WPML_EXPORT - en to it translation catalogue (809 entries)

en:  - (needs update)
it: - (da aggiornare)

en:  - A xliff file is attached.
it: - File xliff in allegato.

en:  There is an issue with automatic translation that needs attention from a translation manager.
it: Si è verificato un problema con la traduzione automatica che richiede l'attenzione di un responsabile delle traduzioni.

en: "%s" is not a valid XLIFF file.
it: "%s" non è un file XLIFF valido.

en: %1$s and the %2$s use a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
it: %1$s e %2$s si avvalgono di memorie di traduzione, che possono ridurre il numero di parole da tradurre.

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
it: Sono stati aggiunti %1$s lavori all'editor di traduzione avanzato.

en: %1$s to %2$s
it: Da %1$s a %2$s

en: %1$s to %2$s and %3$s
it: Da %1$s a %2$s e %3$s

en: %1$s translation: %2$s
it: Traduzione in %1$s: %2$s

en: %d minute
it: %d minuto

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d translation job
it: %d lavoro di traduzione

en: %d translation jobs
it: %d lavori di traduzione

en: %d translation jobs have been finished and applied.
it: %d lavori di traduzione sono stati completati e applicati.

en: %s authentication
it: Autenticazione per %s

en: %s has been sent to remote translators
it: %s è stata inviata ai traduttori a distanza

en: %s have been sent to remote translators
it: %s sono state inviate ai traduttori a distanza

en: %s items in basket:
it: %s elementi nel carrello:

en: %s may produce a different word count
it: %s potrebbe conteggiare un numero di parole diverso

en: %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
it: %s si avvale di una memoria di traduzione che può ridurre il numero di parole da tradurre.

en: %s words
it: %s parole

en: %s: WPML Translation Jobs
it: %s: Lavori di traduzione WPML

en: %sTranslation in progress - wait before editing%s
it: %sTraduzione in corso: attendi prima della modifica%s

en: %sWarning:%s You are trying to add a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
it: %sAttenzione:%s stai tentando di inserire una traduzione utilizzando l'editor standard di WordPress, ma il tuo sito risulta configurato per l'utilizzo dell'editor di traduzione di WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation that is currently in the process of being added using WPML.
it: %sAttenzione:%s stai tentando di modificare una traduzione che al momento è in fase di inserimento tramite WPML.

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
it: %sAttenzione:%s stai tentando di modificare una traduzione utilizzando l'editor standard di WordPress, ma il tuo sito risulta configurato per l'utilizzo dell'editor di traduzione di WPML.

en: (inactive and unknown service)
it: (servizio inattivo e sconosciuto)

en: (missing title)
it: (titolo mancante)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
it: * Ricordati che il tuo nome di accesso a %1$s è %2$s. Se hai bisogno di aiuto con la password, usa la reimpostazione della password nella pagina di accesso.

en: 0 items
it: 0 elementi

en: 1. Review documents for translation
it: 1. Esamina i documenti da tradurre

en: 1. Select items for translation
it: 1. Seleziona gli elementi da tradurre

[ctx: 1/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: You are about to translate duplicated posts.
it: Stai per tradurre gli articoli duplicati.

en: 2. Select translation options
it: 2. Seleziona le opzioni di traduzione

en: 2. Set a batch name and deadline
it: 2. Imposta un nome e una scadenza per il blocco

[ctx: 2/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: These items will be automatically disconnected from originals, so translation is not lost when you update the originals.
it: Questi elementi verranno scollegati automaticamente dagli originali, così quando aggiornerai gli originali la traduzione non andrà persa.

en: 3. Choose translator or Translation Service
it: 3. Seleziona un traduttore o un servizio di traduzione

en: <a href="%s">Send to translation &raquo;</a>
it: <a href="%s">Invia in traduzione &raquo;</a>

en: <p>Could not add the requested languages. Please <a%s>contact us</a> for support. </p><p>Show <a%s>debug information</a>.</p>
it: <p>Non è stato possibile aggiungere le lingue richieste. <a%s>Contattaci</a> per ricevere assistenza. </p><p>Mostra <a%s>dati di debug</a>.</p>

en: <p>Requested languages are not supported by the translation service (%s). Please <a%s>contact us</a> for support. </p>
it: <p>Le lingue richieste non sono supportate dal servizio di traduzione (%s).<a%s>Contattaci</a> per ricevere assistenza. </p>

en: <p>The administrator has disabled term translation from the translation editor. </p>\n<p>If your access permissions allow you can change this under "Translation Management" - "Multilingual Content Setup" - "Block translating taxonomy terms that already got translated". </p>\n<p>Please note that editing terms from the translation editor will affect all posts that have the respective terms associated.</p>
it: <p>L'amministratore ha disabilitato la traduzione del termine dall'editor di traduzione. </p>\n<p>Se i tuoi permessi di accesso te lo consentono, puoi modificare questa impostazione alla voce "Translation Management" - "Impostazioni dei contenuti multilingue" - "Blocca la traduzione dei termini della tassonomia che sono già stati tradotti". </p>\n<p>Tieni presente che la modifica dei termini dall'editor di traduzione influenzerà tutti gli articoli a cui sono associati i rispettivi termini.</p>

en: A communication error has appeared. Please wait a few minutes and try again.
it: Si è verificato un errore di comunicazione. Ti preghiamo di riprovare dopo aver atteso alcuni minuti.

en: A new translation for %1$s from %2$s to %3$s was created on the Translation Service. It&#8217;s ready to download and will be applied next time the Translation Service delivers completed translations to your site or when you manually fetch them.
it: Il servizio di traduzione ha creato una nuova traduzione per %1$s da %2$s a %3$s. Quest'ultima è pronta per il download e verrà applicata la prossima volta che il servizio di traduzione fornirà traduzioni completate per il tuo sito o quando le prelevi manualmente.

en: ATE Job ID
it: ID del lavoro (editor di traduzione avanzato)

en: Actions
it: Azioni

en: Actions that will happen on the translation service
it: Azioni che avverranno nel servizio di traduzione

en: Active service:
it: Attiva il servizio:

en: Add a Translator
it: Aggiungi un traduttore

en: Add note for the translators
it: Aggiungi una nota per i traduttori

en: Add selected content to translation basket
it: Aggiungi i contenuti selezionati al carrello di traduzione

en: Add selected content to translation basket / Duplicate
it: Aggiungi i contenuti selezionati al carrello di traduzione / Duplica

en: Add selected strings to translation basket
it: Aggiungi le stringhe selezionate al carrello di traduzione

en: Adjust links in posts and strings so they point to the translated content
it: Correggi i link all'interno degli articoli e delle stringhe, così reindirizzeranno al contenuto tradotto

en: Adjust links in posts so they point to the translated content
it: Correggi i link all'interno degli articoli, così reindirizzeranno al contenuto tradotto

en: Admin Strings
it: Stringhe area di amministrazione

en: Admin Strings to Translate
it: Stringhe da tradurre dell'area di amministrazione

en: Advanced Translation Editor
it: Editor di traduzione avanzato

en: Advanced Translation Editor (recommended)
it: Editor di traduzione avanzato (scelta consigliata)

en: Advanced Translation Editor Error Logs
it: Registri di errore dell'editor di traduzione avanzato

en: Advanced Translation Editor error:
it: Errore dell'editor di traduzione avanzato:

en: Advanced Translation Editor is active
it: L'editor di traduzione avanzato è attivo

en: Advanced Translation Editor is being activated
it: È in corso l'attivazione dell'editor di traduzione avanzato

en: Advanced Translation Editor is disabled.
it: L'editor di traduzione avanzato è stato disabilitato.

en: Advanced Translation Editor is enabled and active
it: L'editor di traduzione avanzato è stato abilitato e attivato

en: Advanced Translation Editor is not active yet
it: L'editor di traduzione avanzato non è ancora attivo

en: Advanced Translation Editor settings
it: Impostazioni dell'editor di traduzione avanzato

en: All %s
it: Tutto %s

en: All Languages
it: Tutte le lingue

en: All Translation Priorities
it: Tutte le priorità di traduzione

en: All done. What happens next?
it: Tutto pronto. Cosa accadrà adesso?

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: All new lines should be replaced by HTML element %s. Use this option if translation tool used by translator does not support new lines characters (for example Virtaal software)
it: Ogni nuova riga dovrà essere sostituita dall'elemento HTML %s. Usa questa opzione se lo strumento di traduzione usato dal traduttore non supporta i caratteri delle nuove righe (per esempio il software Virtaal)

en: All posts and strings have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
it: Tutti gli articoli e le stringhe sono stati elaborati. %s link sono stati modificati per reindirizzare al contenuto tradotto.

en: All posts have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
it: Tutti gli articoli sono stati elaborati. Sono stati modificati %s link per reindirizzare al contenuto tradotto.

en: All statuses
it: Tutti gli stati

en: All the site's content
it: Tutto il contenuto del sito

en: All translation statuses
it: Tutti gli stati delle traduzioni

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Allow visitors to tell you about translation issues by enabling %s
it: Consenti ai visitatori di informarti su eventuali problemi di traduzione abilitando %s

en: Alt Text
it: Testo alternativo

en: An email has been sent to %s
it: È stata inviata un'e-mail a %s

en: An error occurred:
it: Si è verificato un errore:

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any Translation Service
it: Qualsiasi servizio di traduzione

en: Any WordPress Translator
it: Qualunque traduttore di WordPress

en: Any existing content (translations) will be overwritten when creating duplicates.
it: Con la creazione di duplicati, ogni contenuto esistente (traduzioni) sarà sovrascritto.

en: Any language
it: Qualsiasi lingua

en: Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
it: Qualsiasi lavoro completato dopo aver effettuato questo ripristino non potrà essere ricevuto dal tuo sito.

en: Anyone
it: Qualsiasi

en: Apply
it: Applica

en: Approve Translation Reviews
it: Approva le revisioni delle traduzioni

en: Are you sure you want to reset the %1$s translation process?
it: Reimpostare il processo di traduzione di %1$s?

en: Are you sure you want to resign from this job?
it: Confermi di voler rinunciare a questo lavoro?

en: Ascending
it: Crescente

en: Ask us
it: Chiedilo a noi

en: Assign
it: Assegna

en: Assigning translator...
it: Assegnazione del traduttore in corso...

en: Authenticate
it: Esegui autenticazione

en: Auto-generate from title (default)
it: Generalo automaticamente dal titolo (predefinita)

en: Automatic Translation
it: Traduzione automatica

en: Available to translate
it: Disponibile per la traduzione

en: Batch
it: Blocco

en: Batch name
it: Nome del blocco

en: Batch name:
it: Nome del blocco:

en: Batch rolled back
it: Blocco ripristinato

en: Batch synchronization has been sent
it: La sincronizzazione del blocco è stata inviata

en: Body
it: Corpo

en: Bulk actions
it: Azioni in blocco

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Translation Reviews
it: Annulla le revisioni delle traduzioni

en: Cancel job
it: Annulla il lavoro

en: Cancel jobs
it: Annulla i lavori

en: Canceling jobs...
it: Annullamento dei lavori in corso...

