WPML Multilingual CMS 4.9.0-b.3.1 - en to vi translation catalogue (1440 entries)

en:  %s translation
vi:  Bản dịch %s

en:  - (needs update)
vi:  - (cần cập nhật)

en:  See our %s to learn more.
vi:  Xem %s của chúng tôi để tìm hiểu thêm.

en:  elements
vi:  phần tử

en:  for
vi:  cho

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
vi: %1$s (ngôn ngữ hiện tại: %2$s) - ngôn ngữ được đề xuất: %3$s

en: %1$s Translation
vi: Bản dịch %1$s

en: %1$s and %2$s
vi: %1$s và %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
vi: %1$s chưa được dịch. %2$sNhấp vào đây để làm cho loại bài đăng này có thể dịch được.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
vi: %1$s được dịch qua WPML. %2$sNhấp vào đây để thay đổi tùy chọn dịch.%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
vi: %1$s công việc đã được thêm vào Trình chỉnh sửa dịch nâng cao.

en: %1$s terms (in original language)
vi: Các thuật ngữ %1$s (bằng ngôn ngữ gốc)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
vi: %1$sTìm hiểu cách dịch nội dung %2$s thủ công%3$s %4$sNgoài ra, để dịch nội dung %5$s bằng Trình chỉnh sửa dịch nâng cao, dịch tự động, dịch vụ chuyên nghiệp hoặc bởi những người dùng khác trên trang web của bạn %6$snâng cấp lên tài khoản WPML CMS%7$s.

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
vi: %1$sTìm hiểu cách dịch nội dung %2$s%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
vi: %1$sĐồng bộ hóa menu%2$s sẽ đồng bộ hóa cấu trúc menu từ ngôn ngữ mặc định của %3$s sang các ngôn ngữ phụ.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
vi: %1s không thể tự động nhận phản hồi về bản dịch. Vui lòng đăng nhập vào trang web %1s và báo cáo các vấn đề này theo cách thủ công.

en: %d day
vi: %d ngày

en: %d feedback was permanently deleted.
vi: %d phản hồi đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %d feedback was restored.
vi: %d phản hồi đã được khôi phục.

en: %d feedback was trashed.
vi: %d phản hồi đã được chuyển vào thùng rác.

en: %d feedback was updated.
vi: %d phản hồi đã được cập nhật.

en: %d hour
vi: %d giờ

en: %d items remaining...
vi: Còn lại %d mục...

en: %d minute
vi: %d phút

en: %s are currently hidden to visitors.
vi: %s hiện đang bị ẩn đối với khách truy cập.

en: %s is currently hidden to visitors.
vi: %s hiện đang bị ẩn đối với khách truy cập.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
vi: %s được định nghĩa trong chủ đề của bạn. Bộ chuyển đổi ngôn ngữ chỉ có thể được tùy chỉnh bằng CSS của chủ đề.

en: %s item
vi: %s mục

en: %s orphan comments found.
vi: Tìm thấy %s bình luận mồ côi.

en: %s translation assigned to local translator
vi: Bản dịch %s được giao cho người dịch địa phương

en: %s translation awaiting first available translator
vi: Bản dịch %s đang chờ người dịch đầu tiên có sẵn

en: %s: Waiting for automatic translation
vi: %s: Đang chờ dịch tự động

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
vi: %sBật dịch tự động cho bản nháp%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
vi: %sCảnh báo:%s Các chỉnh sửa bạn sắp thực hiện sẽ bị mất

en: (No title for this post yet)
vi: (Chưa có tiêu đề cho bài đăng này)

en: (allowed: %s)
vi: (được phép: %s)

en: (missing title)
vi: (thiếu tiêu đề)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
vi: * Hãy nhớ, tên đăng nhập của bạn cho %1$s là %2$s. Nếu bạn cần trợ giúp về mật khẩu, hãy sử dụng chức năng đặt lại mật khẩu trên trang đăng nhập.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
vi: * Tác vụ dọn dẹp có thể mất vài phút để hoàn tất.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
vi: * Chủ đề của bạn có tệp %s, tệp này đặt các giá trị mặc định cho WPML.

en: -- Please select --
vi: -- Vui lòng chọn --

en: --None--
vi: --không có--

en: --select--
vi: --chọn--

en: ...and %d more translations.
vi: ...và %d bản dịch khác.

en: 1. Translate these strings:
vi: 1. Dịch các chuỗi này:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
vi: Bạn đang cập nhật một bài đăng trùng lặp.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
vi: 2. Khi bạn dịch xong, hãy quay lại đây và chạy lại đồng bộ hóa menu. Thao tác này sẽ sử dụng các chuỗi bạn đã dịch để cập nhật menu.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
vi: Để không làm mất các thay đổi của bạn, WPML sẽ đặt bài đăng này được dịch độc lập.

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
vi: <p>Một số thuật ngữ phân loại không đồng bộ giữa các ngôn ngữ. Điều này có nghĩa là nội dung trong một số ngôn ngữ sẽ không có các thẻ hoặc danh mục chính xác.</p>
    			 <p>Để đồng bộ hóa các phân loại, bạn cần xem xét từng phân loại trong danh sách sau và nhấp vào nút “Cập nhật hệ thống phân cấp phân loại”.</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
vi: <strong>Thông báo của WPML:</strong> Nâng cấp lên phiên bản này chỉ được hỗ trợ từ các phiên bản %1$s trở lên. Để nâng cấp từ phiên bản %2$s, trước tiên, hãy tải xuống <a%3$s>2.0.4</a>, thực hiện nâng cấp DB và sau đó chuyển sang phiên bản này.

en: A New Site Key Is Required
vi: Cần có khóa trang web mới

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
vi: Một tiện ích mở rộng PHP đã dừng quá trình tải tệp lên. PHP không cung cấp cách để xác định tiện ích mở rộng nào đã gây ra việc dừng tải tệp lên; kiểm tra danh sách các tiện ích mở rộng đã tải với phpinfo() có thể hữu ích.

en: A different domain per language
vi: Một miền khác cho mỗi ngôn ngữ

en: A page
vi: Một trang

en: AJAX Error:
vi: Lỗi AJAX:

en: Above post
vi: Trên bài đăng

en: Accordion Item: Content
vi: Mục Accordion: Nội dung

en: Accordion Item: Label
vi: Mục Accordion: Nhãn

en: Accordion: Content
vi: Accordion: Nội dung

en: Accordion: Header
vi: Accordion: Tiêu đề

en: Accordion: Title
vi: Accordion: Tiêu đề

en: Action
vi: Hành động

en: Activate
vi: Kích hoạt

en: Activate a translation service
vi: Kích hoạt dịch vụ dịch

en: Activate a translation service that's not listed here
vi: Kích hoạt dịch vụ dịch không có trong danh sách này

en: Activated
vi: Đã kích hoạt

en: Activating...
vi: Đang kích hoạt...

en: Activation Key
vi: Khóa kích hoạt

en: Active
vi: Hoạt động

en: Add %s
vi: Thêm %s

en: Add / Remove languages
vi: Thêm / Xóa ngôn ngữ

en: Add Language
vi: Thêm ngôn ngữ

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
vi: Thêm danh sách các đối số URL được phân tách bằng dấu phẩy mà bạn muốn WPML chuyển khi chuyển đổi ngôn ngữ.

en: Add a language switcher
vi: Thêm bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Add a new language switcher to a menu
vi: Thêm bộ chuyển đổi ngôn ngữ mới vào menu

en: Add a new language switcher to a widget area
vi: Thêm bộ chuyển đổi ngôn ngữ mới vào khu vực tiện ích

en: Add a note to the administrator
vi: Thêm ghi chú cho quản trị viên

en: Add a note to the translator
vi: Thêm ghi chú cho người dịch

en: Add menu translation:  %s
vi: Thêm bản dịch menu: %s

en: Add new Translation Priority
vi: Thêm ưu tiên dịch mới

en: Add note for the translators
vi: Thêm ghi chú cho người dịch

en: Add the following line:
vi: Thêm dòng sau:

en: Add translation
vi: Thêm bản dịch

en: Add translation to %s
vi: Thêm bản dịch vào %s

en: Adding language failed.
vi: Thêm ngôn ngữ không thành công.

en: Adding translation for: %s.
vi: Đang thêm bản dịch cho: %s.

en: Additional CSS
vi: CSS bổ sung

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
vi: Thêm thông tin ngôn ngữ vào các bài đăng và phân loại bị thiếu thông tin này.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
vi: Điều chỉnh ID cho chức năng đa ngôn ngữ

en: Admin
vi: Quản trị viên

en: Admin language
vi: Ngôn ngữ quản trị

en: Admin replied
vi: Quản trị viên đã trả lời

en: Administrator for %s
vi: Quản trị viên cho %s

en: Advanced Translation Editor
vi: Trình chỉnh sửa dịch nâng cao

en: Advanced settings
vi: Cài đặt nâng cao

en: Affected Taxonomies
vi: Các phân loại bị ảnh hưởng

en: Alert Content: Alert
vi: Nội dung cảnh báo: cảnh báo

en: Alert: Description
vi: Thông báo: mô tả

en: Alert: Title
vi: Cảnh báo: tiêu đề

en: All
vi: Tất cả

en: All Languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: All Translation Priorities
vi: Tất cả các ưu tiên dịch

en: All categories and tags will be translated if possible.
vi: Tất cả các danh mục và thẻ sẽ được dịch nếu có thể.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
vi: Tất cả các bộ chuyển đổi ngôn ngữ trong trang web của bạn đều bị ảnh hưởng bởi các cài đặt trong phần này.

en: All languages
vi: Tất cả ngôn ngữ

en: All languages are currently displayed.
vi: Tất cả các ngôn ngữ hiện đang được hiển thị.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
vi: Tất cả các ngôn ngữ hiện đang được hiển thị. Chọn việc cần làm khi các ngôn ngữ trang web bị ẩn.

en: All term names updated
vi: Tất cả tên thuật ngữ đã được cập nhật

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
vi: Tất cả dữ liệu dịch sẽ bị mất nếu bạn đặt lại dữ liệu của WPML. Chúng không thể được khôi phục sau này.

en: Allow translating the login and registration pages
vi: Cho phép dịch các trang đăng nhập và đăng ký

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
vi: Cho phép liên kết các bản dịch hiện có sau khi thay đổi định nghĩa bài đăng tùy chỉnh (tên)

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
vi: Cho phép liên kết các bản dịch hiện có sau khi thay đổi định nghĩa phân loại tùy chỉnh (tên)

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
vi: Luôn yêu cầu phản hồi (không giới hạn thời gian phản hồi)

en: Always auto-generate from title and overwrite any existing slug
vi: Luôn tự động tạo từ tiêu đề và ghi đè bất kỳ slug hiện có nào

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
vi: Luôn chuyển hướng khách truy cập dựa trên ngôn ngữ trình duyệt (chuyển hướng đến trang chủ nếu thiếu bản dịch)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
vi: Một nỗ lực để mở URL được chỉ định làm trang gốc đã thất bại với lỗi sau:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
vi: Một email đã được gửi đến %s để báo cáo vấn đề. Vui lòng kiểm tra email của bạn để nhận phản hồi từ họ.

en: Anchor Text: Primary Content
vi: Văn bản neo: nội dung chính

en: Anchor Text: Secondary Content
vi: Văn bản neo: nội dung phụ

en: Animated Headline: After text
vi: Tiêu đề động: Văn bản sau

en: Animated Headline: Before text
vi: Tiêu đề động: Văn bản trước

en: Animated Headline: Highlighted text
vi: Tiêu đề động: Văn bản được tô sáng

en: Animated Headline: Link URL
vi: Tiêu đề động: URL liên kết

en: Animated Headline: Rotating text
vi: Tiêu đề động: Văn bản xoay

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
vi: Mọi thay đổi bạn thực hiện sẽ bị mất vào lần tiếp theo bạn gửi trang này để dịch.

en: Api call to url
vi: Gọi API đến URL

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply changes
vi: Áp dụng thay đổi

en: Apply to all users
vi: Áp dụng cho tất cả người dùng

en: Approved
vi: Đã duyệt

en: Archive: Cards Read More Text
vi: Lưu trữ: văn bản đọc thêm của thẻ

en: Archive: Cards Separator
vi: Lưu trữ: dấu phân cách thẻ

en: Archive: Classic Read More Text
vi: Lưu trữ: văn bản đọc thêm cổ điển

en: Archive: Classic Separator
vi: Lưu trữ: dấu phân cách cổ điển

en: Archive: Next Label
vi: Lưu trữ: nhãn tiếp theo

en: Archive: Nothing Found Message
vi: Lưu trữ: thông báo không tìm thấy gì

en: Archive: Previous Label
vi: Lưu trữ: nhãn trước

en: Are you sure you want to clear all job logs?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả nhật ký công việc không?

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa ngôn ngữ này không?%sTẤT CẢ dữ liệu liên quan đến ngôn ngữ này sẽ bị XÓA!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
vi: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại tất cả dữ liệu dịch và ngôn ngữ không? Thao tác này không thể đảo ngược!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
vi: Bạn có chắc chắn muốn đặt lại về cài đặt mặc định không?

en: As early as possible
vi: Càng sớm càng tốt

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
vi: Vì trang web này sử dụng Elementor, các thay đổi bạn thực hiện ở đây có thể không hiển thị trên giao diện người dùng. Trong trường hợp này, hãy đi tới cài đặt Elementor và xóa bộ nhớ cache của nó.

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
vi: Yêu cầu phản hồi về nội dung đã dịch được %1$s trong %2$s %3$s gần nhất

en: Assign
vi: Gán

en: Assign translation status to duplicated content
vi: Gán trạng thái dịch cho nội dung trùng lặp

en: At your service
vi: Sẵn sàng phục vụ

en: Audio: Embed Code
vi: Âm thanh: mã nhúng

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
vi: Xác thực không thành công ( serviceId: %d )

en: Author: Archive Text
vi: Tác giả: văn bản lưu trữ

en: Author: Archive URL
vi: Tác giả: URL lưu trữ

en: Author: Bio
vi: Tác giả: tiểu sử

en: Author: Link
vi: Tác giả: liên kết

en: Author: Name
vi: Tác giả: tên

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
vi: Tự động đăng nhập và đăng xuất người dùng khỏi tất cả các miền

en: Auto-generated title. Click to edit.
vi: Tiêu đề tự động tạo. Nhấp để chỉnh sửa.

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic Translation
vi: Dịch tự động

en: Automatic translation
vi: Dịch tự động

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
vi: Tự động phát hiện các tùy chọn tốt nhất để dịch văn bản hình ảnh (alt, chú thích, tiêu đề)

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
vi: Tự động tải tệp .mo của giao diện bằng cách sử dụng “load_textdomain”

en: Avada stores a separate set of options for each language.
vi: Avada lưu một bộ tùy chọn riêng cho mỗi ngôn ngữ.

en: Available
vi: Có sẵn

en: Available Stack Size
vi: Kích thước ngăn xếp khả dụng

en: Average rating - %s
vi: Đánh giá trung bình - %s

en: Back
vi: Quay lại

en: Back to languages
vi: Quay lại ngôn ngữ

en: Background
vi: Nền

en: Background Color
vi: Màu nền

en: Backwards compatibility
vi: Khả năng tương thích ngược

en: Balance, invoices and tools
vi: Số dư, hóa đơn và công cụ

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
vi: Vì mã hóa không được hỗ trợ trên máy chủ của bạn, dữ liệu sẽ chỉ có mã hóa cơ bản bằng thuật toán bse64.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
vi: Trước khi bạn có thể bắt đầu gửi nội dung để dịch, bạn cần hoàn tất một thiết lập ngắn gọn.

en: Below post
vi: Dưới bài đăng

en: Blockquote: Content
vi: Trích dẫn khối: nội dung

en: Blockquote: Tweet button label
vi: Trích dẫn khối: Nhãn nút Tweet

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
vi: Các bài đăng trên blog từ ngôn ngữ mặc định của trang web, hoặc bản dịch nếu có

en: Blue
vi: Xanh lam

en: Border
vi: Viền

en: Breadcrumbs: Home Label Text
vi: Đường dẫn: văn bản nhãn trang chủ

en: Browser language redirect
vi: Chuyển hướng ngôn ngữ trình duyệt

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
vi: Chuyển hướng ngôn ngữ trình duyệt có thể ảnh hưởng đến việc lập chỉ mục trang web của bạn

en: Bulk Actions
vi: Hành động hàng loạt

en: Button: Link
vi: Nút: liên kết

en: Button: Link URL
vi: Nút: URL liên kết

en: Button: Text
vi: Nút: văn bản

en: Call to Action: Button link
vi: Kêu gọi hành động: Liên kết nút

en: Call to Action: Button text
vi: Kêu gọi hành động: Văn bản nút

en: Call to Action: Heading
vi: Kêu gọi hành động: tiêu đề

en: Call to Action: Text
vi: Kêu gọi hành động: văn bản

en: Call to action: button
vi: Kêu gọi hành động: nút

en: Call to action: description
vi: Kêu gọi hành động: mô tả

en: Call to action: link
vi: Kêu gọi hành động: liên kết

en: Call to action: ribbon title
vi: Kêu gọi hành động: tiêu đề ruy băng

en: Call to action: title
vi: Kêu gọi hành động: tiêu đề

en: Callout: Call to action text
vi: Chú thích: Văn bản kêu gọi hành động

en: Callout: Heading
vi: Chú thích: tiêu đề

en: Callout: Link
vi: Chú thích: liên kết

en: Callout: Text
vi: Chú thích: văn bản

en: Can I have completely different designs for translations?
vi: Tôi có thể có các thiết kế hoàn toàn khác nhau cho các bản dịch không?

