WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.6 - en to fr_FR translation catalogue (619 entries)

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
fr_FR: Rendez votre boutique multilingue et activez plusieurs devises | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce a détecté une extension de cache active sur votre site.

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
fr_FR: La mise en cache peut causer des problèmes d’affichage de devise à vos clients si vous utilisez la fonctionnalité multidevise.

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
fr_FR: Pour éviter cela, configurez votre extension de cache de manière à ne pas mettre en cache les pages pour les visiteurs qui ont des cookies dans leur navigateur.

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
fr_FR: Important : Action requise pour votre sélecteur de devises

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
fr_FR: Nous avons détecté que votre site utilise un sélecteur de devises construit avec des modèles Twig. Pour des raisons de sécurité, la prise en charge des modèles basés sur Twig sera abandonnée dans la prochaine version de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
fr_FR: Pour garantir le bon fonctionnement de votre sélecteur de devises :

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
fr_FR: - Passez à un modèle basé sur PHP - vous pouvez en sélectionner un sur la %1$spage de configuration%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
fr_FR: - Besoin d'une solution personnalisée ? %1$sContactez notre support%2$s - nous sommes là pour vous aider à migrer en toute sécurité.

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
fr_FR: Nous vous recommandons de mettre à jour votre sélecteur de devises dès que possible pour éviter des perturbations lors de la sortie de la nouvelle version de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
fr_FR: Vous migrez votre boutique multilingue ? Avec %s, vous pouvez transférer votre contenu traduit vers un nouveau site, y compris les ventes croisées, les ventes incitatives et les attributs de produits.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
fr_FR: Vous souhaitez importer votre boutique multilingue ? Avec %1$s et %2$s installés sur votre site d'origine et votre nouveau site, vous pouvez exporter et importer automatiquement vos traductions.

en: WPML Export and Import
fr_FR: Exportation et importation WPML

en: You haven't added any secondary currencies
fr_FR: Vous n’avez ajouté aucune devise secondaire

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
fr_FR: Veuillez ajouter une nouvelle devise afin d’optimiser l’utilisation du mode multidevise. Au cas où vous n’auriez pas besoin de plusieurs devises, désactivez ce paramètre pour améliorer la performance de votre site.

en: Configure multicurrency mode
fr_FR: Configurer le mode multidevise

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
fr_FR: Évaluer WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
fr_FR: Félicitations pour votre première vente multidevise !

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
fr_FR: Vous souhaitez aider l'extension <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>? %1$sDonnez-nous votre avis%2$s !

en: The Translation Controls Have Moved
fr_FR: Les contrôles de traduction ont été déplacés

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
fr_FR: Nous avons mis à jour WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce pour simplifier votre travail de traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
fr_FR: Traduisez tout le contenu de votre site, y compris les produits, depuis %1$sWPML &rarr; Gestion de la traduction%2$s.

en: Currency - no orders found
fr_FR: Devise - aucune commande trouvée

en: Invalid nonce
fr_FR: Numéro nonce  valide

en: WPML synced translations for product-level changes only.
fr_FR: WPML a synchronisé les traductions uniquement pour les modifications au niveau du produit.

note: translators: 1: number of synced variations, 2: total variations in product
en: WPML synced translations for %1$d of %2$d variations.
fr_FR: WPML a synchronisé les traductions pour %1$d sur %2$d variations.

note: translators: %d: number of variations that were not checked
en: %d other variation was not checked because its data didn't change here. | %d other variations were not checked because their data didn't change here.
fr_FR[0]: %d autre variation n'a pas été vérifiée car ses données n'ont pas été modifiées ici.
fr_FR[1]: %d autres variations n'ont pas été vérifiées car leurs données n'ont pas été modifiées ici.

note: translators: %s: "Force update all" label
en: If you've made changes <strong>outside this editor</strong> (for example, retranslating an attribute term), use <em>%s</em> below to make sure every translation is current.
fr_FR: Si vous avez apporté des modifications <strong>en dehors de cet éditeur</strong> (par exemple, en retraduisant un terme d'attribut), utilisez <em>%s</em> ci-dessous pour vous assurer que chaque traduction est à jour.

en: Force update all
fr_FR: Forcer la mise à jour de tout

en: Force update all variation translations
fr_FR: Forcer la mise à jour de toutes les traductions de variations

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch to <em>"Always check all variations"</em> on the %s.
fr_FR: Vous pouvez passer à l'option <em>« Toujours vérifier toutes les variations »</em> sur le %s.

en: WCML Settings page
fr_FR: Page des réglages de WCML

en: (opens in a new tab)
fr_FR: (s'ouvre dans un nouvel onglet)

en: Syncing all variations…
fr_FR: Synchronisation de toutes les variations…

en: Done — all variations synced
fr_FR: Terminé — toutes les variations synchronisées

en: Sync completed for product #%d.
fr_FR: Synchronisation terminée pour le produit n°%d.

en: Failed — see console
fr_FR: Échec — voir la console

en: Error —
fr_FR: Erreur —

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

note: translators: 1: number of variations checked, 2: number of translation languages
en: WPML verified %1$d variation × %2$d language on this save. None of them had changes that needed syncing. | WPML verified %1$d variations × %2$d languages on this save. None of them had changes that needed syncing.
fr_FR[0]: WPML a vérifié %1$d variation × %2$d langue lors de cette sauvegarde. Aucune d'entre elles n'avait de modifications nécessitant une synchronisation.
fr_FR[1]: WPML a vérifié %1$d variations × %2$d langues lors de cette sauvegarde. Aucune d'entre elles n'avait de modifications nécessitant une synchronisation.

en: That's wasted work. Switching to <em>"Only sync variations edited in the editor"</em> would make saves like this much faster — WPML will only sync the variations you actually changed and tell you what was skipped.
fr_FR: C'est du travail perdu. En passant à l'option <em>« Synchroniser uniquement les variations éditées dans l'éditeur »</em>, les sauvegardes comme celle-ci seraient beaucoup plus rapides — WPML synchronisera uniquement les variations que vous avez réellement modifiées et vous indiquera ce qui a été ignoré.

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch on the %s.
fr_FR: Vous pouvez changer cela sur la %s.

en: Don't show this again on this site
fr_FR: Ne plus afficher ceci sur ce site

en: Variation translation sync on product save
fr_FR: Synchronisation de la traduction des variations lors de la sauvegarde du produit

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product. Affects saves in the WooCommerce product editor only — Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
fr_FR: Choisissez comment WPML met à jour les traductions de variations lorsque vous enregistrez un produit variable. Affecte uniquement les sauvegardes dans l'éditeur de produit WooCommerce — le Tableau de bord de traduction et Tout traduire automatiquement exécutent toujours une synchronisation complète.