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot Connect to the Internet
it: Impossibile connettersi a Internet

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
it: Questo elemento non può essere modificato poiché al momento si trova nel carrello di traduzione.

en: Caption
it: Didascalia

en: Changes in these translations will affect terms in general! (Not only for this post)
it: Le modifiche di queste traduzioni incideranno sui termini in generale! (Non solo su quelli di questo articolo)

en: Check all
it: Seleziona tutto

en: Check available Translation Services
it: Verifica i servizi di traduzione disponibili

en: Check status
it: Verifica lo stato

en: Check status and get translations
it: Controlla lo stato e ottieni le traduzioni

en: Check the batch delivery status
it: Verifica lo stato di consegna del lotto

en: Checking translation jobs status. Please don't close this page!
it: Verifica in corso dello stato dei lavori di traduzione. Non chiudere questa pagina!

en: Choose at least one translation action
it: Seleziona almeno un'azione di traduzione

en: Choose default format for XLIFF file:
it: Seleziona il formato predefinito per il file XLIFF:

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
it: Seleziona se le traduzioni devono essere pubblicate al ricevimento. Nota: se selezioni Pubblica, la traduzione verrà pubblicata al ricevimento solo se il documento originale è stato pubblicato.

en: Classic Translation Editor
it: Editor di traduzione classico

en: Classic Translation Editor (recommended)
it: Editor di traduzione classico (scelta consigliata)

en: Clear Basket
it: Svuota il carrello

en: Clear log
it: Cancella registro

en: Click %sEdit Translation%s in the toolbar above to review your translation in the editor.
it: Fai clic su %sModifica traduzione%s nella barra degli strumenti qui in alto per rivedere la tua traduzione nell'editor.

en: Communication Log
it: Registro di comunicazione

en: Communication logging is currently disabled. To allow WPML support to help you with issues related to sending content to translation, you need to enable the communication logging.
it: La registrazione della comunicazione al momento risulta disabilitata. Per consentire all'assistenza di WPML di aiutarti a risolvere eventuali problemi relativi all'invio dei contenuti in traduzione, devi abilitare la registrazione della comunicazione.

en: Complete
it: Completata

en: Complete the authentication
it: Completa l'autenticazione

en: Completed
it: Completato

en: Configure
it: Configura

en: Congratulations for choosing %s to translate your site's content. To avoid high costs and wasted time, please watch our short video.
it: Complimenti! Hai scelto %s per tradurre i contenuti del tuo sito. Per evitare costi elevati e spreco di tempo, ti preghiamo di guardare il nostro breve video.

en: Contact
it: Contatta

en: Contact %s for cancellation
it: Contatta %s per annullarlo

en: Continue to %s
it: Collegati al servizio %s

en: Copy & Overwrite all fields
it: Copia e sovrascrivi tutti i campi

en: Copy all fields from original
it: Copia tutti i campi dall'originale

en: Copy from original
it: Copia dall'originale

en: Copy from original language if translation language uses encoded URLs
it: Copialo dalla lingua originale se la lingua di traduzione utilizza URL codificati

en: Copy from original to translation
it: Copia dall'originale

en: Copy once
it: Copia una volta

en: Copy to empty fields only
it: Copia solo i campi vuoti

en: Could not retrieve file from archive.
it: Impossibile recuperare il file dall'archivio.

en: Could not update the translation pickup mode.
it: Impossibile aggiornare la modalità di prelievo delle traduzioni.

en: Count time
it: Calcola il tempo

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Custom Fields Translation
it: Traduzione dei campi personalizzati

en: Custom Term Meta Translation
it: Traduzione dei metadati dei termini personalizzati

en: Custom XML Configuration
it: Configurazione personalizzata del codice XML

en: Custom fields
it: Campi personalizzati

en: Custom posts slug translation options
it: Opzioni per la traduzione degli slug degli articoli personalizzati

en: Dashboard
it: Pannello

en: Date
it: Data

en: De-authorize
it: Rimuovi autorizzazione

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deadline
it: Data di scadenza

en: Dear %s,
it: Salve %s,

en: Deleted
it: Eliminato

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Did you know that you can also set Translation Services and professional translators will handle your translation?
it: Lo sapevi che puoi anche impostare i servizi di traduzione così le tue traduzioni verranno eseguite da traduttori professionisti?

en: Direction
it: Direzione

en: Disable logging
it: Disabilita registrazione

en: Dismiss
it: Elimina

en: Dismiss this message.
it: Chiudi questo messaggio.

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questo avviso.

en: Display 20 results per page
it: Mostra 20 risultati per pagina

en: Display all results
it: Mostra tutti i risultati

en: Displaying
it: Visualizzazione

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
it: Visualizzazione di %1$s&#8211;%2$s su %3$s

en: Do nothing
it: Nessuna azione

en: Do nothing - all new line characters will stay untouched.
it: Non fare nulla: tutti i caratteri della nuova riga resteranno inalterati.

en: Document status
it: Stato del documento

en: Don't show this again.
it: Non mostrare di nuovo.

en: Don't show this warning again
it: Non mostrare più questo avviso

en: Don't translate
it: Non tradurre

en: Don't update translation
it: Non aggiornare la traduzione

en: Done
it: Fine

en: Don’t offer this again
it: Non mostrare più i suggerimenti

en: Download the translated XLIFF file
it: Scarica il file XLIFF tradotto

en: Downloading XLIFF file...
it: Download del file XLIFF in corso...

en: Downloading translations...
it: Download delle traduzioni...

en: Draft
it: Bozza

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate content
it: Duplica contenuto

en: Duplicating
it: Duplicazione in corso

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s translation
it: Modifica la traduzione in %s

en: Edit Translation
it: Modifica la traduzione

en: Edit anyway
it: Modifica comunque

en: Edit independently
it: Modifica autonomamente

en: Edit note for the translators
it: Modifica nota per i traduttori

en: Edit the %s translation
it: Modifica la traduzione in %s

en: Edit translatable strings
it: Modifica stringhe traducibili

en: Edit translation
it: Modifica la traduzione

en: Editor for new translations
it: Editor per le nuove traduzioni

en: Editor for translations previously created using Classic Translation Editor
it: Editor per le traduzioni create in precedenza utilizzando la versione classica

en: Element type
it: Tipo di elemento

en: Enable logging
it: Abilita registrazione

en: Enable other translation services
it: Abilita altri servizi di traduzione

en: Enter here your %s authentication details
it: Inserisci qui i tuoi dati di autenticazione per accedere a %s

en: Error
it: Errore

en: Error Logs (%d)
it: Registri di errore (%d)

en: Error details
it: Dettagli dell'errore

en: Errors:
it: Errori:

en: Estimated cost: %s USD
it: Costo stimato: %s USD

en: Event
it: Evento

en: Excerpt
it: Estratto

en: Export
it: Esporto

en: Export XLIFF %s
it: Esporta XLIFF %s

en: Export all filtered jobs of %1$s from %2$s to %3$s in %4$s:
it: Esporta tutti i lavori filtrati di %1$s da %2$s a %3$s in %4$s:

en: Export all jobs:
it: Esporta tutti i lavori:

en: External Actions
it: Azioni esterne

en: External package ID: %d
it: ID del pacchetto esterno: %d

en: Extra data
it: Dati extra

en: Failed step: %s
it: Passaggio non riuscito: %s

en: Failed to disconnect posts
it: Scollegamento degli articoli non riuscito

en: Filter
it: Filtro

en: Finished Post Duplication
it: Duplicazione dell'articolo completata

en: First available
it: Primo disponibile

en: First page
it: Prima pagina

en: Fix it to continue translating automatically
it: Per continuare a tradurre automaticamente, risolvi il problema

en: For retrieving debug information for communication between your%1$s site and the translation system, use the <a href="%2$s">communication log</a> page.
it: Allo scopo di recuperare le informazioni di debug per la comunicazione tra il tuo sito%1$s e il sistema di traduzione, usa la pagina del <a href="%2$s">registro delle comunicazioni</a>.

en: From
it: Da

en: From %1$s to %2$s:
it: Da %1$s a %2$s:

en: Generated by WPML plugin, running on %s.
it: Generato dal plugin WPML, in esecuzione su %s.

en: Get translations
it: Scarica le traduzioni

en: Give a name to the batch. If omitted, the default name will be applied.
it: Attribuisci un nome al blocco. Se non lo farai, la sua denominazione avverrà in maniera predefinita.

