WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.6 - en to pt_BR translation catalogue (618 entries)

note: Description of the plugin
en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
pt_BR: Torne sua loja multilíngue e habilite várias moedas - <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

note: Author of the plugin
en: OnTheGoSystems
pt_BR: Sistemas OnTheGoSystems

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detectou uma extensão de cache ativa em seu site.

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
pt_BR: O armazenamento em cache pode causar problemas de exibição de moedas para seus clientes caso esteja usando o recurso de múltiplas moedas.

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
pt_BR: Para evitar isso, configure seu plugin de cache para não armazenar em cache para os visitantes páginas que tiverem um cookie definido em seu navegador.

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
pt_BR: Importante: ação necessária para seu seletor de moeda

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
pt_BR: Detectamos que seu site está usando um Seletor de Moeda construído com templates Twig. Por razões de segurança, o suporte para templates baseados em Twig será descontinuado na próxima versão do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
pt_BR: Para garantir que seu Seletor de Moeda continue funcionando sem problemas:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
pt_BR: - Mude para um modelo baseado em PHP - você pode selecionar um na %1$spágina de configuração%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
pt_BR: - Precisa de uma solução personalizada? %1$sEntre em contato com nosso suporte%2$s - estamos aqui para ajudá-lo a migrar com segurança.

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
pt_BR: Recomendamos atualizar seu Seletor de Moeda o mais rápido possível para evitar interrupções quando a nova versão do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce for lançada.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
pt_BR: Migrando sua loja multilíngue? Com o %s você pode transferir seu conteúdo traduzido para um novo site, incluindo vendas cruzadas, vendas incrementais e atributos de produtos.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
pt_BR: Procurando importar sua loja multilíngue? Com o %1$s e o %2$s tanto no seu site original quanto no novo, você pode exportar e importar suas traduções automaticamente.

en: WPML Export and Import
pt_BR: Exportação e Importação WPML

en: You haven't added any secondary currencies
pt_BR: Você não adicionou nenhuma moeda secundária

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
pt_BR: Adicione outra moeda para utilizar plenamente o modo de múltiplas moedas. Se não precisa de mais de uma moeda, você pode desabilitar essa configuração para melhorar o desempenho do seu site.

en: Configure multicurrency mode
pt_BR: Configure o modo de múltiplas moedas

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
pt_BR: Avaliar WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
pt_BR: Parabéns por fazer sua primeira venda multimoeda!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
pt_BR: Quer ajudar a extensão <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>? %1$sDê-nos uma revisão%2$s!

en: The Translation Controls Have Moved
pt_BR: Os Controles de Tradução Foram Movidos

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
pt_BR: Atualizamos o WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce para simplificar seu trabalho de tradução.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
pt_BR: Traduza todo o conteúdo do seu site, incluindo produtos, em %1$sWPML &rarr; Gerenciamento de Traduções%2$s.

en: Currency - no orders found
pt_BR: Moeda - nenhuma ordem encontrada

en: Invalid nonce
pt_BR: Nonce inválido

en: WPML synced translations for product-level changes only.
pt_BR: O WPML sincronizou traduções apenas para alterações no nível do produto.

note: translators: 1: number of synced variations, 2: total variations in product
en: WPML synced translations for %1$d of %2$d variations.
pt_BR: O WPML sincronizou traduções para %1$d de %2$d variações.

note: translators: %d: number of variations that were not checked
en: %d other variation was not checked because its data didn't change here. | %d other variations were not checked because their data didn't change here.
pt_BR[0]: %d outra variação não foi verificada porque seus dados não foram alterados aqui.
pt_BR[1]: %d outras variações não foram verificadas porque seus dados não foram alterados aqui.

note: translators: %s: "Force update all" label
en: If you've made changes <strong>outside this editor</strong> (for example, retranslating an attribute term), use <em>%s</em> below to make sure every translation is current.
pt_BR: Se tiver feito alterações <strong>fora deste editor</strong> (por exemplo, retraduzindo um termo de atributo), use <em>%s</em> abaixo para garantir que todas as traduções estejam atualizadas.

en: Force update all
pt_BR: Forçar atualização de tudo

en: Force update all variation translations
pt_BR: Forçar atualização de todas as traduções de variação

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch to <em>"Always check all variations"</em> on the %s.
pt_BR: Você pode mudar para <em>“Sempre verificar todas as variações”</em> na %s.

en: WCML Settings page
pt_BR: Página de Configurações do WCML

en: (opens in a new tab)
pt_BR: (abre em uma nova aba)

en: Syncing all variations…
pt_BR: Sincronizando todas as variações…

en: Done — all variations synced
pt_BR: Concluído — todas as variações sincronizadas

en: Sync completed for product #%d.
pt_BR: Sincronização concluída para o produto #%d.

en: Failed — see console
pt_BR: Falhou — ver console

en: Error —
pt_BR: Erro —

en: Dismiss
pt_BR: Fechar

note: translators: 1: number of variations checked, 2: number of translation languages
en: WPML verified %1$d variation × %2$d language on this save. None of them had changes that needed syncing. | WPML verified %1$d variations × %2$d languages on this save. None of them had changes that needed syncing.
pt_BR[0]: O WPML verificou %1$d variação × %2$d idioma neste salvamento. Nenhuma delas tinha alterações que precisavam de sincronização.
pt_BR[1]: O WPML verificou %1$d variações × %2$d idiomas neste salvamento. Nenhuma delas tinha alterações que precisavam de sincronização.

en: That's wasted work. Switching to <em>"Only sync variations edited in the editor"</em> would make saves like this much faster — WPML will only sync the variations you actually changed and tell you what was skipped.
pt_BR: É um trabalho desperdiçado. Mudar para <em>“Sincronizar apenas variações editadas no editor”</em> tornaria salvamentos como este muito mais rápidos — o WPML sincronizará apenas as variações que você realmente alterou e informará o que foi ignorado.

note: translators: %s: link to the WCML Settings page
en: You can switch on the %s.
pt_BR: Você pode mudar na %s.

en: Don't show this again on this site
pt_BR: Não mostrar novamente neste site

en: Variation translation sync on product save
pt_BR: Sincronização de tradução de variação ao salvar o produto

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product. Affects saves in the WooCommerce product editor only — Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
pt_BR: Escolha como o WPML atualiza as traduções de variação ao salvar um produto variável. Afeta apenas os salvamentos no editor de produtos do WooCommerce — o Painel de Gestão de Tradução e o Traduzir tudo automaticamente sempre executam uma sincronização completa.

en: Choose how WPML updates variation translations when you save a variable product.
pt_BR: Escolha como o WPML atualiza as traduções de variação ao salvar um produto variável.

en: Affects saves in the WooCommerce product editor only. Translation Dashboard and Translate Everything Automatically always run a complete sync.
pt_BR: Afeta apenas os salvamentos no editor de produtos do WooCommerce. O Painel de Gestão de Tradução e o Traduzir tudo automaticamente sempre executam uma sincronização completa.

en: Always check all variations
pt_BR: Sempre verificar todas as variações

en: On every save, WPML checks every variation in every language and syncs anything that's out of date.
pt_BR: A cada salvamento, o WPML verifica cada variação em todos os idiomas e sincroniza tudo o que estiver desatualizado.

