WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.6 - en to es_ES translation catalogue (623 entries)

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
es_ES: Haz que tu tienda sea multilingüe y activa varias monedas | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ha detectado una extensión de cache activa en tu sitio.

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
es_ES: Si utiliza la función multidivisa, el almacenamiento en caché puede provocar que las divisas no se muestren debidamente a los clientes.

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
es_ES: Para evitar esto, ajuste el plugin de caché para que no almacene las páginas para los visitantes que tengan una cookie definida en su navegador.

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
es_ES: Importante: acción necesaria para tu selector de moneda

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
es_ES: Hemos detectado que tu sitio está utilizando un selector de moneda construido con plantillas Twig. Por razones de seguridad, el soporte para plantillas basadas en Twig será descontinuado en la próxima versión de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
es_ES: Para asegurar que tu Selector de Moneda siga funcionando sin problemas:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
es_ES: - Cambia a una plantilla basada en PHP - puedes seleccionar una desde la %1$spágina de configuración%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
es_ES: - ¿Necesitas una solución personalizada? %1$sContacta con nuestro soporte%2$s - estamos aquí para ayudarte a migrar de forma segura.

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
es_ES: Recomendamos actualizar tu selector de moneda lo antes posible para evitar interrupciones cuando se lance la nueva versión de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
es_ES: ¿Migrando tu tienda multilingüe? Con %s puedes transferir tu contenido traducido a un nuevo sitio, incluyendo ventas cruzadas, ventas complementarias y atributos de productos.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
es_ES: ¿Buscas importar tu tienda multilingüe? Con %1$s y %2$s en tu sitio original y nuevo, puedes exportar e importar tus traducciones automáticamente.

en: WPML Export and Import
es_ES: Exportación e Importación de WPML

en: You haven't added any secondary currencies
es_ES: No has agregado ninguna moneda secundaria

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
es_ES: Añada otra divisa para sacar el máximo provecho al modo multidivisa. Si no necesita varias divisas, desactive este modo para mejorar el rendimiento del sitio.

en: Configure multicurrency mode
es_ES: Configurar el modo multidivisa

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
es_ES: Revisar WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
es_ES: ¡Felicidades por realizar tu primera venta en múltiples divisas!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
es_ES: ¿Quieres ayudar a la extensión <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>? %1$sDanos tu opinión%2$s!

en: The Translation Controls Have Moved
es_ES: Los Controles de Traducción se Han Movido

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
es_ES: Hemos actualizado WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce para agilizar tu trabajo de traducción.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
es_ES: Traduce todo el contenido de tu sitio, incluyendo productos, desde %1$sWPML &rarr; Gestión de Traducciones%2$s.

en: Currency - no orders found
es_ES: Moneda: no se encontraron pedidos

en: Invalid nonce
es_ES: Valor de seguridad (nonce) no válido

en: WPML synced translations for product-level changes only.
es_ES: WPML sincronizó las traducciones solo para los cambios a nivel de producto.

note: translators: 1: number of synced variations, 2: total variations in product
en: WPML synced translations for %1$d of %2$d variations.
es_ES: WPML sincronizó las traducciones de %1$d de %2$d variaciones.

note: translators: %d: number of variations that were not checked
en: %d other variation was not checked because its data didn't change here. | %d other variations were not checked because their data didn't change here.
es_ES[0]: No se comprobó %d otra variación porque sus datos no cambiaron aquí.
es_ES[1]: No se comprobaron %d otras variaciones porque sus datos no cambiaron aquí.

note: translators: %s: "Force update all" label
en: If you've made changes <strong>outside this editor</strong> (for example, retranslating an attribute term), use <em>%s</em> below to make sure every translation is current.
es_ES: Si ha realizado cambios <strong>fuera de este editor</strong> (por ejemplo, al volver a traducir un término de atributo), utilice <em>%s</em> a continuación para asegurarse de que cada traducción esté actualizada.

en: Force update all
es_ES: Forzar actualización de todo

en: Force update all variation translations
es_ES: Forzar actualización de todas las traducciones de variaciones

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch to <em>"Always check all variations"</em> on the %s.
es_ES: Puede cambiar a <em>“Comprobar siempre todas las variaciones”</em> en la %s.

en: WCML Settings page
es_ES: Página de ajustes de WCML

en: (opens in a new tab)
es_ES: (se abre en una pestaña nueva)

en: Syncing all variations…
es_ES: Sincronizando todas las variaciones…

en: Done — all variations synced
es_ES: Hecho — todas las variaciones sincronizadas

en: Sync completed for product #%d.
es_ES: Sincronización completada para el producto n.º %d.

en: Failed — see console
es_ES: Fallido — ver consola

en: Dismiss
es_ES: Descartar

note: translators: 1: number of variations checked, 2: number of translation languages
en: WPML verified %1$d variation × %2$d language on this save. None of them had changes that needed syncing. | WPML verified %1$d variations × %2$d languages on this save. None of them had changes that needed syncing.
es_ES[0]: WPML verificó %1$d variación × %2$d idioma en este guardado. Ninguna de ellas tenía cambios que necesitaran sincronización.
es_ES[1]: WPML verificó %1$d variaciones × %2$d idiomas en este guardado. Ninguna de ellas tenía cambios que necesitaran sincronización.

en: That's wasted work. Switching to <em>"Only sync variations edited in the editor"</em> would make saves like this much faster — WPML will only sync the variations you actually changed and tell you what was skipped.
es_ES: Es un trabajo inútil. Si cambia a <em>“Sincronizar solo las variaciones editadas en el editor”</em>, guardará mucho más rápido — WPML solo sincronizará las variaciones que haya cambiado y le dirá lo que se ha omitido.

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch on the %s.
es_ES: Puede cambiar en la %s.

en: Don't show this again on this site
es_ES: No volver a mostrar esto en este sitio

en: Variation translation sync on product save
es_ES: Sincronización de la traducción de variaciones al guardar el producto

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product. Affects saves in the WooCommerce product editor only — Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
es_ES: Elija cómo actualiza WPML las traducciones de variaciones al guardar un producto variable. Afecta solo a las guardadas en el editor de productos de WooCommerce — el Panel de gestión de traducción y la opción Traducir todo automáticamente siempre realizan una sincronización completa.