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go to %s and click the %sAutomatic Translation%s tab to create an account and start each month with 2,000 free translation credits!
it: Accedi a %s e fai clic sulla scheda %sTraduzione automatica%s per creare un account e iniziare ogni mese con 2.000 crediti di traduzione gratuiti!

en: Go to the %s to choose the content and send it to translation.
it: Vai in %s per selezionare i contenuti e inviarli in traduzione.

en: Help
it: Guida

en: Hi %s,
it: Ciao %s,

en: Hide completed
it: Nascondi le stringhe completate

en: Hide system fields
it: Nascondi i campi del sistema

en: Hide this
it: Nascondi

en: How new lines characters in XLIFF files should be handled?
it: Come si devono gestire i caratteri delle nuove righe nei file XLIFF?

en: How should the site receive completed translations from Translation Service?
it: Come fa il sito a ricevere le traduzioni completate dal servizio di traduzione?

en: How to translate your site's content
it: Modalità per tradurre i contenuti del tuo sito

en: How to work correctly with %s
it: Come lavorare correttamente con %s

en: I am about to stop any ongoing work done by %1$s.
it: Sto per interrompere ogni lavoro in corso eseguito da %1$s.

en: I moved the site to this new URL
it: Ho spostato il sito su questo nuovo URL

en: I understand - continue editing
it: Ne sono consapevole, continua la modifica

en: ICanLocalize migration could not complete
it: Impossibile completare la migrazione di ICanLocalize

en: If this is not your production site (it's a staging or testing site), please do not run the update.
it: Se questo non è il sito in allestimento (è un sito di stadiazione o di prova), non eseguire l'aggiornamento.

en: If you are in a production site, you have to run this update before you can send more content for translation and receive completed translations.
it: Se stai allestendo un sito, prima di poter inviare più contenuti per la traduzione e ricevere le traduzioni completate, dovrai eseguire questo aggiornamento.

en: If you don't have one, you can create it after clicking the authenticate button.
it: Se non ne possiedi uno, puoi crearlo dopo aver cliccato sul pulsante di autenticazione.

en: If you have sent content to %1$s, you should cancel the projects in %1$s system. Any work that completes after you do this reset cannot be received by your site.
it: Se hai inviato i contenuti a %1$s, devi annullare i progetti nel sistema %1$s. Qualsiasi lavoro completato dopo aver effettuato questo ripristino non potrà essere ricevuto dal tuo sito.

en: If you wish to use %1$s, please go to %2$s and use the %3$s button.
it: Se desideri utilizzare %1$s, vai a %2$s e usa il pulsante %3$s.

en: If you wish to use only local translators, please go to %1$s and use the %2$s button.
it: Se desideri utilizzare solo traduttori locali, vai su %1$s e usa il pulsante %2$s.

en: Import / Export XLIFF
it: Importa/Esporta XLIFF

en: In basket
it: Nel carrello

en: In progress
it: In corso

en: In progress (connecting)
it: In corso (connessione)

en: In the translation basket
it: Nel carrello di traduzione

en: Include XLIFF files in notification emails
it: Includi i file XLIFF nelle email di notifica

en: Include XLIFF files in the notification emails
it: Includi i file XLIFF nelle e-mail di notifica

en: Incompatible Archive.
it: Archivio incompatibile.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Message]
en: Are you sure you want to do this?
it: Confermi questa azione?

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Yes]
en: Yes
it: Sì

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 00 Title]
en: Incomplete local translation jobs
it: Lavori di traduzione locali incompleti

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 01 Cancelled]
en: Cancelled local translation jobs:
it: Lavori di traduzione locali annullati:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 02 Open]
en: Open local translation jobs:
it: Apri lavori di traduzione locali:

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 03 Error]
en: Unable to cancel some or all jobs
it: Impossibile annullare alcuni o tutti i lavori

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 04 Error]
en: Unable to complete the action
it: Impossibile completare l'azione

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 10 Close button]
en: Local translation jobs will be kept and the above notice hidden.
it: I lavori di traduzione locali saranno mantenuti e l'avviso qui sopra verrà nascosto.

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 20 Close button]
en: Close
it: Chiudi

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: Invalid Request
it: Richiesta non valida

en: Invalid Request.
it: Richiesta non valida.

en: It was not possible to refresh the active translation service information.
it: Non è stato possibile aggiornare le informazioni sul servizio di traduzione attivo.

en: It's not possible to use automatic translation with your current language setup, as the following languages are mapped to the same language as the default: %s
it: Non è possibile utilizzare la traduzione automatica con l'impostazione della lingua corrente, poiché le seguenti lingue sono mappate nella stessa lingua come predefinite: %s

en: Items
it: Elementi

en: Items sent for translation!
it: Gli elementi sono stati inviati in traduzione!

en: Job %1$s: %2$s - %3$s
it: Lavoro %1$s: %2$s - %3$s

en: Job ID
it: ID del lavoro

en: Job ID is missing
it: ID del lavoro non indicato

en: Job waiting for a translator in %s
it: Lavoro in attesa di traduttore in %s

en: Jobs
it: Lavori

en: Jobs canceled
it: Lavori annullati

en: Jobs could not be created in Advanced Translation Editor. Please try again or contact the WPML support for help.
it: Non è stato possibile creare i lavori nell'editor di traduzione avanzato. Riprova o contatta l'assistenza di WPML per ricevere supporto tecnico.

en: Jobs that are waiting for translation
it: I lavori sono in attesa di traduzione

en: Language
it: Lingua

en: Language filtering has been disabled because you already have items in %s in the basket.
it: Il filtro Lingua è stato disabilitato poiché il carrello contiene già elementi in %s.

en: Language pair
it: Combinazione linguistica

en: Language pairs not refreshed, please try again
it: Le combinazioni linguistiche non sono state aggiornate. Riprova

en: Language pairs refreshed
it: Le combinazioni linguistiche sono state aggiornate

en: Languages
it: Lingue

en: Last attempt was on
it: L'ultimo tentativo è stato effettuato in data

en: Last check: %s
it: Ultimo controllo: %s

en: Last error
it: Ultimo errore

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Learn how to translate content that comes from Block editor
it: Scopri le modalità per tradurre i contenuti provenienti dall'editor a blocchi

en: Learn more about WPML's Advanced Translation Editor
it: Ulteriori informazioni sull'editor di traduzione avanzato di WPML

en: Learn more about translation editor options
it: Ulteriori informazioni sulle opzioni dell'editor di traduzione

en: Link to original document %d
it: Link al documento originale %d

[ctx: List of translation jobs: %s replaced by "list of translation jobs"]
en: You can see all the jobs that you sent and their deadlines in the %s.
it: Puoi visualizzare tutti i lavori che hai inviato e le loro date di scadenza nell'%s.

[ctx: List of translation jobs: used to build a link to the translation jobs page]
en: list of translation jobs
it: elenco dei lavori di traduzione

en: Loaded
it: Caricato

en: Loading jobs...
it: Caricamento dei lavori in corso...

en: Local
it: Locale

en: Login and registration pages
it: Pagine di accesso e registrazione

en: Looking for a different translation service?
it: Sei alla ricerca di un servizio di traduzione diverso?

en: Looks like this site is a copy of a different site, or moved to a different URL.
it: Sembra che questo sito sia una copia di un altro sito o sia stato spostato su un altro URL.

en: Looks like this site is a copy of a different site, or moved to a different URL. Please contact your translation manager to update Translation Management plugin configuration.
it: Sembra che questo sito sia una copia di un altro sito o sia stato spostato su un altro URL. Contatta il tuo responsabile delle traduzioni per aggiornare la configurazione del plugin di gestione delle traduzioni.

en: Looks like you are running a multilingual WooCommerce site. To easily translate WooCommerce products and categories, you should use %s
it: Ci risulta che stai gestendo un sito WooCommerce multilingua. Per tradurre con facilità i prodotti e le categorie WooCommerce, dovresti usare %s

en: Manage your translators
it: Gestisci i tuoi traduttori

en: Migration to ICL 2.0
it: Migrazione a ICL 2.0

en: Minimize
it: Riduci a icona

en: Minor edit
it: Modifica minore

en: Minor edit - don't update translation
it: Modifica minore - non aggiornare la traduzione

en: Missing or wrong data:
it: Dati mancanti o errati:

en: More
it: Altro

en: More details
it: Altri dettagli

en: Multilingual Content Setup
it: Impostazioni contenuto multilingua

en: My test translation went fine.
it: La traduzione di prova ha avuto esito positivo.

en: Navigation
it: Navigazione

en: Need help translating? Read how to use %s.
it: Hai bisogno di aiuto per la traduzione? Leggi come si utilizza %s.

en: Need help with translation?
it: Hai bisogno di aiuto con la traduzione?

en: Need help? See
it: Hai bisogno di aiuto? Guarda

en: Need translators?
it: Ti serve un traduttore?

en: Needs refresh - Some items of this type are not counted
it: È necessario l'aggiornamento: alcuni elementi di questo tipo non sono stati conteggiati

en: Needs review
it: Necessita di revisione

en: Needs update
it: Da aggiornare

en: Needs updating
it: Richiede l'aggiornamento

en: New lines character
it: Carattere delle nuove righe

en: New translation job from %s
it: Nuovo lavoro di traduzione da %s

en: Next page
it: Pagina successiva

en: No custom fields found. It is possible that they will only show up here after you add more posts after installing a new plugin.
it: Non è stato trovato nessun campo personalizzato. È possibile che gli stessi vengano visualizzati qui dopo l'aggiunta di altri articoli o l'installazione di un nuovo plugin.

en: No documents found
it: Nessun documento trovato

en: No duplicate posts found to disconnect.
it: Non è stato trovato nessun articolo duplicato da scollegare.

en: No entries
it: Nessuna voce

en: No items found in basket
it: Nessun elemento all'interno del carrello

en: No selected translators!
it: Nessun traduttore selezionato!

en: No term meta found. It is possible that they will only show up here after you add/create them.
it: Non è stato trovato nessun metadato dei termini. Probabilmente compariranno qui solo dopo che li avrai aggiunti o creati.

en: No translation jobs found
it: Nessun lavoro di traduzione trovato

en: No translation jobs were selected for export.
it: Non è stato selezionato per l'esportazione nessun lavoro di traduzione.

en: No translation languages configured for this user.
it: Per questo utente non risulta configurata alcuna lingua per le traduzioni.

