Solma" olarak ayarlandığında çalışmayacaktır.

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Reverse
tr_TR: Ters

en: Reverse the slide direction.
tr_TR: Kaydırma yönünü tersine çevir.

en: Image Animation
tr_TR: Görüntü Animasyonu

en: This feature adds gradual acceleration and deceleration to slide transitions, rather than abrupt starts and stops. This feature only works with the "Slide" Transition Effect.
tr_TR: Bu özellik, slayt geçişlerine ani başlangıçlar ve durmalar yerine kademeli hızlanma ve yavaşlama ekler. Bu özellik yalnızca "Slayt" Geçiş Efekti ile çalışır.

en: Extra Effect
tr_TR: Ekstra Efekt

en: Extra effect for slides.
tr_TR: Slaytlar için ekstra efekt.

en: None
tr_TR: Yok

en: Fade In
tr_TR: Daha Belirgin

en: This adds an animation when the slideshow loads. It only uses the "Fade" transition effect.
tr_TR: Bu, slayt gösterisi yüklendiğinde bir animasyon ekler. Sadece "Daha Belirgin" geçiş efektini kullanır.

en: Carousel Options
tr_TR: Karesel Seçenekler

en: Carousel Mode
tr_TR: Karesel Mod

en: Display multiple slides at once. The slideshow output will default to using 100% width and the 'Slide' Transition Effect.
tr_TR: Birden fazla slaytı aynı anda görüntüleyin. Slayt gösterisi çıktısı varsayılan olarak %100 genişlik kullanacak ve 'Slayt' Geçiş Efekti ile çalışacaktır.

en: Loop Carousel Continuously
tr_TR: Karesele Sürekli Dönme

en: Infinite loop of slides when Carousel Mode is enabled. This option disables arrows and navigation. The slideshow width must be less than or equal to the width of the container where it is inserted.
tr_TR: Karesel Mod etkinleştirildiğinde slaytların sonsuz döngüsü. Bu seçenek okları ve navigasyonu devre dışı bırakır. Slayt gösterisi genişliği, yerleştirildiği konteynerin genişliğinden küçük veya eşit olmalıdır.

en: Carousel Margin
tr_TR: Karesel Kenar Boşluğu

en: Pixel margin between slides in carousel.
tr_TR: Kareste slaytlar arasındaki piksel boşluğu.

en: Display Minimum
tr_TR: Gösterim Minimumu

en: Minimum number of slides to be displayed at the same time in the carousel.
tr_TR: Kareste aynı anda görüntülenecek minimum slayt sayısı.

en: Display Maximum
tr_TR: Gösterim Maksimumu

en: Maximum number of slides to be displayed at the same time in the carousel. Set to 0 to adjust automatically.
tr_TR: Kareste aynı anda görüntülenecek maksimum slayt sayısı. Otomatik ayarlamak için 0 olarak ayarlayın.

en: Slides per Navigation Click
tr_TR: Navigasyon Tıklaması Başına Slayt

en: Number of slides to move when clicking next or previous.
tr_TR: Sonraki veya önceki tıkladığınızda kaydırılacak slayt sayısı.

en: Force Height
tr_TR: Zorla Yükseklik

en: If the slideshow looks small, force slideshow height when using Carousel mode. Please note when is enabled slides may look cropped.
tr_TR: Slayt gösterisi küçük görünüyorsa, Carousel modunu kullanırken slayt gösterisi yüksekliğini zorlayın. Lütfen etkinleştirildiğinde slaytların kesilmiş görünebileceğini unutmayın.

en: Image Options
tr_TR: Görüntü Seçenekleri

en: Image Crop
tr_TR: Görüntü Kırpma

en: Smart Crop
tr_TR: Akıllı Kırpma

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Disabled (Smart Pad)
tr_TR: Devre Dışı (Akıllı Pad)

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size.
tr_TR: Akıllı Kırpma, duyarlı slaytlarınızın tutarlı bir slayt gösterisi boyutu sağlayacak bir oranla kesilmesini garanti eder.

en: Image Crop Source
tr_TR: Görüntü Kırpma Kaynağı

en: Slideshow width/height
tr_TR: Slayt gösterisi genişliği/yüksekliği

en: Custom width/height (Pro)
tr_TR: Özel genişlik/yükseklik (Pro)

en: Image Crop Size
tr_TR: Görüntü Kırpma Boyutu

en: This will increase the size of the images in your slideshow. Larger images are higher quality. Smaller images load more quickly.
tr_TR: Bu, slayt gösterinizdeki görüntülerin boyutunu artıracaktır. Daha büyük görüntüler daha yüksek kalitededir. Daha küçük görüntüler daha hızlı yüklenir.

en: Lazy Load Images
tr_TR: Tembel Yükleme Görüntüleri

en: Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: Auto Play
tr_TR: Otomatik Oynatma

en: Transition between slides automatically.
tr_TR: Slaytlar arasında otomatik geçiş yapın.

en: Play / Pause Button
tr_TR: Oynat / Duraklat Düğmesi

en: This allows user to pause or resume Auto Play on the slideshow.
tr_TR: Bu, kullanıcının slayt gösterisinde otomatik oynatmayı duraklatmasını veya devam ettirmesini sağlar.

en: Show Play / Pause Button Text
tr_TR: Oynat / Duraklat Düğmesi Metnini Göster

en: Show text options for Play / Pause Button
tr_TR: Oynat / Duraklat Düğmesi için metin seçeneklerini göster

en: Play Text
tr_TR: Oynat Metni

en: Enter text for the Play/Pause Button. Leave the field empty to use the icon only.
tr_TR: Oynat/Duraklat Düğmesi için metni girin. Sadece simgeyi kullanmak için alanı boş bırakın.

en: Pause Text
tr_TR: Duraklat Metni

en: Progress Bar
tr_TR: İlerleme Çubuğu

en: Displays a visual indicator showing the time left before the next slide.
tr_TR: Sonraki slayttan önce kalan süreyi gösteren görsel bir göstergeyi görüntüler.

en: Hover Pause
tr_TR: Üzerine Gelince Duraklat

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
tr_TR: Kaydırıcı üzerine gelindiğinde slayt gösterisini duraklatır, ardından üzerindeyken kalmadığında devam ettirir.

en: Loop
tr_TR: Döngü

en: If you choose "Loop endlessly", the slides will loop infinitely. If you choose "Stop on first slide after looping", the slideshow will stop on the first slide after showing all the items. If you choose "Stop on last slide", the slides will stop on the last slide.
tr_TR: Eğer "Sonsuz döngü" seçerseniz, slaytlar sonsuz bir şekilde dönecektir. "Döngüden sonra ilk slaytta dur" seçerseniz, slayt gösterisi tüm öğeleri gösterdikten sonra ilk slaytta duracaktır. "Son slaytta dur" seçerseniz, slaytlar son slaytta duracaktır.

en: Loop Endlessly
tr_TR: Sonsuz Döngü

en: Stop On Last Slide
tr_TR: Son Slaytta Dur

en: Stop On First Slide After Looping
tr_TR: Döngüden Sonra İlk Slaytta Dur

en: Smooth Height
tr_TR: Yumuşak Yükseklik

en: Allow navigation to follow the slide's height smoothly.
tr_TR: Navigasyonun slaytın yüksekliğini düzgün bir şekilde takip etmesine izin verin.

en: Slide Order
tr_TR: Slayt Sırası

en: Newest First
tr_TR: En Yeniler Önce

en: Oldest First
tr_TR: En Eski Önce

en: A to Z (by filename)
tr_TR: A'dan Z'ye (dosya adına göre)

en: Z to A (by filename)
tr_TR: Z'den A'ya (dosya adına göre)

en: Drag-and-drop
tr_TR: Sürükle ve Bırak

en: Select the order in which slides appear in the slideshow. This impacts the frontend view.
tr_TR: Slayt gösterisinde slaytların görünme sırasını seçin. Bu, ön yüz görünümünü etkiler.

en: Touch Swipe
tr_TR: Dokunma Kaydırma

en: Allow touch swipe navigation of the slider on touch-enabled devices.
tr_TR: Dokunmatik özellikli cihazlarda kaydırıcıda dokunma kaydırma navigasyonuna izin verin.

en: Loading Indicator
tr_TR: Yükleniyor Göstergesi

en: Displays a visual indicator while the slideshow is loading.
tr_TR: Slayt gösterisi yüklenirken görsel bir gösterge görüntüler.

en: Previous Text
tr_TR: Önceki Metin

en: Set the text for the "previous" direction item.
tr_TR: "önceki" yön öğesi için metni ayarlayın.

en: Next Text
tr_TR: Sonraki Metin

en: Set the text for the "next" direction item.
tr_TR: "sonraki" yön öğesi için metni ayarlayın.

en: Square Delay
tr_TR: Kare Gecikmesi

en: Delay between squares in ms.
tr_TR: Kareler arasındaki gecikme ms cinsinden.

en: Opacity of title and navigation, between 0 and 1.
tr_TR: Başlık ve navigasyonun opaklığı, 0 ile 1 arasında.

en: Caption Speed
tr_TR: Altyazı Hızı

en: Set the fade in speed of the caption.
tr_TR: Altyazının belirme hızını ayarlayın.

en: Container Options
tr_TR: Kapsayıcı Seçenekleri

en: Container Box
tr_TR: Konteyner Kutusu

en: Customize the slideshow's container box.
tr_TR: Slayt gösterisinin konteyner kutusunu özelleştirin.

en: Accessibility Options
tr_TR: Erişilebilirlik Seçenekleri

en: Keyboard Controls
tr_TR: Klavye Kontrolleri

en: Use arrow keys to get to the next slide.
tr_TR: Sonraki slayta geçmek için ok tuşlarını kullanın.

en: Tabindex For Navigation
tr_TR: Navigasyon için Tabindex

en: This helps make the slideshow navigation more accessible.
tr_TR: Bu, slayt gösterisi navigasyonunu daha erişilebilir hale getirir.

en: ARIA Live
tr_TR: ARIA Canlı

en: If Autoplay is enabled, this causes screen readers to announce that the slides are changing.
tr_TR: Otomatik oynatma etkinleştirildiğinde, bu ekran okuyucuların slaytların değiştiğini duyurmasına neden olur.

en: ARIA Current
tr_TR: ARIA Geçerli

en: This is used on the navigation button for the active slide. It helps screen readers understand which slide is active.
tr_TR: Bu, aktif slayt için navigasyon düğmesinde kullanılır. Ekran okuyucularının hangi slaytın aktif olduğunu anlamasına yardımcı olur.

en: Developer Options
tr_TR: Geliştirici Seçenekleri

en: CSS Classes
tr_TR: CSS Sınıfları

en: Enter custom CSS classes to apply to the slider wrapper. Separate multiple classes with a space.
tr_TR: Kaydırıcı sarmalayıcısına uygulamak için özel CSS sınıflarını girin. Birden fazla sınıfı bir boşlukla ayırın.

