WPML String Translation 3.5.0 - en to tr_TR translation catalogue (284 entries)

en:  They were added to the translations table.
tr_TR:  Çeviri tablosuna eklendiler.

en: %1$sNote:%2$s This feature may affect site performance. We recommend disabling it after scanning is complete.
tr_TR: %1$sNot:%2$s Bu özellik site performansını etkileyebilir. Tarama tamamlandıktan sonra devre dışı bırakmanızı öneririz.

en: %d new translation was added. | %d new translations were added.
tr_TR[0]: %d yeni çeviri eklendi.
tr_TR[1]: %d yeni çeviri eklendi.

en: %d translation was updated. | %d translations were updated.
tr_TR[0]: %d çeviri güncellendi.
tr_TR[1]: %d çeviri güncellendi.

en: %s slugs are set to be translated, but they are missing their translation
tr_TR: %s slug'ları çevrilecek şekilde ayarlandı, ancak çevirileri eksik

en: (original)
tr_TR: (orijinal)

en: * This feature is only intended for sites that are in development. It will significantly slow down the site, but help you find strings that WPML cannot detect in the PHP code.
tr_TR: * Bu özellik yalnızca geliştirme aşamasındaki siteler için tasarlanmıştır. Siteyi önemli ölçüde yavaşlatacak, ancak WPML'nin PHP kodunda algılayamadığı dizeleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

en: -- Please select --
tr_TR: -- Lütfen seçin --

en: .po file :
tr_TR: .po dosyası:

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add selected strings
tr_TR: Seçili dizeleri ekle

en: Add the new translations.
tr_TR: Yeni çevirileri ekle.

en: Adds theme and plugins localization capabilities to WPML | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-0/">WPML String Translation 3.5.0 release notes</a>
tr_TR: WPML'e tema ve eklenti yerelleştirme özellikleri ekler | <a href="https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/string-translation/">Belgeler</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-string-translation-3-5-0/">WPML Dize Çevirisi 3.5.0 sürüm notları</a>

en: Admin Texts Translation
tr_TR: Yönetici metinleri çevirisi

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %d strings from all pages are selected.
tr_TR: Tüm sayfalardaki tüm %d dizeler seçildi.

en: All %d strings on this page are selected.
tr_TR: Bu sayfadaki tüm %d dizeler seçildi.

en: All Translation Priorities
tr_TR: Tüm çeviri öncelikleri

en: All domains
tr_TR: Tüm alanlar

en: All strings
tr_TR: Tüm dizeler

en: All strings in %s
tr_TR: %s içindeki tüm dizeler

en: Also create translations according to the .po file
tr_TR: .po dosyasına göre çeviriler de oluştur

en: Also include translations
tr_TR: Çevirileri de dahil et

en: Also prevent similar messages in the future?
tr_TR: Benzer mesajları gelecekte de engellemek ister misiniz?

en: Also register strings from the website's back-end
tr_TR: Web sitesi arka ucundaki dizeleri de kaydedin

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Are you sure you want to delete these packages?
    Their strings and translations will be deleted too.
tr_TR: Bu paketleri silmek istediğinizden emin misiniz?
    Dizeleri ve çevirileri de silinecektir.

en: Are you sure you want to delete these strings?
    Their translations will be deleted too.
tr_TR: Bu dizeleri silmek istediğinizden emin misiniz?
    Çevirileri de silinecektir.

en: Auto register untranslated strings
tr_TR: Çevrilmemiş dizeleri otomatik kaydet

en: Auto-download WordPress translations
tr_TR: WordPress çevirilerini otomatik indir

en: Auto-registered, translation needed
tr_TR: Otomatik kayıtlı, çeviri gerekli

en: Automatic string registration will remain active for <span class='counter-msg'>%s</span>. Please visit the site's front-end to allow WPML to find strings for translation.
tr_TR: Otomatik dize kaydı <span class='counter-msg'>%s</span> için etkin kalacaktır. WPML'nin çevrilecek dizeleri bulmasına izin vermek için lütfen sitenin ön yüzünü ziyaret edin.

en: Be sure to turn off this feature before your site goes live to avoid performance issues.
tr_TR: Performans sorunlarını önlemek için siteniz yayına girmeden önce bu özelliği kapattığınızdan emin olun.

