Betheme - en to it translation catalogue (3326 entries)

en: Ooops... Error 404
it: Ooops... Errore 404

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist
it: Ci dispiace, ma la pagina che stai cercando non esiste

en: Please check entered address and try again or
it: Controlla l'indirizzo inserito e riprova o

en: go to homepage
it: vai alla homepage

en: Creator
it: Creatore

en: Topic
it: Argomento

en: Move reply "%s"
it: Sposta risposta "%s"

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
it: Puoi trasformare questa risposta in un nuovo argomento con un nuovo titolo o unirla a un argomento esistente.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
it: Se scegli un argomento esistente, le risposte saranno ordinate per data e ora di creazione.

en: Move Method
it: Metodo di spostamento

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
it: Nuovo argomento in <strong>%s</strong> intitolato:

en: Moved: %s
it: Spostato: %s

en: Use an existing topic in this forum:
it: Usa un argomento esistente in questo forum:

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
it: <strong>AVVISO:</strong> Questo processo non può essere annullato.

en: Submit
it: Invia

en: You do not have the permissions to edit this reply!
it: Non hai i permessi per modificare questa risposta!

en: You cannot edit this reply.
it: Non puoi modificare questa risposta.

en: Reply To: %s
it: Rispondi a: %s

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
it: Questo argomento è segnato come chiuso alle nuove risposte, ma le tue capacità di pubblicazione lo permettono ancora.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
it: Il tuo account ha la possibilità di pubblicare contenuti HTML senza restrizioni.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
it: Puoi usare questi tag e attributi <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>:

en: Tags:
it: Tag:

en: Notify the author of follow-up replies via email
it: Avvisa l'autore delle risposte successive via email

en: Notify me of follow-up replies via email
it: Avvisami delle risposte successive via email

en: Keep a log of this edit:
it: Tieni traccia di questa modifica:

en: Optional reason for editing:
it: Motivo opzionale della modifica:

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
it: L'argomento &#8216;%s&#8217; è chiuso alle nuove risposte.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
it: Il forum &#8216;%s&#8217; è chiuso ai nuovi argomenti e risposte.

en: You cannot reply to this topic.
it: Non puoi rispondere a questo argomento.

en: You must be logged in to reply to this topic.
it: Devi essere loggato per rispondere a questo argomento.

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search forum
it: Cerca nel forum

en: Merge topic "%s"
it: Unisci argomento "%s"

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
it: Scegli l'argomento in cui unire questo. L'argomento di destinazione rimarrà l'argomento principale, e questo diventerà una risposta.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
it: Per mantenere questo argomento come principale, vai all'altro argomento e usa lo strumento di unione da lì.

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, its post date will be updated to second earlier than this one.
it: Tutte le risposte di entrambi gli argomenti saranno unite cronologicamente. L'ordine delle risposte unite è basato su data e ora di pubblicazione. Se l'argomento di destinazione è stato creato dopo questo, la sua data di pubblicazione verrà aggiornata di un secondo prima di questo.

en: Destination
it: Destinazione

en: Merge with this topic:
it: Unisci con questo argomento:

en: There are no other topics in this forum to merge with.
it: Non ci sono altri argomenti in questo forum con cui unirsi.

en: Topic Extras
it: Extra argomento

en: Merge topic subscribers
it: Unisci iscritti all'argomento

en: Merge topic favoriters
it: Unisci preferiti all'argomento

en: Merge topic tags
it: Unisci tag all'argomento

en: You do not have the permissions to edit this topic!
it: Non hai i permessi per modificare questo argomento!

en: You cannot edit this topic.
it: Non puoi modificare questo argomento.

en: Split topic "%s"
it: Dividi argomento "%s"

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
it: Quando dividi un argomento, lo stai tagliando a metà a partire dalla risposta che hai appena selezionato. Scegli di usare quella risposta come un nuovo argomento con un nuovo titolo, o unisci quelle risposte in un argomento esistente.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
it: Se usi l'opzione dell'argomento esistente, le risposte in entrambi gli argomenti saranno unite cronologicamente. L'ordine delle risposte unite è basato su data e ora di pubblicazione.

en: Split Method
it: Metodo di divisione

en: Split: %s
it: Dividi: %s

en: Copy subscribers to the new topic
it: Copia iscritti al nuovo argomento

en: Copy favoriters to the new topic
it: Copia preferiti al nuovo argomento

en: Copy topic tags to the new topic
it: Copia tag all'argomento

en: Manage Tag: "%s"
it: Gestisci Tag: "%s"

en: Rename
it: Rinomina

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
it: Lascia vuoto lo slug per generarne automaticamente uno.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
it: Cambiare lo slug influisce sul permalink. Qualsiasi link allo slug vecchio smetterà di funzionare.

en: Name:
it: Nome:

en: Merge
it: Unisci

en: Merging tags together cannot be undone.
it: L'unione dei tag non può essere annullata.

en: Existing tag:
it: Tag esistente:

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
it: Sei sicuro di voler unire il tag "%s" con il tag specificato?

en: Delete
it: Elimina

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
it: Questo non elimina i tuoi argomenti. Viene eliminato solo il tag stesso.

en: Deleting a tag cannot be undone.
it: L'eliminazione di un tag non può essere annullata.

en: Any links to this tag will no longer function.
it: Qualsiasi link a questo tag non funzionerà più.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare il tag "%s"? Questo è permanente e non può essere annullato.

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
it: Modifica in corso &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
it: Crea un nuovo argomento in &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic
it: Crea un nuovo argomento

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
it: Questo forum è contrassegnato come chiuso ai nuovi argomenti, tuttavia le tue capacità di pubblicazione ti consentono ancora di farlo.

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
it: Titolo dell'argomento (Lunghezza massima: %d):

en: Topic Tags:
it: Tag dell'argomento:

en: (No Forum)
it: (Nessun Forum)

en: Topic Type:
it: Tipo di argomento:

en: Topic Status:
it: Stato dell'argomento:

en: You cannot create new topics.
it: Non puoi creare nuovi argomenti.

en: You must be logged in to create new topics.
it: Devi essere loggato per creare nuovi argomenti.

en: Topics
it: Argomenti

en: Replies
it: Risposte

en: Posts
it: Messaggi

en: Freshness
it: Aggiornamenti

en: Author
it: Autore

en: Last updated %s
it: Ultimo aggiornamento %s

en: In reply to:
it: In risposta a:

en: Topic:
it: Argomento:

en: in group forum
it: nel forum di gruppo

en: in forum
it: nel forum

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: in reply to:
it: in risposta a:

en: Started by: %1$s
it: Iniziato da: %1$s

en: Voices
it: Voci

en: Profile
it: Profilo

en: Topics Started
it: Argomenti iniziati

en: Replies Created
it: Risposte create

en: Favorites
it: Preferiti

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Edit
it: Modifica

en: Forum Role: %s
it: Ruolo nel forum: %s

en: Topics Started: %s
it: Argomenti iniziati: %s

en: Replies Created: %s
it: Risposte create: %s

en: %d Comment
it: %d Commento

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti precedenti

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Under Construction active
it: Sito in costruzione attivo

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Plugins
it: Plugin

en: System Status
it: Stato del sistema

en: Manual & Support
it: Manuale e Supporto

en: Tools
it: Strumenti

en: Setup Wizard
it: Procedura guidata di configurazione

en: Remote API error.
it: Errore API remoto.

en: Select
it: Seleziona

en: Register
it: Registrati

en: Style
it: Stile

en: Search for a website
it: Cerca un sito web

en: Subject
it: Oggetto

en: All
it: Tutti

en: pre-built websites
it: siti web pre-costruiti

en: See full changelog
it: Vedi il changelog completo

en: Data collection
it: Raccolta dati

en: Support Center
it: Centro di supporto

en: Documentation
it: Documentazione

en: Video Tutorials
it: Video tutorial

en: Websites
it: Siti web

en: Templates
it: Template

en: Options
it: Opzioni

en: Other
it: Altro

en: Configure your website
it: Configura il tuo sito web

en: System status
it: Stato del sistema

en: Check your server config
it: Controlla la configurazione del server

en: Need help? We are here for you!
it: Hai bisogno di aiuto? Siamo qui per te!

en: See what's new
it: Guarda le novità

en: Miscellaneous stuff for managing
it: Varie per la gestione

en: problem found
it: problema trovato

en: New version available
it: Nuova versione disponibile

en: Update to
it: Aggiorna a

en: Theme is up to date
it: Il tema è aggiornato

en: Your version
it: La tua versione

en: Register to get updates
it: Registrati per ricevere aggiornamenti

en: This feature is disabled in White Label mode.
it: Questa funzione è disabilitata in modalità White Label.

en: API server connection
it: Connessione al server API

en: check again
it: controlla di nuovo

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: SUHOSIN Installed
it: SUHOSIN installato

en: PHP Memory Limit
it: Limite memoria PHP

en: PHP Time Limit
it: Limite di tempo PHP

en: Uploads folder writable
it: Cartella upload scrivibile

en: .htaccess File Access
it: Accesso file .htaccess

en: Home URL
it: URL Home

en: Site URL
it: URL del sito

en: WP Version
it: Versione WP

en: WP File System
it: File System WP

en: WP Max Upload Size
it: Dimensione massima upload WP

en: WP Multisite
it: Multisite WP

en: WP Debug
it: Debug WP

en: Language
it: Lingua

en: Theme Version
it: Versione tema

en: Updates history
it: Cronologia aggiornamenti

en: Regenerate files
it: Rigenera file

en: Analyze content
it: Analizza contenuto

en: Regenerate thumbnails
it: Rigenera miniature

en: Assign new breakpoint
it: Assegna nuovo breakpoint

en: Regenerate fonts
it: Rigenera font

en: Re-render data
it: Rielabora dati

en: Install Plugins
it: Installa plugin

en: Installing Plugin: %s
it: Installazione plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con l'API del plugin.

en: Return to Required Plugins Installer
it: Ritorna all'installatore dei plugin richiesti

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %s

en: Install Required Plugins
it: Installa plugin richiesti

en: Updating Plugin: %s
it: Aggiornamento Plugin: %s

en: Return to the Dashboard
it: Torna alla Dashboard

en: The following plugin was activated successfully:
it: Il seguente plugin è stato attivato con successo:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it: Plugin non attivato. È necessaria una versione più recente di %s per questo tema. Si prega di aggiornare il plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %1$s

en: Dismiss this notice
it: Chiudi questo avviso

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it: Ci sono uno o più plugin richiesti o raccomandati da installare, aggiornare o attivare.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it: Si prega di contattare l'amministratore di questo sito per assistenza.

en: Update Required
it: Aggiornamento Richiesto

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it: Il pacchetto plugin remoto non contiene una cartella con il nome desiderato e la rinomina non ha funzionato.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it: Si prega di contattare il fornitore del plugin e chiedere di confezionare il loro plugin secondo le linee guida di WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it: Il pacchetto plugin remoto consiste di più file, ma i file non sono confezionati in una cartella.

en: Required
it: Richiesto

en: Recommended
it: Raccomandato

en: WordPress Repository
it: Repository di WordPress

en: Bundled Premium Plugin
it: Plugin Premium Incluso

en: Pre-Packaged
it: Pre-Confezionato

en: Not Installed
it: Non Installato

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma Non Attivato

en: Active
it: Attivo

en: Required Update not Available
it: Aggiornamento Richiesto non Disponibile

en: Requires Update
it: Richiede Aggiornamento

en: Update recommended
it: Aggiornamento raccomandato

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
it: Da Installare <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
it: Aggiornamento Disponibile <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
it: Da Attivare <span class="count">(%s)</span>

en: unknown
it: sconosciuto

en: Installed version:
it: Versione installata:

en: Available version:
it: Versione disponibile:

en: No plugins to install, update or activate.
it: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Source
it: Fonte

en: Version
it: Versione

en: Status
it: Stato

en: Install %2$s
it: Installa %2$s

en: Update %2$s
it: Aggiorna %2$s

en: Activate %2$s
it: Attiva %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
it: Messaggio di aggiornamento dall'autore del plugin:

en: Install
it: Installa

en: Update
it: Aggiorna

en: Activate
it: Attiva

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'aggiornamento. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it: Nessun plugin è disponibile per l'installazione in questo momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it: Nessun plugin è disponibile per l'aggiornamento in questo momento.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per l'attivazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it: Nessun plugin è disponibile per l'attivazione in questo momento.

en: Plugin activation failed.
it: Attivazione del plugin fallita.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Aggiornamento Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
it: L'installazione di %1$s è fallita.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: L'installazione e il processo di attivazione stanno iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi si prega di essere pazienti.

en: %1$s updated successfully.
it: %1$s aggiornato con successo.

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e attivazioni sono state completate.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione e attivazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione è in corso. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi si prega di essere pazienti.

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione del plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Hide section
it: Nascondi sezione

en: Collapse section
it: Comprimi sezione

en: Show section
it: Mostra sezione

en: Expand section
it: Espandi sezione

en: Section
it: Sezione

en: Add section
it: Aggiungi sezione

en: Add wrap
it: Aggiungi wrap

en: Add divider
it: Aggiungi divisore

en: Divider
it: Divisore

en: Background
it: Sfondo

en: Color
it: Colore

en: Position
it: Posizione

en: Custom
it: Personalizzato

en: Class
it: Classe

en: Clone
it: Clona

en: More
it: Di più

en: Actions
it: Azioni

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: Copy / Paste
it: Copia / Incolla

en: Copy section
it: Copia sezione

en: Paste before
it: Incolla prima

en: Paste after
it: Incolla dopo

en: Select a wrap layout
it: Seleziona un layout di wrap

en: or choose from
it: o scegli da

en: Pre-built sections
it: Sezioni pre-costruite

en: Decrease
it: Diminuisci

en: Increase
it: Aumenta

en: Size
it: Dimensione

en: Add element
it: Aggiungi elemento

en: Element
it: Elemento

en: Category
it: Categoria

en: Single page import
it: Importazione di una singola pagina

en: History
it: Cronologia

en: Export / Import
it: Esporta / Importa

en: Preview
it: Anteprima

en: Settings
it: Impostazioni

en: Welcome to
it: Benvenuto in

en: Start creating
it: Inizia a creare

en: View tutorial
it: Guarda il tutorial

en: Search
it: Cerca

en: Shop
it: Negozio

en: Product
it: Prodotto

en: Typography
it: Tipografia

en: Boxes
it: Scatole

en: Blocks
it: Blocchi

en: Elements
it: Elementi

en: Loops
it: Loop

en: Display Conditions
it: Condizioni di visualizzazione

en: Where Do You Want to Display Your Template?
it: Dove vuoi visualizzare il tuo template?

en: Set the conditions that determine where your Template is used throughout your site.
it: Imposta le condizioni che determinano dove viene utilizzato il tuo template nel sito.

en: Activate WooCommerce plugin to see category and tags options.
it: Attiva il plugin WooCommerce per vedere le opzioni di categoria e tag.

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: Product Category
it: Categoria prodotto

en: Product Tag
it: Tag prodotto

en: Add condition
it: Aggiungi condizione

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

en: Text column
it: Colonna testo

en: Content
it: Contenuto

en: Advanced
it: Avanzato

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Export
it: Esporta

en: Import
it: Importa

en: Paste import data here
it: Incolla qui i dati di importazione

en: Only builder content will be imported. Theme options, sliders and images will not be imported.
it: Verrà importato solo il contenuto del builder. Le opzioni del tema, gli slider e le immagini non verranno importati.

en: Select a template from the list:
it: Seleziona un modello dall'elenco:

en: Insert BEFORE current builder content
it: Inserisci PRIMA del contenuto corrente del builder

en: Insert AFTER current builder content
it: Inserisci DOPO il contenuto corrente del builder

en: REPLACE current builder content
it: SOSTITUISCI il contenuto corrente del builder

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Generate
it: Genera

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Saved automatically
it: Salvato automaticamente

en: every 5 minutes
it: ogni 5 minuti

en: Saved after
it: Salvato dopo

en: every post update
it: ogni aggiornamento del post

en: Revision
it: Revisione

en: Saved using
it: Salvato usando

en: Save revision button
it: Pulsante Salva revisione

en: Backups are being created
it: I backup vengono creati

en: before restoring any revision
it: prima di ripristinare qualsiasi revisione

en: Save revision
it: Salva revisione

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert section
it: Inserisci sezione

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Delete element?
it: Eliminare l'elemento?

en: Please confirm. There is no undo.
it: Conferma. Non c'è annullamento.

en: Use Global Element
it: Usa elemento globale

en: Content of selected container will be removed
it: Il contenuto del contenitore selezionato verrà rimosso

en: Use anyway
it: Usa comunque

en: Restore revision
it: Ripristina revisione

en: Restore revision?
it: Ripristinare la revisione?

en: Backup revision will be created.
it: Verrà creato un backup della revisione.

en: Restore
it: Ripristina

en: Add Shortcode
it: Aggiungi Shortcode

en: Simple view
it: Vista semplice

en: Simplified version of elements
it: Versione semplificata degli elementi

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Hover effects
it: Effetti al passaggio del mouse

en: Builder element bar shows on hover
it: La barra degli elementi del builder si mostra al passaggio del mouse

en: Pre-completed elements
it: Elementi pre-compilati

en: Sample content in elements
it: Contenuto di esempio negli elementi

en: Column text editor
it: Editor di testo della colonna

en: CodeMirror or TinyMCE
it: CodeMirror o TinyMCE

en: Code
it: Codice

en: Visual
it: Visuale

en: Introduction guide
it: Guida introduttiva

en: Reopen
it: Riapri

en: Done
it: Fatto

en: Header options
it: Opzioni dell'intestazione

en: Scroll visibility
it: Visibilità allo scorrimento

en: Sections hidden on the scroll should be at the top of the header. It takes effect with fixed type of Header
it: Le sezioni nascoste durante lo scorrimento dovrebbero essere in cima all'intestazione. Ha effetto con il tipo di intestazione fissa.

en: Default
it: Predefinito

en: Hide
it: Nascondi

en: Closeable
it: Chiudibile

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Show again after
it: Mostra di nuovo dopo

en: How many days should it stay hidden after closing?
it: Per quanti giorni deve rimanere nascosto dopo la chiusura?

en: Close button position
it: Posizione del pulsante di chiusura

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Close icon color
it: Colore dell'icona di chiusura

en: Title
it: Titolo

en: Label in admin panel only
it: Solo etichetta nel pannello di amministrazione

en: Type
it: Tipo

en: Query loop displays section&apos;s content in designed loop
it: Il ciclo di query visualizza il contenuto della sezione nel ciclo progettato

en: Query loop
it: Ciclo di query

en: Query type
it: Tipo di query

en: Terms
it: Termini

en: Post type
it: Tipo di post

en: - Select -
it: - Seleziona -

en: Page
it: Pagina

en: Offer
it: Offerta

en: Clients
it: Clienti

en: Slides
it: Diapositive

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Categories included
it: Categorie incluse

en: Categories excluded
it: Categorie escluse

en: Display
it: Visualizza

en: This option turns off standard order settings
it: Questa opzione disattiva le impostazioni di ordine standard

en: On sale
it: In vendita

en: Best selling
it: Più venduti

en: Top rated
it: Più votati

en: Order by
it: Ordina per

en: None
it: Nessuno

en: Date
it: Data

en: Modified
it: Modificato

en: Menu order
it: Ordine menu

en: Rand
it: Casuale

en: Order
it: Ordine

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Limit
it: Limite

en: By default limit from Admin > Settings > Reading > Blog pages show at most
it: Per impostazione predefinita limite da Admin > Impostazioni > Lettura > Pagine del blog mostrano al massimo

en: This option omits provided quantity of posts (from the beginning)
it: Questa opzione omette la quantità fornita di post (dall'inizio)

en: Pagination
it: Paginazione

en: Hidden
it: Nascosto

en: Numbers + links
it: Numeri + link

en: Dots + links
it: Punti + link

en: Prev / Next links
it: Link Precedente / Successivo

en: Load more
it: Carica altro

en: Infinite load
it: Caricamento infinito

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Post category
it: Categoria del post

en: Post tag
it: Tag del post

en: Portfolio category
it: Categoria del portfolio

en: Offer category
it: Categoria dell'offerta

en: Testimonial category
it: Categoria delle testimonianze

en: Product category
it: Categoria del prodotto

en: Excludes
it: Esclusi

en: IDs of taxonomies to exclude
it: ID delle tassonomie da escludere

en: Includes
it: Inclusi

en: IDs of taxonomies to include
it: ID delle tassonomie da includere

en: Child of
it: Figlio di

en: Term order
it: Ordine dei termini

en: Name
it: Nome

en: Count
it: Conteggio

en: Hide empty
it: Nascondi vuoti

en: False
it: Falso

en: True
it: Vero

en: <strong>Notice!</strong> Options grayed out and marked with OLD tag are deprecated and will be removed in the future. Please use <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/muffin-live-builder/positioning/" target="_blank">Positioning</a> instead.
it: <strong>Avviso!</strong> Le opzioni in grigio e contrassegnate con il tag VECCHIO sono deprecate e verranno rimosse in futuro. Si prega di utilizzare <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/muffin-live-builder/positioning/" target="_blank">Posizionamento</a> invece.

en: Shape divider
it: Divisore di forma

en: Width %
it: Larghezza %

en: Height px
it: Altezza px

en: Flip
it: Capovolgi

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Invert
it: Inverti

en: Bring to front
it: Porta in primo piano

en: Background decoration
it: Decorazione dello sfondo

en: Pattern
it: Motivo

en: Please select background color in Advanced tab<br />Does <b>not</b> work with parallax and some section styles
it: Si prega di selezionare il colore di sfondo nella scheda Avanzate<br />Non funziona con il parallasse e alcuni stili di sezione

en: Circle up
it: Cerchio su

en: Square up
it: Quadrato su

en: Triangle up
it: Triangolo su

en: Triple triangle up
it: Triplo triangolo su

en: Circle down
it: Cerchio giù

en: Square down
it: Quadrato giù

en: Triangle down
it: Triangolo giù

en: Triple triangle down
it: Triplo triangolo giù

en: Image top
it: Immagine in alto

en: for images from <b> Media library</b><br/>Recommended width: 1920px
it: per immagini da <b> Libreria media</b><br/>Larghezza consigliata: 1920px

en: Image bottom
it: Immagine in basso

en: Navigation
it: Navigazione

en: Arrows
it: Frecce

en: Collapse
it: Comprimi

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Recommended image size <b>1920px x 1080px</b>
it: Dimensione immagine consigliata <b>1920px x 1080px</b>

en: Background position
it: Posizione sfondo

en: iOS does <b>not</b> support background-position: fixed<br/>For parallax required background image size is at least 1920px x 1080px
it: iOS <b>non</b> supporta background-position: fixed<br/>Per il parallasse è richiesta una dimensione immagine di almeno 1920px x 1080px

en: Background size
it: Dimensione sfondo

en: Does <b>not</b> work with position fixed or parallax
it: Non funziona con posizione fissa o parallasse

en: Padding top
it: Padding superiore

en: Padding bottom
it: Padding inferiore

en: Padding left & right
it: Padding sinistro e destro

en: Use <b>px</b> or <b>%</b>
it: Usa <b>px</b> o <b>%</b>

en: Responsive visibility
it: Visibilità responsiva

en: Hide on Desktop | 960px +
it: Nascondi su Desktop | 960px +

en: Hide on Tablet | 768px - 959px
it: Nascondi su Tablet | 768px - 959px

en: Hide on Mobile | - 768px
it: Nascondi su Mobile | - 768px

en: Hide on Desktop & Tablet
it: Nascondi su Desktop e Tablet

en: Hide on Desktop & Mobile
it: Nascondi su Desktop e Mobile

en: Hide on Tablet & Mobile
it: Nascondi su Tablet e Mobile

en: Section classes
it: Classi della sezione

en: Section ID
it: ID della sezione

en: Use this option to create One Page sites<br />Example: Your <b>Section ID</b> is <b>offer</b> and you want to open this section, please use link: <b>your-url/#offer</b>
it: Usa questa opzione per creare siti One Page<br />Esempio: Il tuo <b>ID della sezione</b> è <b>offerta</b> e vuoi aprire questa sezione, per favore usa il link: <b>tuo-url/#offerta</b>

en: Need help
it: Hai bisogno di aiuto

en: Container
it: Contenitore

en: Columns
it: Colonne

en: Infinite loop
it: Ciclo infinito

en: Autoplay speed
it: Velocità autoplay

en: Leave empty to disallow autoplay
it: Lascia vuoto per disabilitare l'autoplay

en: Show
it: Mostra

en: Arrows style
it: Stile delle frecce

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Dots
it: Punti

en: Dots style
it: Stile dei punti

en: Translate(X)
it: Traduci(X)

en: Mousewheel
it: Rotella del mouse

en: Center mode
it: Modalità centro

en: Wrapper offset
it: Offset del wrapper

en: Masonry
it: Mosaico

en: Item width
it: Larghezza elemento

en: Item
it: Elemento

en: Min height
it: Altezza minima

en: Vertical align
it: Allineamento verticale

en: Top
it: In alto

en: Center
it: Centro

en: Bottom
it: In basso

en: Horizontal align
it: Allineamento orizzontale

en: Space around
it: Spazio attorno

en: Space between
it: Spazio tra

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Padding
it: Riempimento

en: Margin
it: Margine

en: Border
it: Bordo

en: Border style
it: Stile del bordo

en: Solid
it: Pieno

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Dotted
it: Puntinato

en: Double
it: Doppio

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Border width
it: Larghezza del bordo

en: Border radius
it: Raggio del bordo

en: Box shadow
it: Ombra del riquadro

en: Background type
it: Tipo di sfondo

en: Gradient
it: Gradiente

en: Solid color
it: Colore solido

en: Gradient color
it: Colore del gradiente

en: Image
it: Immagine

en: Repeat
it: Ripeti

en: No repeat
it: Non ripetere

en: Repeat X
it: Ripeti X

en: Repeat Y
it: Ripeti Y

en: Center Center
it: Centro Centro

en: Center Left
it: Centro Sinistra

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Top Left
it: Alto Sinistra

en: Top Right
it: Alto Destra

en: Top Center
it: Alto Centro

en: Bottom Left
it: Basso Sinistra

en: Bottom Right
it: Basso Destra

en: Bottom Center
it: Basso Centro

en: Attachment
it: Allegato

en: Scroll
it: Scorri

en: Fixed
it: Fisso

en: Parallax
it: Parallasse

en: Slider dots
it: Punti dello slider

en: Works with Standard and Overlay pagination mode
it: Funziona con modalità di paginazione Standard e Overlay

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Opacity
it: Opacità

en: Active color
it: Colore attivo

en: Prev arrow custom style
it: Stile personalizzato della freccia precedente

en: Next arrow custom style
it: Stile personalizzato della freccia successiva

en: Translate(Y)
it: Traslare(Y)

en: Moves navigation arrows along the Y-axis by the percent height
it: Sposta le frecce di navigazione lungo l'asse Y per l'altezza percentuale

en: Custom arrows
it: Frecce personalizzate

en: Prev arrow
it: Freccia precedente

en: Next arrow
it: Freccia successiva

en: Items
it: Elementi

en: Gap
it: Spazio

en: Min width
it: Larghezza minima

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Full width
it: Larghezza piena

en: Custom width
it: Larghezza personalizzata

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Custom height
it: Altezza personalizzata

en: Positioning
it: Posizionamento

en: Section content position
it: Posizione del contenuto della sezione

en: Wraps vertical spacing
it: Distanza verticale degli involucri

en: Image will be used as placeholder before video loads and on mobile devices
it: L'immagine sarà utilizzata come segnaposto prima del caricamento del video e sui dispositivi mobili

en: Custom background position
it: Posizione personalizzata dello sfondo

en: iOS does <b>not</b> support background-attachment: fixed
it: iOS <b>non</b> supporta background-attachment: fixed

en: Auto
it: Automatico

en: Contain
it: Contenere

en: Cover
it: Coprire

en: Cover, on ultrawide screens only > 1920px
it: Coprire, solo su schermi ultra larghi > 1920px

en: Custom background size
it: Dimensione personalizzata dello sfondo

en: Transition duration
it: Durata della transizione

en: Background overlay
it: Sovrapposizione dello sfondo

en: CSS Filters
it: Filtri CSS

en: Show on Desktop
it: Mostra su Desktop

en: Show on Laptop
it: Mostra su Laptop

en: Show on Tablet
it: Mostra su Tablet

en: Show on Mobile
it: Mostra su Mobile

en: Hide on Desktop
it: Nascondi su Desktop

en: Hide on Laptop
it: Nascondi su Laptop

en: Hide on Tablet
it: Nascondi su Tablet

en: Hide on Mobile
it: Nascondi su Mobile

en: Order on mobile
it: Ordine su mobile

en: Reverse rows
it: Inverti righe

en: Reverse columns
it: Inverti colonne

en: Conditional logic
it: Logica condizionale

en: Classes
it: Classi

en: Additional CSS
it: CSS aggiuntivo

en: Global Section
it: Sezione globale

en: Select template
it: Seleziona template

en: Does <b>not</b> work with Move up and Parallax
it: <b>Non</b> funziona con Sposta su e Parallax

en: Sticky offset
it: Offset Sticky

en: Offset from top during scrolling
it: Offset dall'alto durante lo scorrimento

en: This element has no attributes. Please check <b>advanced</b> tab for more customisation options.
it: Questo elemento non ha attributi. Si prega di controllare la scheda <b>avanzate</b> per ulteriori opzioni di personalizzazione.