en: Print CSS
tr_TR: Yazdırma CSS

en: Uncheck this if you would like to include your own CSS.
tr_TR: Kendi CSS'inizi dahil etmek istiyorsanız bunu işaretlemeyin.

en: Print JS
tr_TR: Yazdırma JS

en: Uncheck this if you would like to include your own Javascript.
tr_TR: Kendi Javascript'inizi dahil etmek istiyorsanız bunu işaretlemeyin.

en: No Conflict Mode
tr_TR: Çatışmasız Mod

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow.
tr_TR: Slayt gösterisine flexslider sınıfını eklemeyi geciktir.

en: Trashed Slides
tr_TR: Çöpe atılmış Slaytlar

en: View trashed slides
tr_TR: Çöpe atılmış slaytları görüntüle

en: Add a new slide
tr_TR: Yeni bir slayt ekle

en: Add Slide
tr_TR: Slayt Ekle

en: Save & open the preview
tr_TR: Kaydet & önizlemeyi aç

en: Add a new slideshow
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisi ekle

en: New
tr_TR: Yeni

en: Duplicate this slideshow
tr_TR: Bu slayt gösterisini kopyala

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Add CSS
tr_TR: CSS Ekle

en: Save slideshow
tr_TR: Slayt gösterisini kaydet

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Return to Published Slides
tr_TR: Yayınlanan Slaytlara Dön

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Help Center
tr_TR: Yardım Merkezi

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: MetaSliderQuickstart class does not exists.
tr_TR: MetaSliderQuickstart sınıfı mevcut değil.

en: Creating slideshow... Please wait!
tr_TR: Slayt gösterisi oluşturuluyor... Lütfen bekleyin!

en: Redirecting...
tr_TR: Yönlendiriliyor...

en: Quick Start
tr_TR: Hızlı Başlangıç

en: Start with a demo
tr_TR: Bir demo ile başlayın

en: Use your own media
tr_TR: Kendi medyanızı kullanın

en: Blank slideshow
tr_TR: Boş slayt gösterisi

en: Import a demo slideshow
tr_TR: Bir demo slayt gösterisi içe aktarın

en: Use sample slides to quickly create a new slideshow.
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisi oluşturmak için örnek slaytları kullanın.

en: Slide Type
tr_TR: Slayt Türü

en: Image
tr_TR: Görüntü

en: External Image
tr_TR: Harici Görüntü

en: External Video
tr_TR: Harici Video

en: Custom HTML
tr_TR: Özel HTML

en: Post Feed
tr_TR: Gönderi Akışı

en: Layer Slide
tr_TR: Katman Slaytı

en: Local Video
tr_TR: Yerel Video

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Boxed
tr_TR: Kutu İçi

en: Full-width
tr_TR: Tam Genişlik

en: Thumbnail Navigation
tr_TR: Küçük Resim Navigasyonu

en: Video Caption
tr_TR: Video Başlığı

en: Hero Image
tr_TR: Hero Görseli

en: Animation Type
tr_TR: Animasyon Türü

en: Integration
tr_TR: Entegrasyon

en: The Events Calendar
tr_TR: Etkinlik Takvimi

en: WordPress Posts
tr_TR: WordPress Yazıları

en: Base
tr_TR: Temel

en: Highway
tr_TR: Otoyol

en: Outline
tr_TR: Ana Hat

en: Parallel
tr_TR: Paralel

en: Praise Loop
tr_TR: Övgü Döngüsü

en: Precognition
tr_TR: Öngörü

en: Simply Dark
tr_TR: Sadece Karanlık

en: Social Play
tr_TR: Sosyal Oyun

en: Undertone
tr_TR: Alt Ton

en: Visage
tr_TR: Yüz

en: Free and Pro
tr_TR: Ücretsiz ve Pro

en: Free only
tr_TR: Sadece Ücretsiz

en: Pro only
tr_TR: Sadece Pro

en: Reset Filters
tr_TR: Filtreleri Sıfırla

en: No demos match your filters.
tr_TR: Filtrelerinize uyan demo yok.

en: Create %s slideshow?
tr_TR: %s slayt gösterisi oluşturulsun mu?

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Yes, please!
tr_TR: Evet, lütfen!

en: Upgrade now to unlock this demo slideshow!
tr_TR: Bu demo slayt gösterisini açmak için şimdi yükseltin!

en: Upgrade now
tr_TR: Şimdi yükselt

en: Create a slideshow with your images
tr_TR: Resimlerinizi kullanarak bir slayt gösterisi oluşturun

en: Choose your own images to start a new slideshow.
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisine başlamak için kendi resimlerinizi seçin.

en: Uploading images...
tr_TR: Resimler yükleniyor...

en: Open Media Library
tr_TR: Medya Kütüphanesini Aç

en: Theme Editor
tr_TR: Tema Editörü

en: Create your own MetaSlider Themes
tr_TR: Kendi MetaSlider Temalarınızı oluşturun

en: The Theme Editor is an easy and powerful way to design themes that exactly match your site.
tr_TR: Tema Editörü, sitenize tam olarak uyan temaları tasarlamak için kolay ve güçlü bir yoldur.

en: The Theme Editor allows you to customize almost every aspect of your slideshow themes. You can change the arrows, navigation, captions, Play / Pause button, and other slideshow details.
tr_TR: Tema Editörü, slayt gösterisi temalarınızın neredeyse her yönünü özelleştirmenizi sağlar. Okları, navigasyonu, başlıkları, Oynat / Duraklat düğmesini ve diğer slayt gösterisi detaylarını değiştirebilirsiniz.

en: Comparison Chart
tr_TR: Karşılaştırma Tablosu

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Installed
tr_TR: Yüklü

en: Create unlimited slideshows
tr_TR: Sınırsız slayt gösterisi oluşturun

en: Create and manage as many slideshows as you need.
tr_TR: İhtiyacınız olan kadar slayt gösterisi oluşturun ve yönetin.

en: Regular updates
tr_TR: Düzenli güncellemeler

en: We keep MetaSlider compatible with the latest versions of WordPress.
tr_TR: MetaSlider'ı en son WordPress sürümleriyle uyumlu tutuyoruz.

en: Intelligent image cropping
tr_TR: Akıllı resim kırpma

en: Unique Smart Crop functionality ensures your slides are perfectly resized.
tr_TR: Benzersiz Akıllı Kırpma işlevi, slaytlarınızın mükemmel boyutlandırılmasını sağlar.

en: Toggle your slide's visibility
tr_TR: Slaytınızın görünürlüğünü değiştirin

en: Hide any slide, without having to delete them.
tr_TR: Herhangi bir slaytı silmek zorunda kalmadan gizleyin.

en: Thumbnail navigation
tr_TR: Küçültülmüş resim navigasyonu

en: Allow users to browse your slideshows using thumbnail navigation.
tr_TR: Kullanıcıların slayt gösterilerinizi küçültülmüş resim navigasyonu ile gezmelerine olanak tanıyın.

en: Add YouTube, Vimeo and Tiktok slides
tr_TR: YouTube, Vimeo ve TikTok slaytları ekleyin

en: Easily include videos hosted by YouTube, Vimeo or TikTok.
tr_TR: YouTube, Vimeo veya TikTok'ta barındırılan videoları kolayca dahil edin.

en: Add local video slides
tr_TR: Yerel video slaytları ekleyin

en: Create slideshows with videos from your WordPress media library.
tr_TR: WordPress medya kütüphanenizden videolarla slayt gösterileri oluşturun.

en: Add external video slides
tr_TR: Harici video slaytları ekleyin

en: Create slideshows with external videos.
tr_TR: Harici videolarla slayt gösterileri oluşturun.

en: Extra premium themes
tr_TR: Ekstra premium temalar

en: Add slide layers
tr_TR: Slayt katmanları ekleyin

en: Add layers to your slides with over 50 available transition effects.
tr_TR: 50'den fazla mevcut geçiş efekti ile slaytlarınıza katmanlar ekleyin.

en: Add Post Feed slides
tr_TR: Gönderi Akışı slaytları ekleyin

en: Easily build slides based on your WordPress posts.
tr_TR: WordPress gönderilerinize dayalı slaytları kolayca oluşturun.

en: Add Custom HTML slides
tr_TR: Özel HTML slaytları ekleyin

en: Design slides using images, HTML and CSS
tr_TR: Görüntüler, HTML ve CSS kullanarak slaytlar tasarlayın

en: Add Post Images slides
tr_TR: Yazı Görüntüleri slaytları ekle

en: Extract images from the current post and displays them as slides.
tr_TR: Mevcut yazıdan görüntüleri çıkarır ve slaytlar olarak görüntüler.

en: Add custom CSS
tr_TR: Özel CSS ekle

en: Customize your slideshows to fit with your website.
tr_TR: Slayt gösterilerinizi web sitenize uyacak şekilde özelleştirin.

en: Schedule your slides
tr_TR: Slaytlarınızı zamanlayın

en: Add a start/end date to individual slides.
tr_TR: Bireysel slaytlara başlangıç/bitiş tarihi ekleyin.

en: WooCommerce integrations
tr_TR: WooCommerce entegrasyonları

en: Display your products as slides with support for product galleries.
tr_TR: Ürünlerinizi ürün galerileri desteği ile slaytlar olarak görüntüleyin.

en: Advanced Custom Fields integrations
tr_TR: Gelişmiş Özel Alanlar entegrasyonları

en: Display ACF image and gallery fields.
tr_TR: ACF görüntü ve galeri alanlarını görüntüleyin.

en: The Events Calendar integrations
tr_TR: Etkinlik Takvimi entegrasyonları

en: Display your events as slides.
tr_TR: Etkinliklerinizi slaytlar olarak görüntüleyin.

en: Repeating Slides support
tr_TR: Tekrarlayan Slayt desteği

en: Repeat a slide multiple times.
tr_TR: Bir slaytı birden fazla kez tekrarlayın.

en: Premium support
tr_TR: Premium destek

en: Have your specific queries addressed directly by our experts.
tr_TR: Belirli sorgularınızı doğrudan uzmanlarımız tarafından yanıtlatın.

en: Custom delay for this slide
tr_TR: Bu slayt için özel gecikme

en: Requires the Auto play setting to be enabled for this slideshow. When active on video slides, playback (by user or video autoplay) controls when the slideshow advances.
tr_TR: Bu slayt gösterisi için otomatik oynatma ayarının etkinleştirilmesi gerekmektedir. Video slaytlarda aktif olduğunda, oynatma (kullanıcı veya video otomatik oynatma tarafından) slayt gösterisinin ilerlemesini kontrol eder.

en: Repeat this slide
tr_TR: Bu slaytı tekrarla

en: The slide is repeated after the specified number of original slides until the end of the slider. If multiple slides have this feature enabled, only the original (non-repeated) slides are considered when determining the positions of the repeated slides.
tr_TR: Slayt, kaydırıcının sonuna kadar belirtilen sayıda orijinal slayttan sonra tekrarlanır. Birden fazla slayt bu özellik etkinleştirildiğinde, tekrarlanan slaytların pozisyonlarını belirlerken yalnızca orijinal (tekrarlanmayan) slaytlar dikkate alınır.