en: Only sync variations edited in the editor
pt_BR: Sincronizar apenas variações editadas no editor

en: WPML syncs only the variations changed in this save. After each save, WPML shows what was synced and offers a one-click full sync.
pt_BR: O WPML sincroniza apenas as variações alteradas neste salvamento. Após cada salvamento, o WPML mostra o que foi sincronizado e oferece uma sincronização completa com um clique.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir notificações de e-mail personalizadas do WooCommerce, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

note: translators: %s is the month day
en: Monthly on the %s
pt_BR: Mensalmente no dia %s

note: translators: %s is the week day
en: Weekly on %s
pt_BR: Semanalmente no(a) %s

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
pt_BR: Não foi possível obter taxas de câmbio. Falha na conexão.

note: translators: 1: Currency, 2: Cart total.
en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
pt_BR: Observe que o pagamento será feito em %1$s. Seu total será de aproximadamente %2$s, dependendo da taxa de câmbio atual.

en: Not yet supported
pt_BR: Ainda não há suporte

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
pt_BR: Defina a moeda na qual seu cliente verá o preço final na finalização de compra. Escolha as contas que ele poderá ver na mensagem de pagamento.

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Bank Account
pt_BR: Conta bancária

en: All Accounts
pt_BR: Todas as contas

en: All in selected currency
pt_BR: Tudo na moeda selecionada

en: PayPal Email
pt_BR: E-mail do PayPal

en: Merchant ID
pt_BR: ID do comerciante

en: Client ID
pt_BR: ID do cliente

en: Secret Key
pt_BR: Chave secreta

note: translators: %s is currency code.
en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
pt_BR: Este gateway não é compatível com %s. Para mostrar este gateway, escolha outra moeda.

en: Live Publishable Key
pt_BR: Chave publicável ativa

en: Live Secret Key
pt_BR: Chave secreta ativa

en: Test Publishable Key
pt_BR: Chave Publicável de Teste

en: Test Secret Key
pt_BR: Chave Secreta de Teste

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Costs and values in custom currencies
pt_BR: Custos e valores em moedas personalizadas

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce por padrão multiplicará todos os seus custos e valores definidos acima pelas taxas de câmbio. Se você não quiser isso e preferir valores estáticos, você pode defini-los aqui.

en: Enable costs in custom currencies
pt_BR: Habilitar custos em moedas personalizadas

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
pt_BR: Calcular custos de entrega em outras moedas automaticamente

en: Set shipping costs in other currencies manually
pt_BR: Definir custos de entrega em outras moedas manualmente

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: Minimal order amount in %s
pt_BR: Valor mínimo de pedido em %s

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is the currency code
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
pt_BR: O valor mínimo de pedido caso o cliente escolha %s como a moeda de compra.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a language code
en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
pt_BR: Sua classe de entrega %1$s foi criada no idioma %2$s . Troque seu idioma caso queira fornecer custos de entrega em diferentes moedas para essa classe.

note: translators: %1$s is a shipping class name and %2$s is a currency code
en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
pt_BR: Custo da classe de entrega "%1$s” em %2$s

en: N/A
pt_BR: N/D

note: translators: %s is a currency code
en: No shipping class cost in %s
pt_BR: Nenhum custo de classe de entrega em %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: Cost in %s
pt_BR: Custo em %s

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
note: translators: %s is a currency code
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
pt_BR: O custo de entrega caso o cliente escolha %s como a moeda de compra.

en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: Add currency
pt_BR: Adicionar moeda

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: default
pt_BR: padrão

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Currency displayed first
pt_BR: Moeda exibida primeiro

en: Choose which currency to display when a client switches languages
pt_BR: Escolha qual moeda exibir quando um cliente mudar de idioma

en: Keep
pt_BR: Preservar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Currencies to display for each language
pt_BR: Moedas a exibir para cada idioma

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Enable %1$s for %2$s
pt_BR: Habilitar %1$s para %2$s

note: translators: %1$s is for language name and %2$s for currency name
en: Disable %1$s for %2$s
pt_BR: Desabilitar %1$s para %2$s

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Add new currency
pt_BR: Adicionar nova moeda

note: translators: %s for currency label
en: Currency settings for %s
pt_BR: Configurações de moeda para %s

en: Select currency
pt_BR: Selecionar moeda

en: Exchange Rate
pt_BR: Taxa de câmbio

en: Only numeric
pt_BR: Somente numérico

note: translators: %s for currency exchange rate value
en: (previous value: %s)
pt_BR: (valor anterior: %s)

en: Currency Preview
pt_BR: Visualização da moeda

en: Currency Position
pt_BR: Posição da moeda

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Left with space
pt_BR: À esquerda com espaço

en: Right with space
pt_BR: À direita com espaço

en: Thousand Separator
pt_BR: Separador de milhar

en: (Space)
pt_BR: (Espaço)

en: Decimal Separator
pt_BR: Separador decimal

en: Number of Decimals
pt_BR: Número de casas decimais

en: Rounding to the nearest integer
pt_BR: Arredondamento para o número inteiro mais próximo

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Up
pt_BR: Para cima

en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Nearest
pt_BR: Mais próximo

en: Increment for nearest integer
pt_BR: Incremento para o número inteiro mais próximo

note: translators: %s is an HTML break line
en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
pt_BR: O preço resultante será um incremento desse valor após o arredondamento inicial.%sp. ex.:

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
pt_BR: 1454,07 &raquo; 1454 quando definido para 1

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
pt_BR: 1454,07 &raquo; 1450 quando definido para 10

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
pt_BR: 1454,07 &raquo; 1500 quando definido para 100

note: translators: %s is an HTML break line
en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
pt_BR: Arredondar o preço convertido para o número inteiro mais próximo. %sp. ex.: 15,78 vira 16,00

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
pt_BR: O valor a ser subtraído do valor obtido anteriormente.

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
pt_BR: Para 1454,07, quando o incremento para o número inteiro mais próximo for 100 e o valor de subtração automática for 1, o valor resultante é 1499.

en: Autosubtract amount
pt_BR: Subtrair valor automaticamente

en: Payment Gateways
pt_BR: Gateways de pagamento

note: translators: %s is a currency code
en: Custom settings for %s
pt_BR: Configurações personalizadas para %s

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Please enter a valid number
pt_BR: Insira um número válido

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Currency available in
pt_BR: Moeda disponível em

en: All countries
pt_BR: Todos os países

en: All countries except:
pt_BR: Todos os países, exceto:

en: All countries except...
pt_BR: Todos os países, exceto...

en: Specific countries
pt_BR: Países específicos

en: Show currencies based on
pt_BR: Mostrar moedas com base em

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
pt_BR: Você precisa do plug-in WPML para tornar sua loja multilíngue e exibir moedas com base no idioma do site. Ainda não tem o plug-in?

en: Purchase WPML now
pt_BR: Compre o WPML agora

en: Site Language
pt_BR: Idioma do site

en: Client Location
pt_BR: Localização do cliente

en: Location based
pt_BR: Com base em localização

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
pt_BR: O WooCommerce se integra ao MaxMind Geolocation para determinar de forma confiável a localização de seus clientes.