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product.
fr_FR: Choisissez comment WPML met à jour les traductions de variations lorsque vous enregistrez un produit variable.

en: Affects saves in the WooCommerce product editor only. Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
fr_FR: Affecte uniquement les sauvegardes dans l'éditeur de produit WooCommerce. Le Tableau de bord de traduction et Tout traduire automatiquement exécutent toujours une synchronisation complète.

en: Always check all variations
fr_FR: Toujours vérifier toutes les variations

en: On every save, WPML checks every variation in every language and syncs anything that's out of date.
fr_FR: À chaque sauvegarde, WPML vérifie chaque variation dans chaque langue et synchronise tout ce qui n'est pas à jour.

en: Only sync variations edited in the editor
fr_FR: Synchroniser uniquement les variations éditées dans l'éditeur

en: WPML syncs only the variations changed in this save. After each save, WPML shows what was synced and offers a one-click full sync.
fr_FR: WPML synchronise uniquement les variations modifiées lors de cette sauvegarde. Après chaque sauvegarde, WPML affiche ce qui a été synchronisé et propose une synchronisation complète en un clic.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire les notifications par e-mail personnalisées de WooCommerce, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
fr_FR: Mensuellement, le %s

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
fr_FR: Hebdomadairement, le %s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
fr_FR: Impossible d'obtenir les taux de change. La connexion a échoué.

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
fr_FR: Veuillez noter que le paiement sera effectué en %1$s. Votre total sera d’environ %2$s, selon le taux de change actuel.

en: Not yet supported
fr_FR: Pas encore pris en charge

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
fr_FR: Définir la devise dans laquelle votre client verra le prix final lorsqu'il s'apprêtera à payer. Choisir les comptes qui apparaîtront dans sa notification de paiement.

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Bank Account
fr_FR: Compte bancaire

en: All Accounts
fr_FR: Tous les comptes

en: All in selected currency
fr_FR: Tout dans la devise sélectionnée

en: PayPal Email
fr_FR: E-mail PayPal

en: Merchant ID
fr_FR: ID commerçant

en: Client ID
fr_FR: ID client

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
fr_FR: Cette passerelle ne prend pas en charge les %s. Pour afficher cette passerelle, veuillez sélectionner une autre devise.

en: Live Publishable Key
fr_FR: Clé publiable en direct

en: Live Secret Key
fr_FR: Clé secrète en direct

en: Test Publishable Key
fr_FR: Tester la clé publiable

en: Test Secret Key
fr_FR: Tester la clé secrète

en: Language
fr_FR: Langue

en: Costs and values in custom currencies
fr_FR: Coûts et valeurs dans les devises personnalisées

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce multipliera par défaut tous vos coûts et valeurs définis ci-dessus par les taux de change des devises. Si vous ne souhaitez pas cela et préférez des valeurs statiques à la place, vous pouvez les définir ici.

en: Enable costs in custom currencies
fr_FR: Activer les coûts dans les devises personnalisées

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
fr_FR: Calculer automatiquement les coûts d'expédition dans d'autres devises

en: Set shipping costs in other currencies manually
fr_FR: Définir manuellement les coûts d'expédition dans d'autres devises

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
fr_FR: Montant de commande minimum en %s

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
fr_FR: Montant de commande minimum si le client choisit %s comme devise d'achat.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
fr_FR: Votre mode de livraison %1$s a été créé en langue %2$s. Veuillez changer de langue si vous souhaitez indiquer les coûts d'expédition dans différentes devises pour ce mode.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
fr_FR: "%1$s" coût du mode de livraison en %2$s

en: N/A
fr_FR: S.O.

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
fr_FR: Aucun coût pour le mode de livraison en %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
fr_FR: Coût en %s

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
fr_FR: Coûts d'expédition si le client choisit %s comme devise d'achat.

en: Currencies
fr_FR: Devises

en: Add currency
fr_FR: Ajouter une devise

en: Rate
fr_FR: Taux

en: default
fr_FR: par défaut

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Currency displayed first
fr_FR: Devise affichée en premier

en: Choose which currency to display when a client switches languages
fr_FR: Choisissez la devise à afficher lorsqu’un client change de langue

en: Keep
fr_FR: Garder

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Currencies to display for each language
fr_FR: Devises à afficher dans chaque langue

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
fr_FR: Activer %1$s pour %2$s

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
fr_FR: Désactiver %1$s pour %2$s

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Add new currency
fr_FR: Ajouter une nouvelle devise

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
fr_FR: Paramètres de devise pour %s

en: Select currency
fr_FR: Sélectionner la devise

en: Exchange Rate
fr_FR: Taux de change

en: Only numeric
fr_FR: Numérique uniquement

note: translators: %s for currency exchange rate value
en: (previous value: %s)
fr_FR: (valeur précédente: %s)

en: Currency Preview
fr_FR: Aperçu de devise

en: Currency Position
fr_FR: Place de la devise

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Left with space
fr_FR: À gauche avec espace

en: Right with space
fr_FR: À droite avec espace

en: Thousand Separator
fr_FR: Séparateur de millier

en: (Space)
fr_FR: (espace)

en: Decimal Separator
fr_FR: Séparateur de décimale

en: Number of Decimals
fr_FR: Nombre de décimales

en: Rounding to the nearest integer
fr_FR: Arrondi au prochain nombre entier

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Up
fr_FR: En haut

en: Down
fr_FR: En bas

en: Nearest
fr_FR: Le plus proche

en: Increment for nearest integer
fr_FR: Incrément pour le prochain nombre entier

note: translators: %s is an HTML break line
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
fr_FR: Le prix obtenu sera incrémenté à cette valeur après l'avoir initialement arrondi.%s Ex.:

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
fr_FR: 1454.07 &raquo; 1454 lorsque défini sur 1

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
fr_FR: 1454.07 &raquo; 1450 lorsque défini sur 10

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
fr_FR: 1454.07 &raquo; 1500 lorsque défini sur 100

note: translators: %s is an HTML break line
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
fr_FR: Arrondir le prix converti au nombre entier le plus proche. %s Ex.: 15.78 devient 16.00

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
fr_FR: La valeur à soustraite au montant précédemment obtenu.