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product.
es_ES: Elija cómo actualiza WPML las traducciones de variaciones al guardar un producto variable.

en: Affects saves in the WooCommerce product editor only. Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
es_ES: Afecta solo a las guardadas en el editor de productos de WooCommerce. El Panel de gestión de traducción y la opción Traducir todo automáticamente siempre realizan una sincronización completa.

en: Always check all variations
es_ES: Comprobar siempre todas las variaciones

en: On every save, WPML checks every variation in every language and syncs anything that's out of date.
es_ES: En cada guardado, WPML comprueba cada variación en cada idioma y sincroniza cualquier elemento que no esté actualizado.

en: Only sync variations edited in the editor
es_ES: Sincronizar solo las variaciones editadas en el editor

en: WPML syncs only the variations changed in this save. After each save, WPML shows what was synced and offers a one-click full sync.
es_ES: WPML sincroniza solo las variaciones cambiadas en este guardado. Después de cada guardado, WPML muestra lo que se ha sincronizado y ofrece una sincronización completa con un solo clic.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir notificaciones de correo electrónico personalizadas de WooCommerce, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
es_ES: Mensualmente en el %s

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
es_ES: Semanalmente en %s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
es_ES: No se pudieron obtener tasas de cambio. La conexión falló.

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
es_ES: Tenga en cuenta que el pago se realizará en %1$s. Su total será de aproximadamente %2$s, según el tipo de cambio actual.

en: Not yet supported
es_ES: No admitido todavía

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
es_ES: Establezca la moneda en la que el cliente verá el precio final al confirmar la compra. Seleccione qué cuentas verá en el mensaje de pago.

en: Currency
es_ES: Moneda

en: Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria

en: All Accounts
es_ES: Todas las cuentas

en: All in selected currency
es_ES: Todo en la moneda seleccionada

en: PayPal Email
es_ES: Email de PayPal

en: Merchant ID
es_ES: Identificación del comerciante

en: Client ID
es_ES: Identificación del cliente

en: Secret Key
es_ES: Clave secreta

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
es_ES: Este portal no admite %s. Para mostrar este portal, seleccione otra moneda.

en: Live Publishable Key
es_ES: Clave de producción publicable

en: Live Secret Key
es_ES: Clave de producción secreta

en: Test Publishable Key
es_ES: Clave Publicable de Prueba

en: Test Secret Key
es_ES: Clave Secreta de Prueba

en: Language
es_ES: Idioma

en: Costs and values in custom currencies
es_ES: Costos y valores en monedas personalizadas

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce por defecto multiplicará todos tus costes y valores definidos anteriormente por las tasas de cambio de moneda. Si no quieres esto y prefieres valores estáticos en su lugar, puedes definirlos aquí.

en: Enable costs in custom currencies
es_ES: Activar los costos en monedas personalizadas

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
es_ES: Calcular los costos de envío en otras monedas automáticamente

en: Set shipping costs in other currencies manually
es_ES: Definir los costos de envío en otras monedas manualmente

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
es_ES: Importe de pedido mínimo en %s

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
es_ES: El importe de pedido mínimo si el cliente elige %s como moneda de compra.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
es_ES: Se ha creado la clase de envío %1$s en el idioma %2$s. Si quiere ver en otras divisas los gastos que comportan los envíos de esta clase, cambie el idioma.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
es_ES: Gastos de los envíos de clase "%1$s" en %2$s

en: N/A
es_ES: N/D

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
es_ES: No hay coste para la clase de envío en %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
es_ES: Coste en %s

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
es_ES: El coste de envío si el cliente selecciona %s como moneda de compra.

en: Currencies
es_ES: Monedas

en: Add currency
es_ES: Agregar moneda

en: Rate
es_ES: Tasa

en: default
es_ES: predeterminado

en: Edit
es_ES: Editar

en: Currency displayed first
es_ES: Moneda mostrada primero

en: Choose which currency to display when a client switches languages
es_ES: Elija qué moneda mostrar cuando un cliente cambia de idioma

en: Keep
es_ES: Mantener

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Currencies to display for each language
es_ES: Monedas para mostrar para cada idioma

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
es_ES: Activar %1$s para %2$s

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
es_ES: Desactivar %1$s para %2$s

en: Settings
es_ES: Configuración

en: Add new currency
es_ES: Agregar nueva moneda

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
es_ES: Ajustes de moneda para %s

en: Select currency
es_ES: Seleccionar moneda

en: Exchange Rate
es_ES: Tasa de cambio

en: Only numeric
es_ES: Solo números

note: translators: %s for currency exchange rate value
en: (previous value: %s)
es_ES: (valor anterior: %s)

en: Currency Preview
es_ES: Vista previa de moneda

en: Currency Position
es_ES: Posición de la moneda

en: Left
es_ES: Izquierda

en: Right
es_ES: Derecha

en: Left with space
es_ES: A la izquierda con espacio

en: Right with space
es_ES: A la derecha con espacio

en: Thousand Separator
es_ES: Separador de miles

en: (Space)
es_ES: (Espacio)

en: Decimal Separator
es_ES: Separador de decimales

en: Number of Decimals
es_ES: Cantidad de decimales

en: Rounding to the nearest integer
es_ES: Redondeo al entero más próximo

en: Disabled
es_ES: Desactivado

en: Up
es_ES: Arriba

en: Down
es_ES: Abajo

en: Nearest
es_ES: Más cerca

en: Increment for nearest integer
es_ES: Aumento al entero más próximo

note: translators: %s is an HTML break line
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
es_ES: El precio resultante será un incremento de este valor después del redondeo inicial. %sP. ej.:

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
es_ES: 1454,07 &raquo; 1454 cuando se establece en 1

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
es_ES: 1454,07 &raquo; 1450 cuando se establece en 10

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
es_ES: 1454,07 &raquo; 1500 cuando se establece en 100

note: translators: %s is an HTML break line
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
es_ES: Redondear el precio convertido al entero más cercano. %sP. ej., 15,78 se convierte en 16,00

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
es_ES: El valor que se restará de la cifra obtenida anteriormente.

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
es_ES: Para 1454,07, cuando el incremento para el entero más cercano es 100 y la cifra de resta automática es 1, la cifra resultante es 1499.

en: Autosubtract amount
es_ES: Resta automática de importe

en: Payment Gateways
es_ES: Portales de pago

note: translators: %s is a currency code
en: Custom settings for %s
es_ES: Ajustes personalizados para %s

en: Learn more
es_ES: Más información

en: Please enter a valid number
es_ES: Introduzca número válido

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Save
es_ES: Guardar

en: Currency available in
es_ES: Moneda disponible en

en: All countries
es_ES: Todos los países

en: All countries except:
es_ES: Todos los países, excepto:

en: All countries except...
es_ES: Todos los países excepto...

en: Specific countries
es_ES: Países específicos

en: Show currencies based on
es_ES: Mostrar monedas según

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
es_ES: Para que la tienda sea multilingüe y muestre las divisas según el idioma del sitio, necesita el plugin WPML. ¿Aún no lo tiene?

en: Purchase WPML now
es_ES: Compre el plugin WPML ya mismo

en: Site Language
es_ES: Idioma del sitio web

en: Client Location
es_ES: Ubicación del cliente

en: Location based
es_ES: Según ubicación

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
es_ES: WooCommerce se integra con la geolocalización MaxMind para determinar con exactitud la ubicación de los clientes.