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
pt_BR: Ótimo! Agora você pode usar a geolocalização para determinar a moeda padrão para idiomas escolhidos. É possível editar essa chave na

en: WooCommerce settings page.
pt_BR: Página de configurações do WooCommerce.

en: MaxMind Licence Key
pt_BR: Chave de licença do MaxMind

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
pt_BR: Observação: sem uma chave gratuita do MaxMind, suas chamadas de geolocalização serão limitadas e o desempenho do seu site poderá ser afetado.

en: Learn how to generate a free license key
pt_BR: Saiba como gerar uma chave de licença gratuita

note: translators: %s is a date
en: Set on %s
pt_BR: Estabelecida em %s

en: Country availability
pt_BR: Disponibilidade no país

en: All countries except
pt_BR: Todos os países, exceto

en: Configure per country availability for this payment gateway
pt_BR: Configurar a disponibilidade por país desse gateway de pagamento

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Error saving settings.
pt_BR: Erro ao salvar configurações.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
pt_BR: Notamos que você está usando a extensão WooCommerce Gateways Country Limiter, que agora está integrada ao WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Por favor, remova-a!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir texto personalizado para métodos de pagamento, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
pt_BR: Para traduzir links permanentes para taxonomias de produtos, vá para %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs da Loja%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
pt_BR: Para traduzir links permanentes de produtos, vá para %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → URLs da Loja%2$s.

en: How to translate permalinks for product taxonomies
pt_BR: Como traduzir links permanentes para taxonomias de produtos

en: How to translate product permalinks
pt_BR: Como traduzir links permanentes de produtos

en: Translate WooCommerce products
pt_BR: Traduzir produtos do WooCommerce

en: Translate shipping classes
pt_BR: Traduzir classes de entrega

en: Configure multicurrency for multilingual sites
pt_BR: Configure múltiplas moedas para sites multilíngues

en: Translate endpoints
pt_BR: Traduzir endpoints

en: How to translate this?
pt_BR: Como traduzir isto?

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce usará cookies para entender as informações do carrinho ao usar idiomas em domínios e para transferir dados entre os domínios.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce também usará cookies para identificar o idioma e a moeda de cada pedido do cliente, bem como a moeda dos relatórios criados pelo WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce estende esses relatórios adicionando as informações da moeda.

note: translators: $s is a currency code
en: Invalid currency parameter: "%s"
pt_BR: Parâmetro de moeda inválido: "%s"

note: translators: $s is a language code
en: Invalid language parameter: "%s"
pt_BR: Parâmetro de idioma inválido: "%s"

note: translators: $s is a product ID
en: Product not found: %d
pt_BR: Produto não encontrado: %d

note: translators: $s is a term ID
en: Term not found: %d
pt_BR: Termo não encontrado: %d

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
pt_BR: Usar "translation_of" exige fornecer também um parâmetro "lang"

en: Multicurrency
pt_BR: Multimoeda

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
pt_BR: Para administrar sua loja em vários idiomas, você precisa usar o %1$sPlug-in WPML %2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
pt_BR: Se você já possui o plug-in, instale e ative-o. Caso contrário, %1$scompre o WPML%2$s.

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
pt_BR: Você precisará do pacote Multilingual CMS ou Multilingual Agency para usar o WPML com o WooCommerce.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
pt_BR: Você ainda pode usar os %1$srecursos de múltiplas moedas%2$s sem comprar nada.

note: translators: %s is a taxonomy singular label
en: %s translation
pt_BR: tradução para %s

note: translators: %1$s is a taxonomy singular label and %2$s is an HTML link
en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
pt_BR: Traduzindo %1$s? Use a tabela %2$s para facilitar a tradução.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
pt_BR: Para traduzir detalhes do produto, incluindo sua taxonomia, use este painel. Se você precisar traduzir taxonomia independentemente ou ajustar configurações de loja e moeda, visite: %1$sdocumentação do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir este conteúdo, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
pt_BR: Para ver como traduzir este texto, primeiro salve suas alterações aqui.

en: Header alignment for translations
pt_BR: Alinhamento do cabeçalho para traduções

note: translators: %s is an HTML break line - after about 65 characters the text will no longer be visible
en: Automatically align email headers based on%slanguage direction (right-to-left or left-to-right)."
pt_BR: Alinhar automaticamente os cabeçalhos de email com base na %sdireção do idioma (da direita para a esquerda ou da esquerda para a direita).

en: Off – use the "Header alignment" setting above
pt_BR: Desativado – usar a configuração “Alinhamento do cabeçalho” acima

en: On – align automatically
pt_BR: Ativado – alinhar automaticamente

en: Introduction
pt_BR: Introdução

en: Store Pages
pt_BR: Páginas da loja

en: Global Attributes
pt_BR: Atributos globais

en: Multiple Currencies
pt_BR: Múltiplas moedas

en: Tour Data
pt_BR: Dados da excursão

en: Title
pt_BR: Título

en: Content
pt_BR: Conteúdo

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir o Título do Método, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir Rótulos, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
pt_BR: Para traduzir campos de produto personalizados, primeiro salve suas alterações aqui, depois vá para o %2$sPainel de Tradução%3$s.

en: Calculate costs in other currencies automatically
pt_BR: Calcular custos em outras moedas automaticamente

en: Set costs in other currencies manually
pt_BR: Definir custos em outras moedas manualmente

en: Bookings
pt_BR: Reservas

en: Resources Label
pt_BR: Rótulo de recursos

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Person Types
pt_BR: Tipos de pessoas

en: Person Type Name
pt_BR: Nome do tipo de pessoa

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Resources label
pt_BR: Rótulo de recursos

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
pt_BR: Para traduzir Recursos, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s e envie o produto associado para tradução.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
pt_BR: Para traduzir Tipos de Pessoa, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s e envie o produto associado para tradução.

en: Booking currency
pt_BR: Moeda de reservas

en: Name
pt_BR: Nome

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir complementos globais, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

note: translators: %s is a product addon name
en: Product Add-ons Group "%s"
pt_BR: Grupo de add-ons de produto "%s"

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Options
pt_BR: Opções

en: Label
pt_BR: Rótulo

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
pt_BR: Para traduzir complementos por produto, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s e envie o produto associado para tradução.

en: Multi-currency settings
pt_BR: Configurações de múltiplas moedas

en: Calculate prices in other currencies automatically
pt_BR: Calcular preços em outras moedas automaticamente

en: Set prices in other currencies manually
pt_BR: Definir preços em outras moedas manualmente

note: translators: %s is an option label
en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
pt_BR: Aqui é possível definir preços diferentes para %s em várias moedas:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Você pode traduzir texto para produtos de assinatura no %1$sPainel de Tradução%2$s.

en: Subscription Price
pt_BR: Preço de assinatura

en: Sign-up Fee
pt_BR: Taxa de adesão

en: Product tabs
pt_BR: Guias de produtos

en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
pt_BR: Para traduzir abas personalizadas por produto, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s e envie o produto associado para tradução.

en: Custom Tabs
pt_BR: Guias personalizadas

en: Tab Title
pt_BR: Título da guia

en: Quick Edit isn't available for product translations:
pt_BR: A Edição Rápida não está disponível para traduções de produtos:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: - Para editar a tradução deste produto, use o %1$sPainel de Gestão de Tradução%2$s.