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
fr_FR: Pour 1454.07, lorsque l'incrément pour le nombre entier le plus proche est 100 et que le montant auto-soustrait est 1, le montant obtenu est 1499.

en: Autosubtract amount
fr_FR: Montant auto-soustrait

en: Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement

note: translators: %s is a currency code
en: Custom settings for %s
fr_FR: Paramètres personnalisés pour %s

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Please enter a valid number
fr_FR: Veuillez saisir un nombre valide

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save
fr_FR: Appliquer

en: Currency available in
fr_FR: Devise disponible dans

en: All countries
fr_FR: Tous les pays

en: All countries except:
fr_FR: Tous les pays, sauf:

en: All countries except...
fr_FR: Tous les pays, sauf...

en: Specific countries
fr_FR: Pays spécifiques

en: Show currencies based on
fr_FR: Afficher les devises selon

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
fr_FR: Vous avez besoin du plugin WPML pour rendre votre boutique multilingue et afficher les devises en fonction de la langue du site. Vous ne l’avez pas encore?

en: Purchase WPML now
fr_FR: Achetez WPML maintenant

en: Site Language
fr_FR: Langue du site

en: Client Location
fr_FR: Emplacement du client

en: Location based
fr_FR: Selon l’emplacement

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
fr_FR: WooCommerce s’intègre à MaxMind Geolocation pour déterminer de manière fiable l’emplacement de vos clients.

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
fr_FR: Bravo! Vous pouvez maintenant utiliser la géolocalisation afin de déterminer la devise par défaut pour les langues choisies. Vous pouvez modifier cette clé sur

en: WooCommerce settings page.
fr_FR: La page de paramètres WooCommerce.

en: MaxMind Licence Key
fr_FR: Clé de licence MaxMind

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
fr_FR: Veuillez noter : sans une clé MaxMind gratuite, vos appels de géolocalisation seront limités et les performances de votre site pourraient être impactées.

en: Learn how to generate a free license key
fr_FR: Apprenez comment générer une clé de licence gratuite

note: translators: %s is a date
en: Set on %s
fr_FR: Définir sur %s

en: Country availability
fr_FR: Disponibilité par pays

en: All countries except
fr_FR: Tous les pays, sauf

en: Configure per country availability for this payment gateway
fr_FR: Configurez la disponibilité par pays pour cette passerelle de paiement

en: Save changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres enregistrés.

en: Error saving settings.
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement des paramètres.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
fr_FR: Nous avons remarqué que vous utilisez l'extension WooCommerce Gateways Country Limiter qui est maintenant intégrée dans WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Veuillez la supprimer !

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire le texte personnalisé des méthodes de paiement, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
fr_FR: Pour traduire les permaliens des taxonomies de produits, allez dans %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs de la boutique%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
fr_FR: Pour traduire les permaliens des produits, allez dans %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs de la boutique%2$s.

en: How to translate permalinks for product taxonomies
fr_FR: Comment traduire les permaliens pour les taxonomies de produits

en: How to translate product permalinks
fr_FR: Comment traduire les permaliens des produits

en: Translate WooCommerce products
fr_FR: Traduire les produits WooCommerce

en: Translate shipping classes
fr_FR: Traduire les modes de livraison

en: Configure multicurrency for multilingual sites
fr_FR: Configurer les devises multiples pour les sites multilingues

en: Translate endpoints
fr_FR: Traduire les points de terminaison

en: How to translate this?
fr_FR: Comment traduire ceci?

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce utilisera des cookies pour comprendre les informations du panier lors de l'utilisation de langues dans des domaines et pour transférer des données entre les domaines.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce utilisera également des cookies pour identifier la langue et la devise de chaque commande client ainsi que la devise des rapports créés par WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce étend ces rapports en ajoutant les informations de devise.

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
fr_FR: Paramètre de devise non valide: "%s"

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
fr_FR: Paramètre de langue non valide: "%s"

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
fr_FR: Produit introuvable: %d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
fr_FR: Terme introuvable: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
fr_FR: L'utilisation de "translation_of" requiert également de fournir un paramètre "lang"

en: Multilingual
fr_FR: Multilingue

en: Multicurrency
fr_FR: Multidevise

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
fr_FR: Vous devez utiliser le %1$splugin WPML%2$s pour pouvoir gérer votre boutique dans plusieurs langues.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
fr_FR: Si vous l’avez déjà, installez-le et activez-le. Sinon, %1$sachetez WPML%2$s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
fr_FR: Pour utiliser WPML avec WooCommerce, vous aurez besoin du pack Multilingual CMS ou Multilingual Agency.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
fr_FR: Vous pouvez toujours utiliser les %1$sfonctionnalités multidevises%2$s sans rien acheter.

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
fr_FR: Traduction %s

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
fr_FR: Vous traduisez %1$s? Utilisez le tableau %2$s pour traduire plus facilement.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
fr_FR: Pour traduire les détails des produits, y compris leur taxonomie, utilisez ce tableau de bord. Si vous devez traduire la taxonomie indépendamment ou ajuster les paramètres de la boutique et des devises, visitez : %1$sdocumentation de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire ce contenu, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
fr_FR: Pour voir comment traduire ce texte, enregistrez d'abord vos modifications ici.

en: Header alignment for translations
fr_FR: Alignement de l’en-tête pour les traductions

note: translators: %s is an HTML break line - after about 65 characters the text will no longer be visible
en: Automatically align email headers based on%slanguage direction (right-to-left or left-to-right)."
fr_FR: Aligner automatiquement les en-têtes d’e-mail en fonction du sens de la langue (%sde droite à gauche ou de gauche à droite).

en: Off – use the "Header alignment" setting above
fr_FR: Désactivé – utiliser le réglage « Alignement de l’en-tête » ci-dessus

en: On – align automatically
fr_FR: Activé – aligner automatiquement

en: Store Pages
fr_FR: Pages de la boutique

en: Global Attributes
fr_FR: Attributs globaux

en: Multiple Currencies
fr_FR: Devises multiples

en: Tour Data
fr_FR: Données du tour

en: Title
fr_FR: Titre

en: Content
fr_FR: Contenu

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire le titre de la méthode, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire les étiquettes, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
fr_FR: Pour traduire les champs de produits personnalisés, enregistrez d'abord vos modifications ici, puis allez dans le %2$sTableau de bord de traduction%3$s.

en: Calculate costs in other currencies automatically
fr_FR: Calculer les coûts automatiquement dans d'autres devises

en: Set costs in other currencies manually
fr_FR: Définir les coûts manuellement dans d'autres devises

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Resources Label
fr_FR: Étiquette des ressources

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Person Types
fr_FR: Types de personne

en: Person Type Name
fr_FR: Nom du type de personne

en: Resources label
fr_FR: Étiquette Ressources

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr_FR: Pour traduire les ressources, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr_FR: Pour traduire les types de personnes, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Booking currency
fr_FR: Devise de réservation

en: Composite Products ( Components )
fr_FR: Produits composés (composants)

en: Name
fr_FR: Intitulé

en: Composite Products ( Scenarios )
fr_FR: Produits composés (scénarios)

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire les modules complémentaires globaux, allez dans le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
fr_FR: Groupe de composants additionnels de produit "%s"

