WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.6 - en to he_IL translation catalogue (628 entries)

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
he_IL: הפוך את החנות שלך לרב לשונית ואפשר מספר מטבעות |  <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">תיעוד</a>

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce זיהה תוסף מטמון פעיל באתר שלך.

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
he_IL: שמירה במטמון עלולה לגרום לבעיות בתצוגת מטבעות אם אתה משתמש בתכונה ריבוי מטבעות..

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
he_IL: כדי למנוע זאת, הגדר לתוסף המטמון לא לשמור דפים עבור מבקרים שיש להם קובץ cookie מוגדר בדפדפן שלהם.

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
he_IL: חשוב: נדרשת פעולה עבור מחליף המטבעות שלך

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
he_IL: זיהינו שהאתר שלך משתמש במחליף מטבעות שנבנה עם תבניות Twig. מסיבות אבטחה, התמיכה בתבניות מבוססות Twig תופסק בגרסה הקרובה של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
he_IL: כדי להבטיח שמחליף המטבעות שלך ימשיך לפעול בצורה חלקה:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
he_IL: - עבור לתבנית מבוססת PHP - תוכל לבחור אחת מ%1$sדף התצורה%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
he_IL: - זקוק לפתרון מותאם אישית? %1$sצור קשר עם התמיכה שלנו%2$s - אנחנו כאן כדי לעזור לך להגר בבטחה.

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
he_IL: אנו ממליצים לעדכן את מחליף המטבעות שלך בהקדם האפשרי כדי למנוע שיבושים כאשר הגרסה החדשה של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce תשוחרר.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
he_IL: מהגר את החנות הרב-לשונית שלך? עם %s תוכל להעביר את התוכן המתורגם שלך לאתר חדש, כולל מכירות צולבות, מכירות נוספות ותכונות מוצר.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
he_IL: מחפש לייבא את החנות הרב-לשונית שלך? עם %1$s ו-%2$s באתר המקורי והחדש שלך, תוכל לייצא ולייבא את התרגומים שלך באופן אוטומטי.

en: WPML Export and Import
he_IL: ייצוא וייבוא WPML

en: You haven't added any secondary currencies
he_IL: עדיין לא הוספת מטבעות משניים

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
he_IL: אנא הוסף מטבע כדי להשתמש באופן מלא במצב ריבוי מטבעות. אם אינך זקוק ליותר ממטבע אחד, תוכל להשבית הגדרה זו כדי לשפר את ביצועי האתר.

en: Configure multicurrency mode
he_IL: הגדרת מצב ריבוי מטבעות

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
he_IL: סקור את WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
he_IL: מזל טוב על המכירה הרב-מטבעית הראשונה שלך!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
he_IL: רוצה לעזור לתוסף <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>? %1$sתן לנו סקירה%2$s!

en: The Translation Controls Have Moved
he_IL: בקרות התרגום עברו

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
he_IL: עדכנו את WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce כדי לייעל את עבודת התרגום שלך.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
he_IL: תרגם את כל תוכן האתר שלך, כולל מוצרים, מ-%1$sWPML &larr; ניהול תרגום%2$s.

en: Currency - no orders found
he_IL: מטבע - לא נמצאו הזמנות

en: Invalid nonce
he_IL: nonce לא חוקי

en: WPML synced translations for product-level changes only.
he_IL: WPML סינכרן תרגומים עבור שינויים ברמת המוצר בלבד.

note: translators: 1: number of synced variations, 2: total variations in product
en: WPML synced translations for %1$d of %2$d variations.
he_IL: WPML סינכרן תרגומים עבור %1$d מתוך %2$d וריאציות.

note: translators: %d: number of variations that were not checked
en: %d other variation was not checked because its data didn't change here. | %d other variations were not checked because their data didn't change here.
he_IL[0]: וריאציה %d אחרת לא נבדקה מכיוון שנתוניה לא השתנו כאן.
he_IL[1]: %d וריאציות אחרות לא נבדקו מכיוון שנתוניהן לא השתנו כאן.

note: translators: %s: "Force update all" label
en: If you've made changes <strong>outside this editor</strong> (for example, retranslating an attribute term), use <em>%s</em> below to make sure every translation is current.
he_IL: אם ביצעת שינויים <strong>מחוץ לעורך זה</strong> (לדוגמה, תרגום מחדש של מונח מאפיין), השתמש ב-<em>%s</em> למטה כדי לוודא שכל תרגום עדכני.

en: Force update all
he_IL: עדכן הכל בכפייה

en: Force update all variation translations
he_IL: עדכן בכפייה את כל תרגומי הווריאציות

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch to <em>"Always check all variations"</em> on the %s.
he_IL: באפשרותך לעבור ל-<em>"תמיד בדוק את כל הווריאציות"</em> בדף %s.

en: WCML Settings page
he_IL: דף ההגדרות של WCML

en: (opens in a new tab)
he_IL: (נפתח בלשונית חדשה)

en: Syncing all variations…
he_IL: מסנכרן את כל הווריאציות…

en: Done — all variations synced
he_IL: הסתיים — כל הווריאציות סונכרנו

en: Sync completed for product #%d.
he_IL: הסינכרון הושלם עבור מוצר #%d.

en: Failed — see console
he_IL: נכשל — ראה קונסולה

en: Error —
he_IL: שגיאה —

en: Dismiss
he_IL: בטל

note: translators: 1: number of variations checked, 2: number of translation languages
en: WPML verified %1$d variation × %2$d language on this save. None of them had changes that needed syncing. | WPML verified %1$d variations × %2$d languages on this save. None of them had changes that needed syncing.
he_IL[0]: WPML אימת וריאציה %1$d × שפת %2$d בשמירה זו. אף אחת מהן לא כללה שינויים שדרשו סנכרון.
he_IL[1]: WPML אימת %1$d וריאציות × שפות %2$d בשמירה זו. אף אחת מהן לא כללה שינויים שדרשו סנכרון.

en: That's wasted work. Switching to <em>"Only sync variations edited in the editor"</em> would make saves like this much faster — WPML will only sync the variations you actually changed and tell you what was skipped.
he_IL: זו עבודה מבוזבזת. מעבר ל-<em>"סנכרן רק וריאציות שנערכו בעורך"</em> יהפוך שמירות כאלה למהירות הרבה יותר — WPML יסנכרן רק את הווריאציות ששינית בפועל ויודיע לך מה דולג.

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch on the %s.
he_IL: באפשרותך לעבור לדף %s.

en: Don't show this again on this site
he_IL: אל תציג זאת שוב באתר זה

en: Variation translation sync on product save
he_IL: סנכרון תרגום וריאציות בשמירת מוצר

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product. Affects saves in the WooCommerce product editor only — Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
he_IL: בחר כיצד WPML מעדכן תרגומי וריאציות בעת שמירת מוצר משתנה. הדבר משפיע על שמירות בעורך המוצרים של WooCommerce בלבד — לוח הבקרה של התרגום ו'תרגם הכל באופן אוטומטי' תמיד מבצעים סנכרון מלא.