en: By default WPML assumes that strings in themes and plugins are in English. If you're using a theme or plugin that has strings in other languages you can set the language of text-domains.
tr_TR: Varsayılan olarak WPML, tema ve eklentilerdeki dizelerin İngilizce olduğunu varsayar. Dizeleri başka dillerde olan bir tema veya eklenti kullanıyorsanız, metin alanlarının dilini ayarlayabilirsiniz.

en: Can't find the strings you're looking to translate? Add more strings for translation.
tr_TR: Çevirmek istediğiniz dizeleri bulamıyor musunuz? Çeviri için daha fazla dize ekleyin.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Change the language of selected strings
tr_TR: Seçili dizelerin dilini değiştir

en: Change translation priority of selected strings
tr_TR: Seçili dizelerin çeviri önceliğini değiştir

en: Check for string issues
tr_TR: Dize sorunlarını kontrol et

en: Check other languages
tr_TR: Diğer dilleri kontrol et

en: Choose the user roles you would like to make translatable: %s
tr_TR: Çevrilebilir yapmak istediğiniz kullanıcı rollerini seçin: %s

en: Cleanup and optimization completed!
tr_TR: Temizleme ve optimizasyon tamamlandı!

en: Cleanup and optimize string tables
tr_TR: Dize tablolarını temizle ve optimize et

en: Click here to enable it
tr_TR: Etkinleştirmek için buraya tıklayın

en: Click to toggle
tr_TR: Değiştirmek için tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: Completely translated strings
tr_TR: Tamamen çevrilmiş dizeler

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Contains %s strings
tr_TR: %s dize içerir

en: Context
tr_TR: Bağlam

en: Core
tr_TR: Çekirdek

en: Current source language
tr_TR: Mevcut kaynak dil

en: Data saved
tr_TR: Veriler kaydedildi

en: Default package language
tr_TR: Varsayılan paket dili

en: Delete Selected Packages
tr_TR: Seçili paketleri sil

en: Delete selected strings
tr_TR: Seçili dizeleri sil

en: Detect strings in JavaScript files
tr_TR: JavaScript dosyalarındaki dizeleri algıla

en: Disable auto register of untranslated strings
tr_TR: Çevrilmemiş dizelerin otomatik kaydını devre dışı bırak

en: Dismiss all notices
tr_TR: Tüm bildirimleri kapat

en: Display %d results per page
tr_TR: Sayfa başına %d sonuç göster

en: Display all results
tr_TR: Tüm sonuçları göster

en: Display packages for this kind:
tr_TR: Bu tür için paketleri göster:

en: Display:
tr_TR: Göster:

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
tr_TR: %1$s&#8211;%2$s / %3$s gösteriliyor

en: Domain
tr_TR: Alan

en: Edit user roles
tr_TR: Kullanıcı rollerini düzenle

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Error: please try again
tr_TR: Hata: lütfen tekrar deneyin

en: Errors: %s
tr_TR: Hatalar: %s

en: Exact match
tr_TR: Tam eşleşme

en: Existing translation
tr_TR: Mevcut çeviri

en: Export strings into .po/.pot file
tr_TR: Dizeleri .po/.pot dosyasına aktar

en: Failed downloading the language information file.
tr_TR: Dil bilgisi dosyası indirilemedi.

en: Failed downloading the language information file. Please go back and try a little later.
tr_TR: Dil bilgisi dosyası indirilemedi. Lütfen geri dönün ve biraz sonra tekrar deneyin.

en: File upload error
tr_TR: Dosya yükleme hatası

en: Files already scanned.
tr_TR: Dosyalar zaten tarandı.

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: For more details, see %s.
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için %s adresine bakın.

en: Frontend preview
tr_TR: Ön yüz önizlemesi

en: Highlight color for strings
tr_TR: Dizeler için vurgu rengi

en: If it's an %1$sonline site%2$s, contact your hosting company and request that they make that folder writable.
tr_TR: Eğer bir %1$sçevrimiçi siteyse%2$s, barındırma şirketinizle iletişime geçin ve bu klasörü yazılabilir yapmalarını isteyin.

en: If this is a %1$slocal development site%2$s, make sure that your local server can write to this folder.
tr_TR: Bu bir %1$syerel geliştirme sitesiyse%2$s, yerel sunucunuzun bu klasöre yazabildiğinden emin olun.