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
es_ES: ¡Genial! Ya puede usar la geolocalización para determinar la moneda por defecto para los idiomas seleccionados. Puede editar esa clave en

en: WooCommerce settings page.
es_ES: La página de configuración de WooCommerce.

en: MaxMind Licence Key
es_ES: Clave de licencia de MaxMind

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
es_ES: Nota: Si no dispone de una clave MaxMind gratuita, las llamadas de geolocalización serán limitadas y el rendimiento del sitio podrá resentirse.

en: Learn how to generate a free license key
es_ES: Descubra cómo generar una clave de licencia gratuita

note: translators: %s is a date
en: Set on %s
es_ES: Actualizado al %s

en: Country availability
es_ES: Disponibilidad de país

en: All countries except
es_ES: Todos los países excepto

en: Configure per country availability for this payment gateway
es_ES: Configurar por disponibilidad de país para este portal de pago

en: Save changes
es_ES: Guardar los cambios

en: Settings saved.
es_ES: Configuración guardada.

en: Error saving settings.
es_ES: Error al guardar la configuración.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
es_ES: Hemos notado que estás utilizando la extensión WooCommerce Gateways Country Limiter que ahora está integrada en WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. ¡Por favor, elimínala!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir texto personalizado para métodos de pago, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
es_ES: Para traducir enlaces permanentes para taxonomías de productos, ve a %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs de la tienda%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
es_ES: Para traducir enlaces permanentes de productos, ve a %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs de la tienda%2$s.

en: How to translate permalinks for product taxonomies
es_ES: Cómo traducir enlaces permanentes para taxonomías de productos

en: How to translate product permalinks
es_ES: Cómo traducir enlaces permanentes de productos

en: Translate WooCommerce products
es_ES: Traducir productos de WooCommerce

en: Translate shipping classes
es_ES: Traducir clases de envío

en: Configure multicurrency for multilingual sites
es_ES: Configurar el modo multidivisa en los sitios multilingües

en: Translate endpoints
es_ES: Traducir extremos

en: How to translate this?
es_ES: ¿Cómo traducir esto?

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce utilizará cookies para entender la información del carrito cuando se usen idiomas en dominios y para transferir datos entre los dominios.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce también utilizará cookies para identificar el idioma y la moneda de cada pedido del cliente, así como la moneda de los informes creados por WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce amplía estos informes añadiendo la información de la moneda.

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
es_ES: Parámetro de moneda no válido: "%s"

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
es_ES: Parámetro de idioma no válido: "%s"

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
es_ES: Producto no encontrado: %d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
es_ES: Término no encontrado: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
es_ES: El uso de "translation_of" requiere que también se proporcione el parámetro "lang"

en: Multilingual
es_ES: Multilingüe

en: Multicurrency
es_ES: Multidivisa

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
es_ES: Para que su tienda admita varios idiomas, debe usar el %1$splugin WPML%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
es_ES: Si ya lo tiene, instálelo y actívelo. De lo contrario, %1$scompre WPML%2$s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
es_ES: Para usar WPML en WooCommerce, hace falta el paquete Multilingual CMS o Multilingual Agency.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
es_ES: Las %1$sfunciones multidivisa%2$s están disponibles aunque no se compre nada.

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
es_ES: Traducción al %s

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
es_ES: ¿Traduciendo %1$s? Use la tabla %2$s para traducir más fácilmente.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
es_ES: Para traducir detalles de productos, incluyendo su taxonomía, utiliza este panel. Si necesitas traducir taxonomías de forma independiente o ajustar la configuración de la tienda y la moneda, visita: %1$sdocumentación de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir este contenido, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
es_ES: Para ver cómo traducir este texto, guarda primero tus cambios aquí.

en: Header alignment for translations
es_ES: Alineación de la cabecera para las traducciones

note: translators: %s is an HTML break line - after about 65 characters the text will no longer be visible
en: Automatically align email headers based on%slanguage direction (right-to-left or left-to-right)."
es_ES: Alinear automáticamente las cabeceras de correo electrónico según %sla dirección del idioma (de derecha a izquierda o de izquierda a derecha)."

en: Off – use the "Header alignment" setting above
es_ES: Desactivado: usar la configuración de “Alineación de la cabecera” anterior

en: On – align automatically
es_ES: Activado: alinear automáticamente

en: Introduction
es_ES: Introducción

en: Store Pages
es_ES: Páginas de la tienda

en: Global Attributes
es_ES: Atributos globales

en: Multiple Currencies
es_ES: Varias monedas

en: Tour Data
es_ES: Datos del recorrido

en: Title
es_ES: Título

en: Content
es_ES: Contenido

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir el Título del Método, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir Etiquetas, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
es_ES: Para traducir campos de producto personalizados, guarda primero tus cambios aquí, luego ve al %2$sPanel de Traducción%3$s.

en: Calculate costs in other currencies automatically
es_ES: Calcular los costes en otras monedas de forma automática

en: Set costs in other currencies manually
es_ES: Definir los costes en otras monedas de forma manual

en: Bookings
es_ES: Reservas

en: Resources Label
es_ES: Etiqueta de recursos

en: Resources
es_ES: Recursos

en: Person Types
es_ES: Tipos de personas

en: Person Type Name
es_ES: Nombre de tipo de persona

en: Description
es_ES: Descripción

en: Resources label
es_ES: Etiqueta de recursos

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
es_ES: Para traducir Recursos, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s y envía el producto asociado para traducción.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
es_ES: Para traducir Tipos de Persona, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s y envía el producto asociado para traducción.

en: Booking currency
es_ES: Moneda de reserva

en: Composite Products ( Components )
es_ES: Productos compuestos (componentes)

en: Name
es_ES: Nombre

en: Composite Products ( Scenarios )
es_ES: Productos compuestos (escenarios)

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir complementos globales, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
es_ES: Grupo de complementos de producto "%s"

en: Placeholder
es_ES: Marcador de posición

en: Options
es_ES: Opciones

en: Label
es_ES: Etiqueta

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
es_ES: Para traducir complementos por producto, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s y envía el producto asociado para traducción.

en: Multi-currency settings
es_ES: Configuración de Varias monedas

en: Calculate prices in other currencies automatically
es_ES: Calcular los precios en otras monedas automáticamente

en: Set prices in other currencies manually
es_ES: Establecer precios en otras monedas manualmente

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
es_ES: Aquí puede establecer diferentes precios para el %s en varias monedas:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Puedes traducir el texto para productos de suscripción desde el %1$sPanel de Traducción%2$s.

en: Subscription Price
es_ES: Precio de suscripción

en: Sign-up Fee
es_ES: Tarifa de registro

en: Product tabs
es_ES: Pestañas de producto

en: Heading
es_ES: Encabezado

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
es_ES: Para traducir pestañas personalizadas por producto, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s y envía el producto asociado para traducción.

en: Custom Tabs
es_ES: Pestañas personalizadas

en: Tab Title
es_ES: Título de pestaña

en: Quick Edit isn't available for product translations:
es_ES: La Edición Rápida no está disponible para las traducciones de productos:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: - Para editar la traducción de este producto, utilice el %1$sPanel de gestión de traducción%2$s.