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product.
he_IL: בחר כיצד WPML מעדכן תרגומי וריאציות כאשר אתה שומר מוצר משתנה.

en: Affects saves in the WooCommerce product editor only. Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
he_IL: הדבר משפיע על שמירות בעורך המוצרים של WooCommerce בלבד. לוח הבקרה של התרגום ו'תרגם הכל באופן אוטומטי' תמיד מבצעים סנכרון מלא.

en: Always check all variations
he_IL: תמיד בדוק את כל הווריאציות

en: On every save, WPML checks every variation in every language and syncs anything that's out of date.
he_IL: בכל שמירה, WPML בודק כל וריאציה בכל שפה ומסנכרן כל דבר שאינו עדכני.

en: Only sync variations edited in the editor
he_IL: סנכרן רק וריאציות שנערכו בעורך

en: WPML syncs only the variations changed in this save. After each save, WPML shows what was synced and offers a one-click full sync.
he_IL: WPML מסנכרן רק את הווריאציות ששונו בשמירה זו. לאחר כל שמירה, WPML מציג מה סונכרן ומציע סנכרון מלא בלחיצה אחת.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם התראות דוא"ל מותאמות אישית של WooCommerce, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
he_IL: חודשי ב-%s

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
he_IL: שבועי ב-%s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
he_IL: לא ניתן לקבל שערי חליפין. החיבור נכשל.

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
he_IL: שים לב שהתשלום יתבצע בעוד %1$s. הסכום הכולל שלך יהיה כ-%2$s, בהתאם לשער החליפין הנוכחי.

en: Not yet supported
he_IL: עדיין לא נתמך

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
he_IL: הגדר את המטבע שבו הלקוח יראה את המחיר הסופי בעת התשלום. בחר איזה חשבונות הם יראו בהודעת התשלום.

en: Currency
he_IL: מטבע

en: Bank Account
he_IL: חשבון בנק

en: All Accounts
he_IL: כל החשבונות

en: All in selected currency
he_IL: הכל במטבע שנבחר

en: PayPal Email
he_IL: דוא"ל של PayPal

en: Merchant ID
he_IL: מזהה סוחר

en: Client ID
he_IL: מזהה לקוח

en: Secret Key
he_IL: מפתח סודי

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
he_IL: שער זה לא תומך ב-%s. כדי להראות שער זה, בחר מטבע אחר.

en: Live Publishable Key
he_IL: מפתח חי שניתן לפרסם

en: Live Secret Key
he_IL: מפתח חי סודי

en: Test Publishable Key
he_IL: מפתח לפרסום לבדיקה

en: Test Secret Key
he_IL: מפתח סודי לבדיקה

en: Language
he_IL: שפה

en: Costs and values in custom currencies
he_IL: עלויות וערכים במטבעות מותאמים אישית

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce כברירת מחדל יכפיל את כל העלויות והערכים המוגדרים לעיל לפי שערי החליפין של המטבעות. אם אינך רוצה זאת ואתה מעדיף ערכים קבועים במקום, תוכל להגדיר אותם כאן.

en: Enable costs in custom currencies
he_IL: מאפשר עלויות במטבעות מותאמים אישית

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
he_IL: מחשב עלויות משלוח במטבעות אחרים באופן אוטומטי

en: Set shipping costs in other currencies manually
he_IL: הגדר עלויות משלוח במטבעות אחרים באופן ידני

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
he_IL: סכום הזמנה מינימלי ב-%s

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
he_IL: סכום ההזמנה המינימלי אם הלקוח בוחר %s כמטבע רכישה.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
he_IL: מחלקת המשלוח שלך %1$s נוצרה בשפה %2$s. החלף את השפה שלך אם אתה רוצה לספק עלויות משלוח במטבעות שונים עבור מחלקה זו.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
he_IL: "%1$s" עלות מחלקת משלוח ב-%2$s

en: N/A
he_IL: לא זמין

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
he_IL: אין עלות מחלקת משלוח ב-%s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
he_IL: עלות ב-%s

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
he_IL: עלות המשלוח אם הלקוח בחר %s במטבע רכישה.

en: Currencies
he_IL: מטבעות

en: Add currency
he_IL: הוסף מטבע

en: Rate
he_IL: שער

en: default
he_IL: ברירת מחדל

en: Edit
he_IL: ערוך

en: Currency displayed first
he_IL: המטבע מוצג ראשון

en: Choose which currency to display when a client switches languages
he_IL: בחר איזה מטבע להציג כאשר לקוח מחליף שפה

en: Keep
he_IL: שמור

en: Delete
he_IL: מחק

en: Currencies to display for each language
he_IL: מטבעות להצגה עבור כל שפה

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
he_IL: הפעל את %1$s עבור %2$s

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
he_IL: השבת את %1$s עבור %2$s

en: Settings
he_IL: הגדרות

en: Add new currency
he_IL: הוסף מטבע חדש

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
he_IL: הגדרות מטבע עבור %s

en: Select currency
he_IL: בחר מטבע

en: Exchange Rate
he_IL: שער חליפין

en: Only numeric
he_IL: מספרי בלבד

note: translators: %s for currency exchange rate value
en: (previous value: %s)
he_IL: (ערך קודם: %s)

en: Currency Preview
he_IL: תצוגה מקדימה של מטבע

en: Currency Position
he_IL: מיקום מטבע

en: Left
he_IL: שמאל

en: Right
he_IL: ימין

en: Left with space
he_IL: שמאל עם רווח

en: Right with space
he_IL: ימין עם רווח

en: Thousand Separator
he_IL: מפריד אלפים

en: (Space)
he_IL: (רווח)

en: Decimal Separator
he_IL: תו הפרדה עשרוני

en: Number of Decimals
he_IL: מספר מקומות עשרוניים

en: Rounding to the nearest integer
he_IL: עיגול למספר השלם הקרוב ביותר

en: Disabled
he_IL: מושבת

en: Up
he_IL: למעלה

en: Down
he_IL: למטה

en: Nearest
he_IL: הקרוב ביותר

en: Increment for nearest integer
he_IL: תוספת קבועה למספר השלם הקרוב ביותר

note: translators: %s is an HTML break line
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
he_IL: המחיר לאחר תוספת של ערך זה לאחר עיגול ראשוני.%sלמשל:

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
he_IL: 1,454.07 &raquo;  1,454 כשמוגדר ל-1

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
he_IL: 1,454.07 &raquo; 1,450 כשמוגדר ל-10

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
he_IL: 1,454.07 &raquo; 1,500כשמוגדר ל-100

note: translators: %s is an HTML break line
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
he_IL: עיגול המחיר המומר למספר השלם הקרוב ביותר. %sלמשל 15.78 הופך ל-16.00

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
he_IL: הערך שיחוסר מהסכום שהתקבל קודם לכן.

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
he_IL: עבור 1,454.07, כשהתוספת עבור המספר השלם הקרוב ביותר היא 100 וסכום החיסור האוטומטי הוא 1, התוצאה היא 1,499.

en: Autosubtract amount
he_IL: חיסור אוטומטי של סכום

en: Payment Gateways
he_IL: שערי תשלום

note: translators: %s is a currency code
en: Custom settings for %s
he_IL: הגדרות מותאמות אישית עבור %s

en: Learn more
he_IL: לפרטים נוספים

en: Please enter a valid number
he_IL: הזן מספר חוקי

en: Cancel
he_IL: בטל

en: Save
he_IL: שמור

en: Currency available in
he_IL: כרגע זמין ב-

en: All countries
he_IL: כל הארצות

en: All countries except:
he_IL: כל הארצות למעט:

en: All countries except...
he_IL: כל הארצות למעט...

en: Specific countries
he_IL: ארצות ספציפיות

en: Show currencies based on
he_IL: הצג מטבעות על בסיס

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
he_IL: התוסף WPML דרוש כדי להפוך את החנות שלך לרב לשונית ולהציג מטבעות על סמך שפת האתר. עדיין אין לך?

en: Purchase WPML now
he_IL: קנה WPML עכשיו

en: Site Language
he_IL: שפת אתר

en: Client Location
he_IL: מיקום לקוח

en: Location based
he_IL: מבוסס מיקום

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
he_IL: WooCommerce משתלבת עם MaxMind Geolocation כדי לקבוע בצורה מהימנה את מיקומם של הלקוחות שלך.