en: Query loop displays wrap&apos;s content in designed loop
it: Il ciclo di query visualizza il contenuto dell'involucro nel ciclo progettato

en: Recommended image width <b>320px - 1920px</b> depending on size of the wrap
it: Larghezza immagine consigliata <b>320px - 1920px</b> a seconda delle dimensioni dell'involucro

en: Move this wrap to overflow on previous section. Does <b>not</b> work with parallax
it: Sposta questo involucro per traboccare sulla sezione precedente. <b>Non</b> funziona con parallax

en: Use value with <b>px</b> or <b>%</b><br />Example: 20px or 20px 10px 20px 10px or 20px 1%
it: Utilizza il valore con <b>px</b> o <b>%</b><br />Esempio: 20px o 20px 10px 20px 10px o 20px 1%

en: Elements margin bottom
it: Margine inferiore degli elementi

en: Elements vertical align
it: Allineamento verticale degli elementi

en: for Section style: <b>Equal height of wraps</b>
it: per stile sezione: <b>Altezza uguale degli involucri</b>

en: Middle
it: Centro

en: Wrap classes
it: Classi involucro

en: Wrap inline CSS
it: CSS inlinea involucro

en: Example: <b>border: 1px solid #999;</b>
it: Esempio: <b>border: 1px solid #999;</b>

en: Use px, %, vw, vh or auto to set content width
it: Utilizzare px, %, vw, vh o auto per impostare la larghezza del contenuto

en: Fit container
it: Adatta contenitore

en: Fit
it: Adatta

en: Wrap elements
it: Avvolgi elementi

en: Nowrap
it: Non avvolgere

en: Wrap position
it: Posizione avvolgimento

en: Wrap content position
it: Posizione contenuto avvolto

en: Works with <b>Stretch</b> only
it: Funziona solo con <b>Allunga</b>

en: Elements horizontal align
it: Allineamento orizzontale elementi

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione sfondo

en: Custom visibility
it: Visibilità personalizzata

en: Hide under
it: Nascondi sotto

en: Show under
it: Mostra sotto

en: Animation
it: Animazione

en: Entrance animation
it: Animazione di ingresso

en: Animation delay
it: Ritardo animazione

en: Global Wraps
it: Avvolgimenti globali

en: Archive image
it: Immagine archivio

en: Read more
it: Leggi di più

en: Description
it: Descrizione

en: Categories
it: Categorie

en: Post title
it: Titolo del post

en: Featured image
it: Immagine in evidenza

en: Post author
it: Autore del post

en: Post date
it: Data del post

en: Related posts
it: Post correlati

en: Post categories
it: Categorie del post

en: Post tags
it: Tag del post

en: Excerpt
it: Estratto

en: Post love
it: Amore per il post

en: Post comments
it: Commenti al post

en: Post content
it: Contenuto del post

en: Add multiple menus easily in tabs. You can add one menu in single tab as well.
it: Aggiungi facilmente più menu nelle schede. Puoi aggiungere anche un solo menu in una singola scheda.

en: Menu title
it: Titolo del menu

en: Menu to display
it: Menu da visualizzare

en: Icon
it: Icona

en: Icon visibility
it: Visibilità icona

en: Submenu
it: Sottomenu

en: Submenu visibility
it: Visibilità sottomenu

en: Submenu icon visibility
it: Visibilità icona sottomenu

en: Submenu icon
it: Icona sottomenu

en: Icon Animation
it: Animazione icona

en: Desc
it: Descrizione

en: Desc visibility
it: Visibilità descrizione

en: Alignment
it: Allineamento

en: Inherited
it: Ereditato

en: Icon size
it: Dimensione icona

en: Tabs
it: Schede

en: Nav
it: Navigazione

en: Margin bottom
it: Margine inferiore

en: Nav items
it: Elementi di navigazione

en: Links
it: Collegamenti

en: Separator
it: Separatore

en: Exit link
it: Collegamento di uscita

en: Label
it: Etichetta

en: Close popup
it: Chiudi popup

en: Overrides icon
it: Icona di sostituzione

en: Link
it: Collegamento

en: Recommended svg
it: SVG consigliato

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Icon align
it: Allineamento icona

en: Icon animation
it: Animazione icona

en: Submenu Animation
it: Animazione sottomenu

en: Decoration icon
it: Icona decorativa

en: Item Animation
it: Animazione elemento

en: Text line bottom
it: Linea di testo inferiore

en: Text toggle line bottom
it: Attiva/disattiva linea di testo inferiore

en: Toggle line bottom
it: Attiva/disattiva linea inferiore

en: Toggle line top
it: Attiva/disattiva linea superiore

en: Text bg line
it: Linea sfondo testo

en: Bg left
it: Sfondo sinistro

en: Display submenu on
it: Visualizza sottomenu su

en: Submenu Icon
it: Icona sottomenu

en: Submenu fold last two items to left
it: Ripiega gli ultimi due elementi a sinistra

en: Dropdown pointer
it: Puntatore a discesa

en: Visibility
it: Visibilità

en: Image instead of an icon
it: Immagine invece di un'icona

en: Link title
it: Titolo collegamento

en: Nav type
it: Tipo di navigazione

en: Classic menu
it: Menu classico

en: Sidebar position
it: Posizione della barra laterale

en: Icon position
it: Posizione dell'icona

en: Icon alignment
it: Allineamento icona

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Icon color
it: Colore dell'icona

en: Close
it: Chiudi

en: Content overlay
it: Sovrapposizione contenuto

en: Visible
it: Visibile

en: Icon type
it: Tipo di icona

en: For icons: Shop cart, My account and Wishlist, woocommerce plugin is required
it: Per le icone: Carrello, Il mio account e Lista dei desideri, è richiesto il plugin woocommerce

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: Cart total
it: Totale carrello

en: Icon count
it: Numero icone

en: Icon count if 0
it: Numero icone se 0

en: Target
it: Destinazione

en: Default | _self
it: Predefinito | _self

en: New tab or window | _blank
it: Nuova scheda o finestra | _blank

en: Work with desc only
it: Lavora solo con descrizione

en: Vertical offset
it: Offset verticale

en: Horizontal offset
it: Offset orizzontale

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Link color
it: Colore link

en: Price color
it: Colore prezzo

en: Desc typography
it: Tipografia descrizione

en: Price typography
it: Tipografia prezzo

en: Search field
it: Campo di ricerca

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Enter your search
it: Inserisci la tua ricerca

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Left offset
it: Offset sinistro

en: Promo bar
it: Barra promozionale

en: Text align
it: Allineamento testo

en: Shop products
it: Prodotti del negozio

en: List of products from woocommerce
it: Elenco dei prodotti da woocommerce

en: Products per page
it: Prodotti per pagina

en: Grid, 3 columns
it: Griglia, 3 colonne

en: Grid, 4 columns
it: Griglia, 4 colonne

en: Masonry, 3 columns
it: Masonry, 3 colonne

en: List
it: Elenco

en: Sales
it: Vendite

en: Average rating
it: Valutazione media

en: Most recent
it: Più recenti

en: Lowest price
it: Prezzo più basso

en: Highest price
it: Prezzo più alto

en: List layout only
it: Solo layout elenco

en: Add to cart button
it: Pulsante aggiungi al carrello

en: Required for some plugins
it: Richiesto per alcuni plugin

en: Title tag
it: Tag del titolo

en: Products List Standardization
it: Standardizzazione elenco prodotti

en: Equal heights
it: Altezze uguali

en: Align to the bottom from
it: Allinea al fondo da

en: Price
it: Prezzo

en: Variations
it: Variazioni

en: Button
it: Pulsante

en: Filters
it: Filtri

en: Active filters
it: Filtri attivi

en: Layout switch
it: Cambia layout

en: List sorting
it: Ordinamento elenco

en: Results count
it: Conteggio risultati

en: Attributes
it: Attributi

en: Border color on Hover
it: Colore bordo al passaggio del mouse

en: Sale label
it: Etichetta vendita

en: List options container
it: Contenitore opzioni elenco

en: Result count
it: Conteggio risultati

en: Sorting
it: Ordinamento

en: List options
it: Opzioni elenco

en: Layout options
it: Opzioni layout

en: Rating
it: Valutazione

en: Filters switcher
it: Interruttore filtri

en: Shop title
it: Titolo negozio

en: Category Description
it: Descrizione categoria

en: Category <br>Top Content
it: Categoria <br>Contenuto in alto

en: Category <br>Bottom Content
it: Categoria <br>Contenuto in basso

en: Product title
it: Titolo prodotto

en: Product images
it: Immagini prodotto

en: Zoom effect
it: Effetto zoom

en: Works with thumbnail horizontal styles
it: Funziona con stili orizzontali delle miniature

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Product price
it: Prezzo prodotto

en: This element has no attributes. Please check <b>style</b> tab for more customisation options.
it: Questo elemento non ha attributi. Si prega di controllare la scheda <b>stile</b> per ulteriori opzioni di personalizzazione.

en: Old price
it: Prezzo vecchio

en: Old price on sale
it: Vecchio prezzo in offerta

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Button text
it: Testo pulsante

en: Line separator
it: Separatore di linea

en: Quantity
it: Quantità

en: Plus/Minus color
it: Colore più/meno

en: Variation
it: Variazione

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Product reviews
it: Recensioni prodotto

en: This item can only be used once per page (including product tab reviews)
it: Questo elemento può essere utilizzato solo una volta per pagina (comprese le recensioni nella scheda prodotto)

en: Author name color
it: Colore nome autore

en: Date color
it: Colore data

en: Comment color
it: Colore commento

en: Line color
it: Colore linea

en: Stars
it: Stelle

en: Form title
it: Titolo modulo

en: Your rating
it: La tua valutazione

en: Number
it: Numero

en: Textarea
it: Area di testo

en: Product rating
it: Valutazione prodotto

en: Active stars color
it: Colore stelle attive

en: Inactive stars color
it: Colore stelle inattive

en: Product stock
it: Stock prodotto

en: To display stock, please enable stock management at product level and set its quantity. This element has no attributes. Please check <b>style</b> tab for more customisation options.
it: Per visualizzare lo stock, si prega di abilitare la gestione dello stock a livello di prodotto e impostarne la quantità. Questo elemento non ha attributi. Si prega di controllare la scheda <b>stile</b> per ulteriori opzioni di personalizzazione.

en: In stock color
it: Colore disponibile

en: Out of stock color
it: Colore non disponibile

en: Product meta
it: Meta prodotto

en: Inline
it: In linea

en: Stacked
it: Impilato

en: Table
it: Tabella

en: Stacked line color
it: Colore linea impilata

en: Value
it: Valore

en: Links color
it: Colore link

en: Tags
it: Tag

en: Short description
it: Descrizione breve

en: Product tabs
it: Schede prodotto

en: Align
it: Allinea

en: Product content
it: Contenuto prodotto

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Item title
it: Titolo elemento

en: Justify
it: Giustifica

en: Label color
it: Colore etichetta

en: Value color
it: Colore valore

en: Line
it: Linea

en: Product related
it: Prodotti correlati

en: Heading tag
it: Tag intestazione

en: Product upsells
it: Prodotti in vendita abbinata

en: Gap top
it: Spazio superiore

en: Gap bottom
it: Spazio inferiore

en: Addon
it: Componente aggiuntivo

en: Pattern height
it: Altezza pattern

en: Pattern color
it: Colore pattern

en: Image height
it: Altezza immagine

en: Text color
it: Colore testo

en: Divider Basic
it: Divisore Base

en: No line
it: Nessuna linea

en: Narrow
it: Stretto

en: Wide
it: Ampio

en: Theme color
it: Colore del tema

en: Overwrites color selected above
it: Sovrascrive il colore selezionato sopra

en: Yes
it: Sì

en: Element classes
it: Classi dell'elemento

en: This item has no attributes.
it: Questo elemento non ha attributi.

en: Spacer
it: Distanziatore

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Try the new Toggle element with unlimited customization options
it: Prova il nuovo elemento Toggle con opzioni di personalizzazione illimitate

en: This is the title
it: Questo è il titolo

en: <b>JavaScript</b> content like Google Maps and some plugins shortcodes do <b>not work</b> in tabs
it: I contenuti <b>JavaScript</b> come Google Maps e alcuni shortcode dei plugin <b>non funzionano</b> nelle schede

en: Sample tab
it: Scheda di esempio

en: This is the 1st item
it: Questo è il 1° elemento

en: This is the 2nd item
it: Questo è il 2° elemento

en: Open first
it: Apri per primo

en: Open all
it: Apri tutto

en: Title bar
it: Barra del titolo

en: Title bar icon
it: Icona della barra del titolo

en: Question line
it: Linea della domanda

en: Article box
it: Box dell'articolo

en: Recommended image width <b>384px - 960px</b> depending on size of the item
it: Larghezza immagine consigliata <b>384px - 960px</b> a seconda delle dimensioni dell'elemento

en: Allowed HTML tags: span, strong, b, em, i, u
it: Tag HTML consentiti: span, strong, b, em, i, u

en: This is the slogan
it: Questo è lo slogan

en: Lightbox (image or embed video)
it: Lightbox (immagine o video incorporato)

en: Works only with <b>classic style</b>
it: Funziona solo con <b>stile classico</b>

en: Decoration
it: Decorazione

en: Banner box
it: Box banner

en: Full
it: Completo

en: Boxed
it: In box

en: Horizontal position
it: Posizione orizzontale

en: Vertical position
it: Posizione verticale

en: Hover effect
it: Effetto al passaggio del mouse

en: Zoom In
it: Zoom in

en: Zoom Out
it: Zoom out

en: Blur
it: Sfocatura

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: This is the subtitle
it: Questo è il sottotitolo

en: Subtitle tag
it: Tag del sottotitolo

en: Call To Action
it: Chiamata all'azione

en: CTA type
it: Tipo di CTA

en: Text
it: Testo

en: Call to action
it: Chiamata all'azione

en: On click action
it: Azione al clic

en: Open popup
it: Apri popup

en: Popup ID
it: ID del popup

en: Hidden elements on mobile
it: Elementi nascosti su mobile

en: Visible on mobile
it: Visibile su mobile

en: Visible on tablet and mobile
it: Visibile su tablet e mobile

en: Badge
it: Distintivo

en: Description wrapper
it: Involucro della descrizione

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Hidden content gap
it: Gap di contenuto nascosto

en: Image size
it: Dimensione immagine

en: Before After
it: Prima Dopo

en: Before
it: Prima

en: Recommended image width <b>768px - 1920px</b> depending on size of the item
it: Larghezza immagine consigliata <b>768px - 1920px</b> a seconda delle dimensioni dell'elemento

en: After
it: Dopo

en: Both images <b>must have the same size</b>
it: Entrambe le immagini <b>devono avere le stesse dimensioni</b>

en: Blockquote
it: Citazione

en: This is the author
it: Questo è l'autore

en: Icon author
it: Autore dell'icona

en: Text shadow
it: Ombra del testo

en: Content icon
it: Icona del contenuto

en: Author icon
it: Icona dell'autore

en: Lines
it: Linee

en: Thickness
it: Spessore

en: Posts number
it: Numero di post

en: Classic - 1 column
it: Classico - 1 colonna

en: Grid - 2-4 columns
it: Griglia - 2-4 colonne

en: Masonry blog style - 2-4 columns
it: Stile blog masonry - 2-4 colonne

en: Masonry tiles - 2-4 columns
it: Piastrelle masonry - 2-4 colonne

en: Photo - 1 column
it: Foto - 1 colonna

en: Photo 2 - 1-3 columns
it: Foto 2 - 1-3 colonne

en: Timeline - 1 column
it: Timeline - 1 colonna

en: for style: Grid, Masonry, Photo 2
it: per stile: Griglia, Masonry, Foto 2

en: Post image
it: Immagine del post

en: for all styles except Masonry tiles
it: per tutti gli stili eccetto le piastrelle Masonry

en: Multiple categories
it: Categorie multiple

en: Slugs should be separated with <b>coma</b> ( , )
it: Gli slug devono essere separati da <b>virgola</b> ( , )

en: Do <b>not</b> use random order with pagination or load more
it: Non usare l'ordine casuale con la paginazione o carica altro

en: Random
it: Casuale

en: Sticky posts
it: Post fissati

en: Exclude posts
it: Escludi post

en: IDs should be separated with <b>coma</b> ( , )
it: Gli ID devono essere separati da <b>virgola</b> ( , )

en: Use as related posts
it: Usa come post correlati

en: Exclude current post on single post page. This option will overwrite exclude posts option above.
it: Escludi il post corrente nella pagina del singolo post. Questa opzione sovrascriverà l'opzione di esclusione dei post sopra.

en: for style: Masonry and category: All<br />Does <b>not</b> work with pagination or load more
it: per stile: Masonry e categoria: Tutto<br />Non funziona con la paginazione o carica altro

en: Show only categories
it: Mostra solo categorie

en: Show only tags
it: Mostra solo tag

en: Show only authors
it: Mostra solo autori

en: Does <b>not</b> work on WMPL homepage
it: Non funziona nella homepage di WMPL

en: Sliders will be replaced with featured images
it: Gli slider saranno sostituiti con le immagini in evidenza

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: For style: Masonry tiles
it: Per stile: Piastrelle masonry

en: Events
it: Eventi

en: for category: All<br />requires free The Events Calendar plugin
it: per categoria: Tutto<br />richiede il plugin gratuito The Events Calendar

en: for style: Masonry tiles
it: per stile: Piastrelle masonry

en: Post header
it: Intestazione del post

en: Post footer
it: Piè di pagina del post

en: Masonry tiles line
it: Linea di piastrelle masonry

en: Date background
it: Sfondo della data

en: Dot color
it: Colore del punto

en: Filters items
it: Elementi dei filtri

en: Items width
it: Larghezza degli elementi

en: Filters exit
it: Uscita dei filtri

en: Blog News
it: Notizie del blog

en: Featured 1st
it: In primo piano

en: Show for featured only
it: Mostra solo per in primo piano

en: Button link
it: Link del pulsante

en: Button title
it: Titolo del pulsante

en: Featured title
it: Titolo in primo piano

en: Blog Slider
it: Slider del blog

en: Flat
it: Piatto

en: One post per slide
it: Un post per diapositiva

en: Display single post per slide, instead few of them
it: Visualizza un singolo post per diapositiva, anziché alcuni di essi

en: Hide arrows
it: Nascondi frecce

en: Hide dots
it: Nascondi punti

en: Hide nav
it: Nascondi navigazione

en: Blog Teaser
it: Teaser del blog

en: Heading
it: Intestazione

en: Title tag for 1st item, others use a smaller one
it: Tag del titolo per il 1° elemento, gli altri usano uno più piccolo

en: Click here
it: Clicca qui

en: Link target
it: Destinazione del link

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Functional button
it: Pulsante funzionale

en: Go to Section
it: Vai alla sezione

en: Section to go
it: Sezione di destinazione

en: Next
it: Successivo

en: Last
it: Ultimo

en: Prev
it: Precedente

en: This option is useful when you want to use <b>scroll</b>
it: Questa opzione è utile quando si desidera utilizzare <b>scorrimento</b>

en: This option is useful when you want to use <b>GTM</b>
it: Questa opzione è utile quando si desidera utilizzare <b>GTM</b>

en: Download
it: Scarica

en: Enter the new filename for the downloaded file
it: Inserisci il nuovo nome del file per il file scaricato

en: Onclick
it: Al clic

en: For theme color button please enter <b>theme</b> in color filed
it: Per il pulsante del colore del tema, inserisci <b>theme</b> nel campo del colore

en: Call to Action
it: Chiamata all'Azione

en: Leave this field blank if you want Call to action with big icon
it: Lascia questo campo vuoto se vuoi una chiamata all'azione con un'icona grande

en: Contact Form 7
it: Modulo di Contatto 7

en: Contact form
it: Modulo di contatto

en: Labels
it: Etichette

en: Inputs
it: Campi di input

en: Placeholder color
it: Colore del testo segnaposto

en: Fields wrapper
it: Contenitore dei campi

en: Modifies div.column that is included by default in the Betheme forms.
it: Modifica div.column che è inclusa di default nei moduli Betheme.

en: Chart
it: Grafico

en: Percent
it: Percentuale

en: Recommended image size <b>70px x 70px</b>
it: Dimensione immagine consigliata <b>70px x 70px</b>

en: Style Icon
it: Stile Icona

en: Overrides color set in Theme Options
it: Sovrascrive il colore impostato nelle Opzioni Tema

en: Line thickness
it: Spessore della linea

en: Items in row
it: Elementi nella riga

en: Recommended: 3-6
it: Consigliato: 3-6

en: Tiles
it: Piastrelle

en: Style tiles
it: Stile piastrelle

en: Clients Slider
it: Slider Clienti

en: Clients per slide
it: Clienti per slide

en: The amount will be automatically reduced in the narrow screen
it: La quantità sarà automaticamente ridotta sugli schermi stretti

en: Slides to scroll
it: Slides da scorrere

en: One slide
it: Una slide

en: One client
it: Un cliente

en: Navigation position
it: Posizione della navigazione

en: Header
it: Intestazione

en: Column Text
it: Testo della Colonna

en: This field is only used as label in the builder
it: Questo campo è usato solo come etichetta nel builder

en: May be overwritten by individual tags or inline CSS
it: Può essere sovrascritto da tag individuali o CSS inline

en: Link hover
it: Hover link

en: Mobile text align
it: Allineamento del testo mobile

en: As above
it: Come sopra

en: Use value with <b>px</b> or <b>%</b>. Example: <b>20px</b> or <b>20px 10px 20px 10px</b> or <b>20px 1%</b>
it: Usa valore con <b>px</b> o <b>%</b>. Esempio: <b>20px</b> o <b>20px 10px 20px 10px</b> o <b>20px 1%</b>

en: Column inline CSS
it: CSS inline della colonna

en: Contact Box
it: Box Contatti

en: Address
it: Indirizzo

en: HTML tags allowed
it: Tag HTML consentiti

en: Phone
it: Telefono

en: Second phone
it: Secondo telefono

en: Content WP
it: Contenuto WP

en: Content from WordPress editor. Can be used once per page.
it: Contenuto dall'editor di WordPress. Può essere utilizzato una volta per pagina.

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: Launch date
it: Data di lancio

en: month/day/year hour:minute:second
it: mese/giorno/anno ora:minuto:secondo

en: Label tag
it: Tag etichetta

en: Timezone
it: Fuso orario

en: days hours minutes seconds
it: giorni ore minuti secondi

en: days hours minutes
it: giorni ore minuti

en: days hours
it: giorni ore

en: days
it: giorni

en: Counter
it: Contatore

en: Replaces icon if uploaded
it: Sostituisce l'icona se caricata

en: Prefix
it: Prefisso

en: Postfix
it: Postfisso

en: Duration [ms]
it: Durata [ms]

en: 1000 = 1 second
it: 1000 = 1 secondo

en: Vertical style works for column widths: 1/4, 1/3 & 1/2
it: Lo stile verticale funziona per larghezze di colonna: 1/4, 1/3 & 1/2

en: Fancy Divider
it: Divisore Elegante

en: Please use on pages without sidebar.
it: Si prega di utilizzare su pagine senza sidebar.

en: Curve up
it: Curva su

en: Curve down
it: Curva giù

en: Stamp
it: Timbro

en: Color top
it: Colore superiore

en: Color bottom
it: Colore inferiore

en: Fancy Heading
it: Intestazione Elegante

en: for style: icon
it: per stile: icona

en: for style: line
it: per stile: linea

en: Style Line
it: Stile Linea

en: Slogan Color
it: Colore Slogan

en: Slogan Typography
it: Tipografia Slogan

en: Style Arrows
it: Stile Frecce

en: Arrows Color
it: Colore Frecce

en: Question
it: Domanda

en: Sample question
it: Domanda di esempio

en: Answer
it: Risposta

en: This is the 1st question
it: Questa è la 1ª domanda

en: This is the 2nd question
it: Questa è la 2ª domanda

en: Bar
it: Barra

en: Bar line
it: Linea barra

en: Feature Box
it: Box Funzionalità

en: Feature List
it: Lista Funzionalità

en: List item
it: Elemento della lista

en: Animate
it: Animare

en: Flat Box
it: Box Piatto

en: This is the heading
it: Questa è l'intestazione

en: Mask shape
it: Forma della maschera

en: Text stroke width
it: Larghezza del tratto del testo

en: Thin
it: Sottile

en: Medium
it: Medio

en: Thick
it: Spesso

en: Text stroke color
it: Colore del tratto del testo

en: Line clamp
it: Morsetto linea

en: Limit the number of lines to
it: Limita il numero di righe a

en: Helper
it: Assistente

en: Item 1
it: Elemento 1

en: This is the 1st item title
it: Questo è il titolo del 1° elemento

en: Some shortcodes and HTML tags allowed
it: Alcuni shortcode e tag HTML consentiti

en: Use if you want to link to another page instead of showing the content
it: Usa se vuoi collegarti a un'altra pagina invece di mostrare il contenuto

en: Link class
it: Classe del link

en: e.g. <b>prettyphoto</b> or <b>scroll</b>
it: es. <b>prettyphoto</b> o <b>scroll</b>

en: Item 2
it: Elemento 2

en: Hover Box
it: Box Hover

en: Hover image
it: Immagine hover

en: Images must have the same size
it: Le immagini devono avere le stesse dimensioni

en: Hover Color
it: Colore Hover

en: e.g. <b>scroll</b>
it: es. <b>scroll</b>

en: Text alignment
it: Allineamento del testo

en: Background color hover
it: Colore di sfondo hover

en: Border color hover
it: Colore del bordo hover

en: Use value with <b>px</b>. Example: <b>1px</b> or <b>2px 5px 2px 5px</b>
it: Usa valore con <b>px</b>. Esempio: <b>1px</b> o <b>2px 5px 2px 5px</b>

en: Element inline CSS
it: CSS inline dell'elemento

en: Example: <b>opacity: 0.5;</b>
it: Esempio: <b>opacity: 0.5;</b>

en: How It Works
it: Come Funziona

en: Recommended: Square Image with transparent background.
it: Consigliato: Immagine quadrata con sfondo trasparente.