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import / export .po
tr_TR: .po içe / dışa aktar

en: In domain:
tr_TR: Alanı:

en: In progress
tr_TR: Devam ediyor

en: In translation basket
tr_TR: Çeviri sepetinde

en: Inactive
tr_TR: Devre dışı

en: Inactive Widgets
tr_TR: Etkin olmayan widget'lar

en: Include translations
tr_TR: Çevirileri dahil et

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Invalid language: %s
tr_TR: Geçersiz dil: %s

en: Invalid nonce
tr_TR: Geçersiz nonce

en: JavaScript file scanning is active and may affect performance. %1$sDisable this feature%2$s in WPML Settings once your texts (strings) are registered.
tr_TR: JavaScript dosya taraması etkin ve performansı etkileyebilir. Metinleriniz (dizeleriniz) kaydedildikten sonra WPML Ayarları'nda %1$sbu özelliği devre dışı bırakın%2$s.

en: Kind
tr_TR: Tür

en: Language of domains
tr_TR: Alanların dili

en: Language of this %1$s is %2$s
tr_TR: Bu %1$s'in dili %2$s

en: Languages of domains
tr_TR: Alanların dilleri

en: Learn more about %1$stranslating admin and settings strings.%2$s
tr_TR: %1$sYönetici ve ayar dizelerini çevirme%2$s hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about %1$stranslating user meta information.%2$s
tr_TR: %1$sKullanıcı meta bilgilerini çevirme%2$s hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about finding strings
tr_TR: Dizeleri bulma hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Loaded
tr_TR: Yüklendi

[ctx: MO Import blocked 1/4]
en: There is a problem with the String Translation table in your site.
tr_TR: Sitenizdeki Dize Çevirisi tablosunda bir sorun var.

[ctx: MO Import blocked 2/4]
en: This problem is not causing a problem running the site right now, but can become a critical issue in the future.
tr_TR: Bu sorun şu anda sitenin çalışmasında bir soruna neden olmuyor, ancak gelecekte kritik bir sorun haline gelebilir.

[ctx: MO Import blocked 3/4]
en: WPML support team knows how to fix it.
tr_TR: WPML destek ekibi bunu nasıl düzelteceğini biliyor.

[ctx: MO Import blocked 4/4]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank">support thread</a> and we'll fix it for you.
tr_TR: Lütfen ilgili <a href="%s" target="_blank">destek başlığına</a> bir mesaj ekleyin, biz de sizin için düzeltelim.

[ctx: MO Import blocked short 1/3]
en: WPML cannot replace .mo files because of technical problems in the String Translation table.
tr_TR: WPML, Dize Çevirisi tablosundaki teknik sorunlar nedeniyle .mo dosyalarını değiştiremiyor.

[ctx: MO Import blocked short 2/3]
en: WPML support team knows how to fix it.
tr_TR: WPML destek ekibi bunu nasıl düzelteceğini biliyor.

[ctx: MO Import blocked short 3/3]
en: Please add a message in the relevant <a href="%s" target="_blank" >support thread</a> and we'll fix it for you.
tr_TR: Lütfen ilgili <a href="%s" target="_blank" >destek başlığına</a> bir mesaj ekleyin, biz de sizin için düzeltelim.

en: Making User Meta Information Translatable
tr_TR: Kullanıcı meta bilgilerini çevrilebilir yapma

en: Missing parameters
tr_TR: Eksik parametreler

en: Missing texts (strings) after scanning? %1$sEnable Scan strings in JavaScript files%2$s in WPML Settings, visit the page containing the string, then scan again.
tr_TR: Tarama sonrası eksik metinler (dizeler) mi var? WPML Ayarları'nda %1$sJavaScript dosyalarındaki dizeleri tara%2$s özelliğini etkinleştirin, dizeyi içeren sayfayı ziyaret edin ve ardından tekrar tarayın.

en: Missing version number for translation.
tr_TR: Çeviri için sürüm numarası eksik.

en: Multibyte String extension
tr_TR: Çok Baytlı Dize uzantısı

en: Multibyte String extension is required for WPML String Translation.
tr_TR: WPML Dize Çevirisi için Çok Baytlı Dize uzantısı gereklidir.