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
vi: Tôi có thể sử dụng hạn mức dịch tự động miễn phí của mình với Trình chỉnh sửa dịch cổ điển không?

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
vi: Không thể tạo bản sao. Một bản dịch đang được tiến hành.

en: Cancel
vi: Hủy

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
vi: Không thể chỉnh sửa mục này vì hiện tại nó đang ở trong giỏ dịch.

en: Canvas Content: Canvas
vi: Nội dung canvas: canvas

en: Card: Anchor Link
vi: Thẻ: liên kết neo

en: Card: Anchor Text Primary Content
vi: Thẻ: nội dung chính của văn bản neo

en: Card: Anchor Text Secondary Content
vi: Thẻ: nội dung phụ của văn bản neo

en: Card: Back Text Content
vi: Thẻ: nội dung văn bản mặt sau

en: Card: Front Text Content
vi: Thẻ: nội dung văn bản mặt trước

en: Change
vi: Thay đổi

en: Change default language
vi: Thay đổi ngôn ngữ mặc định

en: Change language
vi: Thay đổi ngôn ngữ

en: Change menu order for %s
vi: Thay đổi thứ tự menu cho %s

en: Check for orphan comments
vi: Kiểm tra bình luận mồ côi

en: Check for updates
vi: Kiểm tra cập nhật

en: Check status and get translations
vi: Kiểm tra trạng thái và nhận bản dịch

en: Checking...
vi: Đang kiểm tra...

en: Choose
vi: Chọn

en: Choose a menu
vi: Chọn một menu

en: Choose a widget area
vi: Chọn một khu vực tiện ích

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
vi: Chọn cách xác định ngôn ngữ mà khách truy cập xem nội dung

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
vi: Chọn xem bản dịch có nên được xuất bản khi nhận được hay không. Lưu ý: Nếu chọn Xuất bản, bản dịch sẽ chỉ được xuất bản nếu tài liệu gốc được xuất bản khi bản dịch được nhận.

en: Choose language:
vi: Chọn ngôn ngữ:

en: Choose mapping
vi: Chọn ánh xạ

en: Choose what to do when translating content with this field:
vi: Chọn việc cần làm khi dịch nội dung với trường này:

en: Choose which menu to display your language switcher
vi: Chọn menu để hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ của bạn

en: Choose which widget to display your language switcher
vi: Chọn tiện ích để hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ của bạn

en: Choose who translates your site
vi: Chọn người dịch trang web của bạn

en: Classic Translation Editor
vi: Trình chỉnh sửa dịch cổ điển

en: Clean orphan comments
vi: Dọn dẹp bình luận mồ côi

en: Clean up
vi: Dọn dẹp

en: Clear all colors
vi: Xóa tất cả màu sắc

en: Clear language information and repopulate languages
vi: Xóa thông tin ngôn ngữ và điền lại ngôn ngữ

en: Clear log
vi: Xóa nhật ký

en: Clear logs
vi: Xóa nhật ký

en: Clear the cache in WPML
vi: Xóa bộ nhớ đệm trong WPML

en: Close
vi: Đóng

en: Close banner
vi: Đóng biểu ngữ

en: Code
vi: Mã

en: Color themes:
vi: Chủ đề màu sắc:

en: Communication error
vi: Lỗi giao tiếp

en: Communication:
vi: Giao tiếp:

en: Complete
vi: Hoàn tất

en: Complete the %s translation
vi: Hoàn thành bản dịch %s

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
vi: Hoàn tất: %1$d bài viết đã được xử lý cho “%2$s”.

en: Component: Property override
vi: Thành phần: Ghi đè thuộc tính

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
vi: Cấu hình tương thích giữa các plugin và chủ đề đang hoạt động của bạn được cập nhật tự động hàng ngày.

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Configure WPML
vi: Cấu hình WPML

en: Connect this post?
vi: Kết nối bài đăng này?

en: Connect with translations
vi: Kết nối với bản dịch

en: Contact Form: Button Text
vi: Biểu mẫu liên hệ: văn bản nút

en: Contact Form: Checkbox Text
vi: Biểu mẫu liên hệ: văn bản hộp kiểm

en: Contact Form: Email Field Placeholder
vi: Biểu mẫu liên hệ: chỗ dành sẵn cho trường email

en: Contact Form: Name Field Placeholder
vi: Biểu mẫu liên hệ: chỗ dành sẵn cho trường tên

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
vi: Biểu mẫu liên hệ: chỗ dành sẵn cho trường điện thoại

en: Contact Form: Redirect Link
vi: Biểu mẫu liên hệ: liên kết chuyển hướng

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
vi: Biểu mẫu liên hệ: chỗ dành sẵn cho trường chủ đề

en: Contact Form: Success Message
vi: Biểu mẫu liên hệ: thông báo thành công

en: Contact Form: Terms and Conditions
vi: Biểu mẫu liên hệ: điều khoản và điều kiện

en: Contact Form: Your Message Placeholder
vi: Biểu mẫu liên hệ: chỗ dành sẵn cho tin nhắn của bạn

en: Container: Link URL
vi: Container: URL liên kết

en: Content
vi: Nội dung

en: Content Area: Content
vi: Khu vực nội dung: nội dung

en: Content Slider: Slide call to action link
vi: Thanh trượt nội dung: Liên kết kêu gọi hành động của trang chiếu

en: Content Slider: Slide call to action text
vi: Thanh trượt nội dung: Văn bản kêu gọi hành động của trang chiếu

en: Content Slider: Slide content
vi: Thanh trượt nội dung: Nội dung trang chiếu

en: Content Slider: Slide heading
vi: Thanh trượt nội dung: Tiêu đề trang chiếu

en: Copied From the Original
vi: Đã sao chép từ bản gốc

en: Copied to clipboard
vi: Đã sao chép vào bảng tạm

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy content from %s
vi: Sao chép nội dung từ %s

en: Copy from original
vi: Sao chép từ bản gốc

en: Copy from original to translation
vi: Sao chép từ bản gốc sang bản dịch

en: Copy once
vi: Sao chép một lần

en: Copy publishing date to translations
vi: Sao chép ngày xuất bản sang bản dịch

en: Copy taxonomy to translations
vi: Sao chép phân loại sang bản dịch

en: Copy to all languages
vi: Sao chép sang tất cả các ngôn ngữ

en: Copy to clipboard
vi: Sao chép vào bảng tạm

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
vi: Sửa gán loại bài đăng chính xác cho bản dịch của các loại bài đăng tùy chỉnh trong trường hợp có lỗi.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
vi: Sửa số lượng thuật ngữ chính xác trong trường hợp có lỗi với nội dung đã dịch.

en: Corrected by:
vi: Được sửa bởi:

en: Could not fetch the status from %s.
vi: Không thể lấy trạng thái từ %s.

en: Could not send the report to %s.
vi: Không thể gửi báo cáo đến %s.

en: Counter: Number Prefix
vi: Bộ đếm: tiền tố số

en: Counter: Number Suffix
vi: Bộ đếm: hậu tố số

en: Counter: Prefix
vi: Bộ đếm: tiền tố

en: Counter: Starting number
vi: Bộ đếm: Số bắt đầu

en: Counter: Suffix
vi: Bộ đếm: hậu tố

en: Counter: Title
vi: Bộ đếm: tiêu đề

en: Create duplicate
vi: Tạo bản sao

en: Create root page.
vi: Tạo trang gốc.

en: Current language
vi: Ngôn ngữ hiện tại

en: Current language background color
vi: Màu nền ngôn ngữ hiện tại

en: Current language font color
vi: Màu phông chữ ngôn ngữ hiện tại

en: Current page
vi: Trang hiện tại

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Custom fields
vi: Trường tùy chỉnh

en: Custom flag
vi: Cờ tùy chỉnh

en: Custom language switchers
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ tùy chỉnh

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
vi: chèn bộ chuyển đổi của WPML vào các vị trí tùy chỉnh

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
vi: Cần thêm tùy chọn? Xem cách bạn có thể %s.

en: Custom taxonomies
vi: Phân loại tùy chỉnh

en: Customize
vi: Tùy chỉnh

en: Customize the language switcher
vi: Tùy chỉnh bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Dashboard
vi: Bảng điều khiển

en: Data saved
vi: Dữ liệu đã lưu

en: Date
vi: Ngày

en: Deactivate
vi: Hủy kích hoạt

en: Deactivate WPML Page Builders
vi: Hủy kích hoạt trình tạo trang WPML

en: Debug information
vi: Thông tin gỡ lỗi

en: Default admin language (currently %s)
vi: Ngôn ngữ quản trị mặc định (hiện tại là %s)

en: Default admin language:
vi: Ngôn ngữ quản trị mặc định:

en: Default flag format
vi: Định dạng cờ mặc định

en: Default language (currently %s)
vi: Ngôn ngữ mặc định (hiện tại là %s)

en: Default locale
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete content
vi: Xóa nội dung

en: Delete language switcher
vi: Xóa bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Delete permanently
vi: Xóa vĩnh viễn

en: Deleted comments:
vi: Bình luận đã xóa:

en: Description
vi: Mô tả

en: Detailed error log
vi: Nhật ký lỗi chi tiết

en: Details
vi: Chi tiết

en: Different languages in directories
vi: Các ngôn ngữ khác nhau trong thư mục

en: Disable browser language redirect
vi: Tắt chuyển hướng ngôn ngữ trình duyệt

en: Disable cache for language switcher templates
vi: Tắt bộ nhớ đệm cho các mẫu chuyển đổi ngôn ngữ

en: Disable this feature
vi: Tắt tính năng này

en: Dismiss
vi: Bỏ qua

en: Dismiss this notice.
vi: Bỏ qua thông báo này.

en: Display Flag
vi: Hiển thị cờ

en: Display alternative languages in the HEAD section.
vi: Hiển thị các ngôn ngữ thay thế trong phần HEAD.

en: Display hidden languages
vi: Hiển thị ngôn ngữ ẩn

en: Display mode for blog posts has changed
vi: Chế độ hiển thị cho các bài đăng trên blog đã thay đổi

en: Display on language:
vi: Hiển thị bằng ngôn ngữ:

en: Divider: Text
vi: Dấu phân cách: văn bản

en: Do not make '%s' translatable
vi: Không làm cho “%s” có thể dịch được

en: Do not publish the post translations
vi: Không xuất bản bản dịch bài đăng

en: Do not show it
vi: Không hiển thị

en: Do nothing
vi: Không làm gì cả

en: Do you really want to remove this item?
vi: Bạn có thực sự muốn xóa mục này không?

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
vi: Bạn có muốn quản trị WordPress bằng một ngôn ngữ khác không?

en: Do you want to continue?
vi: Bạn có muốn tiếp tục không?

en: Don't map this language
vi: Không ánh xạ ngôn ngữ này

en: Don't show this warning again
vi: Không hiển thị cảnh báo này nữa

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
vi: Không hiển thị phân loại đã dịch trong Trình chỉnh sửa dịch

en: Don't translate
vi: Không dịch

en: Done
vi: Hoàn tất

en: Done!
vi: Hoàn tất!

en: Done.
vi: Hoàn tất.

en: Download
vi: Tải xuống

en: Download last ‘Translate Content’ action log
vi: Tải xuống nhật ký hành động “Dịch nội dung” cuối cùng

en: Drag and drop the languages to change their order
vi: Kéo và thả các ngôn ngữ để thay đổi thứ tự của chúng

en: Dropdown
vi: Thả xuống

en: Dropdown Content: Dropdown
vi: Nội dung thả xuống: thả xuống

en: Duplicate
vi: Sao chép

en: Duplicate featured image from original
vi: Sao chép hình ảnh nổi bật từ bản gốc

en: Duplicate featured image to translations
vi: Sao chép hình ảnh nổi bật vào bản dịch

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
vi: Sao chép văn bản hình ảnh (alt, chú thích, tiêu đề) cho tất cả hình ảnh nổi bật sang tất cả các ngôn ngữ

en: Duplicate of default language
vi: Bản sao của ngôn ngữ mặc định

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
vi: Sao chép văn bản (alt, chú thích, tiêu đề) cho tất cả phương tiện sang tất cả các ngôn ngữ

en: Duplicate uploaded media from original
vi: Sao chép phương tiện đã tải lên từ bản gốc

en: Duplicate uploaded media to translations
vi: Sao chép phương tiện đã tải lên vào bản dịch

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
vi: Đang sao chép nội dung: còn %d. Vui lòng ở lại đây cho đến khi hoàn tất. Có thể mất vài phút.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
vi: Đang sao chép nội dung: còn 0. Vui lòng ở lại đây cho đến khi hoàn tất. Có thể mất vài phút.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
vi: Đang sao chép nội dung nổi bật: còn %d. Vui lòng ở lại đây cho đến khi hoàn tất. Có thể mất vài phút.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
vi: Đang sao chép nội dung nổi bật: còn 0. Vui lòng ở lại đây cho đến khi hoàn tất. Có thể mất vài phút.

en: E-mail sent to translation service
vi: Email đã gửi đến dịch vụ dịch thuật

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
vi: Mỗi người dùng có thể chọn ngôn ngữ quản trị. Bạn có thể chỉnh sửa tùy chọn ngôn ngữ của mình bằng cách truy cập <a href="%s">trang hồ sơ</a> của bạn.