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Label
fr_FR: Étiquette

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr_FR: Pour traduire les modules complémentaires par produit, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Multi-currency settings
fr_FR: Paramètres multidevises

en: Calculate prices in other currencies automatically
fr_FR: Calculer les prix automatiquement dans d'autres devises

en: Set prices in other currencies manually
fr_FR: Définir les prix manuellement dans d'autres devises

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
fr_FR: Vous pouvez établir ici différents prix pour %s dans multiples devises:

en: Product Bundles
fr_FR: Regroupements de produits

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Vous pouvez traduire le texte des produits d'abonnement à partir du %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: Subscription Price
fr_FR: Prix de l'abonnement

en: Sign-up Fee
fr_FR: Frais d'inscription

en: Product tabs
fr_FR: Onglets du produit

en: Heading
fr_FR: En-tête

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr_FR: Pour traduire les onglets personnalisés par produit, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

en: Custom Tabs
fr_FR: Onglets personnalisés

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Quick Edit isn't available for product translations:
fr_FR: La modification rapide n’est pas disponible pour les traductions de produits :

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: - Pour modifier la traduction de ce produit, utilisez le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
fr_FR: - Pour modifier le produit original, revenez à la langue par défaut.

en: Multilingual Settings
fr_FR: Paramètres multilingues

en: Multicurrency Settings
fr_FR: Paramètres multidevises

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Il est recommandé de traduire les produits à partir du %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
fr_FR: Affiche une liste de produits qui se trouvaient dans le panier avant qu'il ne soit réinitialisé sur le front-end, après avoir changé de langue ou de devise. Il sera masqué lorsqu'il n'y a aucun produit à afficher.

en: Products before cart reset
fr_FR: Produits avant réinitialisation du panier

en: Switching language?
fr_FR: Changer de langue?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
fr_FR: Vous avez changé de langue et des articles se trouvent dans le panier. Si vous conservez la langue %s, le panier sera vidé et vous devrez à nouveau y ajouter les articles.

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
fr_FR: Conserver %s

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
fr_FR: Revenir à %s

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
fr_FR: En raison de certains éléments dans la configuration de votre site, le contenu du panier risque de ne pas être correctement synchronisé lorsque les utilisateurs changent de devise ou de langue sur le front-end.

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
fr_FR: Dans une situation comme celle-ci, nous vous recommandons de %s avec l'option pour réinitialiser le panier.

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
fr_FR: configurer WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: More details
fr_FR: Plus de détails

en: Switching currency?
fr_FR: Changer de devise?

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
fr_FR: Votre panier n'est pas vide! Si vous changez de devise, tous les articles du panier seront supprimés et vous devrez à nouveau les ajouter.

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
fr_FR: Continuer d'utiliser %s

en: Proceed
fr_FR: Continuer

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
fr_FR: Afficher les commentaires dans toutes les langues (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
fr_FR: Afficher uniquement les commentaires en %1$s (%2$s)

en: translated
fr_FR: traduit

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce est activé mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">WPML</a> antérieures à %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce est activé mais pas effectif. Veuillez d'abord terminer l'installation de WPML.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce est activé mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">Woocommerce</a> antérieures à %2$s.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce est activé mais pas effectif. Il n'est pas compatible avec les versions de <a href="%1$s">WPML String Translation</a> antérieures à %2$s.

en: WPML support
fr_FR: Assistance WPML

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
fr_FR: Certaines taxonomies sur votre site sont obligatoirement intraduisibles. Cela pose problème lorsque vous essayez d'exécuter un site WooCommerce multilingue.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
fr_FR: Une extension ou le thème en est probablement la cause.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
fr_FR: Ce que vous pouvez faire :

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
fr_FR: 1. Désactivez temporairement les extensions et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
fr_FR: 2. Changez temporairement de thème et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
fr_FR: Il est recommandé de contacter %s, dites que vous recevez ce message et proposez d'envoyer une copie duplicator du site. Nous travaillerons avec l'auteur du thème/extension et résoudrons le problème durablement. Nous vous offrirons entre-temps une solution temporaire de manière à ce que vous puissiez continuer à travailler.

en: and
fr_FR: et

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce est activé mais pas effectif. Il nécessite %s pour fonctionner.

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
fr_FR: Parce que ce site a recours à la structure de permalien par défaut, vous ne pouvez utiliser la traduction de slug pour les permaliens de produits.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
fr_FR: Veuillez choisir une structure de permalien différente ou désactiver la traduction de slug.

en: Permalink settings
fr_FR: Paramètres permaliens

en: Configure products slug translation
fr_FR: Configurer la traduction slug de produits

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
fr_FR: Fichier wpml-config.xml manquant dans le dossier WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr_FR: La configuration du champ personnalisé %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr_FR: La configuration de type personnalisé %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr_FR: La configuration de taxonomie personnalisée %s provenant du fichier wpml-config.xml a été modifiée!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
fr_FR: Nous avons détecté un problème dans votre configuration WPML: la taxonomie %1$sproduct_type%2$s est définie comme traduisible et cela pourrait poser problème avec les produits traduits. Rendez-vous sur la %3$spage de configuration de contenu multilingue%4$s pour modifier ce paramètre.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
fr_FR: Nous avons détecté que le champ %1$sproduct_type%2$s a été défini incorrectement pour certaines traductions de produits. Cela s'est produit parce que la taxonomie product_type a été traduite. Vous pouvez corriger cela dans la page de %3$sdépannage%4$s de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
fr_FR: Téléchargement des traductions en cours... Ne pas fermer cette page.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
fr_FR: Tous les produits seront supprimés de cette commande afin de modifier la langue

en: Original language
fr_FR: Langue originale

en: Translation in progress
fr_FR: Traduction en cours de réalisation

en: Take this and edit
fr_FR: Prendre et modifier

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
fr_FR: Modification rapide « %s » en ligne

en: Quick Edit
fr_FR: Modification rapide

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos paramètres ont été sauvegardés.

en: Choose a file
fr_FR: Choisir un fichier

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
fr_FR: Au moins l'un de ces champs est requis : titre, contenu ou extrait

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
fr_FR: Ce travail de traduction ne vous sera plus attribué. D'autres traducteurs pourront le prendre et poursuivre la traduction.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
fr_FR: Ce champ est verrouillé pour modification car WPML copiera sa valeur à partir de la langue d'origine.

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
fr_FR: Ceci est une traduction de %1$s. Certains champs ne sont pas modifiables. Il est recommandé de traduire les produits à partir du %2$sTableau de bord de traduction%3$s.