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name: %s
tr_TR: Ad: %s

en: Needs re-scanning
tr_TR: Tekrar taranması gerekiyor

en: Needs update
tr_TR: Güncelleme gerekiyor

en: New
tr_TR: Yeni

en: New translation
tr_TR: Yeni çeviri

en: New translations (%d)
tr_TR: Yeni çeviriler (%d)

en: No - keep showing these message
tr_TR: Hayır - bu mesajları göstermeye devam et

en: No TextDomain
tr_TR: Metin Alanı Yok

en: No action performed. Please select the strings that you need to update or add.
tr_TR: Hiçbir işlem yapılmadı. Lütfen güncellemeniz veya eklemeniz gereken dizeleri seçin.

en: No packages found
tr_TR: Paket bulunamadı

en: No records found
tr_TR: Kayıt bulunamadı

en: No string found
tr_TR: Dize bulunamadı

en: No strings found
tr_TR: Dize bulunamadı

en: No updates found.
tr_TR: Güncelleme bulunamadı.

en: Nonce value is invalid
tr_TR: Nonce değeri geçersiz

en: Not loaded
tr_TR: Yüklenmedi

en: Not marked as 'complete'. Press 'Save' to enable.
tr_TR: “Tamamlandı” olarak işaretlenmedi. Etkinleştirmek için “Kaydet”'e basın.

en: Not scanned yet
tr_TR: Henüz taranmadı

en: Not seeing strings that you are looking for?
tr_TR: Aradığınız dizeleri göremiyor musunuz?

en: Not translated
tr_TR: Çevrilmedi

en: Number of strings
tr_TR: Dize sayısı

en: OK
tr_TR: Tamam

en: PO export may be glitchy. We are working to fix it.
tr_TR: PO dışa aktarma sorunlu olabilir. Düzeltmek için çalışıyoruz.

en: Package Management
tr_TR: Paket yönetimi

en: Packages
tr_TR: Paketler

en: Partial Translation
tr_TR: Kısmi çeviri

en: Partial translation
tr_TR: Kısmi çeviri

en: Please activate WPML Multilingual CMS to have WPML String Translation working.
tr_TR: WPML Dize Çevirisi'nin çalışması için lütfen WPML Çok Dilli CMS'yi etkinleştirin.

en: Please enter a domain!
tr_TR: Lütfen bir alan adı girin!

en: Please select at least one document to translate.
tr_TR: Lütfen çevrilecek en az bir belge seçin.

en: Please select at least one language to translate into.
tr_TR: Lütfen çevrilecek en az bir dil seçin.

en: Please select the .po file to upload!
tr_TR: Lütfen yüklenecek .po dosyasını seçin!

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already in progress.
tr_TR: “%1$s” gönderisi %2$s için göz ardı edilecek, çünkü çeviri zaten devam ediyor.

en: Post "%1$s" will be ignored for %2$s, because translation is already waiting for translator.
tr_TR: “%1$s” gönderisi %2$s için göz ardı edilecek, çünkü çeviri zaten çevirmen bekliyor.

en: Preview string on site
tr_TR: Sitede dizeyi önizle

en: Preview where this string appears on your site
tr_TR: Bu dizenin sitenizde nerede göründüğünü önizle

en: Proceed
tr_TR: İlerle

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Remove strings by domain
tr_TR: Alan adına göre dizeleri kaldır

en: Return to String Translation
tr_TR: Dize çevirisine geri dön

en: Review changes and update
tr_TR: Değişiklikleri incele ve güncelle

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Scan selected components for strings
tr_TR: Dizeler için seçili bileşenleri tara

en: Scan selected plugins for strings
tr_TR: Dizeler için seçili eklentileri tara

en: Scan selected themes for strings
tr_TR: Dizeler için seçili temaları tara

en: Scan strings in themes, plugins and WordPress
tr_TR: Temalarda, eklentilerde ve WordPress'te dizeleri tara

en: Scan successful: WPML found %s strings.
tr_TR: Tarama başarılı: WPML %s dize buldu.

en: Scan the selected components to make new texts available for translation.
tr_TR: Yeni metinleri çeviri için kullanılabilir hale getirmek üzere seçili bileşenleri tarayın.

en: Scanned
tr_TR: Tarandı

en: Scanning file: %s
tr_TR: Dosya taranıyor: %s

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search for:
tr_TR: Ara:

en: Search in both the original language and in translations. Searching in translations may take a bit of time.
tr_TR: Hem orijinal dilde hem de çevirilerde ara. Çevirilerde arama biraz zaman alabilir.