en: Custom thumbnail
tr_TR: Özel küçük resim

en: When Navigation is Thumbnails or Filmstrip, select a thumbnail to replace the default one.
tr_TR: Navigasyon Küçük Resimler veya Film Şeridi olduğunda, varsayılan olanı değiştirmek için bir küçük resim seçin.

en: Custom CSS classes
tr_TR: Özel CSS sınıfları

en: Add custom CSS classes separated with empty spaces to slide li tag.
tr_TR: Slayt li etiketine boşluklarla ayrılmış özel CSS sınıfları ekleyin.

en: Crop Position
tr_TR: Kırpma Pozisyonu

en: Choose how images are cropped if they are too large for the slideshow. This works if "Smart Crop" is selected in the "Image Crop" settings.
tr_TR: Resimler slayt gösterisi için çok büyükse, nasıl kırpılacağını seçin. Bu, "Resim Kırpma" ayarlarında "Akıllı Kırpma" seçildiğinde çalışır.

en: Top Left
tr_TR: Üst Sol

en: Top Center
tr_TR: Üst Merkez

en: Top Right
tr_TR: Üst Sağ

en: Center Left
tr_TR: Orta Sol

en: Center Center
tr_TR: Orta Merkez

en: Center Right
tr_TR: Orta Sağ

en: Bottom Left
tr_TR: Alt Sol

en: Bottom Center
tr_TR: Alt Merkez

en: Bottom Right
tr_TR: Alt Sağ

en: Re-crop image
tr_TR: Resmi yeniden kes

en: Image Link URL
tr_TR: Görüntü Bağlantı URL'si

en: When visitors click on your image slide, they will be taken to this URL. Alternatively, if your theme has a button, the link will be applied to the button.
tr_TR: Ziyaretçiler görüntü slaytınıza tıkladıklarında, bu URL'ye yönlendirileceklerdir. Alternatif olarak, temanızda bir düğme varsa, bağlantı düğmeye uygulanacaktır.

en: New window
tr_TR: Yeni pencere

en: Open link in a new window
tr_TR: Bağlantıyı yeni bir pencerede aç

en: Image Link Alt Text
tr_TR: Görüntü Bağlantı Alternatif Metni

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text for links is highly recommended.
tr_TR: Bu metin arama motorları ve ekran okuyucu kullanan ziyaretçiler tarafından kullanılır. Bağlantılar için Alternatif metin eklenmesi şiddetle önerilir.

en: Enter text here
tr_TR: Metin buraya girin

en: Hide slide on:
tr_TR: Slaytı gizle:

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths equal to or greater than %spx
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, slayt %spx veya daha geniş ekran genişliklerinde gizlenecektir

en: When enabled this setting will hide the slide on screen widths of %1$spx to %2$spx
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, slayt %1$spx ile %2$spx ekran genişliklerinde gizlenecektir

en: Hide caption on:
tr_TR: Altyazıyı gizle:

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths equal to or greater than %spx
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, altyazı %spx veya daha geniş ekran genişliklerinde gizlenecektir

en: When enabled this setting will hide the caption on screen widths of %1$spx to %2$spx
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, altyazı %1$spx ile %2$spx ekran genişliklerinde gizlenecektir

en: Schedule this slide
tr_TR: Bu slaytı planla

en: %s time
tr_TR: %s zaman

en: UTC%s timezone
tr_TR: UTC%s saat dilimi

en: %sUses your settings timezone%s
tr_TR: %sAyarlarınızın saat dilimini kullanır%s

en: Current server time
tr_TR: Mevcut sunucu zamanı

en: Image Title Text
tr_TR: Görüntü Başlık Metni

en: Visitors will see this text if they hover over your image slide. Adding Title text is useful but not required.
tr_TR: Ziyaretçiler, resim kaydınızın üzerine geldiğinde bu metni görecekler. Başlık metni eklemek faydalı ancak zorunlu değildir.

en: Enable this to inherit the image title
tr_TR: Bunu etkinleştirerek resim başlığını miras alabilirsiniz

en: Use the image title
tr_TR: Resim başlığını kullan

en: Image Alt Text
tr_TR: Resim Alt Metni

en: This text is used by search engines and visitors using screen readers. Adding Alt text is highly recommended.
tr_TR: Bu metin arama motorları ve ekran okuyucu kullanan ziyaretçiler tarafından kullanılır. Alt metin eklemek şiddetle önerilir.

en: Enable this to inherit the image alt text
tr_TR: Bunu etkinleştirerek resim alt metnini miras alabilirsiniz

en: Use the image alt text
tr_TR: Resim alt metnini kullan

en: Nature Site
tr_TR: Doğa Sitesi

en: Travel Itinerary
tr_TR: Seyahat Programı

en: City Guide
tr_TR: Şehir Rehberi

en: Black and White Photography
tr_TR: Siyah Beyaz Fotoğrafçılık

en: Productivity Guide
tr_TR: Verimlilik Rehberi

en: Real Estate Listings
tr_TR: Gayrimenkul İlanları

en: Landscape Photography
tr_TR: Manzara Fotoğrafçılığı

en: Client Logos
tr_TR: Müşteri Logoları

en: Wildlife Photography
tr_TR: Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı

en: Images
tr_TR: Görüntüler

en: Image Carousel
tr_TR: Resim Kaydı

en: Image Carousel with Captions
tr_TR: Altyazılı Resim Kaydı

en: Creative Process
tr_TR: Yaratıcı Süreç

en: Architecture
tr_TR: Mimari

en: Emerging Perspectives
tr_TR: Ortaya Çıkan Bakış Açıları

en: Sporting Spirit
tr_TR: Spor Ruhluğu

en: Marathon Journey
tr_TR: Maraton Yolculuğu

en: Cars Display
tr_TR: Araçlar Sergisi

en: Watch Shop Hero
tr_TR: Saat Dükkanı Kahramanı

en: Creative Agency Hero
tr_TR: Yaratıcı Ajans Kahramanı

en: Fashion Trends
tr_TR: Moda Trendleri

en: Entertainment YouTube Shorts Feed
tr_TR: Eğlence YouTube Kısa Videoları Akışı

en: Album Cover Showcase
tr_TR: Albüm Kapağı Gösterimi

en: Business Presentation
tr_TR: İş Sunumu

en: Books by Genre
tr_TR: Türlere Göre Kitaplar

en: Testimonials
tr_TR: Referanslar

en: Skincare Routine Guide
tr_TR: Cilt Bakım Rutini Rehberi

en: Indoor Plant Selection Guide
tr_TR: İç Mekan Bitki Seçim Rehberi

en: TikTok Vertical Videos
tr_TR: TikTok Dikey Videolar

en: Daily Routine Videos
tr_TR: Günlük Rutin Videoları

en: Coffee Brewing Guide
tr_TR: Kahve Demleme Rehberi

en: Upcoming City Events
tr_TR: Gelecek Şehir Etkinlikleri

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Recent WooCommerce Products
tr_TR: Son WooCommerce Ürünleri

en: Latest News Posts
tr_TR: Son Haber Gönderileri

en: Product Demo
tr_TR: Ürün Demosu

en: Trending Videos
tr_TR: Trend Videolar

en: Hotel Rooms
tr_TR: Otel Odaları

en: Client Testimonials
tr_TR: Müşteri Yorumları

en: Meet the Team
tr_TR: Ekibi Tanıyın

en: Curated Videos
tr_TR: Özenle Seçilmiş Videolar

en: Natural Skincare Presentation
tr_TR: Doğal Cilt Bakımı Sunumu

en: YouTube Shorts Carousel
tr_TR: YouTube Kısa Videoları Carousel

en: Layer Slides
tr_TR: Katman Kaydırmaları

en: Bold Motion
tr_TR: Kalın Hareket

en: Playful Pets
tr_TR: Oyunbaz Evcil Hayvanlar

en: Your settings might not be saving properly due to a configuration on your server. %s is currently set to %s, but we recommend a setting of 4000. Please see %s for more information. The php.ini file is being loaded from here: %s
tr_TR: Ayarlarınız sunucunuzdaki bir yapılandırma nedeniyle doğru şekilde kaydedilmiyor olabilir. %s şu anda %s olarak ayarlanmış, ancak 4000 ayarını öneriyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen %s'ye bakın. php.ini dosyası buradan yükleniyor: %s

en: this article
tr_TR: bu makale

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Select Slider:
tr_TR: Kaydırıcıyı Seçin:

en: No slideshows found
tr_TR: Slayt gösterileri bulunamadı

en: The requested image does not exist. Please try again.
tr_TR: İstenen görüntü mevcut değil. Lütfen tekrar deneyin.

en: The image was successfully updated.
tr_TR: Görüntü başarıyla güncellendi.

en: There was an error updating the image. Please try again
tr_TR: Resmi güncellerken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin

en: There was an error while updating the database. Please try again.
tr_TR: Veritabanını güncellerken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Trash slide
tr_TR: Çöp slaytı

en: Update slide image
tr_TR: Slayt resmini güncelle

en: Duplicate slide
tr_TR: Slaytı kopyala

en: Hide slide
tr_TR: Slaytı gizle

en: This isn't a valid image format. Please try again.
tr_TR: Bu geçerli bir resim formatı değil. Lütfen tekrar deneyin.

en: Access denied
tr_TR: Erişim reddedildi

en: Image Slide
tr_TR: Resim Slaytı

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
tr_TR: Uyarı: Resim verisi mevcut değil. Lütfen resmi yeniden yükleyin.

en: General
tr_TR: Genel

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Device
tr_TR: Cihaz

en: Crop
tr_TR: Kırp

en: Schedule
tr_TR: Programla

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: View Slide Details
tr_TR: Slayt Ayrıntılarını Görüntüle

en: Edit Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisini Düzenle

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: MetaSlider Slideshow Pro is installed but is out of date. You may update it %shere%s. Learn more about this notice %shere%s
tr_TR: MetaSlider Pro yüklü ancak güncel değil. Bunu %shere%s güncelleyebilirsiniz. Bu bildirim hakkında daha fazla bilgi edinin %shere%s

en: Slideshow Pro
tr_TR: Slayt Gösterisi Pro

en: Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Settings & Help
tr_TR: Ayarlar & Yardım

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya Yükselt

en: All Slideshows
tr_TR: Tüm Slayt Gösterileri

en: Create Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi Oluştur

en: Add to slideshow
tr_TR: Slayt gösterisine ekle

en: Image Folder
tr_TR: Resim Klasörü

en: Post Images
tr_TR: Gönderi Resimleri

en: The slide was successfully restored
tr_TR: Slayt başarıyla geri yüklendi

en: The attempt to restore the slide failed.
tr_TR: Slaytı geri yükleme girişimi başarısız oldu.