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
es_ES: - Para editar el producto original, vuelva al idioma por defecto.

en: Multilingual Settings
es_ES: Configuración multilingüe

en: Multicurrency Settings
es_ES: Configuración multidivisa

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Se recomienda que traduzcas los productos desde el %1$sPanel de Traducción%2$s.

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
es_ES: Muestra una lista de los productos que figuraban en el carrito antes de restablecer el carrito en el front end tras cambiar el idioma o la moneda. Se ocultará cuando no haya productos para mostrar.

en: Products before cart reset
es_ES: Productos antes de restablecer el carrito

en: Switching language?
es_ES: ¿Cambiar de idioma?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
es_ES: Ha cambiado el idioma y hay elementos en el carrito. Si conserva el idioma %s, se vaciará el carrito y usted tendrá que agregar al mismo los elementos nuevamente.

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
es_ES: Conservar %s

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
es_ES: Volver a cambiar a %s

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
es_ES: A causa de algunos elementos en la configuración del sitio web, cuando los usuarios cambian la moneda o el idioma en el front-end, es posible que el contenido del carrito no se sincronice correctamente.

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
es_ES: Se recomienda que %s con la opción de restablecer el carrito en una situación como esta.

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
es_ES: configurar WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: More details
es_ES: Más detalles

en: Switching currency?
es_ES: ¿Cambiar de moneda?

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
es_ES: El carrito no está vacío. Luego de cambiar la moneda, todos los elementos del carrito serán eliminados y tendrá que agregarlos de nuevo.

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
es_ES: Seguir usando %s

en: Proceed
es_ES: Continuar

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
es_ES: Mostrar reseñas en todos los idiomas (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
es_ES: Solo mostrar reseñas en %1$s (%2$s)

en: translated
es_ES: traducido

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está habilitado pero no es efectivo. No es compatible con versiones de <a href="%1$s">WPML</a> anteriores a %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está habilitado pero no es efectivo. Por favor, finaliza primero la instalación de WPML.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está habilitado pero no es efectivo. No es compatible con versiones de <a href="%1$s">Woocommerce</a> anteriores a %2$s.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está habilitado pero no es efectivo. No es compatible con versiones de <a href="%1$s">WPML String Translation</a> anteriores a %2$s.

en: WPML support
es_ES: Soporte de WPML

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
es_ES: Algunas taxonomías del sitio web están forzadas a ser no traducibles. Esto está causando un problema cuando usted trata de ejecutar un sitio web de WooCommerce multilingüe.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
es_ES: Es posible que un plugin o el tema estén causando esto.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
es_ES: Qué se puede hacer:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
es_ES: 1. Desactivar los plugines de forma temporal y ver si este mensaje desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
es_ES: 2. Cambiar el tema temporalmente y ver si este mensaje desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
es_ES: Es mejor ponerse en contacto con %s, contarles que está recibiendo este mensaje y ofrecerles enviarles una copia del sitio web del Duplicador. Nosotros trabajaremos con el autor del tema/plugin y solucionaremos el problema. Mientras tanto, le proporcionaremos una solución temporal, para que no quede atascado.

en: and
es_ES: y

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está habilitado pero no es efectivo. Requiere %s para funcionar.

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
es_ES: Dado que este sitio utiliza la estructura de enlaces permanentes por defecto, no puede usar la traducción de slugs para los enlaces permanentes de los productos.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
es_ES: Seleccione una estructura de enlaces permanentes distinta o desactive la traducción de slugs.

en: Permalink settings
es_ES: Configuración de enlaces permanentes

en: Configure products slug translation
es_ES: Configurar la traducción de slugs de productos

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
es_ES: Archivo wpml-config.xml falta en la carpeta de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
es_ES: ¡Se ha modificado la configuración del campo personalizado %s en el archivo wpml-config.xml!

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
es_ES: ¡Se ha modificado la configuración del tipo personalizado %s en el archivo wpml-config.xml!

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
es_ES: ¡Se ha modificado la configuración de la taxonomía personalizada %s en el archivo wpml-config.xml!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
es_ES: Detectamos un problema con la configuración de WPML: la taxonomía %1$sproduct_type%2$s está definida como traducible y esto causará problemas con los productos traducidos. Solucione esto en la %3$spágina de Configuración de contenido multilingüe%4$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
es_ES: Hemos detectado que el campo %1$sproduct_type%2$s se configuró incorrectamente para algunas traducciones de productos. Esto ocurrió porque la taxonomía product_type fue traducida. Puedes solucionarlo en la página de %3$sdiagnóstico%4$s de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
es_ES: Descargando traducciones... No cierre esta página.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
es_ES: Se borrarán todos los productos de la orden actual para cambiar el idioma

en: Original language
es_ES: Idioma original

en: Translation in progress
es_ES: Traducción en curso

en: Take this and edit
es_ES: Tomar esto y editar

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
es_ES: Edición rápida “%s” en línea

en: Quick Edit
es_ES: Edición rápida

en: Your settings have been saved.
es_ES: Se ha guardado la configuración.

en: Choose a file
es_ES: Elegir un archivo

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
es_ES: Se requiere uno de estos campos como mínimo: título, contenido o extracto

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
es_ES: Este proyecto de traducción ya no estará asignado a usted. Otros traductores podrán tomarlo y continuar con la traducción.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
es_ES: La edición de este campo está bloqueada porque WPML copiará su valor del idioma original.