en: Select All
tr_TR: Tümünü seç

en: Select affected components
tr_TR: Etkilenen bileşenleri seç

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: Select all strings that match this search
tr_TR: Bu aramaya uyan tüm dizeleri seç

en: Select domain:
tr_TR: Alan adı seç:

en: Select for which domain to set the language:
tr_TR: Dilini ayarlamak için alanı seçin:

en: Select from existing
tr_TR: Mevcutlardan seç

en: Select the original language of strings to import
tr_TR: İçe aktarılacak dizelerin orijinal dilini seçin

en: Select the user roles whose information you want to make translatable and then use the String Translation page to translate it.
tr_TR: Bilgilerini çevrilebilir yapmak istediğiniz kullanıcı rollerini seçin ve ardından Çeviri Dizeleri sayfasını kullanarak çevirin.

en: Select what the strings are for:
tr_TR: Dizelerin ne için olduğunu seçin:

en: Send to translation
tr_TR: Çeviriye gönder

en: Set different slugs in different languages for %s.
tr_TR: %s için farklı dillerde farklı slug'lar ayarlayın.

en: Set the language of text-domains
tr_TR: Metin alanlarının dilini ayarlayın

en: Set the original language of themes and plugins
tr_TR: Tema ve eklentilerin orijinal dilini ayarla

en: Set the source language of these strings to:
tr_TR: Bu dizelerin kaynak dilini şuna ayarla:

en: Show custom MO Files Pre-generation dialog box
tr_TR: Özel MO Dosyaları Ön Oluşturma iletişim kutusunu göster

en: Show page builder packages
tr_TR: Sayfa oluşturucu paketlerini göster

en: Showing only strings that contain %s
tr_TR: Yalnızca %s içeren dizeler gösteriliyor

en: Slug translations
tr_TR: Slug çevirileri

en: Some of the strings selected belong to packages. You can only change the language of these strings if all strings in the packages are selected.
tr_TR: Seçilen dizelerden bazıları paketlere aittir. Bu dizelerin dilini yalnızca paketteki tüm dizeler seçiliyse değiştirebilirsiniz.

en: Some themes and plugins don't properly set the textdomain (second argument) in GetText calls. When you select this option, WPML will assume that the strings found in GetText calls in the PHP files of the theme and plugin should have the textdomain with the theme/plugin's name.
tr_TR: Bazı temalar ve eklentiler GetText çağrılarında metin alanını (ikinci argüman) doğru şekilde ayarlamaz. Bu seçeneği seçtiğinizde, WPML, tema ve eklentinin PHP dosyalarındaki GetText çağrılarında bulunan dizelerin tema/eklenti adıyla aynı metin alanına sahip olması gerektiğini varsayacaktır.

en: Status
tr_TR: Durum

en: String
tr_TR: Dize

en: String Tracking Enabled
tr_TR: Dize takibi etkin

en: String Translation
tr_TR: Dize çevirisi

en: String auto registration is disabled.
tr_TR: Dize otomatik kaydı devre dışı.

en: Strings in JavaScript files
tr_TR: JavaScript dosyalarındaki dizeler

en: Strings in need of translation
tr_TR: Çevrilmesi gereken dizeler

en: Strings in the theme and plugins
tr_TR: Tema ve eklentilerdeki dizeler

en: Strings per page:
tr_TR: Sayfa başına dize:

en: Strings that need translation
tr_TR: Çevrilmesi gereken dizeler

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Textdomain
tr_TR: Metin alanı

en: The database has been updated.
tr_TR: Veritabanı güncellendi.

en: The following files were processed:
tr_TR: Aşağıdaki dosyalar işlendi:

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: There is nothing to be updated or to be added.
tr_TR: Güncellenecek veya eklenecek bir şey yok.

en: There is nothing to translate.
tr_TR: Çevrilecek bir şey yok.

en: These are the strings that we found in your .po file. Please carefully review them. Then, click on the 'add' or 'cancel' buttons at the %1$sbottom of this screen%2$s. You can exclude individual strings by clearing the check boxes next to them.
tr_TR: Bunlar, .po dosyanızda bulduğumuz dizelerdir. Lütfen bunları dikkatlice inceleyin. Ardından, %1$sbu ekranın altındaki%2$s “ekle” veya “iptal” düğmelerine tıklayın. Yanlarındaki onay kutularını temizleyerek tek tek dizeleri hariç tutabilirsiniz.