en: None found
it: Non trovato

en: Not loaded
it: Non caricato

en: Not set
it: Non impostato

en: Not sure? %s.
it: Non sei sicuro? %s.

en: Not translated
it: Non tradotto

en: Not translated or needs updating
it: Non tradotta o da aggiornare

en: Note for the translators
it: Nota per i traduttori

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Notification emails to the translation manager
it: Notifiche tramite e-mail al responsabile delle traduzioni

en: Notification emails to translators
it: Notifiche via e-mail ai traduttori

en: Notification emails:
it: E-mail di notifica:

en: Notify the translation manager when jobs are completed %s
it: Invia una notifica al responsabile delle traduzioni %s quando i lavori risultano completati

en: Notify the translation manager when jobs are late by %s days
it: Invia una notifica al responsabile delle traduzioni quando i lavori risultano in ritardo di %s giorni

en: Notify translators when new jobs are waiting for them
it: Invia una notifica ai traduttori quando sono presenti nuovi lavori in attesa di traduzione

en: Notify translators when they are removed from jobs
it: Invia una notifica ai traduttori quando vengono rimossi dagli incarichi

en: Number of attempts made
it: Numero di tentativi effettuati

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Number of strings
it: Numero di stringhe

en: Number of words
it: Numero di parole

en: One more step before you can use %s
it: Prima di poter utilizzare %s devi effettuare un altro passaggio

en: One of the selected strings is in a language that is not activate. It can not be added to the translation basket.
it: Una delle stringhe selezionate è in una lingua che risulta disattivata e quindi non può essere aggiunta al carrello di traduzione.

en: One or more strings sent to %s
it: Una o più stringhe inviate al servizio di traduzione %s

en: Only select this option if you have no pending jobs or you are sure of what you are doing.
it: Seleziona questa opzione solo se non hai dei lavori in sospeso o sei sicuro di quello stai facendo.

en: Only show taxonomy terms that haven't been translated yet
it: Mostra solo i termini della tassonomia che non sono stati ancora tradotti

en: Open in Translation Editor
it: Apri in editor di traduzione

en: Original
it: Originale

en: Original Page
it: Pagina originale

en: Other Partner Translation Services from Around the World
it: Altri servizi di traduzione partner di tutto il mondo

en: Other Translation Services
it: Altri servizi di traduzione

en: Overdue translation jobs report
it: Report sui lavori di traduzione in ritardo

en: PHP Extension
it: Estensioni PHP

en: PHP Setting
it: Impostazioni PHP

en: PRO translation has been reset.
it: PRO translation è stato reimpostato.

en: Package "%1$s" will be ignored for %2$s, because it is an original post.
it: La traduzione del pacchetto "%1$s" in %2$s verrà ignorata, poiché si tratta dell'articolo originale.

en: Package "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
it: La traduzione del pacchetto "%1$s" in %2$s verrà ignorata, poiché è già in corso.

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Partial translation
it: Traduzione parziale

en: Partner Translation Services
it: Servizi di traduzione dei partner

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Pending review
it: In attesa di revisione

en: Please activate translation service first.
it: Attiva prima il servizio di traduzione.

en: Please be advised that editing this term's translation here will change the value of the term in general. The changes made here, will not only affect this post!
it: Tieni presente che questa modifica della traduzione di questo termine qui modificherà il valore del termine in generale. Le modifiche effettuate qui, non avranno effetto solo su questo articolo!

en: Please choose
it: Seleziona

en: Please contact WPML support and give them the following debug information:
it: Contatta l'assistenza di WPML e forniscigli le seguenti informazioni di debug:

en: Please contact your administrator.
it: Contatta l'amministratore.

en: Please open the confirmation email that you received and click on the link inside it to confirm your email.
it: Ti preghiamo di aprire l'e-mail di conferma che hai ricevuto e di fare clic sul link in essa contenuto per confermare il tuo indirizzo e-mail.

en: Please refer to the <a href="%s">Translation Management dashboard</a> for the exact status of this translation.
it: Per conoscere lo stato esatto di questa traduzione, consulta la <a href="%s">bacheca di gestione delle traduzioni</a>.

en: Please register WPML to enable the professional translation option
it: Registrati a WPML per abilitare l'opzione di traduzione professionale

en: Please select at least one document to translate.
it: Seleziona almeno un documento da tradurre.

en: Please select at least one language to translate into.
it: Seleziona almeno una lingua in cui tradurre.

en: Please try again in a few minutes. If the problem persists, please contact %s.
it: Riprova tra qualche minuto. Se il problema persiste, contatta: %s.

en: Please wait a few minutes and try again to see if there’s a temporary problem.
it: Attendi qualche minuto e riprova per verificare che non si tratti di un problema temporaneo.

en: Please, check the %2$s page for more details.
it: Per ulteriori dettagli, consulta la pagina %2$s.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because it is an original post.
it: La traduzione dell'articolo "%1$s" in %2$s verrà ignorata, poiché si tratta dell'articolo originale.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
it: La traduzione dell'articolo "%1$s" in %2$s verrà ignorata, poiché è già in corso.

en: Post Types Translation
it: Traduzione dei tipi di contenuti

en: Post parent
it: Post genitore

en: Posts and pages synchronization
it: Sincronizzazione delle pagine e degli articoli

en: Preparing your content for translation
it: Preparazione dei contenuti per la traduzione

en: Preview is not available
it: L'anteprima non è disponibile

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Priority
it: Priorità

en: Private
it: Privata

en: Problem receiving translation jobs?
it: Hai riscontrato dei problemi con la ricezione dei lavori di traduzione?

en: Processing posts... %1$s of %2$s done.
it: Elaborazione degli articoli in corso... Completati: %1$s su %2$s.

en: Processing strings... %1$s of %2$s done.
it: Elaborazione delle stringhe in corso... Completate: %1$s su %2$s.

en: Processing translation
it: Traduzione in elaborazione

en: Processing translation (could take a few minutes)
it: Traduzione in elaborazione (la procedura potrebbe richiedere alcuni minuti)

[ctx: Promote translation services: %s replaced by "professional translation services integrated with WPML"]
en: Need faster translation work? Try one of the %s.
it: Ti occorre un lavoro di traduzione più rapido? Prova uno dei %s.

[ctx: Promote translation services: used to build a link to the translation services page]
en: professional translation services integrated with WPML
it: dei servizi professionali di traduzione integrati con WPML

en: Publish status
it: Stato della pubblicazione

en: Published
it: Pubblicati

en: Read more...
it: Leggi tutto...

en: Ready!
it: Pronto!

en: Recalculate
it: Ricalcola

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Translation Services
it: Aggiorna i servizi di traduzione

en: Refresh information
it: Aggiorna le informazioni

en: Refresh job status
it: Aggiorna lo stato del lavoro

en: Refresh language pairs
it: Aggiorna le combinazioni linguistiche

en: Refreshing translation service information...
it: Aggiornamento delle informazioni sui servizi di traduzione in corso...

en: Refreshing translation status
it: Aggiornamento dello stato della traduzione

en: Remember to authenticate this site's connection with %1$s. Before you authenticate, you cannot send jobs to translation to %1$s.
it: Non dimenticarti di autenticare la connessione di questo sito con %1$s. Prima di eseguire l'autenticazione, non potrai inviare lavori in traduzione a %1$s.

en: Remove from Translation Basket
it: Rimuovi dal carrello di traduzione

en: Removed from translation job on %s
it: Sollevato dall'incarico di traduzione il %s

en: Request activation
it: Richiedi attivazione

en: Request activation from
it: Richiedi l'attivazione da

en: Request activation to receive an email with directions to activate the service.
it: Richiedi l'attivazione per ricevere un'e-mail con le indicazioni per avviare il servizio.

en: Request to use WPML's Advanced Translation Editor by %s
it: Richiesta di utilizzo dell'editor di traduzione avanzato di WPML inviata da %s

en: Resend that email
it: Invia di nuovo l'email

en: Reset filter
it: Reimposta il filtro

en: Reset filters
it: Reimposta i filtri

en: Reset professional translation state
it: Reimposta lo stato delle traduzioni professionali

en: Resign
it: Rinuncia

en: Reusable Block
it: Blocco riutilizzabile

en: Review %s language
it: Rivedi la traduzione in %s

en: Rollback jobs...
it: Ripristina lavori...

en: Rollback migration (use at your own risk!)
it: Migrazione di rollback (uso a proprio rischio!)

en: Run now
it: Esegui ora

en: Running this update on a non-production site will make it impossible to correctly run it on the production site.
it: L'esecuzione di questo aggiornamento su un sito di stadiazione o di prova renderà impossibile eseguirlo correttamente sul sito in allestimento.

en: Same as the original document
it: Identico al documento originale

en: Save
it: Salva

en: Save & Close
it: Salva e chiudi

en: Saving of Language mapping to ATE failed
it: Il salvataggio della mappatura della lingua nell'editor di traduzione avanzato non è riuscito

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Scan now and adjust links
it: Scansiona adesso e correggi i link

en: Scheduled
it: Programmata

en: Search for
it: Cerca

en: Select additional options
it: Seleziona opzioni aggiuntive

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select status
it: Seleziona lo stato

en: Select the xliff file or zip file to upload from your computer:&nbsp;
it: Seleziona il file xliff o zip da caricare dal tuo computer:&nbsp;

en: Select translator
it: Seleziona un traduttore

en: Send
it: Invia

en: Send all items for translation
it: Invia tutti gli elementi per la traduzione

en: Send me a notification email when there is something new to translate
it: Inviami un'e-mail di notifica quando c'è qualcosa di nuovo da tradurre

en: Sending for translation
it: Invio in traduzione

en: Sending your jobs to professional translation
it: Invio dei lavori a un servizio di traduzione professionale

en: Sending your jobs to translation
it: Invio dei lavori in traduzione

en: Sent on
it: Inviata in data

en: Service activated.
it: Servizio attivato.

en: Service credentials updated.
it: Le credenziali per accedere al servizio sono state aggiornate.

en: Service invalidated.
it: Servizio annullato.