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
pt_BR: - Para editar o produto original, volte para o idioma padrão.

en: Multilingual Settings
pt_BR: Configurações do Multilingual

en: Multicurrency Settings
pt_BR: Configurações do Multicurrency

note: translators: 1: open <a> tag, 2: close <a> tag
en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: É recomendado que você traduza produtos no %1$sPainel de Tradução%2$s.

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
pt_BR: Mostra uma lista de produtos que existiam no carrinho antes dele ser redefinido na interface após troca do idioma ou da moeda. Ficará oculto quando não houver produtos a exibir.

en: Products before cart reset
pt_BR: Produtos antes de redefinição de carrinho

en: Switching language?
pt_BR: Trocando idioma?

note: translators: %s is a language name
en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
pt_BR: Você trocou o idioma e há itens no carrinho. Se mantiver o idioma %s, o carrinho será esvaziado e você terá que adicionar os itens ao carrinho de novo.

note: translators: %s is a language name
en: Keep %s
pt_BR: Manter %s

note: translators: %s is a language name
en: Switch back to %s
pt_BR: Voltar para %s

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
pt_BR: Por causa de alguns elementos na configuração de seu site, quando os usuários trocarem a moeda ou o idioma na interface, o conteúdo do carrinho talvez não seja sincronizado corretamente.

[ctx: Reset cart option warning 2]
note: translators: %s is link to "reset cart configuration"
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
pt_BR: Recomenda-se %s com a opção de restaurar o carrinho em uma situação assim.

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
pt_BR: configurar WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: More details
pt_BR: Mais detalhes

en: Switching currency?
pt_BR: Trocando a moeda?

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
pt_BR: Seu carrinho não está vazio! Após trocar de moeda, todos os itens do carrinho serão removidos e você terá de adicioná-los novamente.

note: translators: %s is a currency
en: Keep using %s
pt_BR: Continuar usando %s

en: Proceed
pt_BR: Prosseguir

note: translators: %s is the number of reviews
en: Show reviews in all languages  (%s)
pt_BR: Mostrar avaliações em todos os idiomas (%s)

note: translators: %1$s is a language name and %2$s is the number of reviews
en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
pt_BR: Mostrar só as avaliações em %1$s (%2$s)

en: translated
pt_BR: traduzido(a)

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está ativado, mas não está efetivo. Não é compatível com versões do <a href="%1$s">WPML</a> anteriores a %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está ativado, mas não está efetivo. Por favor, termine a instalação do WPML primeiro.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está ativado, mas não está efetivo. Não é compatível com versões do <a href="%1$s">Woocommerce</a> anteriores a %2$s.

note: translators: %1$s is a URL and %2$s is a version number
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está ativado, mas não está efetivo. Não é compatível com versões do <a href="%1$s">WPML String Translation</a> anteriores a %2$s.

en: WPML support
pt_BR: Suporte do WPML

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
note: translators: Part 1/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
pt_BR: Algumas taxonomias em seu site são forçadas a não ser traduzíveis. Isso está causando um problema ao tentar fazer funcionar um site multilíngue do WooCommerce.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
note: translators: Part 2/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: A plugin or the theme are probably doing this.
pt_BR: Provavelmente um plugin ou tema está fazendo isso.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
note: translators: Part 3/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: What you can do:
pt_BR: O que você pode fazer:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
note: translators: Part 4/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
pt_BR: 1. Desativar temporariamente os plugins e ver se essa mensagem desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
note: translators: Part 5/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
pt_BR: 2. Trocar temporariamente o tema e ver se essa mensagem desaparece.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
note: translators: Part 6/6 of a message telling users that some taxonomies, required for WCML to work, are not set as translatable when they should
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
pt_BR: É melhor entrar em contato com %s, dizer que esta mensagem está aparecendo e oferecer enviar uma cópia do site com o Duplicator. Trabalharemos junto com o desenvolvedor do tema/plugin e corrigiremos o problema definitivamente. Enquanto isso, lhe daremos uma solução temporária, para que você não fique trancado.

en: and
pt_BR: e

note: translators: %s is a list of plugin names
en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce está ativado, mas não está efetivo. Requer %s para funcionar.

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
pt_BR: Visto que este site usa a estrutura padrão de permalink, não é possível usar a tradução de slug para permalinks de produtos.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
pt_BR: Escolha uma estrutura de permalink diferente ou desabilite a tradução de slugs.

en: Permalink settings
pt_BR: Configurações de link permanente

en: Configure products slug translation
pt_BR: Configurar a tradução de slugs de produtos

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
pt_BR: Arquivo wpml-config.xml ausente da pasta WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

note: translators: %s is a field name
en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt_BR: A configuração do campo personalizado %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

note: translators: %s is a custom post type name
en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt_BR: A configuração do tipo personalizado %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

note: translators: %s is a custom taxonomy name
en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
pt_BR: A configuração da taxonomia personalizada %s do arquivo wpml-config.xml foi alterada!

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
pt_BR: Detectamos um problema na sua configuração do WPML: a taxonomia %1$sproduct_type%2$s está definida como traduzível, e isso causaria problemas com produtos traduzidos. Você pode corrigir isso na %3$spágina de Configuração de conteúdo multilíngue%4$s.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML italic tags and %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags
en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
pt_BR: Detectamos que o campo %1$sproduct_type%2$s foi configurado incorretamente para algumas traduções de produtos. Isso aconteceu porque a taxonomia product_type foi traduzida. Você pode corrigir isso na página de %3$sresolução de problemas%4$s do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
pt_BR: Baixando traduções… Não feche esta página.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
pt_BR: Todos os produtos serão removidos do pedido atual a fim de alterar o idioma

en: Original language
pt_BR: Idioma original

en: Translation in progress
pt_BR: Tradução em andamento

en: Take this and edit
pt_BR: Aceitar e começar a tradução

note: translators: %s is the post title
en: Quick edit "%s" inline
pt_BR: Edição rápida “%s” inline

en: Quick Edit
pt_BR: Edição rápida

en: Your settings have been saved.
pt_BR: Suas configurações foram salvas.

en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
pt_BR: Pelo menos um desses campos é obrigatório: título, conteúdo ou excerto

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
pt_BR: Esse trabalho de tradução não estará mais designado a você. Outros tradutores poderão assumi-lo e continuar a tradução.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
pt_BR: Este campo está bloqueado para edição porque o WPML irá copiar seu valor do idioma original.

note: translators: %1$s is the post title inside a HTML link pointing to the post edit screen, %2$s and %3$s are opening and closing HTML link tags
en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
pt_BR: Esta é uma tradução de %1$s. Alguns dos campos não são editáveis. É recomendado que você traduza produtos no %2$sPainel de Tradução%3$s.