en: This domain currently has the following strings:
tr_TR: Bu alan şu anda aşağıdaki dizelere sahiptir:

en: This feature helps you find where the text (strings) appears on your site, so you can translate it more easily. 
    											It may slow down your site while it's running, so it's best to use it only during development. 
    											Remember to turn it off when your site goes live to keep things running smoothly.
tr_TR: Bu özellik, metnin (dizelerin) sitenizde nerede göründüğünü bulmanıza yardımcı olur, böylece daha kolay çevirebilirsiniz. 
    											Çalışırken sitenizi yavaşlatabilir, bu nedenle yalnızca geliştirme sırasında kullanmak en iyisidir. 
    											Siteniz yayına girdiğinde sorunsuz çalışmaya devam etmesi için kapatmayı unutmayın.

en: This feature is disabled. %1$sClick here to enable it.%2$s
tr_TR: Bu özellik devre dışı. %1$sEtkinleştirmek için buraya tıklayın.%2$s

en: This folder appears to be not writable. This is blocking translation for strings from appearing on the site.
tr_TR: Bu klasör yazılabilir görünmüyor. Bu, dizelerin sitede görünmesini engelliyor.

en: This includes strings like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
tr_TR: Buna altbilgi metni, telif hakkı bildirimleri, eklenti seçenekleri ve ayarları, zaman biçimi, widget metinleri ve daha fazlası gibi dizeler dahildir.

en: This is the list of strings that are not used or they are linked to wrong translation data.
tr_TR: Bu, kullanılmayan veya yanlış çeviri verilerine bağlı olan dizelerin listesidir.

en: This preview shows where the selected string appears on your site’s front-end.
tr_TR: Bu önizleme, seçilen dizenin sitenizin ön yüzünde nerede göründüğünü gösterir.

en: This update includes %d new strings and %d updated strings. You can review the strings below. Then, go to the <a%s>bottom of this page</a> and click on the Proceed button.
tr_TR: Bu güncelleme %d yeni dize ve %d güncellenmiş dize içerir. Dizeleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Ardından, <a%s>bu sayfanın altına</a> gidin ve İlerle düğmesine tıklayın.

en: This will load the translation files and WPML will be able to scan them.
tr_TR: Bu, çeviri dosyalarını yükleyecek ve WPML bunları tarayabilecektir.

en: To translate strings automatically, by your translators or a translation service, use the %sTranslation Dashboard%s.
tr_TR: Dizeleri çevirmenleriniz veya bir çeviri hizmeti tarafından otomatik olarak çevirmek için %sÇeviri Panosu'nu%s kullanın.

en: Track where strings appear on the site
tr_TR: Dizelerin sitede nerede göründüğünü takip et

en: Translate User Meta Information
tr_TR: Kullanıcı meta bilgilerini çevir

en: Translate User properties
tr_TR: Kullanıcı özelliklerini çevir

en: Translate base slugs of custom post types and taxonomies (via WPML -> Taxonomy translation).
tr_TR: Özel yazı tiplerinin ve taksonomilerin temel slug'larını çevir (WPML -> Taksonomi çevirisi aracılığıyla).

en: Translate front-end texts you can customize from the WordPress admin like footer text, copyright notices, plugin options and settings, time format, widget texts, and more.
tr_TR: Alt bilgi metni, telif hakkı bildirimleri, eklenti seçenekleri ve ayarları, zaman biçimi, widget metinleri ve daha fazlası gibi WordPress yöneticisinden özelleştirebileceğiniz ön uç metinlerini çevirin.

en: Translate strings
tr_TR: Dizeleri çevir

en: Translate strings automatically, with your translators or a translation service
tr_TR: Dizeleri çevirmenlerinizle veya bir çeviri hizmetiyle otomatik olarak çevirin

en: Translate strings in %s
tr_TR: %s içindeki dizeleri çevir

en: Translate texts in admin screens
tr_TR: Yönetici ekranlarındaki metinleri çevir

en: Translate texts you can customize from the WordPress admin but which appear on the front-end.
tr_TR: WordPress yöneticisinden özelleştirebileceğiniz ancak ön yüzde görünen metinleri çevirin.