en: Services Refreshed.
it: I servizi sono stati aggiornati.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show differences
it: Mostra le differenze

en: Show other professional translation options
it: Mostra altre opzioni di traduzione professionale

en: Show system fields
it: Mostra i campi del sistema

en: SimpleXML extension
it: Estensione SimpleXML

en: SimpleXML extension is required for using XLIFF files in WPML Translation Management.
it: Per utilizzare i file XLIFF in WPML Translation Management è richiesta l'estensione SimpleXML.

en: SimpleXML missing!
it: SimpleXML mancante!

en: Site Moved or Copied - Action Required
it: Sito spostato o copiato: azione richiesta

en: Some communications with the translation proxy are locked.
it: Alcune comunicazioni con il proxy di traduzione risultano bloccate.

en: Some fields in translation are already filled!
it: Alcuni campi della traduzione risultano già compilati!

en: Some of the content that you selected for translation includes fields that are encoded. Translators will not be able to work on this kind of content, so we removed it from the job.
it: Alcuni dei contenuti selezionati per la traduzione includono campi codificati. I traduttori non saranno in grado di lavorare su questo tipo di contenuti, quindi li abbiamo rimossi dal lavoro.

en: Sorry, the email could not be sent to %s for an unknown reason.
it: Siamo spiacenti, l'email non può essere inviata a %s per un motivo sconosciuto.

en: Sort
it: Ordina

en: Start the update
it: Avvia l'aggiornamento

en: Start update
it: Inizia l'aggiornamento

en: Status
it: Stato

en: Status checked:
it: Lo stato è stato verificato:

en: Status is up to date.
it: Lo stato è stato aggiornato.

en: String
it: Stringa

en: String "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already waiting for translator.
it: La traduzione dell'articolo "%1$s" in %2$s verrà ignorata, poiché è già in attesa di un traduttore.

en: String package job
it: Traduzione di un pacchetto di stringhe

en: Strings
it: Stringhe

en: Strings in different languages are selected. They can not be added to the translation basket.
it: Sono state selezionate stringhe in lingue diverse e quindi non possono essere aggiunte al carrello di traduzione.

en: Strings in the basket
it: Stringhe nel carrello

en: Submitted data is not valid.
it: I dati inoltrati non sono validi.

en: Success! You can now send content to %s.
it: Operazione riuscita! Ora puoi inviare i contenuti a %s.

en: Successfully disconnected posts
it: Articoli scollegati

en: Suggested deadline:
it: Data di scadenza consigliata:

en: Synchronize translators and translation managers
it: Sincronizza i traduttori e i responsabili delle traduzioni

en: Synchronizing batch...
it: Sincronizzazione del blocco...

[ctx: Take a translation job waiting for a translator]
en: take it
it: accettalo

en: Take me back
it: Torna indietro

en: Taxonomies Translation
it: Traduzione delle tassonomie

en: Taxonomy visibility in the translation editor
it: Visibilità della tassonomia all'interno dell'editor di traduzione

en: Tell us which one
it: Indicaci quale

en: Term Meta
it: Metadati dei termini

en: Terms translation is disabled
it: Traduzione termini non è attivo

en: The %s uses a translation memory, which can reduce the number of words you need to translate.
it: %s si avvale di una memoria di traduzione che può ridurre il numero di parole da tradurre.

en: The archive contains one or more empty files.
it: L'archivio contiene uno o più file vuoti.

en: The authentication didn't work. Please make sure you entered your details correctly and try again.
it: L'autenticazione non è riuscita. Assicurati di aver inserito correttamente i tuoi dati e riprova.

en: The basket is empty
it: Il carrello è vuoto

en: The batch name was appended with the source language of its elements.
it: Il nome del blocco è stato aggiunto con la lingua d'origine dei suoi elementi.

en: The body does not contain the required fields
it: Il corpo non contiene i campi obbligatori

en: The communication error with Translation Proxy has appeared. Please try later.
it: Si è verificato un errore di comunicazione con il proxy di traduzione. Riprova più tardi.

en: The communication log is empty.
it: Il registro di comunicazione è vuoto.

en: The constant DISABLE_WP_CRON should not be set to true.
it: La costante DISABLE_WP_CRON non dovrebbe essere impostata su true.

en: The constant WPML_ENVIRONMENT is set to "Test".
it: La costante WPML_ENVIRONMENT è impostata su "Test".

en: The deadline that you set for the following jobs has passed:
it: La data di scadenza impostata per i seguenti lavori è stata superata:

en: The following language(s) on your site must be mapped to a supported language in order to use automatic translation: %s
it: Per utilizzare la traduzione automatica, sul tuo sito devono essere mappate su una lingua supportata le seguenti lingue: %s

en: The items you have selected are now in the translation basket &ndash;
it: Gli elementi che hai selezionato si trovano ora nel carrello di traduzione

en: The job is already canceled
it: Il lavoro è già stato annullato

en: The job is already finished
it: Il lavoro è già stato terminato

en: The length of the batch name exceeds the maximum length of %s
it: La lunghezza del nome del blocco eccede la lunghezza massima di %s

en: The number of words WPML will send to translation (%s):
it: Numero di parole che WPML invierà in traduzione (%s):

en: The number of words WPML will send to translation:
it: Il numero di parole che WPML invierà in traduzione:

en: The original has been deleted!
it: L'originale è stato eliminato!

en: The original post cannot be retrieved
it: L'articolo originale non può essere recuperato

en: The site will fetch translations manually
it: Le traduzioni per il sito saranno prelevate manualmente

en: The translation for %1$s from %2$s to %3$s was canceled on the Translation Service. You can send this document to translation again from the Translation Dashboard.
it: Il servizio di traduzioni ha annullato la traduzione per %1$s da %2$s a %3$s. Puoi inviare di nuovo in traduzione questo documento dalla bacheca di traduzione.

en: The translation job (%s) doesn't belong to you.
it: Il lavoro di traduzione (%s) non ti appartiene.

en: The translation job was completed on time.
it: Il lavoro di traduzione è stato completato in tempo.

en: The translation process with %1$s was reset.
it: Il processo di traduzione con %1$s è stato ripristinato.

en: The translator %1$s is requesting to use the Advanced Translation Editor on site %2$s.
it: Il traduttore %1$s chiede di poter utilizzare l'editor di traduzione avanzato sul sito %2$s.

en: The translator %1$shas completed the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
it: Il traduttore %1$sha completato il lavoro di traduzione di "%2$s" nella combinazione linguistica %3$s - %4$s.

en: The translator %1$shas updated the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
it: Il traduttore %1$sha aggiornato il lavoro di traduzione di "%2$s" nella combinazione linguistica %3$s - %4$s.

en: The type of the post cannot be retrieved
it: Il tipo dell'articolo non può essere recuperato

en: The uploaded xliff file does not seem to be properly formed.
it: È probabile che il file xliff caricato non sia stato creato correttamente.

en: The uploaded xliff file doesn't belong to this system.
it: Il file xliff caricato non appartiene a questo sistema.

en: The xliff file could not be read.
it: Impossibile leggere il file xliff.

en: There are %s jobs waiting for a translator:
it: Sono presenti %s lavori in attesa di un traduttore:

en: There are %s jobs, which you can take (not specifically assigned to you):
it: Sono presenti %s lavori che puoi eseguire (non specificatamente assegnati a te):

en: There are base64 encoded fields in this document
it: In questo documento sono presenti campi codificati base64

en: There is 1 job waiting for a translator:
it: È presente 1 lavoro in attesa di un traduttore:

en: There is 1 job, which you can take (not specifically assigned to you):
it: È presente 1 lavoro che puoi eseguire (non specificamente assegnato a te):

en: There is a problem connecting to automatic translation. Please check your internet connection and try again in a few minutes. If you continue to see this message, please %s.
it: Si è verificato un problema durante la connessione alla traduzione automatica. Controlla la tua connessione Internet e riprova tra qualche minuto. Se continui a visualizzare questo messaggio, ti preghiamo di %s.

en: There is a problem with your translation service.
it: Si è verificato un problema con il tuo servizio di traduzioni.

en: There is an issue with automatic translation that needs your attention.
it: Si è verificato un problema con la traduzione automatica che richiede la tua attenzione.

en: There is new translated content on this site. You can scan posts and strings to adjust links to point to translated content.
it: Su questo sito sono presenti nuovi contenuti tradotti. Puoi scansionare gli articoli e le stringhe per correggere i link in modo che reindirizzino al contenuto tradotto.

en: There was a problem communicating with ATE: %s
it: Si è verificato un problema di comunicazione con l'editor di traduzione avanzato: %s

en: This %s
it: Questo %s

en: This batch name already exists and was modified to ensure unique naming
it: Il nome di questo blocco esiste già ed è stato modificato per garantire una denominazione unica

en: This content came from the Block editor and you need to translate it carefully so that formatting is not broken.
it: Questo contenuto proviene dall'editor a blocchi ed è necessario tradurlo accuratamente in modo che la formattazione non venga interrotta.

en: This content is being automatically translated. If you want to do something different with it cancel translation jobs first.
it: Questo contenuto viene tradotto automaticamente. Se desideri farci qualcosa di diverso, annulla prima i lavori di traduzione.

en: This deadline is what WPML suggests according to the amount of work that you already sent to this translator. You can modify this date to set the deadline manually.
it: Questa data di scadenza corrisponde a quella consigliata da WPML in base al volume di lavoro già inviato a questo traduttore. Tuttavia, puoi modificarla per impostarla manualmente.

en: This document is a duplicate of:
it: Questo documento è un duplicato di:

en: This is a copy of my original site
it: Questa è una copia del mio sito originale

en: This is a local job so it does not have an XLIFF file to download
it: Questo lavoro è stato eseguito localmente, quindi non è disponibile un file XLIFF da scaricare

en: This is a local job, no need to check its status
it: Questo lavoro è in esecuzione localmente, non è necessario verificarne lo stato

en: This is a log of the communication between your site and the translation system. It doesn't include any private information and allows WPML support to help with problems related to sending content to translation.
it: Questo è il registro di comunicazione tra il tuo sito e il sistema di traduzione. Non contiene nessun dato confidenziale e consente all'assistenza di WPML di aiutarti a risolvere eventuali problemi relativi all'invio dei contenuti in traduzione.

en: This is a quick reminder about translation jobs that you sent and are behind schedule.
it: Questo rappresenta un breve promemoria sui lavori di traduzione da te inviati che sono in ritardo.

en: This is indeed my production site
it: Sono certo che questo è il sito in allestimento

en: This job cannot be edited anymore because a newer job for this element exists.
it: Il lavoro non può più essere editato, perché esiste un lavoro più recente per questo elemento.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %1$s. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %2$s.\n\nThis email is not monitored for replies.
it: Questo messaggio è stato inviato automaticamente da Translation Management in esecuzione su %1$s. Per non ricevere più queste notifiche, contatta l'amministratore di sistema all'indirizzo %2$s.\n\nQuesta casella di posta elettronica non è monitorata e non riceveresti alcuna risposta.