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Checkout
fr_FR: Paiement

en: Checkout &rarr; Pay
fr_FR: Validation &rarr; Paiement

en: Order Received
fr_FR: Commande reçue

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Edit My Address
fr_FR: Modifier mon adresse

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lost Password
fr_FR: Mot de passe perdu

en: View Order
fr_FR: Visualiser la commande

en: Shop
fr_FR: Boutique

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
fr_FR: Afin de traduire ceci et les autres pages boutique de WooCommerce rapidement, veuillez exécuter l'%1$sassistant de configuration%2$s.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
fr_FR: Pour traduire %1$s, veuillez utiliser la page de traduction %2$s%3$s, dans l'%4$sadministration de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%5$s.

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
fr_FR: Il reste %d produits

en: Synchronization complete!
fr_FR: Synchronisation terminée!

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
fr_FR: Taxonomie non valide %s

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
fr_FR: Certains %1$s traduit(e)s ont des %2$s d'affectation différentes.

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
fr_FR: Mettre à jour %1$s pour toutes les %2$s traduit(e)s

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
fr_FR: Tou(te)s les %1$s ont les mêmes affectations de %2$s.

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
fr_FR: %1$s mis(e) à jour avec succès pour tou(te)s les %2$s.

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
fr_FR: Il semble que vous effectuez une mise à niveau depuis une version précédente de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Souhaitez-vous créer automatiquement des variations et des images traduites ?

en: Yes, go to the troubleshooting page
fr_FR: Oui, aller à la page de dépannage

en: No - dismiss
fr_FR: Non - rejeter

en: important change about this service
fr_FR: modification importante concernant ce service

en: Fixer.io API key
fr_FR: Clé API Fixer.io

en: multicurrency settings page
fr_FR: page des paramètres multidevises

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
fr_FR: Votre site a recours à %1$s pour calculer automatiquement les prix dans la devise secondaire. Il existe une %2$s en vigueur depuis le 1er juin 2018.

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
fr_FR: Veuillez aller à la %1$s et renseigner votre %2$s.

en: Product Base
fr_FR: Produit de base

en: Product Tag Base
fr_FR: Base d'étiquette du produit

en: Product Category Base
fr_FR: Base de catégorie du produit

en: Product Attribute Base
fr_FR: Base d'attribut du produit

en: Attribute Slug
fr_FR: Slug d'attribut

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
fr_FR: Point de terminaison: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
fr_FR: Vous utilisez la même valeur que pour la base de catégorie standard. Cela crée souvent des conflits et il en résulte des adresses url qui ne fonctionnent pas correctement.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
fr_FR: Pour traduire les attributs, allez au %1$sTableau de bord de traduction%2$s et envoyez le produit associé pour traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
fr_FR: La devise par défaut a été changée. Afin d'afficher des prix exacts dans toutes les devises, vous devez mettre à jour les taux de change listés dans la configuration %1$sMultidevise%2$s.

en: Show all currencies
fr_FR: Afficher toutes les devises

en: Order currency:
fr_FR: Devise de la commande:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
fr_FR: Tous les produits seront supprimés de la commande en cours afin de modifier la devise

en: Currencies order updated
fr_FR: Devises de commande mis à jour

en: Uploads
fr_FR: Transferts

en: Currency switcher
fr_FR: Sélecteur de devise

en: Customize the currency switcher
fr_FR: Personnaliser le sélecteur de devise

en: You haven't added any secondary currencies.
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté de devises secondaires.

en: Use custom settings for translations download files
fr_FR: Utiliser les paramètres personnalisés de traduction pour les fichiers à télécharger

en: Use the same files for translations
fr_FR: Utiliser les mêmes fichiers pour les traductions

en: Add separate download files for translations when you translate this product
fr_FR: Ajoutez des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque vous traduisez ce produit

en: Update Translation
fr_FR: Mettre à jour la traduction

en: Hide This Message
fr_FR: Masquer ce message

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
fr_FR: <strong>Traduction WooCommerce disponible</strong> &#8211; Installez ou mettez à jour vos traductions <code>%1$s</code> vers la version <code>%2$s</code>.

en: You have untranslated terms!
fr_FR: Il reste des termes non traduits!

en: Store URLs
fr_FR: URLs de boutique

en: Status
fr_FR: Statut

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Translate Products
fr_FR: Traduire les produits

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
fr_FR: Allez dans WPML &rarr; Gestion de la traduction pour traduire les Produits

en: Translate Taxonomy
fr_FR: Traduire la taxonomie

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
fr_FR: Allez dans WPML &rarr; Traduction de taxonomie pour traduire manuellement les termes de taxonomie

en: Prefer to translate manually?
fr_FR: Vous préférez traduire manuellement ?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
fr_FR: Pour traduire manuellement les produits, allez dans %1$sProduits%2$s et cliquez sur l'icône « plus ».

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
fr_FR: Pour traduire manuellement les catégories de produits, les étiquettes et les attributs, allez dans %1$sWPML &rarr; Traduction de taxonomie%2$s.

en: Translatable?
fr_FR: Traduisible?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
fr_FR: Activez cette option si vous souhaitez traduire les valeurs d'attributs avec WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
fr_FR: Les traductions existantes et les variations associées seront supprimées.

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
fr_FR: Produits supprimés après avoir changé pour %s :

en: Clear list
fr_FR: Effacer la liste

en: Products Synchronization
fr_FR: Synchronisation de produits

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
fr_FR: Configurer les propriétés du produit spécifique devant être synchronisées avec les traductions.

en: Sync publishing date for translated products.
fr_FR: Synchroniser la date de publication pour les produits traduits.

en: Sync products and product taxonomies order.
fr_FR: Synchroniser l'ordre des produits et des taxonomies de produit.

en: Products Media Synchronization
fr_FR: Synchronisation des médias de produit

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
fr_FR: Configurer la synchronisation des miniatures et de la galerie avec les traductions.

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
fr_FR: Afficher les images originales sur la première page de produit traduit si les images ne sont pas spécifiées

en: Products Download Files
fr_FR: Fichiers de téléchargement de produits

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
fr_FR: Si vous utilisez des produits téléchargeables, vous pouvez choisir de synchroniser les chemins d'accès à
     ou de les séparer pour chaque langue.

en: Add separate download files for translations when translating products
fr_FR: Ajouter des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque des produits sont traduits

en: Product reviews
fr_FR: Avis de produit

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
fr_FR: Définir l’affichage des avis de produit sur la page des produits par défaut. Le client pourra continuer à filtrer les avis par langue.

en: By default, show reviews in all languages
fr_FR: Afficher les avis dans toutes les langues par défaut

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
fr_FR: Vous pouvez effacer le contenu du panier lorsque vous changez de langue ou de devise si vous rencontrez des problèmes liés à votre panier ou sur la page de paiement

en: Switching languages when there are items in the cart
fr_FR: Changez de langue lorsqu'il y a des produits dans le panier

en: Synchronize cart content when switching languages
fr_FR: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une langue à l'autre