en: The slide was successfully trashed
tr_TR: Slayt başarıyla çöp kutusuna atıldı

en: The slide was permanently deleted
tr_TR: Slayt kalıcı olarak silindi

en: Please consider moving your slides to <b>FlexSlider</b>. We're adding all new MetaSlider Slideshow features to this option. <a href="%s">Find out more</a>.
tr_TR: Slaytlarınızı <b>FlexSlider</b>'a taşımanızı lütfen düşünün. Tüm yeni MetaSlider özelliklerini bu seçeneğe ekliyoruz. <a href="%s">Daha fazla bilgi edinin</a>.

en: Slide permanently deleted.
tr_TR: Slayt kalıcı olarak silindi.

en: Slide restored.
tr_TR: Slayt geri yüklendi.

en: Toggle slide reorder panel
tr_TR: Slayt sıralama panelini aç/kapat

en: You are viewing slides that have been trashed, which will be automatically deleted in %s days.
tr_TR: Çöp kutusuna atılan slaytları görüntülüyorsunuz, bunlar %s gün içinde otomatik olarak silinecek.

en: Move slideshow to trash
tr_TR: Slayt gösterisini çöp kutusuna taşı

en: Add slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi ekle

en: Choose slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi seçin

en: Insert slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi ekleyin

en: Create slides by adding text, videos and more to your images
tr_TR: Metin, videolar ve daha fazlasını ekleyerek slaytlar oluşturun

en: With Layer slides, you can create beautiful, stylish layers of different elements.
tr_TR: Katman slaytları ile farklı unsurlardan güzel, şık katmanlar oluşturabilirsiniz.

en: You start with an image and then can add text, video, colors, animations, more images, and even shortcodes.
tr_TR: Bir resimle başlarsınız ve ardından metin, video, renkler, animasyonlar, daha fazla resim ve hatta kısa kodlar ekleyebilirsiniz.

en: Create slideshows with your Vimeo videos
tr_TR: Vimeo videolarınızla slayt gösterileri oluşturun

en: With Vimeo slides, you can build beautiful slideshows with your Vimeo videos.
tr_TR: Vimeo slaytları ile Vimeo videolarınızla güzel slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.

en: Vimeo slides will display your videos with auto play, mute, the ability to hide controls, and much more.
tr_TR: Vimeo slaytları, videolarınızı otomatik oynatma, sessiz, kontrolleri gizleme yeteneği ve daha fazlasıyla görüntüler.

en: Create slideshows with your YouTube videos
tr_TR: YouTube videolarınızla slayt gösterileri oluşturun

en: With YouTube slides, you can build beautiful slideshows with your YouTube videos.
tr_TR: YouTube slaytları ile YouTube videolarınızla güzel slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.

en: YouTube slides will display your videos with auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
tr_TR: YouTube slaytları, videolarınızı otomatik oynatma, sessiz, tembel yükleme, kontrolleri gizleme yeteneği ve daha fazlasıyla görüntüler.

en: Create slideshows with your posts
tr_TR: Gönderilerinizle slayt gösterileri oluşturun

en: With Post Feed slides, you can build slideshows with your latest posts, events, or WooCommerce products.
tr_TR: Gönderi Akışı slaytları ile en son gönderilerinizi, etkinliklerinizi veya WooCommerce ürünlerinizi kullanarak slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.

en: Post Feed slides will automatically display your posts with images, text, custom fields, and much more.
tr_TR: Gönderi Akışı slaytları, gönderilerinizi görüntüler, metin, özel alanlar ve daha fazlasıyla otomatik olarak görüntüler.

en: Create slideshows with images stored outside of WordPress
tr_TR: WordPress dışındaki depolanan resimlerle slayt gösterileri oluşturun

en: With External URL slides, you can load images directly from non-WordPress sources such as CDNs or image hosts.
tr_TR: Harici URL slaytları ile CDN'ler veya resim barındırma hizmetleri gibi WordPress dışı kaynaklardan doğrudan resimleri yükleyebilirsiniz.

en: Create slideshows with videos in your media library
tr_TR: Medya kitaplığınızdaki videolarla slayt gösterileri oluşturun

en: With Local Video slides, you can build beautiful slideshows with videos in your WordPress media library.
tr_TR: Yerel Video slaytları ile WordPress medya kitaplığınızdaki videolarla güzel slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.

en: Local Video slides will display your MP4, WebM, and MOV videos with cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
tr_TR: Yerel Video slaytları, MP4, WebM ve MOV videolarınızı kapak resimleriyle, otomatik oynatma, sessiz, tembel yükleme, kontrolleri gizleme yeteneği ve daha fazlasıyla gösterecektir.

en: Create slideshows with videos stored outside of WordPress
tr_TR: WordPress dışındaki videolarla slayt gösterileri oluşturun

en: With External Video slides, you can add videos directly from non-WordPress sources.
tr_TR: Dış Video slaytlarıyla, WordPress dışındaki kaynaklardan videoları doğrudan ekleyebilirsiniz.

en: External Video Slides will display your MP4, WebM, and MOV videos. Features include text captions, cover images, auto play, mute, lazy load, the ability to hide controls, and much more.
tr_TR: Dış Video Slaytları, MP4, WebM ve MOV videolarınızı gösterecektir. Özellikler arasında metin altyazıları, kapak resimleri, otomatik oynatma, sessiz, tembel yükleme, kontrolleri gizleme yeteneği ve daha fazlası bulunmaktadır.

en: Create slideshows with custom HTML
tr_TR: Özel HTML ile slayt gösterileri oluşturun

en: With Custom HTML slides, you can design slides using images, HTML and CSS. This gives you complete control over the layout and styling.
tr_TR: Özel HTML slaytlarıyla, resimler, HTML ve CSS kullanarak slaytlar tasarlayabilirsiniz. Bu, düzen ve stil üzerinde tam kontrol sağlar.

en: Create slideshows with Tiktok Videos
tr_TR: TikTok Videolarıyla slayt gösterileri oluşturun

en: A TikTok Slide will display a video in your slideshow directly from TikTok.com.
tr_TR: Bir TikTok Slaytı, slayt gösterinizde TikTok.com'dan doğrudan bir video gösterecektir.

en: Create slideshows with images from a folder
tr_TR: Bir klasörden görüntülerle slayt gösterileri oluşturun

en: The Image Folder slide type extracts images from a specified folder and displays them as slides.
tr_TR: Görüntü Klasörü slayt türü, belirtilen bir klasörden görüntüleri alır ve bunları slayt olarak gösterir.

en: This slide type displays images from folders in your WordPress Media Library.
tr_TR: Bu slayt türü, WordPress Medya Kütüphanenizdeki klasörlerden görüntüleri gösterir.

en: Create slideshows with Post Images
tr_TR: Gönderi Görselleri ile slayt gösterileri oluşturun

en: The Post Images slide type extracts images from the current post and displays them as slides.
tr_TR: Gönderi Görselleri slayt türü, mevcut gönderiden görüntüleri alır ve bunları slayt olarak gösterir.

en: This slide type supports featured images, post content images, WooCommerce galleries, Advanced Custom Fields images and galleries.
tr_TR: Bu slayt türü, öne çıkan görselleri, gönderi içerik görsellerini, WooCommerce galerilerini, Gelişmiş Özel Alanlar görsellerini ve galerilerini destekler.

en: Create slideshows with your WooCommerce products
tr_TR: WooCommerce ürünlerinizle slayt gösterileri oluşturun

en: With WooCommerce slides, you can build slideshows with your WooCommerce products.
tr_TR: WooCommerce slaytlarıyla, WooCommerce ürünlerinizle slayt gösterileri oluşturabilirsiniz.

en: WooCommerce slides will automatically display your products with images, text, custom fields, and much more.
tr_TR: WooCommerce slaytları, ürünlerinizi otomatik olarak resimlerle, metinle, özel alanlarla ve daha fazlasıyla gösterecektir.

en: Premium Support
tr_TR: Premium Destek

en: Support
tr_TR: Destek

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Leave a review
tr_TR: Bir inceleme bırak

en: Uploading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Upload Complete
tr_TR: Yükleme Tamamlandı

en: Import file is missing
tr_TR: İçe aktarılacak dosya eksik

en: You attempted to edit a slideshow that does not exist. Perhaps it was moved to trash?
tr_TR: Mevcut olmayan bir slayt gösterisini düzenlemeye çalıştınız. Belki de çöp kutusuna taşındı?

en: Background
tr_TR: Arka Plan

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Hover
tr_TR: Üzerine Gelindiğinde

en: Icon Colors
tr_TR: Simge Renkleri

en: Icon Size
tr_TR: Simge Boyutu

en: Border Color
tr_TR: Kenar Rengi

en: Border Width
tr_TR: Kenar Genişliği

en: Border Style
tr_TR: Kenar Stili

en: Solid
tr_TR: Düz

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Dashed
tr_TR: Kesik

en: Distance from Navigation
tr_TR: Navigasyona Uzaklık

en: Border Radius
tr_TR: Kenar Yarıçapı

en: Opacity (default)
tr_TR: Saydamlık (varsayılan)

en: Opacity (hover)
tr_TR: Saydamlık (üzerine geldiğinde)

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Numbers Underline Color
tr_TR: Sayıların Altı Çizgi Rengi

en: Numbers Color
tr_TR: Sayıların Rengi

en: Numbers Size
tr_TR: Sayıların Boyutu

en: Numbers Line Height
tr_TR: Sayıların Satır Yüksekliği

en: Distance Between Numbers
tr_TR: Sayılar Arasındaki Mesafe

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Text
tr_TR: Metin

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: The Font Size uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu em birimlerini kullanır. Görüntü, temanıza ait CSS'e göre görecelidir, bu nedenle önizleme, ön yüz görüntüsünden farklı olabilir.

en: Line Height
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: The Line Height uses em units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
tr_TR: Satır Yüksekliği em birimlerini kullanır. Görüntü, temanıza ait CSS'e göre görecelidir, bu nedenle önizleme, ön yüz görüntüsünden farklı olabilir.

en: Text Align
tr_TR: Metin Hizalama

en: Left
tr_TR: Sola

en: Right
tr_TR: Sağa

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Vertical Position
tr_TR: Dikey Konum

en: Top
tr_TR: Üst

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Vertical Position Offset
tr_TR: Dikey Konum Ofseti

en: Based on "Position".
tr_TR: "Pozisyon"a dayalı.

en: Horizontal Position
tr_TR: Yatay Pozisyon

en: Horizontal Position Offset
tr_TR: Yatay Pozisyon Ofseti

en: Based on "Horizontal Position".
tr_TR: "Yatay Pozisyon"a dayalı.

en: Distance from Edge
tr_TR: Kenar Mesafesi

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Dots Border Radius
tr_TR: Nokta Kenar Yarıçapı

en: Dots Width
tr_TR: Nokta Genişliği

en: Dots Height
tr_TR: Nokta Yüksekliği

en: Distance Between Dots
tr_TR: Noktalar Arası Mesafe

en: Number Underline Width
tr_TR: Numara Alt Çizgi Genişliği

en: Numbers Underline Style
tr_TR: Numara Alt Çizgi Stili

en: Numbers
tr_TR: Numaralar

en: Number Size
tr_TR: Numara Boyutu

en: Number Line Height
tr_TR: Numara Satır Yüksekliği

en: The Font Size uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu rem birimlerini kullanır. Görüntü, temanıza ait CSS'e göre görecelidir, bu nedenle önizleme, ön yüz görüntüsünden farklı olabilir.