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit Anyway (Not Recommended)
vi: Vẫn chỉnh sửa (không khuyến nghị)

en: Edit Footer Language Switcher
vi: Chỉnh sửa bộ chuyển đổi ngôn ngữ chân trang

en: Edit Languages
vi: Chỉnh sửa ngôn ngữ

en: Edit Menu Language Switcher
vi: Chuyển đổi ngôn ngữ menu chỉnh sửa

en: Edit Post Translations Language Switcher
vi: Chỉnh sửa bộ chuyển đổi ngôn ngữ bản dịch bài đăng

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
vi: Chỉnh sửa bộ chuyển đổi ngôn ngữ hành động mã ngắn

en: Edit Translation Priority
vi: Chỉnh sửa ưu tiên dịch

en: Edit Widget Area Language Switcher
vi: Chỉnh sửa bộ chuyển đổi ngôn ngữ khu vực tiện ích

en: Edit feedback
vi: Chỉnh sửa phản hồi

en: Edit in Advanced Translation Editor
vi: Chỉnh sửa trong trình chỉnh sửa dịch nâng cao

en: Edit language switcher
vi: Chỉnh sửa bộ chuyển đổi ngôn ngữ

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
vi: Chỉnh sửa ngôn ngữ

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
vi: Bảng này cho phép bạn chỉnh sửa ngôn ngữ cho trang web của mình. Mỗi hàng đại diện cho một ngôn ngữ.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
vi: Đối với mỗi ngôn ngữ, bạn cần nhập thông tin sau:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
vi: Mã:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
vi: một giá trị duy nhất xác định ngôn ngữ. Sau khi nhập, mã ngôn ngữ không thể thay đổi.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
vi: Bản dịch:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
vi: cách tên ngôn ngữ sẽ được hiển thị bằng các ngôn ngữ khác nhau.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
vi: Cờ:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
vi: cờ để hiển thị bên cạnh ngôn ngữ (tùy chọn). Bạn có thể tải lên cờ của riêng mình hoặc sử dụng một trong các hình ảnh cờ tích hợp của WPML. Đọc thêm về <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">sử dụng cờ</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
vi: Ngôn ngữ mặc định:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: this determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
vi: điều này xác định giá trị ngôn ngữ cho ngôn ngữ này. Bạn nên kiểm tra tên tệp bản địa hóa WordPress để đặt đúng.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
vi: Mã hóa URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
vi: có/không, xác định xem URL trong ngôn ngữ này có được mã hóa hay sử dụng ký tự ASCII (để “không” nếu bạn không chắc chắn).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
vi: mã mà Google mong đợi cho ngôn ngữ này. Hreflang phải chứa ít nhất mã ngôn ngữ (thường là hai chữ cái), hoặc, nếu bạn muốn chỉ định quốc gia/khu vực, nó phải là thông tin tương tự như tên ngôn ngữ, nhưng ở định dạng hơi khác. Nếu ngôn ngữ cho tiếng Pháp Canada là fr_CA, hreflang tương ứng sẽ là fr-ca. Thay vì dấu gạch dưới, hãy sử dụng dấu gạch ngang (-) và tất cả các chữ cái phải là chữ thường.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
vi: Ánh xạ ngôn ngữ:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: to use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
vi: để sử dụng bản dịch tự động với ngôn ngữ tùy chỉnh hoặc ngôn ngữ cụ thể của quốc gia, bạn phải ánh xạ nó tới một ngôn ngữ được hỗ trợ. Đọc thêm về <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">sử dụng bản dịch tự động với các ngôn ngữ tùy chỉnh</a>.

en: Edit note for the translators
vi: Chỉnh sửa ghi chú cho người dịch

en: Edit root page.
vi: Chỉnh sửa trang gốc.

en: Edit the %s translation
vi: Chỉnh sửa bản dịch %s

en: Edit this page to add translations
vi: Chỉnh sửa trang này để thêm bản dịch

en: Edit to change the domain for the language
vi: Chỉnh sửa để thay đổi miền cho ngôn ngữ

en: Edit translation
vi: Chỉnh sửa bản dịch

en: Editing language:
vi: Ngôn ngữ chỉnh sửa:

en: Elements to include in the language switcher.
vi: Các yếu tố cần đưa vào bộ chuyển đổi ngôn ngữ.

en: Enable
vi: Bật

en: Enable Translation Feedback
vi: Bật phản hồi bản dịch

en: Enable Translation Feedback module
vi: Bật mô-đun Phản hồi bản dịch

en: Enable cache for language switcher templates
vi: Bật bộ nhớ đệm cho các mẫu chuyển đổi ngôn ngữ

en: Enable it now
vi: Bật ngay

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
vi: Bật tùy chọn <strong>Sử dụng thư mục cho ngôn ngữ mặc định</strong> để hiển thị cùng một trang bắt đầu cho tất cả khách truy cập, bất kể ngôn ngữ. Điều này yêu cầu bạn thiết lập một trang gốc.

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
vi: Bật tùy chọn này để dịch văn bản hình ảnh (alt, chú thích, tiêu đề) cho các hình ảnh được kết nối với Thư viện phương tiện. Các hình ảnh như vậy sử dụng lại cùng một văn bản trên tất cả các bài đăng và trang. Cài đặt này là bắt buộc đối với các trình tạo trang như Elementor và Divi.

en: Enabled
vi: Đã bật

en: Encode URLs
vi: Mã hóa URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
vi: Nhập CSS để thêm vào trang. Điều này hữu ích khi bạn muốn thêm kiểu dáng cho bộ chuyển đổi ngôn ngữ mà không cần phải chỉnh sửa tệp CSS trên máy chủ.

en: Enter textdomain:
vi: Nhập tên miền văn bản:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
vi: Nhập tiêu đề của tiện ích hoặc để trống nếu không có tiêu đề.

en: Enter your %s authentication details
vi: Nhập thông tin xác thực %s của bạn

en: Enter your service activation details below.
vi: Nhập thông tin kích hoạt dịch vụ của bạn bên dưới.

en: Enter your site key here
vi: Nhập khóa trang web của bạn vào đây

en: Error
vi: Lỗi

en: Error Server
vi: Lỗi máy chủ

en: Error adding flag.
vi: Lỗi khi thêm cờ.

en: Error adding native name.
vi: Lỗi khi thêm tên gốc.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
vi: Lỗi khi thêm bản dịch %1$s cho %2$s.

en: Error clearing logs
vi: Lỗi khi xóa nhật ký

en: Error uploading flag file.
vi: Lỗi khi tải lên tệp cờ.

en: Error! Reload the page and try again.
vi: Lỗi! Tải lại trang và thử lại.

en: Error: Language not found.
vi: Lỗi: Không tìm thấy ngôn ngữ.

en: Error: No custom field
vi: Lỗi: Không có trường tùy chỉnh

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
vi: Lỗi: Vui lòng kích hoạt plugin WPML Translation Management

en: Error: Please provide translation action
vi: Lỗi: Vui lòng cung cấp hành động dịch

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
vi: Lỗi: Có lỗi với giá trị trường. Không thể đặt tùy chọn dịch.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
vi: Lỗi: Đây là ngôn ngữ tích hợp sẵn. Bạn không thể xóa nó.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
vi: Lỗi: Plugin WPML Translation Management chưa được khởi tạo

en: Error: data not saved
vi: Lỗi: dữ liệu chưa được lưu

en: Existing content
vi: Nội dung hiện có

en: Experimental
vi: Thử nghiệm

en: Expiration date for Translation Feedback module:
vi: Ngày hết hạn cho mô-đun Phản hồi bản dịch:

en: F j, Y
vi: j F, Y

en: Failed to clear logs
vi: Không thể xóa nhật ký

en: Failed to reset the wizard. Please try again.
vi: Không thể đặt lại trình hướng dẫn. Vui lòng thử lại.

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
vi: Không thể chọn dịch vụ dịch ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
vi: Không thể chọn dịch vụ dịch ( serviceId: %d )

en: Failed to update the feedback.
vi: Không thể cập nhật phản hồi.

en: Failed to write file to disk.
vi: Không thể ghi tệp vào đĩa.

en: Feedback
vi: Phản hồi

en: Feedback list navigation
vi: Điều hướng danh sách phản hồi

en: Feedback:
vi: Phản hồi:

en: File extension not allowed.
vi: Phần mở rộng tệp không được phép.

en: Find how you can update PHP.
vi: Tìm hiểu cách bạn có thể cập nhật PHP.

en: First available translator
vi: Người dịch đầu tiên có sẵn

en: First menu item
vi: Mục menu đầu tiên

en: First page
vi: Trang đầu tiên

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
vi: Sửa trường “tp_id” của Công việc dịch WPML

en: Fix WPML tables collation
vi: Sửa đối chiếu bảng WPML

en: Fix element_type collation
vi: Sửa đối chiếu element_type

en: Fix now
vi: Sửa ngay

en: Fix post type assignment for translations
vi: Sửa gán loại bài đăng cho bản dịch

en: Fix terms count
vi: Sửa số lượng thuật ngữ

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
vi: Sửa trường “tp_id” của các công việc dịch WPML và đặt trạng thái thành “đang tiến hành” (nó yêu cầu hành động thủ công để đồng bộ lại trạng thái dịch + tải xuống bản dịch). Nó chấp nhận các giá trị ID công việc dịch (rid) được phân tách bằng dấu phẩy.

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
vi: Sửa đối chiếu của các bảng WPML để khớp với đối chiếu của các bảng WP mặc định.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
vi: Sửa đối chiếu của cột element_type trong icl_translations trong trường hợp cài đặt này đã thay đổi cho các bài đăng của bạn.post_type cột.

en: Flag
vi: Cờ

en: Flag for %s
vi: Cờ cho %s

en: Flip Box: Button link
vi: Hộp lật: Liên kết nút

en: Flip Box: Button text
vi: Hộp lật: Văn bản nút

en: Flip Box: Description text side A
vi: Hộp lật: Văn bản mô tả mặt A

en: Flip Box: Description text side B
vi: Hộp lật: Văn bản mô tả mặt B

en: Flip Box: Title text side A
vi: Hộp lật: Văn bản tiêu đề mặt A

en: Flip Box: Title text side B
vi: Hộp lật: Văn bản tiêu đề mặt B

en: Footer
vi: Chân trang

en: Footer language switcher
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ chân trang

en: For "%s"
vi: Đối với “%s”

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
vi: Để truy cập nâng cao hoặc gỡ cài đặt hoàn toàn WPML và xóa tất cả thông tin ngôn ngữ, hãy sử dụng trang %skhắc phục sự cố%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
vi: Để truy xuất thông tin gỡ lỗi nếu được nhân viên hỗ trợ yêu cầu, hãy sử dụng trang %sthông tin gỡ lỗi%s.

en: Galleries: Gallery Title
vi: Thư viện: tiêu đề thư viện

en: Gallery: All Label
vi: Thư viện: tất cả nhãn

en: Gallery: Gallery custom link
vi: Thư viện: Liên kết tùy chỉnh thư viện

en: Get a key for this site
vi: Lấy khóa cho trang web này

en: Get a proactive support
vi: Nhận hỗ trợ chủ động

en: Getting started guide
vi: Hướng dẫn bắt đầu

en: Glossary Support
vi: Hỗ trợ bảng thuật ngữ

en: Go Back
vi: Quay lại

en: Go to WPML Network settings.
vi: Đi tới cài đặt Mạng WPML.

en: Go to previous page
vi: Đi đến trang trước

en: Go to the first page
vi: Đi đến trang đầu tiên

en: Go to the last page
vi: Đi đến trang cuối cùng

en: Go to the next page
vi: Đi đến trang tiếp theo

en: Go to your %s to choose your admin language.
vi: Truy cập %s của bạn để chọn ngôn ngữ quản trị của bạn.

en: Good news! Your site has no orphan comments.
vi: Tin tốt! Trang web của bạn không có bình luận mồ côi.

en: Got it
vi: Đã hiểu

en: Gray
vi: Xám

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
vi: Tuyệt vời! Tất cả các yêu cầu của WPML hiện đã được đáp ứng. Trang web của bạn đã sẵn sàng sử dụng WPML.

en: Group does not exist.
vi: Nhóm không tồn tại.

en: HTML file
vi: Tệp HTML

en: Heading: Link
vi: Tiêu đề: liên kết

en: Heading: Link URL
vi: Tiêu đề: URL liên kết

en: Heading: Title
vi: Tiêu đề: tiêu đề

en: Headline Content: Headline
vi: Nội dung tiêu đề: tiêu đề

en: Height
vi: Chiều cao

en: Hidden languages:
vi: Ngôn ngữ ẩn:

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide language switchers on the root page
vi: Ẩn bộ chuyển đổi ngôn ngữ trên trang gốc

en: Hide languages
vi: Ẩn ngôn ngữ

en: Hide system fields
vi: Ẩn các trường hệ thống

en: Hide this notice.
vi: Ẩn thông báo này.

en: Hierarchy Synchronization
vi: Đồng bộ hóa hệ thống phân cấp

en: Hover
vi: Di chuột

en: How to fix
vi: Cách khắc phục

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
vi: Cách xử lý văn bản Thư viện phương tiện (alt, chú thích, tiêu đề)

en: How to handle languages without translation
vi: Cách xử lý các ngôn ngữ không có bản dịch

en: How to translate Block editor content
vi: Cách dịch nội dung trình chỉnh sửa khối

en: I am about to reset all translation and language data.
vi: Tôi sắp đặt lại tất cả dữ liệu dịch và ngôn ngữ.

en: I can see a lot of language errors
vi: Tôi thấy rất nhiều lỗi ngôn ngữ

en: I can't understand anything
vi: Tôi không thể hiểu gì cả

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
vi: Tôi sẽ thêm thủ công (%1$shướng dẫn%2$s)

en: Icon Box: Description text
vi: Hộp biểu tượng: Văn bản mô tả

en: Icon Box: Link
vi: Hộp biểu tượng: liên kết

en: Icon Box: Title text
vi: Hộp biểu tượng: Văn bản tiêu đề

en: Icon List: Link URL
vi: Danh sách biểu tượng: URL liên kết

en: Icon List: Text
vi: Danh sách biểu tượng: văn bản

en: Icon link
vi: Liên kết biểu tượng

en: Icon style:
vi: Kiểu biểu tượng:

en: Icon: Link
vi: Biểu tượng: liên kết

en: Icon: Text
vi: Biểu tượng: văn bản

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
vi: Nếu sự cố vẫn tiếp diễn, hãy liên hệ <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">hỗ trợ WPML</a> để được trợ giúp.

en: If you are a human, do not fill in this field.
vi: Nếu bạn là người, đừng điền vào trường này.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
vi: Nếu bạn đang sử dụng Trình chỉnh sửa dịch nâng cao, bạn sẽ mất các bản dịch đang tiến hành, cũng như bộ nhớ dịch và bảng thuật ngữ hiện có. Bạn cũng sẽ mất quyền truy cập vào các giao dịch mua, hóa đơn và lịch sử liên quan đến công việc của bạn với Trình chỉnh sửa dịch nâng cao.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
vi: Nếu bạn không có kế hoạch kích hoạt lại ngôn ngữ này, bạn có thể xóa nội dung liên quan khỏi cơ sở dữ liệu của mình.

en: Image Box: Description text
vi: Hộp hình ảnh: Văn bản mô tả

en: Image Box: Link
vi: Hộp hình ảnh: liên kết

en: Image Box: Title text
vi: Hộp hình ảnh: Văn bản tiêu đề

en: In basket
vi: Trong giỏ

en: In progress
vi: Đang tiến hành

en: In progress - needs retry
vi: Đang tiến hành - cần thử lại

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
vi: Trong phiên bản WPML này, bạn có thể đặt tên giống nhau cho các thuật ngữ phân loại của mình trên nhiều ngôn ngữ. Bạn cần cập nhật các thuật ngữ phân loại %d trên trang web của mình để chúng hiển thị cùng tên mà không có bất kỳ hậu tố ngôn ngữ nào.

en: Inactive
vi: Không hoạt động

en: Includes
vi: Bao gồm

en: Info
vi: Thông tin

en: Initializing AMS credentials.
vi: Đang khởi tạo thông tin xác thực AMS.

en: Install
vi: Cài đặt

en: Installed
vi: Đã cài đặt

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
vi: Bật ngay bây giờ

en: Invalid Request
vi: Yêu cầu không hợp lệ

en: Invalid character in language code.
vi: Ký tự không hợp lệ trong mã ngôn ngữ.

en: Invalid language code
vi: Mã ngôn ngữ không hợp lệ

en: Invalid nonce.
vi: Nonce không hợp lệ.

en: Invalid request!
vi: Yêu cầu không hợp lệ!

en: Invalid security token.
vi: Mã bảo mật không hợp lệ.

en: Issue tracking in %s
vi: Theo dõi vấn đề trong %s

en: Issues with translations
vi: Các vấn đề với bản dịch

en: It could be improved
vi: Có thể cải thiện

en: It is OK
vi: Ổn

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
vi: Không thể sử dụng trình tạo phụ trợ của Divi để chỉnh sửa bài đăng bằng ngôn ngữ khác với miền của bạn. Vui lòng sử dụng trình tạo giao diện người dùng của Divi để chỉnh sửa bài đăng này hoặc %1$s chuyển sang miền chính xác %2$s để sử dụng trình tạo phụ trợ.

en: It is perfect!
vi: Hoàn hảo!

