WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.6 - en to ja translation catalogue (626 entries)

en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
ja: %2$sにおける「%1$s」配送等級コスト

en: %1$d %2$s are missing translations.
ja: %1$d %2$s は翻訳がありません。

en: %1$d %2$s is missing translations.
ja: %1$d %2$s は翻訳がありません。

en: %1$d %2$s translation missing.
ja: %1$d %2$s 翻訳がありません。

en: %1$d %2$s translations missing.
ja: %1$d %2$s 翻訳がありません。

en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
ja: %1$s: 通貨の正式名称（例：「ユーロ」）。

en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
ja: %1$s: 通貨を表す標準的なコード（例：アメリカドルの場合はUSD）。

en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
ja: %1$s: 通貨を表す標準的な記号（例：「$」または「€」）。

en: %d other variation was not checked because its data didn't change here.
ja: データが変更されなかったため、%d個の他のバリエーションはチェックされませんでした。

en: %d products left
ja: あと%d 製品あります

en: %s do not require translation.
ja: %s は翻訳を必要としません。

en: %s is installed and active.
ja: %s がインストールされ、有効です。

en: %s is not active.
ja: %s が有効ではありません。

en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
ja: %sはWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceを実行するために必須ではありませんが、異なる言語で別々の商品画像やギャラリーを使用したい場合は推奨されます。

en: %s is not set up.
ja: %s が設定されました。

en: %s is set up.
ja: %s が設定されました。

en: %s items processed
ja: %s 項目が処理されました

en: %s translation
ja: %s 翻訳

en: (Space)
ja: (スペース)

en: (opens in a new tab)
ja: （新しいタブで開きます）

en: (previous value: %s)
ja: (以前の値: %s)

en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
ja: - カスタムソリューションが必要ですか？%1$sサポートにお問い合わせください%2$s - 安全に移行するためのサポートを提供します。

en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
ja: - PHPベースのテンプレートに切り替えてください - %1$s設定ページ%2$sから選択できます。

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
ja: - 元の製品を編集するには、デフォルト言語に戻してください。

en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: - この製品の翻訳を編集するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sを使用してください。

en: -- Choose a widget area --
ja: -- ウィジェットエリアを選択 --

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
ja: 10に設定した時、1454.07 &raquo; 1450

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
ja: 1に設定した時、1454.07 &raquo; 1454

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
ja: 100に設定した時、1454.07 &raquo; 1500

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
ja: <strong>WooCommerce Translationをご利用いただけます</strong> &#8211; <code>%1$s</code>翻訳をインストールするか、<code>%2$s</code>バージョンにアップデートしてください。

en: API key (required)
ja: API key (必要)

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: 操作

en: Add Currencies
ja: 通貨を追加

en: Add a currency switcher to your store
ja: ストアに通貨切り替え機能を追加する

en: Add a new currency switcher to a widget area
ja: ウィジェットエリアに新規の通貨スイッチャーを追加

en: Add currency
ja: 通貨を追加

en: Add new currency
ja: 新しい通貨を追加する

en: Add separate download files for translations when translating products
ja: 製品翻訳の際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Add separate download files for translations when you translate this product
ja: この製品を翻訳する際、別のダウンロードファイルを翻訳用に追加してください

en: Add translation
ja: 翻訳を追加する

en: Additional CSS
ja: 追加のCSS

en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
ja: さらに、スイッチャーのスタイルが%1$s通貨リスト%2$sに設定されている場合、%3$sselectタグの公式HTML標準に従って%4$s、HTMLタグ%1$s（img、span、em、strong、u）%2$sを使用して出力をカスタマイズできます。

en: Affects saves in the WooCommerce product editor only. Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
ja: WooCommerce製品エディターでの保存のみに影響します。翻訳ダッシュボードと「すべてを自動翻訳する」は常に完全な同期を実行します。

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
ja: 全ての%1$s は同じ%2$sアサインメントにする。

en: All %s are translated.
ja: すべての%s は翻訳されました。

en: All Accounts
ja: すべてのアカウント

en: All countries
ja: 全ての国

en: All countries except
ja: 以下を除く全ての国

en: All countries except...
ja: 以下を除く全ての国…

en: All countries except:
ja: 以下を除くすべての国々：

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: サイトの全ての通貨スイッチャーはこのセクションの設定により影響されます。

en: All in selected currency
ja: 選択通貨の全て

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
ja: 通貨を変更するには、現在の注文から全ての製品を取り除いてください

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
ja: 言語を変更するために、現在の順番からすべての製品が取り除かれます

en: Allow to translate missing product reviews
ja: 欠落している商品レビューの翻訳を許可

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
ja: 許可されたHTMLタグ: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Always check all variations
ja: 常にすべてのバリエーションを確認

en: And more!
ja: まだ他にもあります！

en: Apply
ja: 適用

en: At least one currency must be enabled for this language!
ja: この言語に少なくとも通貨を一つ有効にしてください！

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
ja: 少なくとも3フィールドのうちの1つが必要です：タイトル、コンテンツまたは抜粋

en: Attribute Slug
ja: 属性スラグ

en: Attribute slug: %s
ja: 属性スラグ: %s

en: Automatic Exchange Rates
ja: 自動為替レート

en: Automatically align email headers based on%slanguage direction (right-to-left or left-to-right)."
ja: 言語の方向（右から左、または左から右）に基づいてメールヘッダーを自動的に配置します。%s

en: Autosubtract amount
ja: 自動減算額

en: Available parameters
ja: 利用可能なパラメーター

en: Bank Account
ja: 銀行口座

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
ja: サイトがデフォルトのパーマリンク構造を使用するため、製品のパーマリンクにスラグ翻訳を使用できません。

en: Blue
ja: ブルー

en: Booking currency
ja: 予約通貨

en: Bookings
ja: 予約

en: Border
ja: ボーダー

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: By default, show reviews in all languages
ja: デフォルトにより、全ての言語のレビューを表示する