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %1$s. To stop receiving these notifications, go to Notification Settings, or contact the system administrator at %2$s.\n\nThis email is not monitored for replies.
it: Questo messaggio è stato inviato automaticamente da Translation Management in esecuzione su %1$s. Per non ricevere più queste notifiche, modifica le impostazioni di ricezione delle notifiche oppure contatta l'amministratore di sistema all'indirizzo %2$s.\n\nQuesta casella di posta elettronica non è monitorata e non riceveresti alcuna risposta.

en: This page that you are editing is being translated right now. If you edit now, some or all of the translation for this page may be missing. It's best to wait until translation completes, then edit and update the translation.
it: La pagina che stai modificando è in fase di traduzione in questo momento. Se la modifichi ora, alcune o tutte le sue traduzioni potrebbero andare perse. È meglio attendere fino al completamento della traduzione e poi procedere alla modifica e all'aggiornamento della stessa.

en: This site can use WPML's Advanced Translation Editor, but you did not receive permission to use it. You are still translating with WPML's classic translation editor. Please ask your site's Translation Manager to enable the Advanced Translation Editor for you.
it: Questo sito può utilizzare l'editor di traduzione avanzato di WPML, ma non hai ricevuto l'autorizzazione per usarlo. Stai ancora traducendo con l'editor di traduzione classico di WPML. Chiedi al responsabile delle traduzioni del tuo sito di abilitare l'editor di traduzione avanzato.

en: This stuff is actually important. Please follow the video to send a test translation. Then, you can dismiss this message. Thank you!
it: Questa materiale è davvero importante. Segui le istruzioni contenute nel video per inviare una traduzione di prova. Dopodiché, puoi chiudere questo messaggio. Grazie!

en: This translation job is overdue by %s day.
it: Questo lavoro di traduzione è scaduto da %s giorno.

en: This translation job is overdue by %s days.
it: Questo lavoro di traduzione è scaduto da %s giorni.

en: This week %1$s had the following %2$s translation updates
it: Questa settimana %1$s ha avuto i seguenti %2$s aggiornamenti delle traduzioni

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To fix this problem, you need to tell WPML how these fields are encoded, so that WPML can decode them before sending for translation.
it: Per risolvere questo problema, devi indicare a WPML in che modo sono stati codificati questi campi, in modo che WPML possa decodificarli prima di inviarli in traduzione.

en: To re-enable it, please empty the basket or send it for translation.
it: Per riabilitarlo, svuota il carrello o invialo in traduzione.

en: To see more items, use the filter and narrow down the search. %s
it: Per visualizzare più elementi, usa il filtro e restringi la ricerca. %s

en: To send content for translation to %1$s, you need to have an %1$s account.
it: Per inviare il contenuto da tradurre a %1$s, è indispensabile un account %1$s.

en: To send content to translation first make sure "%s" is authenticated or you have at least one translator.
it: Per inviare il contenuto in traduzione, assicurati prima che "%s" risulti autenticato o di avere almeno un traduttore.

en: To send content to translation first make sure you either have %1$s or an %2$s.
it: Per inviare il contenuto in traduzione, assicurati prima di avere %1$s o un %2$s.

en: To stop receiving notifications, log-in to %s and change your preferences.
it: Per bloccare l'invio delle notifiche, accedi a %s e modifica le tue preferenze.

en: To translate other content, select your items for translation and your preferred translation options below.
it: Per tradurre altri contenuti, seleziona gli elementi da tradurre e le opzioni di traduzione di tua preferenza qui in basso.

en: To translate those jobs, go to
it: Per tradurre questi lavori, vai in

en: To translate your content, go to %1$s. Or, go to the %2$s tab to automatically translate your content in bulk.
it: Per tradurre i tuoi contenuti, vai in %1$s, oppure apri la scheda %2$s per tradurre automaticamente i tuoi contenuti in blocco.

en: Today %1$s had the following %2$s translation updates
it: Oggi %1$s ha avuto i seguenti %2$s aggiornamenti della traduzione

en: Total
it: Totale

en: Translate
it: Traduci

en: Translate (this will include the slug in the translation and not create it automatically from the title)
it: Traducilo (questa azione include lo slug nella traduzione e non lo crea automaticamente dal titolo)

en: Translate Link Targets
it: Traduci le destinazioni dei link

en: Translate content myself
it: Tradurrò i contenuti io stesso

en: Translate other content
it: Traduci altri contenuti

en: Translate selected content
it: Traduci i contenuti selezionati

en: Translate selected strings
it: Traduci le stringhe selezionate

en: Translated by
it: Tradotto da

en: Translated documents options
it: Opzioni documenti tradotti

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation (incomplete) saved.
it: Traduzione (incompleta) salvata.

en: Translation Basket
it: Carrello di traduzione

en: Translation Dashboard
it: Pannello traduzioni

en: Translation Editor
it: Editor di traduzione

en: Translation Feedback
it: Feedback sulla traduzione

en: Translation Management
it: Gestione traduzioni

en: Translation Management System
it: Sistema di gestione delle traduzioni

en: Translation Mode
it: Modalità di traduzione

en: Translation Notifications
it: Notifiche di traduzione

en: Translation Proxy error
it: Errore proxy di traduzione

en: Translation Service
it: Servizio di traduzione

en: Translation Service will deliver translations automatically using XML-RPC
it: Il servizio di traduzione consegnerà le traduzioni automaticamente tramite XML-RPC

en: Translation Services
it: Servizi di traduzione

en: Translation added:
it: Traduzione aggiunta:

en: Translation cancelled.
it: La traduzione è stata annullata.

en: Translation complete
it: Traduzione completata

en: Translation has already been synchronized, no need to check its status
it: La traduzione è già stata sincronizzata, non è necessario verificarne lo stato

en: Translation has been cancelled
it: La traduzione è stata annullata

en: Translation has been removed by admin
it: La traduzione è stata rimossa dall'amministratore

en: Translation in progress
it: Traduzione in corso

en: Translation is cancelled, no need to check its status
it: La traduzione è stata annullata, non è necessario verificarne lo stato

en: Translation is complete
it: La traduzione è stata completata

en: Translation is ready to download, no need to check its status
it: La traduzione è pronta per il download, non è necessario verificarne lo stato

en: Translation is ready, no need to check its status
it: La traduzione è pronta, non sarà necessario verificare il suo stato

en: Translation jobs for:
it: Lavori di traduzione per:

en: Translation languages
it: Lingue delle traduzioni

en: Translation needs update
it: La traduzione richiede aggiornamento

en: Translation of job %s has been uploaded and completed.
it: Il lavoro di traduzione %s è stato completato e caricato.

en: Translation pickup mode
it: Modalità di prelievo delle traduzioni

en: Translation ready to download
it: La traduzione è pronta per il download

en: Translation saved.
it: La traduzione è stata salvata.

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Translation to
it: Traduzione in

en: Translation updated:
it: Traduzione aggiornata:

en: Translation updates for %1$s for %2$s
it: Aggiornamenti della traduzione di %1$s in data %2$s

en: Translation updates for %1$s until %2$s
it: Aggiornamenti della traduzione di %1$s fino al: %2$s

en: Translations
it: Traduzioni

en: Translations downloaded
it: Traduzioni scaricate

en: Translations may delay because translators did not receive notifications
it: Le traduzioni potrebbero subire dei ritardi perché i traduttori non ricevono le notifiche

en: Translations queue
it: Coda delle traduzioni

en: Translator
it: Traduttore/trice

en: Translator %1$s has resigned from the translation job "%2$s" for %3$s to %4$s.%5$sView translation jobs: %6$s
it: Il traduttore %1$s è stato sollevato dall'incarico di traduzione "%2$s" da %3$s a %4$s.%5$sVisualizza i lavori di traduzione: %6$s

en: Translator assigned
it: Traduttore assegnato

en: Translator has completed translation job for %s
it: Il traduttore ha completato il lavoro di traduzione per %s

en: Translator has resigned from job on %s
it: Il traduttore ha rinunciato all'incarico il %s

en: Translator has updated translation job for %s
it: Il traduttore ha aggiornato il lavoro di traduzione per %s

en: Translator job canceled for %s
it: Il lavoro di traduzione per %s è stato annullato

en: Translator job updated for %s
it: Il lavoro di traduzione per %s è stato aggiornato

en: Translators
it: Traduttori

en: Translators Tab
it: Scheda Traduttori

en: Try again
it: Riprova

en: Try one of the %s
it: Prova uno dei %s

en: Type
it: Tipo

en: UUID already exists
it: L'UUID esiste già

en: Unable to invalidate this service. Please contact WPML support.
it: Impossibile annullare questo servizio. Contatta l'assistenza di WPML.

en: Undefined
it: Indefinito

en: Unknown string Package
it: Pacchetto di stringhe sconosciuto

en: Update credentials
it: Aggiorna le credenziali

en: Updated / Translated
it: Aggiornato / Tradotto

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: Upload
it: Carica

en: Use WPML's Translation Editor
it: Usa l'editor di traduzione di WPML

en: Use WPML's Translation Editor to translate:
it: Usa l'editor di traduzione di WPML per tradurre:

en: Use the WordPress Editor to translate:
it: Usa l'editor di WordPress per tradurre:

en: Use this feature when you want to reset your translation process. All your existing translations will remain unchanged. Any translation work that is currently in progress will be stopped.
it: Usa questa funzione quando desideri ripristinare il processo di traduzione. Tutte le traduzioni esistenti resteranno invariate. Qualsiasi lavoro di traduzione attualmente in corso verrà interrotto.