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
he_IL: מעולה! עכשיו תוכל להשתמש ב-Geolocation כדי לקבוע את מטבע ברירת המחדל עבור שפות נבחרות. ניתן לערוך מפתח זה ב-

en: WooCommerce settings page.
he_IL: דף הההגדרות של WooCommerce.

en: MaxMind Licence Key
he_IL: מפתח הרישיון של MaxMind

en: Apply
he_IL: החל

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
he_IL: שים לב: ללא מפתח MaxMind בחינם, שיחות המיקום הגיאוגרפי שלך יהיו מוגבלות והדבר עלול לפגוע בביצועי האתר.

en: Learn how to generate a free license key
he_IL: למד כיצד ליצור מפתח רישיון בחינם

note: translators: %s is a date
en: Set on %s
he_IL: מוגדר ב-%s

en: Country availability
he_IL: זמינות ארצות

en: All countries except
he_IL: כל הארצות למעט

en: Configure per country availability for this payment gateway
he_IL: הגדר זמינות שער תשלומים זה לפי ארצות

en: Save changes
he_IL: שמור שינויים

en: Settings saved.
he_IL: ההגדרות נשמרו.

en: Error saving settings.
he_IL: שגיאה בשמירת ההגדרות.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
he_IL: שמנו לב שאתה משתמש בתוסף WooCommerce Gateways Country Limiter שכעת משולב ב-WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. אנא הסר אותו!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם טקסט מותאם אישית עבור שיטות תשלום, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
he_IL: כדי לתרגם קישורים קבועים עבור טקסונומיות של מוצרים, עבור אל %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ← כתובות URL של החנות%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
he_IL: כדי לתרגם קישורים קבועים של מוצרים, עבור אל %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ← כתובות URL של החנות%2$s.

en: How to translate permalinks for product taxonomies
he_IL: כיצד לתרגם קישורים קבועים עבור טקסונומיות מוצרים

en: How to translate product permalinks
he_IL: כיצד לתרגם קישורים קבועים של מוצרים

en: Translate WooCommerce products
he_IL: תרגם מוצרי WooCommerce

en: Translate shipping classes
he_IL: תרגם מחלקות משלוח

en: Configure multicurrency for multilingual sites
he_IL: הגדרת ריבוי מטבעות עבור אתרים רב לשוניים

en: Translate endpoints
he_IL: תרגם נקודות קצה

en: How to translate this?
he_IL: כיצד לתרגם את זה?

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ישתמש בקבצי cookie כדי להבין את מידע הסל בעת שימוש בשפות בדומיינים וכדי להעביר נתונים בין הדומיינים.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ישתמש גם בקבצי cookie כדי לזהות את השפה והמטבע של כל הזמנת לקוח וכן את המטבע של הדוחות שנוצרו על ידי WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מרחיב דוחות אלה על ידי הוספת מידע המטבע.

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
he_IL: פרטמר מטבע לא חוקי: '%s'

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
he_IL: פרמטר שפה לא חוקי: '%s'

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
he_IL: מוצר לא נמצא: %d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
he_IL: המונח לא נמצא: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
he_IL: שימוש ב-translation_of מחייב גם שימוש בפרמטר lango

en: Multilingual
he_IL: רב לשוני

en: Multicurrency
he_IL: ריבוי מטבעות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
he_IL: כדי להפעיל את החנות במספר שפות, עליך להשתמש ב%1$sתוסף WPML %2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
he_IL: אם כבר יש לך את התוסף, התקן והפעל אותו. אחרת, %1$sקנה את WPML%2$s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
he_IL: תזדקק לחבילת Multilingual CMS או Multilingual Agency כדי להשתמש ב-WPML עם WooCommerce.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
he_IL: אתה עדיין יכול להשתמש ב%1$sתכונות ריבוי מטבעות%2$s בלי לקנות כלום.

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
he_IL: תרגום של %s

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
he_IL: מתרגם את %1$s? השתמש בטבלה %2$s לתרגום קל יותר.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
he_IL: כדי לתרגם פרטי מוצר, כולל הטקסונומיה שלהם, השתמש בלוח הבקרה הזה. אם אתה צריך לתרגם טקסונומיה באופן עצמאי או להתאים הגדרות חנות ומטבע, בקר ב: %1$sתיעוד WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם תוכן זה, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
he_IL: כדי לראות כיצד לתרגם טקסט זה, שמור תחילה את השינויים שלך כאן.

en: Header alignment for translations
he_IL: יישור כותרת עליונה לתרגומים

note: translators: %s is an HTML break line - after about 65 characters the text will no longer be visible
en: Automatically align email headers based on%slanguage direction (right-to-left or left-to-right)."
he_IL: יישור אוטומטי של כותרות email בהתאם ל%sכיוון השפה (מימין לשמאל או משמאל לימין)."

en: Off – use the "Header alignment" setting above
he_IL: כבוי – השתמש בהגדרת "יישור כותרת עליונה" שלמעלה

en: On – align automatically
he_IL: מופעל – יישר אוטומטית

en: Introduction
he_IL: מבוא

en: Store Pages
he_IL: דפי חנות

en: Global Attributes
he_IL: מאפיינים גלובליים

en: Multiple Currencies
he_IL: ריבוי מטבעות

en: Tour Data
he_IL: נתוני סיור

en: Title
he_IL: כותרת

en: Content
he_IL: תוכן

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם את כותרת השיטה, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם תוויות, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
he_IL: כדי לתרגם שדות מוצר מותאמים אישית, שמור תחילה את השינויים שלך כאן, ואז עבור אל %2$sלוח המחוונים של התרגום%3$s.

en: Calculate costs in other currencies automatically
he_IL: חישוב עלויות במטבעות אחרים באופן אוטומטי

en: Set costs in other currencies manually
he_IL: הגדר עלויות במטבעות אחרים באופן ידני

en: Bookings
he_IL: הזמנות

en: Resources Label
he_IL: תווית משאבים

en: Resources
he_IL: משאבים

en: Person Types
he_IL: סוגי אנשים

en: Person Type Name
he_IL: שם סוג אדם

en: Description
he_IL: תיאור

en: Resources label
he_IL: תווית משאבים

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
he_IL: כדי לתרגם משאבים, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s ושלח את המוצר המשויך לתרגום.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
he_IL: כדי לתרגם סוגי אנשים, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s ושלח את המוצר המשויך לתרגום.

en: Booking currency
he_IL: מטבע ההזמנה

en: Composite Products ( Components )
he_IL: מוצרים מרוכבים (רכיבים)

en: Name
he_IL: שם

en: Composite Products ( Scenarios )
he_IL: מוצרים מרוכבים (תרחישים)

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם תוספות גלובליות, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
he_IL: קבוצת תוספים למוצר '%s'

en: Placeholder
he_IL: מציין מקום

en: Options
he_IL: אפשרויות

en: Label
he_IL: תווית

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
he_IL: כדי לתרגם תוספות למוצר ספציפי, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s ושלח את המוצר המשויך לתרגום.

en: Multi-currency settings
he_IL: הגדרות ריבוי מטבעות

en: Calculate prices in other currencies automatically
he_IL: חשב מחירים במטבעות אחרים באופן אוטומטי

en: Set prices in other currencies manually
he_IL: הגדר באופן ידני את המחירים במטבעות האחרים

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
he_IL: כאן תוכל להגדיר מחירים שונים עבור ה-%s במטבעות שונים:

en: Product Bundles
he_IL: הגן על חבילות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: אתה יכול לתרגם טקסט עבור מוצרי מנוי מ-%1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

en: Subscription Price
he_IL: מחיר מינוי

en: Sign-up Fee
he_IL: דמי רישום

en: Product tabs
he_IL: כרטיסיות מוצר

en: Heading
he_IL: כותרת

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
he_IL: כדי לתרגם כרטיסיות מותאמות אישית למוצר ספציפי, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s ושלח את המוצר המשויך לתרגום.

en: Custom Tabs
he_IL: כרטיסיות מותאמות אישית

en: Tab Title
he_IL: כותרת כרטיסיה

en: Quick Edit isn't available for product translations:
he_IL: עריכה מהירה אינה זמינה עבור תרגומי מוצרים:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: - כדי לערוך את תרגום המוצר הזה, השתמש ב%1$sלוח הבקרה של התרגום%2$s.