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
ja: 複数通貨機能をご使用の場合、キャッシングが通貨の表示に問題を起こす可能性があります。

en: Calculate costs in other currencies automatically
ja: コストが他の通貨で自動的に計算されます

en: Calculate prices in other currencies automatically
ja: 自動的に他の通貨で価格を計算します

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
ja: 他の通貨で配送コストを自動的に計算する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
ja: キャンセル(Translation Editorを続ける)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
ja: 為替レートを得られません。接続できませんでした。

en: Cart
ja: カート

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change default language
ja: 初期設定の言語を変更する

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
ja: これらの翻訳への変更は（製品のみならず）、一般的にタームに変更を及ぼします

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout &rarr; Pay
ja: チェックアウト &rarr; お支払い

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product.
ja: 可変製品を保存する際にWPMLがバリエーション翻訳を更新する方法を選択してください。

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product. Affects saves in the WooCommerce product editor only — Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
ja: 可変製品を保存する際にWPMLがバリエーション翻訳を更新する方法を選択します。WooCommerce製品エディターでの保存のみに影響します — 翻訳ダッシュボードと「すべてを自動翻訳する」は常に完全な同期を実行します。

en: Choose which currency to display when a client switches languages
ja: クライアントが言語を切り替えたときに表示する通貨を選択する

en: Choose which product attributes you want to translate
ja: どの製品属性を翻訳するかを選びます

en: Cleanup tools
ja: クリーンアップツール

en: Clear all colors
ja: 全てのカラーをクリア

en: Clear list
ja: リストをクリア

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
ja: 続行をクリックして欠けているWooCommerceページを作成し、ストアページを以下の言語に翻訳します:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
ja: 続行をクリックしてストアページを以下の言語に翻訳します:

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
ja: フロントエンドで表示されている他通貨での価格を見るにはクリックしてください。

en: Client ID
ja: 顧客ID

en: Client Location
ja: クライアントの位置

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Color theme
ja: カラーテーマ

en: Completed
ja: 完了

en: Composite Products ( Components )
ja: 合成製品 ( コンポーネント)

en: Composite Products ( Scenarios )
ja: 合成製品 ( シナリオ )

en: Configuration Warnings
ja: 設定警告

en: Configure multicurrency for multilingual sites
ja: 多言語サイトで複数通貨を設定する

en: Configure multicurrency mode
ja: 複数通貨モードを設定する

en: Configure per country availability for this payment gateway
ja: 支払いゲートウェイのために利用可能な国を設定する

en: Configure products slug translation
ja: 製品スラグ翻訳を設定する

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
ja: 翻訳に同期される製品のプロパティを設定する。

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
ja: サムネイル設定と翻訳に対するギャラリーの同期。

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
ja: 初めての多通貨販売おめでとうございます！

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content / Description
ja: コンテンツ / 内容

en: Continue
ja: 続ける

en: Core
ja: コア

en: Costs and values in custom currencies
ja: カスタム通貨でのコストと値

en: Country availability
ja: 利用可能な国

en: Create custom pricing in each currency
ja: 各通貨ごとにカスタム価格を作成する

en: Create missing translations
ja: 必要な翻訳を作成

en: Create missing translations for product attributes:
ja: 商品属性の欠落している翻訳を作成：

en: Create store pages in all your site's languages
ja: あなたのサイトの言語でストアページを作成します

en: Currencies
ja: 通貨

en: Currencies order updated
ja: 通貨の順番が更新されました

en: Currencies to display for each language
ja: 各言語で表示する通貨

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency - no orders found
ja: 通貨 - 順番がありません

en: Currency Position
ja: 通貨ポジション

en: Currency Preview
ja: 通貨プレビュー

en: Currency available in
ja: 現在利用可能

en: Currency displayed first
ja: 最初に表示される通貨

en: Currency settings for %s
ja: %s用の通貨設定

en: Currency switcher
ja: 通貨スイッチャー

en: Currency switcher colors
ja: 通貨スイッチャーカラー

en: Currency switcher options
ja: 通貨スイッチャーオプション

en: Currency switcher preview
ja: 通貨スイッチャープレビュー

en: Currency switcher style
ja: 通貨スイッチャースタイル

en: Current currency background color
ja: 現在の通貨の背景カラー

en: Current currency font color
ja: 現在の通貨フォントカラー

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
ja: 現在、 %s バリエーションを作成する必要があります。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Product attributes
ja: カスタム製品属性

en: Custom Tabs
ja: カスタムタブ

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムフィールド%s 設定は変更されました！

en: Custom settings for %s
ja: %s用のカスタム設定

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタクゾノミー%s 設定は変更されました！

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
ja: wpml-config.xml ファイルのカスタムタイプ%s 設定は変更されました！

en: Customize the currency switcher
ja: 通貨スイッチャーをカスタマイズする

en: Daily
ja: 毎日

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
ja: ストアに複数の通貨を追加するかどうかを決めます

en: Decimal Separator
ja: 小数点区切り

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
ja: あなたのサイトのタクゾノミーの幾つかが強制的に翻訳不可になっています。このため、多言語WooCommerceサイトの実行中に問題が発生します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
ja: プラグインまたはテーマがこれを起こしています。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
ja: 可能なこと：

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
ja: 1.一時的にプラグインを無効にしてメッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
ja: 2. 一時的にテーマを切り替えて、メッセージが消えるか確認します。

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
ja: %sに連絡し、メッセージについて説明し、サイトの複製コピーを送信することをお薦めします。私たちは問題の恒久的な修正のためにテーマ／プラグインの作者と取り組みます。その間、暫定ソリューションが提供されるため、立ち往生することはありません。

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
ja: デフォルト： %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
ja: デフォルトにより製品ページで製品レビューを表示する方法を決定します。顧客は言語でレビューをフィルタできます。