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
es_ES: Esta es una traducción de %1$s. Algunos de los campos no son editables. Se recomienda que traduzcas los productos desde el %2$sPanel de Traducción%3$s.

en: Cart
es_ES: Carrito

en: Checkout
es_ES: Confirmar

en: Checkout &rarr; Pay
es_ES: Confirmar y pagar

en: Order Received
es_ES: Orden recibida

en: My Account
es_ES: Mi cuenta

en: Change Password
es_ES: Cambiar contraseña

en: Edit My Address
es_ES: Editar mi dirección

en: Logout
es_ES: Salir

en: Lost Password
es_ES: Perdí la contraseña

en: View Order
es_ES: Ver orden

en: Shop
es_ES: Tienda

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
es_ES: Para traducir esto y otras páginas de la tienda de WooCommerce rápidamente, ejecute el %1$sasistente de configuración%2$s.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
es_ES: Para traducir %1$s, utiliza la página de traducción %2$s%3$s, dentro de la %4$sadministración de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%5$s.

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
es_ES: Quedan %d productos

en: Synchronization complete!
es_ES: ¡Sincronización finalizada!

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
es_ES: Taxonomía %s no válida

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
es_ES: Algunos elementos traducidos (%1$s) tienen distintas asignaciones de %2$s.

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
es_ES: Actualizar %1$s para todas las %2$s traducidas

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
es_ES: Todos los elementos (%1$s) tienen las mismas asignaciones de %2$s.

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
es_ES: %1$s actualizadas correctamente para todas las %2$s traducidas.

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
es_ES: Parece que estás actualizando desde una versión anterior de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. ¿Te gustaría crear automáticamente variaciones e imágenes traducidas?

en: Yes, go to the troubleshooting page
es_ES: Sí, ir a la página de solución de problemas

en: No - dismiss
es_ES: No, descartar

en: important change about this service
es_ES: cambio importante sobre este servicio

en: Fixer.io API key
es_ES: Clave API Fixer.io

en: multicurrency settings page
es_ES: página de la configuración multidivisa

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
es_ES: Este sitio utiliza %1$s para calcular los precios en la moneda secundaria de forma automática. Hay un %2$s vigente a partir del 1 de junio, 2018.

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
es_ES: Vaya a la %1$s y complete la %2$s.

en: Product Base
es_ES: Base de producto

en: Product Tag Base
es_ES: Base de etiqueta de producto

en: Product Category Base
es_ES: Base de categoría de producto

en: Product Attribute Base
es_ES: Base de atributo de producto

en: Attribute Slug
es_ES: Slug de atributo

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
es_ES: Extremo: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
es_ES: Está usando el mismo valor que para la base de categoría regular. Se sabe que esto crea conflictos que dan como resultado urls que no funcionan correctamente.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
es_ES: Para traducir atributos, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s y envía el producto asociado para traducción.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
es_ES: La moneda predeterminada ha cambiado. Para mostrar los precios exactos en todas las monedas, debe actualizar las tasas de cambio que figuran en la configuración de %1$sVarias monedas%2$s.

en: Show all currencies
es_ES: Mostrar todas las monedas

en: Order currency:
es_ES: Moneda de la orden:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
es_ES: Se borrarán todos los productos de la orden actual para cambiar la moneda

en: Currencies order updated
es_ES: Orden de monedas actualizado

en: Uploads
es_ES: Cargas

en: Currency switcher
es_ES: Selector de moneda

en: Customize the currency switcher
es_ES: Personalizar el selector de moneda

en: You haven't added any secondary currencies.
es_ES: No ha añadido ninguna moneda secundaria.

en: Use custom settings for translations download files
es_ES: Usar configuración personalizada para los archivos de descarga de traducciones

en: Use the same files for translations
es_ES: Use los mismos archivos para las traducciones

en: Add separate download files for translations when you translate this product
es_ES: Agregar archivos de descarga individuales para las traducciones al traducir este producto

en: Update Translation
es_ES: Actualizar traducción

en: Hide This Message
es_ES: Ocultar este mensaje

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
es_ES: <strong>Traducción de WooCommerce disponible</strong> &#8211; Instale o actualice las traducciones de <code>%1$s</code> a la versión <code>%2$s</code>.

en: You have untranslated terms!
es_ES: ¡Tiene términos sin traducir!

en: Store URLs
es_ES: URL de la tienda

en: Status
es_ES: Estado

en: Troubleshooting
es_ES: Solución de problemas

en: Translate Products
es_ES: Traducir productos

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
es_ES: Ve a WPML &rarr; Gestión de Traducción para traducir Productos

en: Translate Taxonomy
es_ES: Traducir Taxonomía

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
es_ES: Ve a WPML &rarr; Traducción de Taxonomía para traducir términos de Taxonomía manualmente

en: Prefer to translate manually?
es_ES: ¿Prefieres traducir manualmente?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
es_ES: Para traducir productos manualmente, ve a %1$sProductos%2$s y haz clic en el icono “más”.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
es_ES: Para traducir manualmente las categorías, etiquetas y atributos de productos, ve a %1$sWPML &rarr; Traducción de Taxonomía%2$s.

en: Translatable?
es_ES: ¿Traducible?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
es_ES: Habilita esto si quieres traducir valores de atributos con WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
es_ES: Las traducciones existentes y las variaciones asociadas serán eliminadas.

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
es_ES: Productos eliminados después de cambiar a %s:

en: Clear list
es_ES: Borrar lista

en: Products Synchronization
es_ES: Sincronización de productos

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
es_ES: Configure las propiedades de productos específicas que se deben sincronizar con las traducciones.

en: Sync publishing date for translated products.
es_ES: Sincronizar la fecha de publicación para los productos traducidos.

en: Sync products and product taxonomies order.
es_ES: Sincronizar el orden de los productos y de las taxonomías de productos.

en: Products Media Synchronization
es_ES: Sincronización de multimedia de productos

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
es_ES: Configure la sincronización de miniaturas y la galería con las traducciones.

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
es_ES: Mostrar las imágenes originales en la página frontal del producto traducido si las imágenes no están especificadas

en: Products Download Files
es_ES: Archivos para descargar productos

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
es_ES: Si utilizas productos descargables, puedes elegir que sus rutas
     estén sincronizadas, o separadas para cada idioma.

en: Add separate download files for translations when translating products
es_ES: Agregar archivos de descarga individuales para las traducciones al traducir productos

en: Product reviews
es_ES: Reseñas de productos

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
es_ES: Defina cómo mostrar las reseñas de productos en la página de productos por omisión. El cliente igualmente podrá filtrar las reseñas por idioma.

en: By default, show reviews in all languages
es_ES: Por omisión, mostrar las reseñas en todos los idiomas

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
es_ES: Seleccione borrar el contenido del carrito al cambiar el idioma o la moneda en el caso que tenga problemas en el carrito o la página de confirmación de la compra

en: Switching languages when there are items in the cart
es_ES: Cambio de idioma cuando el carrito contiene elementos

en: Synchronize cart content when switching languages
es_ES: Sincronizar el contenido del carrito al cambiar de idioma