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
he_IL: - כדי לערוך את המוצר המקורי, חזור לשפת ברירת המחדל.

en: Multilingual Settings
he_IL: הגדרות רב לשוניות

en: Multicurrency Settings
he_IL: הגדרות ריבוי מטבעות

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: מומלץ לתרגם מוצרים מ-%1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s.

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
he_IL: מציגה רשימה של המוצרים שהיו בעגלת הקניות לפני איפוסה בממשק הקצה לאחר החלפת שפה או מטבע. תוסתר כאשר אין מוצרים להצגה.

en: Products before cart reset
he_IL: מוצרים לפני איפוס עגלת קניות

en: Switching language?
he_IL: מחליף שפה?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
he_IL: החלפת את השפה ויש פריטים בעגלה. אם תשמור את השפה %s, העגלה תתרוקן ויהיה עליך להוסיף את הפריטים שוב.

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
he_IL: שמור את %s

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
he_IL: החלף חזרה ל-%s

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
he_IL: בגלל חלק מרכיבים בתצורת האתר, כאשר המשתמשים מחליפים מטבע או שפה בממשק הקצה, ייתכן שתכולת העגלה לא תסונכרן כהלכה.

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
he_IL: מומלץ ש-%s עם האפשרות לאפס את העגלה במקרה כזה.

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
he_IL: הגדר את WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: More details
he_IL: עוד פרטים

en: Switching currency?
he_IL: מחליף מטבע?

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
he_IL: עגלת הקניות שלך אינה ריקה! לאחר שתחליף את המטבע, כל הפריטים יוסרו מעגלת הקניות ויהיה עליך להוסיפם שוב.

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
he_IL: המשך להשתמש ב-%s

en: Proceed
he_IL: המשך

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
he_IL: הצג ביקורות בכל השפות (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
he_IL: הצג רק ביקורות ב-%1$s (%2$s)

en: translated
he_IL: מתורגם

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מופעל אך אינו יעיל. הוא אינו תואם לגרסאות <a href="%1$s">WPML</a> קודמות ל-%2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מופעל אך אינו יעיל. אנא סיים את ההתקנה של WPML תחילה.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מופעל אך אינו יעיל. הוא אינו תואם לגרסאות <a href="%1$s">Woocommerce</a> קודמות ל-%2$s.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מופעל אך אינו יעיל. הוא אינו תואם לגרסאות <a href="%1$s">WPML String Translation</a> קודמות ל-%2$s.

en: WPML support
he_IL: תמיכת WPML

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
he_IL: חלק מהטקסונומיות באתר הוגדרו כלא לתרגום. זה יוצר בעיה בהרצת אתר WooCommerce רב-לשוני.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
he_IL: זה ככל הנראה בגלל תוסף או ערכת העיצוב.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
he_IL: מה תוכל לעשות:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
he_IL: 1. השבת באופן זמני את התוספים וראה אם הודעה זו נעלמת.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
he_IL: 2. החלף באופן זמני את ערכת העיצוב וראה אם הודעה זו נעלמת.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
he_IL: הכי טוב ליצור קשר עם %s, לספר שאתה מקבל הודעה זו ולהציע שליחה של עותק משוכפל של האתר. אנו נעבוד עם מחבר ערכת העיצוב/התוסף ונתקן את הבעיה באופן מוחלט. בינתיים, נספק פתרון זמני כדי שלא תישאר תקוע.

en: and
he_IL: וגם

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce מופעל אך אינו יעיל. הוא דורש %s כדי לעבוד.

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
he_IL: מכיוון שאתר זה משתמש במבנה ברירת המחדל של קישורים ישירים, לא ניתן להשתמש בתרגום זיהויים עבור קישורים ישירים של מוצרים.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
he_IL: בחר מבנה אחר לקישורים ישירים או השבת תרגום זיהויים.

en: Permalink settings
he_IL: הגדרות קישורים ישירים

en: Configure products slug translation
he_IL: קבע את הגדרות התרגום של שמות המוצרים

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
he_IL: קובץ wpml-config.xml חסר מתיקיית WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
he_IL: השדה המותאם אישית %s של התצורה מהקובץ wpml-config.xml עבר שינוי!

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
he_IL: הסוג המותאם אישית %s מקובץ התצורה wpml-config.xml עבר שינוי!

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
he_IL: הטקסונומיה המותאמת אישית %s מקובץ התצורה wpml-config.xml עברה שינוי!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
he_IL: גילינו בעיה בתצורת WPML: הטקסונומיה %1$sproduct_type%2$s מוגדרת כברת-תרגום וזה ייצור בעיות עם מוצרים מתורגמים. ניתן לתקן זאת ב%3$sדף הגדרת תוכן רב-לשוני%4$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
he_IL: זיהינו שהשדה %1$sproduct_type%2$s הוגדר באופן שגוי עבור חלק מתרגומי המוצרים. זה קרה מכיוון שהטקסונומיה product_type תורגמה. ניתן לתקן זאת בדף %3$sאיתור תקלות%4$s של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
he_IL: מוריד תרגומים... אל תסגור דף זה.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
he_IL: כל המוצרים יוסרו מההזמנה הנוכחית כדי לשנות את השפה

en: Original language
he_IL: שפה מקורית

en: Translation in progress
he_IL: התרגום מתבצע

en: Take this and edit
he_IL: קח זאת וערוך

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
he_IL: עריכה מהירה "%s" בשורה

en: Quick Edit
he_IL: עריכה מהירה

en: Your settings have been saved.
he_IL: ההגדרות נשמרו.

en: Choose a file
he_IL: בחר קובץ

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
he_IL: לפחות אחד השדות האלה הכרחי: כותרת, תוכן או מובאה

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
he_IL: משימת התרגום כבר לא תהייה מוקצית לך. מתרגמים אחרים יוכלו לקחת אותה ולהמשיך בתרגום.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
he_IL: שדה זה נעול לעריכה מפני ש-WPML יעתיק את ערכו מהשפה המקורית.

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
he_IL: זהו תרגום של %1$s. חלק מהשדות אינם ניתנים לעריכה. מומלץ לתרגם מוצרים מ-%2$sלוח המחוונים של התרגום%3$s.

en: Cart
he_IL: עגלה

en: Checkout
he_IL: קופה

en: Checkout &rarr; Pay
he_IL: קופה &rarr; שלם

en: Order Received
he_IL: ההזמנה התקבלה

en: My Account
he_IL: החשבון שלי

en: Change Password
he_IL: שנה סיסמה

en: Edit My Address
he_IL: ערוך את הכתובת שלי

en: Logout
he_IL: יציאה

en: Lost Password
he_IL: איבדת את הסיסמה

en: View Order
he_IL: הצג הזמנה

en: Shop
he_IL: חנות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם במהירות את זה וגם דפי חנות של WooCommerce, הרץ אץ %1$sאשף ההגדרה%2$s.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
he_IL: כדי לתרגם %1$s אנא השתמש בדף תרגום %2$s%3$s, בתוך %4$sניהול WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%5$s.