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 内容

en: Determined automatically based on exchange rate
ja: 為替レートにより自動的に決定する

en: Disable %1$s for %2$s
ja: %1$sを%2$s用に無効にする

en: Disabled
ja: 無効済み

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
ja: 画像が指定されていない時、翻訳された製品フロントページで元の画像を表示する

en: Do you want to add more currencies to your store?
ja: ストアにさらに通貨を追加しますか？

en: Don't show this again on this site
ja: このサイトでこれを再度表示しない

en: Done — all variations synced
ja: 完了 — すべてのバリエーションを同期しました

en: Down
ja: 下

en: Download Files
ja: ファイルダウンロード

en: Download Files for Variation #%s
ja: バリエーション用ダウンロードファイル #%s

en: Downloading translations... Please don't close this page.
ja: 翻訳をダウンロード中です...このページを閉じないでください。

en: Drag and drop the currencies to change their order
ja: 順序を変更するには通貨をドラッグ&ドロップしてください

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s Currency Switcher
ja: %s Currency Switcherを編集

en: Edit My Address
ja: 私のアドレスを編集

en: Edit Product Currency Switcher
ja: Product Currency Switcherを編集

en: Edit currency switcher
ja: 通貨スイッチャーの編集

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Enable %1$s for %2$s
ja: %1$s を%2$s用に有効にする

en: Enable automatic exchange rates
ja: 自動為替レートを有効にする

en: Enable costs in custom currencies
ja: カスタム通貨でコストを有効にする

en: Enable the multicurrency mode
ja: 複数通貨モードを有効にする

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceで属性値を翻訳したい場合はこれを有効にしてください

en: Enable/disable
ja: 有効／無効にする

en: Endpoint: %s
ja: 終点: %s

en: Enter API key
ja: API keyを入力してください

en: Enter prices in other currencies
ja: 他の通貨で価格を入力する

en: Error saving settings.
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Error —
ja: エラー —

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Exchange Rate
ja: 為替率

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
ja: 為替レート = %s 為替レート x (1 + リフティングチャージ / 100)

en: Exchange rates source
ja: 為替レートソース

en: Exchange rates updated successfully
ja: 為替レートの更新に成功しました

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
ja: 既存の翻訳と関連バリエーションが削除されます。

en: External Product
ja: 外部製品

en: Failed — see console
ja: 失敗 — コンソールを参照してください

en: File URL
ja: ファイル URL

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
ja: 商品バリエーションの不正確または欠落している翻訳リンクを修正

en: Fix missing product reviews
ja: 欠落している商品レビューを修正

en: Fix multilingual information
ja: 多言語情報を修正

en: Fix product taxonomies
ja: 商品タクゾノミーを修正する

en: Fixer.io API key
ja: Fixer.io API キー

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
ja: 一番近い整数の増分が100で自動減算値が1の場合、1454.07の結果は1499になります。

en: Force update all
ja: すべて強制更新

en: Force update all variation translations
ja: すべてのバリエーション翻訳を強制更新

en: Global Attributes
ja: グローバル属性

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
ja: 分類用語を手動で翻訳するには、WPML &rarr; 分類翻訳に移動してください

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
ja: 商品を翻訳するには、WPML &rarr; 翻訳管理に移動してください

en: Gray
ja: グレィ

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
ja: すばらしい！これで選択された言語のデフォルト言語を特定するために、ジオロケーションを使用できます。キーは以下で編集できます

en: Header alignment for translations
ja: 翻訳のヘッダー配置

en: Heading
ja: 見出し

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
ja: %s を複数通貨の異なる価格で設定することができます：

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide This Message
ja: このメッセージを非表示にする

en: Hide more
ja: 詳細を隠す

en: Hide prices in other currencies
ja: 他通貨の価格を非表示にする

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hover
ja: マウスを上に置く

en: How to translate permalinks for product taxonomies
ja: 商品分類のパーマリンクを翻訳する方法

en: How to translate product permalinks
ja: 商品のパーマリンクを翻訳する方法

en: How to translate this?
ja: これはどのように翻訳しますか？

en: I'll do the setup later
ja: 設定は後にします

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
ja: 製品をデザインするためにページビルダーをご使用の場合、WPMLの Translation Editorのみをご使用ください。

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
ja: ダウンロード製品を使用している場合、
     パスを同期させるか、言語ごとに別々にするかを選択できます。

en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
ja: すでにお持ちの場合は、インストールして有効化してください。まだお持ちでない場合は、%1$sWPMLを購入してください%2$s。

en: If you've made changes <strong>outside this editor</strong> (for example, retranslating an attribute term), use <em>%s</em> below to make sure every translation is current.
ja: <strong>このエディター以外で</strong>変更（例えば、属性の用語を再翻訳など）を行った場合は、すべての翻訳が最新であることを確認するために、下の<em>%s</em>を使用してください。

en: Images
ja: 画像

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
ja: 重要：通貨スイッチャーに関するアクション必要

en: Increment for nearest integer
ja: 一番近い整数に増加する

en: Install WooCommerce Pages
ja: WooCommerce ページをインストール

en: Introduction
ja: はじめに

en: Invalid currency parameter: "%s"
ja: 無効な通貨パラメーター： "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
ja: 無効な言語パラメーター： "%s"

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

en: Invalid taxonomy %s
ja: 無効なタクゾノミー %s

en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: %1$s翻訳ダッシュボード%2$sから商品を翻訳することをお勧めします。

en: Keep
ja: 保存

en: Keep %s
ja: %sを維持

en: Keep using %s
ja: %sを使用し続けてください

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Last updated: %s
ja: 最後の更新日: %s

en: Learn how to generate a free license key
ja: 無料のライセンスキーの生成方法について

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Left
ja: 左

en: Left with space
ja: 余白付き左側

en: Let's continue
ja: さあ続けましょう

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
ja: WooCommerceストアを多言語対応にしましょう

en: Lifting charge
ja: リフティング・チャージ

en: Live Publishable Key
ja: ライブの公開可能キー

en: Live Secret Key
ja: ライブの秘密のキー

en: Location based
ja: 位置ベース

en: Logout
ja: ログアウト

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
ja: 多言語ショップをインポートしたいですか？元のサイトと新しいサイトの両方に%1$sと%2$sがあれば、翻訳を自動的にエクスポートおよびインポートできます。