en: It looks like languages per directories will not function.
vi: Có vẻ như các ngôn ngữ theo thư mục sẽ không hoạt động.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
vi: Có vẻ như tiện ích mở rộng %1$s, được WPML yêu cầu, chưa được cài đặt. Vui lòng tham khảo liên kết này để biết cách cài đặt tiện ích mở rộng này: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
vi: Không thể thêm mục (cha chưa được dịch)

en: Item changed position
vi: Vị trí mục đã thay đổi

en: Item will be added
vi: Mục sẽ được thêm

en: Item will be copied
vi: Mục sẽ được sao chép

en: Item will be removed
vi: Mục sẽ bị xóa

en: Job logs are disabled
vi: Nhật ký công việc đã bị tắt

en: Job logs are enabled
vi: Nhật ký công việc đã được bật

en: Label translation
vi: Dịch nhãn

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Language Flag
vi: Cờ ngôn ngữ

en: Language Switcher
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Language URL format
vi: Định dạng URL ngôn ngữ

en: Language filtering for AJAX operations
vi: Lọc ngôn ngữ cho các hoạt động AJAX

en: Language mapping
vi: Ánh xạ ngôn ngữ

en: Language menu items style:
vi: Kiểu mục menu ngôn ngữ:

en: Language name
vi: Tên ngôn ngữ

en: Language name added as a parameter
vi: Tên ngôn ngữ được thêm làm tham số

en: Language name in current language
vi: Tên ngôn ngữ bằng ngôn ngữ hiện tại

en: Language section
vi: Phần ngôn ngữ

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
vi: Các hậu tố ngôn ngữ đã bị xóa khỏi các thuật ngữ đã chọn.

en: Language switcher colors
vi: Màu bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Language switcher options
vi: Tùy chọn bộ chuyển đổi ngôn ngữ

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
vi: Hành động

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
vi: Hành động

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
vi: Vị trí

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
vi: Xem trước

en: Language switcher style:
vi: Kiểu bộ chuyển đổi ngôn ngữ:

en: Language switcher type
vi: Loại bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Language switcher, click to open then tab to navigate
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ, nhấp để mở sau đó nhấn tab để điều hướng

en: Language switcher, press tab to navigate to other languages
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ, nhấn tab để điều hướng đến các ngôn ngữ khác

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Last Update Time could not be determined
vi: Không thể xác định Thời gian cập nhật cuối cùng

en: Last checked on %s
vi: Lần kiểm tra cuối cùng vào %s

en: Last menu item
vi: Mục menu cuối cùng

en: Last page
vi: Trang cuối cùng

en: Later in the head section (priority %d)
vi: Sau này trong phần đầu (ưu tiên %d)

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Learn more about media translation
vi: Tìm hiểu thêm về dịch phương tiện

en: Learn more about passing data between domains
vi: Tìm hiểu thêm về việc truyền dữ liệu giữa các miền

en: Learn more about the required server settings.
vi: Tìm hiểu thêm về các cài đặt máy chủ cần thiết.

en: Learn more about translating media with WPML
vi: Tìm hiểu thêm về dịch phương tiện với WPML

en: Learn more about translation feedback
vi: Tìm hiểu thêm về phản hồi bản dịch

en: Leave the text box to auto-save
vi: Để hộp văn bản tự động lưu

en: Legacy
vi: Cũ

en: Legend:
vi: Chú giải:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
vi: Hãy làm cho nó hoạt động cho bạn. Vui lòng liên hệ %1sWPML support%2s và cung cấp cho họ các chi tiết lỗi sau:

en: Limit number of jobs included in the email to
vi: Giới hạn số lượng công việc được bao gồm trong email thành

en: Link to home of language for missing translations
vi: Liên kết đến trang chủ của ngôn ngữ cho các bản dịch bị thiếu

en: Links to translation of posts
vi: Liên kết đến bản dịch bài đăng

en: List of languages
vi: Danh sách ngôn ngữ

en: Loading
vi: Đang tải

en: Loading ...
vi: Đang tải ...

en: Loading Language Data for {post_name}
vi: Đang tải dữ liệu ngôn ngữ cho {post_name}

en: Localization options
vi: Tùy chọn bản địa hóa

en: Login Page:
vi: Trang đăng nhập:

en: Login and registration pages
vi: Trang đăng nhập và đăng ký

en: Login: Button text
vi: Đăng nhập: Văn bản nút

en: Login: Password label
vi: Đăng nhập: Nhãn mật khẩu

en: Login: Password placeholder
vi: Đăng nhập: Chỗ dành sẵn cho mật khẩu

en: Login: User label
vi: Đăng nhập: Nhãn người dùng

en: Login: User placeholder
vi: Đăng nhập: Chỗ dành sẵn cho người dùng

en: Logs
vi: Nhật ký

en: Logs cleared successfully
vi: Đã xóa nhật ký thành công

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
vi: Tìm kiếm các mục được giao cho bạn để dịch hoặc xem xét? Truy cập %s.

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
vi: Bạn muốn nhập nội dung đa ngôn ngữ của mình? Cài đặt %s trên cả trang web gốc và trang web mới của bạn để xuất và nhập nội dung của bạn một cách dễ dàng nhất.

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
vi: Bạn muốn nhập cửa hàng đa ngôn ngữ của mình? Với %1$s và %2$s trên cả trang web gốc và trang web mới của bạn, bạn có thể xuất và nhập bản dịch của mình một cách tự động.

en: Main Page (no parent)
vi: Trang chính (không có trang mẹ)

en: Make %s the original language for this %s
vi: Đặt %s làm ngôn ngữ gốc cho %s này

en: Make '%s' appear as translated
vi: Làm cho “%s” xuất hiện dưới dạng đã dịch

en: Make '%s' translatable
vi: Làm cho “%s” có thể dịch được

en: Make themes work multilingual
vi: Làm cho giao diện hoạt động đa ngôn ngữ

en: Manage Languages
vi: Quản lý ngôn ngữ

en: Manage Navigation
vi: Quản lý điều hướng

en: Manage Sticky Links
vi: Quản lý liên kết cố định

en: Manage String Translation
vi: Quản lý dịch chuỗi

en: Manage Support
vi: Quản lý hỗ trợ

en: Manage Taxonomy Translation
vi: Quản lý dịch phân loại

en: Manage Theme and Plugin localization
vi: Quản lý bản địa hóa chủ đề và plugin

en: Manage Translation Analytics
vi: Quản lý phân tích dịch

en: Manage Translation Management
vi: Quản lý quản lý dịch

en: Manage Translators & Services
vi: Quản lý người dịch & Dịch vụ

en: Manage Troubleshooting
vi: Quản lý khắc phục sự cố

en: Manage WPML Menus Sync
vi: Quản lý đồng bộ hóa menu WPML

en: Manage WooCommerce Multilingual
vi: Quản lý WooCommerce đa ngôn ngữ

en: Manage translation of media
vi: Quản lý dịch phương tiện

en: Map: Address
vi: Bản đồ: địa chỉ

en: Margin
vi: Lề

en: Mark as fixed
vi: Đánh dấu là đã sửa

en: Mark as new
vi: Đánh dấu là mới

en: Max execution time
vi: Thời gian thực thi tối đa

en: Max input vars
vi: Biến đầu vào tối đa

en: Media Translation
vi: Dịch phương tiện

en: Media Translation Documentation
vi: Tài liệu dịch phương tiện

en: Media attachments
vi: Tệp đính kèm phương tiện

en: Memory limit
vi: Giới hạn bộ nhớ

en: Memory usage
vi: Sử dụng bộ nhớ

en: Menu Anchor
vi: Neo menu

en: Menu Option: auto_add
vi: Tùy chọn Menu: auto_add

en: Menu Options will be updated
vi: Tùy chọn menu sẽ được cập nhật

en: Menu language switcher
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ menu

en: Menu translation in %s
vi: Dịch menu trong %s

en: Menu(s) syncing complete.
vi: Đồng bộ hóa menu hoàn tất.

en: Messages and notifications
vi: Tin nhắn và thông báo

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
vi: Đang di chuyển cửa hàng đa ngôn ngữ của bạn? Với %s, bạn có thể chuyển nội dung đã dịch sang một trang web mới, bao gồm bán chéo, bán thêm và thuộc tính sản phẩm.

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
vi: Đang di chuyển trang web đa ngôn ngữ của bạn? Cài đặt %s để xuất nội dung đã dịch và nhập vào trang web mới của bạn một cách đơn giản nhất.

en: Missing a temporary folder.
vi: Thiếu thư mục tạm thời.

en: Missing key "%s".
vi: Thiếu khóa “%s”.

en: Missing post ID
vi: Thiếu ID bài đăng

en: Modal Content: Modal
vi: Nội dung modal: modal

en: Move to trash
vi: Chuyển vào thùng rác

en: Multilingual Content Setup
vi: Thiết lập nội dung đa ngôn ngữ

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
vi: WordPress đa ngôn ngữ

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
vi: với WPML

en: Multiple options
vi: Nhiều tùy chọn

en: Multisite
vi: Đa trang

en: Name
vi: Tên

en: Native language name
vi: Tên ngôn ngữ gốc

en: Navigation
vi: Điều hướng

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
vi: Cần danh sách đầy đủ để giám sát hoặc khắc phục sự cố? Truy cập %s.

en: Needs review
vi: Cần xem xét

en: Needs update
vi: Cần cập nhật

en: Network settings
vi: Cài đặt mạng

en: Never show this
vi: Không bao giờ hiển thị điều này

en: New
vi: Mới

en: New Menu Language Switcher
vi: Chuyển đổi ngôn ngữ menu mới

en: New Translation Priority Name
vi: Tên ưu tiên dịch mới

en: New Widget Area language switcher
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ khu vực tiện ích mới

en: New content
vi: Nội dung mới

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
vi: Mới trong WPML 4.8 - Tự động phát hiện hình ảnh và phương tiện

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
vi: Đã phát hiện bản dịch mới. Quét nội dung của bạn để cập nhật các liên kết nội bộ để chúng trỏ đến các trang và bài đăng đã dịch chính xác.

en: Next
vi: Tiếp theo

en: Next page
vi: Trang tiếp theo

en: No
vi: Không

en: No %1$s found.
vi: Không tìm thấy %1$s nào.

en: No Batch
vi: Không có lô

en: No Translation requests selected.
vi: Chưa chọn yêu cầu dịch nào.

en: No entries
vi: Không có mục nào

en: No errors were found in the assignment of post types.
vi: Không tìm thấy lỗi nào trong việc gán loại bài đăng.

en: No feedback found.
vi: Không tìm thấy phản hồi nào.

en: No file was uploaded.
vi: Không có tệp nào được tải lên.

en: No logs available
vi: Không có nhật ký nào

en: No menus found
vi: Không tìm thấy menu nào

en: No posts found
vi: Không tìm thấy bài đăng nào

en: No such post for ID = %d
vi: Không có bài đăng nào cho ID = %d

en: No translator available for this language pair.
vi: Không có người dịch nào cho cặp ngôn ngữ này.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
vi: Đừng lo lắng, toàn bộ chức năng được giữ nguyên trong WPML String Translation.

en: No, don't send this information and skip maintenance alerts
vi: Không, không gửi thông tin này và bỏ qua cảnh báo bảo trì.

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
vi: Không. Dịch tự động chỉ khả dụng thông qua Trình chỉnh sửa dịch nâng cao của WPML, vì vậy bạn chỉ có thể sử dụng hạn mức miễn phí của mình khi sử dụng nó.

en: Normal
vi: Bình thường

en: Not available
vi: Không có sẵn

en: Not installed
vi: Chưa cài đặt

en: Not needed
vi: Không cần thiết

en: Not translatable
vi: Không thể dịch

en: Not translated
vi: Chưa dịch

en: Not valid
vi: Không hợp lệ

en: Note for the translators
vi: Ghi chú cho người dịch

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
vi: Lưu ý: Các phân loại tùy chỉnh và trường tùy chỉnh được chia sẻ trên các loại bài đăng khác nhau.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
vi: Lưu ý: WPML phải được kích hoạt trên trang web chính hoặc phải được kích hoạt mạng.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
vi: Lưu ý: nếu bạn đã chỉnh sửa khai báo bài đăng tùy chỉnh, bạn có thể cần cấu hình lại WPML để đánh dấu nó là có thể dịch.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
vi: Lưu ý: nếu bạn đã chỉnh sửa khai báo phân loại tùy chỉnh, bạn có thể cần cấu hình lại WPML để đánh dấu nó là có thể dịch.

en: Nothing Sync
vi: Không đồng bộ hóa

en: Nothing to configure.
vi: Không có gì để cấu hình.

en: Nothing to sync.
vi: Không có gì để đồng bộ hóa.

en: Notice does not exist.
vi: Thông báo không tồn tại.

en: Notice does not exists.
vi: Thông báo không tồn tại.

en: Notify translators when jobs are removed from their queue
vi: Thông báo cho người dịch khi công việc bị gỡ bỏ khỏi hàng đợi của họ

en: Number Counter: Number Prefix
vi: Bộ đếm số: tiền tố số

en: Number Counter: Number Suffix
vi: Bộ đếm số: hậu tố số

en: Number Counter: Text after number
vi: Bộ đếm số: Văn bản sau số

en: Number Counter: Text before number
vi: Bộ đếm số: Văn bản trước số

en: OFF
vi: TẮT

en: ON
vi: BẬT

en: Ok
vi: Đồng ý

en: Old Name
vi: Tên cũ

en: One more step before you can translate on %s
vi: Thêm một bước nữa trước khi bạn có thể dịch trên %s

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
vi: Chỉ các bài đăng trên blog đã dịch (không bao giờ hiển thị các bài đăng từ ngôn ngữ mặc định trên các ngôn ngữ dịch)

en: Open
vi: Mở

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
vi: Vận hành WooCommerce Multilingual. Mọi thứ trên WCML ngoại trừ tab cài đặt.

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Order of languages
vi: Thứ tự ngôn ngữ

en: Original language
vi: Ngôn ngữ gốc

en: Original post:
vi: Bài viết gốc:

en: Original term
vi: Thuật ngữ gốc

en: Original:
vi: Bản gốc:

en: Other Partner Translation Services from Around the World
vi: Các dịch vụ dịch thuật đối tác khác từ khắp nơi trên thế giới

en: Other language background color
vi: Màu nền ngôn ngữ khác

en: Other language font color
vi: Màu phông chữ ngôn ngữ khác

en: Overwrite existing translations
vi: Ghi đè các bản dịch hiện có

en: Overwrite with %s content.
vi: Ghi đè bằng nội dung %s.

en: PHP %1$s and above are recommended.
vi: PHP %1$s trở lên được khuyến nghị.

en: Padding
vi: Đệm

en: Page builders options
vi: Tùy chọn trình tạo trang

en: Partner Translation Services
vi: Dịch vụ dịch thuật đối tác

en: Partner Translation Services in %s
vi: Dịch vụ dịch thuật đối tác tại %s

en: Pass arguments via GET (the url)
vi: Truyền đối số qua GET (URL)

en: Pass arguments via POST
vi: Truyền đối số qua POST

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
vi: Truyền đối số phiên giữa các miền thông qua bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Payments & Maintenance
vi: Thanh toán & Bảo trì

en: Photo: Link
vi: Ảnh: liên kết

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
vi: Vui lòng liên hệ với dịch vụ dịch của bạn và yêu cầu họ cung cấp thông tin này cho bạn.

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
vi: Vui lòng nhập đường dẫn – <strong>tuyệt đối</strong> hoặc <strong>tương đối</strong> – đến thư mục cài đặt WordPress

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
vi: Vui lòng đưa ra một số ví dụ về lỗi và cách bạn sẽ cải thiện chúng:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
vi: Vui lòng truy cập trang %1$s và nhấp vào “%2$s” để khắc phục sự cố này.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
vi: Vui lòng truy cập trang %1$sPlugin%2$s và bật plugin WPML Multilingual CMS trước khi cố gắng cấu hình plugin.