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
he_IL: %d מוצרים נותרו

en: Synchronization complete!
he_IL: הסנכרון הושלם!

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
he_IL: טקסטונומיה לא חוקית %s

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
he_IL: לחלק מה-%1$s המתורגמים יש שיבוצי %2$s שונים.

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
he_IL: עדכן את %1$s עבור כל ה-%2$s המתורגמים

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
he_IL: לכל ה-%1$s יש את אותם שיבוצי %2$s.

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
he_IL: %1$s עודכן בהצלחה עבור כל ה-%2$s המתורגמים.

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
he_IL: נראה שאתה משדרג מגרסה קודמת של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. האם תרצה ליצור באופן אוטומטי וריאציות ותמונות מתורגמות?

en: Yes, go to the troubleshooting page
he_IL: כן, עבור אל דף פתרון הבעיות

en: No - dismiss
he_IL: לא - בטל

en: important change about this service
he_IL: שינוי חשוב בשירות זה

en: Fixer.io API key
he_IL: מפתח API של Fixer.io

en: multicurrency settings page
he_IL: דף ההגדרות של ריבוי מטבעות

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
he_IL: האתר שלך משתמש ב-%1$s כדי לחשב באופן אוטומטי מחירים במטבע המשני. יש %2$s בתוקף מה-1 ביוני 2018.

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
he_IL: עבור אל ה-%1$s ומלא את ה-%2$s.

en: Product Base
he_IL: בסיס מוצרים

en: Product Tag Base
he_IL: בסיס תגי מוצרים

en: Product Category Base
he_IL: בסיס קטגוריות מוצרים

en: Product Attribute Base
he_IL: בסיס מאפייני מוצרים

en: Attribute Slug
he_IL: זיהוי מאפיין

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
he_IL: נקודת סיום: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
he_IL: אתה משתמש באותו ערך עבור בסיס הקטגוריה הרגיל. דבר זה לגרום להתנגשויות שיובילו לכתובות URL שלא יעבדו כהלכה.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
he_IL: כדי לתרגם תכונות, עבור אל %1$sלוח המחוונים של התרגום%2$s ושלח את המוצר המשויך לתרגום.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
he_IL: מטבע ברירת המחדל הוחלף. כדי להציג מחירים מעודכנים בכל המטבעות, יש לעדכן את שערי החליפין בתצורה של %1$sריבוי מטבעות%2$s.

en: Show all currencies
he_IL: הצג את כל המטבעות

en: Order currency:
he_IL: מטבע הזמנה:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
he_IL: כל המוצרים יוסרו מההזמנה הנוכחית כדי לשנות את המטבע

en: Currencies order updated
he_IL: סדר המטבעות עודכן

en: Uploads
he_IL: העלאות

en: Currency switcher
he_IL: מעביר מטבע

en: Customize the currency switcher
he_IL: התאם אישית את מחליף המטבע

en: You haven't added any secondary currencies.
he_IL: לא הוספת מטבעות משניים.

en: Use custom settings for translations download files
he_IL: השתמש בהדרות מותאמות אישית לקובצי הורדת תרגומים

en: Use the same files for translations
he_IL: השתמש באותם קבצים לתרגומים

en: Add separate download files for translations when you translate this product
he_IL: הוסף קובצי הורדה נפרדים עבור תרגומים כשאתה מתרגם מוצר זה

en: Update Translation
he_IL: עדכן תרגום

en: Hide This Message
he_IL: הסתר הודעה זו

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
he_IL: <strong>תרגום WooCommerce זמין</strong> &#8211; התקן או עדכן את התרגומים של <code>%1$s</code> לגרסה <code>%2$s</code>.

en: You have untranslated terms!
he_IL: יש לך מונחים לא מתורגמים!

en: Store URLs
he_IL: אחסן כתובות URL

en: Status
he_IL: מצב

en: Troubleshooting
he_IL: פתרון בעיות

en: Translate Products
he_IL: תרגם מוצרים

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
he_IL: עבור אל WPML &larr; ניהול תרגום כדי לתרגם מוצרים

en: Translate Taxonomy
he_IL: תרגום טקסונומיה

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
he_IL: עבור אל WPML &larr; תרגום טקסונומיה כדי לתרגם מונחי טקסונומיה באופן ידני

en: Prefer to translate manually?
he_IL: מעדיף לתרגם באופן ידני?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
he_IL: כדי לתרגם מוצרים באופן ידני, עבור אל %1$sמוצרים%2$s ולחץ על הסמל "פלוס".

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
he_IL: כדי לתרגם קטגוריות מוצרים, תגיות ותכונות באופן ידני, עבור אל %1$sWPML &larr; תרגום טקסונומיה%2$s.

en: Translatable?
he_IL: ניתן לתרגום?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
he_IL: הפעל זאת אם ברצונך לתרגם ערכי מאפיינים עם WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
he_IL: תרגומים קיימים ווריאציות משויכות יימחקו.

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
he_IL: מוצרים שהוסרו לאחר מעבר ל-%s:

en: Clear list
he_IL: נקה רשימה

en: Products Synchronization
he_IL: סנכרון מוצרים

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
he_IL: הגדר תכונות מוצר ספציפיות שיש לסנכרן לתרגומים.

en: Sync publishing date for translated products.
he_IL: סנכרן נתוני פרסום עבור מוצרים מתורגמים.

en: Sync products and product taxonomies order.
he_IL: סנכרן מוצרים וטקסונומיות מוצרים מאוחר יותר.

en: Products Media Synchronization
he_IL: סנכרון מדיית מוצרים

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
he_IL: הגדר את תצורת סנכרון המדיה עבור תמונות ממוזערות וגלריה.

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
he_IL: הצג תמונות מקוריות על הדף הראשי של המוצר מתורגם אם לא מצוינות תמונות

en: Products Download Files
he_IL: קובצי הורדה למוצרים

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
he_IL: אם אתה משתמש במוצרים להורדה, אתה יכול לבחור לקבל את הנתיבים שלהם
     מסונכרן, או נפרד עבור כל שפה.

en: Add separate download files for translations when translating products
he_IL: הוסף קובצי הורדה נפרדים עבור תרגומים בעת תרגום מוצרים

en: Product reviews
he_IL: ביקורות מוצרים

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
he_IL: הגדר את ברירת המחדל של כיצד אתה רוצה להציג ביקורות מוצרים בדף המוצר. הלקוח עדיין יוכל לסנן ביקורות לפי שפה.

en: By default, show reviews in all languages
he_IL: כברירת מחדל, הצג ביקורות בכל השפות

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
he_IL: ניתן לבחור ניקוי של העגלה כשאתה מחליף שפה או מטבע למקרה שיש לך בעיות בעגלה או בדף התשלום

en: Switching languages when there are items in the cart
he_IL: החלפת שפה שיש פריטים בעגלת הקניות

en: Synchronize cart content when switching languages
he_IL: סנכרן תוכן עגלת קניות בעת החלפת שפות