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
ja: 以前のバージョンのWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceからアップグレードしているようです。翻訳されたバリエーションと画像を自動的に作成しますか？

en: Lost Password
ja: 紛失したパスワード

en: Make your store multilingual
ja: ストアが複数言語に対応するようにします

en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
ja: 店舗を多言語化し、複数の通貨を使用可能にする｜ <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

en: Manually
ja: 手動

en: MaxMind Licence Key
ja: MaxMind ライセンスキー

en: Media
ja: メディア

en: Merchant ID
ja: 販売者ID

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
ja: 多言語ショップを移行していますか？%sを使用すると、クロスセル、アップセル、商品属性を含む翻訳済みコンテンツを新しいサイトに転送できます。

en: Monthly on the
ja: 毎月

en: Monthly on the %s
ja: 毎月%s日

en: More details
ja: 詳細

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
ja: 複数通貨が有効ですが、2次通貨が設定されていません。%1$s2次通貨を追加%2$s。

en: Multi-currency is not enabled.
ja: 複数通貨が有効ではありません。

en: Multi-currency settings
ja: 複数通貨の設定

en: Multicurrency
ja: 複数通貨

en: Multicurrency Settings
ja: 複数通貨設定

en: Multicurrency documentation
ja: 複数通貨のドキュメンメーション

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Multilingual Content Setup
ja: マルチ言語コンテンツ設定

en: Multilingual Settings
ja: 多言語設定

en: Multiple Currencies
ja: 複数通貨

en: My Account
ja: 私のアカウント

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: Native WooCommerce product editing screen
ja: ネイティブ WooCommerce 製品編集画面

en: Nearest
ja: 最も近い

en: New Widget Area Currency Switcher
ja: 新規のWidget Area Currency Switcher

en: No - dismiss
ja: いいえ- 無視します

en: No shipping class cost in %s
ja: %sにおける配送等級なし

en: No, use only one currency
ja: いいえ、単一の通貨のみを使用します

en: Normal
ja: 普通

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
ja: どのオプションがよいか分かりませんか？%1$sカートにアイテムがある時、言語と通貨を切り替える際の潜在的な問題%2$sをお読みください。

en: Not yet supported
ja: まだサポートされていません

en: Number of Decimals
ja: 少数桁

en: OK (translate with the WordPress editor)
ja: OK (WordPressエディターで翻訳)

en: Off – use the "Header alignment" setting above
ja: オフ – 上記の「ヘッダー配置」設定を使用

en: On every save, WPML checks every variation in every language and syncs anything that's out of date.
ja: 保存するたびに、WPMLはすべての言語のすべてのバリエーションを確認し、古いものを同期します。

en: On – align automatically
ja: オン – 自動的に配置

en: OnTheGoSystems
ja: オン・ザ・ゴー・システムズ

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
ja: 1つかそれ以上のWooCommerce ページが作成されていません。

en: Only numeric
ja: 数値のみ

en: Only sync variations edited in the editor
ja: エディターで編集されたバリエーションのみ同期

en: Options
ja: オプション

en: Order Received
ja: 注文を受け取りました

en: Order currency:
ja: 通貨を順番に並べる:

en: Order of currencies
ja: 通貨の順序

en: Original
ja: オリジナル

en: Original Slug
ja: オリジナルスラグ

en: Original language
ja: 原語

en: Other currency background color
ja: 他の通貨の背景カラー

en: Other currency font color
ja: 他の通貨フォントカラー

en: PayPal Email
ja: PayPal メール

en: Payment Gateways
ja: 支払いゲートウェイ

en: Permalink settings
ja: パーマリンク設定

en: Person Type Name
ja: 人タイプ名前

en: Person Types
ja: 人タイプ

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
ja: 複数通貨モードを最大限に活用するには、別の通貨を追加してください。複数の通貨が必要でない場合は、この設定を無効にしてサイトのパフォーマンスを向上させることができます。

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
ja: スラグ翻訳を無効にするために他のパーマリンク構造を選択してください。

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数を入力してください

en: Please enter in a value less than the regular price
ja: 通常価格以下の値を入力してください

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
ja: %1$sへ移動し、%2$sを入力してください。

en: Please make a backup of your database before using these tools
ja: これらのツールを使用する前にデータベースのバックアップを作成してください

en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
ja: お支払いは %1$s 単位で行われますのでご注意ください。 現在の為替レートに応じて、合計は約 %2$s になります。

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
ja: 注意：無料のMaxMindキーをお持ちでない場合、位置取得の呼び出しが制限され、サイトのパフォーマンスに影響を与える可能性があります。

en: Plugins Status
ja: プラグイン状況

en: Position
ja: ポジション

en: Prefer to translate manually?
ja: 手動で翻訳しますか？

en: Preview
ja: プレビュー

en: Proceed
ja: 進む

en: Processing
ja: 処理中

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Product
ja: 製品

en: Product Add-ons Group "%s"
ja: 製品アドオングループ "%s"

en: Product Attribute Base
ja: 製品属性ベース

en: Product Base
ja: 製品ベース

en: Product Bundles
ja: 製品バンドル

en: Product Category Base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product Shop Base
ja: 製品ストアベース