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
vi: Vui lòng cài đặt và kích hoạt tiện ích bổ sung Dịch chuỗi của WPML để sử dụng cài đặt này.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
vi: Vui lòng đăng xuất và đăng nhập lại để có thể truy cập các tính năng quản trị trong tất cả các miền ngôn ngữ.

en: Please make backup of your database before using this.
vi: Vui lòng sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn trước khi sử dụng tính năng này.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
vi: Vui lòng đảm bảo rằng bạn đã lưu tất cả các thay đổi. Chúng tôi sẽ phải tải lại trang.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
vi: Vui lòng đảm bảo lưu bài đăng của bạn, nếu bạn đã thực hiện bất kỳ thay đổi nào, trước khi tiếp tục hành động này!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
vi: Xin lưu ý rằng tất cả các bản dịch bạn đã gửi đến các dịch vụ dịch từ xa sẽ bị mất nếu bạn đặt lại dữ liệu của WPML. Chúng không thể được khôi phục sau này.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
vi: Xin lưu ý rằng hiện tại, bạn có thể dịch các slug của các thuật ngữ phân loại nhưng không thể %s.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
vi: Xin lưu ý: mã ngôn ngữ không thể thay đổi sau khi thêm ngôn ngữ. Đảm bảo bạn nhập đúng mã.

en: Please rate this translation:
vi: Vui lòng đánh giá bản dịch này:

en: Please save the settings first by clicking Save.
vi: Vui lòng lưu cài đặt trước bằng cách nhấp vào Lưu.

en: Please select what to show for the root url.
vi: Vui lòng chọn nội dung hiển thị cho URL gốc.

en: Please, enter required data.
vi: Vui lòng nhập dữ liệu bắt buộc.

en: Please, enter valid data.
vi: Vui lòng nhập dữ liệu hợp lệ.

en: Plugin Name
vi: Tên plugin

en: Plural
vi: Số nhiều

en: Position of hreflang links
vi: Vị trí của các liên kết hreflang

en: Position of link(s):
vi: Vị trí liên kết:

en: Position:
vi: Vị trí:

en: Post Navigation: Next Label
vi: Điều hướng bài đăng: nhãn tiếp theo

en: Post Navigation: Previous Label
vi: Điều hướng bài đăng: nhãn trước

en: Post Translation Text
vi: Văn bản dịch bài đăng

en: Post Translations
vi: Bản dịch bài đăng

en: Post Types Translation
vi: Dịch loại bài đăng

en: Post not found
vi: Không tìm thấy bài đăng

en: Post type and source language assignment have been fixed for
vi: Loại bài đăng và gán ngôn ngữ nguồn đã được sửa cho

en: Post types
vi: Loại bài đăng

en: Post without a title
vi: Bài đăng không có tiêu đề

en: Posts Slider: More Link Text
vi: Thanh trượt bài đăng: văn bản liên kết thêm

en: Posts and pages synchronization
vi: Đồng bộ hóa bài đăng và trang

en: Posts: Button Text
vi: Bài đăng: văn bản nút

en: Posts: More Link Text
vi: Bài đăng: văn bản liên kết thêm

en: Posts: No Results Message
vi: Bài đăng: thông báo không có kết quả

en: Posts: Terms Label
vi: Bài đăng: nhãn điều khoản

en: Preferences saved.
vi: Đã lưu tùy chọn.

en: Preserve URL arguments
vi: Giữ nguyên đối số URL

en: Preserving URL arguments
vi: Giữ nguyên đối số URL

en: Preview update failed
vi: Cập nhật bản xem trước không thành công

en: Previous page
vi: Trang trước

en: Price Table: Button link
vi: Bảng giá: Liên kết nút

en: Price Table: Button text
vi: Bảng giá: Văn bản nút

en: Price Table: Footer additional info
vi: Bảng giá: Thông tin bổ sung ở chân trang

en: Price Table: Heading
vi: Bảng giá: tiêu đề

en: Price Table: Period
vi: Bảng giá: thời gian

en: Price Table: Ribbon title
vi: Bảng giá: Tiêu đề dải băng

en: Price Table: Sub heading
vi: Bảng giá: Tiêu đề phụ

en: Price Table: text
vi: Bảng giá: văn bản

en: Pricing table: Billing Option 1
vi: Bảng giá: Tùy chọn thanh toán 1

en: Pricing table: Billing Option 2
vi: Bảng giá: Tùy chọn thanh toán 2

en: Pricing table: Button link
vi: Bảng giá: Liên kết nút

en: Pricing table: Button text
vi: Bảng giá: Văn bản nút

en: Pricing table: Duration
vi: Bảng giá: Thời lượng

en: Pricing table: Feature Description
vi: Bảng giá: Mô tả tính năng

en: Pricing table: Feature Tooltip
vi: Bảng giá: Chú giải công cụ tính năng

en: Pricing table: Price
vi: Bảng giá: Giá

en: Pricing table: Ribbon Text
vi: Bảng giá: Văn bản ruy băng

en: Pricing table: Title
vi: Bảng giá: Tiêu đề

en: Private
vi: Riêng tư

en: Problem receiving translation jobs?
vi: Gặp sự cố khi nhận công việc dịch?

en: Processing element with id
vi: Đang xử lý phần tử có ID

en: Processing target language
vi: Đang xử lý ngôn ngữ đích

en: Progress: Inner text
vi: Tiến độ: Văn bản bên trong

en: Progress: Title
vi: Tiến độ: tiêu đề

en: Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
vi: Cung cấp thông tin này nếu được yêu cầu trong diễn đàn hỗ trợ của chúng tôi. Không bao gồm mật khẩu hoặc thông tin bảo mật khác.

en: Publish the post translations
vi: Xuất bản bản dịch bài đăng

en: Publish the translated post when original is also published (default)
vi: Xuất bản bài đăng đã dịch khi bản gốc cũng được xuất bản (mặc định)

en: Quote: Quote Cite
vi: Trích dẫn: trích dẫn

en: Quote: Quote Content
vi: Trích dẫn: nội dung trích dẫn

en: REST enabled
vi: REST đã bật

en: Rate translation
vi: Đánh giá bản dịch

en: Rate translation of this page
vi: Đánh giá bản dịch của trang này

en: Rating
vi: Đánh giá

en: Rating:
vi: Đánh giá:

en: Read how this works
vi: Đọc cách hoạt động này

en: Read more
vi: Đọc thêm

en: Recommended
vi: Được đề xuất

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
vi: Chỉ chuyển hướng khách truy cập dựa trên ngôn ngữ trình duyệt nếu có bản dịch

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Refreshing the page, please wait...
vi: Đang làm mới trang, vui lòng đợi...

en: Register
vi: Đăng ký

en: Reload the page and try again.
vi: Tải lại trang và thử lại.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
vi: Ghi nhớ tùy chọn ngôn ngữ của khách truy cập trong %s giờ (vui lòng nhập 24 hoặc bội số của nó).

en: Remote XML Config Log
vi: Nhật ký cấu hình XML từ xa

en: Remove %s
vi: Xóa %s

en: Remove all messages and notifications
vi: Xóa tất cả tin nhắn và thông báo

en: Remove all messages and notifications, for all users.
vi: Xóa tất cả tin nhắn và thông báo, cho tất cả người dùng.

en: Remove comments that don't match the content's language
vi: Xóa các bình luận không khớp với ngôn ngữ của nội dung

en: Remove debug logs of String Translation cache
vi: Xóa nhật ký gỡ lỗi của bộ nhớ đệm Dịch chuỗi

en: Remove ghost entries from the translation tables
vi: Xóa các mục nhập ma từ các bảng dịch

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
vi: Xóa hậu tố ngôn ngữ khỏi tên phân loại.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
vi: Xóa chuỗi “filter_var” khỏi chỉ thị “disable_functions” hoặc...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
vi: Xóa các mục nhập từ các bảng WPML không được liên kết đúng cách. Dọn dẹp bảng khỏi các mục nhập còn sót lại sau khi nâng cấp, sửa lỗi hoặc các yếu tố không xác định.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
vi: Xóa các hàng không hợp lệ được lưu trữ trong tùy chọn và ẩn thông báo quản trị.

en: Rename label to %s
vi: Đổi tên nhãn thành %s

en: Replied
vi: Đã trả lời

en: Reply to admin
vi: Trả lời quản trị viên

en: Reply to admin:
vi: Trả lời quản trị viên:

en: Reply to translator
vi: Trả lời người dịch

en: Reply to translator:
vi: Trả lời người dịch:

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Reset and deactivate WPML
vi: Đặt lại và hủy kích hoạt WPML

en: Reset languages
vi: Đặt lại ngôn ngữ

en: Reset settings
vi: Đặt lại cài đặt

en: Restore
vi: Khôi phục

en: Restore default
vi: Khôi phục mặc định

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
vi: Khôi phục các tin nhắn và thông báo đã bị bỏ qua và ẩn.

en: Restore messages and notification
vi: Khôi phục tin nhắn và thông báo

en: Retry
vi: Thử lại

en: Review
vi: Xem lại

en: Reviewed by:
vi: Được đánh giá bởi:

en: Reviews: Comment Contents
vi: Đánh giá: nội dung bình luận

en: Reviews: Comment Image
vi: Đánh giá: hình ảnh bình luận

en: Reviews: Comment Link
vi: Đánh giá: liên kết bình luận

en: Reviews: Comment Title
vi: Đánh giá: tiêu đề bình luận

en: Reviews: Commenter Name
vi: Đánh giá: tên người bình luận

en: Running now batch #%d
vi: Đang chạy lô #%d

en: SEO Options
vi: Tùy chọn SEO

en: Safe HTML editing
vi: Chỉnh sửa HTML an toàn

en: Save
vi: Lưu

en: Save the translated post as a draft
vi: Lưu bài đăng đã dịch dưới dạng bản nháp

en: Saving settings...
vi: Đang lưu cài đặt...

en: Scanning Results
vi: Kết quả quét

en: Scanning now, please don't close this page.
vi: Đang quét, vui lòng không đóng trang này.

en: Scanning now, please wait...
vi: Đang quét, vui lòng đợi...

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search Dropdown: Placeholder
vi: Tìm kiếm thả xuống: trình giữ chỗ

en: Search Inline: Placeholder
vi: Tìm kiếm nội tuyến: trình giữ chỗ

en: Search Modal: Placeholder
vi: Tìm kiếm modal: trình giữ chỗ

en: Search: Placeholder
vi: Tìm kiếm: chỗ dành sẵn

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Select Language
vi: Chọn ngôn ngữ

en: Select Validation
vi: Chọn xác thực

en: Select a preset
vi: Chọn một cài đặt trước

en: Select all items
vi: Chọn tất cả các mục

en: Select bulk action
vi: Chọn hành động hàng loạt

en: Select content and send to translation
vi: Chọn nội dung và gửi để dịch

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
vi: Chọn cách hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ trong menu. Chọn “Danh sách ngôn ngữ” để hiển thị tất cả các mục ở cùng cấp độ hoặc “Thả xuống” để hiển thị ngôn ngữ hiện tại làm cha và các ngôn ngữ khác làm con.

en: Select row
vi: Chọn hàng

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
vi: Chọn các menu, trong đó để hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
vi: Chọn vị trí để hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ trong menu.

en: Select the position to display the post translations links.
vi: Chọn vị trí để hiển thị các liên kết dịch bài đăng.

en: Select the style of the language switcher.
vi: Chọn kiểu của bộ chuyển đổi ngôn ngữ.

en: Select the taxonomy to translate:
vi: Chọn phân loại để dịch:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
vi: Chọn khu vực tiện ích để đưa bộ chuyển đổi ngôn ngữ vào.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
vi: Chọn tùy chọn này nếu chủ đề hoặc plugin của bạn sử dụng các hoạt động AJAX ở giao diện người dùng, mà WPML cần lọc. WPML sẽ đặt một cookie bằng JavaScript để cho phép nó trả về nội dung chính xác cho các hoạt động AJAX.

en: Select translation option
vi: Chọn tùy chọn dịch

en: Select your language:
vi: Chọn ngôn ngữ của bạn:

en: Send
vi: Gửi

en: Send all
vi: Gửi tất cả

en: Send to translation
vi: Gửi để dịch

en: Send to translation the content of raw HTML cells
vi: Gửi nội dung của các ô HTML thô để dịch

en: Send to translator
vi: Gửi cho người dịch

en: Sent to translation service
vi: Đã gửi đến dịch vụ dịch thuật

en: Sent to translator
vi: Đã gửi cho người dịch

en: Server error
vi: Lỗi máy chủ

en: Server error. Please refresh and try again.
vi: Lỗi máy chủ. Vui lòng làm mới và thử lại.

en: Service added and set as default.
vi: Dịch vụ đã được thêm và đặt làm mặc định.

en: Set admin language as editing language.
vi: Đặt ngôn ngữ quản trị làm ngôn ngữ chỉnh sửa.

en: Set language information
vi: Đặt thông tin ngôn ngữ

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
vi: Đặt trang mẹ cho bản dịch theo trang mẹ của ngôn ngữ gốc

en: Set-up the translation
vi: Thiết lập bản dịch

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
vi: Hoàn thành một phần

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
vi: Hoàn thành một phần.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
vi: Có thể có nhiều nội dung cần sửa: vui lòng lặp lại quá trình.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
vi: công việc dịch đã cập nhật

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
vi: Đặt trạng thái dịch thành DUPLICATE trong bảng icl_translation_status, cho các bài đăng được đánh dấu là trùng lặp.

en: Setting language to media. %d left
vi: Đang đặt ngôn ngữ cho phương tiện. Còn lại %d

en: Setting language to media: done!
vi: Đang đặt ngôn ngữ cho phương tiện: hoàn tất!

en: Settings
vi: Cài đặt

en: Settings saved
vi: Đã lưu cài đặt

en: Settings updated
vi: Đã cập nhật cài đặt

en: Setup
vi: Thiết lập

en: Setup WPML
vi: Thiết lập WPML

en: Setup manually
vi: Thiết lập thủ công

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
vi: Hiển thị hộp meta “Thiết lập nội dung đa ngôn ngữ” trên màn hình chỉnh sửa bài đăng.

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
vi: Hiển thị Ngôn ngữ đang hoạt động - phải BẬT với menu thả xuống

en: Show Language Switcher on login and registration pages
vi: Hiển thị Bộ chuyển đổi ngôn ngữ trên trang đăng nhập và đăng ký

en: Show Translation Feedback module for these languages:
vi: Hiển thị mô-đun Phản hồi bản dịch cho các ngôn ngữ này:

en: Show content in:
vi: Hiển thị nội dung bằng:

en: Show details
vi: Hiển thị chi tiết

en: Show language switcher in footer
vi: Hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ ở chân trang

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
vi: Hiển thị liên kết phía trên hoặc phía dưới bài đăng, cung cấp chúng bằng các ngôn ngữ khác

en: Show on the left side of the screen
vi: Hiển thị ở phía bên trái màn hình

en: Show on the right side of the screen
vi: Hiển thị ở phía bên phải màn hình

en: Show system fields
vi: Hiển thị các trường hệ thống

en: Show this notice.
vi: Hiển thị thông báo này.

en: Show your love for WPML
vi: Thể hiện tình yêu của bạn dành cho WPML

en: Showing content in:
vi: Đang hiển thị nội dung bằng:

en: Side-by-side editing
vi: Chỉnh sửa song song

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
vi: Từ WPML 3.6.0, các bộ chuyển đổi ngôn ngữ không sử dụng ID CSS và các lớp CSS đã thay đổi. Điều này là cần thiết để sửa một số lỗi và phù hợp với các tiêu chuẩn mới nhất. Nếu chủ đề hoặc CSS tùy chỉnh của bạn không dựa vào các bộ chọn cũ này, bạn nên bỏ qua khả năng tương thích ngược. Tuy nhiên, vẫn có thể kích hoạt lại tùy chọn này sau.

en: Singular
vi: Số ít

en: Site
vi: Trang web

en: Site %s
vi: Trang web %s

en: Site Languages
vi: Ngôn ngữ trang web

en: Site key:
vi: Khóa trang web:

en: Skip backwards compatibility
vi: Bỏ qua khả năng tương thích ngược

en: Skip language
vi: Bỏ qua ngôn ngữ

en: Slides: button text
vi: Trang trình bày: văn bản nút

en: Slides: description
vi: Trang trình bày: mô tả

en: Slides: heading
vi: Trang trình bày: tiêu đề

en: Slides: link URL
vi: Trang trình bày: URL liên kết

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
vi: Dịch slug hiện đang bị tắt trong WPML. %1$sNhấp vào đây để bật.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
vi: Slug hiện không được dịch.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
vi: Slug hiện đang được dịch. Nhấp vào liên kết trên để chỉnh sửa bản dịch.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
vi: Một số cài đặt Bộ chuyển đổi ngôn ngữ WPML đã được khởi tạo lại vì chúng bị hỏng. Vui lòng cấu hình lại chúng:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
vi: Một số tính năng Dịch chuỗi của WPML có thể không hoạt động chính xác nếu không có hỗ trợ ký tự utf8mb4.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
vi: Một số nội dung có thể biến mất do thay đổi ngôn ngữ mặc định. Xem

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
vi: Một số nội dung có thể không được dịch sang tất cả các ngôn ngữ. Chọn những gì sẽ xuất hiện trong bộ chuyển đổi ngôn ngữ khi thiếu bản dịch.