en: Translating Strings From Admin and Settings
tr_TR: Yönetici ve ayarlardan dizeleri çevirme

en: Translating User Meta Information With WPML
tr_TR: WPML ile kullanıcı meta bilgilerini çevirme

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: Translation complete
tr_TR: Çeviri tamamlandı

en: Translation is in progress
tr_TR: Çeviri devam ediyor

en: Translation needed
tr_TR: Çeviri gerekli

en: Translation needs update
tr_TR: Çevirinin güncellenmesi gerekiyor

en: Translation status:
tr_TR: Çeviri durumu:

en: Translations for strings updated
tr_TR: Dizeler için çeviriler güncellendi

en: Unselect all strings that match this search
tr_TR: Bu aramaya uyan tüm dizelerin seçimini kaldır

en: Untranslated strings that I encounter while logged in
tr_TR: Giriş yaptığımda karşılaştığım çevrilmemiş dizeler

en: Untranslated strings that all logged in, logged out users, and site visitors encounter
tr_TR: Tüm giriş yapmış, çıkış yapmış kullanıcıların ve site ziyaretçilerinin karşılaştığı çevrilmemiş dizeler

en: Update Now
tr_TR: Şimdi güncelle

en: Updated %s translation is available
tr_TR: Güncellenmiş %s çevirisi mevcut

en: Updated or new translation files detected
tr_TR: Güncellenmiş veya yeni çeviri dosyaları algılandı

en: Updated translations (%d)
tr_TR: Güncellenmiş çeviriler (%d)

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Use WPML's %1$sTranslation Dashboard%2$s to send strings to translation.
tr_TR: Dizeleri çeviriye göndermek için WPML'nin %1$sÇeviri Panosu'nu%2$s kullanın.

en: Use theme or plugin text domains when gettext calls do not use a string literal
tr_TR: Gettext çağrıları dize değişmezi kullanmadığında tema veya eklenti metin alanlarını kullanın

en: Use this language as the default language for new strings in this domain
tr_TR: Bu dili, bu alandaki yeni dizeler için varsayılan dil olarak kullan

en: Utilities
tr_TR: Yardımcı Programlar

en: WPML Package Translation is active but requires both the <a href="%s">WPML core</a> and WPML String Translation plugins to function properly.
tr_TR: WPML Paket Çevirisi etkin ancak düzgün çalışması için hem <a href="%s">WPML çekirdek</a> hem de WPML Dize Çevirisi eklentilerini gerektirir.

en: WPML String Translation
tr_TR: WPML Dize Çevirisi

en: WPML String Translation is attempting to write .mo files with translations to folder:
tr_TR: WPML Dize Çevirisi, çevirileri içeren .mo dosyalarını şu klasöre yazmaya çalışıyor:

en: WPML String Translation is enabled but not effective, because WPML is outdated. Please update WPML first.
tr_TR: WPML Dize Çevirisi etkin ancak WPML güncel olmadığı için etkili değil. Lütfen önce WPML'yi güncelleyin.

en: WPML String Translation will send all strings to WPML’s Advanced Translation Editor and to the translation services which are used.
tr_TR: WPML Dize Çevirisi, tüm dizeleri WPML'nin Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisine ve kullanılan çeviri hizmetlerine gönderecektir.

en: WPML Translation
tr_TR: WPML çevirisi

en: WPML allows you to translate user information like the name, nickname, biography, and more.
tr_TR: WPML, ad, takma ad, biyografi ve daha fazlası gibi kullanıcı bilgilerini çevirmenize olanak tanır.

en: WPML can detect untranslated strings and automatically register them for translation. WPML will register any untranslated strings encountered while browsing the site.
tr_TR: WPML, çevrilmemiş dizeleri algılayabilir ve bunları otomatik olarak çeviri için kaydedebilir. WPML, siteye göz atarken karşılaşılan tüm çevrilmemiş dizeleri kaydedecektir.

en: WPML could not delete the strings
tr_TR: WPML dizeleri silemedi

en: WPML could not detect the translation files (.mo) for %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language. | WPML could not detect the translation files (.mo) for %s and %s. To fix this, visit your site's frontend in a secondary language.
tr_TR[0]: WPML, %s için çeviri dosyalarını (.mo) algılayamadı. Bunu düzeltmek için sitenizin ön ucunu ikincil bir dilde ziyaret edin.
tr_TR[1]: WPML, %s ve %s için çeviri dosyalarını (.mo) algılayamadı. Bunu düzeltmek için sitenizin ön ucunu ikincil bir dilde ziyaret edin.