en: Product Tag Base
ja: 製品タグベース

en: Product Translation Interface
ja: 製品翻訳インターフェース

en: Product attribute base
ja: 製品属性ベース

en: Product base
ja: 製品ベース

en: Product category base
ja: 製品カテゴリーベース

en: Product not found: %d
ja: 製品が見つかりません：%d

en: Product page Currency Switcher
ja: 商品ページ通貨スイッチャー

en: Product reviews
ja: 製品レビュー

en: Product tabs
ja: 製品タブ

en: Product tag base
ja: 製品タグベース

en: Product url
ja: 製品 url

en: Products Download Files
ja: 製品ダウンロードファイル

en: Products Media Synchronization
ja: 製品メディアの同期

en: Products Missing Translations
ja: 翻訳のない製品

en: Products Synchronization
ja: 製品同期

en: Products before cart reset
ja: カートリセット前の製品

en: Products removed after switching to %s:
ja: %sに切替後、取り除かれた製品：

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
ja: 確認を促し、カートをリセットする

en: Purchase WPML now
ja: 今すぐWPMLを購入する

en: Purchase note
ja: 購入ノート

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Quick Edit isn't available for product translations:
ja: クイック編集は製品翻訳では利用できません。

en: Quick edit "%s" inline
ja: クイック編集「%s」インライン

en: Rate
ja: レート

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
ja: 商品およびバリエーション翻訳から未使用のカスタムフィールドを削除

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
ja: サイト設定の要素のため、ユーザーが通貨または言語をフロントエンドで切り替えると、カートコンテンツが正しく同期されないかもしれません。

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
ja: このような状況ではカードをリセットするために、このオプションで%s することをお薦めします。

en: Resources
ja: リソース

en: Resources Label
ja: リソースラベル

en: Resources label
ja: リソースラベル

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceをレビュー

en: Right
ja: 右

en: Right now, there are no products needing translation.
ja: 現在、翻訳が必要な製品はありません。

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
ja: 現在翻訳が必要なタクゾノミーのタームがありません。

en: Right with space
ja: 余白付き右側

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
ja: 換算した価格を一番近い整数に四捨五入します。%s例、15.78は16.00になります

en: Rounding to the nearest integer
ja: 一番近い整数に丸める

en: Run the selected tools
ja: 選択したツールを実行

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
ja: 英語以外のデフォルト言語でWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceを実行しています。

en: Sale Price
ja: セールス価格

en: Same as default currency
ja: 初期設定通貨と同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更を保存する

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Secondary currencies: %s
ja: 第2通貨: %s

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Select a preset
ja: プリセットを選択してください

en: Select currency
ja: 通貨を選択する

en: Select which attributes in your store should be translatable:
ja: ストアのどの属性を翻訳対象とするかを選択します:

en: Set costs in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨のコストを設定する

en: Set dates
ja: 日付を設定

en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLsの翻訳ページで%sの異なる言語でのスラグを設定する

en: Set exchange rates
ja: 換算レートを設定する

en: Set on %s
ja: %sに設定

en: Set prices in other currencies manually
ja: 手動で他の通貨の価格を設定する

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
ja: 商品タイプを翻訳不可に設定し、不要な翻訳を削除する

en: Set shipping costs in other currencies manually
ja: 他の通貨で配送コストを手動で設定する

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
ja: 清算時に顧客が最終価格を見る通貨を設定してください。支払いメッセージで顧客が閲覧するアカウントを選択してください。

en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
ja: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$sを設定して、ストアを翻訳し、より多くの通貨を追加しましょう。

en: Set your translation options
ja: 翻訳オプションを設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Shop
ja: ショップ

en: Shop page
ja: ストアページ

en: Show
ja: 表示

en: Show a currency switcher on the product page template
ja: 製品ページテンプレートで通貨の切り替えを表示する

en: Show all currencies
ja: 全ての通貨を表示する

en: Show currencies based on
ja: 以下に基づく通貨を表示

en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
ja: %1$sカスタム価格%2$sの商品のみを副通貨で表示

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
ja: %1$s (%2$s)のみにレビューを表示する

en: Show reviews in all languages  (%s)
ja: 全ての言語でレビューを表示する  (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
ja: 言語または通貨切替後、フロントエンドでカートがリセットされる前にカート内に存在する製品リストを表示します。表示する製品がない場合、表示されません。

en: Sign-up Fee
ja: 登録料

en: Site Language
ja: サイト言語

en: Slug
ja: スラグ

en: Slug type
ja: スラグタイプ

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceのwpml-config.xmlファイルからの一部の設定が上書きされました。

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
ja: 翻訳された%1$sの一部は、%2$sアサインメントが異なります。

en: Something went wrong, please reload the page and try again
ja: エラーが発生しました。ページを再読み込みして再試行してください

en: Specific countries
ja: 特定の国

en: Start the Setup Wizard
ja: 設定ウィザードを開始する

en: Status
ja: 状況

en: Store Pages
ja: ストアページ

en: Store URLs
ja: ストアURL

en: Subscription Price
ja: サブスクリプション価格

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
ja: 全ての翻訳済みの%2$sに、%1$sをアップデートしました。

en: Switch back to %s
ja: %sに戻す

en: Switching currencies when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の通貨の切替え

en: Switching currency?
ja: 通貨を切り替えますか？

en: Switching language?
ja: 言語を切り替えますか?

en: Switching languages when there are items in the cart
ja: カート内にアイテムがある時の言語切替え

en: Sync completed for product #%d.
ja: 製品 #%d の同期が完了しました。

en: Sync products and product taxonomies order.
ja: 製品と製品タクゾノミー順を同期する。

en: Sync publishing date for translated products.
ja: 翻訳された製品の公開日を同期する。

en: Synchronization complete!
ja: 同期完了！

en: Synchronize %s assignment in content
ja: コンテンツ内の %s 指定を同期

en: Synchronize attributes and update product variations
ja: 属性を同期し、製品バリエーションを更新する

en: Synchronize cart content when switching currencies
ja: 通貨切替時にカートコンテンツを同期する

en: Synchronize cart content when switching languages
ja: 言語切替時、カートコンテンツを同期する

en: Synchronize data into translations
ja: データを翻訳に同期

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
ja: 商品カテゴリーのメタデータ（表示タイプ、サムネイル）を同期