en: Small centered image (image size: max 116px)
it: Immagine piccola centrata (dimensione immagine: max 116px)

en: Fill the circle (image size: 200px x 200px)
it: Riempi il cerchio (dimensione immagine: 200px x 200px)

en: Html code
it: Codice Html

en: Icon Box
it: Box Icona

en: Title / Content order
it: Ordine Titolo / Contenuto

en: Title first
it: Prima il titolo

en: Content first
it: Prima il contenuto

en: Move box up
it: Sposta la scatola verso l'alto

en: Zoom icon
it: Icona zoom

en: Icon wrapper
it: Contenitore icona

en: Image width
it: Larghezza immagine

en: Icon Box Basic
it: Box Icona Base

en: Left position works only for column widths: 1/4, 1/3 & 1/2
it: La posizione sinistra funziona solo per larghezze di colonna: 1/4, 1/3 & 1/2

en: Select image size from <a target="_blank" href="options-media.php">Settings > Media > Image sizes</a> (Media Library images only)<br />or use below fields for HTML resize
it: Seleziona la dimensione dell'immagine da <a target="_blank" href="options-media.php">Impostazioni > Media > Dimensioni immagine</a> (solo immagini della Libreria Media)<br />o usa i campi sottostanti per il ridimensionamento HTML

en: Full size
it: Dimensione completa

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Stretch
it: Allunga

en: Stretch image to column width, height will be changed proportionally
it: Allunga l'immagine alla larghezza della colonna, l'altezza verrà modificata proporzionalmente

en: Yes, on ultrawide screens only > 1920px
it: Sì, solo su schermi ultra larghi > 1920px

en: Lazy load
it: Caricamento pigro

en: Popup image
it: Immagine popup

en: This <b>image or embed video</b> will be opened in lightbox
it: Questa <b>immagine o video incorporato</b> verrà aperta in una lightbox

en: "Rel" attribute to the link
it: Attributo "Rel" al link

en: Hover effect selected in Theme Options
it: Effetto hover selezionato nelle Opzioni del Tema

en: Works with external images only.
it: Funziona solo con immagini esterne.

en: Alternate text
it: Testo alternativo

en: Caption
it: Didascalia

en: Mask type
it: Tipo di maschera

en: Blob
it: Macchia

en: Blob 2
it: Macchia 2

en: Brush
it: Pennello

en: Brush 2
it: Pennello 2

en: Circle
it: Cerchio

en: Cross
it: Croce

en: Irregular Circle
it: Cerchio Irregolare

en: Stain
it: Macchia

en: Triangle
it: Triangolo

en: Mask color
it: Colore della maschera

en: Mask image
it: Immagine della maschera

en: Scale
it: Scala

en: Position X
it: Posizione X

en: Position Y
it: Posizione Y

en: If you want image to be <b>resized</b> to column width use <b>align none</b>
it: Se vuoi che l'immagine venga <b>ridimensionata</b> alla larghezza della colonna usa <b>align none</b>

en: Margin top
it: Margine superiore

en: HTML resize, optional
it: Ridimensionamento HTML, opzionale

en: Height value
it: Valore dell'altezza

en: Use px, %, vw, vh or auto to set image height
it: Usa px, %, vw, vh o auto per impostare l'altezza dell'immagine

en: Image Gallery
it: Galleria Immagini

en: Images
it: Immagini

en: Fancy
it: Elegante

en: Equal columns
it: Colonne uguali

en: Info Box
it: Box Informazioni

en: Icon background
it: Sfondo icona

en: Unordered
it: Non ordinato

en: Ordered
it: Ordinato

en: Starting number
it: Numero di partenza

en: Vertical alignment
it: Allineamento verticale

en: Image replaces icon selected above
it: L'immagine sostituisce l'icona selezionata sopra

en: List Basic
it: Lista Base

en: With bg
it: Con sfondo

en: Transparent
it: Trasparente

en: Ordered list
it: Lista ordinata

en: Live search
it: Ricerca live

en: Display search form and browse your item live
it: Visualizza il modulo di ricerca e sfoglia il tuo elemento in tempo reale

en: You can only use one <b>Live search</b> element per page
it: Puoi usare solo un elemento <b>Live search</b> per pagina

en: Minimal characters
it: Caratteri minimi

en: Minimal amount of characters in input to load posts
it: Numero minimo di caratteri nel campo di input per caricare i post

en: characters
it: caratteri

en: Search results container height
it: Altezza del contenitore dei risultati di ricerca

en: Map Basic
it: Mappa Base

en: Number of <b>iframe map</b> loads is unlimited.
it: Il numero di caricamenti della <b>mappa iframe</b> è illimitato.

en: Visit <a target="_blank" href="https://google.com/maps">Google Maps</a> and follow these instructions:<br />1. Find place. 2. Click the share button in the left panel. 3. Select "embed a map" 4. Choose size. 5. Click "copy HTML" and paste it above
it: Visita <a target="_blank" href="https://google.com/maps">Google Maps</a> e segui queste istruzioni:<br />1. Trova il luogo. 2. Clicca sul pulsante condividi nel pannello a sinistra. 3. Seleziona "incorpora una mappa" 4. Scegli la dimensione. 5. Clicca su "copia HTML" e incollalo sopra

en: Number of <b>embed map</b> loads is unlimited. Google Maps API key is required.
it: Il numero di caricamenti della <b>mappa incorporata</b> è illimitato. È necessaria una chiave API di Google Maps.

en: Enter key
it: Inserisci chiave

en: Embed
it: Incorpora

en: Address or place name
it: Indirizzo o nome del luogo

en: Map Advanced
it: Mappa Avanzata

en: Number of free dynamic map loads is limited. Google Maps API key is required.
it: Il numero di caricamenti gratuiti delle mappe dinamiche è limitato. È necessaria una chiave API di Google Maps.

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Info window (optional)
it: Finestra informazioni (opzionale)

en: Additional information that would appear in Info window on marker click
it: Informazioni aggiuntive che appariranno nella finestra informativa al clic sul marcatore

en: Map
it: Mappa

en: Satellite + Map
it: Satellite + Mappa

en: Terrain
it: Terreno

en: Controls
it: Controlli

en: Map Type
it: Tipo di Mappa

en: Zoom & Map Type
it: Zoom & Tipo di Mappa

en: Map Type & Street View
it: Tipo di Mappa & Street View

en: Zoom, Map Type & Street View
it: Zoom, Tipo di Mappa & Street View

en: Hide All
it: Nascondi Tutto

en: Draggable
it: Trascinabile

en: Disable on mobile
it: Disabilita su mobile

en: Marker icon
it: Icona del marcatore

en: Map color
it: Colore della mappa

en: Styles
it: Stili

en: You can get predefined styles from <a target="_blank" href="https://snazzymaps.com/explore">snazzymaps.com/explore</a> or generate your own <a target="_blank" href="https://snazzymaps.com/editor">snazzymaps.com/editor</a>
it: Puoi ottenere stili predefiniti da <a target="_blank" href="https://snazzymaps.com/explore">snazzymaps.com/explore</a> o generare i tuoi da <a target="_blank" href="https://snazzymaps.com/editor">snazzymaps.com/editor</a>

en: Additional markers
it: Marcatori aggiuntivi

en: Markers
it: Marcatori

en: Title (optional)
it: Titolo (opzionale)

en: Icon URL (optional)
it: URL icona (opzionale)

en: Contact box
it: Box Contatti

en: Telephone
it: Telefono

en: Box on the map (for full width column/wrap)
it: Box sulla mappa (per colonna/avvolgimento a larghezza intera)

en: Bar at the top
it: Barra in alto

en: If you need more than 28500 map loads per month please check current Google Maps Pricing or choose Map Basic instead.
it: Se hai bisogno di più di 28500 caricamenti della mappa al mese, verifica i prezzi attuali di Google Maps o scegli Mappa Base.

en: Google Maps Pricing
it: Prezzi di Google Maps

en: Offer Slider Full
it: Slider Offerta Completa

en: Please use on pages <strong>without sidebar</strong> and within <strong>full width sections</strong>. One item per section.
it: Si prega di utilizzare su pagine <strong>senza barra laterale</strong> e all'interno di <strong>sezioni a larghezza intera</strong>. Un elemento per sezione.

en: Text align center does not affect title if button is active
it: L'allineamento del testo al centro non influisce sul titolo se il pulsante è attivo

en: Label background
it: Sfondo etichetta

en: Arrows background
it: Sfondo frecce

en: Arrows color
it: Colore frecce

en: Offer Slider Thumb
it: Slider Offerta Miniatura

en: Thumbnails position
it: Posizione miniature

en: Opening Hours
it: Orari di Apertura

en: Days
it: Giorni

en: Hours
it: Ore

en: Row
it: Riga

en: Our Team
it: Il nostro team

en: Photo
it: Foto

en: Blockquote icon
it: Icona del blockquote

en: Blockquote lines
it: Linee del blockquote

en: Icons
it: Icone

en: Our Team List
it: Lista del nostro team

en: Recommended minimum image width <b>768px</b>
it: Larghezza minima consigliata dell'immagine <b>768px</b>

en: Right content
it: Contenuto a destra

en: Lottie Source
it: Fonte Lottie

en: Media File
it: File Media

en: External URL
it: URL Esterno

en: Lottie File
it: File Lottie

en: Upload self-hosted JSON file
it: Carica file JSON auto-ospitato

en: Lottie URL
it: URL Lottie

en: Your Lottie JSON url
it: Il tuo URL JSON Lottie

en: Trigger
it: Innesco

en: On hover
it: Al passaggio del mouse

en: On click
it: Al clic

en: On scroll
it: Durante lo scorrimento

en: Viewport
it: Area di visualizzazione

en: Loop
it: Ripeti

en: Speed
it: Velocità

en: Viewport bottom offset
it: Offset inferiore dell'area di visualizzazione

en: Start point
it: Punto di inizio

en: End point
it: Punto di fine

en: Direction
it: Direzione

en: Forward
it: Avanti

en: Backward
it: Indietro

en: Enter your custom URL
it: Inserisci il tuo URL personalizzato

en: Payment methods
it: Metodi di pagamento

en: Predefined
it: Predefinito

en: Photo Box
it: Box Foto

en: Works only for images with link
it: Funziona solo per immagini con link

en: Plain Text
it: Testo Semplice

en: Shortcodes parser
it: Parser degli shortcode

en: Projects number
it: Numero di progetti

en: Grid
it: Griglia

en: Masonry blog style
it: Stile blog a griglia

en: Masonry hover description
it: Descrizione al passaggio del mouse a griglia

en: Masonry minimal
it: Griglia minimale

en: Masonry flat
it: Griglia piatta

en: Exposure
it: Esposizione

en: for styles: Flat, Grid, Masonry blog style, Masonry hover description
it: per stili: Piatto, Griglia, Stile blog a griglia, Descrizione al passaggio del mouse a griglia

en: Project link
it: Link progetto

en: Default (from Theme Options)
it: Predefinito (dalle Opzioni del Tema)

en: Details
it: Dettagli

en: Popup Image
it: Immagine Popup

en: Disable Details | Only Popup Image
it: Disabilita Dettagli | Solo Immagine Popup

en: Project Website | Open in the same window
it: Sito del Progetto | Apri nella stessa finestra

en: Project Website | Open in new window
it: Sito del Progetto | Apri in una nuova finestra

en: Use as related projects
it: Usa come progetti correlati

en: Exclude current project on single project page. This option will overwrite exclude posts option above.
it: Escludi il progetto corrente sulla pagina del singolo progetto. Questa opzione sovrascriverà l'opzione di escludere i post sopra.

en: for category: all or multiple categories (only selected categories show in filters)
it: per categoria: tutte o più categorie (solo le categorie selezionate vengono mostrate nei filtri)

en: Load More button
it: Pulsante Carica Altro

en: Sliders will be replaced with featured images. Please use with pagination enabled.
it: I slider saranno sostituiti con immagini in evidenza. Si prega di usarli con la paginazione abilitata.

en: Masonry hover
it: Griglia al passaggio del mouse

en: Portfolio Grid
it: Griglia Portfolio

en: Portfolio Photo
it: Foto Portfolio

en: Portfolio Slider
it: Slider Portfolio

en: Slugs should be separated with <strong>coma</strong> (,).
it: Gli slug devono essere separati con una <strong>virgola</strong> (,).

en: Show on hover
it: Mostra al passaggio del mouse

en: One page
it: Una pagina

en: Single slide
it: Singola diapositiva

en: Pricing Item
it: Elemento di prezzo

en: Currency
it: Valuta

en: Currency position
it: Posizione valuta

en: Period
it: Periodo

en: Button will appear only if this field is filled.
it: Il pulsante apparirà solo se questo campo è compilato.

en: Table label
it: Etichetta tabella

en: Featured
it: In primo piano

en: Price currency
it: Valuta del prezzo

en: Price period
it: Periodo del prezzo

en: List row
it: Riga elenco

en: Progress Bars
it: Barre di avanzamento

en: Bars
it: Barre

en: Bar item
it: Elemento barra

en: Color (optional)
it: Colore (opzionale)

en: Bar title
it: Titolo barra

en: Bar value
it: Valore barra

en: Background active
it: Sfondo attivo

en: Promo Box
it: Box Promozionale

en: Image position
it: Posizione immagine

en: Border right
it: Bordo destro

en: Quick Fact
it: Fatto Veloce

en: Quick fact
it: Fatto veloce

en: Share
it: Condividi

en: Copy link
it: Copia link

en: Shop categories
it: Categorie negozio

en: Main categories
it: Categorie principali

en: Parent category
it: Categoria principale

en: Subcategories display
it: Visualizzazione sottocategorie

en: Subcategories
it: Sottocategorie

en: Empty categories
it: Categorie vuote

en: Show categories without products
it: Mostra categorie senza prodotti

en: Number of products in category
it: Numero di prodotti nella categoria

en: Products number
it: Numero di prodotti

en: Best selling (order by: Sales)
it: Più venduti (ordina per: vendite)

en: Top-rated (order by: Rating)
it: Più votati (ordina per: valutazione)

en: Date the product was published
it: Data di pubblicazione del prodotto

en: ID of the product
it: ID del prodotto

en: Menu order (if set)
it: Ordine del menu (se impostato)

en: Popularity (number of purchases)
it: Popolarità (numero di acquisti)

en: Random (do not use with pagination)
it: Casuale (non usare con la paginazione)

en: Regular price
it: Prezzo regolare

en: Shop Slider
it: Slider negozio

en: All (or category selected below)
it: Tutti (o categoria selezionata di seguito)

en: Onsale
it: In vendita

en: Best Selling (order by: Sales)
it: Più Venduti (ordina per: vendite)

en: Out of stock products
it: Prodotti esauriti

en: Sidebar Widget
it: Widget Sidebar

en: Select Sidebar
it: Seleziona Sidebar

en: 1. Create Sidebar in <a target="_blank" href="admin.php?page=be-options#sidebars">Theme Options > Sidebars</a><br />2. Add Widgets<br />3. Select your sidebar.
it: 1. Crea una Sidebar in <a target="_blank" href="admin.php?page=be-options#sidebars">Opzioni del Tema > Sidebars</a><br />2. Aggiungi Widget<br />3. Seleziona la tua sidebar.

en: Flat with title and description
it: Piatto con titolo e descrizione

en: Flat carousel with titles
it: Carosello piatto con titoli

en: Hide Arrows
it: Nascondi frecce

en: Hide Dots
it: Nascondi punti

en: Slider Plugin
it: Plugin Slider

en: Sliding Box
it: Box scorrevole

en: Story Box
it: Box storia

en: Recommended image width <b>750px - 1500px</b> depending on size of the item
it: Larghezza immagine consigliata <b>750px - 1500px</b> a seconda delle dimensioni dell'elemento

en: Horizontal Image
it: Immagine orizzontale

en: Vertical Image
it: Immagine verticale

en: <b>JavaScript</b> content like Google Maps and some plugins shortcodes do <b>not work</b> in tabs. You can use Drag & Drop to set the order
it: <b>JavaScript</b> contenuti come Google Maps e alcuni shortcode dei plugin <b>non funzionano</b> nelle schede. Puoi usare Drag & Drop per impostare l'ordine

en: This is the 1st tab
it: Questa è la prima scheda

en: This is the 2nd tab
it: Questa è la seconda scheda

en: Centered
it: Centrato

en: Unique ID [optional]
it: ID univoco [opzionale]

en: Use if you want to open specified tab from link (does not work on the same page).<br />For example: Your Unique ID is <b>offer</b> and you want to open 2nd tab, please use link: <b>your-url/#offer-2</b>
it: Usa se vuoi aprire una scheda specificata da un link (non funziona sulla stessa pagina).<br />Ad esempio: Il tuo ID univoco è <b>offerta</b> e vuoi aprire la seconda scheda, per favore usa il link: <b>your-url/#offer-2</b>

en: Content padding
it: Padding del contenuto

en: Use value with <b>px</b> or <b>%</b><br />Example: <b>20px</b> or <b>15px 20px 20px</b> or <b>20px 1%</b>
it: Usa il valore con <b>px</b> o <b>%</b><br />Esempio: <b>20px</b> o <b>15px 20px 20px</b> o <b>20px 1%</b>

en: Title tab
it: Scheda titolo

en: Tag cloud
it: Nuvola di tag

en: Reference
it: Riferimento

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: Not empty items
it: Elementi non vuoti

en: Current post terms
it: Termini del post corrente

en: Simple list
it: Lista semplice

en: Pills
it: Pillole

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Single photo
it: Foto singola

en: Photos
it: Foto

en: Color active
it: Colore attivo

en: Company
it: Azienda

en: Photos background
it: Sfondo foto

en: Testimonials List
it: Lista testimonianze

en: Quote above the author
it: Citazione sopra l'autore

en: Table of Contents
it: Indice

en: This item will check all of the <b>Column Text</b> and <b>Heading</b> items to match tags stated in <b>Anchor by HTML tags</b> field below
it: Questo elemento controllerà tutti gli elementi <b>Testo colonna</b> e <b>Intestazione</b> per abbinare i tag indicati nel campo <b>Ancora per tag HTML</b> qui sotto

en: Anchor by HTML tags
it: Ancora per tag HTML

en: Marker view
it: Vista del marcatore

en: Numbers
it: Numeri

en: Bullets
it: Punti elenco

en: Bullets icon
it: Icona dei punti elenco

en: Only for <b>Bullets</b> type of marker
it: Solo per il tipo di marcatore <b>Punti elenco</b>

en: Link format
it: Formato del link

en: Use <b>Simple</b> for languages based on non URL friendly characters
it: Usa <b>Semplice</b> per lingue basate su caratteri non compatibili con gli URL

en: SEO friendly
it: Ottimizzato per SEO

en: Simple
it: Semplice

en: Toggle the Visibility
it: Attiva/Disattiva la visibilità

en: Enable and hide initially
it: Abilita e nascondi inizialmente

en: Show text
it: Mostra testo

en: Hide text
it: Nascondi testo

en: Sample event
it: Evento di esempio

en: This is the 1st event
it: Questo è il primo evento

en: This is the 2nd event
it: Questo è il secondo evento

en: Dot
it: Punto

en: Content lines
it: Linee di contenuto

en: Hover color
it: Colore al passaggio del mouse

en: This is the 1st title
it: Questo è il primo titolo

en: This is the 1st content
it: Questo è il primo contenuto

en: This is the 2nd title
it: Questo è il secondo titolo

en: This is the 2nd content
it: Questo è il secondo contenuto

en: Question tag
it: Tag domanda

en: Open more than one at a time
it: Apri più di uno alla volta

en: Rotate
it: Ruota

en: Toggle item
it: Attiva/Disattiva elemento

en: Title icon
it: Icona del titolo

en: Toggle icon
it: Attiva/Disattiva icona

en: Trailer Box
it: Box trailer

en: Image orientation
it: Orientamento immagine

en: Plain
it: Semplice

en: YouTube or Vimeo
it: YouTube o Vimeo

en: Video ID
it: ID video

en: Parameters
it: Parametri

en: Multiple parameters should be connected with "&"<br />Example: <b>autoplay=1&loop=1</b><br />Notice: Vimeo authors may disable some parameters for their videos
it: Più parametri devono essere collegati con "&"<br />Esempio: <b>autoplay=1&loop=1</b><br />Nota: Gli autori di Vimeo possono disabilitare alcuni parametri per i loro video

en: MP4 video
it: Video MP4

en: Please add both mp4 and ogv for cross-browser compatibility
it: Si prega di aggiungere sia mp4 che ogv per la compatibilità tra browser

en: OGV video
it: Video OGV

en: Placeholder image
it: Immagine segnaposto

en: Placeholder Image will be used as video placeholder before video loads and on mobile devices
it: L'immagine segnaposto verrà utilizzata come segnaposto del video prima che il video si carichi e sui dispositivi mobili

en: WebKit browsers and iOS do not support autoplay
it: I browser WebKit e iOS non supportano la riproduzione automatica

en: autoplay controls loop muted
it: riproduzione automatica controlli ripeti silenziato

en: autoplay controls loop muted playsinline
it: riproduzione automatica controlli ripeti silenziato riproduzione in linea

en: autoplay controls loop
it: riproduzione automatica controlli ripeti

en: autoplay controls loop playsinline
it: riproduzione automatica controlli ripeti riproduzione in linea

en: autoplay controls muted
it: riproduzione automatica controlli silenziato

en: autoplay controls muted playsinline
it: riproduzione automatica controlli silenziato riproduzione in linea

en: autoplay loop muted
it: riproduzione automatica ripeti silenziato

en: autoplay loop muted playsinline
it: riproduzione automatica ripeti silenziato riproduzione in linea

en: autoplay controls
it: riproduzione automatica controlli

en: autoplay controls playsinline
it: riproduzione automatica controlli riproduzione in linea

en: autoplay loop
it: riproduzione automatica ripeti

en: autoplay loop playsinline
it: riproduzione automatica ripeti riproduzione in linea

en: autoplay muted
it: riproduzione automatica silenziato

en: autoplay muted playsinline
it: riproduzione automatica silenziato riproduzione in linea

en: autoplay
it: riproduzione automatica

en: autoplay playsinline
it: riproduzione automatica riproduzione in linea

en: controls loop muted
it: controlli ripeti silenziato

en: controls loop muted playsinline
it: controlli ripeti silenziato riproduzione in linea

en: controls loop
it: controlli ripeti

en: controls loop playsinline
it: controlli ripeti riproduzione in linea

en: controls muted
it: controlli silenziato

en: controls muted playsinline
it: controlli silenziato riproduzione in linea

en: controls
it: controlli

en: controls playsinline
it: controlli riproduzione in linea

en: WPML switcher
it: Switcher WPML

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Flags
it: Bandiere

en: Dropdown icon
it: Icona del menu a discesa

en: Flag
it: Bandiera

en: Flag size
it: Dimensione bandiera

en: Visual Editor
it: Editor visuale

en: Zoom Box
it: Box zoom

en: Content image
it: Immagine del contenuto

en: Overlay background
it: Sfondo overlay

en: Alert
it: Allerta

en: Please select the alert style above
it: Si prega di selezionare lo stile dell'allerta sopra

en: Warning
it: Avviso

en: Error
it: Errore

en: Success
it: Successo

en: Blockquote author
it: Autore della citazione

en: Link to author's page
it: Link alla pagina dell'autore

en: New tab or window
it: Nuova scheda o finestra

en: Text on the button
it: Testo sul pulsante

en: Link (with http://)
it: Link (con http://)

en: Button align
it: Allineamento del pulsante

en: To use a button with an icon, type the icon name here
it: Per utilizzare un pulsante con un'icona, digita qui il nome dell'icona

en: Button background color
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Button text color
it: Colore del testo del pulsante

en: Button Size
it: Dimensione del pulsante

en: Very Large
it: Molto grande

en: Full Width
it: Larghezza intera

en: Stretch to the width of the column
it: Allunga alla larghezza della colonna

en: CSS Classes
it: Classi CSS

en: Enter the new filename (if click on button downloads a file)
it: Inserisci il nuovo nome del file (se si clicca sul pulsante scarica un file)

en: "Onclick" attribute to the link
it: Attributo "Onclick" al link

en: Code inside the box
it: Codice all'interno del box

en: Content link
it: Link del contenuto

en: Item title text
it: Testo del titolo dell'elemento

en: CSS classess
it: Classi CSS

en: Countdown Inline
it: Conto alla rovescia in linea

en: Counter Inline
it: Contatore in linea

en: for style: default
it: per stile: predefinito

en: CSS classes
it: Classi CSS

en: Dropcap
it: Lettera maiuscola iniziale

en: Square
it: Quadrato

en: Size in px or 1, 2, 3 for predefined sizes
it: Dimensione in px o 1, 2, 3 per dimensioni predefinite

en: Font family
it: Famiglia di font

en: Text of dropcap
it: Testo della lettera maiuscola iniziale

en: Fancy Link
it: Link decorativo

en: Link text
it: Testo del link

en: Link (with https://)
it: Link (con https://)

en: Style of fancy link
it: Stile del link decorativo

en: Brackets
it: Parentesi

en: Block flipping
it: Blocco ribaltabile

en: Border bottom
it: Bordo inferiore

en: Border clone
it: Clona bordo

en: Background shift
it: Spostamento dello sfondo

en: Color and border shift
it: Spostamento del colore e del bordo

en: Border position change
it: Cambia posizione bordo

en: Borders to cross
it: Bordi da incrociare

en: Icon below link
it: Icona sotto il link

en: for style <b>Icon below link</b> only
it: solo per lo stile <b>Icona sotto il link</b>

en: Google Font
it: Font di Google

en: Google font name<br><b>Important</b>: Works only with Google Fonts loaded from Google or Local for fonts selected in Theme Options
it: Nome del font di Google<br><b>Importante</b>: Funziona solo con i Google Fonts caricati da Google o Local per i font selezionati nelle Opzioni del Tema

en: Font size in px
it: Dimensione del carattere in px

en: Weight
it: Peso

en: Font weight (some fonts only)
it: Peso del carattere (solo alcuni caratteri)

en: Italic
it: Corsivo

en: Font style: italic (some fonts only)
it: Stile del carattere: corsivo (solo alcuni caratteri)

en: Letter Spacing
it: Spaziatura delle lettere

en: Letter spacing in px
it: Spaziatura delle lettere in px

en: Color of font
it: Colore del carattere

en: Subset
it: Sottoinsieme

en: Subset for font (multiple separate with comma)
it: Sottoinsieme per il carattere (multipli separati da virgola)

en: Heading size
it: Dimensione dell'intestazione

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Underline
it: Sottolinea

en: Line style
it: Stile della linea

en: Line width
it: Spessore della linea

en: Icon Bar
it: Barra delle icone

en: If you want large icon, then type large, leave field empty if you want default size
it: Se desideri un'icona grande, digita large, lascia il campo vuoto se desideri la dimensione predefinita

en: Youtube
it: YouTube

en: Icon Block
it: Blocco icona

en: Margin Top in px
it: Margine superiore in px

en: Margin Bottom in px
it: Margine inferiore in px

en: Image on click
it: Immagine al clic

en: Link to image to open after click
it: Link all'immagine da aprire dopo il clic

en: URL to open on click instead of image url
it: URL da aprire al clic invece dell'URL dell'immagine

en: Short text under image
it: Testo breve sotto l'immagine

en: - Not Animated -
it: - Non animato -

en: Fade in
it: Svanisci in

en: Fade in up
it: Svanisci in su

en: Fade in down
it: Svanisci in giù

en: Fade in left
it: Svanisci a sinistra

en: Fade in right
it: Svanisci a destra

en: Fade in up large
it: Svanisci in su grande

en: Fade in down large
it: Svanisci in giù grande

en: Fade in left large
it: Svanisci a sinistra grande

en: Fade in right large
it: Svanisci a destra grande

en: Zoom in up
it: Zoom in su

en: Zoom in down
it: Zoom in giù

en: Zoom in left
it: Zoom in sinistra

en: Zoom in right
it: Zoom in destra

en: Zoom in up large
it: Zoom in su grande

en: Zoom in down large
it: Zoom in giù grande

en: Zoom in left large
it: Zoom in sinistra grande

en: Bounce in
it: Rimbalza in

en: Bounce in up
it: Rimbalza in su

en: Bounce in down
it: Rimbalza in giù

en: Bounce in left
it: Rimbalza a sinistra

en: Bounce in right
it: Rimbalza a destra

en: Popup link text
it: Testo del link popup

en: Inner padding in px
it: Padding interno in px

en: Use button instead of text link
it: Usa pulsante invece di link testuale

en: Image url
it: URL dell'immagine

en: If you dont want to use icon you can enter image URL
it: Se non vuoi usare l'icona puoi inserire l'URL dell'immagine

en: Number of icons
it: Numero di icone

en: Number of active icons
it: Numero di icone attive

en: Transparent background
it: Sfondo trasparente

en: Tooltip
it: Descrizione comandi

en: Popup text
it: Testo popup

en: Tooltip_Image
it: Immagine descrizione comandi

en: Image URL
it: URL immagine

en: Type of listing
it: Tipo di elenco

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Lists
it: Liste

en: Amount
it: Quantità

en: Minimal words amount
it: Quantità minima di parole

en: Maximal words amount
it: Quantità massima di parole

en: Absolute
it: Assoluto

en: Static
it: Statico

en: Backdrop filter
it: Filtro di sfondo

en: Device type
it: Tipo di dispositivo

en: Transform
it: Trasforma

en: Transform origin
it: Origine trasformazione

en: Transform options
it: Opzioni di trasformazione

en: Custom ID
it: ID personalizzato

en: -- Select --
it: -- Seleziona --

en: Arc Opacity
it: Opacità arco

en: Arc Opacity 2
it: Opacità arco 2

en: Arrow
it: Freccia

en: Blobs
it: Macchie

en: Blobs 2
it: Macchie 2

en: Book
it: Libro

en: Christmas Trees
it: Alberi di Natale

en: Clouds
it: Nuvole

en: Clouds 2
it: Nuvole 2

en: Curve
it: Curva

en: Curve Corner Opacity
it: Opacità angolo curvo

en: Curve Asymmetrical
it: Curva asimmetrica

en: Crazy Waves
it: Onde pazze

en: Gradient Opacity
it: Opacità gradiente

en: Hexagons Opacity
it: Opacità esagoni

en: Hills
it: Colline

en: Hills Opacity
it: Opacità colline

en: Mountains
it: Montagne

en: Mountains 2
it: Montagne 2

en: Spikes Opacity
it: Opacità punte

en: Split
it: Dividi

en: Tilt Opacity
it: Opacità inclinata

en: Tilt Opacity 2
it: Opacità inclinata 2

en: Triangle Asymmetrical
it: Triangolo asimmetrico

en: Tilt
it: Inclina

en: Waves
it: Onde

en: Waves Opacity
it: Opacità onde

en: Waves Opacity 2
it: Opacità onde 2

en: Waves Opacity 3
it: Opacità onde 3

en: Waves Opacity 4
it: Opacità onde 4

en: View product
it: Visualizza prodotto

en: Add to wishlist
it: Aggiungi alla lista dei desideri

en: The package could not be downloaded. Please make sure your theme is registered for this domain.
it: Il pacchetto non può essere scaricato. Assicurati che il tuo tema sia registrato per questo dominio.