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Checkout
pt_BR: Concluir

en: Checkout &rarr; Pay
pt_BR: Concluir &rarr; Pagar

en: Order Received
pt_BR: Pedido Recebido

en: My Account
pt_BR: Minha Conta

en: Change Password
pt_BR: Modificar Senha

en: Edit My Address
pt_BR: Editar Meu Endereço

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Lost Password
pt_BR: Esqueci Minha Senha

en: View Order
pt_BR: Ver Pedido

en: Shop
pt_BR: Loja

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
pt_BR: Para traduzir rapidamente esta e outras páginas de loja do WooCommerce, execute o %1$sassistente de instalação%2$s.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
pt_BR: Para traduzir %1$s, use a página de tradução %2$s%3$s, dentro do %4$spainel administrativo do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%5$s.

note: translators: %d is a number of products
en: %d products left
pt_BR: %d produtos restantes

en: Synchronization complete!
pt_BR: Sincronização completa!

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Invalid taxonomy %s
pt_BR: Taxonomia inválida %s

note: translators: %%1$s is a post type name and %2$s is a taxonomy name
en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
pt_BR: Alguns(mas) %1$s traduzidos(as) têm diferentes atribuições de %2$s.

note: translators: %%1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Update %1$s for all translated %2$s
pt_BR: Atualizar %1$s para todo(as) os(as) %2$s traduzidos(as)

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: All %1$s have the same %2$s assignments.
pt_BR: Todos(as) os(as) %1$s têm as mesmas atribuições de %2$s.

note: translators: %1$s is a taxonomy name and %2$s is a post type name
en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
pt_BR: Atualização bem sucedida de %1$s para todos(as) os(as) %2$s traduzidos(as).

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
pt_BR: Parece que você está atualizando de uma versão anterior do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Gostaria de criar automaticamente variações e imagens traduzidas?

en: Yes, go to the troubleshooting page
pt_BR: Sim, vá para a página de resolução de problemas

en: No - dismiss
pt_BR: Não - fechar

en: important change about this service
pt_BR: mudança importante nesse serviço

en: Fixer.io API key
pt_BR: Chave da API do Fixer.io

en: multicurrency settings page
pt_BR: página de configurações do multicurrency

note: translators: 1: Fixer.io, 2: Announcement link.
en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
pt_BR: Seu site usa %1$s para calcular automaticamente os preços na moeda secundária. Há um %2$s em vigor desde 1º de junho de 2018.

note: translators: 1: Mulicurrency tab link, 2: Fixer.io API key.
en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
pt_BR: Acesse a %1$s e preencha sua %2$s.

en: Product Base
pt_BR: Base de produto

en: Product Tag Base
pt_BR: Base de tag de produto

en: Product Category Base
pt_BR: Base de categoria de produto

en: Product Attribute Base
pt_BR: Base de atributo de produto

en: Attribute Slug
pt_BR: Slug de atributo

note: translators: %s is a slug
en: Endpoint: %s
pt_BR: Ponto de extremidade: %s

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
pt_BR: Você está usando o mesmo valor que o para a base de categoria comum. Sabe-se que isso gera conflitos que resultam no mau funcionamento de URLs.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
pt_BR: Para traduzir atributos, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s e envie o produto associado para tradução.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
pt_BR: A moeda padrão foi alterada. Para mostrar preços exatos em todos os idiomas, você precisa atualizar as taxas de câmbio na configuração %1$sMúltiplas moedas%2$s.

en: Show all currencies
pt_BR: Mostrar todas as moedas

en: Order currency:
pt_BR: Moeda para compra:

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
pt_BR: Todos os produtos serão removidos do pedido atual a fim de alterar a moeda

en: Currencies order updated
pt_BR: Ordem das moedas atualizada

en: Currency switcher
pt_BR: Seletor de moeda

en: Customize the currency switcher
pt_BR: Personalizar o seletor de moeda

en: You haven't added any secondary currencies.
pt_BR: Você não adicionou nenhuma moeda secundária.

en: Use custom settings for translations download files
pt_BR: Usar configurações personalizadas para arquivos de download de traduções

en: Use the same files for translations
pt_BR: Usar os mesmos arquivos para traduções

en: Add separate download files for translations when you translate this product
pt_BR: Adicionar arquivos de download separados para traduções quando você traduzir este produto

en: Update Translation
pt_BR: Atualizar tradução

en: Hide This Message
pt_BR: Ocultar esta mensagem

note: translators: %1$s is a list of notice items and %2$s is a version number
en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
pt_BR: <strong>Tradução do WooCommerce disponível</strong> &#8211; Instale ou atualize suas traduções de <code>%1$s</code> para a versão <code>%2$s</code>.

en: You have untranslated terms!
pt_BR: Você tem termos não traduzidos!

en: Store URLs
pt_BR: Armazenar URLs

en: Troubleshooting
pt_BR: Solução de Problemas

en: Translate Products
pt_BR: Traduzir produtos

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
pt_BR: Vá para WPML &rarr; Gerenciamento de Tradução para traduzir Produtos

en: Translate Taxonomy
pt_BR: Traduzir Taxonomia

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
pt_BR: Vá para WPML &rarr; Tradução de Taxonomia para traduzir termos de Taxonomia manualmente

en: Prefer to translate manually?
pt_BR: Prefere traduzir manualmente?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
pt_BR: Para traduzir produtos manualmente, vá para %1$sProdutos%2$s e clique no ícone “mais”.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
pt_BR: Para traduzir manualmente categorias de produtos, tags e atributos, vá para %1$sWPML &rarr; Tradução de Taxonomia%2$s.

en: Translatable?
pt_BR: Traduzível?

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
pt_BR: Ative isso se quiser traduzir valores de atributos com WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
pt_BR: Traduções existentes e variações associadas serão excluídas.

note: translators: %s is a currency or language name
en: Products removed after switching to %s:
pt_BR: Produtos removidos após trocar para %s:

en: Clear list
pt_BR: Limpar lista

en: Products Synchronization
pt_BR: Sincronização de produtos

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
pt_BR: Configurar propriedades específicas de produtos que devem ser sincronizadas para as traduções.

en: Sync publishing date for translated products.
pt_BR: Sincronizar data de publicação para produtos traduzidos.

en: Sync products and product taxonomies order.
pt_BR: Sincronizar ordem de taxonomias de produtos e produtos.

en: Products Media Synchronization
pt_BR: Sincronização de mídia de produtos

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
pt_BR: Configure a sincronização de galeria e miniaturas para traduções.