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
he_IL: בקש אישור ואפס את עגלת הקניות

en: Switching currencies when there are items in the cart
he_IL: החלפת מטבעות כשיש פריטים בעגלת הקניות

en: Synchronize cart content when switching currencies
he_IL: סנכרן תוכן עגלת קניות בעת החלפת מטבעות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
he_IL: תכונה זו הושבתה. הפעל את %1$sקובצי cookie של WPML%2$s כדי להמשיך.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
he_IL: לא בטוח באיזו אפשרות לבחור? קרא אודות %1$sבעיות פוטנציאליות בעת החלפת שפות ומטבעות כשיש פריטים בעגלה %2$s.

en: Product Translation Interface
he_IL: ממשק תרגום מוצרים

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
he_IL: הדרך המומלצת היא באמצעות עורך התרגומים של WPML. הוא מותאם להקלה על תהליך התרגום וגם מספק אינטגרציה הרבה יותר טובה עם הרחבות שונות של WooCommerce.

en: WPML Translation Editor
he_IL: עורך התרגומים של WPML

en: Native WooCommerce product editing screen
he_IL: מסך מקורי לעריכת מוצרי WooCommerce

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
he_IL: אם אתה משתמש בבונה דפים כדי לעצב מוצרים של WooCommerce, עליך להשתמש רק בעורך התרגומים של WPML.

en: OK (translate with the WordPress editor)
he_IL: אישור (תרגם באמצעות העורך של WordPress)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
he_IL: ביטול (הישאר בעורך התרגומים)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
he_IL: הגדר סלאגים שונים בשפות שונות עבור %s בדף תרגומי כתובות URL של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
he_IL: כדי לתרגם את זיהוי המאפיין, הגדר את האפשרות "להפעיל ארכיונים?" עבור המאפיין %s ב-WooCommerce

en: Synchronize attributes and update product variations
he_IL: סנכרן מאפיינים ועדכן ואריאציות מוצרים

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
he_IL: פעולה זו תייצר באופן אוטומטי ואריאציות עבור מוצרים מתורגמים המתאימות למאפיינים שתורגמו לאחרונה.

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
he_IL: כרגע יש %s ואריאציות שצריך ליצור.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
he_IL: סנכרן את ההקצאה %s בתוכן

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
he_IL: פעולה זו מאפשרת לך להחיל באופן אוטומטי את הטקסונומיה %s על התוכן שלך בשפות שונות. היא תסרוק את התוכן המקורי ותחיל את אותה הטקסונומיה על תוכן מתורגם.

en: Please make a backup of your database before using these tools
he_IL: אנא בצע גיבוי של מסד הנתונים שלך לפני השימוש בכלים אלה

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
he_IL: יש בסך הכל <strong>%s מוצרים</strong>.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
he_IL: יש <strong>%s מוצר(ים)</strong> עם וריאציות.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
he_IL: יש סך הכל <strong>%s וריאציה(ות)</strong>.

en: Synchronize data into translations
he_IL: סנכרן נתונים לתוך תרגומים

en: Synchronize product variations
he_IL: סנכרן וריאציות מוצרים

en: Synchronize products image galleries
he_IL: סנכרן גלריות תמונות של מוצרים

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
he_IL: סנכרן מטא-דאטה עבור קטגוריות מוצרים (סוג תצוגה, תמונה ממוזערת)

en: Synchronize stock for products and product variations
he_IL: סנכרן מלאי עבור מוצרים ווריאציות מוצרים

en: Fix multilingual information
he_IL: תקן מידע רב-לשוני

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
he_IL: תקן קישורי תרגום שגויים או חסרים עבור וריאציות מוצרים

en: Fix product taxonomies
he_IL: תקן טקסונומיות של מוצרים

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
he_IL: הגדר סוגי מוצרים כלא ברי תרגום ומחק תרגומים לא רצויים

en: Create missing translations for product attributes:
he_IL: צור תרגומים חסרים עבור תכונות מוצרים:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
he_IL: כדי לתרגם טקסונומיות מוצרים, עבור לדף %1$sתרגום טקסונומיה%2$s.

en: none
he_IL: ללא

en: Fix missing product reviews
he_IL: תקן סקירות מוצרים חסרות

en: Allow to translate missing product reviews
he_IL: אפשר לתרגם סקירות מוצרים חסרות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
he_IL: כדי לתרגם סקירות מוצרים, עבור אל %1$sלוח הבקרה של התרגום%2$s.

en: Cleanup tools
he_IL: כלי ניקוי

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
he_IL: הסר שדות מותאמים אישית שאינם בשימוש מתרגומי מוצרים ווריאציות

en: Run the selected tools
he_IL: הפעל את הכלים שנבחרו

en: Processing
he_IL: מעבד

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
he_IL: הגדרות WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: The placeholder is the number of processed items.
en: %s items processed
he_IL: %s פריטים עובדו

en: Processing...
he_IL: מעבד...

en: Completed
he_IL: הושלם

en: Something went wrong, please reload the page and try again
he_IL: משהו השתבש, אנא טען מחדש את הדף ונסה שוב

en: Clear all colors
he_IL: נקה את כל הצבעים

en: Gray
he_IL: אפור

en: White
he_IL: לבן

en: Blue
he_IL: כחול

en: Border
he_IL: מסגרת

en: Current currency font color
he_IL: צבע גופן מטבע נוכחי

en: Other currency font color
he_IL: צבע גופן מטבע אחר

en: Current currency background color
he_IL: צבע רקע מטבע נוכחי

en: Other currency background color
he_IL: צבע רקע מטבע אחר

en: Currency switcher style
he_IL: סגנון מעביר המטבע

en: Core
he_IL: ליבה

en: Custom
he_IL: מותאם אישית

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
he_IL: תגי HTML מותרים: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
he_IL: תבנית עבור מעביר המטבע

en: Available parameters
he_IL: פרמטרים זמינים

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
he_IL: ברירת מחדל: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Hide more
he_IL: הסתר עוד

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
he_IL: תוכל להתאים אישית את תבנית מחליף המטבעות באמצעות הפרמטרים הבאים:

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency name, %name%
en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
he_IL: %1$s: השם המלא של המטבע (לדוגמה, "יורו").

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency symbol, %symbol%
en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
he_IL: %1$s: הסמל הסטנדרטי המייצג את המטבע (לדוגמה, "$" או "€").

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the standard currency code, %code%
en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
he_IL: %1$s: הקוד הסטנדרטי המייצג את המטבע (לדוגמה, USD עבור דולר אמריקאי).

note: translators: %1$s and %2$s are <strong> tags; %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags.
en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
he_IL: בנוסף, תוכל להשתמש בתגי HTML %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s כדי להתאים אישית את הפלט כאשר סגנון המחליף מוגדר ל%1$sרשימת מטבעות%2$s, %3$sבהתאם לתקני HTML הרשמיים עבור תג הselect%4$s.

en: Currency switcher colors
he_IL: צבעי מעביר מטבע

en: Color theme
he_IL: ערכת נושא צבעונית

en: Normal
he_IL: רגיל

en: Hover
he_IL: רחף

en: Select a preset
he_IL: בחר קבוע מוגדר מראש

en: Widget area
he_IL: אזור וידג'טים

en: Widget title
he_IL: כותרת וידג'ט

en: -- Choose a widget area --
he_IL: -- בחר אזור וידג'טים --

en: Preview
he_IL: תצוגה מקדימה

en: Regular Price
he_IL: מחיר רגיל

en: Sale Price
he_IL: מחיר מבצע

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
he_IL: ריבוי מטבעות מופעל, אבל לא הוגדרו מטבעות משניים. %1$sהוסף מטבע משני%2$s.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
he_IL: לחץ כדי לראות את המחירים במטבעות האחרים כפי שהם מוצגים כרגע בממשק הקצה.