en: Love randomized
it: Amore randomizzato

en: The package could not be downloaded.
it: Il pacchetto non può essere scaricato.

en: WordPress filesystem error.
it: Errore del file system di WordPress.

en: The package could not be unziped.
it: Il pacchetto non può essere decompresso.

en: Demo data folder does not exist (%s).
it: La cartella dei dati demo non esiste (%s).

en: Pre-built websites
it: Siti web pre-costruiti

en: Skip
it: Salta

en: Sorry, there has been an error.
it: Spiacenti, si è verificato un errore.

en: The file does not exist, please try again.
it: Il file non esiste, riprova.

en: All done.
it: Tutto fatto.

en: Have fun!
it: Divertiti!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
it: Ricorda di aggiornare le password e i ruoli degli utenti importati.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it: Il file di esportazione non può essere trovato in <code>%s</code>. Probabilmente ciò è stato causato da un problema di permessi.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it: Questo file WXR (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dell'importatore. Si prega di considerare l'aggiornamento.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: Importazione dell'autore %s non riuscita. I loro post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Assign Authors
it: Assegna autori

en: To make it simpler for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site, such as your primary administrator account.
it: Per semplificare la modifica e il salvataggio del contenuto importato, potresti voler riassegnare l'autore dell'elemento importato a un utente esistente di questo sito, come il tuo account amministratore principale.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it: Se un nuovo utente viene creato da WordPress, una nuova password sarà generata casualmente e il ruolo del nuovo utente sarà impostato come %s. Sarà necessario modificare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: Import Attachments
it: Importa allegati

en: Download and import file attachments
it: Scarica e importa file allegati

en: Import author:
it: Autore importazione:

en: or create new user with login name:
it: o crea un nuovo utente con nome di accesso:

en: as a new user:
it: come nuovo utente:

en: assign posts to an existing user:
it: assegna post a un utente esistente:

en: or assign posts to an existing user:
it: o assegna post a un utente esistente:

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it: Creazione del nuovo utente per %s non riuscita. I loro post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Failed to import category %s
it: Importazione della categoria %s non riuscita

en: Failed to import post tag %s
it: Importazione del tag del post %s non riuscita

en: Failed to import %s %s
it: Importazione di %s %s non riuscita

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
it: Importazione di &#8220;%s&#8221; non riuscita: Tipo di post non valido %s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
it: %s &#8220;%s&#8221; esiste già.

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
it: Importazione di %s &#8220;%s&#8221; non riuscita

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it: Voce di menu saltata a causa di uno slug mancante

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it: Voce di menu saltata a causa di uno slug non valido: %s

en: Fetching attachments is not enabled
it: Recupero degli allegati non abilitato

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Could not create temporary file.
it: Impossibile creare il file temporaneo.

en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
it: Richiesta fallita a causa di un errore: %1$s (%2$s)

en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
it: Il server remoto ha restituito il seguente risultato inaspettato: %1$s (%2$s)

en: Remote server did not respond
it: Il server remoto non ha risposto

en: Zero size file downloaded
it: File scaricato di dimensione zero

en: Downloaded file has incorrect size
it: Il file scaricato ha una dimensione errata

en: Remote file is too large, limit is %s
it: Il file remoto è troppo grande, il limite è %s

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: The uploaded file could not be moved
it: Il file caricato non può essere spostato

en: Import WordPress
it: Importa WordPress

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
it: Una nuova versione di questo importer è disponibile. Si prega di aggiornare alla versione %s per garantire la compatibilità con i nuovi file di esportazione.

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it: Ciao! Carica il tuo file WordPress eXtended RSS (WXR) e importeremo i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie e i tag in questo sito.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it: Scegli un file WXR (.xml) da caricare, quindi fai clic su Carica file e importa.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra essere un file WXR, numero di versione WXR mancante/non valido

en: There was an error when reading this WXR file
it: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore tenterà nuovamente con un parser diverso...

en: Select options
it: Seleziona opzioni

en: Prev page
it: Pagina precedente

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Be • Accordion
it: Be • Fisarmonica

en: Accordion title
it: Titolo fisarmonica

en: Accordion content
it: Contenuto fisarmonica

en: Accordion #1
it: Fisarmonica #1

en: Accordion #2
it: Fisarmonica #2

en: Advances
it: Avanzate

en: Open at start
it: Apri all'inizio

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Be • Article box
it: Be • Scatola articoli

en: Be • Before after
it: Be • Prima dopo

en: Be • Blockquote
it: Be • Citazione

en: Basic HTML tags allowed.
it: Tag HTML di base consentiti.

en: Be • Blog news
it: Be • Notizie dal blog

en: Number of posts to show
it: Numero di post da mostrare

en: Multiple Categories
it: Categorie multiple

en: Do not use random order with pagination or load more
it: Non utilizzare l'ordine casuale con la paginazione o carica altro

en: Show for Featured only
it: Mostra solo per In primo piano

en: Button | Link
it: Pulsante | Link

en: Button | Title
it: Pulsante | Titolo

en: Be • Blog slider
it: Be • Slider blog

en: Number of posts
it: Numero di post

en: Large number of items may affect performance
it: Un numero elevato di elementi può influire sulle prestazioni

en: Read more buttons
it: Pulsanti Leggi di più

en: Hide Navigation
it: Nascondi navigazione

en: Be • Blog teaser
it: Be • Anteprima blog

en: Title | Tag
it: Titolo | Tag

en: No margins
it: Senza margini

en: Masonry Blog Style - 2-4 columns
it: Stile blog masonry - 2-4 colonne

en: Masonry Tiles (vertical images) - 2-4 columns
it: Piastrelle masonry (immagini verticali) - 2-4 colonne

en: Photo (horizontal images) - 1 column
it: Foto (immagini orizzontali) - 1 colonna

en: Do not use random order with pagination
it: Non utilizzare l'ordine casuale con la paginazione

en: Exclude Posts
it: Escludi post

en: Show only Categories
it: Mostra solo categorie

en: Show only Tags
it: Mostra solo tag

en: Show only Authors
it: Mostra solo autori

en: Pagination will <strong>not</strong> work if you put item on Homepage of WordPress Multilingual Site.
it: La paginazione <strong>non</strong> funzionerà se metti l'elemento nella homepage di un sito multilingue di WordPress.

en: <b>Sliders</b> will be replaced with featured images
it: Gli <b>slider</b> saranno sostituiti con immagini in evidenza

en: Greyscale images
it: Immagini in scala di grigi

en: Include events
it: Includi eventi

en: requires free The Events Calendar plugin
it: richiede il plugin gratuito The Events Calendar

en: Button Title
it: Titolo del pulsante

en: Be • Chart
it: Be • Grafico

en: Number between 0-100
it: Numero tra 0-100

en: Recommended image size: <b>70px x 70px</b>
it: Dimensione immagine consigliata: <b>70px x 70px</b>

en: optional
it: opzionale

en: Be • Clients slider
it: Be • Slider clienti

en: Be • Clients
it: Be • Clienti

en: Items in Row
it: Elementi in riga

en: Greyscale Images
it: Immagini in scala di grigi

en: Be • Code
it: Be • Codice

en: Be • Contact box
it: Be • Scatola contatti

en: This is the address
it: Questo è l'indirizzo

en: Phone 2nd
it: Secondo telefono

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Launch Date
it: Data di lancio

en: UTC Timezone
it: Fuso orario UTC

en: Number font size
it: Dimensione font numero

en: Be • Counter
it: Be • Contatore

en: or
it: o

en: Be • Fancy divider
it: Be • Divisore elegante

en: Circle Up
it: Cerchio su

en: Circle Down
it: Cerchio giù

en: Curve Up
it: Curva su

en: Curve Down
it: Curva giù

en: Triangle Up
it: Triangolo su

en: Triangle Down
it: Triangolo giù

en: Be • Fancy heading
it: Be • Intestazione elegante

en: Use H1 tag
it: Usa tag H1

en: Some Shortcodes and HTML tags allowed
it: Alcuni shortcode e tag HTML consentiti

en: Question #1
it: Domanda #1

en: Question #2
it: Domanda #2

en: Be • Feature box
it: Be • Scatola caratteristiche

en: Be • Feature list
it: Be • Elenco caratteristiche

en: List item #1
it: Elemento elenco #1

en: List item #2
it: Elemento elenco #2

en: Be • Flat box
it: Be • Scatola piatta

en: Icon image
it: Immagine icona

en: Be • Gallery
it: Be • Galleria

en: Be • Helper
it: Be • Aiutante

en: Regular tab
it: Scheda regolare

en: Use this field if you want to link to another page instead of showing the content
it: Usa questo campo se desideri collegarti a un'altra pagina invece di mostrare il contenuto

en: This option is useful when you want to use <b>prettyphoto</b> or <b>scroll</b>
it: Questa opzione è utile quando si desidera utilizzare <b>prettyphoto</b> o <b>scroll</b>

en: Scroll to ID
it: Scorri fino all'ID

en: Be • Hover box
it: Be • Scatola hover

en: Image hover
it: Hover immagine

en: Both images must have the same size
it: Entrambe le immagini devono avere la stessa dimensione

en: Be • Hover color
it: Be • Colore hover

en: Radius
it: Raggio

en: Be • How it works
it: Be • Come funziona

en: Line right
it: Linea destra

en: Background Image style
it: Stile immagine di sfondo

en: Be • Icon box
it: Be • Scatola icona

en: Icon/Image position
it: Posizione icona/immagine

en: Be • Info box
it: Be • Scatola info

en: Additional content
it: Contenuto aggiuntivo

en: Be • List
it: Be • Lista

en: With background
it: Con sfondo

en: Be • Live search
it: Be • Ricerca live

en: Important Note
it: Nota importante

en: <p style="margin-top:10px;padding:10px;background-color:rgba(255,255,255,.1)">You can only use one <b>Live search</b> element per page</p>
it: <p style="margin-top:10px;padding:10px;background-color:rgba(255,255,255,.1)">Puoi utilizzare un solo elemento <b>Ricerca live</b> per pagina</p>

en: Be • Offer thumbnails
it: Be • Miniature offerte

en: Thumbnails at the bottom
it: Miniature in basso

en: Thumbnails on the left
it: Miniature a sinistra

en: Be • Offer
it: Be • Offerta

en: Be • Opening hours
it: Be • Orari di apertura

en: Monday - Friday
it: Lunedì - Venerdì

en: 8am - 4pm
it: 8:00 - 16:00

en: Saturday
it: Sabato

en: Be • Our team
it: Be • Il nostro team

en: This is the blockquote
it: Questa è la citazione

en: List (no inner section)
it: Elenco (nessuna sezione interna)

en: Be • Photo box
it: Be • Scatola foto

en: Greyscale
it: Scala di grigi

en: Be • Portfolio grid
it: Be • Griglia portfolio

en: Be • Portfolio photo
it: Be • Foto portfolio

en: Be • Portfolio slider
it: Be • Slider portfolio

en: Show on Hover
it: Mostra al passaggio del mouse

en: Always Show
it: Mostra sempre

en: One Page
it: Una pagina

en: Single Slide
it: Singola diapositiva

en: Masonry Blog Style
it: Stile blog masonry

en: Masonry Hover Description
it: Descrizione hover masonry

en: Masonry Minimal
it: Masonry minimal

en: Masonry Flat
it: Masonry flat

en: Use on single project page to exclude current project
it: Utilizzare sulla singola pagina del progetto per escludere il progetto corrente

en: Be • Pricing
it: Be • Prezzi

en: Table Label
it: Etichetta tabella

en: Be • Progress bars
it: Be • Barre di progresso

en: Event title
it: Titolo dell'evento

en: Bar #1
it: Barra #1

en: Bar #2
it: Barra #2

en: Be • Promo box
it: Be • Scatola promozionale

en: Be • Quick fact
it: Be • Fatto rapido

en: Be • Shop slider
it: Be • Slider negozio

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: -- Default --
it: -- Predefinito --

en: Be • Shop
it: Be • Negozio

en: Number of products
it: Numero di prodotti

en: Be • Sliding box
it: Be • Scatola scorrevole

en: Be • Story box
it: Be • Scatola storia

en: Be • Table of contents
it: Be • Sommario

en: Anchor by HTML tags)
it: Ancora tramite tag HTML

en: Be • Tabs
it: Be • Schede

en: Tab title
it: Titolo della scheda

en: Tab content
it: Contenuto della scheda

en: Tab #1
it: Scheda #1

en: Tab #2
it: Scheda #2

en: Horizontal (centered tab)
it: Orizzontale (scheda centrata)

en: Be • Testimonials list
it: Be • Elenco testimonianze

en: Be • Testimonials
it: Be • Testimonianze

en: Single Photo
it: Foto singola

en: Title #1
it: Titolo #1

en: Title #2
it: Titolo #2

en: Be • Trailer box
it: Be • Scatola trailer

en: Be • Zoom box
it: Be • Scatola zoom

en: Overlay color
it: Colore sovrapposto

en: Article Box
it: Scatola articoli

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Link | Target
it: Link | Destinazione

en: Item do NOT work in Frontend Editor
it: L'elemento NON funziona nell'editor frontend

en: Image | Before
it: Immagine | Prima

en: Image width should be no less than the width of a column. Minimum 700px
it: La larghezza dell'immagine non deve essere inferiore alla larghezza di una colonna. Minimo 700px

en: Image | After
it: Immagine | Dopo

en: Insert your content here
it: Inserisci qui il tuo contenuto

en: Recommended column size: 1/1
it: Dimensione colonna consigliata: 1/1

en: Default: 3. Recommended: 2-4. Too large value may crash the layout.<br />This option works in styles: <b>Grid, Masonry</b>
it: Predefinito: 3. Consigliato: 2-4. Un valore troppo grande può far crollare il layout.<br />Questa opzione funziona negli stili: <b>Grid, Masonry</b>

en: Select posts category
it: Seleziona categoria post

en: Categories <b>slugs</b>. Slugs should be separated with <b>coma</b> ( , )
it: Slug delle categorie. Gli slug devono essere separati da una <b>virgola</b> ( , )

en: Posts <b>IDs</b>. IDs should be separated with <b>coma</b> ( , )
it: ID dei post. Gli ID devono essere separati da una <b>virgola</b> ( , )

en: Show | Read More link
it: Mostra | Link Leggi di più

en: Show | Filters
it: Mostra | Filtri

en: This option works in <b>Category: All</b> and <b>Style: Masonry</b>
it: Questa opzione funziona in <b>Categoria: Tutti</b> e <b>Stile: Masonry</b>

en: Show | Pagination
it: Mostra | Paginazione

en: <strong>Notice:</strong> Pagination will <strong>not</strong> work if you put item on Homepage of WordPress Multilangual Site.
it: <strong>Nota:</strong> La paginazione <strong>non</strong> funzionerà se metti l'elemento nella homepage di un sito multilingue di WordPress.

en: Greyscale Image
it: Immagine in scala di grigi

en: for <b>Style: Masonry Tiles</b> only
it: solo per <b>Stile: Piastrelle Masonry</b>

en: Slugs should be separated with <strong>coma</strong> (,)
it: Gli slug devono essere separati con una <strong>virgola</strong> (,)

en: Show Read More button
it: Mostra pulsante Leggi di più

en: Font Icon, eg. <strong>icon-lamp</strong>
it: Icona font, ad es. <strong>icon-lamp</strong>

en: Leave this field blank if you want Call to Action with Big Icon
it: Lascia questo campo vuoto se desideri una Call to Action con una grande icona

en: Chart Label
it: Etichetta grafico

en: Chart Image
it: Immagine grafico

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: px (optional)
it: px (opzionale)

en: Number of items in row. Recommended number: 3-6
it: Numero di elementi per riga. Numero consigliato: 3-6

en: Client Category slug
it: Slug della categoria cliente

en: Lunch Date
it: Data di lancio

en: Format: 12/30/2017 12:00:00 month/day/year hour:minute:second
it: Formato: 30/12/2017 12:00:00 mese/giorno/anno ora:minuto:secondo

en: Icon Color
it: Colore icona

en: Wrap title into H1 instead of H2
it: Avvolgi il titolo in H1 invece che in H2

en: Icon Style only. Font Icon, eg. <strong>icon-lamp</strong>
it: Solo stile icona. Icona font, ad es. <strong>icon-lamp</strong>

en: Line Style only
it: Solo stile linea

en: Some fields above work on selected styles.
it: Alcuni campi sopra funzionano su stili selezionati.

en: This field is used as an Item Label in admin panel only.
it: Questo campo è utilizzato solo come etichetta elemento nel pannello di amministrazione.

en: Please use <strong>[item icon="" title="List item" link="" target=""]</strong> shortcodes.
it: Si prega di utilizzare gli shortcode <strong>[item icon="" title="List item" link="" target=""]</strong>.

en: Default: 4. Recommended: 2-4. Too large value may crash the layout.
it: Predefinito: 4. Consigliato: 2-4. Un valore troppo grande può far crollare il layout.

en: Icon | Image
it: Icona | Immagine

en: You can use image icon instead of font icon
it: Puoi usare l'icona immagine invece dell'icona font

en: Leave this field blank to use Theme Background.
it: Lascia questo campo vuoto per usare lo sfondo del tema.

en: Item 1 | Title
it: Elemento 1 | Titolo

en: Item 1 | Content
it: Elemento 1 | Contenuto

en: Item 1 | Link
it: Elemento 1 | Link

en: Item 1 | Target
it: Elemento 1 | Destinazione

en: Item 2 | Title
it: Elemento 2 | Titolo

en: Item 2 | Content
it: Elemento 2 | Contenuto

en: Item 2 | Link
it: Elemento 2 | Link

en: Item 2 | Target
it: Elemento 2 | Destinazione

en: Hover Image
it: Immagine hover

en: Both images must have the same size.
it: Entrambe le immagini devono avere la stessa dimensione.

en: Background color | Hover
it: Colore di sfondo | Hover

en: Border color | Hover
it: Colore del bordo | Hover

en: Link | Class
it: Link | Classe

en: How it Works
it: Come funziona

en: Show right connecting line
it: Mostra la linea di collegamento a destra

en: Icon Position
it: Posizione dell'icona

en: Show right border
it: Mostra il bordo destro

en: Google Maps Lat
it: Google Maps Latitudine

en: The map will appear only if this field is filled correctly. Example: -33.87
it: La mappa apparirà solo se questo campo è compilato correttamente. Esempio: -33.87

en: Google Maps Lng
it: Google Maps Longitudine

en: The map will appear only if this field is filled correctly. Example: 151.20
it: La mappa apparirà solo se questo campo è compilato correttamente. Esempio: 151.20

en: Disable on Mobile
it: Disabilita su mobile

en: Marker Icon [.png]
it: Icona del marcatore [.png]

en: Additional Markers | Lat,Lng,IconURL
it: Marcatori aggiuntivi | Lat,Lng,URLIcona

en: Separate Lat,Lang,IconURL[optional] with <b>coma</b> [ , ]<br />Separate multiple Markers with <b>semicolon</b> [ ; ]<br />Example: <b>-33.88,151.21,ICON_URL;-33.89,151.22</b>
it: Separare Lat,Lang,IconURL[facoltativo] con <b>virgola</b> [ , ]<br />Separare più marcatori con <b>punto e virgola</b> [ ; ]<br />Esempio: <b>-33.88,151.21,URL_ICONA;-33.89,151.22</b>

en: Contact Box on the map (for full width column/wrap)
it: Box di contatto sulla mappa (per colonna/larghezza piena)

en: Will also be used as the image alternative text
it: Sarà utilizzato anche come testo alternativo dell'immagine

en: Text Align
it: Allineamento del testo

en: Portfolio Category slug
it: Slug della categoria del portfolio

en: Portfolio items order by column.
it: Ordine degli elementi del portfolio per colonna.

en: Portfolio items order.
it: Ordine degli elementi del portfolio.

en: Use as Related Projects
it: Usa come progetti correlati

en: Exclude current Project. This option will override Exclude Posts option above
it: Escludi il progetto corrente. Questa opzione sovrascriverà l'opzione Escludi Post sopra

en: This option works in <b>Category: All</b>
it: Questa opzione funziona in <b>Categoria: Tutti</b>

en: Navigation Arrows
it: Frecce di navigazione

en: Show Navigation Arrows
it: Mostra frecce di navigazione

en: Currency | Position
it: Valuta | Posizione

en: Link will appear only if this field will be filled.
it: Il link apparirà solo se questo campo verrà compilato.

en: Button | Icon
it: Pulsante | Icona

en: Button | Target
it: Pulsante | Target

en: Please use <strong>[bar title="Title" value="50" size="20"]</strong> shortcodes here.
it: Si prega di utilizzare qui gli shortcode <strong>[bar title="Title" value="50" size="20"]</strong>.

en: Button | Text
it: Pulsante | Testo

en: Category slug
it: Slug della categoria

en: Hide Photos
it: Nascondi foto

en: Content Image
it: Immagine del contenuto

en: Client Options
it: Opzioni cliente

en: recommended image size: <b>&nbsp;150px x 75px</b>
it: dimensione immagine consigliata: <b>&nbsp;150px x 75px</b>

en: Link to client site
it: Link al sito del cliente

en: Client
it: Cliente

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New Client
it: Aggiungi nuovo cliente

en: Edit Client
it: Modifica cliente

en: New Client
it: Nuovo cliente

en: View Clients
it: Visualizza clienti

en: Search Clients
it: Cerca clienti

en: No clients found
it: Nessun cliente trovato

en: No clients found in Trash
it: Nessun cliente trovato nel cestino

en: Client categories
it: Categorie cliente

en: Icons Options
it: Opzioni icone

en: Must be unique
it: Deve essere unico

en: Icon pack
it: Pacchetto icone

en: Upload an <a href="https://icomoon.io/app/" target="_blank">Icomoon</a> zip file
it: Carica un file zip <a href="https://icomoon.io/app/" target="_blank">Icomoon</a>

en: Add New Icons
it: Aggiungi nuove icone

en: Edit Icons
it: Modifica icone

en: New Icons
it: Nuove icone

en: View Icons
it: Visualizza icone

en: Search Icons
it: Cerca icone

en: No icons found
it: Nessuna icona trovata

en: Layout Options
it: Opzioni layout

en: Use only with image selected above
it: Usa solo con l'immagine selezionata sopra

en: Retina Logo should be 2x larger than Custom Logo
it: Il logo Retina deve essere 2x più grande del logo personalizzato

en: Sticky Header
it: Intestazione fissa

en: Use if you want different logo for Sticky Header
it: Usa se desideri un logo diverso per l'intestazione fissa

en: Sticky Header Retina
it: Intestazione fissa Retina

en: Retina Logo should be 2x larger than Sticky Logo
it: Il logo Retina deve essere 2x più grande del logo fisso

en: Use if you want different logo for Mobile
it: Usa se desideri un logo diverso per mobile

en: Retina Logo should be 2x larger than Mobile Logo
it: Il logo Retina deve essere 2x più grande del logo mobile

en: Mobile Sticky Header
it: Intestazione fissa mobile

en: Use if you want different logo for Mobile Sticky Header
it: Usa se desideri un logo diverso per l'intestazione fissa mobile

en: Mobile Sticky Header Retina
it: Intestazione fissa mobile Retina

en: Retina Logo should be 2x larger than Mobile Sticky Header Logo
it: Il logo Retina deve essere 2x più grande del logo dell'intestazione fissa mobile

en: Sticky | Style
it: Fisso | Stile

en: The same as Top Bar Left background
it: Lo stesso dello sfondo della barra superiore sinistra

en: White
it: Bianco

en: Dark
it: Scuro

en: Colors
it: Colori

en: Subheader background
it: Sfondo sottointestazione

en: Subheader text
it: Testo sottointestazione

en: Layouts
it: Layout

en: Add New Layout
it: Aggiungi nuovo layout

en: Edit Layout
it: Modifica layout

en: New Layout
it: Nuovo layout

en: View Layout
it: Visualizza layout

en: Search Layouts
it: Cerca layout

en: No layouts found
it: Nessun layout trovato

en: No layouts found in Trash
it: Nessun layout trovato nel cestino

en: Layout ID
it: ID layout

en: Offer Options
it: Opzioni offerta

en: recommended image size: <b>&nbsp;960px x 540px</b>
it: dimensione immagine consigliata: <b>&nbsp;960px x 540px</b>

en: Same window
it: Stessa finestra

en: New window
it: Nuova finestra

en: for Offer Slider Thumb Pager
it: per Offer Slider Thumb Pager

en: Offer Item
it: Elemento offerta

en: Add New Offer
it: Aggiungi nuova offerta

en: Edit Item
it: Modifica elemento

en: New Item
it: Nuovo elemento

en: View Item
it: Visualizza elemento

en: Search Offer Items
it: Cerca elementi offerta

en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: No items found in Trash
it: Nessun elemento trovato nel cestino

en: Offer categories
it: Categorie offerta

en: Page Options
it: Opzioni pagina

en: Header & Footer
it: Intestazione & Footer

en: Custom Header Template
it: Modello intestazione personalizzato

en: To overwrite template set with conditions in <a target="_blank" href="edit.php?post_type=template&tab=header">Templates</a> section, please select appropriate template from dropdown select. Afterwards, please reload the page to refresh the options.
it: Per sovrascrivere il modello impostato con le condizioni nella sezione <a target="_blank" href="edit.php?post_type=template&tab=header">Modelli</a>, selezionare il modello appropriato dal menu a tendina. Dopo, ricaricare la pagina per aggiornare le opzioni.

en: Custom Footer Template
it: Modello footer personalizzato

en: To overwrite template set with conditions in <a target="_blank" href="edit.php?post_type=template&tab=footer">Templates</a> section, please select appropriate template from dropdown select. Afterwards, please reload the page to refresh the options.
it: Per sovrascrivere il modello impostato con le condizioni nella sezione <a target="_blank" href="edit.php?post_type=template&tab=footer">Modelli</a>, selezionare il modello appropriato dal menu a tendina. Dopo, ricaricare la pagina per aggiornare le opzioni.