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
pt_BR: Exibir imagens originais na página frontal do produto traduzido caso imagens não sejam especificadas

en: Products Download Files
pt_BR: Arquivos de download de produtos

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
pt_BR: Se estiver usando produtos para download, você poderá optar por ter os caminhos
     sincronizados ou separados para cada idioma.

en: Add separate download files for translations when translating products
pt_BR: Adicionar arquivos de download separados para traduções ao traduzir produtos

en: Product reviews
pt_BR: Avaliações de produto

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
pt_BR: Defina como exibir avaliações de produto na página de produto por padrão. O cliente continuará podendo filtrar avaliações por idioma.

en: By default, show reviews in all languages
pt_BR: Por padrão, exibir avaliações em todos os idiomas

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
pt_BR: Você pode escolher limpar o conteúdo do carrinho ao trocar de idioma ou moeda caso tenha problemas no carrinho ou na página de finalização de compra

en: Switching languages when there are items in the cart
pt_BR: Troca de idiomas quando há itens no carrinho

en: Synchronize cart content when switching languages
pt_BR: Sincronizar conteúdo do carrinho ao trocar de idiomas

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
pt_BR: Pedir confirmação e redefinir o carrinho

en: Switching currencies when there are items in the cart
pt_BR: Troca de moedas quando há itens no carrinho

en: Synchronize cart content when switching currencies
pt_BR: Sincronizar conteúdo do carrinho ao trocar de moedas

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
pt_BR: Esse recurso foi desabilitado. Habilite os %1$scookies do WPML%2$s para continuar.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
pt_BR: Não tem certeza de qual opção escolher? Leia sobre %1$spossíveis problemas ao trocar de idiomas e moedas quando há itens no carrinho%2$s.

en: Product Translation Interface
pt_BR: Interface de Tradução de Produtos

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
pt_BR: O modo recomendado é usando o WPML Translation Editor. Ele foi desenvolvido especialmente para tornar muito mais fácil o processo de tradução, além de proporcionar uma integração muito melhor com diversas extensões do WooCommerce.

en: Native WooCommerce product editing screen
pt_BR: Tela de edição de produto nativa do WooCommerce

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
pt_BR: Se estiver usando um construtor de páginas para criar produtos do WooCommerce, deverá usar apenas o Translation Editor do WPML.

en: OK (translate with the WordPress editor)
pt_BR: OK (traduzir com o editor do WordPress)

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
pt_BR: Cancelar (permanecer no Translation Editor)

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
pt_BR: Defina slugs diferentes em diferentes idiomas para %s na página de traduções de URLs do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: %s is an attribute name
en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
pt_BR: Para traduzir o slug de atributo, defina a opção "Habilitar arquivos?" para o atributo %s no WooCommerce

en: Synchronize attributes and update product variations
pt_BR: Sincronizar atributos e atualizar variações de produtos

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
pt_BR: Isso irá gerar variações automaticamente para produtos traduzidos correspondendo a atributos recentemente traduzidos.

note: translators: %s is a number of product variations
en: Currently, there are %s variations that need to be created.
pt_BR: Atualmente, existem %s variações que precisam ser criadas.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Synchronize %s assignment in content
pt_BR: Sincronizar atribuição %s em contexto

note: translators: %s is a taxonomy name
en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
pt_BR: Esta ação permite aplicar automaticamente a taxonomia %s ao seu conteúdo em diferentes idiomas. Ela irá examinar o conteúdo original e aplicar a mesma taxonomia ao conteúdo traduzido.

en: Please make a backup of your database before using these tools
pt_BR: Por favor, faça um backup do seu banco de dados antes de usar estas ferramentas

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
pt_BR: Há um total de <strong>%s produto(s)</strong>.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
pt_BR: Há <strong>%s produto(s)</strong> com variações.

note: translators: The placeholder is the number of products.
en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
pt_BR: Há um total de <strong>%s variação(ões)</strong>.

en: Synchronize data into translations
pt_BR: Sincronizar dados nas traduções

en: Synchronize product variations
pt_BR: Sincronizar variações de produtos

en: Synchronize products image galleries
pt_BR: Sincronizar galerias de imagens de produtos

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
pt_BR: Sincronizar metadados para categorias de produtos (tipo de exibição, miniatura)

en: Synchronize stock for products and product variations
pt_BR: Sincronizar estoque para produtos e variações de produtos

en: Fix multilingual information
pt_BR: Corrigir informações multilíngues

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
pt_BR: Corrigir links de tradução incorretos ou ausentes para variações de produtos

en: Fix product taxonomies
pt_BR: Corrigir taxonomias de produtos

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
pt_BR: Definir tipos de produtos como não traduzíveis e excluir traduções indesejadas

en: Create missing translations for product attributes:
pt_BR: Criar traduções ausentes para atributos de produtos:

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
pt_BR: Para traduzir taxonomias de produtos, vá para a página de %1$sTradução de Taxonomia%2$s.

en: none
pt_BR: nenhum

en: Fix missing product reviews
pt_BR: Corrigir revisões de produtos ausentes

en: Allow to translate missing product reviews
pt_BR: Permitir traduzir revisões de produtos ausentes

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Para traduzir revisões de produtos, vá para o %1$sPainel de Tradução%2$s.

en: Cleanup tools
pt_BR: Ferramentas de limpeza

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
pt_BR: Remover campos personalizados não utilizados das traduções de produtos e variações

en: Run the selected tools
pt_BR: Executar as ferramentas selecionadas

en: Processing
pt_BR: Processando

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
pt_BR: Configurações do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

note: translators: The placeholder is the number of processed items.
en: %s items processed
pt_BR: %s itens processados

en: Processing...
pt_BR: Processando...

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Something went wrong, please reload the page and try again
pt_BR: Algo deu errado, por favor recarregue a página e tente novamente

en: Clear all colors
pt_BR: Limpar todas as cores

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: White
pt_BR: Branco

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Border
pt_BR: Borda

en: Current currency font color
pt_BR: Cor da fonte para a moeda atual

en: Other currency font color
pt_BR: Cor da fonte para outra moeda

en: Current currency background color
pt_BR: Cor de fundo para a moeda atual

en: Other currency background color
pt_BR: Cor de fundo para outra moeda

en: Currency switcher style
pt_BR: Estilo do seletor de moedas

en: Core
pt_BR: Básico

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
pt_BR: Tags de HTML permitidas: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Template for currency switcher
pt_BR: Modelo para seletor de moedas

en: Available parameters
pt_BR: Parâmetros disponíveis

note: translators: unidentified placeholders...
en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
pt_BR: Padrão: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Hide more
pt_BR: Ocultar mais

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
pt_BR: Você pode personalizar o modelo do seletor de moeda usando estes parâmetros:

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency name, %name%
en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
pt_BR: %1$s: Nome completo da moeda (por exemplo, “Euro”).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the currency symbol, %symbol%
en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
pt_BR: %1$s: Símbolo padrão representando a moeda (por exemplo, “$” ou “€”).

note: translators: %1$s is the bolded placeholder for the standard currency code, %code%
en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
pt_BR: %1$s: Código padrão representando a moeda (por exemplo, USD para Dólar dos Estados Unidos).

note: translators: %1$s and %2$s are <strong> tags; %3$s and %4$s are opening and closing HTML link tags.
en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
pt_BR: Além disso, você pode usar tags HTML %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s para personalizar a saída quando o estilo do seletor estiver definido como %1$sLista de moedas%2$s, %3$sde acordo com os padrões oficiais de HTML para a tag select%4$s.

en: Currency switcher colors
pt_BR: Cores do seletor de moeda

en: Color theme
pt_BR: Tema de cores

en: Select a preset
pt_BR: Selecione uma predefinição

en: Widget area
pt_BR: Área de widgets

en: Widget title
pt_BR: Título do widget

en: -- Choose a widget area --
pt_BR: -- Escolher uma área de widgets --

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Regular Price
pt_BR: Preço Normal

en: Sale Price
pt_BR: Preço de Venda

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
pt_BR: Múltiplas moedas estão habilitadas, mas nenhuma moeda secundária foi definida. %1$sAdicionar moeda secundária%2$s.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
pt_BR: Clique para ver os preços nas outras moedas, visto que elas estão sendo mostradas no frontend no momento.