en: Show
he_IL: הצג

en: Hide
he_IL: הסתר

en: Enter prices in other currencies
he_IL: הזן את המחירים במטבעות האחרים

en: Hide prices in other currencies
he_IL: הסתר מחירים במטבעות האחרים

en: Determined automatically based on exchange rate
he_IL: נקבע באופן אוטומטי על-בסיס שער החליפין

en: Schedule
he_IL: לוח זמנים

en: Same as default currency
he_IL: כמו מטבע ברירת המחדל

en: Set dates
he_IL: קבע תאריכים

en: Collapse
he_IL: כווץ

en: From&hellip;
he_IL: מאת&hellip;

en: To&hellip;
he_IL: אל&hellip;

en: Please enter in a value less than the regular price
he_IL: הזן ערך הנמוך מהמחיר הרגיל

en: never
he_IL: אף פעם

en: Automatic Exchange Rates
he_IL: שערי חליפין אוטומטיים

en: Enable automatic exchange rates
he_IL: אפשר שערי חליפין אוטומטיים

en: Exchange rates source
he_IL: מקור שערי חליפין

en: Lifting charge
he_IL: חיוב הרמה

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
he_IL: חיוב הרמה מעדכן את שער החליפין המסופק על-ידי השירות שנבחר לפני שמירתו. שערי החליפין המוצגים בטבלה שלעיל כוללים את חיוב ההרמה.

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
he_IL: שער חליפין = %s שער חליפין x (1 + חיוב הרמה / 100)

en: API key (required)
he_IL: מפתח API (חובה)

en: Update frequency
he_IL: תדירות עדכון

en: Update manually now
he_IL: עדכן עכשיו באופן ידני

en: You have to save all settings before updating exchange rates
he_IL: יש לשמור את כל ההגדרות לפני עדכון שערי חליפין

en: Manually
he_IL: ידנית

en: Hourly
he_IL: שעתי

en: Daily
he_IL: יומית

en: Weekly on
he_IL: שבועית ב-

en: Monthly on the
he_IL: חודשית ב-

en: Enter API key
he_IL: הזן מפתח API

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
he_IL: אזהרה! הגבלות מינוריות כוללות מגבלה של 1,000 בקשות לחודש ו-EUR הוא מטבע הבסיס היחיד הזמין עבור לקוחות המשתמשים בחשבון חינם. אם אתה זקוק ליותר מ-1,000 בקשות לחודש, או מעוניין להשתמש בכל 170 מטבעות הבסיס, יהיה עליך לבחור אחת מהתוכניות בתשלום, החל מ-$10 לחודש.

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
he_IL: עדכון שער החליפין על בסיס שעתי מייצר כ-744 קריאות API לחודש. ודא שמקור שערי החליפין שלך יכול לעמוד בשימוש מוגבר זה.

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
he_IL: עודכן לאחרונה: %s

en: Exchange rates updated successfully
he_IL: שערי חליפין עודכנו בהצלחה

en: Visit website
he_IL: בקר באתר

en: Enable/disable
he_IL: הפעל/השבת

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
he_IL: לא ניתן להפעיל מצב ריבוי מטבעות מכיוון שלא הוגדר מטבע ספציפי. עבור אל הדף %1$sהגדרות WooCommerce%2$s ובחר את מטבע ברירת המחדל עבור החנות שלך.

en: Enable the multicurrency mode
he_IL: הפעלת מצב ריבוי מטבעות

en: Multicurrency documentation
he_IL: התיעוד של ריבוי מטבעות

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
he_IL: הצג רק מוצרים עם %1$sמחירים מותאמים אישית%2$s במטבעות משניים

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
he_IL: כאשר מופעל, מוצרים עם מחירים המבוססים על שער החליפין מוסתרים

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
he_IL: השינויים שביצעת יאבדו אם תעזוב את הדף.

en: At least one currency must be enabled for this language!
he_IL: יש להפעיל לפחות מטבע אחד עובר שפה זו!

en: Currency switcher options
he_IL: אפשרויות מעביר המטבעות

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
he_IL: כל מעבירי המטבעות באתר מושפעים מההגדרות במקטע זה.

en: Order of currencies
he_IL: סדר מטבעות

en: Additional CSS
he_IL: CSS נוסף

en: Widget Currency Switcher
he_IL: מעביר מטבע וידג'ט

en: Product page Currency Switcher
he_IL: מעביר מטבע דף מוצר

en: Position
he_IL: מיקום

en: Actions
he_IL: פעולות

en: Action
he_IL: פעולה

en: Edit currency switcher
he_IL: ערוך מעביר מטבע

en: Add a new currency switcher to a widget area
he_IL: הוסף מעביר מטבע חדש לאזור וידג'טים

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
he_IL: העיצוב שלך אינו תומך בווידג'ט של מחליף המטבעות. %1$sהוסף את מחליף המטבעות שלך%2$s באמצעות קוד קצר או PHP.

en: Currency switcher preview
he_IL: תצוגה מקימה של מעביר המטבע

en: Drag and drop the currencies to change their order
he_IL: גרור ושחרר את המטבעות כדי לשנות את סדרן

en: Show a currency switcher on the product page template
he_IL: הצג מחליף מטבעות על תבנית דף המוצר

en: Edit Product Currency Switcher
he_IL: ערוך מעביר מטבע מוצר

en: New Widget Area Currency Switcher
he_IL: מעביר מטבע חדש לאזור וידג'טים

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
he_IL: ערוך מעביר מטבע %s

en: Which product attributes should be translatable?
he_IL: איזה מאפייני מוצר צריכים להיות ברי-תרגום?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
he_IL: WPML מאפשר לך %1$sלתרגם את מאפייני המוצרים שלך%2$s. חלק מהמאפיינים, כגון אלו המבוססים על מספרים ועל קודים, עשויים להיות אוניברסליים וייתכן שלא צריך לתרגם אותם.

en: Select which attributes in your store should be translatable:
he_IL: בחר איזה מאפיינים בחנות שלך צריכים להיות ברי-תרגום.

en: There are no attributes defined
he_IL: לא הוגדרו מאפיינים

en: Continue
he_IL: המשך

en: Go back
he_IL: חזור חזרה

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce ← אשף ההגדרות

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
he_IL: הבה נהפוך את חנות WooCommerce שלך לרב-לשונית

en: To get started, we need to set up the following:
he_IL: כדי להתחיל, עלינו להגדיר את הדברים הבאים:

en: Create store pages in all your site's languages
he_IL: צור דפי חנות בכל שפות האתר

en: Choose which product attributes you want to translate
he_IL: בחר איזה מאפייני מוצר אתה רוצה לתרגם

en: Set your translation options
he_IL: הגדר את אפשרויות התרגום

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
he_IL: החלט אם אתה רוצה להוסיף ריבוי מטבעות לחנות שלך

en: Let's continue
he_IL: הבה נמשיך

en: I'll do the setup later
he_IL: אבצע את ההגדרות מאוחר יותר

en: Do you want to add more currencies to your store?
he_IL: האם ברצונך להוסיף עוד מטבעות לחנות?

en: You will be able to:
he_IL: תוכל:

en: Add a currency switcher to your store
he_IL: להוסיף מחליף מטבע לחנות שלך

en: Set exchange rates
he_IL: להגדיר שערי חליפין

en: Create custom pricing in each currency
he_IL: ליצור תמחור מותאם אישית בכל מטבע

en: And more!
he_IL: ועוד!