en: Choose popup to display
it: Scegli il popup da visualizzare

en: The content
it: Il contenuto

en: The content from the WordPress editor
it: Il contenuto dall'editor di WordPress

en: Full width sections works only without sidebars
it: Le sezioni a larghezza intera funzionano solo senza sidebar

en: Left sidebar
it: Sidebar sinistra

en: Right sidebar
it: Sidebar destra

en: Both sidebars
it: Entrambe le sidebar

en: Off-canvas sidebar
it: Sidebar fuori canvas

en: Shows only if layout with sidebar is selected
it: Mostra solo se è selezionato un layout con sidebar

en: Sidebar 2nd
it: Seconda sidebar

en: Shows only if layout with both sidebars is selected
it: Mostra solo se è selezionato un layout con entrambe le sidebar

en: Slider shortcode
it: Shortcode slider

en: Paste slider shortcode if you use other slider plugin
it: Incolla lo shortcode dello slider se utilizzi un altro plugin slider

en: Subheader image
it: Immagine sottointestazione

en: Set page to full width ignoring <a target="_blank" href="admin.php?page=be-options#general">Site width</a> option. Works for Layout Full width only.
it: Imposta la pagina a larghezza piena ignorando l'opzione <a target="_blank" href="admin.php?page=be-options#general">Larghezza sito</a>. Funziona solo per il layout a larghezza piena.

en: Content only
it: Solo contenuto

en: Subheader
it: Sottointestazione

en: Content top padding
it: Padding superiore del contenuto

en: Custom layout
it: Layout personalizzato

en: Custom layout overwrites Theme Options
it: Il layout personalizzato sovrascrive le opzioni del tema

en: Custom menu
it: Menu personalizzato

en: Does not work with Split Menu
it: Non funziona con il menu diviso

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Open Graph image
it: Immagine Open Graph

en: Facebook share image
it: Immagine di condivisione su Facebook

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS code for this page
it: Codice CSS personalizzato per questa pagina

en: Custom JS
it: JS personalizzato

en: Custom JS code for this page. Use with &lt;script&gt; tag
it: Codice JS personalizzato per questa pagina. Utilizzare con il tag &lt;script&gt;

en: Set category image
it: Imposta immagine della categoria

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Set custom image
it: Imposta immagine personalizzata

en: Portfolio Options
it: Opzioni del portfolio

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Post template
it: Template del post

en: Custom Header
it: Intestazione personalizzata

en: Custom Footer
it: Piè di pagina personalizzato

en: (former name: Template)
it: (nome precedente: Template)

en: Intro Header
it: Intestazione introduttiva

en: Header image
it: Immagine dell'intestazione

en: Website
it: Sito web

en: Task
it: Compito

en: Slider location
it: Posizione dello slider

en: Custom Layout overwrites Theme Options
it: Il layout personalizzato sovrascrive le opzioni del tema

en: for Portfolio Layout: List
it: per layout del portfolio: Elenco

en: for Portfolio Layout: List & Masonry Hover Details
it: per layout del portfolio: Elenco e Dettagli al passaggio del mouse

en: Item size
it: Dimensione dell'elemento

en: for Portfolio Layout: Masonry Flat
it: per layout del portfolio: Masonry Flat

en: Tall
it: Alto

en: Big
it: Grande

en: Intro header
it: Intestazione introduttiva

en: for Template: Intro
it: per Template: Intro

en: Light image, dark text
it: Immagine chiara, testo scuro

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Background size: Cover<span>enabled by default in parallax</span>
it: Dimensione sfondo: Copertura<span>abilitata per impostazione predefinita in parallasse</span>

en: Custom CSS code for this portfolio project
it: Codice CSS personalizzato per questo progetto di portfolio

en: Portfolio item
it: Elemento del portfolio

en: Add New Portfolio item
it: Aggiungi nuovo elemento del portfolio

en: Edit Portfolio item
it: Modifica elemento del portfolio

en: New Portfolio item
it: Nuovo elemento del portfolio

en: View Portfolio item
it: Visualizza elemento del portfolio

en: Search Portfolio items
it: Cerca elementi del portfolio

en: No portfolio items found
it: Nessun elemento del portfolio trovato

en: No portfolio items found in Trash
it: Nessun elemento del portfolio nel cestino

en: Portfolio categories
it: Categorie del portfolio

en: Post Options
it: Opzioni del post

en: External link
it: Link esterno

en: for Post Format: Link
it: per formato del post: Link

en: for blog Layout: Masonry Tiles and Template: Intro
it: per layout del blog: Masonry Tiles e Template: Intro

en: Custom CSS code for this post
it: Codice CSS personalizzato per questo post

en: Product Options
it: Opzioni del prodotto

en: Custom Single Product Template
it: Template singolo prodotto personalizzato

en: Extra label
it: Etichetta extra

en: Special offer!
it: Offerta speciale!

en: Slide Options
it: Opzioni dello slide

en: recommended image size: <b>&nbsp;1630px x 860px</b>
it: dimensione immagine consigliata: <b>&nbsp;1630px x 860px</b>

en: Lightbox image
it: Immagine lightbox

en: for Slider Style: Image & Text
it: per stile slider: Immagine e testo

en: Add New Slide
it: Aggiungi nuovo slide

en: Edit Slide
it: Modifica slide

en: New Slide
it: Nuovo slide

en: View Slides
it: Visualizza slide

en: Search Slides
it: Cerca slide

en: No slides found
it: Nessuno slide trovato

en: No slides found in Trash
it: Nessuno slide nel cestino

en: Slide categories
it: Categorie degli slide

en: Browse
it: Sfoglia

en: Conditions
it: Condizioni

en: Template Options
it: Opzioni del template

en: Template type
it: Tipo di template

en: Category top content
it: Contenuto superiore della categoria

en: Category Top Content before template content
it: Contenuto superiore della categoria prima del contenuto del template

en: Category bottom content
it: Contenuto inferiore della categoria

en: Category Bottom Content after template content
it: Contenuto inferiore della categoria dopo il contenuto del template

en: Use page options
it: Utilizza le opzioni della pagina

en: Header Options
it: Opzioni dell'intestazione

en: Default header
it: Intestazione predefinita

en: Body offset for header
it: Offset del corpo per l'intestazione

en: Inherited from Layout
it: Ereditato dal layout

en: Gray out
it: Sfumatura grigia

en: Sticky header
it: Intestazione fissa

en: Mobile header
it: Intestazione mobile

en: Popup Options
it: Opzioni del popup

en: Display trigger
it: Trigger di visualizzazione

en: On start
it: All'avvio

en: On start with delay
it: All'avvio con ritardo

en: On exit
it: All'uscita

en: After scroll
it: Dopo lo scroll

en: After scroll to element
it: Dopo lo scroll verso l'elemento

en: Delay in seconds
it: Ritardo in secondi

en: Scroll offset
it: Offset dello scroll

en: Element ID or Class
it: ID o Classe dell'elemento

en: Fade-in
it: Dissolvenza in entrata

en: Zoom-in
it: Zoom in entrata

en: Fade-in Up
it: Dissolvenza in su

en: Fade-in Down
it: Dissolvenza in giù

en: Fade-in Left
it: Dissolvenza a sinistra

en: Fade-in Right
it: Dissolvenza a destra

en: Display rules
it: Regole di visualizzazione

en: Everytime
it: Ogni volta

en: Only one time
it: Solo una volta

en: Once every few days
it: Una volta ogni pochi giorni

en: Days until popup shows again
it: Giorni fino alla visualizzazione del popup di nuovo

en: Referer rules
it: Regole del referer

en: Display based on Referer
it: Visualizzazione basata sul referer

en: Users from Google
it: Utenti da Google

en: Users from Facebook
it: Utenti da Facebook

en: Users from Instagram
it: Utenti da Instagram

en: Close rules
it: Regole di chiusura

en: Default (on user close)
it: Predefinito (alla chiusura dell'utente)

en: Automatically after few seconds
it: Automaticamente dopo alcuni secondi

en: Close button
it: Pulsante di chiusura

en: Close button appear rules
it: Regole di visualizzazione del pulsante di chiusura

en: Display with delay
it: Visualizza con ritardo

en: Close on overlay click
it: Chiudi al clic sull'overlay

en: Browser scroll
it: Scroll del browser

en: Button size
it: Dimensione del pulsante

en: Sidebar Menu Options
it: Opzioni del menu della barra laterale

en: Visibility
it: Visibilità

en: Always visible
it: Sempre visibile

en: Header visibility
it: Visibilità dell'intestazione

en: Optionally, hide the header when sidebar is visible
it: Opzionalmente, nascondi l'intestazione quando la barra laterale è visibile

en: Move content off the screen
it: Sposta il contenuto fuori dallo schermo

en: Browser scroll when sidemenu is open
it: Scroll del browser quando il menu laterale è aperto

en: Content position
it: Posizione del contenuto

en: Mega menu Options
it: Opzioni del mega menu

en: Works with Custom type
it: Funziona con il tipo personalizzato

en: Footer Options
it: Opzioni del piè di pagina

en: <b>Sliding style</b> does not work with <b>sticky wraps</b> and <b>transparent content</b>.
it: <b>Stile scorrevole</b> non funziona con <b>wraps appiccicosi</b> e <b>contenuto trasparente</b>.

en: Fixed (covers content)
it: Fisso (copre il contenuto)

en: Sliding (under content)
it: Scorrevole (sotto il contenuto)

en: Stick to bottom if content is too short
it: Attacca in fondo se il contenuto è troppo corto

en: Edit with
it: Modifica con

en: Add New Template
it: Aggiungi nuovo template

en: Edit Template
it: Modifica template

en: New Template
it: Nuovo template

en: View Template
it: Visualizza template

en: Search Template
it: Cerca template

en: No templates found
it: Nessun template trovato

en: No templates found in Trash
it: Nessun template nel cestino

en: Sidebar menu
it: Menu della barra laterale

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Archive
it: Archivio

en: Single post
it: Post singolo

en: Single product
it: Prodotto singolo

en: Global
it: Globale

en: Sections
it: Sezioni

en: Testimonial Options
it: Opzioni della testimonianza

en: recommended image size: <b>&nbsp;85px x 85px</b>
it: dimensione immagine consigliata: <b>&nbsp;85px x 85px</b>

en: Link to company page
it: Link alla pagina dell'azienda

en: Add New Testimonial
it: Aggiungi nuova testimonianza

en: Edit Testimonial
it: Modifica testimonianza

en: New Testimonial
it: Nuova testimonianza

en: View Testimonials
it: Visualizza testimonianze

en: Search Testimonials
it: Cerca testimonianze

en: No testimonials found
it: Nessuna testimonianza trovata

en: No testimonials found in Trash
it: Nessuna testimonianza nel cestino

en: Testimonial categories
it: Categorie delle testimonianze

en: Go to website
it: Vai al sito web

en: comment
it: commento

en: comments
it: commenti

en: comments off
it: commenti disabilitati

en: Pages
it: Pagine

en: Products
it: Prodotti

en: Header container
it: Contenitore dell'intestazione

en: Toggle submenu
it: Attiva/disattiva sottomenu

en: Link copied to the clipboard.
it: Link copiato negli appunti.

en: Something went wrong. Please try again later!
it: Qualcosa è andato storto. Per favore riprova più tardi!

en: Main Menu | depth 5 (Overlay | depth 1)
it: Menu principale | profondità 5 (Overlay | profondità 1)

en: Secondary Menu | depth 2 (Split | depth 5)
it: Menu secondario | profondità 2 (Diviso | profondità 5)

en: Languages Menu | depth 1
it: Menu delle lingue | profondità 1

en: Social Menu Top | depth 1
it: Menu sociale in alto | profondità 1

en: Social Menu Bottom | depth 1
it: Menu sociale in basso | profondità 1

en: Accessibility Skip Links Menu | depth 1
it: Menu di collegamenti di salto accessibilità | profondità 1

en: Main menu
it: Menu principale

en: Split Main menu
it: Dividi menu principale

en: Overlay Main menu
it: Menu principale overlay

en: Skip Links Menu
it: Menu di collegamenti di salto

en: Hello %s,
it: Ciao %s,

en: search icon
it: icona di ricerca

en: You may also like&hellip;
it: Potresti anche essere interessato a&hellip;

en: Related products
it: Prodotti correlati

en: N/A
it: N/D

en: Category:
it: Categoria:

en: %s customer review
it: %s recensione cliente

en: Default sorting
it: Ordinamento predefinito

en: Sort by popularity
it: Ordina per popolarità

en: Sort by average rating
it: Ordina per valutazione media

en: Sort by newness
it: Ordina per novità

en: Sort by price: low to high
it: Ordina per prezzo: dal più basso al più alto

en: Sort by price: high to low
it: Ordina per prezzo: dal più alto al più basso

en: No products were found matching your selection.
it: Nessun prodotto trovato corrispondente alla tua selezione.

en: Filter by
it: Filtra per

en: Authors
it: Autori

en: icon close
it: icona chiudi

en: published
it: pubblicato

en: comments number
it: numero di commenti

en: Published by
it: Pubblicato da

en: at
it: il

en: view product
it: visualizza prodotto

en: address
it: indirizzo

en: phone
it: telefono

en: mail
it: posta

en: hours
it: ore

en: minutes
it: minuti

en: seconds
it: secondi

en: zoom image
it: ingrandisci immagine

en: go to link
it: vai al link

en: button with icon
it: pulsante con icona

en: error alert icon
it: icona avviso di errore

en: info alert icon
it: icona avviso informativo

en: success alert icon
it: icona avviso di successo

en: warning alert icon
it: icona avviso di avvertimento

en: author
it: autore

en: website
it: sito web

en: Tab shortcode does not work inside another tab.
it: Lo shortcode Tab non funziona all'interno di un'altra scheda.

en: Not found text
it: Testo non trovato

en: See all results
it: Vedi tutti i risultati

en: Custom sidebar created in Theme Options.
it: Barra laterale personalizzata creata in Opzioni Tema.

en: Appears in the Footer section of the site.
it: Appare nella sezione Footer del sito.

en: Appears in the Sliding Top section of the site.
it: Appare nella sezione Sliding Top del sito.

en: Page | Search
it: Pagina | Ricerca

en: Main sidebar for Search page that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per la pagina di ricerca che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Main sidebar for bbPress pages that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per le pagine bbPress che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Main sidebar for BuddyPress pages that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per le pagine BuddyPress che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Main sidebar for The Events Calendar pages that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per le pagine The Events Calendar che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Main sidebar for Easy Digital Downloads single pages that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per le pagine singole di Easy Digital Downloads che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Main sidebar for WooCommerce pages that appears on the right. Leave it empty to use Full Width layout.
it: Barra laterale principale per le pagine WooCommerce che appare a destra. Lasciala vuota per utilizzare il layout a larghezza completa.

en: Sidebar for Blog Category. Appears only when you select sidebar for Blog.
it: Barra laterale per Categoria Blog. Appare solo quando selezioni la barra laterale per il Blog.

en: Appears on Portfolio Category Page.
it: Appare nella Pagina della Categoria Portfolio.

en: Your cart is currently empty.
it: Il tuo carrello è attualmente vuoto.

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
it: Non puoi aggiungere questa quantità al carrello &mdash; abbiamo %1$s in magazzino e ne hai già %2$s nel carrello.

en: View cart
it: Visualizza carrello

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart…
it: Si prega di scegliere la quantità di articoli che si desidera aggiungere al carrello…

en: Choose an option
it: Scegli un'opzione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Free!
it: Gratis!

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Shipping
it: Spedizione

en: Total
it: Totale

en: Cart
it: Carrello

en: Continue shopping
it: Continua lo shopping

en: Return to cart
it: Ritorna al carrello

en: You are %s short for free delivery.
it: Ti mancano %s per la consegna gratuita.

en: Your order qualifies for free shipping!
it: Il tuo ordine è idoneo per la spedizione gratuita!

en: Someone
it: Qualcuno

en: bought the product
it: ha acquistato il prodotto

en: has been bought %s times recently.
it: è stato acquistato %s volte di recente.

en: Shop Attributes.
it: Attributi del negozio.

en: Be Shop Attributes
it: Sii Attributi del negozio

en: Filter
it: Filtra

en: Title:
it: Titolo:

en: Select attributes to display
it: Seleziona attributi da visualizzare

en: Search button
it: Pulsante di ricerca

en: Display "Search" button at the bottom
it: Visualizza il pulsante "Cerca" in fondo

en: The most recent comments.
it: I commenti più recenti.

en: Muffin Recent Comments
it: Commenti Recenti Muffin

en: commented on
it: ha commentato su

en: Number of comments:
it: Numero di commenti:

en: Use this widget on pages to display photos from Flickr photostream.
it: Utilizza questo widget sulle pagine per visualizzare le foto dal photostream di Flickr.

en: Flickr User ID:
it: ID Utente Flickr:

en: Use <a href="http://idgettr.com/" target="_blank">this</a> tool to find your Flickr user ID
it: Usa <a href="http://idgettr.com/" target="_blank">questo</a> strumento per trovare il tuo ID utente Flickr

en: Number of photos:
it: Numero di foto:

en: Latest uploads
it: Ultimi caricamenti

en: Random photos
it: Foto casuali

en: Displays Login Form.
it: Visualizza il modulo di login.

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Please enter Username and Password
it: Per favore inserisci Username e Password

en: Invalid Username
it: Username non valido

en: Incorrect Password
it: Password errata

en: Logged in as
it: Connesso come

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: Show Register link
it: Mostra link di registrazione

en: Show Forgotten Password link
it: Mostra link Password dimenticata

en: Use this widget on pages to display aside menu with children or siblings of the current page
it: Utilizza questo widget sulle pagine per visualizzare il menu laterale con i figli o i fratelli della pagina corrente

en: Be Menu
it: Sii Menu

en: Use current page title
it: Usa il titolo della pagina corrente

en: - Pages Menu -
it: - Menu Pagine -

en: Options for Custom Menu
it: Opzioni per Menu Personalizzato

en: Depth:
it: Profondità:

en: Submenus:
it: Sottomenu:

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Show on hover, always show active
it: Mostra al passaggio del mouse, mostra sempre attivo

en: Show on hover / click on mobile
it: Mostra al passaggio del mouse / clic su mobile

en: Show on click
it: Mostra al clic

en: Options for Pages Menu
it: Opzioni per Menu Pagine

en: Show page siblings
it: Mostra fratelli della pagina

en: Show page children
it: Mostra figli della pagina

en: Show page children (if there is no children, show siblings)
it: Mostra figli della pagina (se non ci sono figli, mostra fratelli)

en: The most recent posts on your site.
it: I post più recenti sul tuo sito.

en: Muffin Recent Posts
it: Post Recenti Muffin

en: Number of posts:
it: Numero di post:

en: Style:
it: Stile:

en: Classic
it: Classico

en: Your most used tags in cloud format .
it: I tuoi tag più utilizzati in formato cloud.

en: Number of tags:
it: Numero di tag:

en: Taxonomy:
it: Tassonomia:

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Order:
it: Ordine:

en: View website
it: Visualizza sito web

en: go to external link
it: vai al link esterno

en: previous project
it: progetto precedente

en: next project
it: progetto successivo

en: all projects
it: tutti i progetti

en: Do you like it?
it: Ti piace?

en: number of comments
it: numero di commenti

en: Show all
it: Mostra tutto

en: My account
it: Il mio account

en: results found for:
it: risultati trovati per:

en: No translations available for this page
it: Nessuna traduzione disponibile per questa pagina

en: menu toggle icon
it: icona di attivazione menu

en: search form close icon
it: icona chiusura modulo di ricerca

en: shop account menu
it: menu account negozio

en: close menu
it: chiudi menu

en: Create an account?
it: Creare un account?

en: responsive menu
it: menu reattivo

en: menu close icon
it: icona chiusura menu

en: extras menu
it: menu extra

en: whishlist icon
it: icona lista dei desideri

en: cart icon
it: icona carrello

en: language menu icon
it: icona menu lingua

en: side slide search
it: ricerca a scorrimento laterale

en: search submit icon
it: icona invio ricerca

en: language menu
it: menu lingua

en: main menu
it: menu principale

en: categories
it: categorie

en: tags
it: tag

en: scroll down icon
it: icona scorrimento verso il basso

en: Open sliding top
it: Apri sliding top

en: close sliding top
it: chiudi sliding top

en: mobile menu
it: menu mobile

en: header search form
it: modulo di ricerca header

en: wishlist icon
it: icona lista dei desideri

en: contact details
it: dettagli di contatto

en: RSS icon
it: icona RSS

en: Language menu icon
it: icona menu lingua

en: off-canvas sidebar switch icon
it: icona interruttore barra laterale off-canvas

en: Your wishlist is empty.
it: La tua lista dei desideri è vuota.

en: Go to shop
it: Vai al negozio

en: shop cart
it: carrello negozio

en: Proceed to checkout
it: Procedi al checkout

en: attribute filters
it: filtri attributi

en: grid three columns
it: griglia tre colonne

en: grid four columns
it: griglia quattro colonne

en: masonry
it: muro

en: list
it: lista

en: &larr; Older Entries
it: &larr; Articoli precedenti

en: Newer Entries &rarr;
it: Articoli successivi &rarr;

en: Randomize
it: Randomizza

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Saturation
it: Saturazione

en: Hue
it: Tonalità

en: Buy and download
it: Compra e scarica

en: WPML features
it: Caratteristiche WPML

en: Apply recommended settings
it: Applica impostazioni consigliate

en: Disable all
it: Disabilita tutto

en: System
it: Sistema

en: System font
it: Font di sistema

en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Type sidebar title here
it: Scrivi qui il titolo della barra laterale

en: Add sidebar
it: Aggiungi barra laterale

en: Skype login. You can use callto: or skype: prefix
it: Accesso Skype. Puoi usare il prefisso callto: o skype:

en: WhatsApp URL. You can use whatsapp: prefix
it: URL WhatsApp. Puoi usare il prefisso whatsapp:

en: Custom icon selected <a href="%s">below</a>
it: Icona personalizzata selezionata <a href="%s">sotto</a>

en: Show the RSS icon if enabled <a href="%s">below</a>
it: Mostra l'icona RSS se abilitata <a href="%s">sotto</a>

en: Link to the profile page
it: Collegamento alla pagina del profilo

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Line height
it: Altezza linea

en: Font weight & style
it: Peso e stile del font

en: Letter spacing
it: Spaziatura lettere

en: Font weight
it: Peso del font

en: This is not the Icomoon zip file. Please try again
it: Questo non è il file zip di Icomoon. Per favore riprova

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Select an icon
it: Seleziona un'icona

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: General
it: Generale

en: Help Center
it: Centro Assistenza

en: Here, you can copy/download your theme’s option settings. Keep this safe, as you can use it as a backup. You can also use it to restore your settings on this site (or any other). You also have the handy option to copy the link to yours sites settings which you can then use to duplicate on another site.
it: Qui, puoi copiare/scaricare le impostazioni delle opzioni del tuo tema. Conservale al sicuro, poiché puoi usarle come backup. Puoi anche usarle per ripristinare le tue impostazioni su questo sito (o su qualsiasi altro). Hai anche la comoda opzione di copiare il link alle impostazioni del tuo sito che puoi poi usare per duplicarle su un altro sito.

en: Copy
it: Copia

en: Import from file
it: Importa da file

en: Import from link
it: Importa da link

en: Paste content of your backup file below and hit <b>Import</b> to restore your site’s options from a backup.
it: Incolla il contenuto del tuo file di backup qui sotto e premi <b>Importa</b> per ripristinare le opzioni del tuo sito da un backup.

en: WARNING! This will overwrite all existing options, please proceed with caution!
it: ATTENZIONE! Questo sovrascriverà tutte le opzioni esistenti, procedi con cautela!

en: Paste the link to another site’s options set and hit <b>Import</b> to load the options from that site.
it: Incolla il link alle opzioni di un altro sito e premi <b>Importa</b> per caricare le opzioni da quel sito.

en: Reset to default
it: Resetta alle impostazioni predefinite

en: Confirm reset ALL options
it: Conferma il reset di TUTTE le opzioni

en: Custom
it: Personalizzato

en: Name for Custom Font uploaded below.<br />Font will show on fonts list after <b>click the Save Changes</b> button.
it: Nome per il Font personalizzato caricato qui sotto.<br />Il font apparirà nella lista dei font dopo aver <b>cliccato il pulsante Salva modifiche</b>.

en: WordPress 5.0 blocks .woff upload. Please use <a target="_blank" href="plugin-install.php?s=Disable+Real+MIME+Check&tab=search&type=term">Disable Real MIME Check</a> plugin.
it: WordPress 5.0 blocca il caricamento di .woff. Per favore usa il plugin <a target="_blank" href="plugin-install.php?s=Disable+Real+MIME+Check&tab=search&type=term">Disable Real MIME Check</a>.

en: WordPress 5.0 blocks .ttf upload. Please use <a target="_blank" href="plugin-install.php?s=Disable+Real+MIME+Check&tab=search&type=term">Disable Real MIME Check</a> plugin.
it: WordPress 5.0 blocca il caricamento di .ttf. Per favore usa il plugin <a target="_blank" href="plugin-install.php?s=Disable+Real+MIME+Check&tab=search&type=term">Disable Real MIME Check</a>.

en: Modern
it: Moderno

en: Stack | Left
it: Stack | Sinistra

en: Stack | Center
it: Stack | Centro

en: Stack | Right
it: Stack | Destra

en: Magazine
it: Rivista

en: Creative
it: Creativo

en: Creative | Right
it: Creativo | Destra

en: Creative | Open
it: Creativo | Aperto

en: Creative | Right + Open
it: Creativo | Destra + Aperto

en: Empty
it: Vuoto

en: Below slider
it: Sotto il slider

en: Split menu
it: Menu diviso

en: Split menu | Semitransparent
it: Menu diviso | Semitrasparente

en: Below slider + Split menu
it: Sotto il slider + Menu diviso

en: Overlay | 1 level menu
it: Sovrapposto | Menu a 1 livello

en: Shop split
it: Negozio diviso

en:  - Default -
it:  - Predefinito -

en:  - Automatic Mega Menu -
it:  - Mega Menu Automatico -

en: Default sidebar
it: Barra laterale predefinita

en: Product categories
it: Categorie di prodotto

en: Left Top | no-repeat
it: Sinistra Alto | no-repeat

en: Left Top | repeat
it: Sinistra Alto | repeat

en: Left Center | no-repeat
it: Sinistra Centro | no-repeat

en: Left Center | repeat
it: Sinistra Centro | repeat

en: Left Bottom | no-repeat
it: Sinistra Basso | no-repeat

en: Left Bottom | repeat
it: Sinistra Basso | repeat

en: Center Top | no-repeat
it: Centro Alto | no-repeat

en: Center Top | repeat
it: Centro Alto | repeat

en: Center Top | repeat-x
it: Centro Alto | repeat-x

en: Center Top | repeat-y
it: Centro Alto | repeat-y

en: Center Center | no-repeat
it: Centro Centro | no-repeat

en: Center Center | repeat
it: Centro Centro | repeat

en: Center Bottom | no-repeat
it: Centro Basso | no-repeat

en: Center Bottom | repeat
it: Centro Basso | repeat

en: Center Bottom | repeat-x
it: Centro Basso | repeat-x

en: Center Bottom | repeat-y
it: Centro Basso | repeat-y

en: Right Top | no-repeat
it: Destra Alto | no-repeat

en: Right Top | repeat
it: Destra Alto | repeat

en: Right Center | no-repeat
it: Destra Centro | no-repeat

en: Right Center | repeat
it: Destra Centro | repeat

en: Right Bottom | no-repeat
it: Destra Basso | no-repeat

en: Right Bottom | repeat
it: Destra Basso | repeat

en: Center | no-repeat | fixed
it: Centro | no-repeat | fisso

en: Center | no-repeat | fixed | cover
it: Centro | no-repeat | fisso | copri

en: - Custom Skin -
it: - Skin Personalizzata -

en: - One Color Skin -
it: - Skin Monocolore -

en: Blue
it: Blu

en: Brown
it: Marrone

en: Chocolate
it: Cioccolato

en: Gold
it: Oro

en: Green
it: Verde

en: Olive
it: Oliva

en: Orange
it: Arancione

en: Pink
it: Rosa

en: Red
it: Rosso

en: Seagreen
it: Verde Mare

en: Violet
it: Viola

en: Yellow
it: Giallo

en: -- Choose form --
it: -- Scegli modulo --

en: -- Theme Options --
it: -- Opzioni Tema --

en:  - Select -
it:  - Seleziona -

en: Columns | remove horizontal margin
it: Colonne | rimuovi margine orizzontale

en: Columns | remove vertical margin
it: Colonne | rimuovi margine verticale

en: Full Width | except mobile
it: Larghezza Intera | eccetto mobile

en: Highlight | left
it: Evidenzia | sinistra

en: Highlight | right<span>in highlight section please use two 1/2 wraps</span>
it: Evidenzia | destra<span>nella sezione evidenziata usa due 1/2 wrap</span>

en: Equal Height | items in wrap
it: Altezza Uguale | elementi nel wrap

en: Equal Height | wraps
it: Altezza Uguale | wrap

en: Header & Subheader
it: Intestazione & Sottointestazione

en: Menu & Action Bar
it: Menu & Barra Azioni

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Fonts
it: Font

en: Translate
it: Traduci

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Custom CSS & JS
it: CSS & JS Personalizzati

en: Site width
it: Larghezza sito

en: Works only when <a href="admin.php?page=be-options#responsive">Responsive</a> option is enabled
it: Funziona solo quando l'opzione <a href="admin.php?page=be-options#responsive">Responsive</a> è abilitata

en: Recommended size: <b>1920x1080 px</b>
it: Dimensioni consigliate: <b>1920x1080 px</b>

en: iOS does <b>not</b> support fixed position
it: iOS <b>non</b> supporta la posizione fissa

en: Does <b>not</b> work with fixed position
it: Non funziona con posizione fissa