[ctx: Verb]
en: Copy
it: Copia

en: View
it: Visualizza

en: View original
it: Originale

en: View translation jobs
it: Visualizza i lavori di traduzione

en: WPML 3.9 changes the way it works with ICanLocalize. This requires WPML to move to a new interface with ICanLocalize.
it: Con la versione 3.9 WPML cambierà il modo di interagire con ICanLocalize. Questo richiederà che WPML passi a una nuova interfaccia di ICanLocalize.

en: WPML Job ID
it: ID del lavoro (WPML)

en: WPML Minimum Requirements
it: Requisiti minimi per l'utilizzo di WPML

en: WPML Notification Settings
it: Impostazioni delle notifiche di WPML

en: WPML Support
it: Assistenza di WPML

en: WPML Translation Jobs Migration
it: Migrazione dei lavori di traduzione in WPML

en: WPML Translation Management Dashboard
it: Dashboard di gestione delle traduzioni di WPML

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
it: WPML Translation Management  è attivo, ma non funzionante. Non è compatibile con le versioni di <a href="%s">WPML</a> antecedenti alla 2.0.5.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
it: WPML Translation Management è attivo, ma non funzionante. Per funzionare richiede %s.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
it: WPML Translation Management  è attivo, ma non funzionante. Per funzionare richiede <a href="%s">WPML</a>.

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
it: WPML Translation Management è attivo, ma non funzionante. Termina prima l'installazione di WPML.

en: WPML Translation Management requires the following PHP extensions and settings:
it: WPML Translation Management richiede le seguenti estensioni e impostazioni PHP:

en: WPML Translation Management will send the email address and name of each manager and assigned translator as well as the content itself to Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
it: WPML Translation Management invierà l'indirizzo e-mail e il nome di ciascun responsabile e traduttore assegnato, nonché gli stessi contenuti all'editor di traduzione avanzato e ai servizi di traduzione utilizzati.

en: WPML Translator Settings
it: Impostazioni WPML Translator

en: WPML added this item because it's linked to another in the basket. If you wish, you can manually remove it.
it: WPML ha aggiunto questo elemento perché è collegato a un altro all'interno del carrello. Se lo desideri, puoi rimuoverlo manualmente.

en: WPML can't find the translation service. Please contact WPML Support or your translation service provider.
it: WPML non riesce a trovare il servizio di traduzione. Contatta l'assistenza di WPML o il tuo fornitore di servizi di traduzione.

en: WPML cannot load the list of translation services. This can be a connection problem. Please wait a minute and reload this page.\n If the problem continues, please contact WPML support.
it: WPML non è in grado di caricare l'elenco dei servizi di traduzione. Potrebbe trattarsi di un problema di connessione. Ti preghiamo di attendere un minuto e di ricaricare questa pagina.\n Se il problema persiste, contatta l'assistenza di WPML.

en: WPML cannot send some of the content to translation
it: WPML non è in grado di inviare in traduzione alcuni contenuti

en: WPML cannot send these documents to translation because the Advanced Translation Editor is not fully set-up yet.
it: WPML non può inviare questi documenti in traduzione perché l'editor di traduzione avanzato ancora non è stato configurato completamente.

en: WPML completed updating the translations history. Next, please visit the %s and click on the button to "Check status and get translations".
it: WPML ha completato l'aggiornamento della cronologia delle traduzioni. Adesso visita %s e fai clic sul pulsante "Controlla lo stato e scarica le traduzioni".

en: WPML could not send notification emails to the translators, telling them about the new work from you.
it: WPML non è riuscito a inviare le e-mail di notifica ai traduttori per informarli del nuovo lavoro.

en: WPML didn't manage to translate this page.
it: WPML non è riuscito a tradurre questa pagina.

en: WPML found some remote jobs on your site that must be migrated in order to work with WPML %s. You might not be able to access some of the WPML administration pages until this migration is fully completed.
it: WPML ha rilevato sul tuo sito alcuni lavori remoti che devono essere migrati per funzionare con WPML %s. Fino a quando questa migrazione non verrà completata interamente, potresti non essere in grado di accedere ad alcune pagine di amministrazione di WPML.

en: WPML is automatically translating published %s.
it: WPML sta traducendo automaticamente le/gli %s pubblicate/i.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
it: WPML sta traducendo automaticamente i tuoi contenuti. Puoi monitorare l'avanzamento nella barra di amministrazione.

en: WPML needs to update its table of translation jobs, so that your site can continue receiving completed translations. This process will take a few minutes and does not modify content or translations in your site.
it: WPML deve aggiornare la sua tabella dei lavori di traduzione, in modo che il tuo sito possa continuare a ricevere le traduzioni completate. Questo processo richiederà alcuni minuti e non modificherà il contenuto o le traduzioni nel tuo sito.

en: WPML needs to update your connection to ICanLocalize, but could not complete the change.
it: WPML deve aggiornare la connessione a ICanLocalize, ma non è in grado completare la modifica.

en: WPML sent emails to the translators, telling them about the new work from you.
it: WPML ha inviato delle e-mail ai traduttori per informarli del nuovo lavoro.

en: WPML support
it: Assistenza di WPML

en: WPML tried to translate this page three times and failed. To get it fixed, contact %s
it: WPML ha provato a tradurre questa pagina tre volte e non ci è riuscito. Per risolvere il problema, contatta %s

en: WPML updated your connection to ICanLocalize. You can continue sending content to translation.
it: WPML ha aggiornato la tua connessione a ICanLocalize. Puoi continuare a inviare contenuti da tradurre.

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
it: WPML non sincronizzerà più questo/a %s con il contenuto originale.

en: WPML → Settings → Translation notifications
it: WPML → Impostazioni → Notifiche di traduzione

en: WPML → Translation Jobs
it: WPML → Lavori di traduzione

en: WPML → Translation Management
it: WPML → Gestione traduzioni

en: WPML → Translations
it: WPML → Traduzioni

en: WPML's Advanced Translation Editor
it: Editor di traduzione avanzato di WPML

en: WPML's Advanced Translation Editor is enabled, but not all your translators can use it.
it: L'editor di traduzione avanzato di WPML è stato abilitato, ma non può essere utilizzato da tutti i tuoi traduttori..

en: WPML's Advanced Translation Editor responded with an error
it: L'editor di traduzione avanzato di WPML ha risposto con un errore

en: WPML’s Advanced Translation Editor is enabled but not activated. Go to %s to resolve the issue.
it: L'editor di traduzione avanzato di WPML risulta abilitato, ma non è stato attivato. Per risolvere il problema, vai nel %s.

en: WPML’s Advanced Translation Editor is not responding
it: L'editor di traduzione avanzato di WPML non risponde

en: WPML’s Advanced Translation Editor is not working
it: L'editor di traduzione avanzato di WPML non è funzionante

en: Waiting for translation
it: In attesa di traduzione

en: Waiting for translator
it: In attesa di un traduttore

en: Waiting for translator / In progress
it: In attesa di un traduttore / In corso

en: Want to improve the quality of your site’s translation?
it: Desideri migliorare la qualità della traduzione del tuo sito?

en: Want to translate your content automatically?
it: Desideri tradurre automaticamente i tuoi contenuti?

en: We detected a possible issue blocking the word count process. Please verify the following settings:
it: Abbiamo rilevato un possibile problema che blocca il processo di conteggio delle parole. Ti preghiamo di verificare le seguenti impostazioni:

en: We see you're translating content that contains HTML. Switch to the Advanced Translation Editor to translate content without the risk of breaking your HTML code.
it: Abbiamo notato che i contenuti tradotti includono anche il codice HTML. Passa all'editor di traduzione avanzato per tradurre i contenuti senza il rischio di danneggiarlo.

en: When duplicating content, please first duplicate parent pages to maintain the site's hierarchy.
it: Quando il contenuto viene duplicato, si consiglia di duplicare prima le pagine parent per preservare la gerarchia del sito.

en: Word count estimate:
it: Stima conteggio parole:

en: Word count estimation
it: Stima del numero di parole

en: Word count for the entire site
it: Conteggio delle parole dell'intero sito

en: Words
it: Parole

en: Words to translate
it: Parole da tradurre

en: Working...
it: Lavoro in corso...

en: XLIFF file downloaded
it: Il file XLIFF è stato scaricato

en: XLIFF file options
it: Opzioni file XLIFF

en: XLIFF translation
it: Traduzione di XLIFF

en: XLIFF version
it: Versione XLIFF

en: You are about to delete selected items from the basket. Are you sure you want to do that?
it: Stai per eliminare gli elementi selezionati dal carrello. Eliminare?

en: You are downloading %d jobs
it: Stai scaricando %d lavori

en: You are not allowed to perform this action.
it: Non sei autorizzato ad effettuare quest'azione.

en: You are not allowed to run this action.
it: Non sei autorizzato ad eseguire quest'azione.

en: You are receiving this email because you have a translator \n\t\t\taccount in %1$s. To stop receiving notifications, \n\t\t\tlog-in to %2$s and unselect "Send me a notification email \n\t\t\twhen there is something new to translate". Please note that \n\t\t\tthis will take you out of the translators pool.
it: Hai ricevuto questa mail perché possiedi un account come \n\t\t\ttraduttore su %1$s. Per bloccare l'invio delle notifiche, \n\t\t\taccedi a %2$s e deseleziona "Inviami un'e-mail di notifica \n\t\t\tquando ci sarà qualcosa di nuovo da tradurre".Tieni presente che in questo modo sarai escluso dal pool dei traduttori.