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
vi: Một số nội dung của bạn đã được dịch bằng Trình chỉnh sửa dịch cổ điển. Nếu bạn tiếp tục, việc dịch lại có thể ghi đè hoặc xóa các bản dịch đó.

en: Some parameters are missing for this request.
vi: Một số tham số bị thiếu cho yêu cầu này.

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s
vi: Đã xảy ra sự cố với dịch tự động. Vui lòng liên hệ %1$1s hỗ trợ WPML %2$2s và báo cáo rằng các bản dịch tự động sau đang bị kẹt: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
vi: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng thử lại hoặc liên hệ với bộ phận hỗ trợ.

en: Something went wrong. Please try again.
vi: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng thử lại.

en: Spell Checker
vi: Kiểm tra chính tả

en: Start the process
vi: Bắt đầu quá trình

en: Starting...
vi: Đang bắt đầu...

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: Step
vi: Bước

en: Sticky
vi: Ghim

en: Stop showing this message
vi: Ngừng hiển thị thông báo này

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
vi: Lưu cookie ngôn ngữ để hỗ trợ lọc ngôn ngữ cho AJAX

en: Strings for menus will be updated
vi: Các chuỗi cho menu sẽ được cập nhật

en: Style
vi: Kiểu

en: Styling the language switcher with additional CSS
vi: Tạo kiểu cho bộ chuyển đổi ngôn ngữ bằng CSS bổ sung

en: Subscribe form: Button Text
vi: Biểu mẫu đăng ký: Văn bản nút

en: Subscribe form: Checkbox Text
vi: Biểu mẫu đăng ký: Văn bản hộp kiểm

en: Subscribe form: Notification Subject
vi: Biểu mẫu đăng ký: Chủ đề thông báo

en: Subscribe form: Redirect Link
vi: Biểu mẫu đăng ký: Liên kết chuyển hướng

en: Subscribe form: Success Message
vi: Biểu mẫu đăng ký: Thông báo thành công

en: Subscribe form: Terms and Conditions
vi: Biểu mẫu đăng ký: Điều khoản và điều kiện

en: Support
vi: Hỗ trợ

en: Switch to %s
vi: Chuyển sang %s

en: Sync
vi: Đồng bộ hóa

en: Synchronize comment status
vi: Đồng bộ hóa trạng thái bình luận

en: Synchronize comments on duplicate content
vi: Đồng bộ hóa bình luận trên nội dung trùng lặp

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
vi: Đồng bộ hóa ID công việc cục bộ với công việc ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
vi: Đồng bộ hóa ID công việc cục bộ với các đối tác ATE của chúng. Bạn sẽ phải làm mới một vài lần bất kỳ trang quản trị nào để hoàn thành quá trình.

en: Synchronize menus between languages.
vi: Đồng bộ hóa menu giữa các ngôn ngữ.

en: Synchronize page order for translations
vi: Đồng bộ hóa thứ tự trang cho bản dịch

en: Synchronize page template
vi: Đồng bộ hóa mẫu trang

en: Synchronize password for password protected posts
vi: Đồng bộ hóa mật khẩu cho các bài đăng được bảo vệ bằng mật khẩu

en: Synchronize ping status
vi: Đồng bộ hóa trạng thái ping

en: Synchronize posts format
vi: Đồng bộ hóa định dạng bài đăng

en: Synchronize posts taxonomies
vi: Đồng bộ hóa phân loại bài đăng

en: Synchronize private flag
vi: Đồng bộ hóa cờ riêng tư

en: Synchronize sticky flag
vi: Đồng bộ hóa cờ dính

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
vi: Đồng bộ hóa hệ thống phân loại theo: ngôn ngữ %1$s.

en: Syncing menus %1 of %2
vi: Đang đồng bộ hóa menu %1 trên %2

en: TM job logs
vi: Nhật ký công việc TM

en: Tab Item: Content
vi: Mục tab: nội dung

en: Tab Item: Label
vi: Mục tab: nhãn

en: Table of Contents: Title
vi: Mục lục: tiêu đề

en: Tabs: Content
vi: Tab: nội dung

en: Tabs: Tab Content
vi: Tab: nội dung tab

en: Tabs: Tab Label
vi: Tab: nhãn tab

en: Tabs: Title
vi: Tab: tiêu đề

en: Target Language
vi: Ngôn ngữ đích

en: Taxonomies Translation
vi: Dịch phân loại

en: Taxonomy
vi: Phân loại

en: Taxonomy Translation
vi: Dịch phân loại

en: Taxonomy translation
vi: Dịch thuật phân loại

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
vi: Hỗ trợ kỹ thuật cho khách hàng có sẵn thông qua %sdiễn đàn WPML%s.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
vi: Cho thế giới biết trang web của bạn đang chạy đa ngôn ngữ với WPML (đặt một thông báo ở chân trang web của bạn) - <a href="%s">đọc thêm</a>

en: Term translation
vi: Dịch thuật ngữ

en: Testimonial Carousel: Content
vi: Băng chuyền lời chứng thực: nội dung

en: Testimonial Carousel: Name
vi: Băng chuyền lời chứng thực: tên

en: Testimonial Carousel: Title
vi: Băng chuyền lời chứng thực: tiêu đề

en: Testimonial: Content
vi: Lời chứng thực: nội dung

en: Testimonial: Heading
vi: Lời chứng thực: tiêu đề

en: Testimonial: Job
vi: Lời chứng thực: nghề nghiệp

en: Testimonial: Link URL
vi: Lời chứng thực: URL liên kết

en: Testimonial: Name
vi: Lời chứng thực: tên

en: Testimonial: content
vi: Lời chứng thực: nội dung

en: Text Color
vi: Màu văn bản

en: Text Content: Text
vi: Nội dung văn bản: văn bản

en: Text Editor: Text
vi: Trình chỉnh sửa văn bản: văn bản

en: Text for alternative languages for posts:
vi: Văn bản cho các ngôn ngữ thay thế cho bài đăng:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
vi: Cảm ơn bạn đã lựa chọn. Bạn luôn có thể thay đổi lựa chọn của mình trong %sthiết lập Dịch loại bài đăng%s.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
vi: Cảm ơn bạn đã đăng ký WPML trên trang web này. Bạn sẽ nhận được các bản cập nhật tự động khi có phiên bản mới.

en: Thank you for your rating and comment!
vi: Cảm ơn bạn đã đánh giá và bình luận!

en: Thank you for your rating!
vi: Cảm ơn bạn đã đánh giá!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
vi: Hành động “Đặt lại” sẽ hủy kích hoạt plugin WPML sau khi nó xóa các bảng WPML (các bảng có tiền tố “icl_”) khỏi cơ sở dữ liệu. Hành động này SẼ KHÔNG xóa bất kỳ nội dung nào (bài đăng, thuật ngữ phân loại, v.v.). Nó chỉ ảnh hưởng đến thông tin dịch và ngôn ngữ mà WPML liên kết với từng loại nội dung.

en: The Language code already exists.
vi: Mã ngôn ngữ đã tồn tại.

en: The Language name already exists.
vi: Tên ngôn ngữ đã tồn tại.

en: The URL of the HTML file is required
vi: URL của tệp HTML là bắt buộc

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
vi: Plugin WPML Multilingual CMS hiện chưa được bật.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
vi: Plugin WPML Page Builders mà bạn đang sử dụng hiện là một phần của WPML.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
vi: Nút bị tắt vì tất cả các menu hiện có đều có bộ chuyển đổi ngôn ngữ. Bạn có thể chỉnh sửa cài đặt của các bộ chuyển đổi ngôn ngữ hiện có.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
vi: Nút bị tắt vì tất cả các khu vực tiện ích hiện có đều có bộ chuyển đổi ngôn ngữ. Bạn có thể chỉnh sửa cài đặt của các bộ chuyển đổi ngôn ngữ hiện có.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
vi: Nút bị tắt vì không có menu nào trên trang web. Thêm một menu và bạn có thể bật bộ chuyển đổi ngôn ngữ trong đó sau này.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
vi: Nút bị tắt vì không có khu vực tiện ích nào được đăng ký trên trang web.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
vi: Nội dung hiện tại của %s này sẽ bị mất vĩnh viễn. WPML sẽ sao chép nội dung %s và thay thế nội dung hiện tại.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
vi: Dữ liệu sẽ được mã hóa bằng thuật toán %s.

en: The default locale already exists.
vi: Ngôn ngữ mặc định đã tồn tại.

en: The field can't be empty.
vi: Trường không được để trống.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
vi: Tiện ích mở rộng bộ lọc được bật theo mặc định kể từ PHP 5.2, do đó nó phải đã bị bạn hoặc máy chủ của bạn vô hiệu hóa.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
vi: Tiện ích mở rộng bộ lọc được bật theo mặc định kể từ PHP 5.2.0. Trước thời điểm này, một tiện ích mở rộng PECL thử nghiệm đã
     được sử dụng, tuy nhiên, phiên bản PECL không còn được khuyến nghị sử dụng hoặc cập nhật. (nguồn:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
vi: Đã xảy ra ngoại lệ sau trong khi chạy quá trình di chuyển, vui lòng thử lại sau hoặc liên hệ với bộ phận hỗ trợ nếu sự cố vẫn tiếp diễn.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
vi: Các thuật ngữ sau không có bản dịch trong ngôn ngữ đã chọn và sẽ bị ngắt kết nối khỏi bài đăng này:

en: The hreflang already exists.
vi: Hreflang đã tồn tại.

en: The language %s was deleted.
vi: Ngôn ngữ %s đã bị xóa.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
vi: Các menu trên trang này có thể không đồng bộ hóa vì nó yêu cầu nhiều biến đầu vào hơn. Vui lòng sửa đổi cài đặt %1$s trong tệp php.ini hoặc .htaccess của bạn thành %2$s trở lên.

en: The original has been deleted!
vi: Bản gốc đã bị xóa!

en: The remote XML Config Log is empty
vi: Nhật ký cấu hình XML từ xa trống

en: The role was not found.
vi: Không tìm thấy vai trò.

en: The selected menus have been synchonized.
vi: Các menu đã chọn đã được đồng bộ hóa.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
vi: Các chuỗi đã chọn hiện có thể được dịch bằng màn hình %1$s Dịch chuỗi %2$s

en: The service has been enabled.
vi: Dịch vụ đã được bật.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
vi: Hệ thống phân loại đã được đồng bộ hóa.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
vi: Hệ thống phân loại hiện đã được đồng bộ hóa.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
vi: Tùy chọn dịch cho trường này đang được kiểm soát bởi tệp XML cấu hình ngôn ngữ. Nếu bạn muốn kiểm soát thủ công, hãy xóa mục nhập khỏi tệp cấu hình.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
vi: Phản hồi đã chuyển vào thùng rác sẽ bị xóa vĩnh viễn sau %d ngày.

en: The upgrade is complete.
vi: Nâng cấp đã hoàn tất.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
vi: Tệp đã tải lên vượt quá %s byte.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
vi: Tệp đã tải lên vượt quá chỉ thị upload_max_filesize trong php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
vi: Tệp đã tải lên chỉ được tải lên một phần.

en: The user could not be created
vi: Không thể tạo người dùng

en: The user does not have a proper license to enable ATE.
vi: Người dùng không có giấy phép phù hợp để bật ATE.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
vi: Máy chủ web không thể ghi vào tệp .htaccess

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
vi: Khả năng tương thích của Chủ đề và Plugin với WPML

en: Theme and plugins localization
vi: Bản địa hóa chủ đề và plugin

en: There are no templates available.
vi: Không có mẫu nào khả dụng.

en: There was an error uploading the file, please try again!
vi: Đã xảy ra lỗi khi tải tệp lên, vui lòng thử lại!

en: These languages are enabled for this site:
vi: Các ngôn ngữ này được bật cho trang web này:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
vi: Các plugin này được biết là có vấn đề tương thích với WPML:

en: This action is not allowed
vi: Hành động này không được phép

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
vi: Điều này áp dụng cho tất cả các loại mục phương tiện (hình ảnh, video, PDF, v.v.) chứ không chỉ hình ảnh. WPML sẽ chỉ sao chép văn bản phương tiện (alt, chú thích, tiêu đề) chứ không phải tệp phương tiện.

en: This can be a result of either:
vi: Điều này có thể là do một trong hai nguyên nhân sau:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
vi: Tài liệu này là bản sao của %s và nó được duy trì bởi WPML.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
vi: Tính năng này biến các giao diện thành đa ngôn ngữ, mà không cần chỉnh sửa các tệp PHP của chúng.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
vi: Tính năng này sử dụng Javascript. Đảm bảo rằng trang web của bạn không có lỗi JS.

en: This function is available through the Network Admin section.
vi: Chức năng này có sẵn thông qua phần Quản trị mạng.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site.
vi: Thông tin này cho phép đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi xem các phiên bản WordPress, plugin và giao diện trên trang web của bạn.

en: This is a translation of
vi: Đây là bản dịch của

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
vi: Đây là thứ tự các ngôn ngữ sẽ được hiển thị trong bộ chuyển đổi ngôn ngữ.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
vi: Bộ chọn ngôn ngữ này xác định nội dung nào sẽ hiển thị. Bạn có thể chọn các mục bằng một ngôn ngữ cụ thể hoặc bằng tất cả các ngôn ngữ. Để thay đổi ngôn ngữ của giao diện quản trị WordPress, hãy đi tới hồ sơ của bạn.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
vi: Điều này có thể giải quyết các vấn đề như thiếu ngôn ngữ trong bộ chuyển đổi ngôn ngữ.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
vi: Điều này có nghĩa là %s chưa biết về vấn đề trong bản dịch và không thể khắc phục.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
vi: Thao tác này sao chép nội dung từ ngôn ngữ gốc sang bản dịch này. Nó dành cho trường hợp bạn muốn bắt đầu với nội dung gốc, nhưng vẫn tiếp tục dịch bằng ngôn ngữ này. Nút này chỉ được bật khi không có nội dung trong trình chỉnh sửa.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
vi: Thao tác này sẽ xóa bảng ngôn ngữ của WPML và tạo lại nó. Bạn nên sử dụng nó nếu bạn vừa cài đặt WPML và không thấy danh sách đầy đủ các ngôn ngữ có sẵn.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
vi: Thao tác này sẽ đặt lại các bảng ngôn ngữ của WPML và cài đặt lại nó. Mọi ngôn ngữ tùy chỉnh mà bạn đã thêm sẽ bị xóa.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
vi: Thao tác này sẽ đồng bộ hóa bản dịch này với ngôn ngữ gốc. Khi bạn chỉnh sửa bản gốc, bản dịch này sẽ cập nhật ngay lập tức. Nó dành cho trường hợp bạn muốn nội dung bằng ngôn ngữ này luôn giống với nội dung bằng ngôn ngữ gốc.