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Top Bar with menu <span>Does <b>not</b> work with Header Below</span>
it: Barra Superiore con menu <span>Non funziona con Header Sotto</span>

en: Apple Touch Icon
it: Icona Apple Touch

en: Retina Logo
it: Logo Retina

en: Retina Logo should be twice size as Logo
it: Il Logo Retina dovrebbe essere il doppio delle dimensioni del Logo

en: Sticky header logo
it: Logo intestazione fissa

en: This is Tablet Logo for Creative Header
it: Questo è il Logo per Tablet per l'Intestazione Creativa

en: Link to Homepage
it: Collegamento alla Homepage

en: Wrap into H1 tag on homepage
it: Avvolgi nel tag H1 sulla homepage

en: Wrap into H1 tag on inner pages
it: Avvolgi nel tag H1 nelle pagine interne

en: Text logo
it: Logo testuale

en: Use text <b>instead</b> of graphic logo
it: Usa testo <b>invece</b> di logo grafico

en: SVG logo width
it: Larghezza logo SVG

en: Use only with <b>SVG</b> logo
it: Usa solo con logo <b>SVG</b>

en: Minimum height + padding = 60px
it: Altezza minima + padding = 60px

en: Padding top & bottom
it: Padding superiore & inferiore

en: Remove Left margin<span>Top margin for Header Creative</span>
it: Rimuovi margine sinistro<span>Margine superiore per Header Creativo</span>

en: Overflow Logo<span>For specific header styles only</span>
it: Overflow Logo<span>Solo per stili di intestazione specifici</span>

en: Remove max-height & padding for Sticky Logo
it: Rimuovi altezza massima & padding per Logo Fisso

en: Auto width for Sticky Logo
it: Larghezza automatica per Logo Fisso

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Round
it: Arrotondato

en: Stroke
it: Tratto

en: Theme
it: Tema

en: Action
it: Azione

en: Primary buttons, i.e. shop, contact form
it: Pulsanti principali, ad es. negozio, modulo di contatto

en: Button located in header, next to main menu
it: Pulsante situato nell'intestazione, accanto al menu principale

en: Image frame
it: Cornice immagine

en: Modern overlay
it: Overlay moderno

en: Slide bottom
it: Scivola in basso

en: Zoom | without icons
it: Zoom | senza icone

en: Disable hover effect
it: Disabilita effetto hover

en: Below image
it: Sotto immagine

en: On image
it: Su immagine

en: Icon backgound
it: Sfondo icona

en: Icon border
it: Bordo icona

en: Image border color
it: Colore bordo immagine

en: Image hover mask
it: Maschera hover immagine

en: Mask shows on hover for styles: Overlay and Slide bottom
it: La maschera appare al passaggio del mouse per gli stili: Overlay e Scivola in basso

en: Sliders
it: Slider

en: Set <b>0</b> to disable auto slide, 1000ms = 1s
it: Imposta <b>0</b> per disabilitare l'auto scorrimento, 1000ms = 1s

en: Navigation & share
it: Navigazione & condivisione

en: Navigation and Share box show in Blog, Portfolio and Shop
it: La casella di Navigazione e Condivisione appare in Blog, Portfolio e Negozio

en: Header arrows
it: Frecce intestazione

en: Sticky arrows
it: Frecce fisse

en: Show all posts<span>Disable to navigate only in the same category (excluding Shop)</span>
it: Mostra tutti i post<span>Disabilita per navigare solo nella stessa categoria (escluso il Negozio)</span>

en: Images only
it: Solo immagini

en: Arrows only
it: Solo frecce

en: Pagination type
it: Tipo di paginazione

en: Shortened list
it: Lista abbreviata

en: All pages
it: Tutte le pagine

en: Share Box
it: Casella di condivisione

en: Hide on mobile
it: Nascondi su mobile

en: Side padding for Boxed Layout
it: Padding laterale per layout in scatola

en: BeBuilder visibility
it: Visibilità BeBuilder

en: -- Everyone --
it: -- Tutti --

en: Administrator
it: Amministratore

en: HIDE for Everyone
it: NASCONDI per Tutti

en: New BeBuilder Blocks is now part of BeBuilder.<br/>Switch <b>Builder Mode</b> to Blocks in <b>BeBuilder Settings</b>.
it: I nuovi BeBuilder Blocks sono ora parte di BeBuilder.<br/>Cambia <b>Modalità Builder</b> in Blocks nelle <b>Impostazioni BeBuilder</b>.

en: Content display order
it: Ordine di visualizzazione del contenuto

en: BeBuilder - WordPress Editor
it: BeBuilder - Editor di WordPress

en: WordPress Editor - BeBuilder
it: Editor di WordPress - BeBuilder

en: 30px by default
it: 30px per impostazione predefinita

en: Hover Effects
it: Effetti Hover

en: Enable on desktop only
it: Abilita solo su desktop

en: Google Maps API key
it: Chiave API di Google Maps

en: <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key">Google Maps API key</a> is required for <i>Map Basic Embed</i> or <i>Map Advanced</i>.
it: La <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key">chiave API di Google Maps</a> è necessaria per <i>Map Basic Embed</i> o <i>Map Advanced</i>.

en: HTML table
it: Tabella HTML

en: Rows Hover
it: Hover righe

en: Animate digits
it: Anima cifre

en: Animations for <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#counter" target="_blank">Counter</a> & <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#quickfact" target="_blank">Quick fact</a> items
it: Animazioni per gli elementi <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#counter" target="_blank">Contatore</a> & <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#quickfact" target="_blank">Fatto rapido</a>

en: Shadows<span>Boxed Layout, Creative Header, Sticky Header, Subheader, etc.</span>
it: Ombre<span>Layout in scatola, Header creativo, Header fisso, Sottointestazione, ecc.</span>

en: Boxed Layout margin<span>Top and bottom margin for Layout: Boxed</span>
it: Margine Layout in scatola<span>Margine superiore e inferiore per Layout: Boxed</span>

en: Theme functions
it: Funzioni del tema

en: Custom post types
it: Tipi di post personalizzati

en: If you do not want to use any of these Post Types, you can disable them individually
it: Se non vuoi usare nessuno di questi tipi di post, puoi disabilitarli singolarmente

en: If you do not want to use any of these features or use external plugins instead, you can disable them individually
it: Se non vuoi usare nessuna di queste funzionalità o preferisci usare plugin esterni, puoi disabilitarle singolarmente

en: Categories sidebars<span>This option affects existing sidebars. Please use before adding widgets</span>
it: Barre laterali delle categorie<span>Questa opzione influisce sulle barre laterali esistenti. Usala prima di aggiungere widget</span>

en: Custom icons
it: Icone personalizzate

en: BeBuilder items preview
it: Anteprima degli elementi BeBuilder

en: Pre-built websites & Setup Wizard
it: Siti pre-costruiti & Wizard di configurazione

en: SVG files upload<span>Allowing upload of SVG files is a potential security risk</span>
it: Caricamento di file SVG<span>Consentire il caricamento di file SVG è un potenziale rischio per la sicurezza</span>

en: JSON files upload<span>Allowing upload of JSON files is required for LOTTIE</span>
it: Caricamento di file JSON<span>Consentire il caricamento di file JSON è necessario per LOTTIE</span>

en: BeBuilder autosave
it: Autosave BeBuilder

en: An option that disable/enable autosave for the BeBuilder. Please note that when this option is disabled, any changes made in the BeBuilder will not be automatically saved.
it: Un'opzione che disabilita/abilita l'autosave per il BeBuilder. Nota che quando questa opzione è disabilitata, le modifiche fatte nel BeBuilder non saranno salvate automaticamente.

en: BeBuilder data storage
it: Archiviazione dati BeBuilder

en: This option will <b>not</b> affect existing pages, only newly created or updated
it: Questa opzione <b>non</b> influirà sulle pagine esistenti, solo su quelle nuove o aggiornate

en: Serialized | Readable format, required by some plugins
it: Serializzato | Formato leggibile, richiesto da alcuni plugin

en: Serialized (safe mode) | Readable format, for non-UTF-8 server, etc.
it: Serializzato (modalità sicura) | Formato leggibile, per server non UTF-8, ecc.

en: Encoded | Less data stored, compatible with WordPress Importer
it: Codificato | Meno dati memorizzati, compatibile con WordPress Importer

en: This option can <b>not</b> be overwritten and it is usefull for those who already have many pages and want to standardize their appearance.
it: Questa opzione non può essere sovrascritta ed è utile per chi ha già molte pagine e vuole standardizzare il loro aspetto.

en: Table Prefix
it: Prefisso della tabella

en: For some <b>multisite</b> installations it is necessary to change table prefix to get Sliders List in Page Options. Please do <b>not</b> change if everything works.
it: Per alcune installazioni <b>multisite</b> è necessario cambiare il prefisso della tabella per ottenere la Lista degli Slider nelle Opzioni della Pagina. Per favore, non cambiare se tutto funziona.

en: WordPress Editor
it: Editor di WordPress

en: If you use only BeBuilder and do not want WordPress Editor to distract you, you can hide it.
it: Se usi solo BeBuilder e non vuoi che l'Editor di WordPress ti distragga, puoi nasconderlo.

en: Automatic theme updates
it: Aggiornamenti automatici del tema

en: Deprecated. WordPress 6.2 do not allow auto updates for themes outsite wordpress.org
it: Deprecato. WordPress 6.2 non consente aggiornamenti automatici per temi fuori da wordpress.org

en: Executes <b>after</b> the opening <b>&lt;body&gt;</b> tag
it: Esegue <b>dopo</b> l'apertura del tag <b>&lt;body&gt;</b>

en: Content before
it: Contenuto prima

en: Executes <b>before</b> the opening <b>&lt;#Content&gt;</b> tag
it: Esegue <b>prima</b> dell'apertura del tag <b>&lt;#Content&gt;</b>

en: Content after
it: Contenuto dopo

en: Executes <b>after</b> the closing <b>&lt;/#Content&gt;</b> tag
it: Esegue <b>dopo</b> la chiusura del tag <b>&lt;/#Content&gt;</b>

en: Executes <b>before</b> the closing <b>&lt;/body&gt;</b> tag
it: Esegue <b>prima</b> della chiusura del tag <b>&lt;/body&gt;</b>

en: Full Width<span>Full Width layout</span>
it: Larghezza Intera<span>Layout a larghezza intera</span>

en: Boxed Sticky Header<span>Boxed layout<span>
it: Intestazione Fissa in Scatola<span>Layout in scatola<span>

en: Recommended image width: <b>1920px</b>
it: Larghezza immagine consigliata: <b>1920px</b>

en: For pages without slider. Background may be overwritten for single page.
it: Per pagine senza slider. Lo sfondo può essere sovrascritto per pagina singola.

en: Top bar background
it: Sfondo barra superiore

en: & Header Creative background
it: & Sfondo Intestazione Creativa

en: Title & Breadcrumbs Centered
it: Titolo & Breadcrumbs Centrati

en: Title & Breadcrumbs on the Left
it: Titolo & Breadcrumbs a Sinistra

en: Title & Breadcrumbs on the Right
it: Titolo & Breadcrumbs a Destra

en: Title on the Left
it: Titolo a Sinistra

en: Title on the Right
it: Titolo a Destra

en: Page Title
it: Titolo della Pagina

en: Use <b>px</b> or <b>em</b>
it: Usa <b>px</b> o <b>em</b>

en: Transparency (alpha)
it: Trasparenza (alpha)

en: for Custom or One Color <a href="admin.php?page=be-options#colors-general">Theme Skin</a> only
it: solo per Skin Personalizzata o Monocolore <a href="admin.php?page=be-options#colors-general">del Tema</a>

en: Last item in <b>Breadcrumbs</b> is link<span>does <b>not</b> work with <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/shop-creation/" target="_blank">Shop</a> related pages</span>
it: L'ultimo elemento nei <b>Breadcrumbs</b> è un link<span>non funziona con le pagine correlate al <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/shop-creation/" target="_blank">Negozio</a></span>

en: Show subheader on pages with Slider
it: Mostra sottointestazione sulle pagine con Slider

en: Extras
it: Extra

en: Top bar right
it: Barra superiore destra

en: Container next to the menu for: <i>Action Button</i>, <i>Cart</i>, <i>Search</i> & <i>Language switcher</i>
it: Contenitore accanto al menu per: <i>Pulsante Azione</i>, <i>Carrello</i>, <i>Ricerca</i> & <i>Cambio lingua</i>

en: Action button
it: Pulsante Azione

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Scroll to section (use <b>#SectionID</b> as Link)
it: Scorri alla sezione (usa <b>#SectionID</b> come Link)

en: Custom switcher
it: Selettore personalizzato

en: Custom language switcher is independent of WPML switcher options
it: Il selettore di lingua personalizzato è indipendente dalle opzioni del selettore WPML

en: Dropdown | Flags
it: Dropdown | Bandiere

en: Dropdown | Language Name (native)
it: Dropdown | Nome della lingua (nativo)

en: Horizontal | Flags
it: Orizzontale | Bandiere

en: Horizontal | Language Code
it: Orizzontale | Codice della lingua

en: Custom switcher options
it: Opzioni selettore personalizzato

en: Link to home of language for missing translations<span>Disable this option to skip languages with missing translation</span>
it: Collega alla home della lingua per traduzioni mancanti<span>Disabilita questa opzione per saltare le lingue con traduzioni mancanti</span>

en: Widgetized area falling from the top on click. For more details, please <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-configure-sliding-top/" target="_blank">read this article</a>
it: Area widget che scende dall'alto al clic. Per maggiori dettagli, per favore <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-configure-sliding-top/" target="_blank">leggi questo articolo</a>

en: Sliding Top Icon position
it: Posizione icona Sliding Top

en: For some header styles only
it: Solo per alcuni stili di intestazione

en: Link color only
it: Solo colore link

en: Line above Menu
it: Linea sopra il Menu

en: Line below Menu
it: Linea sotto il Menu

en: Line below Link (80% width)
it: Linea sotto il Link (80% larghezza)

en: Line below Link (80% width, 1px height)
it: Linea sotto il Link (80% larghezza, 1px altezza)

en: Arrow Top
it: Freccia in alto

en: Arrow Bottom
it: Freccia in basso

en: HIDE Menu
it: NASCONDI Menu

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Arrows for Items with Submenu
it: Frecce per elementi con sottomenu

en: Hide Border between Items
it: Nascondi bordo tra gli elementi

en: Submenu | Add active
it: Sottomenu | Aggiungi attivo

en: Submenu | Fold last 2 to the left<span>for Header Creative: fold to top</span>
it: Sottomenu | Piega gli ultimi 2 a sinistra<span>per Header Creative: piega in alto</span>

en: Header creative
it: Intestazione creativa

en: Scrollable <span>for menu with large amount of items <b>without submenus</b></span>
it: Scorrevole <span>per menu con molti elementi <b>senza sottomenu</b></span>

en: Dropdown submenu <span>use <b>with</b> scrollable option</span>
it: Sottomenu a tendina <span>usa <b>con</b> opzione scorrevole</span>

en: Vertical Lines
it: Linee verticali

en: Action Bar
it: Barra delle azioni

en: Container located at the very top of the site
it: Contenitore situato nella parte superiore del sito

en: <b>Show</b> above the header<span>for most header styles</span>
it: <b>Mostra</b> sopra l'intestazione<span>per la maggior parte degli stili di intestazione</span>

en: Creative Header <span>show at the bottom</span>
it: Intestazione creativa <span>mostra in basso</span>

en: Side Slide responsive menu <span>show at the bottom</span>
it: Menu a scorrimento laterale reattivo <span>mostra in basso</span>

en: 2nd Phone
it: 2° Telefono

en: Do <b>not</b> use <b> special characters</b> or the following names: <em>buddy, events, forum, shop</em>
it: Non usare <b>caratteri speciali</b> o i seguenti nomi: <em>buddy, events, forum, shop</em>

en: Recommended value: <b>20 - 30</b>. Too small or too large value may crash the layout
it: Valore raccomandato: <b>20 - 30</b>. Un valore troppo piccolo o troppo grande può rovinare il layout

en: Classic sidebar has border and background
it: La sidebar classica ha bordo e sfondo

en: Off-canvas sidebar icon
it: Icona della sidebar fuori tela

en: Force sidebar for <b>all pages</b>. This option can <b>not</b> be overwritten.
it: Forza sidebar per <b>tutte le pagine</b>. Questa opzione <b>non</b> può essere sovrascritta.

en: Type the name of one of the sidebars added in the "Sidebars" section.
it: Digita il nome di una delle sidebar aggiunte nella sezione "Sidebar".

en: Single posts
it: Post singoli

en: Force sidebar for <b>all posts</b>. This option can <b>not</b> be overwritten.
it: Forza sidebar per <b>tutti i post</b>. Questa opzione <b>non</b> può essere sovrascritta.

en: Use post options
it: Usa opzioni post

en: Single portfolio projects
it: Progetti portfolio singoli

en: Force sidebar for <b>all portfolio projects</b>. This option can <b>not</b> be overwritten.
it: Forza sidebar per <b>tutti i progetti portfolio</b>. Questa opzione <b>non</b> può essere sovrascritta.

en: Search page
it: Pagina di ricerca

en: Inherited from shop
it: Ereditato dal negozio

en: For an online store, inherit the search page sidebar from the store
it: Per un negozio online, eredita la sidebar della pagina di ricerca dal negozio

en: Single post & Single portfolio
it: Post singolo & Portfolio singolo

en: Featured Image caption
it: Didascalia Immagine in evidenza

en: Caption for <i>Featured Image</i> can be set in <a href="https://wordpress.org/support/article/media-library-screen/" target="_blank">Media Library</a>
it: La didascalia per l'<i>Immagine in evidenza</i> può essere impostata nella <a href="https://wordpress.org/support/article/media-library-screen/" target="_blank">Libreria Media</a>

en: Related style
it: Stile correlato

en: <b>Images Sizes</b> used for specific <i>Layouts</i>, are listed under: <a href="#featured-image" target="_blank">Blog, Portfolio & Shop > Featured Image</a>
it: <b>Dimensioni delle Immagini</b> usate per specifici <i>Layout</i>, sono elencate sotto: <a href="#featured-image" target="_blank">Blog, Portfolio & Shop > Immagine in evidenza</a>

en: Posts per page
it: Post per pagina

en: This is also the amount of posts on <i>Search</i> page
it: Questo è anche il numero di post sulla pagina di <i>Ricerca</i>

en: Grid<span>2-4 columns</span>
it: Griglia<span>2-4 colonne</span>

en: Classic<span>1 column</span>
it: Classico<span>1 colonna</span>

en: Masonry blog<span>2-4 columns</span>
it: Blog masonry<span>2-4 colonne</span>

en: Masonry tiles<span>2-4 columns</span>
it: Piastrelle masonry<span>2-4 colonne</span>

en: Photo<span>1 column</span>
it: Foto<span>1 colonna</span>

en: Photo 2<span>1-3 columns</span>
it: Foto 2<span>1-3 colonne</span>

en: Timeline<span>1 column</span>
it: Timeline<span>1 colonna</span>

en: for Layout: Grid, Masonry & Photo 2
it: per Layout: Griglia, Masonry & Foto 2

en: for all Layouts <b>except</b>: Masonry tiles & Photo 2
it: per tutti i Layout <b>eccetto</b>: Piastrelle masonry & Foto 2

en: Featured Images only (replace sliders and videos with featured image)
it: Solo Immagini in evidenza (sostituisci slider e video con immagine in evidenza)

en: for Layout: Masonry blog & Masonry tiles
it: per Layout: Blog masonry & Piastrelle masonry

en: Blog page
it: Pagina del Blog

en: for <b>Front page displays: Your latest posts</b> being set in <a href="options-reading.php" target="_blank">Settings > Reading</a>
it: per <b>Visualizza la tua homepage: I tuoi ultimi post</b> impostato in <a href="options-reading.php" target="_blank">Impostazioni > Lettura</a>

en: Do <b>not</b> use <i>Random</i> order with <b>Pagination</b> & <b>Load more</b>
it: Non usare l'ordine <i>Casuale</i> con <b>Paginazione</b> & <b>Carica altro</b>

en: Exclude category
it: Escludi categoria

en: Category <b>slug</b>
it: Slug della categoria

en: Excerpt length
it: Lunghezza dell'estratto

en: Categories & Tags<span>for some Blog styles only</span>
it: Categorie & Tag<span>solo per alcuni stili di Blog</span>

en: <b>Sliders</b> will be replaced with featured images on the list<br />Does <b>not</b> work with <i>jQuery filtering</i>
it: <b>Gli slider</b> saranno sostituiti con immagini in evidenza nell'elenco<br />Non funziona con il <i>filtro jQuery</i>

en: Infinite scroll
it: Scorrimento infinito

en: Load posts from next page, when reach end of the page.<br />Does <b>not</b> work with <i>Load More button and jQuery Filtering.</i> <br />For best results, set <b>Posts per page</b> as a multiple of <b>Columns</b>.
it: Carica i post dalla pagina successiva, quando si raggiunge la fine della pagina.<br />Non funziona con il <i>Pulsante Carica altro e il filtro jQuery.</i> <br />Per i migliori risultati, imposta <b>Post per pagina</b> come un multiplo delle <b>Colonne</b>.

en: jQuery filtering
it: Filtro jQuery

en: Works best with all posts on single site, so please set <b>Posts per page</b> as large as possible.<br />Does <b>not</b> work with <i>Load More button</i>
it: Funziona meglio con tutti i post su un unico sito, quindi imposta <b>Post per pagina</b> il più grande possibile.<br />Non funziona con il <i>Pulsante Carica altro</i>

en: Author box
it: Box autore

en: Comments
it: Commenti

en: Featured image click
it: Clic su immagine in evidenza

en: Open in lightbox
it: Apri in lightbox

en: Custom layout for <b>all</b> single posts. For more details, please <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-use-layouts/" target="_blank">read this article</a>
it: Layout personalizzato per <b>tutti</b> i post singoli. Per maggiori dettagli, per favore <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-use-layouts/" target="_blank">leggi questo articolo</a>

en: Does <b>not</b> work with Header <b>Split Menu</b>
it: Non funziona con l'intestazione <b>Split Menu</b>

en: at the bottom on Single posts
it: in basso sui post singoli

en: Value defined in amount of posts<br />Type <b>0</b> <strong>to disable</strong> related posts
it: Valore definito in numero di post<br />Digita <b>0</b> <strong>per disabilitare</strong> i post correlati

en: Recommended: <b>2-4</b>. Too large value may crash the layout
it: Raccomandato: <b>2-4</b>. Un valore troppo grande può rovinare il layout

en: Use value with <b>px</b> or <b>em</b>
it: Usa valore con <b>px</b> o <b>em</b>

en: Love count
it: Conteggio dei like

en: This option generate random amount of loves for posts
it: Questa opzione genera una quantità casuale di like per i post

en: Masonry hover details
it: Dettagli hover masonry

en: Masonry flat<span>4 columns</span>
it: Masonry flat<span>4 colonne</span>

en: List<span>1 column</span>
it: Lista<span>1 colonna</span>

en: Exposure<span>1 column</span>
it: Esposizione<span>1 colonna</span>

en: for Layouts: <b>Flat</b>, <b>Grid</b>, <b>Masonry blog style</b> & <b>Masonry hover details</b>
it: per Layout: <b>Flat</b>, <b>Griglia</b>, <b>Stile blog masonry</b> & <b>Dettagli hover masonry</b>

en: for Layouts: <b>Flat</b>, <b>Grid</b> & <b>Masonry</b>
it: per Layout: <b>Flat</b>, <b>Griglia</b> & <b>Masonry</b>

en: Portfolio page
it: Pagina Portfolio

en: Hover title
it: Titolo hover

en: For short post titles only. Does <b>not</b> work with <a href="admin.php?page=be-options#general">Image Frame style: Zoom</a>
it: Solo per titoli di post brevi. Non funziona con <a href="admin.php?page=be-options#general">Stile cornice immagine: Zoom</a>

en: Most of these options affects single portfolio project only
it: La maggior parte di queste opzioni influisce solo su un singolo progetto portfolio

en: Display button instead of pagination<br />Does <b>not</b> work with <i>jQuery filtering</i>
it: Visualizza pulsante invece della paginazione<br />Non funziona con il <i>filtro jQuery</i>

en: Works best with all projects on single site, so please set <b>Posts per page</b> as large as possible<br />Does <b>not</b> work with <i>Load More button</i>
it: Funziona meglio con tutti i progetti su un unico sito, quindi imposta <b>Post per pagina</b> il più grande possibile<br />Non funziona con il <i>Pulsante Carica altro</i>

en: Single portfolio project
it: Progetto portfolio singolo

en: Related projects count
it: Conteggio progetti correlati

en: Type <b>0</b> <strong>to disable</strong> related portfolio projects
it: Digita <b>0</b> <strong>per disabilitare</strong> i progetti portfolio correlati

en: Related projects columns
it: Colonne progetti correlati

en: Custom layout for <b>all</b> single portfolio projects. For more details, please <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-use-layouts/" target="_blank">read this article</a>
it: Layout personalizzato per <b>tutti</b> i progetti portfolio singoli. Per maggiori dettagli, per favore <a href="https://support.muffingroup.com/how-to/how-to-use-layouts/" target="_blank">leggi questo articolo</a>

en: This option generate random amount of loves for single portfolio projects
it: Questa opzione genera una quantità casuale di like per i progetti portfolio singoli

en: Single project slug
it: Slug progetto singolo

en: Must be different from the Portfolio site title chosen above, eg. <b>portfolio-item</b>. After change go to <b><a href="options-permalink.php" target="_blank">Settings > Permalinks</a></b> and click <b>Save changes</b> to refresh permalinks.<br />Do <b>not</b> use characters prohibited for links
it: Deve essere diverso dal titolo del sito Portfolio scelto sopra, es. <b>portfolio-item</b>. Dopo il cambiamento vai a <b><a href="options-permalink.php" target="_blank">Impostazioni > Permalink</a></b> e clicca <b>Salva cambiamenti</b> per aggiornare i permalink.<br />Non usare caratteri proibiti per i link

en: Must be different from the Portfolio site title chosen above, eg. <b>portfolio-types</b>. After change go to <b><a href="options-permalink.php" target="_blank">Settings > Permalinks</a></b> and click <b>Save changes</b> to refresh permalinks.<br />Do <b>not</b> use characters prohibited for links
it: Deve essere diverso dal titolo del sito Portfolio scelto sopra, es. <b>portfolio-types</b>. Dopo il cambiamento vai a <b><a href="options-permalink.php" target="_blank">Impostazioni > Permalink</a></b> e clicca <b>Salva cambiamenti</b> per aggiornare i permalink.<br />Non usare caratteri proibiti per i link

en: Add a srcset to images instead of using the sizes given below.<br />This option does not work with portfolio styles Flat & Masonry Flat.
it: Aggiungi un srcset alle immagini invece di utilizzare le dimensioni indicate di seguito.<br />Questa opzione non funziona con gli stili portfolio Flat & Masonry Flat.