en: Synchronize product variations
ja: 商品バリエーションを同期

en: Synchronize products image galleries
ja: 商品画像ギャラリーを同期

en: Synchronize stock for products and product variations
ja: 商品および商品バリエーションの在庫を同期

en: Syncing all variations…
ja: すべてのバリエーションを同期中…

en: Tab Title
ja: タブタイトル

en: Take this and edit
ja: 引き受けて編集する

en: Taxonomies Missing Translations
ja: 翻訳のないタクゾノミー

en: Template for currency switcher
ja: 通貨スイッチャー用のテンプレート

en: Term not found: %d
ja: タームが見つかりません: %d

en: Test Publishable Key
ja: 公開可能キーをテスト

en: Test Secret Key
ja: シークレットキーをテスト

en: That's wasted work. Switching to <em>"Only sync variations edited in the editor"</em> would make saves like this much faster — WPML will only sync the variations you actually changed and tell you what was skipped.
ja: これは無駄な作業です。<em>「エディターで編集されたバリエーションのみ同期」</em>に切り替えると、このような保存がはるかに高速になります — WPMLは実際に変更したバリエーションのみを同期し、スキップされたものを表示します。

en: The Translation Controls Have Moved
ja: 翻訳コントロールが移動しました

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから移動すると、変更が失われます。

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
ja: デフォルト通貨は変更できません。全ての通貨に正確な価格を表示するには、%1$s複数通貨%2$s 設定の下で為替レートをアップデートする必要があります。

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
ja: 顧客が購入通貨ついて%sを選んだ時の最低注文金額。

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
ja: 顧客が%s を購入通貨として選んだ時の配送コスト。

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
ja: %sでの最低注文金額

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
ja: %sでのコスト

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
ja: リフティング・チャージは選択されたサービスが提示する為替レートを保存する前に調整します。上の表に表示される為替レートはリフティング・チャージを含みます。

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
ja: 具体的な通貨が設定されていないため、複数通貨モードを有効にできません。 %1$sWooCommerce 設定%2$s ページへ移動してストアのデフォルト通貨を選択してください。

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
ja: おすすめの方法はWPML翻訳エディターを使用することです。翻訳プロセスがとても簡単になり、さまざまなWooCommerce拡張機能に良好に統合します。

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
ja: その結果、価格は四捨五入後の値の増分になります。%s例：

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
ja: 以前得られた金額から減算される値。

en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
ja: 合計<strong>%s 件の商品</strong>があります。

en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
ja: バリエーションのある商品が<strong>%s 件</strong>あります。

en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
ja: 合計<strong>%s 件のバリエーション</strong>があります。

en: There are no attributes defined
ja: 定義された属性がありません

en: There are some settings that require careful attention.
ja: 幾つかの設定に注意が必要です。

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
ja: これらのページは現在WPMLを通して翻訳者によって翻訳されています:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
ja: このアクションを実行することで、%s分類法をさまざまな言語のコンテンツに自動的に適用できます。元のコンテンツをスキャンし、翻訳されたコンテンツに同じ分類法を適用します。

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
ja: この機能は無効です。続行するには、%1$sWPMLクッキー%2$sを有効にしてください。

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
ja: このゲートウェイは%sをサポートしません。このゲートウェイを表示するには他の通貨を選択してください。

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
ja: これは%1$sの翻訳です。一部のフィールドは編集できません。%2$s翻訳ダッシュボード%3$sから商品を翻訳することをお勧めします。

en: This may cause problems with URLs in different languages.
ja: これは他言語のURLに問題を起こすかもしれません。

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
ja: このページを使用して異なるタイプのURLが作成されたWooCommerceの全てのストリングを翻訳できます。これらを翻訳することで、ページ言語にマッチするURLを完全にローカライズできます。

en: This taxonomy does not require translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要としません。

en: This taxonomy requires translation.
ja: このタクゾノミーは翻訳を必要とします。

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
ja: あなたは現在この翻訳ジョブに指名されていません。他のトランスレーターが引き受け、翻訳を続けることができます。

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
ja: 最近翻訳された属性に対し、翻訳された製品バリエーションを自動的に発生します。

en: Thousand Separator
ja: 千区切り

en: Title
ja: タイトル

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
ja: これを避けるには、ブラウザにクッキー設定を持つ閲覧者向けにページをキャッシュしないようにキャッシュプラグインを設定してください。

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
ja: 製品タクゾノミーまたはその属性を翻訳可能、もしくは翻訳不能に設定するには、%1$sMultilingual Content Setup%2$s（多言語コンテンツ設定）へ移動します

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
ja: 通貨スイッチャーが円滑に動作し続けるために：

en: To get started, we need to set up the following:
ja: まず始めに、以下を設定する必要があります:

en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
ja: 商品カテゴリー、タグ、属性を手動で翻訳するには、%1$sWPML &rarr; 分類翻訳%2$sに移動してください。

en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
ja: 商品を手動で翻訳するには、%1$s商品%2$sに移動し、「プラス」アイコンをクリックしてください。

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
ja: これと他のWooCommerceストアページを迅速に翻訳するには、%1$sセットアップウィザード%2$sを実行してください。

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
ja: 完全に翻訳されたサイトを運営するには、全てのタクゾノミーのタームを翻訳すべきです。バリエーションなど、特定のストア要素はタクゾノミー翻訳で翻訳されます。

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
ja: 多言語Eコマースサイトを実行するには全てのサイト言語でWooCommerceストアページを翻訳する必要があります。全ての言語のインストール後、このメニューから翻訳を追加できます。

en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
ja: ストアを複数の言語で運営するには、%1$sWPMLプラグイン%2$sを使用する必要があります。