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Enter prices in other currencies
pt_BR: Inserir preços em outras moedas

en: Hide prices in other currencies
pt_BR: Ocultar preço em outras moedas

en: Determined automatically based on exchange rate
pt_BR: Determinado automaticamente baseado nas taxas de câmbio

en: Schedule
pt_BR: Planejar

en: Same as default currency
pt_BR: O mesmo que a moeda padrão

en: Set dates
pt_BR: Definir datas

en: Collapse
pt_BR: Colapsar

en: From&hellip;
pt_BR: De&hellip;

en: To&hellip;
pt_BR: Para&hellip;

en: Please enter in a value less than the regular price
pt_BR: Insira em um valor menor do que o preço normal

en: never
pt_BR: nunca

en: Automatic Exchange Rates
pt_BR: Taxas de câmbio automáticas

en: Enable automatic exchange rates
pt_BR: Habilitar taxas de câmbio automáticas

en: Exchange rates source
pt_BR: Fonte de taxas de câmbio

en: Lifting charge
pt_BR: Tarifa de operação

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
pt_BR: A tarifa de operação ajusta a taxa de câmbio fornecida pelo serviço selecionado antes de ser salva. As taxas de câmbio exibidas na tabela acima incluem a tarifa de operação.

note: translators: %s is an exchange rates service
en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
pt_BR: Taxa de câmbio = %s taxa de câmbio x (1 + tarifa de operação / 100)

en: API key (required)
pt_BR: Chave da API (obrigatória)

en: Update frequency
pt_BR: Frequência da atualização

en: Update manually now
pt_BR: Atualizar manualmente agora

en: You have to save all settings before updating exchange rates
pt_BR: Você precisa salvar todas as configurações antes de atualizar as taxas de câmbio

en: Manually
pt_BR: Manualmente

en: Hourly
pt_BR: De hora em hora

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Weekly on
pt_BR: Semanalmente no(a)

en: Monthly on the
pt_BR: Mensalmente no dia

en: Enter API key
pt_BR: Inserir chave da API

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
pt_BR: AVISO! As pequenas limitações para clientes com conta gratuita incluem o limite de 1000 solicitações/mês e ter só o EUR como moeda base. Se precisar de mais de 1000 solicitações por mês ou quiser usar todas as 170 moedas base disponíveis, precisará escolher um dos planos pagos, a partir de apenas US$ 10 mensais.

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
pt_BR: Atualizar as taxas de câmbio de hora em hora gera cerca de 744 chamadas à API por mês. Verifique se a sua fonte de taxas de câmbio é compatível com esse uso mais intenso.

note: translators: %s is a date and time
en: Last updated: %s
pt_BR: Última atualização: %s

en: Exchange rates updated successfully
pt_BR: Taxas de câmbio atualizadas com sucesso

en: Visit website
pt_BR: Acessar site

en: Enable/disable
pt_BR: Habilitar/desabilitar

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
pt_BR: O modo de múltiplas moedas não pode ser habilitado pois uma moeda específica não foi definida. Acesse a página de %1$sconfigurações do WooCommerce%2$s e selecione a moeda padrão para sua loja.

en: Enable the multicurrency mode
pt_BR: Ative o modo multicurrency (múltiplas moedas)

en: Multicurrency documentation
pt_BR: Documentação do Multicurrency

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
pt_BR: Mostrar apenas produtos com %1$spreços personalizados%2$s em moedas secundárias

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
pt_BR: Quando habilitado, os produtos com preços baseados na taxa de câmbio ficam ocultos

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt_BR: Suas mudanças serão perdidas se você sair desta página.

en: At least one currency must be enabled for this language!
pt_BR: Pelo menos uma moeda precisa ser ativada para este idioma!

en: Currency switcher options
pt_BR: Opções do seletor de moedas

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
pt_BR: Todos os seletores de moeda do site são afetados pelas configurações nesta seção.

en: Order of currencies
pt_BR: Ordem das moedas

en: Additional CSS
pt_BR: CSS adicional

en: Widget Currency Switcher
pt_BR: Seletor de moeda de widget

en: Product page Currency Switcher
pt_BR: Seletor de moeda de página de produto

en: Position
pt_BR: Posição

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Action
pt_BR: Ação

en: Edit currency switcher
pt_BR: Editar seletor de moeda

en: Add a new currency switcher to a widget area
pt_BR: Adicionar um novo seletor de moeda a uma área de widgets

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
pt_BR: Seu tema não suporta um widget de troca de moeda. %1$sAdicione seu alternador de moeda%2$s usando um shortcode ou PHP.

en: Currency switcher preview
pt_BR: Visualização do seletor de moedas

en: Drag and drop the currencies to change their order
pt_BR: Arraste e solte as moedas para alterar sua ordem

en: Show a currency switcher on the product page template
pt_BR: Mostrar um alternador de moedas no modelo de página do produto

en: Edit Product Currency Switcher
pt_BR: Editar seletor de moeda de produto

en: New Widget Area Currency Switcher
pt_BR: Novo seletor de moeda de área de widgets

note: translators: %s is sidebar name
en: Edit %s Currency Switcher
pt_BR: Editar seletor de moeda %s

en: Which product attributes should be translatable?
pt_BR: Quais atributos do produto devem ser traduzíveis?

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
pt_BR: O WPML permite %1$straduzir os atributos do seu produto%2$s. Alguns atributos, como os baseados em números e códigos, podem ser universais e podem não precisar ser traduzidos.

en: Select which attributes in your store should be translatable:
pt_BR: Selecione quais atributos da sua loja devem ser traduzíveis:

en: There are no attributes defined
pt_BR: Não há atributos definidos

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Assistente de Configuração

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
pt_BR: Vamos tornar sua loja do WooCommerce multilíngue

en: To get started, we need to set up the following:
pt_BR: Para começar, precisamos configurar o seguinte:

en: Create store pages in all your site's languages
pt_BR: Crie páginas de loja em todos os idiomas do seu site

en: Choose which product attributes you want to translate
pt_BR: Escolha quais atributos do produto você deseja traduzir

en: Set your translation options
pt_BR: Defina suas opções de tradução

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
pt_BR: Decida se deseja adicionar várias moedas à sua loja

en: Let's continue
pt_BR: Vamos continuar

en: I'll do the setup later
pt_BR: Farei a configuração mais tarde

en: Do you want to add more currencies to your store?
pt_BR: Deseja adicionar mais moedas à sua loja?

en: You will be able to:
pt_BR: Você poderá:

en: Add a currency switcher to your store
pt_BR: Adicionar um comutador de moeda à sua loja

en: Set exchange rates
pt_BR: Definir taxas de câmbio

en: Create custom pricing in each currency
pt_BR: Criar preços personalizados em cada moeda

en: And more!
pt_BR: E muito mais!

en: Yes, enable multicurrency mode
pt_BR: Sim, ativar o modo multimoeda

en: No, use only one currency
pt_BR: Não, usar apenas uma moeda

en: Make your store multilingual
pt_BR: Torne sua loja multilíngue

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML strong tags
en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
pt_BR: Configure o %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s para traduzir sua loja e adicionar mais moedas.