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
vi: Tùy chọn này đảm bảo văn bản hình ảnh (như alt, tiêu đề và chú thích) có thể dịch được và hiển thị trên giao diện người dùng. WPML chỉ sao chép phương tiện khi cần và chỉ trong quá trình dịch, giữ cho cơ sở dữ liệu của bạn sạch sẽ và tránh các mục không cần thiết.

en: This option is not yet available for Multisite installs
vi: Tùy chọn này chưa khả dụng cho các cài đặt Multisite

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
vi: Trang này được đặt để được %1$sdịch thủ công%2$s bằng Trình chỉnh sửa WordPress

en: This page was translated from:
vi: Trang này được dịch từ:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
vi: Plugin này đã bị hủy kích hoạt vì hiện nó là một phần của plugin WPML Multilingual CMS. Bạn có thể xóa nó một cách an toàn.

en: This post is already duplicated.
vi: Bài đăng này đã được nhân bản.

en: This post is also available in:
vi: Bài viết này cũng có sẵn bằng:

en: This post is also available in: %s
vi: Bài đăng này cũng có sẵn bằng: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
vi: Màn hình này chứa các cài đặt ngôn ngữ cho trang web của bạn.

en: This setting has been unlocked.
vi: Cài đặt này đã được mở khóa.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
vi: Cài đặt này được kiểm soát bởi tệp wpml-config.xml. Nhấp vào đây để mở khóa và ghi đè cài đặt này.

en: This term has additional meta fields:
vi: Thuật ngữ này có các trường meta bổ sung:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
vi: Văn bản này xuất hiện trước danh sách các ngôn ngữ. Văn bản của bạn cần bao gồm chuỗi %s là một trình giữ chỗ cho các liên kết thực tế.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
vi: Phiên bản WPML này bao gồm các bản cập nhật và cải tiến lớn.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
vi: Cảnh báo này sẽ biến mất sau khi vấn đề này được khắc phục.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
vi: Thao tác này sẽ %1$sghi đè bất kỳ cài đặt cụ thể theo ngôn ngữ hiện có%2$s, bao gồm các văn bản đã dịch được tạo bằng WPML.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
vi: Thao tác này sẽ %1$sghi đè bất kỳ cài đặt cụ thể theo ngôn ngữ hiện có%2$s.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
vi: Thao tác này sẽ gán các thuật ngữ phân loại giống như nguồn cho mỗi bản dịch bài đăng.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
vi: Thao tác này sẽ thay đổi cài đặt bộ chuyển đổi ngôn ngữ của bạn %s về mặc định như được đặt bởi chủ đề. Xin lưu ý rằng một số bộ chuyển đổi có thể bị xóa và những bộ khác có thể được thêm vào.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
vi: Thao tác này sẽ kiểm tra các bình luận có ngôn ngữ khác với nội dung mà chúng thuộc về. Nếu tìm thấy, chúng tôi có thể xóa các bình luận này cho bạn. Chúng tôi gọi đây là “bình luận mồ côi”.

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
vi: Thao tác này sẽ sao chép văn bản phương tiện (alt, tiêu đề, chú thích) sang tất cả các ngôn ngữ bằng cách sử dụng các tùy chọn bạn đã chọn ở trên. Vui lòng ở lại trang này cho đến khi quá trình hoàn tất - có thể mất vài phút.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
vi: Để thêm các danh mục đã tồn tại bằng các ngôn ngữ khác, hãy truy cập <a%s>trang quản lý danh mục</a>

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
vi: Để tiếp tục sử dụng các tính năng của WPML như dịch tự động và cập nhật plugin, vui lòng đăng ký lại trang web của bạn. Đừng lo lắng, nội dung và bản dịch hiện có của bạn vẫn an toàn.

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
vi: Để dễ dàng dịch %s, bạn cần thêm các thành phần WPML sau:

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
vi: Để chỉnh sửa các ngôn ngữ khác, hãy sử dụng bộ chuyển đổi trong thanh quản trị trên cùng.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
vi: Để bật nó, bạn hoặc máy chủ của bạn sẽ cần mở tệp php.ini của trang web của bạn và:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
vi: Để bật tùy chọn <strong>Sử dụng thư mục cho ngôn ngữ mặc định</strong>, bạn cần <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>chỉ định nội dung hiển thị cho URL gốc của trang web của bạn</a>.

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
vi: Để đảm bảo và cải thiện bảo mật cho trang web của bạn, WPML sử dụng

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
vi: Để khắc phục, hãy mở “%s” và đặt các giá trị “ngôn ngữ mặc định” như hiển thị ở trên.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
vi: Để tìm hiểu thêm, vui lòng truy cập trang tài liệu của chúng tôi về %s.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
vi: Để đồng bộ hóa các giá trị cho bản dịch, bạn cần bật mô-đun Quản lý dịch của WPML.

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
vi: Để dịch nội dung được tạo bằng %1$s, bạn cần %2$scài đặt WPML String Translation%3$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
vi: Để dịch nhãn và slug của phân loại, bạn cần plugin %s.

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
vi: Để dịch các tùy chọn dựa trên văn bản, hãy sử dụng %1$sCác văn bản khác (Chuỗi)%2$s trong %3$sBảng điều khiển dịch thuật%4$s.

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
vi: Để dịch các mục này, vui lòng truy cập <a rel="noreferrer" href="%s">Quản lý dịch</a> và gửi chúng để dịch.

en: Toggle: Content
vi: Chuyển đổi: nội dung

en: Toggle: Title
vi: Chuyển đổi: tiêu đề

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
vi: Nó yêu cầu gọi đến từng miền ngôn ngữ của trang web khi đăng nhập và đăng xuất, vì vậy có một chút giảm hiệu suất khi sử dụng nó.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
vi: Tính năng này cho phép chủ đề và plugin hoạt động chính xác khi trên các trang web sử dụng ngôn ngữ trong các miền.

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
vi: Theo dõi tất cả các công việc dịch thuật trên trang web của bạn, cùng với trạng thái, phương pháp dịch và lịch sử. Sử dụng trang này để theo dõi tiến độ hoặc hủy công việc.

en: Track and manage jobs
vi: Theo dõi và quản lý công việc

en: Translatable
vi: Có thể dịch

en: Translatable custom posts linking
vi: Liên kết bài đăng tùy chỉnh có thể dịch

en: Translatable taxonomies linking
vi: Liên kết phân loại có thể dịch

en: Translate
vi: Dịch

en: Translate Content
vi: Dịch nội dung

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
vi: Dịch văn bản Thư viện phương tiện (alt, chú thích, tiêu đề) khi dịch nội dung

en: Translate independently
vi: Dịch độc lập

en: Translate menu strings and URLs for:
vi: Dịch chuỗi menu và URL cho:

en: Translate this Document
vi: Dịch tài liệu này

en: Translated by:
vi: Được dịch bởi:

en: Translated post
vi: Bài viết đã dịch

en: Translated taxonomies
vi: Phân loại đã dịch

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
vi: Dịch %1$s? Sử dụng bảng %2$s để dịch dễ dàng hơn.

en: Translating content created with page builders
vi: Dịch nội dung được tạo bằng trình tạo trang

en: Translation
vi: Bản dịch

en: Translation (new)
vi: Bản dịch (mới)

en: Translation Dashboard
vi: Bảng điều khiển dịch

en: Translation Editor FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp về trình chỉnh sửa dịch

en: Translation Feedback
vi: Phản hồi bản dịch

en: Translation Feedback button on front-end:
vi: Nút Phản hồi bản dịch trên giao diện người dùng:

en: Translation Jobs
vi: Công việc dịch

en: Translation Management Job Logs
vi: Nhật ký công việc quản lý dịch thuật

en: Translation Memory
vi: Bộ nhớ dịch

en: Translation Priorities
vi: Các ưu tiên dịch

en: Translation Priority
vi: Ưu tiên dịch

en: Translation Queue
vi: Hàng đợi dịch

en: Translation Service
vi: Dịch vụ dịch thuật

en: Translation completed
vi: Dịch hoàn tất

en: Translation entry not found for: %d
vi: Không tìm thấy mục dịch cho: %d

en: Translation fixed
vi: Bản dịch đã được sửa

en: Translation job encountered an error and needs to be resent
vi: Công việc dịch thuật gặp lỗi và cần được gửi lại

en: Translation of
vi: Bản dịch của

en: Translation of %1$s
vi: Bản dịch của %1$s

en: Translation options
vi: Tùy chọn dịch

en: Translation preferences
vi: Tùy chọn dịch

en: Translation rating
vi: Đánh giá bản dịch

en: Translation ready to download
vi: Bản dịch sẵn sàng để tải xuống

en: Translation requests cancelled.
vi: Đã hủy yêu cầu dịch.

en: Translation to:
vi: Dịch sang:

en: Translation:
vi: Bản dịch:

en: Translations
vi: Bản dịch

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
vi: Bản dịch nhãn và slug của phân loại %1$s

en: Translations queue
vi: Hàng đợi dịch

en: Translations:
vi: Bản dịch:

en: Translator
vi: Người dịch

en: Translator replied
vi: Người dịch đã trả lời

en: Trash
vi: Thùng rác

en: Troubleshooting
vi: Khắc phục sự cố

en: Type a post title
vi: Nhập tiêu đề bài đăng

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
vi: Viết lại URL không được bật trong máy chủ web của bạn.

en: URLs for menus will be updated
vi: Các URL cho menu sẽ được cập nhật

en: Unable to remove relationship!
vi: Không thể xóa mối quan hệ!

en: Unable to set this service as default.
vi: Không thể đặt dịch vụ này làm mặc định.

en: Unassigning site key from AMS.
vi: Gỡ gán khóa trang web khỏi AMS.

en: Unauthorized
vi: Không được phép

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: Unique designs for translations
vi: Thiết kế độc đáo cho bản dịch

en: Unknown remote translation service
vi: Dịch vụ dịch thuật từ xa không xác định

en: Unknown reviewer
vi: Người đánh giá không xác định

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
vi: Cho đến nay, trang web của bạn được đặt để hiển thị “tất cả các bài đăng trên blog”, ngay cả khi chúng không được dịch. Tính năng đó hiện được thay thế bằng một chế độ dịch tốt hơn và đầy đủ hơn.

en: Untranslated URL %s
vi: URL chưa dịch %s

en: Untranslated URLs for menus
vi: URL chưa dịch cho menu

en: Untranslated string %s
vi: Chuỗi chưa dịch %s

en: Untranslated strings for menus
vi: Chuỗi chưa dịch cho menu

en: Update
vi: Cập nhật

en: Update %1$s menu option to %2$s
vi: Cập nhật tùy chọn menu %1$s thành %2$s

en: Update %s translation
vi: Cập nhật bản dịch %s

en: Update Taxonomy Hierarchy
vi: Cập nhật hệ thống phân loại

en: Update Translation Priority
vi: Cập nhật ưu tiên dịch

en: Update URL to %s
vi: Cập nhật URL thành %s

en: Update internal links
vi: Cập nhật các liên kết nội bộ

en: Update term names
vi: Cập nhật tên thuật ngữ

en: Updated Name
vi: Tên đã cập nhật

en: Upload custom flag
vi: Tải lên cờ tùy chỉnh

en: Upload dir is not writable
vi: Thư mục tải lên không thể ghi

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
vi: Không thể tạo thư mục tải lên. Kiểm tra quyền của bạn.

en: Uploads
vi: Tải lên

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
vi: Bạn đang sử dụng giao diện DIVI và bạn đã chọn sử dụng trình chỉnh sửa tiêu chuẩn để dịch nội dung.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
vi: Một số chức năng có thể không hoạt động đúng. Chúng tôi khuyến khích bạn chuyển sang sử dụng Trình chỉnh sửa dịch.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
vi: Bạn có thể tìm thêm thông tin tại đây: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
vi: Cũng sử dụng cho các bản dịch cũ được tạo bằng trình chỉnh sửa cổ điển

en: Use directory for default language
vi: Sử dụng thư mục cho ngôn ngữ mặc định

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
vi: Sử dụng bộ chuyển đổi ngôn ngữ trong thanh quản trị trên cùng để chuyển đổi ngôn ngữ, sau đó đặt và lưu các tùy chọn cho từng ngôn ngữ riêng lẻ.

en: Use your free automatic translation quota
vi: Sử dụng hạn mức dịch tự động miễn phí của bạn

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
vi: , và

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
vi: và

en: User not found
vi: Không tìm thấy người dùng

en: Utf8mb4 charset
vi: Bộ ký tự Utf8mb4

en: Valid
vi: Hợp lệ

en: Validate on save
vi: Xác thực khi lưu

en: Version
vi: Phiên bản

en: Video: DailyMotion URL
vi: Video: URL DailyMotion

en: Video: Embed Code
vi: Video: mã nhúng

en: Video: External hosted
vi: Video: Lưu trữ bên ngoài

en: Video: Link
vi: Video: liên kết

en: Video: Self hosted
vi: Video: Tự lưu trữ

en: Video: Vimeo URL
vi: Video: URL Vimeo

en: Video: Vimeo link
vi: Video: liên kết Vimeo

en: Video: Youtube URL
vi: Video: URL YouTube

en: View
vi: Xem

en: View post
vi: Xem bài viết

en: View trace
vi: Xem dấu vết

en: Visit
vi: Truy cập

en: WP Menus Sync
vi: Đồng bộ menu WP

en: WPML 3.2 release notes
vi: Ghi chú phát hành WPML 3.2

en: WPML Export and Import
vi: Xuất và nhập WPML

en: WPML Failed to check language pairs
vi: WPML không thể kiểm tra các cặp ngôn ngữ

en: WPML Language Switcher
vi: Bộ chuyển đổi ngôn ngữ WPML

en: WPML Multilingual CMS
vi: WPML CMS đa ngôn ngữ

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9.0/">WPML 4.9.0 release notes</a>
vi: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Tài liệu</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-9.0/">Ghi chú phát hành WPML 4.9.0</a>

en: WPML Network Setup
vi: Thiết lập mạng WPML

en: WPML Settings
vi: Cài đặt WPML

en: WPML Setup
vi: Thiết lập WPML

en: WPML Site Languages section
vi: Phần Ngôn ngữ trang WPML

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
vi: WPML Translation Management hiện đã được bao gồm trong WPML Multilingual CMS.

en: WPML admin language
vi: Ngôn ngữ quản trị WPML

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
vi: Màn hình quản trị WPML yêu cầu JavaScript để hiển thị. JavaScript hiện đang tắt trong trình duyệt của bạn.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
vi: WPML cho phép bạn dễ dàng dịch các phân loại của trang web của mình. Chỉ các phân loại được đánh dấu là có thể dịch mới có sẵn để dịch. Chọn phân loại trong menu thả xuống và sau đó sử dụng danh sách các thuật ngữ phân loại xuất hiện để dịch chúng.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
vi: WPML có thể tự động chuyển hướng khách truy cập theo ngôn ngữ trình duyệt.

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
vi: WPML giờ đây có thể tự động phát hiện các loại văn bản (alt, chú thích, tiêu đề) mà hình ảnh của bạn sử dụng. Bật tùy chọn này để tránh các trường trùng lặp trong trình chỉnh sửa dịch và các bản dịch bị thiếu cho hình ảnh của bạn.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
vi: WPML không thể hoạt động vì nó yêu cầu một tiện ích mở rộng PHP bị vô hiệu hóa!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
vi: WPML không thể chạy bình thường. Có vấn đề về cài đặt hoặc cấu hình máy chủ. %1$sHiển thị chi tiết%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
vi: WPML không thể được kích hoạt cùng với các plugin cũ hơn này:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
vi: WPML không thể giao tiếp với dịch vụ dịch thuật từ xa. Vui lòng đảm bảo WPML Translation Management đang hoạt động.

en: WPML capabilities
vi: Khả năng của WPML

en: WPML could not create a cache directory in %s
vi: WPML không thể tạo thư mục bộ nhớ cache trong %s

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
vi: WPML không thể tải các tệp cấu hình mà trang web của bạn cần.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
vi: WPML không thể ghi vào thư mục bộ nhớ cache: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
vi: WPML đã gặp sự cố khi cố gắng tự động dịch một số nội dung của bạn:

en: WPML flag
vi: Cờ WPML

en: WPML has been activated for the selected site.
vi: WPML đã được kích hoạt cho trang web đã chọn.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
vi: WPML đã bị hủy kích hoạt cho trang web đã chọn.

en: WPML has been reset for the selected site.
vi: WPML đã được đặt lại cho trang web đã chọn.

en: WPML integrates with dozens of professional <a target="_blank" href="%s">translation services</a>. Connect to your preferred service to send and receive translation jobs from directly within WPML.
vi: WPML tích hợp với hàng chục <a target="_blank" href="%s">dịch vụ dịch thuật</a> chuyên nghiệp. Kết nối với dịch vụ ưa thích của bạn để gửi và nhận công việc dịch thuật trực tiếp từ trong WPML.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
vi: WPML bị tắt vì nó yêu cầu WordPress phiên bản 4.4 trở lên.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
vi: WPML đang thiếu một số bản ghi trong bảng ngôn ngữ và không thể hoạt động đầy đủ cho đến khi vấn đề này được khắc phục.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
vi: WPML đang tự động dịch nội dung của bạn. Bạn có thể theo dõi tiến độ trong thanh quản trị.

en: WPML language settings
vi: Cài đặt ngôn ngữ WPML

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
vi: WPML cho phép mỗi người dùng chọn ngôn ngữ quản trị, không liên quan đến ngôn ngữ mà khách truy cập sẽ thấy giao diện người dùng của trang web.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
vi: WPML cho phép bạn mở các trang này để nhận phản hồi, để khách truy cập có thể cho bạn biết nếu họ nhận thấy bất kỳ điều gì sai sót.