en: You are trying to import an empty archive.
it: Stai tentando di importare un archivio vuoto.

en: You are trying to import an empty file.
it: Stai tentando di importare un file vuoto.

en: You are trying to import an incompatible Archive.
it: Stai tentando di importare un archivio incompatibile.

en: You can always follow the progress of translation in the %1$s. For a more detailed view and to cancel jobs, visit the %2$s list.
it: Potrai seguire lo stato di avanzamento della traduzione in %1$s. Per una vista più dettagliata e annullare i lavori, consulta l'elenco %2$s.

en: You can check the status of these jobs in %s.
it: Puoi controllare lo stato di questi lavori in %s.

en: You can continue the Translation Management configuration later by going to WPML -> Settings -> Translation Editor.
it: Puoi continuare la configurazione di Translation Management in seguito accedendo a WPML -> Impostazioni -> Editor di traduzione.

en: You can control email notifications to translators and yourself in %s.
it: Potrai controllare le e-mail di notifica inviate a te e ai traduttori in %s.

en: You can find API token at %s site
it: Il token API è disponibile sul sito di %s

en: You can view your other translation jobs here: %s
it: Puoi visualizzare gli altri lavori di traduzione qui: %s

en: You can't do that!
it: Questa azione non è consentita!

en: You can't edit this translation, because this translation to %s is already in progress.
it: Non puoi modificare questa traduzione poiché questa traduzione in %s è già in corso.

en: You cannot add posts in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
it: Non puoi aggiungere gli articoli di questa lingua al carrello poiché esso contiene già articoli o stringhe di un'altra lingua d'origine!\n\t\t\t\t\tInoltra il carrello corrente e poi aggiungi l'articolo o elimina quelli dell'altra lingua dal carrello corrente

en: You cannot add strings  in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
it: Non puoi aggiungere le stringhe di questa lingua al carrello poiché esso contiene già articoli o stringhe di un'altra lingua d'origine!\n\t\t\t\t\tInoltra il carrello corrente e poi aggiungi l'articolo o elimina quelli dell'altra lingua dal carrello corrente

en: You cannot add strings in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language! Either submit the current basket or delete the posts of differing language in the current basket
it: Non puoi aggiungere le stringhe di questa lingua al carrello poiché contiene già articoli o stringhe di un'altra lingua di origine! Inoltra il carrello corrente oppure elimina gli articoli dell'altra lingua dal carrello corrente

en: You cannot download the XLIFF file because TS_NAME has canceled the job
it: Non puoi scaricare il file XLIFF perché TS_NAME ha annullato il lavoro

en: You cannot download the translation as it has not been completed
it: Non puoi scaricare la traduzione perché non è stata ancora completata

en: You cannot download the translation for a local job
it: Non puoi scaricare la traduzione di un lavoro eseguito localmente

en: You cannot download this job because TS_NAME has canceled it
it: Non puoi scaricare questo lavoro perché TS_NAME lo ha annullato

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
it: Non sei abilitato a tradurre da %1$s a %2$s

en: You have already downloaded this job
it: Hai già scaricato questo lavoro

en: You have attempted to submit data in a not legit way.
it: Hai tentato di inviare i dati in modo non legittimo.

en: You have been assigned to new translation job(s):
it: Ti hanno assegnato un nuovo lavoro/dei nuovi lavori di traduzione:

en: You have been removed from the translation job "%1$s" for %2$s to %3$s.
it: Sei stato sollevato dall'incarico di traduzione "%1$s" da %2$s a %3$s.

en: You have selected a translation service which requires translators.
it: Hai selezionato un servizio di traduzione che richiede dei traduttori.

en: You have sent documents to translation. WPML can send notification emails to assigned translators, but translators for some languages have selected not to receive this notification.
it: Hai inviato i documenti in traduzione. WPML può inviare e-mail di notifica ai traduttori designati, ma i traduttori di alcune lingue hanno scelto di non ricevere queste notifiche.

en: You have two ways to copy content from the original language:
it: Ci sono due modi per copiare il contenuto dalla lingua originale:

en: You have unsaved changes!
it: Sono presenti delle modifiche non salvate!

en: You have unsaved work. Are you sure you want to close without saving?
it: È presente del lavoro non salvato. Chiudere senza salvare?

en: You should contact your %1$s and ask them to enable the notification emails which will allow them to see when there is new work waiting for them. To enable notifications, translators need to log-in to this site, go to their user profile page and change the related option in the WPML language settings section.
it: Devi contattare i tuoi %1$s e chiedergli di abilitare queste e-mail di notifica che consentiranno loro di sapere quando ci sono contenuti da tradurre. Per abilitare tali notifiche, i traduttori dovranno accedere a questo sito, visitare la pagina del proprio profilo e modificare la relativa opzione nella sezione dedicata alle impostazioni delle lingue di WPML.

en: You should use <a href="%s">Translation management dashboard</a> to send the original document to translation.
it: Per inviare in traduzione il documento originale, usa la <a href="%s">bacheca di gestione delle traduzioni</a>.

en: You've completed reviewing everything. WPML will let you know when there's new content to review.
it: Hai completato integralmente la revisione. Quando ci saranno nuovi contenuti da rivedere, WPML ti invierà una notifica.

en: You've resigned from this job.
it: Hai rinunciato a questo lavoro.

en: You've sent the content for translation to %1$s. Currently, we are processing it and delivering to %1$s.
it: Hai inviato il contenuto in traduzione a %1$s. Attualmente lo stiamo elaborando e consegnando a %1$s.

en: You've sent the content for translation to %s. Please continue to their site, to make sure that the translation starts.
it: Hai inviato il contenuto in traduzione a %s. Collegati al sito del servizio, per assicurarti che la traduzione abbia inizio.

en: Your deadline
it: La tua scadenza

en: Your default language, %s, must be mapped to a supported language in order to use automatic translation.
it: Per utilizzare la traduzione automatica, la lingua predefinita (%s) deve essere mappata su una lingua supportata.

en: Your site is currently configured to use only %s as its professional translation service.
it: Attualmente il tuo sito è configurato solo per l'uso di %s come servizio  di traduzione professionale.

en: Your site should be publicly accessible or the server should have access to the site.
it: Il tuo sito dovrebbe essere accessibile pubblicamente o il server dovrebbe avere accesso al sito.

en: Your site was successfully disconnected from %1$s. Go to the translators tab to connect a new %1$s account or use a different translation service.
it: Il tuo sito è stato disconnesso correttamente da %1$s. Vai alla scheda Traduttori per connettere un nuovo account %1$s o utilizzare un altro servizio di traduzione.

en: Your translators should log-in to their accounts in this site and go to %1$sWPML → Translations%2$s. There, they will see the jobs that are waiting for them.
it: I tuoi traduttori dovrebbero entrare nei propri account personali su questo sito e accedere a  %1$sWPML → Traduzione%2$s. Lì potranno visualizzare i lavori in attesa di traduzione da parte loro.

en: account status
it: stato account

en: active and authenticated translation service
it: servizio di traduzione attivo e autenticato

en: and
it: e

en: at least one translator
it: almeno un traduttore

en: automatically added %s
it: Icona %s aggiunta automaticamente

en: contact our support team
it: contattare il nostro team di assistenza

en: copy and overwrite all fields
it: copia e sovrascrivi tutti i campi

en: copy to empty fields only
it: copia solo nei campi vuoti

en: deadline: %1$s, late by %2$d days
it: data di scadenza: %1$s, in ritardo di %2$d giorni

en: documentation
it: documentazione

en: from
it: da

en: how to translate different parts of the site.
it: come puoi tradurre le varie parti del sito.

en: immediately
it: immediatamente

en: in %s document(s)
it: in %s documento(i)

en: jobs fixed
it: lavori corretti

en: jobs migrated
it: lavori migrati

en: needs retry
it: richiede di riprovare

en: needs update
it: da aggiornare

en: never
it: mai

en: none of your translation jobs have been completed
it: nessuno dei tuoi lavori di traduzione è stato completato

en: of
it: di

en: old translations may be unusable
it: le traduzioni precedenti potrebbero essere inutilizzabili

en: once a day
it: una volta al giorno

en: once a week
it: una volta alla settimana

en: or
it: oppure

en: parent
it: genitore

[ctx: part1]
en: WPML cannot connect to the translation editor. If this is the first time you’re seeing this message, please wait a minute and reload the page.
it: WPML non è in grado di connettersi all'editor di traduzione. Se è la prima volta che compare questo messaggio, attendi un minuto e ricarica la pagina.

[ctx: part1]
en: WPML needs an Internet connection to translate your site’s content. It seems that your server is not allowing external connections, or your network is temporarily down.
it: WPML richiede una connessione Internet per tradurre i contenuti del tuo sito. Sembra che il tuo server non consenta connessioni esterne o che la tua rete sia temporaneamente inattiva.

[ctx: part2]
en: If the problem persists, contact %1$s for help and mention that your website ID is %2$s.
it: Se il problema persiste, contatta %1$s per richiedere assistenza e specifica che l'ID del tuo sito web è %2$s.

[ctx: part2]
en: If this is the first time you’re seeing this message, please wait a minute and reload the page. If the problem persists, contact %1$s for help and mention that your website ID is %2$s.
it: Se è la prima volta che compare questo messaggio, attendi un minuto e ricarica la pagina. Se il problema persiste, contatta %1$s per richiedere assistenza e specifica che l'ID del tuo sito web è %2$s.

en: sent between
it: inviato tra

en: show fields
it: mostra i campi

en: sort by
it: ordina per

en: start translating
it: inizia a tradurre

en: then sort by
it: poi ordina per

en: to
it: a

en: translated by
it: tradotto da

en: translated to
it: tradotto in

en: translation services that are integrated with WPML
it: servizi di traduzione integrati con WPML

en: try a translation service
it: prova un servizio di traduzione

en: with
it: con

en: with deadline between
it: con scadenza compresa tra