en: The Line Height uses rem units. The display is relative to your theme's CSS so the preview be different from the frontend display.
tr_TR: Satır Yüksekliği rem birimlerini kullanır. Görüntü, temanıza ait CSS'e göre görecelidir, bu nedenle önizleme, ön yüz görüntüsünden farklı olabilir.

en: Dots Border Width
tr_TR: Nokta Kenar Genişliği

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Visible in active and hover navigation dot
tr_TR: Aktif ve üzerine gelindiğinde görünen navigasyon noktası

en: Dots Border Style
tr_TR: Nokta Kenar Stili

en: This background color is used when a slide does not fill the whole width and height of the slide area.
tr_TR: Bir slayt, slayt alanının tüm genişliğini ve yüksekliğini doldurmadığında bu arka plan rengi kullanılır.

en: Based on "Vertical Position".
tr_TR: “Dikey Konum”a dayanmaktadır.

en: Distance from Center
tr_TR: Merkezden Uzaklık

en: Bitono is a minimalist theme with a 2-color scheme. Recommended for Image, External Image and Post feed slides.
tr_TR: Bitono, 2 renk şemasına sahip minimalist bir temadır. Resim, Harici Resim ve Gönderi akışı slaytları için önerilir.

en: Clarity is focused on accessibility. It has easy-to-read fonts, and a straightforward, distraction-free interface.
tr_TR: Clarity, erişilebilirliğe odaklanmıştır. Okunması kolay yazı tipleri ve dikkat dağıtmayan, sade bir arayüze sahiptir.

en: Databold is a modern, business theme with lots of room for your captions. Databold is recommended for Image, External Image, and Post Feed slides.
tr_TR: Databold, başlıklarınız için çok fazla alan sunan modern bir iş temasındır. Databold, Resim, Harici Resim ve Gönderi Akışı slaytları için önerilir.

en: Draxler is a stylish theme that places the navigation arrows in the top-right corner. There's also plenty of room for your captions.
tr_TR: Draxler, navigasyon oklarını sağ üst köşeye yerleştiren şık bir temadır. Başlıklarınız için de bolca alan vardır.

en: Featuring a built-in button with custom link, Nexus seamlessly integrates key points and interactive elements, making your presentation both engaging and navigable.
tr_TR: Özelleştirilmiş bağlantıya sahip yerleşik bir düğme ile Nexus, ana noktaları ve etkileşimli öğeleri sorunsuz bir şekilde entegre ederek sunumunuzu hem ilgi çekici hem de gezilebilir hale getirir.

en: A standard slideshow layout with a modern design and large, clear arrows.
tr_TR: Modern bir tasarıma sahip standart bir slayt gösterisi düzeni ve büyük, net oklar.

en: A clean, subtle theme that features block arrows and bold design.
tr_TR: Blok oklar ve cesur bir tasarıma sahip temiz, zarif bir tema.

en: A fun, circular design to brighten up your site. This theme works well with dark images
tr_TR: Web sitenizi canlandırmak için eğlenceli, dairesel bir tasarım. Bu tema koyu resimlerle iyi çalışır.

en: A smart, contemporary design that is built to blend seamlessly into any theme.
tr_TR: Herhangi bir tema ile kusursuz bir şekilde bütünleşmek üzere tasarlanmış akıllı, çağdaş bir tasarım.

en: This theme places the controls vertically for a unique look.
tr_TR: Bu tema, benzersiz bir görünüm için kontrolleri dikey olarak yerleştirir.

en: A futuristic and linear design that has a unique, horizontal navigation.
tr_TR: Benzersiz, yatay bir navigasyona sahip, futuristik ve lineer bir tasarım.

en: This lightweight design uses numbers for the navigation. The navigation, caption, and arrows are share the same line.
tr_TR: Bu hafif tasarım, navigasyon için sayıları kullanır. Navigasyon, başlık ve oklar aynı satırı paylaşır.

en: This theme has a special additional functionality that uses image titles as the slide navigation.
tr_TR: Bu tema, slayt navigasyonu olarak resim başlıklarını kullanan özel bir ek işlevselliğe sahiptir.

en: If you would like to use the image titles as the navigation, you can do so by editing the image title in the media library or manually on the slide (SEO tab).
tr_TR: Resim başlıklarını navigasyon olarak kullanmak isterseniz, medya kütüphanesinde resim başlığını düzenleyerek veya slaytta (SEO sekmesi) manuel olarak yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

en: This theme has a unique design that gives it a sophisticated look.
tr_TR: Bu tema, ona sofistike bir görünüm veren benzersiz bir tasarıma sahiptir.

en: A bold and clear design that works well on a darker images.
tr_TR: Daha karanlık resimlerde iyi çalışan cesur ve net bir tasarım.

en: A minimalist theme that gets out of the way so you can showcasing your beautiful pictures. Best used with Image Slides.
tr_TR: Güzel resimlerinizi sergilemenizi sağlayan, yoldan çekilen minimalist bir tema. En iyi şekilde Görüntü Slaytları ile kullanılır.

en: Cascade is a minimalist theme ideal for vertical sliding.
tr_TR: Cascade, dikey kaydırma için ideal minimalist bir temadır.

en: The Nivo Light theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
tr_TR: Nivo Light teması burada miras amaçları için dahil edilmiştir. Not: sadece Nivo Slider ile çalışır

en: The Nivo Bar theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
tr_TR: Nivo Bar teması burada miras amaçları için dahil edilmiştir. Not: sadece Nivo Slider ile çalışır

en: The Nivo Dark theme included here for legacy purposes. Note: only works with Nivo Slider
tr_TR: Nivo Dark teması burada miras amaçları için dahil edilmiştir. Not: sadece Nivo Slider ile çalışır

en: 2 columns
tr_TR: 2 sütun

en: A 2 columns minimalistic theme to split your images and captions.
tr_TR: Resimlerinizi ve başlıklarınızı ayırmak için 2 sütunlu minimalist bir tema.

en: Image, External URL and Post Feed slides are displayed in 2 columns, while the others slide types are displayed in 1 column.
tr_TR: Görüntü, Harici URL ve Gönderi Akışı slaytları 2 sütunda görüntülenirken, diğer slayt türleri 1 sütunda görüntülenir.

en: videos
tr_TR: videolar

en: vertical
tr_TR: dikey

en: A theme to showcase vertical images and videos.
tr_TR: Dikey resimleri ve videoları sergileyen bir tema.

en: Ideal for Images, Post Feed slides, YouTube and Vimeo vertical videos.
tr_TR: Resimler, Gönderi Akışı slaytları, YouTube ve Vimeo dikey videoları için idealdir.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by scaling it larger than the surrounding slides, creating a hero-like focal point that draws the viewer's attention.
tr_TR: Aktif slaytı çevresindeki slaytlardan daha büyük ölçeklendirerek vurgulayan dinamik bir slayt gösterisi teması, izleyicinin dikkatini çeken kahraman benzeri bir odak noktası yaratır.

en: It should be used with 100% Width and Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide and Center Align enabled. Currently works on all slide types except External Image and Tiktok Videos.
tr_TR: %100 Genişlik ile kullanılmalı ve Carousel Modu devre dışı bırakılmalıdır, Geçiş Efekti Kaydırma olarak ayarlanmalı ve Ortaya Hizala etkinleştirilmelidir. Şu anda Harici Resim ve Tiktok Videoları hariç tüm slayt türlerinde çalışır.

en: A slideshow theme that unveils captions on hover, adding a dynamic touch to portfolios and showcases.
tr_TR: Başlıkları üzerine geldiğinizde açığa çıkaran bir slayt gösterisi teması, portföylere ve sergilere dinamik bir dokunuş ekler.

en: Best used on slideshows with captions.
tr_TR: En iyi başlıklı slayt gösterilerinde kullanılır.

en: A modern slideshow theme with captions positioned at the top, showcasing features with sleek elegance.
tr_TR: Başlıkların üstte yer aldığı modern bir slayt gösterisi teması, özellikleri şık bir zarafetle sergiler.

en: When using this theme with Carousel Mode, adjust the Carousel Margin setting to create space between the slides.
tr_TR: Bu temayı Carousel Modu ile kullanırken, slaytlar arasında alan oluşturmak için Carousel Margin ayarını ayarlayın.

en: A dynamic slideshow theme that emphasizes the active slide by using grayscale and opacity for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
tr_TR: Aktif slaytı çevresindeki slaytlar için gri tonlama ve opasite kullanarak vurgulayan dinamik bir slayt gösterisi teması, izleyicinin dikkatini çeken bir odak noktası yaratır.

en: A dynamic slideshow theme to display testimonials that emphasizes the active slide by using grayscale for the surrounding slides, creating a focal point that draws the viewer's attention.
tr_TR: Dinamik bir slayt gösterisi teması, etrafındaki slaytlar için gri tonlama kullanarak aktif slaytı vurgular ve izleyicinin dikkatini çeken bir odak noktası oluşturur.

en: Best used with Image slides. It should also be used with Hidden Arrows, Carousel Mode disabled, Transition Effect set to Slide, Smart Crop enabled and Crop Source set to "Custom width/height".
tr_TR: En iyi resim slaytları ile kullanılır. Gizli Oklar ile birlikte kullanılmalı, Karusel Modu devre dışı bırakılmalı, Geçiş Efekti Kaydırma olarak ayarlanmalı, Akıllı Kırpma etkinleştirilmeli ve Kırpma Kaynağı "Özel genişlik/yükseklik" olarak ayarlanmalıdır.

en: Image, External Image, Post Feed, Local Video and External Video slides are displayed in 2 columns, while the other slide types are displayed in 1 column.
tr_TR: Resim, Harici Resim, Gönderi Akışı, Yerel Video ve Harici Video slaytları 2 sütunda görüntülenirken, diğer slayt türleri 1 sütunda görüntülenmektedir.

en: A 2 rows modern theme to split your images and captions ideal for WooCommerce products.
tr_TR: WooCommerce ürünleri için ideal olan, resimlerinizi ve başlıklarınızı ayıran modern bir tema, 2 satırlık.

en: A stylish theme ideal for WooCommerce products.
tr_TR: WooCommerce ürünleri için ideal şık bir tema.

en: A modern theme with a clean design to display your captions below the slides.
tr_TR: Slaytlarınızın altında başlıklarınızı görüntülemek için temiz bir tasarıma sahip modern bir tema.

en: Captions from Image, External Image, Local Video, External video, YouTube and Vimeo slides are displayed below the slideshow.
tr_TR: Resim, Harici Resim, Yerel Video, Harici Video, YouTube ve Vimeo slaytlarından gelen başlıklar slayt gösterisinin altında görüntülenir.

en: To add a button to the Nexus theme, enter the URL and the button text into the "Link" tab.
tr_TR: Nexus temasına bir buton eklemek için URL'yi ve buton metnini "Bağlantı" sekmesine girin.