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
vi: WPML cần ít nhất 208 KB kích thước ngăn xếp khả dụng trên PHP 8.3+; vui lòng đặt “zend.max_allowed_stack_size” thành ít nhất 256 KB và “zend.reserved_stack_size” thành ít nhất 48 KB trong tệp php.ini của bạn. Sau khi thực hiện các thay đổi này, hãy khởi động lại máy chủ web của bạn.

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
vi: WPML cần tải các tệp cấu hình, cho biết cách dịch giao diện và các plugin bạn sử dụng. Nếu có vấn đề, hãy sử dụng nút Thử lại. Nếu vấn đề vẫn tiếp diễn, hãy liên hệ với bộ phận hỗ trợ WPML, hiển thị chi tiết lỗi và chúng tôi sẽ giúp bạn giải quyết.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
vi: WPML cần nâng cấp thông tin phương tiện của bài đăng.

en: WPML settings
vi: Cài đặt WPML

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
vi: WPML sử dụng cookie để xác định ngôn ngữ hiện tại của khách truy cập, ngôn ngữ đã truy cập gần đây nhất và ngôn ngữ của người dùng đã đăng nhập.

en: WPML will be deactivated
vi: WPML sẽ bị hủy kích hoạt

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
vi: WPML sẽ sao chép %s từ %s khi bạn lưu bài đăng này.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
vi: WPML sẽ sao chép trường này từ %s khi bạn lưu bài đăng này.

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
vi: WPML sẽ bao gồm một bộ chuyển đổi ngôn ngữ trên trang đăng nhập WordPress. Để thay đổi điều này, hãy truy cập %s.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
vi: WPML sẽ đặt lại tất cả thông tin ngôn ngữ về giá trị mặc định của nó. Mọi ngôn ngữ mà bạn đã thêm hoặc chỉnh sửa sẽ bị mất.

en: WPML->Settings
vi: WPML->cài đặt

en: Waiting for automatic translation
vi: Đang chờ dịch tự động

en: Waiting for translation from %s
vi: Đang chờ dịch từ %s

en: Waiting for translation service
vi: Đang chờ dịch vụ dịch

en: Waiting for translator
vi: Đang chờ người dịch

en: Waiting for translators...
vi: Đang chờ người dịch...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
vi: Bạn muốn biết liệu các bản dịch gần đây bạn nhận được có vấn đề không?

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
vi: Chúng tôi không thể hoàn thành toàn bộ quá trình trong một yêu cầu. Vui lòng nhấp vào nút “Nâng cấp” để tiếp tục.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
vi: Chúng tôi không thể tìm thấy dịch vụ dịch nào được kết nối với khóa này.

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
vi: Chúng tôi duy trì Trình chỉnh sửa dịch cổ điển của WPML như một phần của WPML để tương thích ngược. Bạn chỉ nên sử dụng nó nếu bạn đã bắt đầu với Trình chỉnh sửa cổ điển và lo ngại về việc mất lịch sử dịch.

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
vi: Chúng tôi khuyên bạn nên bật tính năng tự động phát hiện văn bản hình ảnh (alt, chú thích, tiêu đề). Điều này giúp ngăn chặn các trường phương tiện trùng lặp và các bản dịch bị thiếu.

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
vi: Chúng tôi đặc biệt khuyên bạn nên bật tính năng tự động phát hiện văn bản hình ảnh của WPML để tránh các trường phương tiện trùng lặp và các bản dịch bị thiếu.

en: What to include in the language switcher:
vi: Những gì cần đưa vào bộ chuyển đổi ngôn ngữ:

en: What to show for the root url:
vi: Hiển thị gì cho URL gốc:

en: When deleting a post, delete translations as well
vi: Khi xóa một bài đăng, hãy xóa cả bản dịch

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
vi: Khi xóa một phân loại (danh mục, thẻ hoặc tùy chỉnh), hãy xóa cả bản dịch

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
vi: Khi nào tôi nên sử dụng Trình chỉnh sửa dịch cổ điển của WPML?

en: When you publish the original post
vi: Khi bạn xuất bản bài đăng gốc

en: When you receive completed translations
vi: Khi bạn nhận được bản dịch đã hoàn thành

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
vi: Bạn muốn hiển thị những bài đăng trên blog nào trên các bản dịch của trang web của mình?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
vi: Trong khi bạn sử dụng plugin, WPML sẽ chia sẻ dữ liệu liên quan đến trang web thông qua Trình cài đặt. Không có dữ liệu nào từ chính người dùng sẽ được chia sẻ.

en: White
vi: Trắng

en: Widget area
vi: Khu vực tiện ích

en: Widget language switcher
vi: Chuyển đổi ngôn ngữ tiện ích

en: Widget title:
vi: Tiêu đề tiện ích:

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Will be added
vi: Sẽ được thêm

en: Will be removed
vi: Sẽ bị xóa

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
vi: Với WPML đã kích hoạt, bạn có thể đặt ngôn ngữ trang web của mình từ %1$s.<br>Để thay đổi ngôn ngữ quản trị WordPress của bạn, hãy đi tới %2$s trong hồ sơ người dùng của bạn.

en: WooCommerce Multilingual
vi: WooCommerce đa ngôn ngữ

en: WordPress %s or later is required.
vi: Yêu cầu WordPress %s trở lên.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
vi: WordPress không thể tự động tải xuống bản dịch cho các ngôn ngữ sau:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
vi: Tệp ngôn ngữ WordPress (.mo) bị thiếu. Giữ nguyên ngôn ngữ hiển thị hiện có.

en: Wrong nonce
vi: Nonce sai

en: Yes
vi: Có

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
vi: Có, WPML cho phép bạn sử dụng %1$scác thiết kế hoàn toàn khác nhau cho các bản dịch%2$s.

en: Yes, send this information to wpml.org to improve my site’s maintenance and support
vi: Có, gửi thông tin này đến wpml.org để cải thiện việc bảo trì và hỗ trợ trang web của tôi.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
vi: Có, sử dụng Trình chỉnh sửa dịch nâng cao cho nội dung hiện có

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
vi: Bạn đã kích hoạt Trình chỉnh sửa dịch thuật nâng cao cho trang web này, nhưng bạn đang cập nhật một bản dịch cũ. WPML đã mở Trình chỉnh sửa dịch thuật tiêu chuẩn, để bạn có thể cập nhật bản dịch này. Khi bạn dịch nội dung mới, bạn sẽ nhận được Trình chỉnh sửa dịch thuật nâng cao với tất cả các tính năng của nó. Để thay đổi cài đặt của bạn, hãy đi tới Cài đặt WPML.

en: You are about to change the language of {post_name}.
vi: Bạn sắp thay đổi ngôn ngữ của {post_name}.

en: You are about to connect the current post with these following posts
vi: Bạn sắp kết nối bài đăng hiện tại với các bài đăng sau

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
vi: Bạn sắp chỉnh sửa bản dịch này bằng trình chỉnh sửa WordPress tiêu chuẩn.

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
vi: Bạn sắp đặt lại WPML cho trang web này: %s.

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
vi: Bạn sắp sử dụng Trình chỉnh sửa dịch nâng cao cho các bản dịch hiện có của mình

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
vi: Bạn đang tạo một %1$s trong %3$s và bạn đã đặt %2$s để hiển thị ngay cả khi chưa được dịch. Xin lưu ý rằng %1$s này sẽ chỉ xuất hiện trong %3$s. Chỉ %2$s mà bạn tạo bằng ngôn ngữ mặc định của trang web (%4$s) mới xuất hiện trong tất cả các ngôn ngữ của trang web.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
vi: Bạn không được phép quản lý cài đặt Mạng WPML.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
vi: Bạn hiện là Trình quản lý dịch thuật cho %s - cần hành động

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
vi: Bạn là Trình quản lý dịch thuật cho %s. Vai trò này cho phép bạn quản lý mọi thứ liên quan đến dịch thuật cho trang web này.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
vi: Bạn đang cố gắng sử dụng một URL bên ngoài: điều này không được phép.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
vi: Bạn đang sử dụng PHP 7: trong một số trường hợp, tiện ích mở rộng có thể đã bị xóa trong quá trình cập nhật hệ thống. Trong trường hợp này, vui lòng xem %3$s.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
vi: Bạn đang sử dụng WPML Translation Management mà không có String Translation. Một số bản dịch có thể không hoạt động theo cách này. Vui lòng tải xuống và cài đặt WPML String Translation trước khi bạn dịch nội dung từ trình chỉnh sửa khối.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
vi: Bạn có thể ẩn hoàn toàn nội dung bằng các ngôn ngữ cụ thể khỏi khách truy cập và công cụ tìm kiếm, nhưng vẫn tự mình xem được. Điều này cho phép xem lại các bản dịch đang trong quá trình thực hiện.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
vi: Bạn có thể hiển thị bộ chuyển đổi ngôn ngữ ở chân trang của trang web. Bạn có thể tùy chỉnh và tạo kiểu cho nó tại đây.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
vi: Bạn có thể hiển thị các liên kết đến bản dịch của bài đăng trước và sau bài đăng. Các liên kết này trông giống như “Bài đăng này cũng có sẵn bằng...”

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
vi: Bạn có thể bật hiển thị của nó/chúng cho chính mình, trong <a href="%s">trang hồ sơ</a> của bạn.

en: You can find the API token at %s site
vi: Bạn có thể tìm thấy mã thông báo API tại trang web %s

en: You can only edit translations assigned to you.
vi: Bạn chỉ có thể chỉnh sửa các bản dịch được giao cho bạn.

en: You can set different options for each language
vi: Bạn có thể đặt các tùy chọn khác nhau cho mỗi ngôn ngữ

en: You can't do that!
vi: Bạn không thể làm điều đó!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
vi: Bạn đã hủy kích hoạt (các) ngôn ngữ sau khỏi trang web của mình, nhưng vẫn còn một số bản dịch hiện có được lưu trong cơ sở dữ liệu của bạn.

en: You do not have permission to perform this action.
vi: Bạn không có quyền thực hiện hành động này.

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
vi: Bạn không có quyền dịch từ %1$s sang %2$s

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
vi: Bạn đã nhận lại một số công việc từ bản dịch và chúng hiện xuất hiện trên trang web của bạn.

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
vi: Bạn có các loại bài đăng được đặt để quay lại ngôn ngữ mặc định. Thay đổi ngôn ngữ mặc định có thể ảnh hưởng đến cách hiển thị các bài đăng chưa dịch trong danh sách lưu trữ.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
vi: Bạn chưa đặt tùy chọn đồng bộ hóa cho các %1$s này: %2$s. Giá trị mặc định đã được chọn.

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
vi: Bạn có thể cần điều chỉnh cài đặt máy chủ nếu trang web của bạn sử dụng nginx.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
vi: Bạn có thể cần liên hệ với quản trị viên máy chủ hoặc công ty lưu trữ của mình để cài đặt tiện ích mở rộng này.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
vi: Bạn có thể cần %s.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
vi: lưu lại các permalink của trang web

en: You need to configure WPML before you can start translating.
vi: Bạn cần cấu hình WPML trước khi có thể bắt đầu dịch.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
vi: Bạn cần cấu hình ít nhất một ngôn ngữ nữa để truy cập màn hình “Bản địa hóa chủ đề và plugin” và “Dịch phương tiện”.

en: You need to deactivate the separate plugin.
vi: Bạn cần hủy kích hoạt plugin riêng biệt.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
vi: Bạn cần bật Trình chỉnh sửa dịch của WPML để dịch thuận tiện.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
vi: Bạn đã hoàn tất. Từ bây giờ, tất cả các tệp phương tiện mới mà bạn tải lên nội dung sẽ nhận được một ngôn ngữ. Bạn có thể tự động sao chép chúng sang các bản dịch từ màn hình chỉnh sửa bài đăng.

en: You're editing theme options for %s
vi: Bạn đang chỉnh sửa tùy chọn chủ đề cho %s

en: You're editing theme options for all languages
vi: Bạn đang chỉnh sửa tùy chọn chủ đề cho tất cả các ngôn ngữ

en: Your Automatic Translation account id is
vi: ID tài khoản Dịch tự động của bạn là

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
vi: Tài khoản WPML Blog của bạn chỉ cho phép bạn dịch nội dung Elementor thủ công

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
vi: Cài đặt WPML của bạn có thể gây ra sự cố với trình chỉnh sửa khối

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
vi: Trang blog của bạn không tồn tại hoặc bản dịch của nó chưa được xuất bản bằng %s.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
vi: Trình duyệt của bạn dường như không cho phép đặt cookie.

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
vi: Các chỉnh sửa của bạn sẽ được đồng bộ hóa với tất cả các ngôn ngữ trên trang web của bạn.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
vi: Trang chủ của bạn không tồn tại hoặc bản dịch của nó chưa được xuất bản bằng %s.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
vi: Menu của bạn bao gồm các mục tùy chỉnh mà bạn cần dịch bằng cách sử dụng Dịch chuỗi của WPML.

en: Your php.ini file is located at
vi: Tệp php.ini của bạn nằm tại

en: Your rating:
vi: Đánh giá của bạn:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
vi: Cài đặt máy chủ của bạn không cho phép ngôn ngữ trong thư mục.

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
vi: Trang web của bạn hiện đã tắt tính năng chuyển đổi ngôn ngữ cho trang đăng nhập.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
vi: Trang web của bạn không đáp ứng các yêu cầu tối thiểu của WPML.

en: add
vi: thêm

en: add translation
vi: thêm bản dịch

en: all
vi: tất cả

en: any language
vi: bất kỳ ngôn ngữ nào

en: auto
vi: tự động

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
vi: tránh các trường phương tiện trùng lặp không cần thiết và thiếu bản dịch hình ảnh

en: day(s)
vi: ngày

en: default
vi: mặc định

en: delete it permanently
vi: xóa vĩnh viễn

en: duplicate
vi: nhân bản

en: edit terms
vi: chỉnh sửa thuật ngữ

en: edit translation
vi: chỉnh sửa bản dịch

en: eval() availability from Suhosin
vi: khả dụng của eval() từ Suhosin

en: good for menus that display items as a list
vi: tốt cho các menu hiển thị các mục dưới dạng danh sách

en: good for menus that support drop-downs
vi: tốt cho các menu hỗ trợ thả xuống

en: hidden
vi: ẩn

en: hide
vi: ẩn

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
vi: cách đảm bảo danh sách lưu trữ của bạn tiếp tục hiển thị tất cả các bài đăng

en: in
vi: trong

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
vi: trong các tùy chọn, menu, tiện ích, chân trang và mã ngắn

en: item
vi: mục

en: items
vi: mục

en: learn more
vi: tìm hiểu thêm

en: linked to:
vi: được liên kết với:

en: loading
vi: đang tải

en: local translator
vi: người dịch địa phương

en: menu items
vi: mục menu

en: month(s)
vi: tháng

en: n/a
vi: không áp dụng

en: needs retry
vi: cần thử lại

en: nginx guide
vi: Hướng dẫn nginx

en: none
vi: không

en: not translated in current language
vi: chưa được dịch trong ngôn ngữ hiện tại

en: of
vi: của

en: only show translated items
vi: chỉ hiển thị các mục đã dịch

en: posts left
vi: bài viết còn lại

en: profile
vi: hồ sơ

en: published
vi: đã xuất bản

en: published or updated
vi: đã xuất bản hoặc cập nhật

en: restore
vi: khôi phục

en: select parent
vi: chọn cha

en: show
vi: hiện

en: some strings might be not registered
vi: một số chuỗi có thể chưa được đăng ký

en: string not registered
vi: chuỗi chưa được đăng ký

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
vi: đây sẽ là ngôn ngữ quản trị của bạn và cũng sẽ được sử dụng để dịch bình luận.

en: to
vi: đến

en: translate
vi: dịch

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
vi: dịch các slug phân loại cơ sở bằng WPML

en: translating post categories and custom taxonomies
vi: dịch các danh mục bài đăng và phân loại tùy chỉnh

en: untranslated
vi: chưa dịch

en: updated
vi: đã cập nhật

en: use translation if available or fallback to default language
vi: sử dụng bản dịch nếu có hoặc quay lại ngôn ngữ mặc định

en: week(s)
vi: tuần