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
es_ES: Pedido de confirmación y restablecimiento del carrito

en: Switching currencies when there are items in the cart
es_ES: Cambio de moneda cuando el carrito contiene elementos

en: Synchronize cart content when switching currencies
es_ES: Sincronizar el contenido del carrito al cambiar de moneda

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
es_ES: Esta función está desactivada. Active las %1$scookies de WPML%2$s para continuar.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
es_ES: ¿No está seguro de qué opción elegir? Infórmese sobre los %1$sproblemas que podrían ocurrir al cambiar de idioma y moneda cuando el carrito contiene elementos%2$s.

en: Product Translation Interface
es_ES: Interfaz de traducción de productos

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
es_ES: Lo recomendado es usar el Editor del WPML. Este está diseñado para facilitar el proceso de traducción, al tiempo que brinda una mejor integración con varias extensiones de WooCommerce.

en: WPML Translation Editor
es_ES: Editor de traducción de WPML

en: Native WooCommerce product editing screen
es_ES: Pantalla de edición de producto nativa de WooCommerce

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
es_ES: Si está usando un creador de páginas para diseñar productos de WooCommerce, solo debería usar el Editor de traducción de WPML.

en: OK (translate with the WordPress editor)
es_ES: Aceptar (traducir con el editor de WordPress)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
es_ES: Cancelar (seguir con el Editor de traducción)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
es_ES: Establece diferentes slugs en diferentes idiomas para %s en la página de traducciones de URLs de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
es_ES: Para traducir el slug de atributo, establezca la opción "¿Habilitar archivos?" para el atributo %s en WooCommerce

en: Synchronize attributes and update product variations
es_ES: Sincronizar atributos y actualizar variaciones de productos

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
es_ES: Esto generará automáticamente variaciones para los productos traducidos correspondientes a atributos traducidos recientemente.

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
es_ES: Actualmente, es necesario crear %s variaciones.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
es_ES: Sincronizar las asignaciones de %s en el contenido

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
es_ES: De este modo, se aplicará automáticamente la taxonomía %s al contenido en los diversos idiomas. Se analizará el contenido original y se aplicará la misma taxonomía al contenido traducido.

en: Please make a backup of your database before using these tools
es_ES: Por favor, haga una copia de seguridad de su base de datos antes de usar estas herramientas

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
es_ES: Hay <strong>%s producto(s)</strong> en total.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
es_ES: Hay <strong>%s producto(s)</strong> con variaciones.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
es_ES: Hay <strong>%s variación(es)</strong> en total.

en: Synchronize data into translations
es_ES: Sincronizar datos en las traducciones

en: Synchronize product variations
es_ES: Sincronizar variaciones de productos

en: Synchronize products image galleries
es_ES: Sincronizar galerías de imágenes de productos

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
es_ES: Sincronizar metadatos para categorías de productos (tipo de visualización, miniatura)

en: Synchronize stock for products and product variations
es_ES: Sincronizar stock para productos y variaciones de productos

en: Fix multilingual information
es_ES: Arreglar información multilingüe

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
es_ES: Arreglar enlaces de traducción incorrectos o faltantes para variaciones de productos

en: Fix product taxonomies
es_ES: Corregir taxonomías de productos

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
es_ES: Establecer tipos de productos como no traducibles y eliminar traducciones no deseadas

en: Create missing translations for product attributes:
es_ES: Crear traducciones faltantes para atributos de productos:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
es_ES: Para traducir taxonomías de productos, ve a la página de %1$sTraducción de Taxonomías%2$s.

en: none
es_ES: no hay

en: Fix missing product reviews
es_ES: Arreglar revisiones de productos faltantes

en: Allow to translate missing product reviews
es_ES: Permitir traducir revisiones de productos faltantes

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Para traducir revisiones de productos, ve al %1$sPanel de Traducción%2$s.

en: Cleanup tools
es_ES: Herramientas de limpieza

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
es_ES: Eliminar campos personalizados no utilizados de las traducciones de productos y variaciones

en: Run the selected tools
es_ES: Ejecutar las herramientas seleccionadas

en: Processing
es_ES: Procesando

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
es_ES: Configuración de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: The placeholder is the number of processed items.
en: %s items processed
es_ES: %s elementos procesados

en: Processing...
es_ES: Procesando...

en: Completed
es_ES: Completado

en: Something went wrong, please reload the page and try again
es_ES: Algo salió mal, por favor recarga la página e inténtalo de nuevo

en: Clear all colors
es_ES: Borrar todos los colores

en: Gray
es_ES: Gris

en: White
es_ES: Blanco

en: Blue
es_ES: Azul

en: Border
es_ES: Borde

en: Current currency font color
es_ES: Color de fuente de moneda actual

en: Other currency font color
es_ES: Otro color de fuente de moneda

en: Current currency background color
es_ES: Color de fondo de moneda actual

en: Other currency background color
es_ES: Otro color de fondo de moneda

en: Currency switcher style
es_ES: Estilo del selector de moneda

en: Core
es_ES: Básico

en: Custom
es_ES: Personalizado

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
es_ES: Etiquetas HTML permitidas: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
es_ES: Plantilla para selector de moneda

en: Available parameters
es_ES: Parámetros disponibles

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
es_ES: Predeterminado: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Hide more
es_ES: Mostrar menos

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
es_ES: Puedes personalizar la plantilla del selector de moneda utilizando estos parámetros:

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency name, %name%
en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
es_ES: %1$s: Nombre completo de la moneda (por ejemplo, “Euro”).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency symbol, %symbol%
en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
es_ES: %1$s: Símbolo estándar que representa la moneda (por ejemplo, “$” o “€”).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the standard currency code, %code%
en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
es_ES: %1$s: Código estándar que representa la moneda (por ejemplo, USD para Dólar Estadounidense).

note: translators: %1$s and %2$s are <strong> tags; %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags.
en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
es_ES: Además, puedes usar etiquetas HTML %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s para personalizar la salida cuando el estilo del selector está configurado como %1$sLista de monedas%2$s, %3$sde acuerdo con los estándares oficiales de HTML para la etiqueta select%4$s.

en: Currency switcher colors
es_ES: Colores de selector de moneda

en: Color theme
es_ES: Tema de color

en: Hover
es_ES: Desplazamiento del mouse

en: Select a preset
es_ES: Seleccionar un predeterminado

en: Widget area
es_ES: Área de widget

en: Widget title
es_ES: Título de wisget

en: -- Choose a widget area --
es_ES: -- Seleccionar un área de widget --

en: Preview
es_ES: Vista preliminar

en: Regular Price
es_ES: Precio regular

en: Sale Price
es_ES: Precio de oferta

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
es_ES: Se ha activado la opción Varias monedas, pero no se han definido monedas secundarias. %1$sAgregar moneda secundaria%2$s.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
es_ES: Pulsar para ver los precios tal como se muestran en la interfaz del usuario.