en: Button
tr_TR: Buton

en: Click Here
tr_TR: Buraya Tıklayın

en: Border
tr_TR: Kenar

en: Text and Numbers
tr_TR: Metin ve Sayılar

en: Color
tr_TR: Renk

en: Font Size for Active Number
tr_TR: Aktif Numara için Yazı Tipi Boyutu

en: Line Height for Active Number
tr_TR: Aktif Numara için Satır Yüksekliği

en: Font Size for Count Number
tr_TR: Sayım Numarası için Yazı Tipi Boyutu

en: Line Height for Count Number
tr_TR: Sayım Numarası için Satır Yüksekliği

en: Previous Slide
tr_TR: Önceki Slayt

en: Next Slide
tr_TR: Sonraki Slayt

en: Preparing 1 slide...
tr_TR: 1 slayt hazırlanıyor...

en: 1 slide added successfully
tr_TR: 1 slayt başarılı bir şekilde eklendi

en: Slide Types
tr_TR: Slayt Türleri

en: Opening add slide UI...
tr_TR: Slayt ekleme arayüzü açılıyor...

en: Closing add slide UI...
tr_TR: Slayt ekleme arayüzü kapatılıyor...

en: Updating slide...
tr_TR: Slayt güncelleniyor...

en: Slide updated successfully
tr_TR: Slayt başarılı bir şekilde güncellendi

en: Stop on first slide after looping
tr_TR: Döngüden sonra ilk slaytta dur

en: Unsplash Library
tr_TR: Unsplash Kütüphanesi

en: Crop position saved and image cropped
tr_TR: Kırpma pozisyonu kaydedildi ve görüntü kırpıldı

en: There was an error when saving crop position or cropping the image
tr_TR: Kırpma pozisyonunu kaydederken veya görüntüyü kırparken bir hata oluştu

en: Device options are enabled for this slide. Adjust using the Device tab.
tr_TR: Bu slayt için cihaz seçenekleri etkinleştirildi. Cihaz sekmesini kullanarak ayarlayın.

en: CSS Manager notice opened
tr_TR: CSS Yöneticisi bildirimi açıldı

en: CSS Manager notice closed
tr_TR: CSS Yöneticisi bildirimi kapatıldı

en: CSS Manager
tr_TR: CSS Yöneticisi

en: Easily add custom CSS to your slideshows to create the perfect design for your sites.
tr_TR: Sitelerinize mükemmel tasarımı oluşturmak için slayt gösterilerinize kolayca özel CSS ekleyin.

en: Built-in text editor full of features.
tr_TR: Birçok özelliğe sahip yerleşik metin düzenleyici.

en: Loads only on the front-end where needed.
tr_TR: Sadece gerektiği yerlerde ön uçta yüklenir.

en: Includes recipes to solve common scenarios.
tr_TR: Yaygın senaryoları çözmek için tarifler içerir.

en: Analytics notice opened
tr_TR: Analitik bildirimi açıldı

en: Analytics notice closed
tr_TR: Analitik bildirimi kapatıldı

en: We'd also like to send you infrequent emails with important security and feature updates. See our %s for more details.
tr_TR: Önemli güvenlik ve özellik güncellemeleri ile nadir zamanlarda e-posta göndermek istiyoruz. Daha fazla bilgi için %s bakın.

en: privacy policy
tr_TR: gizlilik politikası

en: Agree and continue
tr_TR: Kabul et ve devam et

en: No thanks
tr_TR: Hayır, teşekkürler

en: Duplicating...
tr_TR: Çoğaltılıyor...

en: To edit this slide, click "Restore" and then "Return to Published Slides"
tr_TR: Bu slidi düzenlemek için "Geri Yükle"ya tıklayın ve ardından "Yayınlanan Slidelara Dön"a tıklayın

en: Saving...
tr_TR: Kaydediliyor...

en: Saving %s slides. This may take a few moments.
tr_TR: %s slidi kaydediliyor. Bu birkaç dakika alabilir.

en: Saving %s slides.
tr_TR: %s slidi kaydediliyor.

en: Slideshow saved
tr_TR: Slayt gösterisi kaydedildi

en: Duplicated successfully. Reloading...
tr_TR: Başarıyla çoğaltıldı. Yeniden yükleniyor...

en: Settings saved
tr_TR: Ayarlar kaydedildi

en: Still working... %s slides remaining...
tr_TR: Hala çalışıyor... %s slayt kaldı...

en: Tour cancelled successfully
tr_TR: Tur başarıyla iptal edildi

en: Tour cancelled unsuccessfully
tr_TR: Tur başarısız bir şekilde iptal edildi

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: This slideshow will be moved to the "Trash" area.
tr_TR: Bu slayt gösterisi "Çöp" alanına taşınacak.

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Invalid nonce token
tr_TR: Geçersiz nonce jetonu

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Unable to proceed due to invalid nonce token.
tr_TR: Geçersiz nonce jetonu nedeniyle devam edilemiyor.

en: Something went wrong
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti

en: Preparing slideshow for duplication...
tr_TR: Kopyalama için slayt gösterisi hazırlanıyor...

en: Doing something...
tr_TR: Bir şey yapılıyor...

en: No error message provided.
tr_TR: Hiçbir hata mesajı sağlanmadı.

en: Undefined error occurred
tr_TR: Tanımsız bir hata oluştu

en: No error message reported.
tr_TR: Hiçbir hata mesajı bildirilmedi.

en: We recommend you enable %1$s"Recommended Theme Options"%2$s to automatically adjust slideshow settings when selecting a new theme.
tr_TR: Yeni bir tema seçerken slayt gösterisi ayarlarını otomatik olarak ayarlamak için %1$s"Önerilen Tema Seçenekleri"%2$s'yi etkinleştirmenizi öneririz.

en: Saving theme...
tr_TR: Tema kaydediliyor...

en: Theme saved
tr_TR: Tema kaydedildi

en: Slideshow Theme
tr_TR: Slayt Gösterisi Teması

en: This theme was designed for FlexSlider. Please choose the FlexSlider option for the best display.
tr_TR: Bu tema FlexSlider için tasarlandı. En iyi görüntüleme için FlexSlider seçeneğini seçin.

en: Dismiss this notice.
tr_TR: Bu bildirimi kapat.

en: theme
tr_TR: tema

en: Legacy
tr_TR: Eski

en: Custom theme
tr_TR: Özel tema

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Select a custom theme
tr_TR: Özel bir tema seçin

en: All themes
tr_TR: Tüm temalar

en: Upgrade now to unlock this theme!
tr_TR: Bu temayı açmak için şimdi yükseltin!

en: Upgrade now to build your own custom themes!
tr_TR: Kendi özel temalarınızı oluşturmak için şimdi yükseltin!

en: You can create your own themes with our theme editor
tr_TR: Tema editörümüz ile kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz

en: Get started
tr_TR: Başlayın

en: Theme Details
tr_TR: Tema Ayrıntıları

en: Theme Instructions
tr_TR: Tema Talimatları

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Style Details
tr_TR: Stil Ayrıntıları

en: This style was created with the Theme Editor.
tr_TR: Bu stil Tema Editörü ile oluşturuldu.

en: This theme was created through the theme editor.
tr_TR: Bu tema tema editörü aracılığıyla oluşturuldu.

en: How To Use
tr_TR: Nasıl Kullanılır

en: Select a theme on the left to use on this slideshow. Click the theme for more details.
tr_TR: Bu slayt gösterisinde kullanmak için soldan bir tema seçin. Daha fazla ayrıntı için temaya tıklayın.

en: Error: No themes were found.
tr_TR: Hata: Hiçbir tema bulunamadı.

en: Preview slideshow
tr_TR: Slayt gösterisini önizle

en: Select
tr_TR: Seç

en: Dark / Light Mode (Use L key)
tr_TR: Karanlık / Aydınlık Modu (L tuşunu kullanın)

en: Toggle full width (Use F key)
tr_TR: Tam genişlik aç/kapa (F tuşunu kullanın)

en: Desktop preview
tr_TR: Masaüstü önizleme

en: Laptop preview
tr_TR: Laptop önizleme

en: Tablet preview
tr_TR: Tablet önizleme

en: Smartphone preview
tr_TR: Akıllı telefon önizleme

en: Exit preview
tr_TR: Önizleme çıkış

en: This feature is not fully supported in this browser.
tr_TR: Bu özellik bu tarayıcıda tam olarak desteklenmiyor.

en: Media caption
tr_TR: Medya başlığı

en: Media description
tr_TR: Medya açıklaması

en: Manual entry
tr_TR: Manuel giriş

en: This will override the Caption Link Color option in the "Theme" area of the right sidebar.
tr_TR: Bu, sağ kenar çubuğundaki "Tema" alanındaki Başlık Bağlantı Rengi seçeneğini geçersiz kılacaktır.

en: Enter text that will appear with your image slide.
tr_TR: Resim slaytınızla birlikte görünecek metni girin.

en: Automatically updates directly from the WP Media Library
tr_TR: WP Medya Kütüphanesinden doğrudan otomatik güncellemeler alır

en: No default was found
tr_TR: Varsayılan bulunamadı

en: You may use HTML here
tr_TR: Burada HTML kullanabilirsiniz

en: Filter by type
tr_TR: Türe göre filtrele

en: All media items
tr_TR: Tüm medya öğeleri

en: Search Unsplash API
tr_TR: Unsplash API'sinde ara

en: Search unsplash.com...
tr_TR: unsplash.com'da ara...

en: Load more
tr_TR: Daha fazla yükle

en: Photo by %s on Unsplash
tr_TR: %s tarafından Unsplash'ta fotoğraf

en: Photo on Unsplash
tr_TR: Unsplash'ta fotoğraf

en: Opening Unsplash tab...
tr_TR: Unsplash sekmesi açılıyor...

en: Unsplash tab closed
tr_TR: Unsplash sekmesi kapatıldı

en: No photots found.
tr_TR: Hiçbir fotoğraf bulunamadı.

en: Photo by %s
tr_TR: %s tarafından fotoğraf

en: Deselect
tr_TR: Seçimi kaldır

en: Attachment Details
tr_TR: Ek Detayları

en: view original
tr_TR: orijinali görüntüle

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Alt Text
tr_TR: Alternatif Metin

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Quality
tr_TR: Kalite

en: All photos published on Unsplash can be used for free.
tr_TR: Unsplash'ta yayımlanan tüm fotoğraflar ücretsiz olarak kullanılabilir.

en: view license
tr_TR: lisansı görüntüle

en: Complete!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Crunching...
tr_TR: Hesaplanıyor...

en: Import Slides
tr_TR: Slaytları İçe Aktar

en: Import slides
tr_TR: Slaytları içe aktar

en: You currently do not have any slides to preview. If you want, we can import some image slides for you.
tr_TR: Şu anda önizlemek için herhangi bir slaytınız yok. İsterseniz, sizin için bazı resim slaytları içe aktarabiliriz.