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
fr_FR: Demander confirmation et réinitialiser le panier

en: Switching currencies when there are items in the cart
fr_FR: Changer de devise lorsqu'il y a des produits dans le panier

en: Synchronize cart content when switching currencies
fr_FR: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une devise à l'autre

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
fr_FR: Cette fonctionnalité a été désactivée. Veuillez activer les %1$scookies WPML%2$s pour poursuivre.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
fr_FR: Vous ne savez pas quelle option choisir? Consultez les %1$sProblèmes éventuels en changeant de langue ou de devise lorsque le panier contient des produits%2$s.

en: Product Translation Interface
fr_FR: Interface de traduction de produit

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
fr_FR: Il est recommandé d'utiliser l'éditeur de traduction WPML. Il est conçu pour faciliter le processus de traduction tout en offrant une bien meilleure intégration avec diverses extensions WooCommerce.

en: WPML Translation Editor
fr_FR: Éditeur de traduction WPML

en: Native WooCommerce product editing screen
fr_FR: Écran natif d'édition de produit WooCommerce

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
fr_FR: Si vous utilisez un constructeur de page pour concevoir les produits WooCommerce, il est préférable de travailler uniquement avec l'éditeur de traduction WPML.

en: OK (translate with the WordPress editor)
fr_FR: OK (traduire avec l'éditeur WordPress)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
fr_FR: Annuler (conserver l'éditeur de traduction)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
fr_FR: Définissez différents slugs dans différentes langues pour %s sur la page de traduction des URLs de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
fr_FR: Pour traduire le slug attribut, veuillez définir l’option "Activer les archives?" pour l’attribut %s dans WooCommerce

en: Synchronize attributes and update product variations
fr_FR: Synchroniser les attributs et mettre à jour les vairations de produit

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
fr_FR: Ceci génèrera automatiquement des variations pour les produits traduits correspondant aux attributs récemment traduits.

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
fr_FR: %s variations doivent actuellement être créées.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
fr_FR: Synchroniser l'affectation de %s dans le contenu

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
fr_FR: Cette action vous permet d'appliquer automatiquement la taxonomie %s à votre contenu dans différentes langues. Le contenu original sera alors scanné et la même taxonomie sera appliquée au contenu traduit.

en: Please make a backup of your database before using these tools
fr_FR: Veuillez faire une sauvegarde de votre base de données avant d'utiliser ces outils

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
fr_FR: Il y a au total <strong>%s produit(s)</strong>.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
fr_FR: Il y a <strong>%s produit(s)</strong> avec des variations.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
fr_FR: Il y a au total <strong>%s variation(s)</strong>.

en: Synchronize data into translations
fr_FR: Synchroniser les données dans les traductions

en: Synchronize product variations
fr_FR: Synchroniser les variations de produits

en: Synchronize products image galleries
fr_FR: Synchroniser les galeries d'images des produits

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
fr_FR: Synchroniser les métadonnées pour les catégories de produits (type d'affichage, vignette)

en: Synchronize stock for products and product variations
fr_FR: Synchroniser le stock pour les produits et les variations de produits

en: Fix multilingual information
fr_FR: Corriger les informations multilingues

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
fr_FR: Corriger les liens de traduction incorrects ou manquants pour les variations de produits

en: Fix product taxonomies
fr_FR: Corriger les taxonomies de produits

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
fr_FR: Définir les types de produits comme non traduisibles et supprimer les traductions non désirées

en: Create missing translations for product attributes:
fr_FR: Créer les traductions manquantes pour les attributs de produits :

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
fr_FR: Pour traduire les taxonomies de produits, allez sur la page %1$sTraduction de taxonomies%2$s.

en: none
fr_FR: aucun

en: Fix missing product reviews
fr_FR: Corriger les avis sur les produits manquants

en: Allow to translate missing product reviews
fr_FR: Permettre de traduire les avis sur les produits manquants

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
fr_FR: Pour traduire les avis sur les produits, allez sur le %1$sTableau de bord de traduction%2$s.

en: Cleanup tools
fr_FR: Outils de nettoyage

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
fr_FR: Supprimer les champs personnalisés inutilisés des traductions de produits et de variations

en: Run the selected tools
fr_FR: Exécuter les outils sélectionnés

en: Processing
fr_FR: Traitement en cours

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
fr_FR: Paramètres de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: The placeholder is the number of processed items.
en: %s items processed
fr_FR: %s éléments traités

en: Processing...
fr_FR: Traitement en cours...

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Something went wrong, please reload the page and try again
fr_FR: Une erreur s'est produite, veuillez recharger la page et réessayer

en: Clear all colors
fr_FR: Effacer toutes les couleurs

en: Gray
fr_FR: Gris

en: White
fr_FR: Blanc

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Current currency font color
fr_FR: Couleur de police de la devise actuelle

en: Other currency font color
fr_FR: Couleur de police de l'autre devise

en: Current currency background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la devise actuelle

en: Other currency background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'autre devise

en: Currency switcher style
fr_FR: Style du sélecteur de devise

en: Core
fr_FR: Par défaut

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
fr_FR: Balises HTML autorisées : <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
fr_FR: Modèle pour sélecteur de devise

en: Available parameters
fr_FR: Paramètres disponibles

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
fr_FR: Par défaut : %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Hide more
fr_FR: Masquer plus

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le modèle du sélecteur de devises en utilisant ces paramètres :

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency name, %name%
en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
fr_FR: %1$s : Nom complet de la devise (par exemple, « Euro »).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency symbol, %symbol%
en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
fr_FR: %1$s : Symbole standard représentant la devise (par exemple, « $ » ou « € »).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the standard currency code, %code%
en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
fr_FR: %1$s : Code standard représentant la devise (par exemple, USD pour le dollar américain).

note: translators: %1$s and %2$s are <strong> tags; %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags.
en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
fr_FR: De plus, vous pouvez utiliser des balises HTML %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s pour personnaliser l'affichage lorsque le style du sélecteur est défini sur %1$sListe des devises%2$s, %3$sconformément aux normes HTML officielles pour la balise select%4$s.

en: Currency switcher colors
fr_FR: Couleurs du sélecteur de devise

en: Color theme
fr_FR: Thème de couleur

en: Hover
fr_FR: Survolage

en: Select a preset
fr_FR: Sélectionner un préréglage

en: Widget area
fr_FR: Zone de widget

en: Widget title
fr_FR: Titre du widget

en: -- Choose a widget area --
fr_FR: -- Choisir une zone de widget --

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Regular Price
fr_FR: Prix normal

en: Sale Price
fr_FR: Prix promo

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
fr_FR: Le mode Multidevise est activé, mais aucune devise secondaire n'est définie. %1$sAjouter une secondaire devise%2$s.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
fr_FR: Cliquez pour afficher les prix dans les autres devises tels qu'ils apparaissent actuellement sur le front-end.