en: After making changes on this page please <b>Regenerate Thumbnails</b>.
it: Dopo aver apportato modifiche in questa pagina per favore <b>Rigenera le anteprime</b>.

en: Regenerate Thumbnails
it: Rigenera le anteprime

en: Archives
it: Archivi

en: Crop
it: Ritaglia

en: Resize & Crop
it: Ridimensiona & Ritaglia

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Single
it: Singolo

en: Shop requires free <b>WooCommerce</b> plugin.
it: Il negozio richiede il plugin gratuito <b>WooCommerce</b>.

en: Install plugin
it: Installa plugin

en: All (Shop, Categories, Products)
it: Tutti (Negozio, Categorie, Prodotti)

en: Shop & Categories
it: Negozio & Categorie

en: Main Shop Page
it: Pagina principale del negozio

en: Catalogue mode
it: Modalità catalogo

en: Removes all <b>Add to cart</b> buttons
it: Rimuove tutti i pulsanti <b>Aggiungi al carrello</b>

en: Custom Variation Swatches
it: Swatches di variazione personalizzati

en: Select, color, image & label
it: Seleziona, colore, immagine & etichetta

en: Badges
it: Badge

en: New badge
it: Nuovo badge

en: New badge time limit
it: Limite di tempo nuovo badge

en: New badge text
it: Testo nuovo badge

en: NEW
it: NUOVO

en: Sale badge style
it: Stile badge di vendita

en: Sale badge label
it: Etichetta badge di vendita

en: Text before "percent"
it: Testo prima di "percentuale"

en: Text after "percent"
it: Testo dopo "percentuale"

en: Sold out text
it: Testo esaurito

en: Sold out
it: Esaurito

en: Header icons
it: Icone dell'intestazione

en: Show icons
it: Mostra icone

en: User
it: Utente

en: Wishlist
it: Lista dei desideri

en: User icon
it: Icona utente

en: For logged out user only. Logged in user uses Gravatar if available.
it: Solo per utenti disconnessi. Gli utenti connessi usano Gravatar se disponibile.

en: Wishlist icon
it: Icona lista dei desideri

en: Cart icon
it: Icona del carrello

en: Cart total
it: Totale carrello

en: Show cart total next to cart icon
it: Mostra il totale del carrello accanto all'icona del carrello

en: Icon count if zero
it: Conteggio icone se zero

en: Show circle with count for wishlist and cart even if it`s zero. Does not affect Header Builder templates.
it: Mostra cerchio con conteggio per lista dei desideri e carrello anche se è zero. Non influisce sui template di Header Builder.

en: Enable the wishlist option on Product and Shop pages.
it: Abilita l'opzione lista dei desideri nelle pagine Prodotto e Negozio.

en: Wishlist page
it: Pagina lista dei desideri

en: Choose page to display wishlist products list. The page should have a default page template.
it: Scegli la pagina per visualizzare l'elenco dei prodotti della lista dei desideri. La pagina dovrebbe avere un template di pagina predefinito.

en: Wishlist button
it: Pulsante lista dei desideri

en: Next to cart button
it: Accanto al pulsante del carrello

en: On product image
it: Sull'immagine del prodotto

en: In image frame
it: Nella cornice dell'immagine

en: Sticky shop menu
it: Menu del negozio fisso

en: Products list
it: Elenco prodotti

en: Grid<span>3 columns</span>
it: Griglia<span>3 colonne</span>

en: Grid<span>4 columns</span>
it: Griglia<span>4 colonne</span>

en: Masonry<span>3 columns</span>
it: Masonry<span>3 colonne</span>

en: Build your<br> own layout
it: Costruisci il tuo<br> layout

en: Mobile layout
it: Layout mobile

en: Number of columns per row
it: Numero di colonne per riga

en: Overrides style option
it: Sovrascrive opzione stile

en: Show secondary image on hover
it: Mostra immagine secondaria al passaggio del mouse

en: Use external plugin for featured images
it: Usa plugin esterno per le immagini in evidenza

en: After changing this option please <a href="admin.php?page=be-tools" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>
it: Dopo aver cambiato questa opzione per favore <a href="admin.php?page=be-tools" target="_blank">Rigenera le anteprime</a>

en: Infinite Load
it: Caricamento infinito

en: Quick view
it: Visualizzazione rapida

en: Product quick view popup
it: Popup visualizzazione rapida prodotto

en: * Do not use with builder in product content
it: * Non usare con il builder nel contenuto del prodotto

en: Modern<span>image width 1200px</span>
it: Moderno<span>larghezza immagine 1200px</span>

en: Accordion<span>Below image</span>
it: Fisarmonica<span>Sotto l'immagine</span>

en: Tabs<span>Below image</span>
it: Schede<span>Sotto l'immagine</span>

en: Accordion<span>Next to image *</span>
it: Fisarmonica<span>Accanto all'immagine *</span>

en: Tabs<span>Next to image *</span>
it: Schede<span>Accanto all'immagine *</span>

en: Built your <br>own layout
it: Costruisci il tuo <br>layout

en: Inside grid is required for Additional information swatching when variation is clicked
it: Griglia interna è richiesta per il swatching di informazioni aggiuntive quando viene cliccata una variazione

en: Inside grid
it: Griglia interna

en: Main image
it: Immagine principale

en: Default style comes from <a href="admin.php?page=be-options#frame">Global > Image Frame</a>
it: Lo stile predefinito proviene da <a href="admin.php?page=be-options#frame">Globale > Cornice immagine</a>

en: Disable zoom effect
it: Disabilita effetto zoom

en: Gallery
it: Galleria

en: Thumbnails: Bottom Left
it: Anteprime: In basso a sinistra

en: Thumbnails: Bottom Center
it: Anteprime: In basso al centro

en: Thumbnails: Bottom Right
it: Anteprime: In basso a destra

en: Thumbnails: Left Top
it: Anteprime: In alto a sinistra

en: Thumbnails: Left Center
it: Anteprime: Al centro a sinistra

en: Thumbnails: Left Bottom
it: Anteprime: In basso a sinistra

en: Thumbnails: Right Top
it: Anteprime: In alto a destra

en: Thumbnails: Right Center
it: Anteprime: Al centro a destra

en: Thumbnails: Right Bottom
it: Anteprime: In basso a destra

en: Gallery grid
it: Griglia galleria

en: Outside
it: Esterno

en: Main image margin
it: Margine immagine principale

en: Thumbnails margin
it: Margine anteprime

en: Show title in
it: Mostra titolo in

en: Content & Subheader
it: Contenuto & Sottotitolo

en: Cart button extra options
it: Opzioni extra pulsante carrello

en: Enable if you use any WooCommerce plugin which changes "Add to cart" button area
it: Abilita se utilizzi un qualsiasi plugin WooCommerce che cambia l'area del pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Related products count
it: Conteggio prodotti correlati

en: Type <b>0</b> to disable related products
it: Digita <b>0</b> per disabilitare i prodotti correlati

en: Addons
it: Componenti aggiuntivi

en: Free delivery progress bar
it: Barra di avanzamento consegna gratuita

en: Sum
it: Somma

en: Please remember to configure free delivery method in <a target="_blank" href="admin.php?page=wc-settings&tab=shipping">WooCommerce settings</a>
it: Per favore ricorda di configurare il metodo di consegna gratuita nelle <a target="_blank" href="admin.php?page=wc-settings&tab=shipping">impostazioni di WooCommerce</a>

en: Fake sale notification
it: Notifica di vendita falsa

en: by Client
it: dal Cliente

en: by Product
it: dal Prodotto

en: Mixed
it: Misto

en: Clients names
it: Nomi clienti

en: Clients fake names
it: Nomi falsi dei clienti

en: Fake names. Separate with commas
it: Nomi falsi. Separali con virgole

en: Notification position
it: Posizione notifica

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Will remain inactive for 1 day when closed
it: Rimarrà inattiva per 1 giorno quando chiusa

en: Display after
it: Visualizza dopo

en: Random products limit
it: Limite prodotti casuali

en: Side cart
it: Carrello laterale

en: Display side cart module
it: Visualizza modulo carrello laterale

en: Side cart "Continue Shopping" button
it: Pulsante "Continua lo shopping" nel carrello laterale

en: Addons design
it: Design componenti aggiuntivi

en: Currently no add-on is active. To see the styles, please enable any add-on.
it: Attualmente nessun componente aggiuntivo è attivo. Per vedere gli stili, per favore abilita qualsiasi componente aggiuntivo.

en: Close color
it: Colore di chiusura

en: Active bar color
it: Colore barra attiva

en: Inactive bar color
it: Colore barra inattiva

en: “Eligible for free delivery” bar color
it: Colore barra "Idoneo per la consegna gratuita"

en: Page comments
it: Commenti pagina

en: Error 404
it: Errore 404

en: Icon on <i>Error 404 page</i>
it: Icona sulla <i>pagina di Errore 404</i>

en: Custom page
it: Pagina personalizzata

en: Leave this field <b>blank</b> if you want to use default page.<br /><br /><b>Notice: </b>Page Options, header & footer are disabled. Plugins like <i>WPBakery Page Builder</i>, <i>Elementor</i> & <i>Gravity Forms</i> do <b>not</b> work with custom page.
it: Lascia questo campo <b>vuoto</b> se vuoi usare la pagina predefinita.<br /><br /><b>Nota: </b>Opzioni di pagina, intestazione e piè di pagina sono disabilitati. Plugin come <i>WPBakery Page Builder</i>, <i>Elementor</i> & <i>Gravity Forms</i> non funzionano con la pagina personalizzata.

en: Under Construction
it: In costruzione

en: This page will be visible for <b>not logged</b> users
it: Questa pagina sarà visibile per gli utenti <b>non loggati</b>

en: Format: <b>12/30/2018 12:00:00</b> [month/day/year hour:minute:second]<br />Leave this field <b>empty to hide</b> the counter
it: Formato: <b>12/30/2018 12:00:00</b> [mese/giorno/anno ora:minuto:secondo]<br />Lascia questo campo <b>vuoto per nascondere</b> il contatore

en: UTC timezone
it: Fuso orario UTC

en: Contact Form shortcode
it: Shortcode del modulo di contatto

en: <a href="https://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/" target="_blank">Getting started with Contact Form 7</a>
it: <a href="https://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/" target="_blank">Inizia con Contact Form 7</a>

en: HIDE Footer
it: NASCONDI Piè di pagina

en: Full width<span>for Layout: Full width</span>
it: Larghezza piena<span>per Layout: Larghezza piena</span>

en: Does <b>not</b> work with fixed position.
it: Non funziona con posizione fissa.

en: This field accepts HTML & plain text. Content will display above the copyright & widgets.
it: Questo campo accetta HTML & testo semplice. Il contenuto sarà visualizzato sopra il copyright & i widget.

en: This field accepts HTML & plain text. Leave this field empty to display default copyright.<br />Use <b>[year]</b> shortcode to show current year.
it: Questo campo accetta HTML & testo semplice. Lascia questo campo vuoto per visualizzare il copyright predefinito.<br />Usa il shortcode <b>[year]</b> per mostrare l'anno corrente.

en: Copyright & Social bar
it: Copyright & Barra sociale

en: Hide Copyright & Social Bar
it: Nascondi Copyright & Barra sociale

en: Back to top
it: Torna in alto

en: Choose position for the Back to Top button
it: Scegli la posizione per il pulsante Torna in alto

en: Default | in Copyright area
it: Predefinito | nell'area del Copyright

en: Sticky show on scroll
it: Mostra fisso allo scorrimento

en: Popup Contact Form shortcode
it: Shortcode del modulo di contatto popup

en: <a href="https://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/" target="_blank">Getting started with Contact Form 7</a><br />Does <b>not</b> display on mobile devices < 768px
it: <a href="https://contactform7.com/getting-started-with-contact-form-7/" target="_blank">Inizia con Contact Form 7</a><br />Non visualizzato su dispositivi mobili < 768px

en: Popup Contact Form icon
it: Icona del modulo di contatto popup

en: Form
it: Modulo

en: Icon | Default
it: Icona | Predefinita

en: Icon | Search Shop Products only
it: Icona | Solo cerca prodotti del negozio

en: Search Field
it: Campo di ricerca

en: Input field width
it: Larghezza campo di input

en: Live Search
it: Ricerca dal vivo

en: Maximal amount of posts displayed in box
it: Quantità massima di post visualizzati nella casella

en: posts
it: post

en: Search in language
it: Cerca nella lingua

en: Main
it: Principale

en: Current
it: Attuale

en: Form design
it: Design del modulo

en: Popup search form
it: Modulo di ricerca popup

en: Content blur
it: Sfocatura del contenuto

en: Publish date
it: Data di pubblicazione

en: Aligment
it: Allineamento

en: Simple link
it: Link semplice

en: Responsive works with WordPress custom menu only, please add one in <a href="nav-menus.php" target="_blank">Appearance > Menus</a>.<br />Read more: <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Menu_User_Guide" target="_blank">WordPress Menu User Guide</a>
it: Il responsive funziona solo con il menu personalizzato di WordPress, per favore aggiungine uno in <a href="nav-menus.php" target="_blank">Aspetto > Menu</a>.<br />Per saperne di più: <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Menu_User_Guide" target="_blank">Guida utente del menu di WordPress</a>

en: Mobile site width
it: Larghezza del sito mobile

en: for mobile with screen <b>< 768px</b>
it: per mobile con schermo <b>< 768px</b>

en: Mobile site padding
it: Padding del sito mobile

en: Maximum mobile images srcset width
it: Larghezza massima srcset delle immagini mobile

en: Default width is the same as Mobile site width above
it: La larghezza predefinita è la stessa della larghezza del sito mobile sopra

en: Pinch to zoom
it: Pizzica per zoomare

en: Content overflow
it: Overflow del contenuto

en: Hide elements that extend beyond the grid. This prevents the horizontal scrollbar from appearing.
it: Nascondi gli elementi che si estendono oltre la griglia. Questo impedisce la comparsa della barra di scorrimento orizzontale.

en: - Disable -
it: - Disabilita -

en: Enable on tablet and mobile
it: Abilita su tablet e mobile

en: Enable on mobile
it: Abilita su mobile

en: This option changes <a href="#general">Layout</a> option for mobile with screen <b>< 768px</b>
it: Questa opzione modifica l'opzione <a href="#general">Layout</a> per mobile con schermo <b>< 768px</b>

en: Disable boxed layout
it: Disabilita layout boxed

en: Section background image
it: Immagine di sfondo della sezione

en: By default, backgrounds displays across all devices
it: Per impostazione predefinita, gli sfondi vengono visualizzati su tutti i dispositivi

en: Show on Desktop only
it: Mostra solo su Desktop

en: Section parallax
it: Parallasse della sezione

en: Compatible with <a href="admin.php?page=be-options#addons&parallax">Translate3d</a> parallax only.<br />May run slowly on older devices
it: Compatibile solo con parallasse <a href="admin.php?page=be-options#addons&parallax">Translate3d</a>.<br />Può funzionare lentamente su dispositivi più vecchi

en: Section video
it: Video della sezione

en: Section horizontal padding
it: Padding orizzontale della sezione

en: Choose where you want to have horizontal padding between <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/sections/#sections" target="_blank">sections</a>
it: Scegli dove vuoi avere il padding orizzontale tra le <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/sections/#sections" target="_blank">sezioni</a>

en: Disable on tablet and mobile < 960px
it: Disabilita su tablet e mobile < 960px

en: Disable on mobile < 768px
it: Disabilita su mobile < 768px

en: Wrap move up
it: Sposta l'involucro verso l'alto

en: Choose if you want to move up <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/sections/#wraps" target="_blank">wraps</a> on mobile devices
it: Scegli se vuoi spostare verso l'alto gli <a href="https://support.muffingroup.com/documentation/sections/#wraps" target="_blank">involucri</a> sui dispositivi mobili

en: Footer text alignment
it: Allineamento testo del piè di pagina

en: Mobile sidebar
it: Sidebar mobile

en: Below content
it: Sotto il contenuto

en: Displays on mobile devices with screen size <b>< 768px</b>
it: Visualizza su dispositivi mobili con dimensioni dello schermo <b>< 768px</b>

en: Use if you want different logo on mobile only
it: Usa se vuoi un logo diverso solo su mobile

en: Use if you want different logo for Sticky Header on mobile only
it: Usa se vuoi un logo diverso per l'header Sticky solo su mobile

en: Safari bar
it: Barra di Safari

en: Light scheme background
it: Sfondo del tema chiaro

en: Dark scheme background
it: Sfondo del tema scuro

en: Header height
it: Altezza dell'header

en: Use if you want different height on mobile
it: Usa se vuoi un'altezza diversa su mobile

en: Subheader padding
it: Padding del subheader

en: Use if you want different padding on mobile
it: Usa se vuoi un padding diverso su mobile

en: Menu breakpoint
it: Breakpoint del menu

en: Values <b>< 1240px</b> are for menu with a small amount of items. Values <b>< 950px</b> are not suitable for <i>Header Creative with Mega Menu</i>
it: Valori <b>< 1240px</b> sono per menu con un piccolo numero di elementi. Valori <b>< 950px</b> non sono adatti per <i>Header Creative con Mega Menu</i>

en: <b>Affects</b> <i>Header Simple</i> & <i>Empty</i> on desktop
it: <b>Influisce su</b> <i>Header Simple</i> & <i>Empty</i> su desktop

en: Side slide
it: Scorrimento laterale

en: Side slide width
it: Larghezza dello scorrimento laterale

en: Side slide options
it: Opzioni di scorrimento laterale

en: Social icons
it: Icone social

en: Menu button text
it: Testo del pulsante del menu

en: This text will be used instead of the menu icon
it: Questo testo verrà utilizzato al posto dell'icona del menu

en: Overrides all other menu select options
it: Sovrascrive tutte le altre opzioni di selezione del menu

en: Logo left | Menu right
it: Logo a sinistra | Menu a destra

en: Logo center | Menu right
it: Logo al centro | Menu a destra

en: Logo right | Menu right
it: Logo a destra | Menu a destra

en: Logo left | Menu left
it: Logo a sinistra | Menu a sinistra

en: Logo center | Menu left
it: Logo al centro | Menu a sinistra

en: Logo right | Menu left
it: Logo a destra | Menu a sinistra

en: Icons alignment
it: Allineamento delle icone

en: Sticky<span>works with <b>Sticky Header</b> only</span>
it: Sticky<span>funziona solo con <b>Sticky Header</b></span>

en: Sticky menu button
it: Pulsante del menu Sticky

en: Mobile icons
it: Icone mobile

en: Header icons position on mobile
it: Posizione delle icone nell'header su mobile

en: Top bar
it: Barra superiore

en: Both
it: Entrambi

en: Action button in Top bar is available only in Mobile layout: Default
it: Il pulsante di azione nella barra superiore è disponibile solo nel layout mobile: Predefinito

en: Code will be included <b>before</b> the closing <b>&lt;/head&gt;</b> tag<br /><a href="https://support.muffingroup.com/faq/google-analytics-code-does-not-work/" target="_blank">Google Analytics code does not work?</a>
it: Il codice sarà incluso <b>prima</b> del tag di chiusura <b>&lt;/head&gt;</b><br /><a href="https://support.muffingroup.com/faq/google-analytics-code-does-not-work/" target="_blank">Il codice di Google Analytics non funziona?</a>

en: Code will be included <b>before</b> the closing <b>&lt;/head&gt;</b> tag<br /><a href="https://www.facebook.com/business/help/952192354843755?id=1205376682832142" target="_blank">Create and install a Facebook Pixel</a>
it: Il codice sarà incluso <b>prima</b> del tag di chiusura <b>&lt;/head&gt;</b><br /><a href="https://www.facebook.com/business/help/952192354843755?id=1205376682832142" target="_blank">Crea e installa un Facebook Pixel</a>

en: Google Remarketing Tag
it: Tag di Remarketing di Google

en: Code will be included <b>before</b> the closing <b>&lt;/body&gt;</b> tag<br /><a href="https://support.google.com/google-ads/answer/2476688?hl=en" target="_blank">Tag for your website for remarketing</a>
it: Il codice sarà incluso <b>prima</b> del tag di chiusura <b>&lt;/body&gt;</b><br /><a href="https://support.google.com/google-ads/answer/2476688?hl=en" target="_blank">Tag per il tuo sito web per il remarketing</a>

en: Google Tag Manager (gtag) - JS snippet
it: Google Tag Manager (gtag) - Snippet JS

en: Code will be included <b>after</b> the opening <b>&lt;head&gt;</b> tag
it: Il codice sarà incluso <b>dopo</b> il tag di apertura <b>&lt;head&gt;</b>

en: Google Tag Manager (gtag) - HTML iframe
it: Google Tag Manager (gtag) - Iframe HTML

en: Code will be included <b>after</b> the opening <b>&lt;body&gt;</b> tag
it: Il codice sarà incluso <b>dopo</b> il tag di apertura <b>&lt;body&gt;</b>

en: SEO fields
it: Campi SEO

en: Use built-in fields
it: Usa campi integrati

en: <b>Disable</b> if you want to use external SEO plugin like YOAST
it: <b>Disabilita</b> se vuoi usare un plugin SEO esterno come YOAST

en: Facebook App ID
it: ID app di Facebook

en: Schema Type
it: Tipo di schema

en: Add Schema Type to &lt;html&gt; tag
it: Aggiungi il tipo di schema al tag &lt;html&gt;

en: Use absolute paths only, each link should start with <b>HTTPS</b> or <b>HTTP</b>
it: Usa solo percorsi assoluti, ogni link dovrebbe iniziare con <b>HTTPS</b> o <b>HTTP</b>

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Drag & drop to change order
it: Trascina e rilascia per cambiare l'ordine

en: To display <b>Custom Social Icon</b>, select <i>Icon</i> and type <i>Link</i> to the profile page
it: Per visualizzare <b>Icona social personalizzata</b>, seleziona <i>Icona</i> e digita <i>Link</i> alla pagina del profilo

en: Custom social icon title
it: Titolo icona social personalizzata

en: New icon
it: Nuova icona

en: Show the RSS icon
it: Mostra l'icona RSS

en: Contact Form 7 form error
it: Errore nel modulo di Contact Form 7

en: Simple X icon
it: Icona X semplice

en: Full error message below field
it: Messaggio di errore completo sotto il campo

en: Container Content Width
it: Larghezza del contenuto del contenitore

en: Theme Options > Global > Site width
it: Opzioni del tema > Globale > Larghezza del sito

en: Parallax plugin
it: Plugin di parallasse

en: Translate3d | Enllax in Safari (in some cases may run smoother)
it: Translate3d | Enllax in Safari (in alcuni casi può funzionare meglio)

en: Stellar | old
it: Stellar | vecchio

en: Disable<span>Disable Magnific Popup if you prefer to use external plugin</span>
it: Disabilita<span>Disabilita Magnific Popup se preferisci usare un plugin esterno</span>

en: Disable on mobile only
it: Disabilita solo su mobile

en: Display image <b>alt</b> text as caption for lightbox image
it: Visualizza il testo <b>alt</b> dell'immagine come didascalia per l'immagine lightbox

en: Gallery shortcode
it: Shortcode galleria

en: <b>Disable</b> if you want to use external gallery plugin or Jetpack
it: <b>Disabilita</b> se vuoi usare un plugin galleria esterno o Jetpack

en: Premium plugins
it: Plugin premium

en: If you <b>purchased an extra license</b> from plugin author, you can <b>disable the bundled</b> option for plugins you have purchased to get <b>support from the plugin author</b> and <b>premium features</b>.
it: Se hai <b>acquistato una licenza extra</b> dall'autore del plugin, puoi <b>disabilitare l'opzione inclusa</b> per i plugin che hai acquistato per ottenere <b>supporto dall'autore del plugin</b> e <b>funzionalità premium</b>.

en: Bundled with the theme
it: Incluso con il tema

en: I purchased a licence to unlock premium features
it: Ho acquistato una licenza per sbloccare le funzionalità premium

en: Theme skin
it: Skin del tema

en: Custom colors can be used  with the <b>Custom Skin</b> only
it: I colori personalizzati possono essere utilizzati solo con la <b>Skin personalizzata</b>

en: One Color
it: Un colore

en: Body background
it: Sfondo del body

en: for <b>Boxed Layout</b> only
it: solo per <b>Layout boxed</b>

en: Content background
it: Sfondo del contenuto

en: Post background
it: Sfondo del post

en: Portfolio background
it: Sfondo del portfolio

en: Product background
it: Sfondo del prodotto

en: Header background
it: Sfondo dell'header

en: Top Bar Left background
it: Sfondo della barra superiore sinistra

en: Additionally: <b>Mobile Header</b> & <b>Top Bar Background</b> for some Header Styles
it: Inoltre: <b>Header mobile</b> e <b>Sfondo della barra superiore</b> per alcuni stili di header

en: Top Bar Middle background
it: Sfondo della barra superiore centrale

en: for <b>Header Modern</b> only
it: solo per <b>Header moderno</b>

en: Top Bar Right background
it: Sfondo della barra superiore destra

en: Top Bar Right icon color
it: Colore dell'icona della barra superiore destra

en: Top Bar border bottom
it: Bordo inferiore della barra superiore

en: Title color
it: Colore del titolo

en: Active Link color
it: Colore del link attivo

en: Additionally: <b>Active Link border</b>
it: Inoltre: <b>Bordo del link attivo</b>

en: Active Link background
it: Sfondo del link attivo

en: Additionally: <b>Header plain</b> style & <b>Highlight menu</b> style
it: Inoltre: stile <b>Header semplice</b> e stile <b>Menu evidenziato</b>

en: Hover Link color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Menu icon
it: Icona del menu

en: for Responsive & following Header styles: Creative, Simple & Empty
it: per stili di header responsive e seguenti: Creative, Simple & Empty

en: for specific header styles only
it: solo per stili di header specifici

en: Overlay Menu<br />Menu background
it: Menu sovrapposto<br />Sfondo del menu

en: Overlay Menu<br />Link color
it: Menu sovrapposto<br />Colore del link

en: Overlay Menu<br />Active Link color
it: Menu sovrapposto<br />Colore del link attivo

en: Plain<br />Border color
it: Semplice<br />Colore del bordo

en: for Responsive menu style only
it: solo per stile di menu responsive

en: for devices with screen width <b>> 768px</b>
it: per dispositivi con larghezza dello schermo <b>> 768px</b>

en: for some Header Styles only
it: solo per alcuni stili di header

en: Link hover color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Social Icon color
it: Colore dell'icona social

en: Additionally: <b>Social Menu link</b> color
it: Inoltre: colore del <b>link del menu social</b>

en: Social Icon hover color
it: Colore dell'icona social al passaggio del mouse

en: Additionally: <b>Social Menu link</b> hover color
it: Inoltre: colore del <b>link del menu social</b> al passaggio del mouse

en: for devices with screen width <b>< 768px</b>
it: per dispositivi con larghezza dello schermo <b>< 768px</b>

en: Highlighted button background, some icons and other small elements. To apply this color in content, use <b>.themecolor</b> or <b>.themebg</b> classes.
it: Sfondo del pulsante evidenziato, alcune icone e altri piccoli elementi. Per applicare questo colore nel contenuto, usa le classi <b>.themecolor</b> o <b>.themebg</b>.

en: Selection color
it: Colore della selezione

en: Fancy Link color
it: Colore del link elegante

en: for some link styles only
it: solo per alcuni stili di link

en: Fancy Link background
it: Sfondo del link elegante

en: Fancy Link hover color
it: Colore del link elegante al passaggio del mouse

en: Fancy Link hover background
it: Sfondo del link elegante al passaggio del mouse

en: Inline shortcodes
it: Shortcode inline

en: Dropcap & Highlight background
it: Sfondo dropcap & evidenziato

en: Hr color
it: Colore del hr

en: Dots, ZigZag & Theme Color
it: Punti, ZigZag & Colore del tema

en: List color
it: Colore della lista

en: Ordered, Unordered & Bullets List
it: Lista ordinata, non ordinata & con punti

en: Note color
it: Colore della nota

en: eg. Blog meta, Filters, Widgets meta
it: es. Meta blog, Filtri, Meta widget

en: Highlight Section background
it: Sfondo della sezione evidenziata

en: Image icon background
it: Sfondo dell'icona immagine

en: Image icon color
it: Colore dell'icona immagine

en: Add to wishlist icon color
it: Colore dell'icona Aggiungi alla lista dei desideri

en: Used for icons and other small elements.<br />To apply this color in footer content, use <b>.themecolor</b> or <b>.themebg</b> classes.
it: Utilizzato per icone e altri piccoli elementi.<br />Per applicare questo colore nel contenuto del footer, usa le classi <b>.themecolor</b> o <b>.themebg</b>.