en: No valid files found
tr_TR: Geçerli dosya bulunamadı

en: Drag and drop interface not available.
tr_TR: Sürükle ve bırak arayüzü mevcut değil.

en: Drop images here
tr_TR: Resimleri buraya bırakın

en: Press %s to save or %s to cancel.
tr_TR: Kaydetmek için %s'ye veya iptal etmek için %s'ye basın.

en: Shortcode copied
tr_TR: Shortcode kopyalandı

en: Shortcode unable to be copied automatically
tr_TR: Shortcode otomatik olarak kopyalanamadı

en: Failed to open utility modal...
tr_TR: Yardımcı modalı açılmadı...

en: Opening utility modal...
tr_TR: Yardımcı modalı açılıyor...

en: Closing utility modal...
tr_TR: Yardımcı modalı kapatılıyor...

en: No slides
tr_TR: Slayt yok

en: Current
tr_TR: Mevcut

en: last updated: %s
tr_TR: son güncelleme: %s

en: Viewing 1 slideshow
tr_TR: 1 slayt gösterimi görüntüleniyor

en: Viewing %s out of %s slideshows
tr_TR: %s slayt gösteriminden %s görüntüleniyor

en: Search slideshows (Press ctrl + / to focus)‎
tr_TR: Slayt gösterimlerini ara (Odaklanmak için ctrl + / tuşuna basın)‎

en: Searching slideshows...
tr_TR: Slayt gösterimleri aranıyor...

en: 1 slideshow
tr_TR: 1 slayt gösterimi

en: Viewing %s out of %s slideshows (%s loaded)
tr_TR: %s slayt gösteriminden %s görüntüleniyor (%s yüklü)

en: Indexing %s slideshows into local storage...
tr_TR: Yerel depolama alanına %s slayt gösterisi dizinleniyor...

en: All Slideshows loaded
tr_TR: Tüm Slayt Gösterileri yüklendi

en: Fetching slideshows...
tr_TR: Slayt gösterileri alınıyor...

en: Finished
tr_TR: Tamamlandı

en: Indexing slideshows... %s remaining
tr_TR: Slayt gösterileri dizinleniyor... %s kaldı

en: This feature is not fully supported in Internet Explorer 11 and you may experience slow search result times.
tr_TR: Bu özellik Internet Explorer 11'de tam olarak desteklenmiyor ve arama sonuçlarının yavaş olmasına neden olabilir.

en: Sort by title
tr_TR: Başlığa göre sırala

en: Sort by modified date
tr_TR: Değiştirilme tarihine göre sırala

en: Filter slideshows‎
tr_TR: Slayt gösterilerini filtrele‎

en: Searching...
tr_TR: Aranıyor...

en: Updating...
tr_TR: Güncelleniyor...

en: Load all
tr_TR: Hepsini yükle

en: Clear cache
tr_TR: Önbelleği temizle

en: Load remaining %s slideshows
tr_TR: Kalan %s slayt gösterisini yükle

en: Press to clear the slideshow cache from your web browser
tr_TR: Web tarayıcınızdan slayt gösterisi önbelleğini temizlemek için basın

en: Loading slideshows...
tr_TR: Slayt gösterileri yükleniyor...

en: Browse slideshows
tr_TR: Slayt gösterilerini gez

en: Collapse
tr_TR: Küçült

en: Press to expand
tr_TR: Genişletmek için basın

en: Copy all
tr_TR: Hepsini kopyala

en: All settings saved
tr_TR: Tüm ayarlar kaydedildi

en: Here you will find documentation, and two support tiers to choose from. Additionally, you may supply us with extra information specific to your website, server, etc.
tr_TR: Burada belgeleri ve seçebileceğiniz iki destek seviyesini bulacaksınız. Ayrıca, web siteniz, sunucunuz vb. ile ilgili ek bilgileri bize sağlayabilirsiniz.

en: Documentation 📚
tr_TR: Belgeler 📚

en: Visit documentation
tr_TR: Belgeleri ziyaret et

en: Free Basic Support 🚀
tr_TR: Ücretsiz Temel Destek 🚀

en: Visit wordpress.org
tr_TR: wordpress.org'u ziyaret et

en: Paid Premium Support 🌟
tr_TR: Ücretli Premium Destek 🌟

en: Paid users of the premium plugin can open a ticket on our private support center to receive personalized support and faster response times.
tr_TR: Premium eklentinin ücretli kullanıcıları, kişiselleştirilmiş destek almak ve daha hızlı yanıt süreleri için özel destek merkezimizde bir bilet açabilirler.

en: Visit metaslider.com
tr_TR: metaslider.com'u ziyaret et

en: Site Information
tr_TR: Site Bilgisi

en: For your convenience, you can copy the basic site information before to help us speed up the debugging process. Be sure to verify that no personal information is included that you might want to keep private.
tr_TR: Kolaylık olması açısından, hata ayıklama sürecini hızlandırmamıza yardımcı olmak için temel site bilgilerini kopyalayabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi gizli tutmak isteyebileceğinizden emin olun.

en: Change the default title that will be used when creating a new slideshow. Use %s and it will be replaced by the current slideshow ID.
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisi oluşturulurken kullanılacak varsayılan başlığı değiştirin. %s kullanın ve bu, mevcut slayt gösterisi kimliği ile değiştirilecektir.

en: If you are a pro member, enter your license key here to receive updates. %s
tr_TR: Eğer bir pro üyesiyseniz, güncellemeleri almak için lisans anahtarınızı buraya girin. %s

en: Upgrade here
tr_TR: Buradan yükseltin

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Thumbnail (Pro)
tr_TR: Küçük Resim (Pro)

en: Thumbnails - Visible On Hover
tr_TR: Küçük Resimler - Üzerine Gelindiğinde Görünür

en: Filmstrip
tr_TR: Film Şeridi

en: Filmstrip - Visible On Hover
tr_TR: Film Şeridi - Üzerine Gelince Görünür

en: Slideshow settings saved
tr_TR: Slayt gösterisi ayarları kaydedildi

en: Global settings saved
tr_TR: Küresel ayarlar kaydedildi

en: Pro settings saved
tr_TR: Pro ayarları kaydedildi

en: Slideshow Defaults
tr_TR: Slayt Gösterisi Varsayılanları

en: Update the default settings used when creating new slideshows.
tr_TR: Yeni slayt gösterileri oluşturulduğunda kullanılan varsayılan ayarları güncelleyin.

en: Default Slideshow Title
tr_TR: Varsayılan Slayt Gösterisi Başlığı

en: Change the default title
tr_TR: Varsayılan başlığı değiştirin

en: Default Base Image Width
tr_TR: Varsayılan Temel Görüntü Genişliği

en: Update the default width for the base image. This will be used for the slideshow dimensions and base image cropping.
tr_TR: Temel görüntü için varsayılan genişliği güncelleyin. Bu, slayt gösterisi boyutları ve temel görüntü kırpma için kullanılacaktır.

en: Change the default width
tr_TR: Varsayılan genişliği değiştirin

en: Default Base Image Height
tr_TR: Varsayılan Temel Görüntü Yüksekliği

en: Update the default height for the base image. This will be used for the base image cropping and slideshow dimensions. If set to 100% width, the height will scale accordingly.
tr_TR: Temel görüntü için varsayılan yüksekliği güncelleyin. Bu, temel görüntü kırpma ve slayt gösterisi boyutları için kullanılacaktır. Genişlik %100 olarak ayarlandığında, yükseklik buna göre ölçeklenecektir.

en: While the width and height defined above will be used for cropping (if enabled) and the base slideshow dimensions, you may also set the slideshow to stretch to its container.
tr_TR: Yukarıda tanımlanan genişlik ve yükseklik, kırpma için (eğer etkinse) ve temel slayt gösterisi boyutları için kullanılacaktır, ayrıca slayt gösterisini konteynırına göre uzatmayı da ayarlayabilirsiniz.

en: Default Navigation
tr_TR: Varsayılan Navigasyon

en: Change the default navigation when creating a new slideshow.
tr_TR: Yeni bir slayt gösterisi oluştururken varsayılan navigasyonu değiştirin.

en: Change the default transition between slides.
tr_TR: Slaytlar arasındaki varsayılan geçişi değiştirin.

en: Global Settings
tr_TR: Küresel Ayarlar

en: Update the settings used for all the slideshows on your site.
tr_TR: Sitenizdeki tüm slayt gösterileri için kullanılan ayarları güncelleyin.

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Update license key
tr_TR: Lisans anahtarını güncelle

en: Enable Device Settings
tr_TR: Cihaz Ayarlarını Etkinleştir

en: Add option to hide slides, captions, arrows, navigation, and the slideshow per screen size.
tr_TR: Kaydırakları, başlıkları, okları, navigasyonu ve slayt gösterimini ekran boyutuna göre gizleme seçeneği ekleyin.

en: Device Settings
tr_TR: Cihaz Ayarları

en: Set breakpoints for different screen sizes
tr_TR: Farklı ekran boyutları için kırılma noktalarını ayarlayın

en: Smartphone
tr_TR: Akıllı telefon

en: Laptop
tr_TR: Dizüstü bilgisayar

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü bilgisayar

en: Disable Legacy Libraries
tr_TR: Eski Kütüphaneleri Devre Dışı Bırak

en: This setting allows you to disable the legacy slideshow libraries: Nivo Slider, Coin Slider, and Responsive Slides
tr_TR: Bu ayar, eski slayt gösterimi kütüphanelerini devre dışı bırakmanıza olanak tanır: Nivo Slider, Coin Slider ve Responsive Slides

en: We recommend disabling these libraries. You can safely disable the libraries. None of your slideshows use the legacy libraries.
tr_TR: Bu kütüphanelerin devre dışı bırakılmasını öneriyoruz. Kütüphaneleri güvenle devre dışı bırakabilirsiniz. Slayt gösterilerinizin hiçbiri eski kütüphaneleri kullanmıyor.

en: You currently have %s slideshows that use legacy libraries.
tr_TR: Şu anda %s slayt gösteriniz eski kütüphaneleri kullanıyor.

en: You currently have %s slideshow that uses legacy libraries.
tr_TR: Şu anda %s slayt gösteriniz eski kütüphaneleri kullanıyor.

en: Enable Frontend Edit Links
tr_TR: Ön Uç Düzenleme Bağlantılarını Etkinleştir

en: Last
tr_TR: Son

en: First
tr_TR: İlk

en: New slides order
tr_TR: Yeni slayt sırası

en: Select the position for new added slides.
tr_TR: Yeni eklenen slaytlar için pozisyonu seçin.

en: Disable Legacy Widget
tr_TR: Eski Widget'ı Devre Dışı Bırak

en: Enable TinyMCE
tr_TR: TinyMCE'i Etkinleştir

en: TinyMCE is a WYSIWYG editor you can use in slide captions.
tr_TR: TinyMCE, slayt başlıklarında kullanabileceğiniz bir WYSIWYG editörüdür.