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
ja: このテキストの翻訳方法を確認するには、まずここで変更を保存してください。

en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
ja: %1$sを翻訳するには、%4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce管理%5$s内の%2$s翻訳%3$sページを使用してください。

en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: ラベルを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 人物タイプを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: リソースを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 属性を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: カスタムWooCommerceメール通知を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: カスタムの商品ごとのタブを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
ja: カスタム商品フィールドを翻訳するには、まずここで変更を保存してから、%2$s翻訳ダッシュボード%3$sに移動してください。

en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 決済方法のカスタムテキストを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: グローバルアドオンを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
ja: 商品ごとのアドオンを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動し、関連する商品を翻訳用に送信してください。

en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
ja: 商品タクソノミーのパーマリンクを翻訳するには、%1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → ストアURL%2$sに移動してください。

en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
ja: 商品の詳細（タクソノミーを含む）を翻訳するには、このダッシュボードを使用してください。タクソノミーを個別に翻訳したり、ストアや通貨の設定を調整したりする必要がある場合は、%1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceのドキュメント%2$sをご覧ください。

en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
ja: 商品パーマリンクを翻訳するには、%1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → ストアURL%2$sに移動してください。

en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 商品レビューを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
ja: 商品タクソノミーを翻訳するには、%1$sタクソノミー翻訳%2$sページに移動してください。

en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: 決済方法名を翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
ja: 属性スラグを翻訳するには、WooCommerceの属性%sに"アーカイブを有効にする?" オプションを設定してください

en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: このコンテンツを翻訳するには、%1$s翻訳ダッシュボード%2$sに移動してください。

en: Tour Data
ja: ツアーデータ

en: Translatable?
ja: 翻訳可能?

en: Translate %s
ja: %sを翻訳

en: Translate Products
ja: 製品を翻訳

en: Translate Taxonomy
ja: 分類法を翻訳

en: Translate URLs
ja: URLを翻訳する

en: Translate WooCommerce products
ja: WooCommerce 製品を翻訳する

en: Translate endpoints
ja: エンドポイントの翻訳

en: Translate shipping classes
ja: 配送クラスを翻訳

en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
ja: %1$sWPML &rarr; 翻訳管理%2$sから、商品を含むサイト全体のコンテンツを翻訳できます。

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
ja: %1$sを翻訳していますか? 簡単な翻訳には、%2$sテーブルを使用してください。

en: Translation in progress
ja: 翻訳進行中

en: Translation to
ja: 次言語への翻訳

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Up
ja: 上

en: Update %1$s for all translated %2$s
ja: 全ての翻訳済みの%2$sで%1$sをアップデートする

en: Update Translation
ja: 翻訳をアップデートする

en: Update frequency
ja: 更新頻度

en: Update manually now
ja: 今から手動で更新する

en: Update translation
ja: 翻訳をアップデート

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
ja: 毎時単位で為替率を更新すると、月に約744のAPIコールが発生します。為替率情報源がこの高い使用頻度に対応できるか、確認してください。

en: Uploads
ja: アップロード

en: Use custom settings for translations download files
ja: 翻訳ダウンロードファイルにカスタム設定を使用する

en: Use the same files for translations
ja: 翻訳に同じファイルを使用する

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
ja: "translation_of" を使用するには "lang" パラメーターが必要です

en: Value(s)
ja: 値

en: Variation translation sync on product save
ja: 製品保存時のバリエーション翻訳同期

en: Variations data
ja: バリエーションデータ

en: View Order
ja: 注文を閲覧

en: Visit website
ja: ウェブサイトを閲覧する

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
ja: 警告！マイナー制限は1か月に1000リクエストの制限があり、無料アカウントを使用するお客様の通貨ベースはユーロのみです。1か月に1000以上のリクエストが必要、または170種類のベース通貨をすべて使用する場合、1か月10ドルから始まる優良プランをお選びください。

en: WCML Settings page
ja: WCML設定ページ

en: WPML Export and Import
ja: WPMLエクスポートとインポート

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceはデフォルトで、上記で定義されたすべてのコストと値を通貨レートで乗算します。これを望まず、代わりに静的な値を設定したい場合は、ここで定義できます。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは動作するためにいくつかのプラグインに依存しています。必要なプラグインが不足している場合は、インストールして有効化する必要があります。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceはサイト上でアクティブなキャッシュプラグインを検出しました。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは有効ですが機能していません。<a href="%1$s">WPML String Translation</a>のバージョン%2$sより前のバージョンとは互換性がありません。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは有効ですが機能していません。<a href="%1$s">WPML</a>のバージョン%2$sより前のバージョンとは互換性がありません。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは有効ですが機能していません。<a href="%1$s">Woocommerce</a>のバージョン%2$sより前のバージョンとは互換性がありません。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは有効ですが機能していません。動作するには%sが必要です。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは有効ですが機能していません。まずWPMLのインストールを完了してください。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce設定

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは、各顧客の注文の言語と通貨、およびWooCommerceによって作成されたレポートの通貨を識別するためにもクッキーを使用します。WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは、通貨情報を追加してこれらのレポートを拡張します。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceは、ドメインでの言語使用時にバスケット情報を理解し、ドメイン間でデータを転送するためにクッキーを使用します。

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › セットアップウィザード

en: WPML Translation Editor
ja: WPML 翻訳エディター

en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
ja: WPMLを利用すれば%1$s製品属性を翻訳%2$sすることができます。数字やコードをベースとする一部の属性はユニバーサルであるため、翻訳を必要としない場合があります。

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
ja: WPMLは、ショップ、アカウント、チェックアウト、カートなどのデフォルトのWooCommerceページの翻訳されたバージョンを自動的に生成します。

en: WPML support
ja: WPML サポート

en: WPML synced translations for %1$d of %2$d variations.
ja: WPMLは%2$dのバリエーションのうち、%1$dの翻訳を同期しました。

en: WPML synced translations for product-level changes only.
ja: WPMLは製品レベルの変更の翻訳のみを同期しました。

en: WPML syncs only the variations changed in this save. After each save, WPML shows what was synced and offers a one-click full sync.
ja: WPMLは今回の保存で変更されたバリエーションのみを同期します。保存後、WPMLは同期されたものとワンクリックで完全同期を行うオプションを表示します。

en: WPML verified %1$d variation × %2$d language on this save. None of them had changes that needed syncing.
ja: WPMLは今回の保存で%1$d個のバリエーションと%2$d個の言語を検証しました。それらのいずれも同期が必要な変更はありませんでした。

en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
ja: <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>プラグインを支援したいですか？%1$sレビューを書く%2$s！