en: WPML found %s new or updated .mo files. Their texts were added to the translations table.
tr_TR: WPML %s yeni veya güncellenmiş.mo dosyası buldu. Metinleri çeviri tablosuna eklendi.

en: WPML has found new or updated translation (.mo) files and needs to scan them to find translatable strings.
tr_TR: WPML, yeni veya güncellenmiş çeviri (.mo) dosyaları buldu ve çevrilebilir dizeleri bulmak için bunları taraması gerekiyor.

en: WPML needs to update the database. This update will help improve WPML's performance when fetching translated strings.
tr_TR: WPML'nin veritabanını güncellemesi gerekiyor. Bu güncelleme, WPML'nin çevrilmiş dizeleri getirirken performansını artırmaya yardımcı olacaktır.

en: WPML will now track where your site's text (strings) appears as you browse both the admin and front-end.
tr_TR: WPML artık hem yönetici hem de ön uçta gezinirken sitenizin metninin (dizelerinin) nerede göründüğünü takip edecektir.

en: WPML's documentation on troubleshooting .mo files generation.
tr_TR: WPML'nin .mo dosyası oluşturma sorun giderme belgeleri.

en: Waiting for translator
tr_TR: Çevirmen bekleniyor

en: We have detected a problem with some tables in the database. Please contact %1$sWPML support%2$s to get this fixed.
tr_TR: Veritabanındaki bazı tablolarda bir sorun tespit ettik. Bunu düzeltmek için lütfen %1$sWPML desteğiyle%2$s iletişime geçin.

en: When enabled, WPML tracks JavaScript files loaded on your site's pages. Texts (strings) from these files will be included when you scan a theme or plugin in %1$sWPML > Theme and plugins localization%2$s.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, WPML sitenizin sayfalarında yüklü JavaScript dosyalarını izler. Bu dosyalardaki metinler (dizeler), %1$sWPML > Tema ve eklenti yerelleştirmesi%2$s bölümünde bir tema veya eklentiyi taradığınızda dahil edilecektir.

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: With Priority:
tr_TR: Öncelikli:

en: Yes - disable these notifications completely
tr_TR: Evet - bu bildirimleri tamamen devre dışı bırak

en: You can add to the String Translations table texts that appear in the admin screens of the theme and plugins. To do this, go to %1$sAdmin Texts Translation%2$s
tr_TR: Tema ve eklentilerin yönetici ekranlarında görünen metinleri Dize Çevirileri tablosuna ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için %1$sYönetici Metinleri Çevirisi'ne%2$s gidin.

en: You cannot add packages in this language to the basket since it already contains posts, packages or strings of another source language!
    					Either submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
tr_TR: Bu dildeki paketleri sepete ekleyemezsiniz, çünkü sepette zaten başka bir kaynak dilde gönderiler, paketler veya dizeler var!
    					Ya mevcut sepeti gönderin ve ardından gönderiyi ekleyin ya da mevcut sepetteki farklı dildeki gönderileri silin

en: You have selected strings belonging to a package. Please select all strings from the affected package or unselect these strings.
tr_TR: Bir pakete ait dizeleri seçtiniz. Lütfen etkilenen paketten tüm dizeleri seçin veya bu dizelerin seçimini kaldırın.

en: You're trying to import strings that are already registered in %1$s. To import them as %2$s, first %3$schange the source language of existing strings%4$s using String Translation. Then, try importing them again.
tr_TR: Zaten %1$s içinde kayıtlı dizeleri içe aktarmaya çalışıyorsunuz. Bunları %2$s olarak içe aktarmak için, önce Dize Çevirisi'ni kullanarak %3$smevcut dizelerin kaynak dilini değiştirin%4$s. Ardından, tekrar içe aktarmayı deneyin.

en: hide textdomains
tr_TR: metin alanlarını gizle

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: recommended
tr_TR: önerilen

en: show textdomains
tr_TR: metin alanlarını göster

en: x &nbsp;Clear filters
tr_TR: x &nbsp;Filtreleri temizle