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Enter prices in other currencies
fr_FR: Entrer les prix dans d'autres devises

en: Hide prices in other currencies
fr_FR: Masquer les prix dans d'autres devises

en: Determined automatically based on exchange rate
fr_FR: Automatiquement déterminé sur base du taux de change

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Same as default currency
fr_FR: Identique à la devise par défaut

en: Set dates
fr_FR: Définir les dates

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: From&hellip;
fr_FR: De&hellip;

en: To&hellip;
fr_FR: À&hellip;

en: Please enter in a value less than the regular price
fr_FR: Veuillez entrer une valeur inférieure au prix normal

en: never
fr_FR: jamais

en: Automatic Exchange Rates
fr_FR: Taux de change automatiques

en: Enable automatic exchange rates
fr_FR: Activer les taux de change automatiques

en: Exchange rates source
fr_FR: Source des taux de change

en: Lifting charge
fr_FR: Commission de levée

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
fr_FR: La commission de levée ajuste le taux de change fourni par le service sélectionné avant qu'il ne soit sauvegardé. Les taux de change affichés dans le tableau ci-dessus incluent la commission de levée.

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
fr_FR: Taux de change = %s taux de change x (1 + commission de levée / 100)

en: API key (required)
fr_FR: Clé API (requise)

en: Update frequency
fr_FR: Fréquence de mise à jour

en: Update manually now
fr_FR: Mettre à jour manuellement maintenant

en: You have to save all settings before updating exchange rates
fr_FR: Vous devez sauvegarder tous les paramètres avant de mettre à jour les taux de change

en: Manually
fr_FR: Manuellement

en: Hourly
fr_FR: Toutes les heures

en: Daily
fr_FR: Quotidiennement

en: Weekly on
fr_FR: Hebdomadairement, le

en: Monthly on the
fr_FR: Mensuellement, le

en: Enter API key
fr_FR: Saisir la clé API

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
fr_FR: AVERTISSEMENT! Les limitations mineures incluent une limite de 1000 requêtes/par mois et l'EUR est la seule devise de base disponible pour les clients qui utilisent un compte gratuit. Si vous avez besoin de plus de 1000 requêtes par mois ou souhaitez utiliser les 170 devises disponibles, choisissez l'une des offres payantes à partir de seulement 10$ par mois.

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
fr_FR: L’actualisation des taux de change toutes les heures génère environ 744 appels API par mois. Veuillez vous assurer que votre source de taux de change peut supporter cet usage élevé.

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
fr_FR: Dernière mise à jour: %s

en: Exchange rates updated successfully
fr_FR: Les taux de change ont été mis à jour avec succès

en: Visit website
fr_FR: Visitez le site Internet

en: Enable/disable
fr_FR: Activer/Désactiver

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
fr_FR: Le mode Multidevise ne peut être activé car aucune devise spécifique n'est définie. Allez à la page des %1$sParamètres WooCommerce%2$s et sélectionnez une devise par défaut pour votre boutique.

en: Enable the multicurrency mode
fr_FR: Activer le mode multidevise

en: Multicurrency documentation
fr_FR: Documentation sur le mode multidevise

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
fr_FR: Afficher uniquement les produits avec %1$sprix personnalisés%2$s dans les devises secondaires

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
fr_FR: Lorsqu’il est activé, les produits dont les prix sont basés sur le taux de change sont masqués

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr_FR: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page.

en: At least one currency must be enabled for this language!
fr_FR: Au moins une devise doit être activée pour cette langue!

en: Currency switcher options
fr_FR: Options du sélecteur de devise

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
fr_FR: Tous les sélecteurs de devise de votre site sont affectés par les réglages de cette section.

en: Order of currencies
fr_FR: Ordre des devises

en: Additional CSS
fr_FR: CSS additionnel

en: Widget Currency Switcher
fr_FR: Widget de sélecteur de devise

en: Product page Currency Switcher
fr_FR: Sélecteur de devise de la page du produit

en: Position
fr_FR: Emplacement

en: Edit currency switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de devise

en: Add a new currency switcher to a widget area
fr_FR: Ajouter un nouveau sélecteur de devise à une zone de widget

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
fr_FR: Votre thème ne prend pas en charge le widget de sélecteur de devise. Veuillez %1$sajouter votre sélecteur de devise%2$s à l'aide d'un shortcode ou de PHP.

en: Currency switcher preview
fr_FR: Aperçu du sélecteur de devise

en: Drag and drop the currencies to change their order
fr_FR: Glisser et déposer les devises pour modifier l'ordre

en: Show a currency switcher on the product page template
fr_FR: Afficher un sélecteur de devise sur le modèle de page de produit

en: Edit Product Currency Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de devise du produit

en: New Widget Area Currency Switcher
fr_FR: Nouvelle zone de widget sélecteur de devise

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de devise %s

en: Which product attributes should be translatable?
fr_FR: Quels sont les attributs de produit qui devraient être traduits ?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
fr_FR: WPML vous permet d%1$straduire les attributs de vos produits%2$s. Certains attributs, comme ceux basés sur les nombres et les codes, peuvent être universels et ne pas nécessiter de traduction.

en: Select which attributes in your store should be translatable:
fr_FR: Sélectionnez les attributs de votre boutique qui doivent être traduits :

en: There are no attributes defined
fr_FR: Aucun attribut n'est défini

en: Continue
fr_FR: Poursuivre

en: Go back
fr_FR: Revenir

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Assistant de configuration

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
fr_FR: Rendons votre boutique WooCommerce multilingue

en: To get started, we need to set up the following:
fr_FR: Pour commencer, nous devons mettre en place les éléments suivants :

en: Create store pages in all your site's languages
fr_FR: Créer des pages de boutique dans toutes les langues de votre site

en: Choose which product attributes you want to translate
fr_FR: Choisissez les attributs du produit que vous souhaitez traduire

en: Set your translation options
fr_FR: Définissez vos options de traduction

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
fr_FR: Décidez si vous souhaitez ajouter plusieurs devises à votre boutique

en: Let's continue
fr_FR: Poursuivons

en: I'll do the setup later
fr_FR: J'effectuerai les réglages plus tard

en: Do you want to add more currencies to your store?
fr_FR: Souhaitez-vous ajouter d'autres devises à votre boutique ?

en: You will be able to:
fr_FR: Vous serez en mesure de :

en: Add a currency switcher to your store
fr_FR: Ajoutez un convertisseur de devises à votre boutique

en: Set exchange rates
fr_FR: Fixer les taux de change

en: Create custom pricing in each currency
fr_FR: Créer des prix personnalisés dans chaque devise

en: And more!
fr_FR: Et plus encore !