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
ja: WPML設定に問題があります：%1$sproduct_type%2$s タクゾノミーが翻訳可能に設定されていますが、これが翻訳された製品と問題を起こしています。この問題は %3$sMultilingual Content Setup ページ%4$s（多言語コンテンツ設定ページ）で修正できます。

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
ja: 一部の商品翻訳で%1$sproduct_type%2$sフィールドが正しく設定されていないことを検出しました。これはproduct_typeタクソノミーが翻訳されたために発生しました。WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceの%3$sトラブルシューティングページ%4$sで修正できます。

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
ja: サイトがTwigテンプレートで構築された通貨スイッチャーを使用していることを検出しました。セキュリティ上の理由から、Twigベースのテンプレートのサポートは今後のWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6で廃止される予定です。

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
ja: WooCommerce Gateways Country Limiterプラグインを使用していることが検出されましたが、これは現在WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceに統合されています。削除してください！

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
ja: 新しいバージョンのWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceがリリースされた際に問題が発生しないよう、できるだけ早く通貨スイッチャーを更新することをお勧めします。

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
ja: 翻訳作業を効率化するためにWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceを更新しました。

en: Weekly on
ja: 毎週

en: Weekly on %s
ja: 毎週%s

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
ja: 有効にすると、為替レートに基づく価格の商品が非表示になります

en: Which product attributes should be translatable?
ja: どの製品属性を翻訳対象にしますか？

en: White
ja: ホワイト

en: Widget Currency Switcher
ja: ウィジェット通貨スイッチャー

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget title
ja: ウィジェットタイトル

en: WooCommerce Store Pages
ja: WooCommerce ストアページ

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
ja: WooCommerceはMaxMind Geolocationと統合して、顧客の所在地を確実に特定することができます。

en: WooCommerce settings page.
ja: WooCommerce 設定ページ。

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
ja: WooCommerce ストアページは全てのサイト言語に翻訳されています。

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
ja: WooCommerce ストアページがこれらの言語に存在しません：

en: Yes, enable multicurrency mode
ja: はい、複数通貨モードを有効にします

en: Yes, go to the troubleshooting page
ja: はい、トラブルシューティングページへ移動します

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
ja: 通常のカテゴリーベースと同じ値を使用しています。これにより競合が起こり、URLが適切に作動しなくなります。

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
ja: 言語または通貨を変更する時、カートまたは支払いページで問題があれば、カートコンテンツをクリアすることができます

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
ja: これらのパラメータを使用して通貨スイッチャーのテンプレートをカスタマイズできます：

en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
ja: %1$sパーマリンク設定%2$sページでデフォルト値の入力または編集ができます。また、WooCommerce%3$s詳細設定%4$sページでエンドポイントの入力または編集が可能です。

en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
ja: ご購入いただかない場合でも、%1$s複数通貨機能%2$sはお使いいただくことができます。

en: You can switch on the %s.
ja: %sで切り替えることができます。

en: You can switch to <em>"Always check all variations"</em> on the %s.
ja: %sで、<em>「常にすべてのバリエーションを確認」</em>に切り替えることができます。

en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
ja: サブスクリプション商品のテキストは%1$s翻訳ダッシュボード%2$sから翻訳できます。

en: You have to save all settings before updating exchange rates
ja: 為替レートを更新する前に全ての設定を保存する必要があります

en: You have untranslated terms!
ja: 未翻訳のタームがあります！

en: You haven't added any secondary currencies
ja: 2次通貨が追加されていません

en: You haven't added any secondary currencies.
ja: 第2通貨が追加されていません。

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
ja: ストアを多言語化し、サイトの言語に基づいて通貨を表示するには、WPMLプラグインが必要です。まだお持ちではないですか。

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
ja: 他のプラグインまたは%sセクションのマニュアル設定により追加されたWPML設定ファイルをお調べください。

en: You will be able to:
ja: 以下ができるようになります:

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
ja: WooCommerceでWPMLを使用するには、Multilingual CMSまたはMultilingual Agencyパッケージのいずれかが必要です。

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
ja: 言語を切替えましたが、カートにアイテムが残っています。%s 言語を維持する場合、カートを空にしてからカートにアイテムを再度追加する必要があります。

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
ja: カートが空ではありません！通貨切替後、カート内に存在する全てのアイテムを取り除いてから再度追加する必要があります。

en: Your product permalink base is not translated to:
ja: 製品パーマリンクベースが次の言語に翻訳されていません：

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
ja: 配送等級%1$sは、%2$s言語で作成されました。この等級から異なる通貨での送料を提供したい場合は、言語を切り替えてください。

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
ja: このサイトは2次通貨で自動的に価格を計算する%1$sを使用しています。これは2018年6月1日に有効になる%2$s です。

en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
ja: お使いのテーマは通貨切り替えウィジェットをサポートしていません。ショートコードまたはPHPを使用して、%1$s通貨の切り替えを追加%2$sしてください。

en: and
ja: と

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceを設定する

en: default
ja: 初期設定

en: important change about this service
ja: このサービスに関する重要な変更

en: multicurrency settings page
ja: 複数通貨設定ページ

en: never
ja: 一度もない

en: none
ja: なし

en: permalinks settings
ja: パーマリンク設定

en: translated
ja: 翻訳済み

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
ja: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerceフォルダからwpml-config.xmlファイルが見つかりません。