en: Fix Touch Swipe
tr_TR: Dokunmatik Kaydırmayı Düzelt

en: If Touch Swipe doesn't work as expected, enable this setting.
tr_TR: Dokunmatik kaydırma beklenildiği gibi çalışmıyorsa, bu ayarı etkinleştirin.

en: Recommended Theme Options
tr_TR: Tavsiye Edilen Tema Seçenekleri

en: Automatically apply recommended slideshow options when selecting a theme. This will replace some of the previous options.
tr_TR: Bir tema seçerken tavsiye edilen slayt gösterisi seçeneklerini otomatik olarak uygulayın. Bu, önceki seçeneklerden bazılarını değiştirecektir.

en: Dashboard Settings
tr_TR: Dashboard Ayarları

en: Set default sorting options and items per page for your Dashboard.
tr_TR: Dashboard'ınız için varsayılan sıralama seçeneklerini ve sayfa başına öğe sayısını ayarlayın.

en: Slideshow ID
tr_TR: Slayt Gösterisi ID

en: Date Created
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Sort Slideshows By
tr_TR: Slayt Gösterilerini Şuna Göre Sırala

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Order By
tr_TR: Şuna Göre Sırala

en: Items Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Öğeler

en: Pro Settings
tr_TR: Pro Ayarları

en: Flush Cache when Saving Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydederken Önbelleği Temizle

en: This setting allows you to automatically flush the cache when saving slideshow changes. Supports WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize and WP Fastest Cache plugins.
tr_TR: Bu ayar, slayt gösterisi değişikliklerini kaydederken önbelleği otomatik olarak temizlemenizi sağlar. WP Rocket, WP Super Cache, W3 Total Cache, WP-Optimize ve WP Fastest Cache eklentilerini destekler.

en: Maximum Number of Custom Fields in Post Feed and WooCommerce Slides
tr_TR: Gönderi Akışı ve WooCommerce Slaytlarında Maksimum Özel Alan Sayısı

en: Select how many custom fields will display in the dropdown menu when you are inserting tags.
tr_TR: Etiketleri eklerken açılır menüde kaç özel alanın görüntüleneceğini seçin.

en: Change the maximum custom fields for Post Feed and WooCommerce
tr_TR: Gönderi Akışı ve WooCommerce için maksimum özel alanları değiştirin

en: Enable Legacy Theme Editor
tr_TR: Eski Tema Düzenleyicisini Etkinleştir

en: This setting allows you to enable the legacy Theme Editor.
tr_TR: Bu ayar, eski Tema Düzenleyicisini etkinleştirmenizi sağlar.

en: The data in this file does not appear to be valid.
tr_TR: Bu dosyadaki verilerin geçerli olduğu görünmüyor.

en: Found %s slideshows
tr_TR: Found %s slayt gösterisi

en: You have no slideshows to import
tr_TR: İçe aktarılacak slayt gösteriniz yok

en: Export file is from a local site. Exporting from a local site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
tr_TR: Dışa aktarma dosyası yerel bir siteden. Yerel bir siteden dışa aktarma, içe aktarma sırasında sorunlara neden olabilir. Bunun nedeni, resimlerin ve videoların canlı bir sunucudan erişilebilir olması gerektiğidir.

en: Some images are missing. Please ensure all images are accessible from the source website before importing.
tr_TR: Bazı resimler eksik. Lütfen içe aktarmadan önce tüm resimlerin kaynak web sitesinden erişilebilir olduğundan emin olun.

en: Important!
tr_TR: Önemli!

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Importing %s slideshows... This may take a minute
tr_TR: %s slayt gösterisi içe aktarılıyor... Bu bir dakikayı alabilir

en: Import successful
tr_TR: İçe aktarma başarılı

en: Load slideshows
tr_TR: Slayt gösterilerini yükle

en: If you have an export file, you may upload it here to be processed. Information about each slideshow will be presented below. You will be able to confirm before importing.
tr_TR: Bir dışa aktarma dosyanız varsa, işlenmek üzere buraya yükleyebilirsiniz. Her slayt gösterisi hakkında bilgiler aşağıda sunulacaktır. İçe aktarmadan önce onay verebileceksiniz.

en: Importing... Please wait
tr_TR: İçe aktarılıyor... Lütfen bekleyin

en: Processing...
tr_TR: İşleniyor...

en: Upload file
tr_TR: Dosya yükle

en: The import file appears to have been generated on a local development site. Some images or videos may not be imported due to limitations in the WordPress upload system.
tr_TR: İçe aktarma dosyasının yerel bir geliştirme sitesinde oluşturulduğu görünüyor. WordPress yükleme sistemindeki sınırlamalar nedeniyle bazı resimler veya videolar içe aktarılmayabilir.

en: Click the Import button to begin the import process.
tr_TR: İçe aktarma sürecini başlatmak için İçe Aktar düğmesine tıklayın.

en: Import %s slideshows
tr_TR: İçe aktar %s slayt gösterisi

en: Select the slideshows you wish to import below. Then click here to import them.
tr_TR: Aşağıda içe aktarmak istediğiniz slayt gösterilerini seçin. Ardından, bunları içe aktarmak için buraya tıklayın.

en: Post Feed slide
tr_TR: Gönderi Akışı slaytı

en: External slide
tr_TR: Harici slayt

en: WooCommerce slide
tr_TR: WooCommerce slaytı

en: Image Folder slide
tr_TR: Görüntü Klasörü slaytı

en: Local Video slide
tr_TR: Yerel Video slaytı

en: External Video slide
tr_TR: Harici Video slaytı

en: Custom HTML slide
tr_TR: Özel HTML slaytı

en: Layer slide
tr_TR: Katman slaytı

en: Image not found<br>%s
tr_TR: Görüntü bulunamadı<br>%s

en: No slides found
tr_TR: Hiç slayt bulunamadı

en: Loading %s slideshows...
tr_TR: Yükleniyor %s slayt gösterisi...

en: You have no slideshows to export
tr_TR: Dışa aktarılacak slayt gösteriniz yok

en: Exporting %s slideshows...
tr_TR: Export ediliyor %s slayt gösterisi...

en: Export successful
tr_TR: İhracat başarılı

en: No slideshows found.
tr_TR: Hiç slayt gösterisi bulunamadı.

en: Create a new slideshow now
tr_TR: Şimdi yeni bir slayt gösterisi oluşturun

en: If you have only a few slideshows, we will prepare them automatically. If you have many slideshows, click the "Load" button.
tr_TR: Eğer sadece birkaç slayt gösteriniz varsa, bunları otomatik olarak hazırlayacağız. Eğer birden fazla slayt gösteriniz varsa, "Yükle" butonuna tıklayın.

en: Choose the slideshows you wish to export.
tr_TR: İhracat yapmak istediğiniz slayt gösterilerini seçin.

en: Click the "Export" button.
tr_TR: İhracat butonuna "Export" tıklayın.

en: A .json file will automatically be downloaded with all your slideshow data.
tr_TR: Tüm slayt gösterisi verileriniz ile otomatik olarak bir .json dosyası indirilecektir.

en: A few notes on exporting slideshow images and videos:
tr_TR: Slayt gösterisi resimlerini ve videolarını ihraç ederken birkaç not:

en: Exporting from a localhost site may cause issues during import. This is because the images and videos need to be accessible from a live server.
tr_TR: Yerel bir siteden ihracat yapmak, içe aktarma sırasında sorunlara neden olabilir. Bunun nedeni, resimlerin ve videoların canlı bir sunucudan erişilebilir olması gerektiğidir.

en: You have %s slideshows that can be exported. Information about each slideshow will be presented below.
tr_TR: İhracat edilebilecek %s slayt gösteriniz var. Her bir slayt gösterisi hakkında bilgi aşağıda sunulacaktır.

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Load
tr_TR: Yükle

en: Export %s slideshows
tr_TR: Export %s slayt gösterisi

en: Select the slideshows you wish to export below, then click here to export them.
tr_TR: Aşağıda ihracat yapmak istediğiniz slayt gösterilerini seçin, ardından onları ihracat etmek için buraya tıklayın.

en: Failed to open the settings page...
tr_TR: Ayarlar sayfasını açamadı...

en: Opening settings page...
tr_TR: Ayarlar sayfası açılıyor...

en: Page not found: %s
tr_TR: Sayfa bulunamadı: %s

en: Add a slide
tr_TR: Bir slayt ekle

en: Select images
tr_TR: Resimleri seçin

en: You can easily add an image from one of the options here. Additionally we provide free images from the Unsplash library.
tr_TR: Buradaki seçeneklerden birinden kolayca bir resim ekleyebilirsiniz. Ayrıca Unsplash kütüphanesinden ücretsiz resimler sağlıyoruz.

en: Next step
tr_TR: Sonraki adım

en: Search unsplash
tr_TR: Unsplash'ta ara

en: Choose an image from the left, or search for any topic here to bring up more images.
tr_TR: Soldan bir resim seçin veya daha fazla resim getirmek için buradan herhangi bir konu arayın.

en: Hide step
tr_TR: Adımı gizle

en: Create your slide
tr_TR: Slaytınızı oluşturun

en: After you have selected an image, press here to create your slide.
tr_TR: Bir resim seçtikten sonra, slaytınızı oluşturmak için buraya basın.

en: Preview Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi Önizlemesi

en: Now that you have some slides set, you can preview your slideshow by pressing here.
tr_TR: Artık bazı slaytlarınız ayarlandığına göre, slayt gösterinizi önizlemek için buraya basabilirsiniz.

en: Slideshow settings
tr_TR: Slayt Gösterisi Ayarları

en: Edit slideshow
tr_TR: Slayt gösterisini düzenle

en: Additional CSS Class
tr_TR: Ekstra CSS Sınıfı

en: Refresh preview
tr_TR: Önizlemeyi yenile

en: Loading slideshows list...
tr_TR: Slayt gösterileri listesi yükleniyor...

en: Create one now!
tr_TR: Bir tane oluşturun!

en: Loading slideshow
tr_TR: Slayt gösterisi yükleniyor

en: Update preview
tr_TR: Önizlemeyi güncelle

en: Select a slideshow
tr_TR: Bir slayt gösterisi seçin

en: Normal width
tr_TR: Normal genişlik

en: Wide width
tr_TR: Geniş genişlik

en: Full width
tr_TR: Tam genişlik

en: slider
tr_TR: kaydırıcı

en: slideshow
tr_TR: slayt gösterisi

en: gallery
tr_TR: galeri

[ctx: This is a keyboard shortcut.]
en:  (Use Alt + P keys)
tr_TR:  (Alt + P tuşlarını kullanın)

[ctx: Uploader: Drop files to upload - or - Select Files]
en: or
tr_TR: veya

[ctx: 1000 by 1000 pixels]
en: %s by %s pixels
tr_TR: %s tarafından %s piksel

[ctx: The ENTER key on a keyboard]
en: Enter
tr_TR: Giriş

[ctx: The ESCAPE key on a keyboard]
en: Escape
tr_TR: Kaçış

[ctx: number of slides, ex "7 slides"]
en: %s slides
tr_TR: %s slayt