en: Yes, enable multicurrency mode
fr_FR: Oui, activer le mode multidevise

en: No, use only one currency
fr_FR: Non, n'utilisez qu'une seule devise

en: Make your store multilingual
fr_FR: Rendez votre boutique multilingue

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
fr_FR: Configurez %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s pour traduire votre boutique et ajouter plus de devises.

en: Start the Setup Wizard
fr_FR: Démarrer l'assistant de configuration

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
fr_FR: Cliquez sur continuer pour créer les pages manquantes de WooCommerce et traduire les pages de votre boutique dans les langues suivantes :

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
fr_FR: Cliquez sur continuer pour traduire les pages de votre magasin dans les langues suivantes :

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
fr_FR: WPML génère automatiquement des versions traduites des pages par défaut de WooCommerce (boutique, compte, caisse et panier).

en: Configuration Warnings
fr_FR: Avertissements concernant la configuration

en: Your product permalink base is not translated to:
fr_FR: Votre base permalien de produit n'est pas traduit en:

en: Translate URLs
fr_FR: Traduire les URLs

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
fr_FR: Exécution de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce avec une langue par défaut autre que l'anglais.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
fr_FR: Cela peut causer des problèmes avec des URL dans différentes langues.

en: Change default language
fr_FR: Modifier la langue par défaut

en: There are some settings that require careful attention.
fr_FR: Certains paramètres nécessitent une attention particulière.

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
fr_FR: Certains paramètres du fichier wpml-config.xml de WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ont été écrasés.

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
fr_FR: Il est recommandé de vérifier les fichiers de configuration WPML ajoutés par d'autres extensions ou des paramètres manuels sur la section %s.

en: Multilingual Content Setup
fr_FR: Configuration du contenu multilingue

en: Media
fr_FR: Média

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
fr_FR: %s n'est pas active.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
fr_FR: %s n'est pas requis pour exécuter WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce, mais il est recommandé si vous souhaitez utiliser des images et des galeries de produits distinctes pour différentes langues.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
fr_FR: %s est installé et actif.

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
fr_FR: Devises secondaires: %s

en: Multi-currency is not enabled.
fr_FR: Le mode Multidevise n'est pas activé.

en: Add Currencies
fr_FR: Ajouter des devises

en: Products Missing Translations
fr_FR: Traductions manquantes de produit

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
fr_FR: La traduction de %1$d %2$s est manquante.

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
fr_FR: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

en: Right now, there are no products needing translation.
fr_FR: Aucun produit ne requiert une traduction pour le moment.

en: Plugins Status
fr_FR: Statut des extensions

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
fr_FR: %s est configuré.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
fr_FR: %s n'est pas configuré.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
fr_FR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce dépend de plusieurs extensions pour fonctionner. Si une extension requise est manquante, vous devez l'installer et l'activer.

en: WooCommerce Store Pages
fr_FR: Pages du magasin WooCommerce

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
fr_FR: Pour exécuter un site e-commerce multilingue, les pages de la boutique WooCommerce doivent être traduites dans toutes les langues du site. Une fois toutes les pages installées, vous pouvez ajouter des traductions depuis ce menu.

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
fr_FR: Une ou plusieurs pages WooCommerce n'ont pas été créées.

en: Install WooCommerce Pages
fr_FR: Installer les pages WooCommerce

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
fr_FR: Les pages de la boutique WooCommerce n'existent pas dans ces langues:

en: Create missing translations
fr_FR: Créer les traductions manquantes

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
fr_FR: Ces pages sont en cours de traduction par les traducteurs via WPML :

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
fr_FR: Les pages de la boutique WooCommerce sont traduites dans toutes les langues du site.

en: Taxonomies Missing Translations
fr_FR: Traductions de taxonomies manquantes

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
fr_FR: Pour gérer un site entièrement traduit, il faut traduire tous les éléments de taxonomie. Certains éléments de la boutique comme les variations, dépendent de la traduction de taxonomie.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
fr_FR: %s ne requiert pas de traduction.

en: This taxonomy requires translation.
fr_FR: Cette taxonomie requiert une traduction.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
fr_FR: Traductions manquantes pour %1$d %2$s.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
fr_FR: Les traductions de %1$d %2$s sont manquantes.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
fr_FR: Traduire %s

en: This taxonomy does not require translation.
fr_FR: Cette taxonomie ne requiert pas de traduction.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
fr_FR: Tous les %s sont traduits.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
fr_FR: Actuellement, aucun élément de taxonomie ne requiert de traduction.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
fr_FR: Pour configurer les taxonomies de produit ou attributs comme traduisibles ou non traduisibles, allez dans la %1$sConfiguration des contenu multilingu%2$s

en: Translation to
fr_FR: Traduction en

en: Product Shop Base
fr_FR: Base de la boutique de produit

en: Update translation
fr_FR: Mise à jour de la traduction

en: Add translation
fr_FR: Ajouter une traduction

en: Edit translation
fr_FR: Modifier la traduction

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
fr_FR: Cette page vous permet de traduire toutes les chaînes qui sont utilisées par WooCommerce pour construire différents types d'urls. Les traduire vous permet de localiser entièrement les urls associées à la langue des pages.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
fr_FR: Vous pouvez saisir ou modifier vos valeurs par défaut sur la page des %1$sParamètres de permaliens%2$s ou, pour les points de terminaison, sur la page WooCommerce %3$sParamètres de compte%4$s.

en: permalinks settings
fr_FR: paramètres des permaliens

en: Account settings
fr_FR: Paramètres du compte

en: Slug type
fr_FR: Type de slug

en: Original Slug
fr_FR: Slug original

en: Shop page
fr_FR: Page de la boutique

en: Product base
fr_FR: Base de produit

en: Product category base
fr_FR: Base de catégorie de produit

en: Product tag base
fr_FR: Base d'étiquette de produit

en: Product attribute base
fr_FR: Base d'attribut de produit

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
fr_FR: Slug attribut: %s

en: Product
fr_FR: Produit

en: Content / Description
fr_FR: Contenu / Description

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Purchase note
fr_FR: Note d'achat

en: Custom Product attributes
fr_FR: Attributs de produit personnalisé

en: Value(s)
fr_FR: Valeur(s)

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Variations data
fr_FR: Données des variations

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
fr_FR: Télécharger les fichiers pour la variation #%s

en: Download Files
fr_FR: Télécharger les fichiers

en: File URL
fr_FR: URL Fichier

en: External Product
fr_FR: Produit externe

en: Product url
fr_FR: URL Produit

en: Button text
fr_FR: Texte de bouton

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
fr_FR: Les modifications effectuées dans ces traductions affecteront les termes de manière générale! (pas uniquement pour ce produit)