en: Show
es_ES: Mostrar

en: Hide
es_ES: Ocultar

en: Enter prices in other currencies
es_ES: Introducir precios en otras monedas

en: Hide prices in other currencies
es_ES: Ocultar precios en otras monedas

en: Determined automatically based on exchange rate
es_ES: Determinado automáticamente según la tasa de cambio

en: Schedule
es_ES: Programar

en: Same as default currency
es_ES: Igual a la moneda predeterminada

en: Set dates
es_ES: Definir fechas

en: Collapse
es_ES: Contraer

en: From&hellip;
es_ES: De&hellip;

en: To&hellip;
es_ES: Para&hellip;

en: Please enter in a value less than the regular price
es_ES: Introduzca un valor menor que el precio regular

en: never
es_ES: nunca

en: Automatic Exchange Rates
es_ES: Tasas de cambio automáticas

en: Enable automatic exchange rates
es_ES: Activar tasas de cambio automáticas

en: Exchange rates source
es_ES: Fuente de tasas de cambio

en: Lifting charge
es_ES: Recargo

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
es_ES: El recargo ajusta la tasa de cambio proporcionada por el servicio seleccionado antes de guardarla. Las tasas de cambio que se muestran en la tabla de arriba incluyen el recargo.

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
es_ES: Tasa de cambio = tasa de cambio %s x (1 + recargo / 100)

en: API key (required)
es_ES: Clave API (requerida)

en: Update frequency
es_ES: Actualizar frecuencia

en: Update manually now
es_ES: Actualizar manualmente ahora

en: You have to save all settings before updating exchange rates
es_ES: Tiene que guardar todos los ajustes antes de actualizar las tasas de cambio

en: Manually
es_ES: Manualmente

en: Hourly
es_ES: Por hora

en: Daily
es_ES: Diariamente

en: Weekly on
es_ES: Semanalmente en

en: Monthly on the
es_ES: Mensualmente en el

en: Enter API key
es_ES: Introducir clave API

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
es_ES: ¡ADVERTENCIA! Entre las limitaciones menores se encuentran un límite de 1000 solicitudes por mes y el EUR como única moneda base disponible para los clientes que usan una cuenta gratuita.Si necesita más de 1000 solicitudes por mes o desea usar las 170 monedas base disponibles, tendrá que elegir uno de los planes de pago desde solo $10 por mes.

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
es_ES: La actualización de las tasas de cambio cada hora generan alrededor de 744 llamadas API al mes. Verifique que su fuente de tasas de cambio tenga la capacidad para este uso más elevado.

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
es_ES: Última actualización: %s

en: Exchange rates updated successfully
es_ES: Tasas de cambio actualizadas correctamente

en: Visit website
es_ES: Visitar sitios web

en: Enable/disable
es_ES: Activar/desactivar

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
es_ES: No se puede activar el modo Varias monedas porque no se ha establecido una moneda específica. Vaya a la página %1$sConfiguración de WooCommerce%2$s y seleccione la moneda predeterminada para su tienda.

en: Enable the multicurrency mode
es_ES: Habilitar el modo multidivisa

en: Multicurrency documentation
es_ES: Documentación multidivisa

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
es_ES: Mostrar solo productos con %1$sprecios personalizados%2$s en monedas secundarias

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
es_ES: Cuando está habilitado, los productos con precios basados en el tipo de cambio se ocultan

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
es_ES: Si sale de esta página, se perderán los cambios que haya realizado.

en: At least one currency must be enabled for this language!
es_ES: ¡Debe haber por lo menos una moneda habilitada para este idioma!

en: Currency switcher options
es_ES: Opciones de selector de moneda

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
es_ES: Los ajustes de esta sección afectan a todos los selectores de moneda del sitio web.

en: Order of currencies
es_ES: Orden de monedas

en: Additional CSS
es_ES: CSS adicional

en: Widget Currency Switcher
es_ES: Widget selector de moneda

en: Product page Currency Switcher
es_ES: Selector de moneda de página de producto

en: Position
es_ES: Posición

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Action
es_ES: Acción

en: Edit currency switcher
es_ES: Editar selector de moneda

en: Add a new currency switcher to a widget area
es_ES: Añadir nuevo selector de moneda a un área de widgets

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
es_ES: Su tema no es compatible con los widgets de conversión de divisas. Utilice un código corto o PHP para %1$sañadir un conversor de divisas%2$s.

en: Currency switcher preview
es_ES: Vista previa del selector de moneda

en: Drag and drop the currencies to change their order
es_ES: Arrastre y suelte las monedas para cambiar su orden

en: Show a currency switcher on the product page template
es_ES: Mostrar un conversor de divisas en la plantilla de la página de un producto

en: Edit Product Currency Switcher
es_ES: Editar selector de moneda de producto

en: New Widget Area Currency Switcher
es_ES: Nuevo selector de moneda de área de widget

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
es_ES: Editar selector de moneda %s

en: Which product attributes should be translatable?
es_ES: ¿Qué atributos de producto deben traducirse?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
es_ES: WPML te permite %1$straducir tus atributos de producto%2$s. Algunos atributos, como los que están basados en números y códigos, pueden ser universales y quizá no haga falta traducirlos.

en: Select which attributes in your store should be translatable:
es_ES: Selecciona los atributos de tu tienda que deben traducirse:

en: There are no attributes defined
es_ES: No hay ningún atributo definido

en: Continue
es_ES: Continuar

en: Go back
es_ES: Volver

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Asistente de configuración

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
es_ES: Vamos a poner tu tienda de WooCommerce en varios idiomas

en: To get started, we need to set up the following:
es_ES: Tenemos que configurar lo siguiente para empezar:

en: Create store pages in all your site's languages
es_ES: Crear páginas de tienda en todos los idiomas de tu sitio

en: Choose which product attributes you want to translate
es_ES: Selecciona los atributos de producto que quieras traducir

en: Set your translation options
es_ES: Configura tus opciones de traducción

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
es_ES: Decide si quieres añadir varias divisas a tu tienda

en: Let's continue
es_ES: Continuemos

en: I'll do the setup later
es_ES: Haré la configuración más tarde

en: Do you want to add more currencies to your store?
es_ES: ¿Quieres añadir más divisas a tu tienda?

en: You will be able to:
es_ES: Podrás hacer lo siguiente:

en: Add a currency switcher to your store
es_ES: Añade un conversor de divisas a tu tienda

en: Set exchange rates
es_ES: Configurar los tipos de cambio

en: Create custom pricing in each currency
es_ES: Crear precios personalizados en cada divisa

en: And more!
es_ES: ¡Y mucho más!