en: Yes, enable multicurrency mode
he_IL: כן, הפעל מצב ריבוי מטבעות

en: No, use only one currency
he_IL: לא, השתמש רק במטבע אחד

en: Make your store multilingual
he_IL: הפוך את החנות לרב-לשונית

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
he_IL: הגדר את %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s כדי לתרגם את החנות שלך ולהוסיף מטבעות נוספים.

en: Start the Setup Wizard
he_IL: התחל את אשף ההגדרה

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
he_IL: לחץ על 'המשך' כדי ליצור דפי WooCommerce חסרים ולתרגם את דפי החנות שלך לשפות הבאות:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
he_IL: לחץ על 'המשך' כדי לתרגם את דפי החנות שלך לשפות הבאות:

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
he_IL: WPML מפיק באופן אוטומטי גרסאות של דפי ברירת המחדל של WooCommerce, כגון 'חנות', 'חשבון', 'תשלום' ו'עגלה'.

en: Configuration Warnings
he_IL: אזהרות תצורה

en: Your product permalink base is not translated to:
he_IL: בסיס הקישורים הישירים של המוצר שלך אינו מתורגם ל:

en: Translate URLs
he_IL: תרגם כתובות URL

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
he_IL: הפעלת WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce עם שפת ברירת מחדל שאינה אנגלית.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
he_IL: עלול לגרום לבעיות עם כתובות URL בשפות שונות.

en: Change default language
he_IL: שנה שפת ברירת מחדל

en: There are some settings that require careful attention.
he_IL: ישנן מספר הגדרות שמחייבות תשומת לב מיוחדת.

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
he_IL: חלק מההגדרות מקובץ wpml-config.xml של WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce שוכתבו.

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
he_IL: יש לבדוק בקובצי התצורה של WPML שנוספו על-ידי תוספים אחרים או הגדרות ידניות במקטע %s.

en: Multilingual Content Setup
he_IL: הגדרת תוכן רב-לשוני

en: Media
he_IL: מדיה

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
he_IL: %s אינו פעיל.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
he_IL: %s אינו נדרש כדי להפעיל את WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce אך הוא מומלץ אם ברצונך להשתמש בתמונות מוצר וגלריות נפרדות לשפות שונות.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
he_IL: %s מותקן ופעיל.

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
he_IL: מטבעות משניים: %s

en: Multi-currency is not enabled.
he_IL: ריבוי מטבעות אינו מופעל.

en: Add Currencies
he_IL: הוסף מטבעות

en: Products Missing Translations
he_IL: מוצרים חסרי תרגום

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
he_IL: %1$d %2$s תרגום חסר.

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
he_IL: %1$d %2$s תרגומים חסרים.

en: Right now, there are no products needing translation.
he_IL: בשלב זה אין מוצרים הזקוקים לתרגום.

en: Plugins Status
he_IL: מצב תוספים

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
he_IL: %s מוגדר.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
he_IL: %s לא מוגדר.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
he_IL: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce תלוי במספר תוספים כדי לעבוד. אם חסר תוסף נדרש כלשהו, עליך להתקין ולהפעיל אותו.

en: WooCommerce Store Pages
he_IL: דפי חנות WooCommerce

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
he_IL: כדי להריץ אתר מסחר אלקטרוני רב-לשוני, יש צורך לתרגם את דפי החנות של WooCommerce לכל השפות של האתר. לאחר התקנת כל הדפים ניתן להוסיף להם תרגומים מתפריט זה.

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
he_IL: דף אחד או יותר של WooCommerce לא נוצרו.

en: Install WooCommerce Pages
he_IL: התקן את דפי WooCommerce

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
he_IL: לא קיימים דפי חנות WooCommerce עבור השפות הבאות:

en: Create missing translations
he_IL: צור תרגומים חסרים

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
he_IL: הדפים האלה מתורגמים כרגע על-ידי מתרגמים דרך WPML:

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
he_IL: דפי החנות של WooCommerce מתורגמים לכל שפות האתר.

en: Taxonomies Missing Translations
he_IL: טקסונומיות שחסר להן תרגום

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
he_IL: כדי להריץ אתר מתורגם לחלוטין, עליך לתרגם את כל מונחי הטקסונומיה. חלק מרכיבי החנות, כגון ואריאציות, תלויים בתרגום הטקסונומיה.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
he_IL: %s לא זקוק לתרגום.

en: This taxonomy requires translation.
he_IL: טקסונומיה זו זקוקה לתרגום.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
he_IL: %1$d %2$s חסר תרגום.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
he_IL: חסרים תרגומים ב-%1$d %2$s.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
he_IL: תרגם את %s

en: This taxonomy does not require translation.
he_IL: טקסונומיה זו לא זקוקה לתרגום.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
he_IL: כל ה-%s מתורגמים.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
he_IL: כרגע אין מונחי טקסונומיה הזקוקים לתרגום.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
he_IL: כדי להגדיר את הטקסונומיות או המאפיינים של המוצרים כברי-תרגום, עבור אל %1$sהגדרת תוכן רב-לשוני%2$s

en: Original
he_IL: מקור

en: Translation to
he_IL: תרגום ל-

en: Product Shop Base
he_IL: בסיס חנויות מוצרים

en: Update translation
he_IL: עדכן תרגום

en: Add translation
he_IL: הוסף תרגום

en: Edit translation
he_IL: ערוך תרגום

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
he_IL: דף זה מאפשר תרגום של כל המחרוזות שבהן WooCommerce משתמש לבניית סוגים שונים של כתובות URL. תרגום שלהן מאפשר לך שימוש בכתובות URL בעלות לוקליזתציה מלאה שתואמות לשפת הדפים.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
he_IL: ניתן להזין או לערוך ערכי ברירת מחדל בדף %1$sהגדרות קישורים קבועים%2$s או, עבור נקודות הקצה, בדף %3$sהגדרות מתקדמות%4$s של WooCommerce.

en: permalinks settings
he_IL: הגדרות קישורים ישירים

en: Account settings
he_IL: הגדרות חשבון

en: Slug type
he_IL: סוג זיהוי

en: Original Slug
he_IL: זיהוי מקור

en: Shop page
he_IL: דף חנות

en: Product base
he_IL: בסיס מוצרים

en: Product category base
he_IL: בסיס קטגוריות מוצרים

en: Product tag base
he_IL: בסיס תגי מוצרים

en: Product attribute base
he_IL: בסיס מאפייני מוצרים

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
he_IL: זיהוי מאפיין: %s

en: Product
he_IL: מוצר

en: Slug
he_IL: זיהוי

en: Content / Description
he_IL: תוכן/תיאור

en: Excerpt
he_IL: מובאה

en: Purchase note
he_IL: הערת רכישה

en: Images
he_IL: תמונות

en: Custom Product attributes
he_IL: מאפייני מוצרים מותאמים אישית

en: Value(s)
he_IL: ערכים

en: Custom Fields
he_IL: שדות מותאמים אישית

en: Variations data
he_IL: נתוני וריאציות

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
he_IL: הורד קבצים עבור וריאציה #%s

en: Download Files
he_IL: הורד קבצים

en: File URL
he_IL: כתובת URL של קובץ

en: External Product
he_IL: מוצר חיצוני

en: Product url
he_IL: כתובת URL של המוצר

en: Button text
he_IL: טקסט לחצן

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
he_IL: שינויים בתרגומים אלה ישפיעו על המונחים בכל מקום! (לא רק עבור מוצר זה)