en: Start the Setup Wizard
pt_BR: Iniciar o assistente de instalação

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
pt_BR: Clique em continuar para criar páginas ausentes do WooCommerce,e traduza as páginas da sua loja nos seguintes idiomas:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
pt_BR: Clique em continuar para traduzir as páginas da sua loja para os seguintes idiomas:

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
pt_BR: O WPML gera automaticamente versões traduzidas de páginas padrão do WooCommerce, como Loja, Conta, Finalizar Compra e Carrinho.

en: Configuration Warnings
pt_BR: Avisos de configuração

en: Your product permalink base is not translated to:
pt_BR: A base de permalink de seu produto não está traduzida para:

en: Translate URLs
pt_BR: Traduzir URLs

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
pt_BR: Executando WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce com idioma padrão diferente do inglês.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
pt_BR: Isso pode causar problemas com URLs em diferentes idiomas.

en: Change default language
pt_BR: Alterar idioma padrão

en: There are some settings that require careful attention.
pt_BR: Há algumas configurações que exigem muita atenção.

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
pt_BR: Algumas configurações do arquivo wpml-config.xml do WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce foram substituídas.

note: translators: %s is link to Multilingual Content Setup
en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
pt_BR: Você deve conferir os arquivos de configuração do WPML adicionados por outros plugins ou configurações manuais na seção %s.

en: Multilingual Content Setup
pt_BR: Configuração de Conteúdo Multilíngue

en: Media
pt_BR: Mídia

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not active.
pt_BR: %s não está ativo.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
pt_BR: %s não é necessário para executar o WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce, mas é recomendado se você quiser usar imagens e galerias de produtos separadas para diferentes idiomas.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is installed and active.
pt_BR: %s está instalado e ativo.

note: translators: %s is a list of currency codes
en: Secondary currencies: %s
pt_BR: Moedas secundárias: %s

en: Multi-currency is not enabled.
pt_BR: A opção múltiplas moedas não está ativada.

en: Add Currencies
pt_BR: Adicionar moedas

en: Products Missing Translations
pt_BR: Produtos sem traduções

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translation missing.
pt_BR: Tradução de %1$d %2$s faltando.

note: translators: %1$s is a number of products and %2$s is a product name
en: %1$d %2$s translations missing.
pt_BR: Traduções de %1$d %2$s faltando.

en: Right now, there are no products needing translation.
pt_BR: No momento, não há produtos que precisam de tradução.

en: Plugins Status
pt_BR: Status de Plugins

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is set up.
pt_BR: %s está configurado.

note: translators: %s is a plugin name
en: %s is not set up.
pt_BR: %s não está configurado(a).

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
pt_BR: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depende de várias extensões para funcionar. Se alguma extensão necessária estiver faltando, você deve instalá-la e ativá-la.

en: WooCommerce Store Pages
pt_BR: Páginas de Loja do WooCommerce

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
pt_BR: Para ter um site multilíngue de comércio eletrônico, você precisa traduzir as páginas de loja do WooCommerce para todos os idiomas do site. Quando todas as páginas estiverem instaladas, você poderá adicionar traduções a elas por este menu.

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
pt_BR: Uma ou mais páginas do WooCommerce não foram criadas.

en: Install WooCommerce Pages
pt_BR: Instalar páginas do WooCommerce

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
pt_BR: Páginas de loja do WooCommerce não existem para esses idiomas:

en: Create missing translations
pt_BR: Criar traduções que estão faltando

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
pt_BR: Estas páginas estão sendo traduzidas no momento por tradutores através do WPML:

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
pt_BR: As páginas de loja do WooCommerce estão traduzidas para todos os idiomas do site.

en: Taxonomies Missing Translations
pt_BR: Taxonomias sem traduções

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
pt_BR: Para ter um site totalmente traduzido, você deve traduzir todos os termos de taxonomia. Alguns elementos da loja, tais como variações, dependem da tradução de taxonomias.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: %s do not require translation.
pt_BR: %s não requer tradução.

en: This taxonomy requires translation.
pt_BR: Esta taxonomia requer tradução.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s is missing translations.
pt_BR: %1$d %2$s sem tradução.

note: translators: %1$d is a number of taxonomy and %2$d is a taxonomy name
en: %1$d %2$s are missing translations.
pt_BR: %1$d %2$s sem traduções.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: Translate %s
pt_BR: Traduzir %s

en: This taxonomy does not require translation.
pt_BR: Esta taxonomia não requer tradução.

note: translators: %s is a taxonomy name
en: All %s are translated.
pt_BR: Todos(as) os(as) %s estão traduzidos(as).

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
pt_BR: No momento, não existem termos de taxonomia precisando de tradução.

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing HTML link tags
en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
pt_BR: Para configurar taxonomias de produtos ou atributos como traduzíveis ou não traduzíveis, acesse %1$sConfiguração de conteúdo multilíngue%2$s

en: Translation to
pt_BR: Tradução para

en: Product Shop Base
pt_BR: Base de loja de produto

en: Update translation
pt_BR: Atualizar tradução

en: Add translation
pt_BR: Adicionar tradução

en: Edit translation
pt_BR: Editar tradução

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
pt_BR: Essa página lhe permite traduzir todas as strings que estão sendo usadas pelo WooCommerce para construir diferentes tipos de URLs. Traduzi-las lhe permite ter URLs totalmente localizados que correspondem ao idioma das páginas.

note: translators: %1$s/%2$s and %3$s/%4$s are opening and closing HTML link tags
en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
pt_BR: Você pode inserir ou editar seus valores padrão na página de %1$sconfigurações de permalinks%2$s ou, para os terminais, na página de %3$sconfigurações avançadas%4$s do WooCommerce.

en: permalinks settings
pt_BR: configurações de permalinks

en: Account settings
pt_BR: Configurações de conta

en: Slug type
pt_BR: Tipo de slug

en: Original Slug
pt_BR: Slug original

en: Shop page
pt_BR: Página da loja

en: Product base
pt_BR: Base de produto

en: Product category base
pt_BR: Base de categoria de produto

en: Product tag base
pt_BR: Base de tag de produto

en: Product attribute base
pt_BR: Base de atributo de produto

note: translators: %s is a slug
en: Attribute slug: %s
pt_BR: Slug de atributo: %s

en: Product
pt_BR: Produto

en: Content / Description
pt_BR: Conteúdo / Descrição

en: Excerpt
pt_BR: Extrato

en: Purchase note
pt_BR: Nota de compra

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Custom Product attributes
pt_BR: Atributos de produto personalizado

en: Value(s)
pt_BR: Valor(es)

en: Custom Fields
pt_BR: Campos Personalizados

en: Variations data
pt_BR: Dados de variações

note: translators: %s is a product ID
en: Download Files for Variation #%s
pt_BR: Baixar arquivos para variação #%s

en: Download Files
pt_BR: Baixar arquivos

en: File URL
pt_BR: URL de arquivo

en: External Product
pt_BR: Produto externo

en: Product url
pt_BR: URL de produto

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
pt_BR: Alterações nessas traduções afetarão os termos em geral! (Não só para este produto)