en: Yes, enable multicurrency mode
es_ES: Sí, activar el modo multidivisa

en: No, use only one currency
es_ES: No, usar solo una divisa

en: Make your store multilingual
es_ES: ¡Pon tu tienda en varios idiomas!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
es_ES: Configura %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s para traducir tu tienda y añadir más monedas.

en: Start the Setup Wizard
es_ES: Iniciar el asistente de configuración

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
es_ES: Haz clic en continuar para crear las páginas de WooCommerce que falten y traduce las páginas de tu tienda a los siguientes idiomas:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
es_ES: Haz clic en continuar para traducir las páginas de tu tienda a los siguientes idiomas:

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
es_ES: WPML genera automáticamente versiones traducidas de las páginas de WooCommerce predeterminadas como, por ejemplo, Tienda, Cuenta, Pago y Carro.

en: Configuration Warnings
es_ES: Advertencias de configuración

en: Your product permalink base is not translated to:
es_ES: La base del enlace permanente del producto no está traducida al:

en: Translate URLs
es_ES: Traducir URL

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
es_ES: Ejecutando WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce con un idioma predeterminado distinto del inglés.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
es_ES: Esto podría causar problemas con la URL de otros idiomas.

en: Change default language
es_ES: Cambiar el idioma predeterminado

en: There are some settings that require careful attention.
es_ES: Algunos ajustes de configuración requieren especial atención.

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
es_ES: Algunas configuraciones del archivo wpml-config.xml de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce han sido sobrescritas.

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
es_ES: Controle los archivos de configuración de WPML agregados por otros plugins o la configuración manual en la sección %s.

en: Multilingual Content Setup
es_ES: Configuración del contenido multilingüe

en: Media
es_ES: Multimedia

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
es_ES: %s no está activo.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
es_ES: %s no es necesario para ejecutar WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce, pero se recomienda si quieres usar imágenes y galerías de productos separadas para diferentes idiomas.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
es_ES: %s está instalado y activo.

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
es_ES: Monedas secundarias: %s

en: Multi-currency is not enabled.
es_ES: No se activado el modo Varias monedas.

en: Add Currencies
es_ES: Agregar monedas

en: Products Missing Translations
es_ES: Productos a los que les falta traducción

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
es_ES: Falta la traducción de %1$d %2$s.

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
es_ES: Faltan las traducciones de %1$d %2$s.

en: Right now, there are no products needing translation.
es_ES: En este momento, no hay productos que necesiten traducción.

en: Plugins Status
es_ES: Estado del plugin

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
es_ES: %s está configurado.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
es_ES: %s no está configurado.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
es_ES: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depende de varias extensiones para funcionar. Si falta alguna extensión requerida, debes instalarla y activarla.

en: WooCommerce Store Pages
es_ES: Páginas de tienda de WooCommerce

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
es_ES: Para administrar un sitio de comercio electrónico multilingüe, es necesario que las páginas de la tienda de WooCommerce estén traducidas a todos los idiomas del sitio web. Una vez instaladas todas las páginas, puede agregar las traducciones para las mismas desde este menú.

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
es_ES: Una o más páginas de WooCommerce no se crearon.

en: Install WooCommerce Pages
es_ES: Instalar páginas de WooCommerce

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
es_ES: La tienda de WooCommerce no tiene páginas para estos idiomas:

en: Create missing translations
es_ES: Crear las traducciones que faltan

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
es_ES: Actualmente, los traductores están traduciendo estas páginas por medio de WPML:

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
es_ES: Las páginas de la tienda de WooCommerce están traducidas a todos los idiomas del sitio web.

en: Taxonomies Missing Translations
es_ES: Taxonomías a las que les faltan traducciones

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
es_ES: Para administrar un sitio totalmente traducido, debe traducir todos los términos de las taxonomías. Algunos elementos de la tienda, como las variaciones, dependen de la traducción de las taxonomías.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
es_ES: %s no requiere traducción.

en: This taxonomy requires translation.
es_ES: Esta taxonomía requiere traducción.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
es_ES: Faltan las traducciones de %1$d %2$s.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
es_ES: Faltan las traducciones de %1$d %2$s.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
es_ES: Traducir %s

en: This taxonomy does not require translation.
es_ES: Esta taxonomía no requiere traducción.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
es_ES: %s: todo traducido.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
es_ES: En este momento, no hay términos taxonómicos sin traducir.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
es_ES: Para configurar las taxonomías o atributos de productos como traducibles o no traducibles, vaya a la %1$sConfiguración del contenido multilingüe%2$s

en: Translation to
es_ES: Traducción al

en: Product Shop Base
es_ES: Base de tienda de producto

en: Update translation
es_ES: Actualizar traducción

en: Add translation
es_ES: Agregar traducción

en: Edit translation
es_ES: Editar traducción

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
es_ES: Esta página permite traducir todas las cadenas en uso en WooCommerce para crear distintos tipos de URL. La traducción de las mismas le permite tener URL totalmente localizadas que coincidan con el idioma de la página.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
es_ES: Para introducir o modificar los valores predeterminados, vaya a la página %1$sConfiguración de enlaces permanentes%2$s. Para introducir o modificar los puntos finales, vaya a la página %3$sConfiguración avanzada%4$s de WooCommerce.

en: permalinks settings
es_ES: configuración de enlaces permanentes

en: Account settings
es_ES: Configuración de la cuenta

en: Slug type
es_ES: Tipo de slug

en: Original Slug
es_ES: Slug original

en: Shop page
es_ES: Página de tienda

en: Product base
es_ES: Base de producto

en: Product category base
es_ES: Base de categoría de producto

en: Product tag base
es_ES: Base de etiqueta de producto

en: Product attribute base
es_ES: Base de atributo de producto

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
es_ES: Slug de atributo: %s

en: Product
es_ES: Producto

en: Content / Description
es_ES: Contenido / Decripción

en: Excerpt
es_ES: Extracto

en: Purchase note
es_ES: Orden de compra

en: Images
es_ES: Imágenes

en: Custom Product attributes
es_ES: Atributos de productos personalizados

en: Value(s)
es_ES: Valores

en: Custom Fields
es_ES: Campos personalizados

en: Variations data
es_ES: Datos de variaciones

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
es_ES: Descargar archivos para la variación #%s

en: Download Files
es_ES: Descargar archivos

en: File URL
es_ES: URL de archivo

en: External Product
es_ES: Producto externo

en: Product url
es_ES: Url de producto

en: Button text
es_ES: Texto de botón

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
es_ES: ¡Los cambios que se realicen a estas traducciones afectarán a los términos en general! (No solo para este producto)