en: Heading color
it: Colore dell'intestazione

en: eg. Widget meta
it: es. Meta widget

en: Copyright border
it: Bordo del copyright

en: Additionally: <b>Social menu bottom</b> link color
it: Inoltre: colore del link del <b>menu social inferiore</b>

en: Additionally: <b>Social menu bottom</b> link hover color
it: Inoltre: colore del link del <b>menu social inferiore</b> al passaggio del mouse

en: & popup contact form
it: & modulo di contatto popup

en: Sliding top
it: Scorrimento superiore

en: Sliding Top Theme color
it: Colore del tema del scorrimento superiore

en: Used for icons and other small elements.<br />To apply this color in Sliding Top content, use <b>.themecolor</b> or <b>.themebg</b> classes
it: Utilizzato per icone e altri piccoli elementi.<br />Per applicare questo colore nel contenuto del scorrimento superiore, usa le classi <b>.themecolor</b> o <b>.themebg</b>.

en: Sliding Top background
it: Sfondo del scorrimento superiore

en: Sliding Top Text color
it: Colore del testo del scorrimento superiore

en: Sliding Top Link color
it: Colore del link del scorrimento superiore

en: Sliding Top Hover Link color
it: Colore del link del scorrimento superiore al passaggio del mouse

en: Sliding Top Heading color
it: Colore dell'intestazione del scorrimento superiore

en: Sliding Top Note color
it: Colore della nota del scorrimento superiore

en: Headings
it: Intestazioni

en: Heading H1 color
it: Colore intestazione H1

en: Heading H2 color
it: Colore intestazione H2

en: Heading H3 color
it: Colore intestazione H3

en: Heading H4 color
it: Colore intestazione H4

en: Heading H5 color
it: Colore intestazione H5

en: Heading H6 color
it: Colore intestazione H6

en: Palette
it: Tavolozza

en: Color picker palette
it: Tavolozza del selettore di colore

en: Define your own colors to always have them at hand wherever there is a color picker
it: Definisci i tuoi colori per averli sempre a portata di mano ovunque ci sia un selettore di colori

en: Color 1
it: Colore 1

en: Color 2
it: Colore 2

en: Color 3
it: Colore 3

en: Color 4
it: Colore 4

en: Color 5
it: Colore 5

en: Color 6
it: Colore 6

en: Color 7
it: Colore 7

en: Color 8
it: Colore 8

en: Color 9
it: Colore 9

en: Color 10
it: Colore 10

en: Color 11
it: Colore 11

en: Color 12
it: Colore 12

en: Color 13
it: Colore 13

en: Color 14
it: Colore 14

en: Accordion & Tabs Title color
it: Colore del titolo di Accordion & Tabs

en: Accordion & Tabs Title active color
it: Colore attivo del titolo di Accordion & Tabs

en: Blockquote color
it: Colore del blockquote

en: Contact Box background
it: Sfondo della casella di contatto

en: Additionally: <b>Infobox</b> background color
it: Inoltre: colore di sfondo dell'<b>Infobox</b>

en: Content Link Icon color
it: Colore dell'icona del link del contenuto

en: Additionally: <b>Content Link</b> hover border color
it: Inoltre: colore del bordo al passaggio del mouse del <b>link del contenuto</b>

en: Counter Icon color
it: Colore dell'icona del contatore

en: Additionally: <b>Chart Progress</b> color
it: Inoltre: colore del <b>progresso del grafico</b>

en: Icon Bar Hover Icon color
it: Colore dell'icona al passaggio del mouse sulla barra delle icone

en: Icon Box Icon color
it: Colore dell'icona della casella delle icone

en: List & Feature List Icon color
it: Colore dell'icona della lista & lista delle caratteristiche

en: Pricing Box Price color
it: Colore del prezzo della casella dei prezzi

en: Pricing Box Featured background
it: Sfondo in evidenza della casella dei prezzi

en: Progress Bar background
it: Sfondo della barra di progresso

en: Quick Fact Number color
it: Colore del numero dei fatti rapidi

en: Sliding Box Title background
it: Sfondo del titolo della casella scorrevole

en: Trailer Box Subtitle background
it: Sfondo del sottotitolo della casella trailer

en: Alerts
it: Avvisi

en: Forms
it: Forme

en: Input, select & textarea
it: Input, select e textarea

en: compatible with modern browsers only
it: compatibile solo con i browser moderni

en: Focus
it: Fuoco

en: value in <b>px</b> only
it: valore solo in <b>px</b>

en: Background transparency (alpha)
it: Trasparenza dello sfondo (alpha)

en: control background transparency from 1 to 100<br /><b>0</b> = transparent, <b>100</b> = solid
it: controlla la trasparenza dello sfondo da 1 a 100<br /><b>0</b> = trasparente, <b>100</b> = solido

en: Family
it: Famiglia

en: You chose to <b>Cache fonts local</b> in Performance tab.<br>Please <b>Regenerate fonts</b> every time you change anything in this tab.
it: Hai scelto di <b>Memorizzare localmente i font</b> nella scheda Prestazioni.<br>Per favore, <b>Rigenera i font</b> ogni volta che cambi qualcosa in questa scheda.

en: Main Menu
it: Menu Principale

en: Big Headings
it: Intestazioni Grandi

en: Small Headings
it: Intestazioni Piccole

en: Decorative
it: Decorativo

en: Digits in some items, e.g. <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#chart" target="_blank">Chart</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#counter" target="_blank">Counter</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/content-elements/#howitworks" target="_blank">How it Works</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#quickfact" target="_blank">Quick Fact</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/product/flying-ninja/" target="_blank">Single Product Price</a>
it: Cifre in alcuni elementi, ad es. <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#chart" target="_blank">Grafico</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#counter" target="_blank">Contatore</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/content-elements/#howitworks" target="_blank">Come funziona</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#quickfact" target="_blank">Fatto veloce</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/product/flying-ninja/" target="_blank">Prezzo del prodotto singolo</a>

en: Google fonts
it: Font di Google

en: Weight & Style
it: Peso e Stile

en: Some fonts in the Google Fonts Directory support multiple styles. For a complete list of available font subsets, please check <a href="https://www.google.com/webfonts" target="_blank">Google Web Fonts</a><br /><br /><b>Important!</b> The more styles you check, the slower site may load.
it: Alcuni font nella Directory di Google Fonts supportano stili multipli. Per un elenco completo dei set di caratteri disponibili, controlla <a href="https://www.google.com/webfonts" target="_blank">Google Web Fonts</a><br /><br /><b>Importante!</b> Più stili selezioni, più lentamente il sito potrebbe caricarsi.

en: 100 Thin
it: 100 Sottile

en: 100 Thin Italic
it: 100 Sottile Corsivo

en: 200 Extra-Light
it: 200 Extra-Leggero

en: 200 Extra-Light Italic
it: 200 Extra-Leggero Corsivo

en: 300 Light
it: 300 Leggero

en: 300 Light Italic
it: 300 Leggero Corsivo

en: 400 Regular
it: 400 Normale

en: 400 Regular Italic
it: 400 Normale Corsivo

en: 500 Medium
it: 500 Medio

en: 500 Medium Italic
it: 500 Medio Corsivo

en: 600 Semi-Bold
it: 600 Semi-Grassetto

en: 600 Semi-Bold Italic
it: 600 Semi-Grassetto Corsivo

en: 700 Bold
it: 700 Grassetto

en: 700 Bold Italic
it: 700 Grassetto Corsivo

en: 800 Extra-Bold
it: 800 Extra-Grassetto

en: 800 Extra-Bold Italic
it: 800 Extra-Grassetto Corsivo

en: 900 Black
it: 900 Nero

en: 900 Black Italic
it: 900 Nero Corsivo

en: This option is used only for local fonts set in <a href="admin.php?page=be-options#performance-general&google-fonts">Performance tab</a>
it: Questa opzione è utilizzata solo per i font locali impostati nella <a href="admin.php?page=be-options#performance-general&google-fonts">scheda Prestazioni</a>

en: Cyrylic
it: Cirillico

en: Cyrylic Extended
it: Cirillico Esteso

en: Greek
it: Greco

en: Greek Extended
it: Greco Esteso

en: Latin
it: Latino

en: Latin Extended
it: Latino Esteso

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Vietnamese Extended
it: Vietnamita Esteso

en: Size & Style
it: Dimensione e Stile

en: Some Google Fonts support multiple weights & styles. Include them in <a href="admin.php?page=be-options#font-family&google-fonts">Fonts > Family > Google Fonts Weight & Style</a>
it: Alcuni Google Fonts supportano pesi e stili multipli. Includili in <a href="admin.php?page=be-options#font-family&google-fonts">Fonts > Family > Google Fonts Weight & Style</a>

en: Auto font size
it: Dimensione automatica del font

en: Automatically decrease font size on mobile devices.<br />Disable to get access to advanced configuration
it: Diminuisci automaticamente la dimensione del font sui dispositivi mobili.<br />Disabilita per accedere alla configurazione avanzata

en: p.big
it: p.grande

en: First level of main menu
it: Primo livello del menu principale

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Use below fields if you want to use webfonts directly from your server.
it: Utilizza i campi sottostanti se vuoi usare i webfont direttamente dal tuo server.

en: More info
it: Maggiori informazioni

en: New font
it: Nuovo font

en: The fields below, must be <b>filled out</b> if you are using <b>WPML String Translation</b>.<br />If you already use <b>English</b> language, you can use this tab to <b>change some texts</b></span>.
it: I campi sottostanti devono essere <b>compilati</b> se utilizzi <b>WPML String Translation</b>.<br />Se già utilizzi la lingua <b>inglese</b>, puoi usare questa scheda per <b>cambiare alcuni testi</b></span>.

en: <b>Disable</b> if you want to use <b><a href="https://wplang.org/translate-theme-plugin/" target="_blank">.mo / .po files</a></b> for more complex translation
it: <b>Disabilita</b> se vuoi usare <b><a href="https://wplang.org/translate-theme-plugin/" target="_blank">file .mo / .po</a></b> per traduzioni più complesse

en: WPML Languages Menu
it: Menu delle lingue WPML

en: Success message
it: Messaggio di successo

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Builder items & shortcodes: <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#beforeafter" target="_blank">Before After</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#countdown" target="_blank">Countdown</a>
it: Elementi del builder e shortcode: <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#beforeafter" target="_blank">Prima Dopo</a>, <a href="https://themes.muffingroup.com/be/theme/shortcodes/boxes-infographics/#countdown" target="_blank">Conto alla rovescia</a>

en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

en: Blog Item, Portfolio Item
it: Elemento Blog, Elemento Portfolio

en: on
it: acceso

en: Commented on
it: Commentato il

en: Be Recent Comments widget
it: Widget Commenti Recenti Be

en: Your wishlist is empty
it: La tua lista dei desideri è vuota

en: Free shipping
it: Spedizione gratuita

en: Use the <b>%s</b> parameter to display amount
it: Usa il parametro <b>%s</b> per visualizzare l'importo

en: “Eligible for free delivery” Heading
it: Intestazione “Idoneo per la consegna gratuita”

en: Bought the product
it: Prodotto acquistato

en: Has been bought %s times recently.
it: È stato acquistato %s volte di recente.

en: Input placeholder
it: Segnaposto input

en: Page title with number of results
it: Titolo della pagina con numero di risultati

en: Not found | Title
it: Non trovato | Titolo

en: Not found | Text
it: Non trovato | Testo

en: No results found for:
it: Nessun risultato trovato per:

en: No results
it: Nessun risultato

en: See all button
it: Vedi tutto

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
it: Ci dispiace, ma la pagina che stai cercando non esiste.

en: Please check entered address and try again or
it: Per favore controlla l'indirizzo inserito e riprova oppure

en: WPML Installer
it: Installatore WPML

en: <b>WPML</b> is an optional premium plugin and it is <b>not</b> included into the theme
it: <b>WPML</b> è un plugin premium opzionale e <b>non</b> è incluso nel tema

en: Buy plugin
it: Acquista plugin

en: Privacy bar
it: Barra della privacy

en: Fade
it: Sfuma

en: Animation after acceptance
it: Animazione dopo l'accettazione

en: Cookie expiration
it: Scadenza del cookie

en: Message
it: Messaggio

en: In this field, you can use raw HTML to put the content of GDPR Compliance
it: In questo campo, puoi usare HTML grezzo per inserire il contenuto della Conformità GDPR

en: Type <b>#</b> to use default image, leave empty to hide image
it: Digita <b>#</b> per usare l'immagine predefinita, lascia vuoto per nascondere l'immagine

en: Leave empty to hide link
it: Lascia vuoto per nascondere il link

en: New tab
it: Nuova scheda

en: Please show <b>Privacy bar</b> to get access to this tab.
it: Per favore mostra <b>Barra della privacy</b> per accedere a questa scheda.

en: Privacy Bar
it: Barra della privacy

en: for Layout: Left or Right
it: per Layout: Sinistra o Destra

en: One click
it: Un clic

en: Load from Google
it: Carica da Google

en: Cache fonts local
it: Cache dei font locali

en: Cache fonts
it: Cache dei font

en: Please use this option to dowload selected fonts from Google and save them on your FTP
it: Per favore usa questa opzione per scaricare i font selezionati da Google e salvarli sul tuo FTP

en: Download files
it: Scarica file

en: Limit srcset
it: Limita srcset

en: Limit maximum image srcset to selected image size, e.g. large, medium. Increases page loading speed, but may reduce images quality on retina displays.
it: Limita la srcset massima delle immagini alla dimensione dell'immagine selezionata, ad es. grande, media. Aumenta la velocità di caricamento della pagina, ma può ridurre la qualità delle immagini sui display retina.

en: Assets
it: Risorse

en: Theme assets
it: Risorse del tema

en: Entrance animations
it: Animazioni di ingresso

en: HTML5 video player
it: Lettore video HTML5

en: WordPress assets
it: Risorse WordPress

en: Block library<span>Disable only if you do not use Block Editor</span>
it: Libreria dei blocchi<span>Disabilita solo se non utilizzi l'Editor dei blocchi</span>

en: Dashicons<span>Admin bar requires Dashicons so this affects logged out users only</span>
it: Dashicons<span>La barra di amministrazione richiede Dashicons quindi questo influenza solo gli utenti non connessi</span>

en: Files location
it: Posizione dei file

en: jQuery location
it: Posizione di jQuery

en: WordPress loads jQuery in Header so Footer location may crash some plugins which load scripts in header too
it: WordPress carica jQuery nell'header quindi la posizione nel footer può far crashare alcuni plugin che caricano script anche nell'header

en: CSS location
it: Posizione dei CSS

en: Moving CSS to Footer may change the weight of some CSS declarations and may require some adjustment in your custom CSS code
it: Spostare i CSS nel Footer può cambiare il peso di alcune dichiarazioni CSS e può richiedere qualche aggiustamento nel tuo codice CSS personalizzato

en: Builder local styles
it: Stili locali del Builder

en: By default theme uses external CSS files, use inline option to prevent CLS
it: Per impostazione predefinita, il tema usa file CSS esterni, usa l'opzione inline per prevenire il CLS

en: External file
it: File esterno

en: Inline in header
it: Inline nell'header

en: Minify
it: Minimizza

en: Use minified version of all theme CSS files
it: Usa la versione minimizzata di tutti i file CSS del tema

en: Use minified version of all theme JS files
it: Usa la versione minimizzata di tutti i file JS del tema

en: Static CSS
it: CSS statico

en: Some changes in Theme Options are saved as CSS and inserted into the head of your site. You can enable this option and make them a separate file that will create itself, update, and minify each time you save Theme Options.
it: Alcune modifiche nelle Opzioni del Tema sono salvate come CSS e inserite nella testa del tuo sito. Puoi abilitare questa opzione e renderle un file separato che si creerà, aggiornerà e minimizzerà ogni volta che salvi le Opzioni del Tema.

en: Cache assets
it: Cache delle risorse

en: Set expiration dates for assets according to PageSpeed Insights guidelines.<br /><b>Notice:</b> Before use, contact with your administrator, as in some cases the use of this option can cause issues. Please backup your .htaccess file before enabling.
it: Imposta le date di scadenza per le risorse secondo le linee guida di PageSpeed Insights.<br /><b>Nota:</b> Prima di usare, contatta il tuo amministratore, poiché in alcuni casi l'uso di questa opzione può causare problemi. Esegui il backup del tuo file .htaccess prima di abilitare.

en: Refresh cache
it: Aggiorna cache

en: Please use this option to refresh your cache
it: Per favore usa questa opzione per aggiornare la tua cache

en: Refresh
it: Aggiorna

en: To show <b>Skip Navigation Links</b> add custom menu to Accessibility Skip Links Menu location
it: Per mostrare <b>Link di Navigazione Salta</b> aggiungi un menu personalizzato alla posizione del Menu Link di Salta Accessibilità

en: Appearance > Menus
it: Aspetto > Menu

en: Keyboard support
it: Supporto tastiera

en: Improves core navigation functionalities for non-mouse users.<br />Some browsers requires configuration change, ie. <a target="_blank" href="https://support.mozilla.org/en-US/questions/1278793">Firefox</a>
it: Migliora le funzionalità di navigazione di base per gli utenti senza mouse.<br />Alcuni browser richiedono modifiche di configurazione, ad es. <a target="_blank" href="https://support.mozilla.org/en-US/questions/1278793">Firefox</a>

en: Underline links in text block
it: Sottolinea i link nei blocchi di testo

en: Make content links more distinguishable by adding underline for links in WordPress Content, BeBuilder Columns and Text Widgets
it: Rendi i link del contenuto più distinguibili aggiungendo una sottolineatura per i link nel Contenuto di WordPress, Colonne BeBuilder e Widget di Testo

en: Repetitive link text
it: Testo del link ripetitivo

en: Use post title in addition to the "Read more" text on screen readers
it: Usa il titolo del post in aggiunta al testo "Leggi di più" sui lettori di schermo

en: Warning on links
it: Avviso sui link

en: If link opens new window or tab, warn the user using browser alert
it: Se il link apre una nuova finestra o scheda, avvisa l'utente usando un avviso del browser

en: Custom JS filed is available only in Theme Options
it: Il campo JS personalizzato è disponibile solo nelle Opzioni del Tema

en: To use jQuery code wrap it into <b>jQuery(function($){ ... });</b>
it: Per usare il codice jQuery avvolgilo in <b>jQuery(function($){ ... });</b>

en: This field must be a valid color value.
it: Questo campo deve essere un valore colore valido.

en: You must provide a numerical value for this option.
it: Devi fornire un valore numerico per questa opzione.

en: Available Pages
it: Pagine disponibili

en: The 20 latest posts
it: Gli ultimi 20 post

en: Archives by Subject
it: Archivi per Argomento

en: Archives by Month
it: Archivi per Mese

en: Empty section. Edit page to add content here.
it: Sezione vuota. Modifica la pagina per aggiungere contenuto qui.

en: Click to toggle
it: Clicca per attivare/disattivare

en: Edit page
it: Modifica pagina

en: Edit another page
it: Modifica un'altra pagina

en: Back to WordPress
it: Torna a WordPress

en: Enable it in Header Options
it: Abilitalo nelle Opzioni Header

en: Ticket System
it: Sistema di Ticket

en: FB Community
it: Comunità FB

en: Betheme Website
it: Sito Web Betheme

en: Navigator
it: Navigatore

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripristina

en: View page
it: Visualizza pagina

en: Generate preview
it: Genera anteprima

en: Publish
it: Pubblica

en: Save as draft
it: Salva come bozza

en: Save draft
it: Salva bozza

en: Another pages
it: Altre pagine

en: Conditional Logic
it: Logica Condizionale

en: How Would You Like To Set This Condition?
it: Come vorresti impostare questa condizione?

en: Decide when you want the section, wrap or element to appear. <br>For example, If “User Login Status” “is” “non logged”, etc.
it: Decidi quando vuoi che la sezione, il wrap o l'elemento appaiano. <br>Ad esempio, se “Stato di accesso dell'utente” “è” “non connesso”, ecc.

en: Set the conditions that determine where your Template is used throughout your site.<br>For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
it: Imposta le condizioni che determinano dove viene utilizzato il tuo modello in tutto il sito.<br>Ad esempio, scegli 'Intero sito' per visualizzare il modello su tutto il sito.

en: Entire Site
it: Intero sito

en: Singular
it: Singolare

en: Responsive mode
it: Modalità responsive

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Improve workflow & save time with shortcuts
it: Migliora il flusso di lavoro e risparmia tempo con le scorciatoie

en: ACTION
it: AZIONE

en: Key command
it: Comando chiave

en: Paste
it: Incolla

en: Duplicate
it: Duplica

en: Confirmation
it: Conferma

en: Save / Update
it: Salva / Aggiorna

en: NAVIGATION
it: NAVIGAZIONE

en: Show / Hide Left Panel
it: Mostra / Nascondi Pannello Sinistro

en: Responsive Mode
it: Modalità Responsive

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da Tastiera

en: Quit
it: Esci

en: Presets
it: Preimpostazioni

en: Export presets
it: Esporta preimpostazioni

en: Import presets
it: Importa preimpostazioni

en: Paste exported presets here
it: Incolla qui le preimpostazioni esportate

en: Copy to clipboard: Ctrl+C (Cmd+C for Mac)
it: Copia negli appunti: Ctrl+C (Cmd+C per Mac)

en: Replace current builder content
it: Sostituisci il contenuto corrente del builder

en: Important: The first section only will be imported from the copied content. Please note that the current section will be replaced by a new one. Instead, we recommend to copy a single section by using “Import & Replace” option located under three vertical dots on the right side at section green bar.
it: Importante: Verrà importata solo la prima sezione dal contenuto copiato. Si prega di notare che la sezione corrente verrà sostituita da una nuova. Invece, raccomandiamo di copiare una singola sezione utilizzando l'opzione “Importa e Sostituisci” situata sotto i tre punti verticali sul lato destro della barra verde della sezione.

en: Paste a <code>link</code> from one of <a target="_blank" href="https://muffingroup.com/betheme/websites/">pre-built websites</a>
it: Incolla un <code>link</code> da uno dei <a target="_blank" href="https://muffingroup.com/betheme/websites/">siti pre-costruiti</a>

en: Only builder content will be imported. Does not import archives. Single pages and posts only. Theme options, sliders and images will not be imported.
it: Verrà importato solo il contenuto del builder. Non importa archivi. Solo pagine e post singoli. Le opzioni del tema, gli slider e le immagini non verranno importati.

en: This option is useful for plugins like Yoast SEO to analyze BeBuilder content. It will collect content from BeBuilder and copy it to new Content Block.
it: Questa opzione è utile per i plugin come Yoast SEO per analizzare il contenuto di BeBuilder. Raccoglierà il contenuto da BeBuilder e lo copierà in un nuovo Blocco di Contenuti.

en: You can hide the content if you set <code>"The content"</code> option to Hide.
it: Puoi nascondere il contenuto se imposti l'opzione <code>"Il contenuto"</code> su Nascondi.

en: Select a template from the list
it: Seleziona un modello dall'elenco

en: Important: The first section only will be imported from the template content. Please note that the current section will be replaced by a new one.
it: Importante: Verrà importata solo la prima sezione dal contenuto del modello. Si prega di notare che la sezione corrente verrà sostituita da una nuova.

en: Select a preview
it: Seleziona un'anteprima

en: Create a Global Section
it: Crea una Sezione Globale

en: Footer options
it: Opzioni del footer

en: Mega menu options
it: Opzioni del mega menu

en: Popup options
it: Opzioni popup

en: Sidebar options
it: Opzioni della sidebar

en: Template options
it: Opzioni del modello

en: Global sections
it: Sezioni globali

en: Column
it: Colonna

en: Theme options
it: Opzioni del tema

en: Add Element
it: Aggiungi elemento

en: Pre-built
it: Pre-costruito

en: Back to list
it: Torna all'elenco

en: Single page
it: Pagina singola

en: Pre-built headers
it: Header pre-costruiti

en: Pre-built footers
it: Footer pre-costruiti

en: Sidebar menu options
it: Opzioni del menu sidebar

en: Page options
it: Opzioni della pagina

en: Insert to your project
it: Inserisci nel tuo progetto

en: Saved automatically<br>every 5 minutes
it: Salvato automaticamente<br>ogni 5 minuti

en: Saved after<br>every post update
it: Salvato dopo<br>ogni aggiornamento del post

en: Saved using<br>Save revision button
it: Salvato usando<br>il pulsante Salva revisione

en: Backups are being created<br> before restoring any revision
it: I backup vengono creati<br> prima di ripristinare qualsiasi revisione

en: Dynamic data
it: Dati dinamici

en: Builder Mode
it: Modalità Builder

en: Classic blocks builder or Live builder
it: Builder di blocchi classici o Builder live

en: Side
it: Lato

en: History mode
it: Modalità cronologia

en: Ajax is slower but has more storage
it: Ajax è più lento ma ha più spazio di archiviazione

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Scalable Preview
it: Anteprima scalabile

en: Adjust preview to your screen
it: Adatta l'anteprima al tuo schermo

en: Color scheme
it: Schema di colori

en: Light
it: Chiaro

en: Favourite elements
it: Elementi preferiti

en: New template
it: Nuovo modello

en: Templates Will Make Your Work Smarter
it: I modelli renderanno il tuo lavoro più intelligente

en: Create various pieces of your site, and then combine them with one click to build the final layout. It’s that simple.
it: Crea varie parti del tuo sito, quindi combinale con un clic per costruire il layout finale. È così semplice.

en: Choose Type Of Template
it: Scegli il tipo di modello

en: Single portfolio
it: Portfolio singolo

en: Page template
it: Modello di pagina

en: Global section
it: Sezione globale

en: Global wrap
it: Wrap globale

en: Shop archive
it: Archivio del negozio

en: Select the type of template you would like to create
it: Seleziona il tipo di modello che desideri creare

en: Name your template
it: Dai un nome al tuo modello

en: Create template
it: Crea modello

en: Network Admin: %s
it: Amministratore di rete: %s

en: User Dashboard: %s
it: Dashboard utente: %s

en: Recovery Mode &#8212; %s
it: Modalità di recupero &#8212; %s

en: You need to add product first
it: Devi aggiungere prima il prodotto

en: Cart totals
it: Totali del carrello

en: (estimated for %s)
it: (stimato per %s)

en: Available on backorder
it: Disponibile su ordinazione

en: Remove %s from cart
it: Rimuovi %s dal carrello

en: Update cart
it: Aggiorna carrello

en: You may be interested in&hellip;
it: Potresti essere interessato a&hellip;

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello.

en: You must be logged in to checkout.
it: Devi essere connesso per effettuare il checkout.

en: Your order
it: Il tuo ordine

en: Username or email
it: Nome utente o email

en: Remember me
it: Ricordami

en: No downloads available yet.
it: Nessun download disponibile ancora.

en: Browse products
it: Sfoglia prodotti

en: %1$s review for %2$s
it: %1$s recensione per %2$s

en: Reviews
it: Recensioni

en: There are no reviews yet.
it: Non ci sono ancora recensioni.

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
it: Sii il primo a recensire &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a Reply to %s
it: Lascia una risposta a %s

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
it: Devi essere %1$sconnesso%2$s per lasciare una recensione.

en: Rate&hellip;
it: Valuta&hellip;

en: Perfect
it: Perfetto

en: Good
it: Buono

en: Average
it: Medio

en: Not that bad
it: Non così male

en: Very poor
it: Molto scarso

en: Your review
it: La tua recensione

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
it: Solo i clienti connessi che hanno acquistato questo prodotto possono lasciare una recensione.

en: Awaiting product image
it: In attesa dell'immagine del prodotto

en: On Sale
it: In vendita
